Reünie van de oud Bolswarders hoogte- de punt van heamieldagen Gane Skroar Foor velen was het gewoon een evenement Fan de Martinytoer M - Hw«t hut hjoed to lizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND DINSDAG 29 JUNI 1971 110e JAARGANG No. 47 Foto: L. Spijksma St. Anthony BOLSWARD NU de 5 jaar voorkom* iets meer ver- Stadsrechten BOLSWARD TOEN Stadhuis Handelscentrum Preahistorie Woonoord OANPASSING FAN DE HIERWET! Tj.deJ. Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Oud-Bolswarders luisteren voor het. bordes naar de toespraak van de heakeninginne. Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Wat een sfeer en wat een gezelligheid direct reeds bij de begroeting in de au- i la van het Jan Brugmancollege. Een I blij weerzien. Verbaasde Uitroepen, het ophalen van oude herinneringen. En het wegvallen van alle rang en stand. Als niet oud-Bolswarder voelde je maar wat onwening tussen dit alles en je wenste bijna een oud-Bolswarder te zijn. Het was ook uniek, de generatie van 1900— 1920 die uitzwierf over alle provincies, ja zelfs over alle werelddelen nog eens bij elkaar te halen. Sommigen hadden elkaar sedert de schoolbanken niet weer gezien. Onbeschrijfelijk in de letterlijke zin van het woord en daarom zullen we ook maar geen poging wagen. Uniek was het zeker, onvergetelijk ook, een evenement, waarvan niemand spijt had en waarmee de heren Abma en de zijnen als massa-regisseurs alle eer hebben in gelegd. Was voor de een de begroeting het hoogtepunt, voor de ander was dit het geslaagde kerkconcert, de wande ling langs oud Bolsward, het diner of ’t afscheidsbad. Deze runie heeft de hea mieldagen 1971 een bijzonder cachet ge geven. Graag releveren wij op verzoek van velen hetgeen in de Martinikerk, waar drs. A. Houtman ’n voortreffelijk concert gaf, werd gereleveerd. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Van de eerste Bolswarders weten we verder niets. Dat zij zich hier gevestigd hebben in de tweede eeuw, blijkt enkel uit opgravingen. De terp van Boele heeft zich echter in de loop van de tijd uit gebreid tot een dorp, dat in de elfde eeuw - 900 jaar geleden dus - zo belang rijk was, dat zijn naam („Bodliswert”) voorkomt op zilveren munten, die terug gevonden zijn bij opgravingen in het Oostzeegebied, tot in Rusland toe. Het middeleeuwse Bolsward dreef via de Mame en de Middelzee, twee inhammen van de Waddenzee, handel in zuivel; het is in de 15e en 16e eeuw zelfs lid ge weest van de Hanze, het beroemde ver bond van handelssteden, waartoe o.a. ook Bremen, Hamburg en Lübeck be hoorden. Al waren toen de Mame en de Middelzee al ingepolderd, Bolsward bleef varen: Makkum en Harlingen fungeer den als z'n voorhavens. Wanneer Bolsward van dorp tot stad is geworden, weten we niet precies. Wel is een boek uit 1455 bewaard gebleven, waarin het Bolswarder stadsrecht is op getekend. De beroemde Franciscaan pa ter Brugman is daarbij als adviseur op getreden: „ghemaect by raede ende con- sente des Eerbaren Vaders Johannis Brugman”, staat er in de aanhef. Aan de Franciscanen herinnert ook de Broe- rekerk, die dateert uit de 13e eeuw. De Martinikerk, waarin wij samenzijn, is 200 jaar jonger; zij is ingewijd in 1466, 505 jaar geleden dus. Het Bolswarder stadsrecht telt 122 arti kelen. Als een rode draad loopt daardoor heen het saamhorigheidsbesef. Als een burger in nood verkeert, moet hij vol gens artikel 95 de „buerroep” aanhef fen; elke medeburger is dan verplicht, hem te hulp te snellen. Artikel 98 slaat op het geval, dat de stad bedreigd wordt „Wanneer die hoern geblasen wort, soe sal ellick buerman by den Rechte myt syn beste hamasck