De Prins die niet kan stilzitten Gade Skroar Levensbeschrijving van Z.K.H. de Prins der Nederlanden BB Zilveren filmpjes Bericht uit Arum Fan de Martinytoer en Jeu de pelote Frans Masareel H 11 w Hwat haf STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, H ernaar der adeél, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. II 4Q DINSDAG 15 JUNI 1971 1 10e JAARGANG No. 44 ós hjoed to sizzen 3e week juni 1946 Eredoctoraten Vlieger Reizen PÜ Pr. liernhardfonds d. Bilderberg Sport Functies Bevelhebber Natuurbehoud Kaden Bronzen soldaat DER WIE RIS IN BOEREARBEIDER! Tj.deJ. Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Leger en in 1939 volgde zijn benoeming tot adjudant i.b.d. van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina. De Prins werd ingedeeld bij het Algemeen Hoofdkwar tier en ter beschikking gesteld van de Koningin. Der wie ris in jonge boerearbeider, dy’t wennne yn it doarp Kruiningen, Sélan. Hy hjitte fan Kees Meijer. Hy koe - it wie 1920 - sahwat in ryksdaelder deis fortsjinje yn ’e simmer en winterdeis, as der wurk wie, twa goune. Mar hy woe mear en sa kocht hy fan in boer in heap jirpels en wist dy mei in pear dübeltsjes winst to forkeapjen. Dat wie syn earste stap en it sukses dêrfan moedige him oan om de tsjinst by syn boer op to De laatste jaren heeft de Prins zich in het bijzonder ingezet voor het na tuurbehoud. Sinds 1961 is hij president Wetter is de drank fan Huwen en hynders, seis Simson hat noait oars preaun. De PFC zal in de week van 27 sep tember- een grote jaarmarkt organiseren. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Kubaard ds. L. Nieuwpoort, voorgan ger der evangelisatie te Naarden. De heer F. Osinga te Bolsward slaagde te Groningen voor zijn doctoraal exa men medicijnen. Bewoner van woonark wenst te ruilen met huurder van een huis. A. Feenstra, Bolsward. Luxe autoverhuur thans vrij. W. Werff, Bolsward. De famylje N.V. Kees Meijer, ekspor- tearde yn 1970 nei 38 forskillende lan- nen. Dizze eksport is in tige riskant bi- driuw, hwant it iene jier is hjir forlet, it oare jier yn in oar lan. Sadwaende hawwe hja al nei 76 forskillende lünnen jirapels ütfierd. It léste jier birikten hja in omset fan 22 miljoen goune. In bi- langryk diel fan de binnenlanske for- keap giet nei de great-winkelbidriuwen. Albert Heijn is al jierren har fêste klant It bidriuw yn Kruiningen is noch grea ter, wylst hja ek yn Oosterland yn Sé lan in bidriuw hawwe. Meiinoar wurkje yn dit bidriuw 117 fêste wurknimmers, dy’t meiinoar mear as 2 miljoen oan lea- nen en lésten freegje. De iepening like wol in nationael barren. Mear as 1200 minsken wiene nei it öf- gelegen Swifterband tein om dit mei to meitsjen, hweründer de direkteur-gene- rael fan de Lanbou: Ir. Wellen en tsjien- tallen oare autoriteiten. En der stie dan to midden fan frou en bern de boere-ar- beider fan doe, nou in man fan sawn- tich jier, president-direkteur fan de N.V. Cornells Meijer, ridder yn de car der fan Oranje Nassau, eigener fan in miljoenensaek, bisjürslid fan organi- saesjes en it bidriuwskip foar de great- hannel, noch monter en fitael, gol en freonlik, ienfaldich en ynnimmend. Men soe it in modern mearke neame kinne: „Der wie ris in jonge boerearbeider In Arum zijn we weer aan het bouwen Ze doen niks anders dan sjouwen. Er komen ook weer huizen voor be jaarden, Die zullen hier vast wel aarden. Er komt een school voor kleuters Daar komen allemaal peuters. B(j de kerk een gebouw voor ’t groene kruis, Daar komen wij dan met man en muis Jeugd Prins Bernhard bracht zijn jeugd door op het landgoed „Woynowo” in Bran denburg, erfgoed van zijn moeder. Zijn eerste onderwijs kreeg hij thuis. Op zijn twaalfde jaar ging hij naar het gym nasium te Züllichau en vervolgens naar een kostschool in Berlijn. In 1929 be haalde de Prins zijn einddiploma gym nasium. Hierna studeerde hij rechten aan de universiteit van Lausanne, la ter in München en Berlijn. In 1935 be ëindigde hij zijn studie als Referendar- Juris. Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Koninklijke Luchtvaart Maatschap- NV. Morgenavond half zeven heeft te Bols ward de grote Belgisch-Nederlandse sportuitwisseling plaats, wanneer op het Plein 1455 het jeu de pelote spel zal worden gespeeld, waaraan de beste Frie se en Belgische kaatsers zullen deelne men. Dezelfde avond wordt op het stad huis de tentoonstelling van houtsneden van Frans Masereel gehouden, een ex positie die in de pers reeds geweldige aandacht trekt. In ons volgend nummer hopen we er op terug te komen. sizzen en him üt to jaen foar kommis sionair. Hy troude mei 22 jier en weage de stap nei in stelstannich bistean. Nei in pear jier as kommissaris wurke to hawwen, hwertroch hy yn de hannel thüs rekke, bigoun hy ek foar him seis to hanneljen. Net allinnich yn jirapels mar ek yn de doe bikende byprodukten: sipels en woartels. De earste tweintich jier bleau syn hannel biskieden, hy hie in skuorke fan 4 by 6 meter by syn hüs en dat wie alles. Mar yn de oarloch rek ke hy troch de ynundaesje twaris alles kwyt. S.-Bevelan, dêr’t Kruiningen op leit, waerd earst troch Nederlan en let ter troch de Dütskers ünder wetter set. Lykwols eltse kear wist hy wer in nij bigjin to meitsjen en syn omset groeide stadichoan fierder. In pear jier nei de oarloch sette hy al foar in miljoen om en it like derop, dat hy nou forgoed de wyn yn ’e seilen hie. Doe kaem de ü'ngeloksnachit fan de grea- te stoarmramp op 1 febrewaris 1953, hwerby alles wer forlern gie, hwat hy yn 30 jier opboud hie. Dit wie in swiere slach, maar mei help fan it Borgstel- lingsfonds foar de Lanbou sette hy in nij modern bidriuw op, hweryn de jirapels de hiele winter biwarre wurde koene, sünder to spruten of to rotsjen. Syn ald- ste jonge wie by yn ’e saek komd en hja bigounen har nou ek op de eksport üt to lizzen, hwat mar skoan slagge. De gong kaem er nou forgoed y.n Tusken 1950 en ’60 groeide har omset fan 300.000 gou- Voor de bijzonder waardevolle diensten het land gedurende de Tweede Wereld oorlog bewezen, werd de Prins in 1946 onderscheiden met het Commandeur schap der Militaire Willemsorde; voor zijn operationele aktiviteiten werd hem het Vliegerkruis verleend. Van Engelse zijde werd hij onderscheiden onder meer met het Grootkruis van de Order of the Bath en van de Order of the British Empire. In 1965 kreeg de Prins, ter gelegenheid Parijs Direkt daarna verliet de Prins Duits land in verband met de politieke ont wikkeling. Hij aanvaardde een funktie als direktie-sekretaris bij de Duitse fir ma I. G. Farben te Parijs tot 1936. het jaar waarin hij zich verloofde met Prin ses Juliana der Nederlanden. De Prins verkreeg in dat jaar ook het Nederlan derschap. Op 7 januari 1937 werd het huwelijk tussen Prinses Juliana en Prins Bernhard gesloten. De Prins kreeg toen de titel van Prins der Nederlan den. Ook kreeg hij zitting in de Raad van State, het hoogste advieskollege van de Kroon. Eind de®e maand viert Prins Bernhard zijn 60e verjaardag, voor ons aanleiding hier iets uit zjjn gevarieerde leven te vertellen. Zijne Ko- ninkljjke Hoogheid Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius (teert Karei Godfried Pieter, de Prins der Nederlanden, Prins van iappe-Biesterveld, is op 29 juni 1911 te Jena in Duitsland geboren als oudste zoon van Zjjne Doorluchtige Hoogheid Bernhard Kasimir Friedrich Gustav Heinrich Wilhelm Eduard, Prins zur Lippe en Armgard Kunigunde Alharda Agnes Oda, Barones von