de week De foto van GabeSkroar Ik Ba Prins Philip niet gelukkig met EEG Mi ISmi „moei- lijker dan de Sovjet SPB Brandt vindt Oost-Duitsland 1 I M Nat. Brasband con- Gouden filmpjes „Attentie spelende kinderen” Prospectus fotoboek gereed - SS cours te Utrecht Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseraded, - STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1 ''z mm |i j /JÉ s Èi VRIJDAG 25 JUNI 1971 110e JAARGANG No. 46 Israël en Rusland Thant ziek Tolman naar Zuid-Afrika Lastiger dan Moskou Rusland boos Papaver» Prins Philip fel tegen Pakistan Italië weer open Hwat nat Zeg het met schelpen As hjoed to sizzan Wolle jo sparje, bigjin dan mei jou mfile. V-. Advertentieprijs: 18 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Dit na moeizaam onderhandelen bereik te compromis volgens staatssecreta ris De Koster „niet ideaal, maar het enig haalbare” komt op het volgen de neer. Nieuw-Zeeland zal na een overgangs periode van vijf jaar zijn zuivelexport naar het Verenigd Koninkrijk hebben teruggebracht tot 66 procent van het huidige peiL Dit komt neer op 75 pro cent van de huidige boterexpert en 20 procent van de huidige kaasexport. Na die tijd zal de uitgebreide EEG, d.w.z. een gemeenschappelijke markt waar van Engeland deel uitmaakt, met een stemmigheid moeten beslissen over de na 1977 te volgen handelswijze. Bij deze beslissing zullen de consequenties Voor het Europese landbouwfonds in aanmerking dienen te worden genomen C. de Jong, Vleeschhouwer. Franeker- straat, Bolsward. Witte Boezelaars. Fam. Th. Prins, Gro te Drjlakker e 25. De goedkoopste bouw is die van lucht kastelen, maar deze komt vaak duur te staan. Grote groepen duitse kinderen komen in Friesland hun vakantie doorbrengen. De trekweg Bolsward—Leeuwarden zal aan de publieke dienst worden onttrok ken. J. H. v. d. Veen, Nannehof, Brandstof fen. S. Palstra, Marktstraat Bolsward. Rij wielen en motoren. De toch al kille verhouding tussen En geland en Rusland is nog verkoeld door de desertie van Anatol Fedosejef, die na de luchtvaartshow in Parijs naar het Westen is uitgeweken. Hij bevindt zich volgens de jongste informatie op het ogenblik in een grote flat in Lon den welke toebehoort aan de Britse ge heime dienst. Hij wordt door een groep leden daarvan aan de lopende band on dervraagd. Het is reeds komen vast te staan dat Fedosejef niet zo’n belang rijke figuur is als aanvankelijk werd aangenomen. Hij blijkt niet betrokken te zijn geweest bij de Russische Loena-, Sojoez- en Saljoet-programma’s. Hij is ook geen onder-minister zoals door som mige bladen gemeld, maar een voor aanstaande elektronische ingenieur met speciale kennis van raketten en instru menten voor ruimtevaartuigen. Zeven vuistregels voor ouders in de va kantie. Uw kind is meer buiten dan anders, het loopt dus meer risico. Beneden 8, 9 jaar kén een kind nog niet betrouw baar zijn in het verkeer, te voet noch op de fiets. Trek hieruit uw conclusies! 1. Begeleid uw kind zoveel mögelijk door het verkeer en geef uitleg van uw ge drag in het verkeer. 2. Loop links op buitenwegen zonder voet- of fietspad. Het elf landen tellende consortium voor hulp aan Pakistan was oorspronkelijk van plan geweest maandag een datum vast te stellen voor overleg met de Pa kistaanse regering over de toekomsti ge hulpverlening. Een afgevaardigde zei dat zelfs nog niet bekend is wanneer de eerstvolgende vergadering van het consortium zal worden gehouden. Een woordvoerder van de VN heeft maandag meegedeeld dat secretaris-ge- neraal Thant sinds zaterdag ziek is en rust moet houden. Hij heeft een reis naar de Sowjet-Unie, Mongolië en Po len afgezegd. Thant had reeds gezegd wegens gezond heidsredenen geen nieuwe ambtsperio de te zullen aanvaarden. Als het nu straks maar geen touwtrekken wordt. 