comen”, m.a.w.: ie dere burger van Bolsward was dienst plichtig en de hoornblazer zorgde voor de mobilisatie! „Bolsward toen”: ik noem nog één jaar tal* 1614. In dat jaar werd de eerste steen gelegd van het stadhuis, waarop 't stadsbestuur, toen het klaar was, zo trots was, dat het sprak van „het Pal- leijs van onse Stadt”! Aan de bouw is meegewerkt door de „meester kistenma ker” Jacob Gysberts. Diens zoon, Gys- bert Japiks, die leefde van 1603 tot 1666 is tegelijk de beroemdste zoon van Bols ward: de prins der Friese dichters, voor wie in 1966 door koningin Juliana een standbeeld is onthuld, bij deze kerk, waarin hij ’s zondags als voorzanger op- trad. „Bolsward toen”: dat betekent voor ons als oud-Bolswarders ook een stuk levens geschiedenis, een brok gezamenlijk be leefd verleden. De herinneringen daar aan halen we vandaag, op deze reünie, deze hereniging, met elkaar op. We zijn Van saamhorigheidsbesef getuigt ook de oudste Bolswarder stichting, het Sint Anthony-Gasthuis dat al genoemd wordt in artikel 109 van het stadboek van 1455. St. Anthonius genoot als bescherm heilige der armen in de middeleeuwen ’n grote populariteit; het gasthuis was oor spronkelijk een soort asyl voor dakloze vreemdelingen. Later is het een instel ling voor bejaarde burgers en burgeres sen geworden. Evenals het Bolswarder weeshuis, dat uit de zestiende eeuw da teert, is het gasthuis in de loop der eeuwen rijk geworden door de weldadig heid van de burgerij. Op hun beurt heb ben beide stichtingen ook veel voor de stad gedaan. Samen hebben zij - om slechts één voorbeeld uit vele te noemen Bolsward in 1913 het Julianapark ge schonken. daarvoor uit allerlei streken, in Neder land en ver daarbuiten, naar Bolsward gekomen. Hoezeer we misschien ook uit elkaar zijn gegroeid, één kenmerk heb- *b|en we gemeen, het staat in ons pas poort: „geboren te Bolsward”. Is dat dan iets bijzonders? Wat 'n vraag voor een Bolswarder! Ook blijkt onze stad, dankzij de gemoe- delijke sfeer en de onderwijsmogelijkhe den een aantrekkelijk woonoord te zijn voor velen, die elders werken. Mede hierdoor is de huidige groei verklaar baar en het is opvallend, hoeveel mid- denstandszaken en banken zich de laat ste jaren hebben uitgebreid en gemoder niseerd. Ook voor het gemeentebestuur bracht dit nieuwe mogelijkheden en ver plichtingen mee tot het scheppen van gemeenschapsvoorzieningen. Zo is er in de laatste 10 jaren in Bolsward geko men: een grote openbare bibliotheek in voormalige bewaarschool hoek Kerkstr./ Jongemastraat, een prachtige moderne muziek- en balletschool in de voormalige muziekschool in de Kerkstraat. Daarnaast een sportveldencomplex met 6 speelvelden annex camping, 3 tennis banen, terwijl nu aan de overkant van het Hoog Bolwerk een groot openlucht- bad met zonneweide en een overdekt in- De tsjerke, dy’t mei de tiidgeasf front, sil mei gauwens widdou wêze. Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 ƒ05157), Bolswarils Nieuwsblad Wymbritseradeel. Mear as ien oare provinsje is Fiyslan it lan fan de hierdeboer. En nei de oarloch mei men sizze, dat it foar de boeren in goed ding west hat. Hwant de pachtwet hat harren yn dizze jier- ren in biskerming jown, dy’t makke, dat hja yn normale omstannichheden en by reedlik buorkjen in goed stik brea fortsjinje koene. Hwer’t men bliid om wêze kin, hwant dat kaem dizze hüshaldingen en it plattelan yn syn gehiel to’n goede, wylst de stêdden der lans in omwei ek fan profitearden. Lykwols kin men de léste jierren merk- bite, dat de aide spreuk: „Boerelan yn Over dit onderwerp sprak de oud-Bols warder Mr. Dr. K. de Vries, direkteur van le Fryske