Speculaties de aanslag na in Marokko De foto de week van 1 Gaöe Skroar 9 wx. I L, I i Weer spanningen ïn Noord-Ierland Hwat hit kerk te Bolsward STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verachynt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, Canadees jongens koor in de Martini- 1 B. w 11 Oe JAARGANG No. 52 VRIJDAG 16 JULI 1971 RondMik Wapenleveranties aan Egypte Arrestatie Grote geheel Vuurpeloton Verdeeld Sovjet-joden in hongerstaking Jordanië Zwarte bladzijde 3 uur aan. Advertentieprijs: 18 ct. per min Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Wat leven we toch in een rustig en (in vergetyking met wat zich in de wereld afspeelt) vredig probleemloos landje. Het is misschien eens goed dit te constateren te midden van alle gekanker, dat er is. Hier geen Maffia, die 'n duistere rol speelt, geen kans dat militairen een staatsgreep uitvoeren om de koningin te doden, geen strijd op leven en dood tussen protestant en katholiek. Hier geen honger, die ons land teistert, geen revolutie, die op de loer ligt, geen uitzichtloze strijd, die duizenden en miljoenen jonge levens verslindt, geen rassenprobleem. Laat ons niet zelfgenoegzaam worden, eerder dankbaar. En misschien een beetje minder gaar kankeren. Mei jins lek en h get men better jins deugden. Want al is de herkomst van de revo- lutiepoging van zaterdag nog niet he- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Misschien moeten we wat in Marokko gebeurde ook zien in groter verband. Tot nu toe was het neutraal. Was het een poging om het in te passen in een groter geheel om samen met andere Noord-Afrikaanse staten en Egypte een Helpt de Sovjet-Unie Egypte, de joden worden er nog steeds tegengewerkt. De politie in Moskou heeft vergeefs ge probeerd een groep van dertig Russi sche joden, die in het telegraafkan toor in honderstaking is gegaan, te ver drijven. De joden, die op deze wijze willen pro testeren tegen het feit, dat zij niet naar Israël mogen vertrekken, weiger den de hal van het telegraafkantoor te verlaten. ültg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad De tournee van dit jaar brengt hen, be halve in Nederland, ook in Keulen, München, Bonn, Frankfurt, Berlijn, Ge nève en Straatsburg. Het programma dat zij uitvoeren be staat uit Motetten, Madrigalen, Hyms en Volksliederen. De organist Feike As ma wisselt de koorzang af met orgel- soli. Hij speelt werken van Bach, Guil- mant en Cècar Franck. Het concert vangt te 20 Een zwarte bladzijde in het geschied boek zal altijd wel het conflict in Noord-Ierland blijven. In het centrum van Londonderry zijn weer felle gevechten tussen de bevol king en Britse troepen uitgebroken na dat arbeiders tijdens het lunchuur de Essexfabriek hadden verlaten. Zij pro testeerden hiermee tegen het feit dat zij voortdurend in gevaar verkeren, omdat naast de fabriek een legerpost ligt, die regelmatig onder vuur wordt genomen. De arbeiders, spoedig’versterkt met an dere burgers, bekogelden militairen met stenen en flessen waarna felle ge vechten ontstonden. Ook in Belfast kwam het tot nieuwe onlusten toen katholieken een Schots muziekkorps bekogelden, dat het afge lopen weekeinde heeft deelgenomen aan de protestantse herdenking. Pro- tanten vielen daarop op hun beurt de katholieken aan tot Britse soldaten achten over deze rubriek dus espondentie als alle 22 versjes it zijn. Wel zouden we het pret- 'JL'fden als u nu reeds informaties geven over eventuele schrijfsters, in de trant van: „Die en die" heeft mijn moeder mij nog wel van verteld. Zij is later getrouwd met „die en die”. Een van haar kin deren werd later Haar dochter was vriendin met mijn moeder. Zij vertrok later naarmaar komt nog vaak hier heen. Zelf is zij niet oud geworden. Ze ligt begraven teof iets in die geest. In dit nummer vindt u zo mogelijk reeds het eerste versje en later zoveel moge- Irjk in elk nummer een. de executieplaats eerst de onderschei- hun