Kritiek op hulpverlening van Pakistan De foto de week van 6abe Skroar Wr*! Hef Suezkanaal na jaren weer open? I week Bolsward komend weekend in het te- Gouden filmpjes W. H. Folkerts Geslaagd STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderaded, Mtmaarderaded, fiindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, Wie zijn zaken goed beheert, En geregeld adverteert, Zorgt dat zijn zaak marcheert, Bereikt het doel, dat hij begeert. ken van de kaatssport -penning van Bolsward voor NOS-radio en Rono in Friese elfsteden- te.te - a iklGA-NG Imo. oO VRIJDAG 9 JULI 1971 Betreurenswaardig Suezkanaal nog steeds dicht Beschaving is maar alles Monetaire positie Kiesinger Sprookje Meegenomen Pessimistisch Bezoek aan Israël Hwat nat ós hjoad to sizzan 2e week juli 1921 Vorige week konden we op de valreep nog net de ramp met de Rus sische kosmonauten mededelen. In het begin bleef er de afgelopen dagen wat een waas van geheimzinnigheid. Nu is echter meegedeeld dat Georgi Dobrowolski, Victor Patsajev en Waldislav Wolkov, de drie ruimtevaarders van de Sojoez-11 slechts leden van de reserve- ploeg voor deze onderneming waren. Zij hadden de oorspronkelijk daarvoor aangewezen bemanning vervangen omdat een daarvan twee dagen voor de lancering ziek geworden was. Zij waren tech nisch uitstekend voorbereid voor hun taak, maar op psychologisch vlak veel minder en daar kunnen zij bij het uitvoeren van hun op zich al buitengewoon moeilijke opdracht door gehinderd geweest zijn. De moeder van gezagvoerder Dobrowolski is de dag na het ongeluk van verdriet gestorven. Onder de bevolking gaan stemmen op die de verantwoordelijke leiders van de lancering beschuldigen van het ne men van teveel risico’s om een record te vestigen. Het Hjkt uitge sloten dat de leiders van het ruimtevaartprogramma de bemande Sojoez-vluchten zouden voortzetten voordat zij hebben bekendge maakt waardoor het ongeluk met de Sojoez-11 precies is ontstaan. Advertentieprijs: 18 ct. per mnt Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Er is geen gebrek aan muziek in de we reld, maar wel gebrek aan harmonie. De heer W. H. Folkerts werd woens dagmiddag volkomen verrast, toen op de spaarbankreceptie in De Doele burge meester J. M. A. Mulder mededeling deed van het feit, dat b. en w. besloten hadden op grond van zijn verdiensten hem bij zijn aanstaande vertrek uit Bolsward ter gelegenheid van het neer- eggen van zijn laatste functie in deze stad, de erepenning van de stad Bols ward toe te kennen. De heer Folkerts geboren in 1906 in Gaast vestigde zich in 1928 te Bolsward en heeft sedertdien veel voor de stad gedaan. Naast de lei ding en verdere uitbouw van een fou- ragebedrijf annex kunstmesthandel vond hij tijd om kerk en school te dienen en zowel in politiek als in maatschappelijk opzicht iets te willen betekenen voor de gemeenschap. Zo heeft de heer Folkerts zich op velerlei gebied verdienstelijk gemaakt en zijn tijd, voor zover die be- I schikbaar was, niet in ledigheid door- gebracht. Zo werd de heer Folkerts, die in het verzet een leidende rol heeft gespeeld, na de oorlog lid van de pood- raad voor dé c.h.u. en volgde hij de heer Jac. de Haan op.als wethouder. De heer Folkerts was verder kerkvoogd, be stuurslid van de CVO-school, id. stich ting 40-45, Hendrik Nannes en Catrijn Epesstichting, bestuurslid en later voor zitter van de Spaarbank Bolsward. Bur gemeester Mulder kenschetste hem als een man met een eigen visie en beleid, een goed inzicht in bestuurlijke zaken, iemand die zich niet schuwde voor zijn eigen mening uit te komen, ook als die anders was dan die van de meerder heid. Op de foto: Burgemeester J. M. A. Mulder overhandigt de heer W. H. Folkerts de legpenning. Mevr. Folkerts kreeg bloemen. Reeds eerder werden de verdiensten van de heer Folkerts ge honoreerd met een koninklijke onder scheiding, n.l. op 8 april 1970 toen hij werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. dering, doch er werd geen Frans-Duits valuta-overeenstemming bereikt, die de basis van een gemeenschappelijk EEG- standpunt zou kunnen zijn. journaal met nieuws over de derde dag van de Elfstedenweek. 