Akademy. Om te beginnen bij het begin: dat was in de 2e eeuw van onze jaartelling, 1800 jaar geleden dus. Er waren toen nog geen dijken; het westen van Fries land vormde een soort kwelderlandschap Wie er ging wonen, moest om bij hoge vloeden niet weggespoeld te worden, ’n heuveltje maken, een terp. Daaraan her innert nog steeds de naam van onze stad; „ward” betekent „door water om- spoeld land”.. Bolsward wil zeggen: „ward van Boele” een persoonsnaam, waarvan de geslachtsnaam „Boeles” en „Boelens” zijn afgeleid, aldus spreker. structiebad in aanbouw is. Op het gebied van de woningbouw is er na de oorlog buiten de stadsgrachten, die de oude kern van Bolsward omslui ten, bijgebouwd een wijk Noord I en II, waarin het gebouw van de H.B.S. ligt, waar u vanmorgen met koffie en Boal- serter olekoieken bent ontvangen. Aan weerszijden van de Sneekerweg zijn de wijken Parkplan I en II afgebouwd, terwijl wij nu uitbreiden in de richting Burgwerd achter het oude plantsoen. 'De feesten te Bolsward zjjn ten einde. De oliekoekekramen zijn weer ïngepakt en de gemeentereiniging heeft met bekwame spoed de laatste resten aan papier en plastic weggeveegd. Het was te Bolsward een aaneenschakeling en een opeenhoping van activiteiten festiviteiten, evenementen, hoogtepunten, kort gezegd feest. Als we dit schrijven (maandag) Ijjkt het weer lang verleden tijd. We leven snel. Andere zaken vragen reeds weer de aandacht. Twee forse naadsverslagen van buurgemeenten eisen de nodige ruimte en de heakeninginne heeft het zo duidelijk gezegd, dat stad en platteland hij elkaar horen. Vandaar dat we hoe graag weten ook anders zouden willen, moeten volstaan met enkele zaken slechts aan te stippen. De windhondenraces en het kindercircus trokken goede be langstelling en waren amusant. Het laatste werd trouwens door een forse regenbui gehinderd. De avond in het park en die voor ouden van dagen slaagden volkomen. De optocht met als grote ver rassing het prachtige korps Advendo was geïnspireerd op de hooi oogst vroeger en nu, met daarachter een heuse kinderkruistocht. Er was veel zorg aan besteed. Klapstuk van de heamielfeesten was de (ook qua het weer) zo uitermate geslaagde reünie van oud-Bols- warders, waarvan we hier graag - ook al omdat dit een gebeuren is, dat slechts eenmaal in tellen. Tweede spreker was burgemeester J. M. A. Mulder: Onze stad Bolsward had vóór de laatste wereldoorlog steeds tus sen de 6000 en 7000 inwoners. Enkele jaren uitgezonderd was er eerder spra ke van een daling inplaats van stijging. In 1947 begroetten wij onze 7000e en ’t duurde 10 jaar vóór in 1957 de 8000e inwoner werd geregistreerd, aldus spre ker. Hoewel zeer bescheiden zette de groei zich voort. Het geboorte-overschot werd voor een klein deel te niet gedaan door een vertrek-overschot, zodat het weer 10 jaar duurde voordat in 1967 de 9000e inwoner zijn intrede deed. De laatste jaren is het vertrek-overschot gewijzigd in een klein vestigingsover schot, zodat we hopen eind 1972, dus nu in een periode van 5 jaar de 10.000 vol te maken. Woningbouw De nieuwe wijk die daar ontstaat, kan plm. 1500 eengezinswoningen bevatten en in het eerste deel zijn of komen dit, jaar nog 500 woningen in aanbouw. Het tweede deel van deze nieuwe wijk, Eekwerd genoemd, wordt nu ontworpen terwijl de grond al is aangekocht. Onze industrie-terreintjes rijn gelukkig vol en we zijn bezig met aankoop van een nieuw terrein. Voor de naaste toe komst zijn er nog 200 vacante arbeids plaatsen en dus moeten we haast maken om de natuurlijke groei van Bolsward tijdig te kunnen opvangen. De verbetering van het kruispunt Mar- nerijl en de aanleg