de Westergoroute? Reed al eens u Eerste elfstedentocht per pony uitstekend geslaagd labeShroar /JÈU asiaa p m J Ruim 100 km vol afwisseling k..< waf#» i Bolsward De bouwvak Fan de Martinytoer f 300, buit bij inbraak Zilveren filmpjes Aanrijder reed door - AJ s grootse intocht in STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Besloten met een I T f 110e JAARGANG No. 51 DINSDAG 13 JULI 1971 Wymbritseradeel. - f Greate mannen ha lange teannen. J.S, Tj. de J. Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 HOE LANG KIN DAT SA TROCH GE AN? It giet nou al jierren sa, dat leanen en prizen al mar omheech geane. Net al- linnich by üs mar rounom yn de west- iike wrald is dizze sykte oanwézich. En it skynt dat gjin inkeld regear it mid del foar dizze kwael fine kin. Dochs is it düdlik, dat troch dizze ynflaesje ün- derskate groepen al mear yn ’e knipe komme. Bipaelde biroppen, dy’t net mei it bütenlan to krijen hawwe, sa as fak- iju, amtners. en lju üt de frije birop- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS B. en w. zijn voornemens bij inschrij ving te verkopen het ijzeren hek op het Hengstepad. T. S. v. d. Zee 1. burge meester, J. Kuik, 1. secretaris. R Yedema, manufacturenhandel, ver huist naar Grote Dijlakker 11, naast de RK kerk. Terpentijn weer beperkt leverbaar. Fles je meenemen. Drogisterij ’t Keerpunt, Wommels. It waer is om. De greidboer hat it nou wol nei ’t sin. De Piet Hein, in 1937 als nationaal hu welijksgeschenk aangeboden aan Prinses Juliana, na reparatie weer in haar ele ment. Voor het eerst zal er een Friese elf stedenweek te water worden gehouden. De nije printings fan de Fryske bibel kin bisteld wurde by boekhannel Osin- ga. Wilt u een prettige dag op het water doorbrengen. Maak dan een tochtje per luxe motorboot met schipper. Gezel schappen tot 10 personen. M. Eisma, Wolsum. Zondags niet. 2e week juli 1946 Geeske Rijpma, Liesje Siemonsma, Jan Bleeker, Arnold Posthumus, Henk Sie monsma, Tonny v. Dillen en Freddy monsma, Lieuwe Rijpma, Anton Sie- van der Pas. ’t Is zomer in juli De maand van het hooi Het kan betekenen: Het weer is zeer mooi. De zee en de bossen Die doen het nu wel. De bouwvak verplaatste Zich daarheen ook snel. Niet op de steigers Of tegen ’t plafond Maar lekker genieten In de zomerse zon. Kinderen spelen in ’t zand De hele lieve dag En bouwen een fort En plaatsen de vlag. Als ’t zonnetje zakt Het duister komt traag Dan dromen zij zacht Over ’t spel van vandaag. (Jitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Hwat hat .'X ss- Begunstigd door fraai zomerweer is de ze tocht langs de elfsteden prachtig verlopen. Overal werden zij hartelijk ontvangen en kregen de paardjes een goede verzorging en de politie zorgde er voor dat zij veilig over de drukke punten werden geloodst. Ook de jonge lui waren zeer enthousiast. De tocht door Gaasterland was voor treffelijk en er was veel publiek, dit was te danken aan de fam. Arnold de Winter, die met een 20-tal ruiters van manege „Corral” bij Sloten de Elfste- dentochters opving en hen door Gaas terland heeft begeleid. Ook de muzika le ontvangst bij de fam. Winter in Rui- gahuizen was treffend en kregen de po ny’s een goede verzorging voor de nacht in de Corral. Vrijdagmorgen werden zij uitgeleide gedaan en via Kippenburg, Rijs, Hemelum en Warns naar Stave ren, waar de logboeken werden afge stempeld door burgemeester Th. van Hout en hen een verfrissing werd aan geboden. Langs het Ijsselmeer ging het naar Hindeloopen en na afstempeling werden de paarden bij boer Klaren on dergebracht en eerst goed verzorgd, het oerhinne gean. Nou binne de measte boeren al sünder arbeider rekke en moatte frou en bem dy taek fakentiids oemimme. De masines nimme ek hiel hwat foar har