19.1519.50 uur Hilversum I: Herman Emmink ontvangt op de „Toerist 3”, gemeerd aan de Turfkade in Bolsward Eddy Christian!, het trio Los Alegres, het adcordeonduo Les Deux Jeateux en het combo Tonny Eyk. 22.3823.55 uur Hilversum I: Muzika le show voor de late avond op de „Toe rist 3” aan de Turfkade in Bolsward met o.a. Rients Gratama en het Trio Louis van Dijk. De uit De zomer brengt tot nu toe prachtig maar in vele delen der provincie zien wij grasloze weilanden, verdroogde veld vruchten en vee, dat de gehele dag schreeuwt om drinken. De slootjes zijn uitgedrood. De boeren ziet men met em mers water naar ’t land gaan. De melk- produktie loopt snel terug. S. v. d. B. te Tjerkwerd veroordeeld we gens het lopen in het hooiland f6 of zes dagen. Heden is verschenen 't eerste nummer van de Makkumer Courant, bestemd als het weekblad voor Makkum en de om liggende dorpen zoals Allingawier, Eng- wier, Exmorra, Ferwoude, Gaast, Idze- gahuizum, Cornwerd, Longerhouw, Par- rega, Piaam, Schraard, Wons, enz. Muziekkorps Hollandia zal een concert geven in het Julianapark. Kaarten a 10 cent verkrijgbaar bij de sigarenhande laars K. Falkena en M. Runia. Abonnementsprijs f 5,80 p. kwart®») (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Te Arum slaagden voor het Midden standsdiploma M. Spoor. Voor het eind diploma Bouwkunde M. Feenstra. Voor Gezel-slager slaagde dt heer D. Kuipers jr. Boiswards Nieuwshlatl Er zal weliswaar door Parijs en Bonn worden gestreefd naar een gemeen schappelijk standpunt van alle EEG- landen nog vóór de grote valutaconfe- rentie in september a.s. in Washington, maar de Franse regeringswoordvoer der Hamon liet duidelijk dóórscheme ren, dat men in Parijs pessimistisch is over de kans van zulk een EEG- compromis. Er was sprake van een zekere toena- Dr. Kurt-Georg Kiesinger (67) heeft in tussen de weg vrijgemaakt voor een nieuwe leiding der Westduitse chris- ten-democraten. Hij wil op. het partijcongres van de chris- ten-democraten (CDU) fa oktober a.s. in Saarbrücken niet meer kandidaat zijn voor het voorzitterschap der partij. Daarmede valt hij praktisch ook weg als mogelijke kandidaat voor het kanse- lierschap van West-Duitsland, ingeval van een christen-democratische stem busoverwinning in 1973. Het is nog niet zeker of de CDTT zoals dat onder wijlen dr. Konrad Aden auer en onder professor Erhard en dr. Kiesinger het geval is geweest, partij voorzitterschap én kanselierkandita- tuur in één hand zal laten. Daarover moet het partijcongres eerst nog beslis sen. Just as se stilstean bliuwe, steane de minsken elkoar yn it paed, krekt as de auto’s. Het eigenlijke nieuws was deze week schaars. Zelfs in de internationale poli tiek schijnt zoiets als een komkommer tijd ontstaan. Het meest opvallende wa ren misschien nog de tweedaagse Duits- Franse consultaties op basis van het Vriendschapsverdrag van 1963 tussen staatspresident Pompidou en bondskan selier Brandt. De monetaire positie was het belang rijkste thema van de conferentie, dat wil zeggen de zwevende DM-koers te genover de Amerikaanse dollar. Oud-bankier Pompidou (die vroeger bij