Sierstorpff- ('ramm, f1971. Hjj heeft één broer Prins Ernst Aschwin Georg Carl Heinrich Ignaz zur Uppe-Biesterveld, die op 13 juni 1914 in Jena geboren werd, Zijn moeder, Prinses Armgard zur Lippe-Biesterveld woonde sedert 1951 op het kasteel Warmeio te Diepenheim, waar zij h» dit voorjaar overleed» Na de Duitse inval op 10 mei 1940 moest de Koninklijke Familie uitwij ken naar Engeland. Uit veiligheidsover wegingen werd besloten dat Prinses Ju liana met de kinderen naar Canada zou gaan, waar de Prins haar enkele ma len heeft bezocht. De gehele oorlogspe riode is de Prins vrijwel steeds bij de Koningin in Engeland gebleven. Hjj be haalde daar zijn militair vliegbrevet en kreeg bij de Royal Air Force de rang van „Honorary Air Commodore”. Later, in 1964, werd hij bevorderd tot de hoogste rang, namelijk die van „Hono rary Airmarshal”. Na in augustus 1940 te zijn benoemd tot kapitein ter zee respektievelijk ko lonel, werd de Prins in september 1941 hoofd der Koninklijke Nederlandse Mi litaire Missie in Londen. In 1942 volg de zijn benoeming tot hoofd „Centraal orgaan voor de voorbereiding van de te rugkeer naar Nederland?’; in dat zelf de jaar werd hij schout-bij-nacht resp. generaal-majoor en in 1943 vice-admi- raal respektievelijk luitenant-generaal. Op 30 maart 1954 volgde zijn benoe ming tot luitenant-admiraal bij de Ko ninklijke Marine, generaal bij de Ko ninklijke Landmacht en generaal-vlie- ger bij de Koninklijke Luchtmaoht. Nog enige Malthesen leeuwtjes. Y. O. Hiemstra, Steenfabriek 3, Bolsward. van zijn 20-jarig jubileum als Inspec- teur-generaal der Koninklijke Land macht, de „Bronzen Soldaat” met bij behorend Gouden Erekoord, de hoogste vorm van waardering bij het leger. Koningin Wilhelmina heeft in 1948 op de laatste verjaardag van de Prins in haar regeringsperiode bepaald dat hij de titel zou krijgen van: „De Prins der Nederlanden”. Hierbij deed de Konin gin een beroep op alle landgenoten de ze betiteling te gebruiken. De Prins bekleedt zeer veel funkties en ere-funkties, onder meer die van voorzit ter van het Nationaal Rampenfonds, lid van het bestuur van de Nederlandsche centrale organisatie voor toegepast we tenschappelijk onderzoek (TNO), voor zitter van de Stichting „Het Spaans, Portugees en Ibero-Amerikaans Insti tuut” en voorzitter van het Institute de Estudios Hlsp&nicos (1951). Ook in het bedrijfsleven is de Prins zeer aktief; zo is hij lid van de Raad van Bestuur (kommissaris) van: N.V. Koninklijke Nederlandse Vlieg- tuigenfabriek Fokker. N.V. Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken. Koninklijke Nederlandsche Jaar beurs. De Prins heeft veel belangstelling voor de kulturele aspekten van de samenle ving. Hij is oprichter en regent van het Prins Bernhard Fonds, een stichting die voortgekomen is uit de oorlog en oorspronkelijk de vergroting van het Nederlandse aandeel in de geallieerde oorlogsvoering ten doel had. Deze stich ting kreeg na de oorlog als doelstelling de Nederlandse kulturele initiatieven te stimuleren en ondersteunen. In 1950 stelde dit fonds een onderscheiding in, de Zilveren Anjer, die jaarlijks door de Prins persoonlijk wordt uitgereikt aan hen, die in enigerlei vorm van onver plichte arbeid uitstekende verdiensten hebben verworven voor de Nederlandse kuituur. Voorts is de Prins oprichter en regent van de Stichting Praemium Erasma- num, een Nederlandse stichting, die in een jaarlijkse plechtigheid geldprijzen verleent aan personen of instellingen die een belangrijke bijdrage hebben ge leverd aan de Europese kunst, weten schap of kuituur in het algemeen. Als voorzitter van het internationale be stuur van de Fondation Européenne de la Culture stimuleert de Prins de be vordering van kulturele samenwerking in