Pakistan eerder misdrijf Drama m dan enkel ramp De foto de week van Informeren met vallen en opstaan Gahe Skroar Amerikaanse politiek in opspraak Legereenheden naar India en Pakistan Gouden filmpjes I Hwat nat STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 110e JAARGANG No. 45 VRIJDAG 18 JUNI 1971 Wymbritseradeel. 4 Nixon sprak met Brandt a Mark Hatta Luchtbrug Deining in Amerika Teken aan de wand Hel Struikelblokken üs hjoed to sizzen Compromis Gebruikt B armings meel. KVP-kritiek (Vervolg op pagina 2) Begin deze week leek nog slechts één De hin, dy’t it lüdst keakelt, leit der- om noch net de measte aeijen. Advertentieprijs: 18 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Inmiddels heeft de Indiase premier, me vrouw Indira Gandhi, in het parlement gezegd, dat „India dreigt door een hel te zullen gaan” tengevolge van de toe- Bij het afgraven van een stuk terp- grond in de nabijheid van Stiens zijn niet minder dan 25 geraamten gevon den. De gebitten waren bij sommige schedels nog gaaf. Een oude degen, die ook werd gevonden, is naar het Fries Museum gezonden. De pas opgerichte leeszaal kal gehuis vest worden in het nieuwe verenigings gebouw, dat aan het Hengstenpad zal worden gesticht. B. en w. hebben tot baas-timmerman bij gemeentewerken benoemd de heer Abel de Vries. B. en w. vestigen de aandacht er op dat bij het verven van huizen het huis nummer zichtbaar moet blijven. Benoemd tot burgemeester te Amster dam de heer W. de Vlugt, thans wethou der. De heer De Vlugt behoort tot de anti-revolutionaire partij. Hij is 48 jaar oud en heeft slechts de lagere school doorlopen. De Bolswardsche Courant begint bijdra gen op te nemen in vereenvoudigde spel ling. H. Joustra, Hoogstraat 21 koper- en zinkwerken. De heer F. Mol 25 jaar in dienst bij Kingma’s Bank. Daarvoor was hij 25 jaar in dienst bij fa. Van der Plaats. 3e week juni 1921 vloed van de vluchtelingen. Mevrouw Gandhi verklaarde verder, dat niet al leen India, maar de gehele internatio nale gemeenschap te lijden zal krijgen van de gevolgen” van de ontwikkelingen in Oost-Pakistan. Zij zei de houding van de andere landen tegenover het vluchte lingenprobleem te betreuren en noemde de tot dusver ve'rieende hulp „armzalig”. Waren de Russen eerst in hun hulpver lening en boeken zij nog steeds succes in hun jongste ruimtevaart, ook in an der opzicht kreeg Amerika moreel een gevoelige klap. In Amerika is grote deining ontstaan doordat The New York Times voor de tweede achtereenvolgende dag uittrek- stels publiceerde uit een zeer geheime studie over de beweegredenen en beslis singen die ten grondslag liggen aan het Amerikaanse beleid ten aanzien van Vietnam. In de laatste aflevering wordt zonder meer aangetoond, dat president Lyndon Johnson tijdens zijn verkiezings campagne van 1964 het Amerikaanse volk en het congres doelbewust misleid de. Terwijl de plannen voor de bombar dementen op Noord-Vietaam al klaar la gen en de president al in principe be sloten had meer Amerikaanse troepen in te zetten, verklaarde hij in zijn ver in zijn optimisme hoopte prof. Steen kamp eind volgende week een voorlopig plan voor een nieuwe regering gereed te hebben. Op enkele punten bestaat nog geen overeenstemming. Het lijkt echter onwaarschijnlijk, dat de vijf partijen, nu ze het voornaamste meningsverschil hebben opgelost, alsnog zulke forse ru zies met elkaar krijgen, dat de zaken uit elkaar klappen. De fractievoorzitters lieten zich eind vorige week heel wat kiezingscampagne dat hij nooit zou toe staan dat Amerikaanse troepen in gro te getale zouden worden gebruikt in de Vietnamese oorlog. De onthullende uittreksels uit het ge heime rapport over de oorlog in Viet