4e week juni 1921 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157J Bolswards Nieuwsblad z van Scharl, Ina Lycklama Nijeholt, Gysbert Japiks, W. H. Keikes, M. E. v. d. Meulen, Joh. Bogerman, dr. G. A. Wurnkes, Bertus Aafjes, Winsemius, Peter van Thabor, mr. J. v. Lennep, mr. dr. K. de Vries, S. J. v. d. Molen, Cor Reitsma, R. Steensma, H. Eisma. Voorts bevat het grafschriften, klok-op- schriften, opschriften gedenkstenen. Gedichten zijn opgenomen van: Dirk Jorritsma, zr. I. Hettema, Joh. Couperus, J. Sinnema, Karei van den Oever, Dam Jaarsma, Gysbert Japiks, D A. Tamminga, Andr. de Jong, F. B. v. d. Meer, L. O. ten Cate, A. H. v. d. Ven, Joh. Brugman, Fedide Schurer, Joh Hilarldes, dr. J. Halbertsma, dr. E. Halbertsma, mr. J. Scheltema, Ti tus Brandsma, H. Brouwer, Tsj. H. de Boer, mr. J. v. Lennep, De Bie, Rely Jorritsma, Prof. dr. E. Wassenbergh, E. Epkema, ds. P. Boelens, M. Sikke- ma en S J. v. d. Molen Ja, er is over Bolsward veel meer ge zongen en gedicht, dan u wel dacht De raadsleden Houtsma en Van der Klei komen met het raadsvoorstel b. en w. op te dragen een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid van aanslui ting op de waterleiding te Sneek. Ook in 1908 is al geprobeerd waterlei ding te krijgen. Het moest toen f 153.000 kosten. Thans kost de installatie f 100.000, de leidingen f 100.000 en een toren f 50.000, samen f 250.000, bijna 2 maal zo duur en vermoedelijk evenals toen ook nu weer te duur. Want voor die f 250.000 heeft men nog geen water. Dat moet nog apart betaald worden. De heer Eerdmans (raadslid) weet dan ook niet waar de heren de moed van daan halen. Het wekt maar verwach tingen, die toch niet kunnen worden ge honoreerd. Het voorstel wordt tenslot te verworpen met 8 tegen 9 stemmen. Hoewel er zich een drama voltrekt van onmenselijk leed en weini gen zich een voorstelling kunnen maken van de omvang er van, is het nieuw» rond het conflict in Pakistan met als gevolg daarvan de onafzienbare stroom vluchtelingen, nu van de voorpagina’s ver dwenen. Het drama voltrekt zich verder aan het oog onttrokken, zoals dit ook eerder ook het geval was in Biafra. Ander nieuws vraagt weer de aandacht. Wellicht is Engelands toetreden tot de EEG daarvan wel een sprekend (en ook van zich sprekend) voor beeld. Ondanks alle pessimisme en spraakverwarring in de loop van een vergadering die omstreeks drie uur dinsdagochtend heeft geduurd, zijn deze EEG-Ianden er namelijk toch in geslaagd een gemeenschappelijk standpunt te. bereiken over de Nieuwzeelandse zuivelimport in Engeland, een van de laatste struikelblokken. Om nog even bij de Russen te blijven ook eens een optimistischer geluid. De Israëlische minister van Buitenland se Zaken Abba Eban acht de tijd rijp voor de Sowjet-Unie om te streven naar herstel van de diplomatieke betrekkin gen met Israël die vier jaar geleden tij dens de zesdaagse oorlog werden ver broken. In een toespraak tot Joodse lei ders uit de Verenigde Staten zei Eban, dat Israël herstel van de betrekkingen met de Sowjet-Unie in een of andere vorm zou toe juichen. Volgens Eban heeft de Sowjet-Unie zich al gereali- seert dat betrekkingen met Israël nood zakelijk zijn terwille van de Russische belangen en invloed in het Midden-Oos- ten. De Westduitse Bondskanselier, Willy Brandt, heeft in een t.v.-vraaggesprek in New York verklaard van mening te zijn, dat met de Oostduitse regering moeilijker te praten valt dan met de Sowjet-Unie. Volgens Brandt, die zondag in Bonn is teruggekeerd na een bezoek van vijf dagen aan de V.S., zijn de Oostduitse functionarissen uiterst behoedzaam. „Zij zijn in zeker opzicht lastiger dan de Sowjet-Unie. Zij denken, dat zij nog een periode van afzondering nodig heb ben, omdat zij menen, dat isolatie hun een betere kans verschaft hun bewind te consolideren.” Brandt gelooft niet dat het aftreden van partijleider Ulbricht veel veran derd heeft. „Oost-Duitsland speelt de zelfde economische rol, dezelfde mili taire rol, die het had en dit is de wer kelijke grondslag voor zijn politiek.” Politiek en natuur liggen dichter bij elkaar dan u denkt. Tot slot van dit weekoverzicht er een drietal voorbeel den van. De Turkse regering heeft de strijd aan gebonden tegen de „internationale ziek te”: het gebruik van de smokkel in verdolende middelen. Als eerste maatregelen, om de opium- fabricage in Turkije te zijner tijd ge heel te laten verdwijnen, heeft de re gering een wetsontwerp ingediend, waar bij wordt