Rothschild in dienst was) heeft bonds- kansèlier Brandt haarfijn de Franse bezwaren tegen de valutapolitiek der Bondsrepubliek en de vier andere EEG- landen uit de doeken gedaan. Syrië krijgt in het vervolg van de Iraq Petroleum Comp. ruim f 275 miljoen in plaats van f 180 miljoen per jaar, als vergoeding voor ’t feit, dat een oliepijp- leidlng van IPC voor een deel over het grondgebied van Syrië mag lopen. Dit zijn beide partijen in een nieuw contract overeengekomen. Syrië had gedreigd, dat als de IPC niet op haar voorstellen wilde ingaan, de officieel bezoek van vier dagen in Is raël aangekomen. Het voornaamste doel van dit officiële bezoek is het verbe teren van de betrekkingen tussen Bonn en Tel Aviv, die sinds het begin van de regering in ’69 aanzienlijk verkoeld zijn. Scheel is de eerste Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken die een bezoek aan Israël brengt. Scheel zal in Israël onder meer een be zoek brengen aan David Ben Goerion, die samen met de vroegere kanselier Konrad Adenauer de grondslagen heeft gelegd voor de naoorlogse betrekkingen tussen beide landen. sprookjes zijn de wereld nog niet en laten we daarom eindigen met een romantisch bericht. De kleinzoon van wijlen president Char les de Gaulle, een 23-jarige blonde stu dent, die eveneens Charles heet zal vol gens berichten in de Franse pers in het huwelijk treden met de Belgische prinses Marie-Christine (20), dochter van ex-koning Leopold van België en prinses de Rethy. Enige dagen geleden is op het kasteel d’Argenteuil, waar de ouders van de prinses wonen een feest gehouden waar op Charles de Gaulle het middelpunt was. De jongelui hebben elkaar enige tijd geleden tijdens een vakantie ont moet. De regering van Oeganda stelt pogin gen in het werk de leden van de Ka- ramojan-stam in het noordoosten van het land tot het dragen van kleren over te halen. De nieuwe president van Oeganda, ge neraal Idi Amin is van mening dat deze eeuwenlange gewoonte om naakt te lopen „niet meer in deze tijd past.” En wij maar menen, dat het in de „be schaafde” wereld hoe langer hoe meer mode wordt hoe langer hoe meer uit te trekken. Komt het, als het over olie en pijplei dingen gaat, blijkbaar op enkele tien tallen miljoenen niet aan, de hulpver lening b.v. aan Pakistan moet vooral op vrijwillige basis geschieden, en stoe len op spontane hulpacties. Betreurens- waardig, dan later te vernemen, dat het geofferde niet daar terecht komt, waar voor men het bedoeld. Een vertegenwoordiger van de interna tionale hulporganisatie „Terre des Hom mes” heeft scherpe kritiek geleverd op de zijns inziens gebrekkige coördinatie van de internationale hulpverlening aan de Oostpakistaanse vluchtelingen in In dia. Hij sprak daarbij met name over het Westduitse hulpwerk. De pas uit India teruggekeerde voor- lichtingsman van de organisatie, Her bert Schafer vertelde, dat sommige vlieg tuigen met medicamenten helemaal niet in India zijn aangekomen. Ook bij de verdeling van de hulpgoederen deden zich misstanden voor. leiding, waardoor per jaar 1,1 miljoen ton Iraakse olie vloeit, te zullen af knij pen. De leiding loopt van de Iraakse olie velden via Syrië naar de Middelland se Zeehaven Tripoli in Noord-Libanon. De vraag van de dag is het artikel Overhemden met stijve boord. K. Mol. Beleefd aanbevelend. bouw modern te doen zijn, maar toch niet storend in deze omgeving. De spaarbank! Het woord alleen al nodigt tot overpeinzen. De stand van het spaarbankboekje weerspiegelt voor- en tegenspoed.’t Langzaam groeien van ’t tegoed getuigt van hard werken, zui nig leven, het opnemen van geld soms het dankbaar doen van