nam dragen er niet toe bij de geloof waardigheid van de Amerikaanse rege- ringspolitiek te versterken. Uit de tekst voorzover die nu bekend is, blijkt dat opeenvolgende Amerikaanse regeringen die met de kwestie-Vietnam te maken hebben gehad, nogal luchthartig met de waarheid zijn omgesprongen. Wat velen vermoed hebben, wordt thans door officële documenten bevestigd: de Amerikanen zijn door hun eigen autori teiten misleid over de aanpak en het verloop van de oorlog in Vietnam. Alle na-oorlogse Amerikaanse regeringen hebben tot dit trieste resultaat bijge dragen. Van Eisenhower via Kennedy tot Nixon is de grens tussen waarheid en verzin sel voortdurend overschreden, waarbij de verkiezingscampagne van president Lyndon Johnson in 1964 als een voorlo pig hoogte punt - of beter: dieptepunt - mag worden genoemd. New York Times mag de publicatie van een geheim rapport over Vietnam niet langer voortzetten. De Amerikaanse re gering had een gerechtelijk bevel ge vraagd om de publicatie stop te zetten. Een federale rechter in New York heeft dit verzoek ingewilligd. Oostduits partijcongres De afwezigheid van Ulbricht op de ope ningsdag van het achtste Oostduiste communistische partijcongres heeft vele speculaties uitgelokt. De Oostduitse radio riep dinsdagmorgen nog om dat de 77-jarige Ulbricht, die vorige maand als partijsecretaris aftrad het congres zou openen maar later werd plotseling bekend dat hij ziek w'as ge worden. Zondag had hij ogenschijnlijk in goede gezondheid, de buitenlandse de legaties op het Oostberlijnse vliegveld verwelkomd. In Bonn zien enkele krin gen hierin een bevestiging van hun ver moeden dat Ulbricht niet wegens hoge leeftijd is afgetreden, maar is afgezet. De nieuwe partijsecretaris Erich Honec ker hield een lange rede waarin hij de gebruikelijke aanvallen deed op Amerika en West-Duitsland en de verknochtheid van Oost-Duitsland aan Moskou beklem toonde. Wel toonde hij zich bereid tot een regeling over West-Berlijn, mits Bonn de eis liet vallen dat West-Berlijn deel uitmaakt van de Bondsrepubliek en erkent dat West-Berlijn een stad is met een bijzondere politieke status. De Italiaanse neo-fascisten hebben bij de regionale verkiezingen op het eiland Sicilië en de verkiezingen van gemeente raden op het vasteland opmerkelijke winst geboekt. Op Sicilië werd de Itali- optimistischer uit over de kans van sla gen dan een paar dagen daarvoor. De belangrijkste grond voor het optimisme is de toeschietlijke houding van de KVP top, die kennelijk alles over heeft voor het slagen van de informatiepoging van prof. Steenkamp. Van 11 tot 13 juni zal er in Warschau ’n conferentie worden gehouden van Rooms katholieken, protestanten en orthodoxen uit verscheidene Europese landen, die gewijd zal zijn aan de veiligheid in Eu ropa. Ook afgevaardigden uit de Sowjet-Unie, Oost-Duitsland, Polen en Hongarije ne men aan de conferentie deel. Er zal on der meer van gedachten worden gewis seld over „samenwerking en coëxistentie in het licht van het evangelie” en „West Duitsland en de veiligheid in Europa”. Het compromis over de uitgaven van ’t nieuwe kabinet steunt voor een belang rijk deel op het werk, dat binnenkort moet worden verricht door een kom missie van deskundigen onder leiding van de huidige KVP-minister voor Eco nomische Zaken, de heer Nelissen. Deze werkgroep zal het akkoord nader moe ten uitwerken. Opzet is dat de werk groep eerst bekijkt in hoeverre de extra overheidsinkomsten, die het gevolg zijn van de inflatie, mogelijkheden bieden om hier en daar iets extra’s te doen. De mogelijkheden van belastingverhogingen wordt niet geheel en al uitgesloten maar Christenen gaan praten over veiligheid Europa De