van de weg Gaaster- land-Bolsward-Leeuwarden openen per spectieven. De nieuwbouw brengt mee, dat er ver anderingen optreden. Zo is de bij u mis schien nog bekende naam van „De Nieu we Buurt’ met straten als Pieter Tanjé- straat, Gysbert Japicxstraat, van Mun- nickhuizenstraat, Pater Brugmanstraat enz. bij ons in het spraakgebruik ver anderd in ,Oud Zuid”. Daarnaast zult u tevergeefs zoeken naar de Katterug, de Looiersbuurt, de St. Jo- zefbuurt, het Tranendal en de Elands- laagte, want dit alles is afgebroken. De sanering is in volle gang en diegenen onder u, die als kind de openbare school in Witheerenstraat bezochten, kunnen de laatste resten nog bekijken, want de sloper is bezig. Wat u in werkelijkheid niet terugvindt van het oude Bolsward, kunt u echter wel bekijken op de foto-tentoonstelllng onder het bordes van het stadhuis, voor u ingericht met luchtfoto’s, en andere unieke plaatjes van Bolsward toen en nu. De sanering van de oude binnenstad is een kostbare, maar ook moeizame zaak. We moeten ruimte scheppen, we moeten krotten opruimen, en toch pro beren het karakter der stad te bewaren, want anders plegen we vandalisme. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan en dus zou ik hier uren met u over willen praten maar daarvoor bent u vandaag niet gekomen. Ondanks de ve le problemen, waarmee wij worstelen en die ik in dit korte tijdsbestek niet allen kan noemen, kan ik u wel verzekeren, dat Bolsward bruist van energie en dat wij ondanks tegenstellingen en geschil len, die er ook nu nog wel zijn, toch èn in de gemeenteraad, èn in diverse orga nisaties en besturen eensgezind aan het uitbouwen zijn van onze stad Bolsward, de stad die u en ook ons zo dierbaar is. Voor ons allen geldt nog steeds „Boal- sert boppe!” Verschijnt in: Bolsward, Baarderaded, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseraded, Workum en boerehan,, tichtert>y komt. Yn 1959 wiene der 68% hierdeboeren, yn 1970 noch 62% as men tinkt oan de hierde oerflakte. It eigen Ihn gie omheech fan 32 oant 38%. Foar in diel is dit to tankjen of to witen oan in bipallng yn de Pachtwet, dy’t oan de gébrüker de earste keaprjochten jowt. Wol dizze der gjin gebrük fan meitsje, dan kin it oan in oar forkoft wurde. De hierdeboer wie dan faeks wol twon- gen om to keapjen, alhoewol hy folie leaver hierder bleaun wie. Dêrneist is it ek sa, dat de oantrün ta bidriuws- forgreating, dy’t üs tiid meibrocht hat en aloan meibringt, hjir oan meiwurke hat. In frijkommend stik lan kin fa- kentiids mei foardiel by in pleats brökt wurde en dér is ek meastal in bulte animo foar. Minister Lardinois hat de léste tiid drok dwaende west mei de kwestje oft it gjin tiid wurdt de „Pachtwet” ris under hannen to nimmen. Dér wurdt op it departemint oan wurke en hwert it alle kans hat, dat dizze minister yn it nije regear weromkomt, sil men der mei rekkenje moatte, dat soks yn de kommende jierren spylje sil. Mar net allinnich it regear, ek de or- ganisearre lanbou, mei namme it L&n- bouskip hat him al serieus dwaende halden mei dizze matery. En sa is in pear moanne lyn in wiidwei- dich rapport üt komd, mei as titel: „Rapport van de werkgroep pacht”. En yn it nijste nümer fan „It Beaken”, It tydskrift fan de Fryske Akademy, jowt drs. M. Minnema in krityske skóging fan dit rapport, alteast fan inkele bi- Deze gestadige groei met de versnelling in de laatste 5 jaar is wel yerklaarbaar. Van ouds was Bolsward een handels centrum. Na de Hanzestad-periode werd onze stad verzorgingscentrum van een uitgestrekt veeweidegebied. Door de uit stoting uit de landbouw verschraalde het platteland rondom ons. Gemeenten als