bepaald dat slechts diegenen papaver mogen verbouwen die daartoe een speciale vergunning hebben. (Van het sap van de papaverbollen wordt opium gemaakt, die o.a. in Frankrijk wordt verwerkt tot heroine, welke op grote schaal naar Amerika wordt ge smokkeld). Verder voorziet het ontwerp in stren ge straffen op de sluikhandel in opium en iemand die zonder vergunning papa ver verbouwt, of zonder vergunning zijn areaal vergroot wordt bedreigd met een gevangenisstraf van zes maanden tot vijf jaar. Zoals reeds eerder gemeld kon welis waar het fotoboek over Bolsward niet op tijd gereed, maar wel een prospec tus. Het zal vandaag o.a. worden uit gereikt aan de honderden oud-Bolswar- ders, die Bolsward komen bezoeken. We spreken weliswaar steeds over Foto boek, maar eigenlijk is het boek veel meer dan dat. Het bevat o.a. bij de fo to’s geplaatst ook een groot aantal uit spraken van bekende Bolswarders of van bekende schrijvers over Bolsward. Ook zijn bijna van 30 schrijvers ge dichten over Bolsward opgenomen of gedichten van Bolswarders. Uitspraken (citaten) worden in het boek vermeld (in willekeurige volgor de) van dr. Joost Halbertsma, Occo Een pakhuis, werkplaats misschien. Wat rommelig, wat verfomfaaid. Hier en daar een gebroken raam. De witte stopverf laat duidelijk zien, dat dit geen nieuws onder de zon is. Ook in het verleden sneuvelde er wel eens een ruit. Dit werd dan weer ingezet. Het verven kwam later wel, dacht men, maar het bleef er bij. Zo gaat dit vaak. Het moet wel een stil straatje zijn, want het bord laat duidelijk zien, dat er geen auto’s mogen inrijden. En geen motoren. En geen brommers. Toch staat er een, net halt gehouden voor het bord. Het pakhuis zou overal kunnen staan. In Amsterdam b.v. Of in Leeuwarden. Maar het staat in Bols ward. In het hartje van de stad. U kwam er vaak voorbij. Lopende, fietsende, op de brommer of in de auto. Ja, dat mag als u maar van de andere kant komt. Dit straatje heeft nJ. behalve voor fiet sers eenrichtingsverkeer. Heeft u het al ontdekt waar dit plaatje is gemaakt Het is in een bedrijvig straatje. In de enige straat te Bolsward die naar een ambacht is genoemd. Bolsward kent geen Schoenmakersstraat, geen Hout- draaierstraat enz. Wel een Hanekopers- steeg, maar hanen verkopen is niet zo zeer een ambacht. We vinden het pand „Achter de Smeden”. Ja, zoals Leeu warden zijn „Achter de Hoven” heeft, heeft Bolsward zijn „Achter de Sme den”. Vroeger zullen het er meer ge weest zijn. Thans is er nog de hoef- en kachelsmid Oosterhuis en de rijwiel- smid Kroontje. Maar paarden worden er zelden meer beslagen en de pene trante geur van brandende ijzers op de hoeven leeft bij velen nog slechts In de herinnering voort. Voor degenen die pas in Bolsward kwamen wonen of er niet zo goed bekend zijn: Het korte straatje vindt u tussen het Marktplein en het Skilwyk. De foto werd gemaakt door de heer T. Siemonsma. dirigent de heer S. W. de Boer, Leeu warden. Een klinkend succes! Wor- kum won daarmee de fraaie cup. Daar Workum ook in haar afdeling uitmun tendheid op de hoogste plaats was ge komen, verkreeg het ook nog ’n grote zilveren(!) medaille. Crescendo bracht muziek van hoge klasse. In de Ere-afde- ling, op één na de hoogste afdeling trad het Stedelijk Muziekkorps „Hinde- loopen” op, dirigent de heer Bouwe Dijkstra. Het verplicht werk stelde aan de uitvoerenden zeer hoge technische en muzikale eisen. Het was een modern Pi Scheffer-Jakeway: „Three Inven tions”. Het werd met veel glans uit gevoerd, zeer doorzichtig en ook tech nisch prima verzorgd! Het was wel jam mer dat bij de keuze van het vrije werk waarschijnlijk iets te hoog was gegre pen. Les Preludes van Frans Liszt is een prachtig muzieknummer voor Sym fonie Orkest, maar leent zich minder goed dachten wij voor bewerking in brass. Wanneer het aantal punten voor het vrije nummer even hoog zou zijn geweest als bij het verplicht werk, dan had Hindeloopen „met lof” gegrepen. Nu was men met 309 punten op een hoge eerste prijs (21 boven minimum) gekomen, hoogste in haar afdeling met de grote medaille en dat voor een vrij jonge groep. S. S. v. Hettema, Grote