fractieleiders moeten deze week nog overeenstemming zien te bereiken over een aantal belangrijke zaken. Het de- fensievraagstuk staat nog ter diskussie, terwijl ook nog een stevig robbertje ge knokt moet worden over de ontwikke lingshulp. De WD en DS ’70 willen de ontwikkelingshulp bevriezen op het peil van 1971. Over twee jaren zou dan ge keken moeten worden of extra verhogin gen mogelijk zijn. De christelijke partij en lijken niet ongenegen om hierop in te gaan. Ook al zal dit niet het nodige verzet in de linkervleugels van de frac ties oproepen, die immers de ontwikke lingshulp tot de vlag van hun progres siviteit hebben gemaakt. De vijf partijen lijken, voor wat de nieu we defensiepolitiek betreft, het meest te voelen voor een verhoging van de uitga ven met 250 miljoen gulden. Ook wordt gesproken over een reorganisatie van ’t departement. Prof. Steenkamp wilde aanvankelijk niet verder gaan dan het instellen van een commissie, die „de taak van de Nederlandse defensie in de is toch wel naar een verdere toekomst geschoven. Toen hij te Bolsward terugkeerde werd hij ook voorzanger in de Martinikerk. Hij is dan inmiddels gehuwd met Sijke Salves, een Leeuwarder meisje. Verdien de hij in Witmarsum sléchts f 140,— per jaar, in Bolsward werd dit f 247,wat de school betreft en kreeg hij nog eens f 40 per jaar voor het voorzingen in de kerk. Hij woonde toen in de Snorck- straat (nu Broerestraat tussen Kapelle- post en Drie Posten), later in de Hoog straat. Waar precies, weten we niet, wel, dat het huis een tuin had met een zo merhuisje er in. Het huis was van ds. Oedzonius van Itens en die ontving er jaarlijks f 70 huur voor. We zullen niet langer in raadsels spreken, want u be greep het al. Dit is het geboortehuis van niemand anders dan Gysbert Japiks. ’t Huisje staat er nog, met een gevelsteen die aan het feit herinnert, dat hier eens Frieslands grootste dichter werd gebo ren. Wat jammer, dat deze gevel is af gebroken (voor 1923 reeds, want toen is het steentje er in gemetseld). De (trap)gevel had een rustige vlakver deling: beneden twee even grote ramen en een even hoge en brede deur. Hier boven een soort sierlijst, zoals men in oude gevels wel meer aantreft. Boven een raam en een klein gevelsteentje. Voor die tijd (Gysbert werd geboren in 1603) moet het een vrij royale woning geweest zijn. Duizendmaal jammer, dat men dit fraaie geveltje destijds niet heeft gerestaureerd en er niet een soort museum van heeft gemaakt. Bolsward kan er best een bezienswaardigheid bij hebben. Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157); Bolswards Nieuwsblad Navo en de voor de vervulling daarvan vereiste middelen en methoden kritisch zal onderzoeken” en een reservering van een bepaald bedrag voor het geval deze commisise hogere uitgaven nodig acht. Vooral vanuit de ARP is echter aange drongen op een -snel besluit over deze verhoging van het defensiebudget. De (in)forniatiepoging van prof. Piet Steenkamp is aanvankelijk in een wat gelukkiger vaarwater gekomen. Het pessimisme van een week geleden leek vrijwel geheel verdwenen. De geweldige proble- hlemen rond het uitgaven- en belastingbeleid van de nieuwe rege ring z(jn in gesprekken tussen de fractieleiders en de informateur opgelost. De christelijke partijen hebben wel het meest bakzeil moe ten halen. Van hun wensen naar uitbreiding van de collectieve voor zieningen - te financieren uit een verhoging van een aantal belas tingen - is weinig meer over. Aan de andere kant, hebben DS ’70 en VVD hun verlangen naar een verlaging van de loon- en inkomsten belasting moeten laten vallen. Afgesproken is, dat in de komende twee jaren de rijksuitgaven niet zullen worden verhoogd. Hier en