Wonseradeel, Wymbritseradeel, Hen naarderadeel en Workum, dus het typi sche achterland van Bolsward, gingen van jaar tot jaar absoluut in inwonertal achteruit. Hiervan ondervonden wij de terugslag, o.m. in de sectoren van han del en dienstverlening. De weinige in dustrie ging mechaniseren en wij moes ten zoeken naar nieuwe econom. mo gelijkheden. Gelukkig is het Bolsward gelukt een beperkt aantal bedrijven aan te trekken, terwijl geprobeerd wordt dank zij ons mooie stadhuis, de prach tige gerestaureerde Martinikerk, de Boalserter Skotsploech en een aantal culturele evenementen, alsmede ’t nieu we V.V.V.-kantoor, een graantje mee te pikken van de zich ontwikkelende re- creatie-mogelijkheden in Friesland. langrike fasetten. Dit alles wiist der op, dat de tiid tichter by komt, dat de saek syn bislach krije sil en it wurdt dan ek tiid, dat de 9000 hierdeboeren har yn de kommende winterperioade mei dizze saek bimuoije. Lit ik fuort foaropstelle, dat der net oan tocht wurdt, dizze wet yn haed- saken to foroarjen. De soasiale wis- sichheit, dy’t dizze wet oan de hierde boer jown hat, wol men sa halde. Net ien wol nei de aide situaesje tobek, doe’t de hierdeboer gjin rjochten hie. Mar wol binne der inkele knipende kwestjes, dêr’t men de stringen hwat losser meitsje wol. Ien fan dy dingen is de gebouwenkwestje. Praktysk eltse buorkerij hat hjir mei to krijen, hwant of hja binne alderwetsk, of to lyts of boufallich. En hoe moat hjir de billike en bigeanbere wei foun wurde? De nije hiernoarmen hawwe al ien wei oanwiisd. De eigner mei, as de hierder mei in forbouwing akkoard giet, bop pe de bisteande hier in forgoeding freegje, dy’t in som is fan de rinte en de öfskriuwlng op forfangingswearde. Wurdt er foar 60.000 goune forklost, dan kin de eigner sa’n 6000 goune bop pe de aide hier freegje foar rinte en öfskriuwing. Sa’t ik sei, de hierder moat hjirmei akkoard gean en dat ek skriftelik witte litte, oars giet it feest net troch. Makket de eigner net sa’n akkoard, dan moat hy tofré wêze mei de hier, dy’t de grounkeamer fêststelt op basis fan de noarmen. Syn gebou wen komme dan yn in hegere klasse, mar ik bin bang, dat hy dan net mear as sa’n twatüzen goune mear barre sil. In trêdde mooglikheit leit yn in oerien- komst tusken hierder en eigner, hwer- by beide de helt fan de kosten bitelje, wylst men derby bipaelt dat de hier fan de gebouwen in fiks tal jierren net forhege wurdt, bygelyks 12 jier. Foar ynstitutionele eigners is dit wol in goe de wei, wylst hja dan ek noch de hier der yn steat stelle kinne om syn diel yn jierlikse terminen óf to biteljen. Dat léste binammen mei it each op de bilêstings. In fjirde wei is folie minder. Dat is, dat de hierder twongen wurdt de êlde gebouwen oer to nimmen en it lün foar in lange tiid to hieren, bygelyks 18 of 24 jier. De hierder komt dan foar de folie gebouwenlêsten to stean, wylst hja dochs net op eigen lan steane. Mei drs. Minnema bin ik it iens, dat it üt- stel fan de wurkgroep: Pacht om foar dy lange hierjierren ek jit in taslach fan 1520% oan hier to forbinen, net wêze moat. Hwant dizze wei moat it perfoarst net üt. Pleats en lan hearre yn ien han to bliuwen, sil de hierdeboer net ünder de lést biswike. Boppedat moat men wol bitinke, dat in kompleks lên syn wearde foar in bilangryk diel üntlient oan de gebouwen. Skout men de kosten fan dy gebouwen de hierdeboer op 'e hals, dan soe de eigner fan it lan op in ünbillike wize profiteare fan it bi- stean fan dy gebouwen. Neffens üs ynsjoch is de tredde moog likheit yn folie gefallen de meast bil like en maetskiplike.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1