rekken, mar de prizen dêrfan en it ünderhald geane ek almar omheech. Boppedat freget masinale bi- wurking ek foroaringen yn en om de pleats: bredere doarren, bredere dam men, hiemforhurding en folie mear. De montagekosten binne derby skriklik heech en foraldering komt folie earder as dat de masine forsliten is, sjoch mar nei de trekkers, dy’t al mear pk’s haw we moatte. In oare ütwei is it leanbi- driuw, mar ek dat hat mei de djüre masines en de hege leanen to krijen en feecht der ek forgoed yn. As léste is der dan de boerehelp, dy’t yn dizze tiid frij- wol ünmisber is. Mar ek derby komme de üren op 8 goune of dêromhinne en is dus in dei boerehelp ek in kwestje fan goed hündert goune. Uit alles docht bliken, dat, nei in pear jier fan gelyk- bliuwende prizen de ütstellen fan lju yn Brussel perfoarst fier under de mjit- te bliuwe. In gemiddelde forheging fan 3 pet. is fierst to min. Ek de 5 pet. foar de molke bliuwt ünder it reedlike, noch öfsjoen fan it feit, dat it lang net fêststiet, dat de boeren dit barre sille. It hoecht jin dan ek gjin nij to dwaen, dat de boeren yn Noard-Dütsklan de mi nister fan lanbou weihünd hawwe, doe’t hy de EEG ütstellen fordigenje woe. Hja fregen in forheging fan 12 pet. Mar mei drigen en skellen wurdt it noch Nieuwe japonnen? Neen, die kunnen we u nog niet aanbieden, maar wel ruim gesorteerd kraagjes, knopen, ceintuurs ■en corsages. Maak van de nood een deugd. Moderniseer uw oude japon. R. P. de Boer. Ter hoogte van Hotel De Wijnberg werd de heer B. Adema die vanaf de richting Blaauwpoort kwam, aangere den door vermoedelijk een blauw-grij- ze wagen die vanaf de Marktstraat kwam en teveel naar links uithaalde. De linkerflank van de wagen van de heer Adema werd flink beschadigd. Vermoedelijk is dit ook het geval met die van de tegenpartij, die echter door reed. De politie ontvangt ook hier graag tips. Een snipperdag? Een vrije middag, een mooie zomeravond? Als u een auto of brommer heeft en genoeg ping ping voor een 120 km benzine, moest u toch eens een van de toeristische routes rjjden waarin Bolsward is opgenomen. Vraag 10 autobezitters uit Bols ward of ze dit wel eens hebben gedaan. Vijf zullen schouderopha lend antwoorden. U spreekt orakeltaal. Drie zullen net doen alsof ze weten waarover u het hebt, maar al spoedig zal blyken dat ze toch niet zijn georiënteerd. Een zal met het smoesje komen dat hij het net van plan was te doen en als u geluk hebt, heeft één de tocht al eens uitgereden De oudste deelnemer aan de elfsteden tocht, die de trip echter maakte zon water uit de sloot kwam hier prima van der pony. Toegegeven, dat het bij een dergelijke routetocht aanbeveling verdient vooraf gedegen studie te maken van al de dor pen en objecten die u passeert, heeft het toch ook zijn bekoring gewoon maar de borden te volgen en af te wachten, waar deze n zullen brengen. Wij kozen de laatste en dit artikeltje is geenszins bedoeld als vervanging van de eerste, maar wel om u op de smaak te brengen. II heeft toch wel eens het toeristen bordje met Westergo-route gezien in Bolsward. Er staan er meer, want bij geen enkele kruising wordt u in het on gewisse gelaten. U kunt beginnen bij de Blauwpoort. Ook bij de Snekerpoort. Inplaats de Kloosterweg te gaan kiest u de oude Snekerweg. Zoals veelal kiest de route de stille romantische binnen wegen. De trambaan is niet meer. De ruimte is gebruikt de weg breder te ma ken, geen overbodige luxe. Bij het „hüske tolet” gaat het linksaf. Zag u al eens de steen in de tuin? „Zo is het” staat er op. Eens hoorde de steen te Wommels thuis, waar hij bij afbraak vrij kwam. De krullen doen wat renais- sance-achtig aan en doen de 17e of 18e eeuw als tijd van herkomst vermoeden, maar het jaartal is dat van 1573. Een van