Dood kosmonauten: schaduw over het Russisch ruimtevaart- succes de week De foto van Huis ten Bosch te bezichtigen 11 ii» Moeilijkheden op Malta niet onverwacht De veelbewogen geschiedenis van een paleisje Gouden filmpjes Geslaagd m Wymbritseradeel. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND W rU» i W 110e JAARGANG No. 48 VRIJDAG 2 JULI 1971 Schokkend Onderonsje Franz Stangl overleden Proefballon Topconferentie Overige nieuws Stad en land York ,.op Prikaktie Celibaat Zorg om Malta Om nog even in de buurt te blijven: Advertentieprijs: 18 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Straatnamen te Bolsward. De volgende nieuwe namen worden met algemene stemmen goedgekeurd: Hid Herostraat (Gasthuisbrrg t. Langeland, naar stich teres weeshuis). Van Munnickhuizen- straat (tussen St. Joeph en Volkhuis- vesting). Pieter Tanjéstraat (tussen Volkshuisvesting en Patrimonium). De laatste twee vernoemden waren beroem de tekenaars en graveurs. Rondvraag raadsvergadering: De heer Mol: Is het de burgemeester bekend, dat |in school 2 de luchtverversing veel te wensen overlaat én de privaten en urinoirs in de gang hinderlijk zijn? De burgemeester: Ik ben bereid het te on derzoeken. Wilt gij uw kapokmatrassen bijgevuld en als nieuw opgemaakt? Zend ze aan Jan Th. Prins. le week juli 1921 Leonard maakte echter het nadrukke lijk voorbehoud, dat bij een dergelijk onderonsje de „belangen van landen die niet over kernwapens beschikken niet over het hoofd mogen worden gezien.” Het Russische voorstel werd in april gelanceerd door de Russische partijlei der Breznjev. De moeilijkheden die de nieuwe socia listische premier van Malta, Dom Min- toff, maakte tegen de Britse basis en het NATO-hoofdkwartier op zijn eiland zijn niet onverwacht gekomen. Mintoff is altijd een lastig man geweest, en al vóór Malta in 1964 onafhankelijk werd, had hij herhaaldelijk botsingen met de Britten in wat de Telegraaf deze da gen een soort haat-liefde-verhouding noemde, want in 1955 had hij er geen bezwaar tegen, dat Malta een deel van het Britse koninkrijk zou worden en met drie zetels in het Lagerhuis te Lon den zou worden vertegenwoordigd. zal het niet tot de onmogelijkheden gaan behoren, dat op zekere dag een groot gedeelte van de walkant in het water schiet. Enkele jaren geleden toonde de ritshuis, de vergaderzaal van de Staten van Holland (thans vergaderzaal van de Eerste Kamer) en van het Oude Hof (Paleis Noordeinde). Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ültg. A. 3. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IS - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 ,(051571 Geslaagd voor theorie gezinsverzoi ster in opl. te Eelde: mej. S. L. Sch per en mej. M. v. d. Meer, Bolsward De op 17 mei benoemde gemeentearchi- tekt W. Annema heeft bedankt. Be noemd wordt thans bij enkele kandi daatstelling de heer J. P. Postma te De venter. Bolswards Nieuwsblad walkant in de gracht langs de Markt straat hetzelfde euvel. Het is radicaal verbeterd met een ingebouwde stalen damwand, die maar eventjes ongeveer f lOOO per meter kostte. Dat het hier straks ook geld moet kosten, lijkt on ontkoombaar. Of zegt u: gooi maar dicht die, gracht, dan hebben we meteen een brede straat? Do bemanning van de Sojoez-II is bij de landing op aarde dodelijk verongelukt. Volgens Tass werden de drie bemanningsleden - com mandant Georgi Dobrowolsky, Wladimir Wolkov en Viktor Patsa- vev - dood op hun zitplaatsen aangetroffen toen hun Sojoez-II woens dagmorgen in de vroegte op het grondgebied van (te Sowjet-Hnie was geland. Dinsdagavond om 21.28 uur Moskou-tijd waren de So- joez en het ruimtestation Saljoet van elkaar gescheiden en zetten beide ruimtevaartuigen hun reis afzonderlek voort. De bemanning meldde dat de ontkoppeling zonder storing was verlopen. Nadat het remsysteem was uitgeschakeld werd de Sojoez-II de dampkring binnengebracht en kwam het parachute-landingssysteem in wer king. Vervolgens werden de motoren voor de zachte landing gestart en maakte het ruimteschip, volgens Tass geheel volgens plan een zachte landing in het daarvoor aangewezen gebied. Waarschijnlijk is dit in Kazakhstan, zoals gebruikelijk. De „drie vrolijke mannen die van het leven hielden” - zoals hun diep bedroefde collega Popo- vitsj