zelfverdiende investeringen, soms ook van tegenval lers en gaten die moeten worden ge stopt Genoeg hierover. De spaar bank werd Bondsspaarbank en heeft een nieuwe mijlpaal bereikt. Vandaar dit plaatje. En om nog even bij Duitsland te blij ven: De Westduitse minister van Buiten landse Zaken Walter Scheel, is voor een De Egyptische onderminister van Bui tenlandse Zaken, Mohammed Hafez Is mail, heeft in Cairo besprekingen ge voerd met twee vooraanstaande Ame rikaanse diplomaten over een nieuw Amerikaans initiatief voor heropening van het Suezkanaal. Over de resulta ten van het gesprek is nog niets be kendgemaakt. De twee diplomaten, Donald Bergus en Michael Sterner kwamen maandag in Cairo aan om de Egyptische regering op de hoogte te stellen van het Ame rikaanse standpunt ten aanzien van her opening van het Suezkanaal. Het feit dat de twee diplomaten door Ismail zelf en niet door een lagere po liticus zijn ontvangen, betekent dat Cai ro het Amerikaanse initiatief serieus neemt. Volgens nog niet officiële berichten is Joseph Sisco, Amerika’s voornaam ste deskundige op het gebied van het Midden-Oosten van plan om nog deze week naar Israël en Egypte te reizen om het voorbereidende werk van Ber gus en Sterner voort te zetten. Zaterdag en zondag kunnen de kaatslief- hebbers in Bolsward terecht. Zater dag wordt op het kaatsterrein aan het Oordje de „Koopman Heeres” partij ge houden, een wedstrijd 2e klas vrije sa menstelling voor seniores. Voor deze wedstrijd zijn door de Verenigde Levens middelen Fabrieken fraaie prijzen in de vorm van luxe voorwerpen beschik baar gesteld, met als wisselprijs voor de koning van de partij, de prachtige „Koop man Heeres” wisselbaker. Voor deze wedstrijd bestaat van zijde der kaatsters grote belangstelling. Niet minder dan 21 parturen hebben zich aan gemeld; ook de kwaliteit ontbreekt niet. Voornaamste kanshebbers zijn: B. Rinia, E. Veltman, A. Roozenburg; S. v. d. Woude, H. Hellinga, M. Bru- nia; P. de Jong, J. v. d. Meij, W. van Wieren; J. Prins, A. Bootsma, P. Tuin man; A. de Vries, P. Santema, Joh. v. d. Ploeg) KI. Herrema, H. Meijer, J. v. d. Molen; J. Mulder, J. Kooistra, A. Miedema. Diverse andere parturen kunnen voor een verrassing zorgen; bij de 2e klas- sers wordt steeds feller strijd geleverd, het loont heus de moeite van een gang naar het knusse kaatsveld aan het Oord je zaterdag a.s. Als deze fotoafdruk een beetje flets is uitgevallen, komt dat doordat het cli ché via via is afgetrokken van een kleurenfoto. Waarom geen goede foto gemaakt met wat scherpe lichtscha- duwcontrasten, als het dan toch zo hoog nodig moest. Moeten en moeten is twee, maar we vonden het toch een aar dig idee vandaag deze foto te nemen. En er een nieuwe van maken kon niet, het plaatje is n.l. al weer verleden tijd. Toen het nog kon, is gewoon vergeten er een goede foto van te maken. Zo gaat dat. Het plaatje zelf herkent u na tuurlijk. Het is het spaarbankgebouw t.o. het stadhuis, zoals dit voorheen was En dat voorheen is echt nog niet zo lang geleden. Daarvóór, dit was voor 1914 zag het er een beetje anders uit. Toen stond hier het café Het Rood Hert. Eigenlijk was het meer een winkelga lerij van De Boer. Sytse Alkema enz. Als u even verder bladert in deze krant ziet u ook een antieke foto van dit Rood Hert. Achter de winkeletalages, waar men onder anderen kan lezen dat er melk en bier wordt verkocht en dat de socialistische christenstrijder Enka zal spreken, bevond zich het eigenlijke café, waarschijnlijk ook boven, achter de op de foto kale ramen. Het was laohter een van deze ramen, dat eens dr. Eeltje Halbertsma zat. Zoals men weet luste