de eigenaren, die in de loop der jaren de steen in zijn bezit heeft ge had heeft de 7 veranderd in een 5 en zo de steen 200 jaar jonger gemaakt, om hem interessanter te maken. „Zo is het”, maar het is nu een fopsteen ge worden en het opschrift moest eigenlijk luiden „Zo is het niet!” We volgen de natuurlijke kronkelingen van de Ridderdijk en groeten in Hart- werd het Klokhuis, een wat vreemde verschijning in deze streek. Oorspron kelijk is het bouwsel dan ook niet. Eens stond te Hartwerd een kerk. Maar ge lukkig voor ds. Roozendal is die afge broken, anders zou hij 6 kerken hebben te bepreken en was hij misschien lie ver in Lettelbert gebleven. Hoewel dit niet wegneemt dat we de afbraak toch betreuren. Als we Kliuwwaarts koer sen zien we links ter hoogte van „Fiif Ekers” (met dezelfde gevelsteen als in het notarishuis te Bolsward aan de Marktstraat, het was destijds een boer derij van dezelfde eigenaar!) de plaats waar eens klooster Bloemkamp stond. Vanaf de Kliuw volgen we de vermoe delijk oudste zeedijk van Friesland, die eens het „eiland” omsloot, de eerste in poldering. We laten de Slachte de Slach- te en gaan naar Oosterend. Nog pas be vatte de Leeuwarder Courant een oriën terend artikel over het fraaie oxaal in de Hervormde kerk, waarvan ook de sacristie de moeite van het bekijken waard is. leis van justitie te Leeuwarden. Voor degenen, die pas nu de schoonheid van de lang versmade 19e eeuwse architec tuur leren waarderen is de kerk te Vrouwbuurt een van de mooiste 19e eeuwse godshuizen uit het noorden. De kerk te Minnertsga is een heel an der geval, stoer, fors, laat gothisch, prachtig van tint. De kerk is na de oor log volledig uitgebrand, maar zeer ver antwoord gerestaureerd, waarbij ds. A. D. Wumkes, die er ook een boek over schreef, de motor was. Tzummarum heeft voor de afwisseling weer eens een spits. Via het beschei den Dongjum (wat een naam als je even goed nadenkt) bereiken we bijna Fra- neker, nog steeds genietend van de bouw in fleur en bloei. Maar geen Sjü- kelan, geen Valk en Martenahuis dit maal, maar afgezwaaid naar Sexbie- rum, waarover in onze versexte tijd zo veel grapjes worden gemaakt als de plaats van de sex, het bier en de rum, maar dat er toch oerdegelijk en met zijn hertekamp toch ook wel roman tisch uitziet. Romantisch is zeker ook het snijwerk in de kerk vooral de slin gers die de kansel omgeven. In Harlingen kan men wel een halve dag zoek brengen (haven, stadhuis, grachten en gevels, alsmede de Blau we Hand). Toch wel leuk dat zo’n rou te toch historische stadjes niet veron achtzaamt en zo aan variatie wint. We komen weer op bekend terrein, als we via het dorp van Grote Pier en dat van het runenzwaardje Arum via de Grouwe Kat afzwenken naar de Hie- mert met zijn openluchtmuseum aan Als we via Itens Rien passeren moeten we natuurlijk even denken aan Salves, de zoon van Gysbert Japiks, die hier eens de geneeskunst uitoefende, maar zoveel aan Bacchus offerde, dat hij zijn ouders welhaast ruïneerde, zodat deze hem in arren moede hebben „verban nen” naar het toen nog niet zo mon daine Ameland. In Boxum moet u beslist even uitstap pen. In het dorp is men druk bezig antieke panden te behouden. Het is ook wel broodnodig want er is veel moois en dit dreigt alles verloren te gaan als de machtige en deskundige hand van Yde Schakel niet ingrijpt. De romaan- se kerk uit de 12e of vroeg 13e eeuw moet u niet alleen van buiten, maar ook van binnen bekijken. De muurschil deringen uit omstreeks 1325 zijn de oud1- ste van ons land! En weet u hoe men aan de naam Bozumer mjitte komt, en zag u de „veer” boven een deur? Daar was vroeger het schooltje. Wieuwerd gaan we maar voorbij, de mummies hebben we wel vaker gezien, maar heeft u gasten, die dit niet