hen gisteren karakteriseerde - zaten als wassen beelden met „in rust geëtste gezichten” in hun naar het lichaam gevormde „con- tourstoelen” toen de bergingsploegen hen vonden. Die drie roerloze gezichten, op een rijtje naast elkaar, als in rustige slaap en zonder enig spoor van een ruwe worsteling met de dood, vormden de meest sinistere ontdekking die de ruimtevaart tot dusverre heeft opge leverd. En zonder twijfel het luguberste mysterie, waarop nog geen zinnig antwoord is te geven. Evenals vorige jaren zal het Koninklijk Paleis „Het Huis ten Boseh” te Den Haag voor het publiek ter bezichtiging zijn opengesteld van maandag 19 juli tot en met vrijdag 13 augustus a.s. De openings tijden zijn van 10.00-16.00 uur, alleen op werkdagen (dus, niet op zon- en feestdagen). De toegangsprijs bedraagt f 0,25 voor volwas senen en f 0,10 voor kinderen beneden de 16 jaar. Amerika heeft het Russische voorstel aanvaard om een topconferentie te be leggen tussen de vijf atoommachten, dus ook China en Frankrijk, met als oogmerk een beperking van de kernbe wapeningswedloop. Dit verrassende nieuws werd maandag middag bij de hervatting van de Ge- neefse ontwapeningsconferentie be kendgemaakt door de Amerikaanse on derhandelaar, ambassadeur James Leo nard. Het overige nieuws is deze week tot het moment dat we dit schrijven niet sensationeel. Zelfs over India en Pa kistan ebt het nieuws wat weg. De aan dacht van de wereld kan blijkbaar niet lang gespannen zijn. Wat zich verder afspeelt aan ellende laat zich slechts raden. Met India gaat het als destijds met Biafra. Het drama heeft het hoog tepunt bereikt, het doek wordt gesloten, de rest speelt zich achter de schermen af. Naast het verre oosten, is ook steeds het nabije oosten vast agendapunt op ons wekelijks lijstje. Gevraagd net meisje, 14 a 16 jaar kun nende naaien en stoppen. Mevr. Hidde- ma. hang van rijstpapier, beschilderd met voorstellingen over de rijstbouw. De Witte Eetzaal: schepping van Daniël Marot met grisailles van Jacpb de Wit, vervaardigd tussen 1738 en 1748, en een lichtkroon van Engels kristal aan een gebeeldhouwd plafond. De Japanse kamer: met wanden van ap plique borduurwerk en betimmeringen van verschillende Japanse houtsoorten het z.g. „inlaid” verfraaid met Japans lakwerk. Merkwaardig zijn hier de portretten van Prins Willem V en Prinses Wilhelmina, door een Japanse kunstenaar gemaakt. De Oranje zaal: met zijn wandschilde ringen ter verheerlijking van de nage dachtenis van Prins Frederik Hendrik. De leiding van de beschildering van de „Oranjezaal” berustte bij de schilder- architekt Jacob v. Campen die in over leg met de secretaris van de overleden prins, Constantijn Huygens, verschil lende schilders hierbij betrok. Het grote doek „de Triomph van Prins Frederik Hendrik” werd in 1652 vol tooid door Jacob Jordaens. Ook Gerard van Honthorst en Jacob van Campen zelf vervaardigden enkele fraaie doeken. Een bijzonderheid is, dat boven in de koepel zich twee portretten bevonden van Amalia van Solms, één als jonge vrouw en één na de dood van Frederik Hendrik, als weduwe. Beide portret ten zijn in de Oranjezaal te zien. De vloer is gemaakt van Braziliaans noten hout, ingelegd met palmhouten biezen. De Vestibule: enkele schilderijen van Honthorst en Tischbein, in de vitrines een eetservies van Haags poselein. Tevens zullen enkele zilverwerken uit het bezit van Hare Majesteit de Konin gin tentoongesteld worden. Een handleiding is ter plaatse verkrijg baar. De eerste steen voor het Koninklijk Paleis „Het Huis ten Bosch” werd op 2 september 1645 gelegd door Elisabeth Koningin van Bohemen, de z.g. Winter- koningin. Het ontwerp was van de be- Ze steken hier en daar al gevaarlijk kende architect Pieter Post, die ook o.a. over. Als dit nog een poos door gaat betrokken was bij de bouw van het Mau- Yerfchijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De Amerikaanse reactie heeft lang op zich laten wachten, maar president Nixon heeft nu blijkbaar toch beslo ten dat men zonder al te veel risico de Amerikaanse proefballon van een „voor waardelijke aanvaarding” kan loslaten. De vraag is namelijk of de Chinese Volksrepubliek bereid zal zijn aan een tafel te gaan zitten met de Russische „neo-tsaristen” en de Amerikaanse „im perialisten” om