daar zal naar mogelijkheden tot bezuiniging worden gezocht. Dat geldt met name uitgaven voor het wetenschappelijk onderwijs, ruil verkavelingen en wegenbouw- en waterstaatwerken. Al zijn er vele zaken die de aandacht vragen, zoals het opdringen van de neo fascisten in Italië, niet minder de deining die in Ame- rrka ontstond door publicaties in de Times, het drama van de Pa- tstaanse vluchtelingen heeft toch, in de afgelopen week wel het meest de gemoederen geroerd en het tragische nieuws week niet van de voorpagina's. De onvoorstelbare ellende, die zich afspeelt onder de vluchtelingen in Oost-Pakistan, is niet het gevolg van een natuurramp, aldus concludeerde de heer Algra in het Friesch Dag blad terecht. De dictatoriale regering van Pakistan is bezig, een deel van haar eigen onderdanen, miljoenen van die onderdanen, uit te roeien of te verdrijven. Het is dan ook een volstrekt foute for mulering, wanneer sommigen zeggen, dat er zondag gecollecteerd werd voor Oost-Pakistan of voor hulp aan Oost-Pakistan. Dat er op de collectebussen soms Oost-Pakistan stond, was er dan ook lelijk naast. Oost-Pakistan kan door niemand worden geholpen. Het wordt geterroriseerd en uitgemoord. De dorpen worden platgebrand De mensen worden neergeschoten. Wat vluchten kan, vlucht over de grens. En dat is de regering van Pakistan zéér welkom. Dan zijn ze deze mensen kwijt, die ze graag kwijt willen. De hulp, die geboden moet worden, en die snel ter plaatse moet zijn, dient om vluchtelingen te helpen, die de terreur van Pakistan hebben weten te ontvluchten. En die in India kunnen worden geholpen. Het zijn slachtoffers van een misdrijf op onvoorstelbaar grote schaal. Pakistan behoort tot die dictaturen, die zich vrijwel alles kunnen veroorloven, omdat zij in het spel der wereldmachten onmisbare stukken zjjn. Zoals Egypte, zo ook Pakistan. De internationale belangstelling voor de reis van de Indonesische oud-vice-presi- dent dr. Mohammed Hatta heeft in In donesië meer beroering teweeggebracht dan de regering heeft kunnen voorzien. Hatta is nu in Nederland - hij woont in het Hiltonhotel in Amsterdam - officieel voor een medisch onderzoek wegens oog klachten, maar in Indonesië denkt men daar anders over. In Djakarta is men er zeker van dat dr. Hatta’s reis een gevolg is van aan drang van president Soeharto. Hatta, die wel als het democratisch geweten van Indonesië wordt beschouwd, heeft de laatste tijd zijn kritiek op een aan tal sectoren van het regeringsbeleid niet onder stoelen of banken gestoken. En dan tenslotte om met een foutief be richt te eindigen: aanse Sociale Beweging, zoals de erfge- namen v. de fascistische dictator Mus- solini zich noemen, de tweede grootste 1 partij achter de christen-democraten. In J Rome veroverden de neo-fascisten de 3e plaats. Nog niet eerder hadden de neo fascisten na de oorlog zulke grote ver- kiezingswinst geboekt. De problemen rond de zwevende Duitse mark dreigen intussen de Europese ge meenschap aan de vooravond van de toetreding van Engeland in een levens gevaarlijke crisis te storten. Deze waar schuwing richtte dr. S. L. Mansholt, vi- ce-voorzitter van de EEG, dinsdag tot de ministers van Financiën die in Lux emburg vergaderden. „Ik ben zeer ont goocheld door de gang van zaken met de Duitse mark. Als de periode van zwe ven niet binnen korte tijd wordt afge sloten komt er een zware crisis”, aldus dr. Mansholt. -• De Internationale luchtbrug om duizen den Pakistaanse vluchtelingen van de grensstaten over te brengen naar gebie den dieper in het binnenland van India, begón dinsdag met drie vluchten van twee Russische Antonov-12-vrachtvlieg- tuigen. Zij brachten 330 mannen, vrou wen en kinderen