deden, dan zullen ze het als iets heel bijzon ders ervaren. Via Mantgum gaat onze weg naar Weidum. Het monument van Idzerda missen we even, ’t Is tijdelijk uitgeleend naar Antwerpen waar het momenteel pronkt in het beeldenpark Middelheim als enige kunstwerk uit Friesland. Het is ook wel interessant nog eens ’n oude klinkerweg te berijden. Dit voert ons naar het poortje te Beers, waar over wij u wel vaker schreven. Er is momenteel een tentoonstelling van he raldiek. Als we na Deinum (sipel op ’e toer) moeten oversteken naar Mars- sum (Poptaslot!) ontdekken we in eens, dat er ook nog zoiets bestaat als snelverkeer. Tussen Marssum en Beet- gumermolen heeft het landschap toch wel een geheel ander cachet: „Blier lait- sjend boulan” inplaats van „tierige grei- den”. Wij maken een scherpe bocht richting Stiens, alweer langs een oude zeewering, maar halverwege gaat het /weer links naar Oude Leije, het leven is voor een toertochtrijder vol verras singen. Via Oude Bildtzijl (de plaats naam zegt al iets over het ontstaan) wijst het pijltje naar St. Anna-Parochie waar eens Rembrandt zijn Saskia trouw de. Ditmaal hebben we meer belangstel ling voor het vaak miskende kerkge bouw van het buurdorp St. Jacobipa- rochie. Het is een niet al te best on derhouden, maar toch voorname kerk in klassiclstische stijl met een facade als van een griekse tempel, gebouwd door de Friese architect Thomas Ro mein in 1843, die ook wel meer pro fane bouwwerken schiep zoals het pa pen, kinne dit spultsje lang folhalde, mar yn oare sektoaren leit it folie nuodliker. Dêrtroch üntstiet in maet- skiplike diskriminaesje, dy’t makket, dat de lésten tige üngelyk fordield wur de. De iene groep draecht dan dübele lésten, dy’t de sterkere fan him gfskod- det. It liket der in bulte op, dat de lanbou nei inkele jierren fan reedlike kansen, op en nij de pakezel wurde sil yn de Nederlênske mienskip. Hy kin net siz- ze: safolle üren haw ik wurke, dus ik moat safolle foar myn produkt barre, lyk as timmerman, ferver en oaren. De prizen wurde foar in diel troch Brus sel fêststeld en foar in oar diel hinget hy óf fan de merk. De jierapels binne dit jier fier ünder de kostpriis bleaun en ek nou liket it net better. Mar lykwols moat hy rounom dy djü re prizen bitelje lyk as alle oaren. Lit hy de pleats fervje, dan kriget hy it rekkentsje mei 13,50 de üre, plus 14 pet. BTW en de materialen. En de minsken, dy’t hy yn it bidriuw brüke moat, geane mei de leanen omheech. In pear moanne lyn hat er yn it lan- boublèd ris in artikeltsje stien oer de leankosten fan in boere-arbeider. Dér is al wer hwat bykomd yn dy tuskentiid troch de nije CAO mar doe kaem in arbeider de boer al op 1618000 gou ne yn it jier. En it is gjin ütsünde- ring mear, dat in flinke arbeider net foar it CAO lean akkoartsje wol mar syn eigen easken stelt, dy’t hjir in stik ontving een beker van Workumer aar dewerk. Na enige verpozing ging het richting Bolsward en was Tjerktwerd de laatste pleisterplaats. Bij de fam. Dijkstra ontvingen zij een vriendelijk onthaal en verzorging. Het was op de ze plaats waar wij kennis maakten met de fam. Rijpma de begeleiders van de tocht, bij de jeugd beter bekend als om- ke Pieter en tante Tine. Ook Rein Vis ser was er met ponywagens. Half drie werd koers gezet naar Bols ward, even voor de kruising werd halt gehouden en werden de eerste bloe men uitgedeeld. Ook hier was de poli tie present en veilig kwam de hele troep over de drukke verkeersweg. Bij de Hollandia was veel publiek en klon ken de vrolijke tonen van Omke Rom- ke, ook hier veel bloemen. Vooraf ge gaan door Omke Romke werd het een grandioze intocht, waarna de offieële ontvangst ten stadhuize. Bij afwezigheid vair burgemeester Mul der (met de skotsploech naar