te gaan praten over kemwapenbeperking. Benoemd tot standstuinier de heer A. Hazenberg, tuinman te Mantgum, no. 3 van de voordracht. De volgende vertrekken zullen te be zichtigen zijn: De Chinese kamer: prachtig borduur werk van gordijnen en meubelen en Chinees schilderwerk op spiegel. Be- gy deze opdrachten werkte hij steeds samen met Jacob van Campen. In verband met het huwelijk van prins Willem IV met Prinses Anna van En geland werd in 1733 besloten het mid dengebouw te voorzien van 2 zijvleugels, ontworpen door de in ons land zeer be kende Franse architect, Daniël Marot. Gedurende de Franse tijd diende het paleis enige tijd tot ambtswoning van de Raadpensionaris Rutger Jan Schim- melpenninck. In 1899 vond in „Het Huis ten Bosch" de le Wereldvredesconferentie plaat: die op initiatief van Czaar Nicolaas II van Rusland was bijeengeroepen. Tijdens de Eerste Wereldoorlog ontving de jonge Prinses Juliana met haar klas genoten hier lager onderwijs. In 1943 wilden de Duitse bezetters Het Huis ten Bosch afbreken, omdat het lag in het tracé voor een tankgracht, die zij wilden graven om een Invasie van de geallieerden vanuit zee onmogelijk te maken. Van Nederlandse zijde ech ter slaagde men erin Het Huis ten Bosch te behouden en alleen de 2 dienst woningen, de z.g. Pieter Post-huizen, werden afgebroken. Na de bevrijding was ’t Huis ten Bosch onbewoonbaar. De kunstschatten wa ren tijdig in veiligheid gebracht, maai wijnkelders en linnenkasten waren leeg geroofd, geen ruit was meer heel; mu ren, zolderingen en vloeren waren be schadigd door kogels, granaat- en bom scherven. Tussen 1950 en 1956 werd het pale geheel gerestaureerd en aangepast aa. de eisen van de tegenwoordige tijd. De beplanting van de omliggende tu nen is een geschenk van het Nederlan se volk bij het 12% jarig regerings;.' bileum van Koningin Juliana in 1961. Bolsward kent veel tweelingstraten, het geen wordt veroorzaaikt door het grach tenpatroon. De straten aan weerszijden werden als zelfstandige straten gezien en niet zoals we nu geneigd zijn te doen links en rechts van dezelfde straat. Een van deze tweelingstraten is de Wip- straat-Rijksstraat. De Wipstraat is dan aan de kant van het stadhuis, op onze foto rechts nog net even te zien. Er is nu een fraaie bloembak op geplaatst. De trapsgewijze verhogingen herinne ren nog aan de tijd, dat hier (in het stajdhuis) de boterwaag was. De boter werd o.a. per „snikke” aangevoerd en de trapjes vergemakkelijkten het uit laden. In een vorig jaar arriveerde hier nog de heakeninginne per boot. Later heeft het trapje geen, dienst meer ge daan, behalve dan voor de jeugd om er op te zitten, hetzij te vissen of zomaar wat. De Wipstraat ontleent zijn naam volgens de overlevering aan de wip galg die hier gestaan zou hebben. Deze galg was niet zo luguber, dat men er een veroordeelde „doodgewoon” aan op hing (al zal dat in de donkere middel eeuwen wel zijn gedaan) maar men kan de bovenste arm boven de gracht draai en en de gehangene één of meer malen onvrijwillig laten onderdompelen in de gracht. De galg (als dit verhaal juist is) zal dan wel hebben gestaan tegen over het gevangenpoortje. Wel functio neel dus. Genoeg hierover. Wat u op deze foto, voor ons gemaakt door de heer L. Spijksma ziet, is dan de overzijde, n.l. de Rijksstraat. De naam is wel duide lijk, de herkomst niet. Heeft het iets met het Rijk te maken Waren de men sen hier rijk? Of was het een persoon die zijn naam aan deze straat gaf, b.v. een de Rijke? Het is ons duister. Wie het probleem kan ophelderen, zegge het maar. Het is wel een leuk straatje, in het hart van Bolsward, met een ver scheidenheid aan zaken. Om te begin nen De Ossekop. Een mooie en toepas selijke naam. Dan een parfumerie, een gerenommeerde herenmodezaak. Zowaar een trapgeveltje, dat nog niet zolang geleden is uitgebrand. Het hoekpand, overigens een modern gebouw met veel etalageruimte is meteen een stuk tra giek. Wat zou het alleen al veel fleurig staan als hier goed ingerichte en ver lichte etalages waren. Jaar in jaar uit staat dit pand renteloos. In nijver Bols ward een onverkwikkelijke zaak, die de image van de stad geen goed doet. We hebben ons niet in de geschiedenis van deze panden verdiept, weten daar öok te weinig van. Is er een oud Bolswar- der