de Grouwster dorpsdokter- dichter graag een slokje en hij zat er op een strategische plek. Hij had n.l. een oogje laten vallen op Baukje Foc- kens, de dochter van de toenmalige bur gemeester, dat ook zijn vrouw zou wor den, al werd het huwelijksleven niet in helemaal gelukkig. Welnu, achter een van de ramen van dit Rood Hert moet volgens de overlevering (of een mede deling in een van zijn brieven) dokter- om gezeten hebben, toen hij in de verte feestgedruis hoorde. Het was Boalser- ter-merke en dit inspireerde hem tot het dichten van het bekende vers: „To Boalsert yn ’e merke.” In het Rood Hert is ook geboren, de verleden jaar overleden Friese schrijver Hein F. Faber. De gastspreker op de Spaar bankreceptie Douwe Deinum, die zich uitsloofde de verbinding te- leggen tus sen bank en boek (daarbij het bank- boekje over het hoofd ziend) geven we gaarne dit als aanvulling op zijn gloed vol en met de nodige verwe uitgespro ken betoog. Goed dan, in 1914 verrees hier de Spaa bank Bolsward. De letters op de wa penschilden, die de versteende leeuwen op de topgevels torsen spreken er van S-B. Ook dit had nu (nog steeds in de voetsporen des heren Deinums) B- B moeten zijn, want de bank heet nu Bondsspaarbank Bolsward. De trapge- veltjes zijn eigenlijk een beetje nep. Ze dateren n.l. niet uit de tijd dat deze geveltjes „in” waren. Die tijd hadden we in 1914 wel gehad. Architect P. Jansen uit Deventer, Fries van komaf, heeft echter gestreefd aansluiting te krijgen bij de naastbijzijnde bouw en die is die van het stadhuis. Een zeer gevoelige zaak en achteraf zou men de geveltjes toch niet weer willen missen. Zo heeft ook architect Grunstra er over gedacht, die ze intact heeft gelaten en bovendien getracht heeft de onder- De NOS-radiö en de Regionale Om roep Noord en Oost (RONO) nemen met een als tijdelijke radiostudio inge- riehte salonboot, de „Toerist 3”, deel aan de negende Friese Elfstedenweek, die van maandag 12 tot en met zater dag 17 juli a.s. wordt gehouden. Gedu rende deze week, die wordt georgani seerd door de watersportvereniging De Meeuwen in Leeuwarden, verzorgen zo wel de NOS als de RONO vanuit hun varende studio dagelijks rechtstreekse radio-uitzendingen met nieuws over de tocht, reportages over de toeristische aantrekkelijkheden van Friesland, en informatie over Friesland en de wa tersport. Aan de Elfstedenweek nemen ruim 600 vaartuigen deel van zeer uiteenlopende types: een vloot met een lengte van on geveer 10 km. Tot de deelnemende vaar tuigen behoren naast vele grote sche pen ook twaalf kano’s, twee roeiboten en een door een 15-jarige Amsterdamse jongen te varen roeiboot met buiten boordmotor. De start is maandag 12 juli, ’s mor gens omstreeks 9 uur bij de „Groene Weide” in Leeuwarden, de finish is za terdag 17 juli om 16.00 uur aan de Nieuwe Kade in Grouw. De tocht, die in totaal plm. 225 km. lang is, voert langs de volgende steden: Leeuwwarden Dokkum, Franeker, Harlingen, Bols ward, Workum, Staveren, Hindeloopen, Sloten, Wist en Sneek. Alle radio-uitzendingen vanaf de „Toe rist 3” zijn voor het publiek toegan kelijk. De uit te zenden programma’s zijn ook op de wal te horen via luid sprekers op het schip. De regie van de NOS-uitzendingen vanaf de „Toerist 3” is in handen van Chiel de Kruijf. Presentatie: Audrey van der Jagt en Herman Emmink. Produktie: Kees Buurman en Ben Dingerdis. De uitzending vanuit Bolsward is op woensdag 14 juli. 17.4017.55 uur: Toe ristische aspekten van Friesland en im pressies van de derde dag van de Elf stedenweek, van Franeker naar Bols ward; op Hilversum 2.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1