Europa. In 1970 heeft de Prins nog het be schermheerschap aanvaard v. de Stich ting Behoud Borobudur. ne nei 11.300.000. Yn Kruiningen boude hy in great modem bidriuw mei kuol- roamten sortearynrjuchting, poaterbi- warboksen, waskromten en kantoaren, hwertroch hja oan alle easken foldwaen koene. De léste tsjien jier is it mei dit bidriuw jimmer excelsior gien, neist de eksport leine hja har ek üt op de ymport fan Malta’s en oare iere rassen, hja bigou nen seis poaters to bouwen en eigen rassen yn kultuer to nimmen. De nije Flevo-polder like harren in ütsocht ge- biet foar fierdere ekspansy en nou, for- line wike, waerden wy ütnoege om de offisiële iepening by to wenjen fan it hiele nije bidriuw, hwat Kees Meijer; nou in man fan sawntich jier, mei syn scannen yn Swifterband stifte hie. Wy ha üs de eagen üt de holle sjoen. In ge bouwen kompleks fan mear as trije pounsmiet great, hweryn 14 opslachsel- len, elts fan 300.000 kilo, in sintrale op- slach fan 8.600.000 kilo en noch twa lytsere fan 150.000 kilo. Hjiryn kinne hja de jirapels it hiele jier op eltse tem- peratuer kuolje of forwarmje. Fierder in rinnende ban fan 100 meter, hwer’t de konsumpsje-jirapels wasken, sorteard en yn plastyk-püdtsjes forpakt wurde. Diz ze ban hat in dei-kapasiteit fan 100.000 kilo. Wy seagen it eigen masinepark mei frachtauto’s, heftruks, transpor teurs en oare masines, dy’t yn in eigen wurkpleats repereard en ünderhalden wurde. len fan de aldste ynwenners fan Wom- mels, de hear Osinga, rom 80 jier, is mei de KLM nei Amsterdam flein. Ofsprut- sen wie, dat de piloat leech oer it doarp fleane soe en dat is ek bard. De hear Osinga wiuwde mei de greate büsdoek en in hiele kliber minsken eage it êld- tsje nei. Fryske preek yn ’e Griff, tsjerke to Peinjum op woensdei 3 july, troch ds. Wagenaar. Om ons na te laten kijken. Dat zal dokter Danis wel mooi toe lijken. De kerk wordt er niet mooier door, Dat vinden wij allemaal, hoor! In de loop der jaren ontving de Prins de volgende ere-doktoraten: Rijksuniversiteit Utrecht, rechtsge leerdheid (1946), - Technische Hogeschool Delft, tech nische wetenschappen (1951), Vrije Universiteit Amsterdam, eko- nomische wetenschappen (1965), Universiteit Montreal, rechten (1958), Universiteit rechten (1958), Universiteit van Michigan, rechts wetenschappen (1965). Als curator van het Nederlands Eco nomisch Instituut en de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam is de Prins nauw betrokken bij de ont wikkeling van de ekonomische weten schappen. De Prins is lid van de Admiraliteits- raad, de Legerraad en Luchtmachtraad en maakt deel uit van de Algemene Ver- dedigingsraad. Tevens is de Prins voor zitter van de Nationale Raad Welzijn Militairen (doelstelling: het bevorderen van de welzijnsverzorging in de ruimste zin van de militairen van de krijgs macht) en regent van de Stichting Volk en Verdediging (doelstelling: het verdiepen van het inzicht van het Ne derlandse volk in de nationale waarden en de waarde van de vrije wereld, als mede de bereidheid tot verdediging daarvan). Sinds 1954 is de Prins voorzitter van de Bilderberggroep. Éénmaal per jaar komen onder zijn leiding een 75 tot 80 vooraanstaande politici, zakenlieden en prominenten uit de universitaire en journalistieke wereld uit Westeuropese landen, de Verenigde Staten en Cana da bij elkaar om over aktuele buiten landse politieke, ekonomische en maat schappelijke problemen te spreken. weest van aktiviteiten en initiatieven en mede daardoor heeft het volk van Nederland deze sympathieke, sportieve, aktieve en ook moedige Prins vanaf het begin niet alleen geaccepteerd, maar ook gewaardeerd. van het World Wildlife Fund. Dit fonds heeft ten doel het in stand houden van de natuur