van Calcutta’s Dum- Dum-vliegveld naar Raipoer in de staat MMadhya Pradesj (600 kilom. ten wes ten van Calcutta). De Russische autoriteiten waren er trots op, dat zij als eersten de luchtbrug in werking konden stellen. De Amerikaan se luchtbrug van Agartala in de staat Tripoera naar Gauhatin in Assam is gisteren begonnen. Volgens regeringsbronnen zullen in to taal 800.000 vluchtelingen van West- Bengalen naar andere Indiase staten per trein en vliegtuig worden overgebracht. De kampen zullen worden gehandhaafd voor de tweeëneenhalf miljoen vluchte lingen, die in de staat West-Bengalen blijven. President Nixon heeft met zijn gast, de Westduitse kanselier Brandt, bijna twee I uur geconfereerd over troepenvermin- j dering aan beide zijden van het Ijzeren Gordijn en over de kwestie-Berlijn. Vooral de kwestie Berlijn, waarover op dit ogenblik de Grote Vier onderhande len, werd uitvoerig besproken. Ook het vraagstuk van de kosten van de Ameri kaanse troepenlegering in West-Duits land en compensatie door Bonn werd aangeroerd. Deze maand loopt het ver- dag over de kostenverdeling af. Of in het overleg over een nieuw ver drag vooruitgang was geboekt, kon de perssecretaris van het Witte Huis, Ro nald Ziegler, na afloop van het gesprek niet zeggen. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Voor bepaalde foto’s zijn we dankbaar, met andere zijn we blij, in enkele geval len zijn we er gewoon verrukt van. Dit is hier het geval. We geloven, dat de heer F. v. d. Veen, Werkmansbloei 12, die nog niet eerder in deze rubriek werd genoemd, ons hier een unieke foto in handen heeft gespeeld. Het is een gevel aan de Wipstraat, die thans niet meer bestaat, d.w.z. de woning wel, maar dan met een andere, veel minder sierlijke gevel. In dit huis woonden vroeger de Holckama’s, zeer zeker van Friesen en waarschijnlijk zelfs van adellijker huize. De Friese schilders Margaretha de Heer uit Leeuwarden heeft er als kind wel licht wel eens gelogeerd, want haar tan te Antje (ook wel Ancke) woonde er. Ze zal er dan met haar neefje Janke en neefjes Pier en Willem hebben gespeeld, ook met het oudste neefje, dat later minstens zo beroemd zou worden als zij, zelfs nog beroemder, want later werd er zelfs een prentenboek over hem ge maakt en een postzegel aan hem ge wijd. Dit oudste neefje, hier dus gebo ren, kwam al spoedig op school bij meester Michiel van der Malen, die hij in 1637 zou opvolgen. Later kwam hij op de Latijnse school, waarvan hij de rector Petrus Baerdt goed gekend zal hebben. De vader van Margaretha’s neefje was timmerman en toen van 1613 -1617 het stadhuis gebouwd werd, zal hij wel vaak op de steigers gespeeld hebben want hij was 11 jaar oud, toen de bouw begon. Zelf werd hij, zoals ge zegd, schoolmeester, eerst in Bolsward, later in Witmarsum en misschien in Wommels, Beetgum of Leeuwarden. dreiging voor Steenkamp nog niet over wonnen. De KVP-fractie moest bijeen komen om een oordeel te geven over de tot nu toe behaalde resultaten. Een aan tal KVP-Kamerleden verklaarde tevoren al bar ontevreden te zijn over het ge mak waarmee KVP-onderhandelaar Ve- ringa een aantal punten uit het KVP- programma onbekommerd had laten val len. Enkele KVP-ers zijn een actie be gonnen om verzet aan te tekenen tegen het beleid van de KVP-leiding. Zij wen sen dat de KVP minder toegeeft aan de eisen van DS ’70 en de WD. Veel kans leek hun actie niet te maken. Eni ge steun konden zij verwachten van de agrarische vertegenwoordigers in de KVP-fractie, omdat die ongetwijfeld in verzet komen tegen de verlaging van de uitgaven voor ruilverkavelingen. Vraag is echter of die steun genoeg zou blijken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1