Nice), had de gemeentesekretaris Ziengs, de aan gename taak de jeugd en hun begelei ders welkom te heten. De gemeente had veel waardering voor de leiders en de begeleiding van de jeugd voor deze re creatie en vrije tijdsbesteding. Alle deel nemers, inclusief Omke en tante, ont vingen een prachtige legpenning, ook de lange afstandloper .M Bouwmeester kreeg deze penning, daar hij de hele tocht te voet had gelopen. Namens de club bood de heer Bleeker prachtige draagmedailles aan. Bode Meinemó had het druk met de frisdranken, dat er lekker inviel op deze warme dag. Na de verzorging van de paarden was er 't afscheid in de Groene Weide waar de heer Bleeker, namens de ouders het echtpaar Rijpma hartelijk dank bracht voor de uitstekende verzorging, die in één woord af was. Rest ons de namen van de deelnemers: pas. Hierna de verzorging van de inwen dige mens, de stapels broodjes waren in een mum van tijd verslonden en kre gen de jongelui nog even de gelegen heid in het IJsselmeer te duiken. Zaterdagmorgen ging het naar Workum waar zij hun opwachting maakten bij het WV-kantoor. Leider P. Rijpma In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken bij fa. Kingma Grote Dijlakker. De ongenote gast(en) ver- schafte(n) zich toegang door verwijde ring van een glas uit de deur. Recht streeks stevende men toen op de kassa af, die niet bleek afgesloten. De dief had een gemakkelijke buit groot f 300. Gezien het feit, dat er de laatste we ken vrijwel aan de lopende band wordt ingebroken in leegstaande pan den, doet men er goed aan er in geen enkel geval geld achter te laten. Het vermoeden rijst, dat hier nog vrij jeug dige personen opereren. De baldadig heid geconstateerd bij de tennisbanen, waar de kranen werden geopend en bij de volkstuintjes, waar vernielingen wer den aangericht, zijn wellicht met elkaar en met de inbraakreeks in verband te brengen. Eventuele tips zijn bij de po litie bijzonder welkom. Telefoon 2644. gjin realiteit. It is ek net wier, dat de ütwreiding fan de EEG de prizen for- betterje sil, hwant yn Ingelan, Noar- wein, lerlan en Denemarken lizze dy folie leger as hjir. It mei dan wêze dat de merk greater wurdt, it priispeil wurdt der net better fan. Boppedat hat Ingelün foar syn tsjintwurdige leveran- siers safolle oergongsbipalingen biton- gen, dat de lanbou hjir net folie baet fi ne sil fan dy takomstige ütwreiding. Sa’t it my taliket, sit de boer op it heden muorrefêst. Earst hat er de ar beider dien jown, doe de feint, doe de faem, doe mear kij opset en masines oanskaft, it büthüs greater makke, de skuorreed opoffere, de frije sneon en snein kado jown, de fakansjewikën oer ’e holle sjoen, hwat moat hy nou noch mear? Hy is oan de ein fan syn latyn. Dizze ddorjende ynflaesje brekt him de nekke, is it net hjoed dan moarn. De iennichste hoop is nou, dat it nije regear de kans kriget om oan de krank- sinhige lean- en priisstiging in ein to meitsjen, alteast óf to remmen. Mar dat sil in swiere opjefte wurde om dit de greate massa, dy’t ek nou noch om mear ropt, düdlik en oannimlik to meit sjen. Bart dit net en meitsje de fakbou- nen der in algemiene staking fan, dan sjoch ik it net bjustere Ijocht yn. Mar op dizze wize trochgean kin perfoarst net. Dat sille de kommende jierren üs wol leare. De heer VV. Ziengs (pas met vakantie terug uit Amerika) reikt als gemeen- tesekretaris aan de elfstedentochters bloemen. Foto Siemonsma Bolswards Nieuwsblat molens. In Hichtum wuiven we even naar Sylvia en Fritz en glijden zo na een prachtige middag Bolsward weer binnen, een stad die je dan toch ineens weer anders ziet. Zo’n toertocht rijden, u moest het ook eens doen! Uit, goed voor u. üs hjoed to sizzen “«fit, «F 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1