Markt Krui denierswaren, Biscuits en Suikerwer ken De tegenstanders van toetreding van Engeland tot de EEG hebben een me denstander gevonden in prins Philip, de echtgenoot van de Britse koningin Eli zabeth. Toepassing van de „brute in dustriële filosofie” op de landbouw zal een chaos tot gevolg hebben, zo zei de prins maandagavond op een bijeen komst van de koninklijke maatschappij voor landbouw in Edinburgh. ■Nu is een prins geen vrij man. Ieder mag zeggen wat hij wil, maar een prins nu net niet. Het Britse hof heeft dan ook prompt de zeer ongebruikelijke stap onderno men de door prins Philip geuite kri tiek op de landbouw in de EEG glad te strijken door de verklaring dat hij „slechts over het verleden had gespro ken”. Een woordvoerder ontkende kortweg, dat de opmerkingen van de prins qua toon of inhoud tegen de gemeenschap- Er bestond voor dit eerste brassband concours in Nederland veel belangstel ling. Ook uit Friesland. Van de 23 bands welke in het uiterst smaakvol verzorgd programmaboekje waren opge nomen waren er elf uit onze provin cie. Dat er door de jury’s aan de 21 bands welke er optraden 14 eerste prij zen waarbij 4 „met lof” en slechts ze ven 2e prijzen werden toegekend, wijst er wel zeer duidelijk op hoe uitstekend er werd gemusiceerd! Dat onze Friese bands best mee kunnen komen bleek wel duidelijk, want bij die negen hadden er zes een eerste (2 „met lof”) en drie een tweede prijs. Met het hoogste aan tal punten voor „Crescendo” Workum, Ook het „heitelan” staat in verbinding met de wereldproblematiek. Zo is het Friese CHU-Tweede Kamerlid T. Tol man uitgenodigd door de Zuid-Afri- kaanse regering tot het brengen van een politiek werkbezoek. Hij zal zich hier op de hoogte stellen van o.a. de rassen politiek en de ontwikkeling van het land. Omdat door de Zuidafrikaanse regering geen datum werd genoemd heeft hij be sloten om de tweede helft van augus tus, begin september zijn bezoek af te leggen. Ook zal de heer Tolman zich op de hoogte stellen van de problemen rond het zelfbestuur van de „zwarte” gebieden. Tenslotte heeft het Friese Kamerlid het verzoek gekregen om in Pretoria en Jo hannesburg lezingen te houden, waarin hij heeft toegestemd. Het is niet uitge sloten dat hij in nog meer plaatsen le zingen houdt. pelijke markt gericht zouden zijn ge weest en dat hij alleen had gezinspeeld op „feitelijke situaties, zoals die zich hadden voorgedaan” en zich van een oordeel had onthouden. Arme prins of anders gezegd: Dat is ook niet alles, een prins te zijn. Helemaal over Pakistan zwijgen kun nen we natuurlek niet. Erg hoopvol is het niet: Vertegenwoordigers van belangrijke westerse industrielanden en Japan heb ben maandag besprekingen over nieu we hulpverlening aan Pakistan uitge steld tot ’n politieke oplossing is gevon den voor het conflict tussen Oost- en W est-Pakistan. Zelfs schelpen kunnen dienstig zijn in het internationale verkeer. Met twee collecties van elk 200 soor ten gaan directeur B. Entrop van het schelpenmuseum „In de Schulp” en twee medewerkers vandaag naar Ja pan. Een van de collecties willen zij aan bieden aan de Japanse keizer, de an dere aan het Nationale Museum voor Wetenschappen in Tokoi. De schelpen feijn gekozen uit de 12.000 soorten die in het museum aan de Zuidhollandlaan in Den Haag te zien zijn. Nu behoeft de keizer niet meer te tan ken bij de Shell. De pluimveehouders kunnen weer ademhalen: Nederland mag weer ge slacht en levend pluimvee en eieren uitvoeren naar Italië. Dit land had de invoer enkele maanden geleden verbo den vanwege de pseudo-vogelpest epi demie in Nederland. 3. Leg uit waarom u stilstaat vóór u oversteekt en eerst naar alle kanten kijkt. 4. Wacht bij een voetgangerslicht tot het groen wordt vóór u oversteekt. 5. Steek op de zebra over, doch kijk ook déér eerst uit. 6. Blijf tijdens het oversteken steeds uitkijken. 7. Stuur het niet de deur uit zonder dat u weet waar het speelt. Uw kind is immers onvervangbaar. Bestuurder: Wees extra op uw hoede in de vakantie. Wij vragen uw At tentie voor spelende kinderen. 4 -X.-. (■jat rj

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1