als levensvoorwaarde voor mens en dier en het beschermen van diersoorten tegen uitsterven. Bij bezoe ken aan diverse landen tracht de Prins door persoonlijke inzet een oplossing te vinden voor de grote, zeer aktuele problemen met betrekking tot de na tuurbescherming. Dochters Uit het huwelijk werden vier dochters geboren: H.K.H. Prinses Beatrix Wilhelmina Armgard, 31 januari 1938 te Soest- dijk, H.K.H. Prinses Irene Emma Elisabeth, 5 augustus 1939 te Soestdijk, H.K.H. Prinses Margriet Francisca, 19 januari 1943 te Ottawa, H.K.H. Prinses Maria Christina, 18 fe bruari 1947 te Soestdijk. In 1944 benoemde de Koningin de Prins tot bevelhebber der Nederlandse Strijd krachten. Van deze funktie werd hij op 13 september 1945 eervol ontheven, en met ingang van diezelfde datum be noemd tot inspecteuf-generaal der Ko ninklijke Marine en in 1953 van de Luchtmacht. Als inspecteur-generaal kan de Prins zich een oordeel vormen over de orga nisatie en de geoefendheid van de krijgs macht en stelt hij zich op de hoogte van de opleiding der militairen. Deze funktie brengt veelvuldige bezoeken aan onderdelen van de krijgsmacht in bin nen- en buitenland met zich. De inspec teur-generaal heeft tot taak de minis ter van Defensie gevraagd en onge vraagd van advies te dienen over alle vraagstukken inzake de krijgsmacht. Met ingang van 1 januari 1970 werden deze drie funkties gecombineerd tot één, te weten „Inspecteur-Generaal der Krijgsmacht”. De Prins heeft een grote en daadwer kelijke belangstelling voor de sport in het algemeen. Zo is hij, na jarenlang voorzitter van de Fédération Equestre Internationale, thans nog ere-president daapzan. Als beschermheer van o.a. de Nederlandse Sportfederatie, het Neder land Olympisch Comité, de Neder landse Lawn Tennis Bond en de Neder landse Skivereniging stimuleert hij ve le sportaktiviteiten. Als liefhebberijen van de Prins kunnen nog genoemd worden: fotograferen, fil men, jagen en skiën. Uit dit alles blijkt, dat onze prins niet iemand is, die na zijn huwelijk met de toenmalige prinses Juliana, meende op zijn lauweren te kunnen rusten. Inte gendeel, hij is steeds een toonbeeld ge- Direkt na de Tweede Wereldoorlog heeft de Prins een werkzaam aandeel in de ekonomische wederopbouw van Nederland op zich genomen naast zijn representatieve werkzaamheden. Ter bevordering van de handelsbetrekkingen met Nederland maakte hij een groot aantal reizen naar Zuid- en Midden- Amerika, de Verenigde Staten en Ca nada en naar de jonge Afrikaanse lan den. Van 22 februari tot en met 11 april 1970 bezocht de Prins het Verre Oos ten: Ethiopië, Pakistan. India, Indone sië en Japan, waar hij het Nederlands paviljoen op de wereldtentoonstelling Expo 70 opende. Tijdens het verblijf in Indonesië van 12 tot en met 29 maart bezocht de Prins verscheidene plaatsen op Java en Bali. Met grote geestdrift is hij overal door het Indonesische volk begroet. Dit was de eerste reis van een lid van het Koninklijk Huis na de reis van Prins Hendrik der Nederlanden naar Neder- landsch-Indië in 1837. Militair Op 23 december 1936 is de Prins be ëdigd als officier in de rang van luite nant ter zee der le klasse a Ia suite bij de Koninklijke Marine; kapitein/rit meester la suite bij de Koninklijke Landmacht; kapitein/ritmeester titulair van het Koninklijk Nederlands Indisch Ze brengen hier wagens vol met zand, Het lijkt wel het strand van Ameland. Arum was eerst een moddergat, Maar straks wordt het een wereldstad. Uit „Lopend vuurtje” Lucy Huizenga Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te Vries (Dr.) als hulpprediker de heer P. Tietema, evangelist te Zurich. Bolswards Nieuwsblad van Brits Columbia, gék-. '-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1