die ons eens wil inlichten? Het is een vrij drukke (en smalle) straat, maar zo druk als op de foto is het er zelden. De foto laat zien hoe de oud- Bolswarders zich op hun reünie vanaf De Doele naar het stadhuis begeven Eigenlijk is het straatje niet op het mo derne verkeer berekend De walkant evenmin. Zo b. en w. het nog niet wis ten, de foto toont overduidelijk aan, welk een gevaarlijke situatie hier eigen lijk bezig is te ontstaan Het hekwerk (dat met het oog op de geringe breed te van de straat hier wel nodig is) helt reeds over. Wat erger is: de stenen in de walmuur worden naar buiten geperst. Kerknieuws is óók wereldnieuws, voor al als het de r.k. kerk betreft. Van daar dat we ditmaal eindigen met de uitslag van een enquête onder de r.k. priesters in West-Duitsland. Hier zijn ongeveer evenveel voor- als tegenstan ders van de celibaatsverplichting, zo blijkt uit het vrijdag gepubliceerde re sultaat van een anonieme enquête die door Westduitse bisschoppenconferen tie is gehouden. 27.7 përeent van de on dervraagde priesters acht opheffing van het verplichte celibaat „noodzakelijk” en meent dat de keuze voor of tegen het celibaat aan de individuele priester moet worden overgelaten. 27.9 percent acht opheffing van het verplichte celi baat „onverdedigbaar”, 23,3 percent meent dat opheffing „het overwegen waard” is en 16.4 vindt die opheffing „niet noodzakelijk”. 4.7 percent van de ondervraagde priesters heeft zich over deze kwestie niet uitgelaten. Eind febru ari 1971 had men van de 26.206 ver zonden vragenlijsten er 20.057 ingevuld terug ontvangen. Het is dus niet in Nederland alleen, waar getornd wordt aan de verplichting. Is het niet overleven van de Russische ruimtevaarders van hun overigens zo succesvolle reis, die wat de duur betrof een onomstotelijk record was, door ve len als schokkend ervaren, in feite ge beurde er niet anders, dan wat velen bij vorige Vluchten vaak hebben gedacht: Stel eens, dat... Nu is het dan ge beurd. Hoezeer deze ramp ook een schaduw werpt over het zojuist geste gen ruimtevaartprestige, de wereld draait er wel om door. Vermoedelijk heeft Rusland zelfs elders en meer ver strekkend succes. Een bericht van geheel andere aard is het volgende: De ex-commandant van het nazi-con- centratiekamp Treblinka, Polen, Franz Stangl, is maandag in een gevangenis in Düsseldorf op 63-jarige leeftijd over leden. In december 1970 werd hij in Düsseldorf wegens moord op zeker 400.000 joden onder wie velen uit Nederland tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Hij had tegen dat voranis hoger beroep aangetekend. Een bewaker vond Stangl levenloos in zijn cel. Er is nog kunstmatige ademha ling toegepast, maar de gevangenisarts stelde vast, dat hij was overleden. Men vermoedt, dat hij aan een hartinfarct (rijn derde) is overleden. Om alle twij fel uit te sluiten is bepaald dat sec tie zal worden verricht. Met het heengaan van Stangl is een tijdperk afgesloten. Alleen de wrange herinnering blijft Jaarlijks overlijden in New 10.000 mensen als gevolg van luchtver ontreiniging. Dit is twaalf procent van het aantal mensen dat in die periode in de stad sterft. Dit blijkt uit een on derzoek dat leden van het medisch instituut Albert Einstein in de afgelo pen zes jaar hebben uitgevoerd. Ook niet alles om in zo’n stad te wo nen. Nee, dan liever wonen „op het land, waar het leven goed is.” Er zijn door Israël ten aanzien van Syrië wat prikakties uitgevoerd, maar de draagwijdte is er nog niet van te overzien. Meer verstrekkend is wellicht dat Israël bij monde van de minister van Justitie Yaaqov Shimson Shapiro een compensatieplan heeft aangekon- digd, op grond waarvan 320 miljoen gulden aan schadevergoedingen zal wor den uitgekeerd aan Arabische bewoners van Oost-Jeruzalem, wier bezittingen in 1948 verloren gingen, toen de staat Is raël werd uitgeroepen en zij van het westelijk deel naar het oosten van de stad vluchtten. Indien de door het ministerie van Ju stitie aan de regering voorgelegde ont- werpwet wordt goedgekeurd zullen de Arabieren het recht krijgen om binnen twee jaar een schadevergoedingsclaim in te dienen. Het is de eerste maal, dat Israël niet- Israëlische Arabieren schadevergoeding aanbiedt. D.z-W'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1