uniformen wer- De arrestatie van officieren die bij de staatsgreep betrokken zijn geweest, gaat nog steeds voort en bij alle uit valswegen van Marokko is een inten sieve controle ingesteld. De haven van Casablanca wordt zwaar bewaakt na meldingen dat niet geïden tificeerde gewapende schepen voor de kust waren gesignaleerd. Alle havenar beiders en schepen worden gecontroleerd en ook elders in de stad zijn grote ver sterkingen aanwezig. Casablanca staat bekend als een stad met veel linkse sym pathisanten. In de bossen rond Rabat wordt nog naar gevluchte officieren ge zocht. Het Jordaanse leger heeft een mas saal offensief ingezet tegen ongeveer 3000 Palestijnse commando’s in Noord- Jordanië. Dat beweerde een Palestijn se woordvoerder, die zei, dat de Jor daanse regering met dit offensief wil proberen de laatste Palestijnse bases in Jordanië op te ruimen. Volgens de Palestijnen zijn eenheden van het Jordaanse leger de aanval be gonnen bij drie dorpen en een vluchte lingenkamp. Zij zouden gebruik ma ken van tanks, machinegeweren en gra naten. De Palestijnen zouden zich hevig ver weren, maar niet opgewassen zijn tegen de Jordaanse overmacht. De Jordaanse regering heeft de berich ten over het offensief officieel tegen gesproken. Volgens een regeringswoord voerder zouden het slechts „gebruikelij ke meidenten” zijn. Volgens Palestijnse woordvoerders zijn de aanvallen echter bijzonder goed voor bereid. Een Palestijns vluchtelingen kamp bij Jerasj werd, volgens een com muniqué, onder dekking van artillerie vuur volkomen bij verrassing aange vallen. nog grotere vuist te maken tegen Is raël. Over de bedoelingen van de huidige re gering van Egypte' is immers nauwe lijks twijfel mogelijk: Israël zal in het geheel van de wereldpolitiek verder moeten worden geïsoleerd. Daardoor zullen of de voorwaarden van Cairo voor een vreedzame regeling van het conflict in het Midden-Oosten door Je ruzalem moeten worden geaccepteerd, of militaire acties minder schadelijk moe ten worden voor de positie van Egyp te. Opmerkelijk is nu echter dat er in tegenstelling tot bovenstaande gedach tengang in Cairo bij een denken over de kansen op succes van een van beide mogelijkheden weinig sprake is van de gebruikelijke emotionele benadering van de Arabische wereld. Ondanks enige heftige stagnatie in de huidige onder- handelingen met de Verenigde Staten en Israël over de interimregeling voor de heropening van het Suezkanaal wordt vooreerst verwacht dat Sadat zijn zoeken naar een diplomatieke regeling zal voortzetten. executiepeloton zijn deed, riepen enkele Vier generaals en zes andere hoge officieren zijn dinsdag intussen in een militair kamp bij Rabat door een vuur peloton terechtgesteld voor hun aandeel in de mislukte staatsgreep tegen koning Hassan van Marokko. Ze werden in vrachtwagens naar gebracht waar dingstekens van den gerukt. Vlak voor het moordend werk van de veroordeelden: „Lang leve de koning, leve koning Hassan”. De exe cutie werd bijgewoond door vele mili tairen uit alle delen van Marokko. Na dat de executie voltrokken was, defi leerden zij langs de lijken en spuw den erop. voor ieder aanvaardbaard kan worden. Boven het poortje links is een gevel steen gemetseld, n.l. van een offerblok, waarin giften voor het Weeshuis wer den gevonden. De historische steen, waarvan de afbeelding ook voorkomt op de bekende bekertjes, werd tijdens de restauratie gevonden op het dak(!) van het gebouw. Bij een nog eerdere restauratie heeft men er blijkbaar maar van af willen zijn. Achter de eerste twee ramen bevindt zich de z.g. voog dessenkamer, met veel antiek. Ook wordt hier een pop bewaard gehuld in de kleren, zoals de wezen die vroeger moesten dragen. In de ruime hall be vinden zich een tweetal schilderijen uit naar schatting de 17e eeuw, vermoede lijk van een eerdere voogd en voogdes. Ook staat er een afgietsel van een beeld van de grote opvoeder Pestallozzi. Van de verste 4 ramen geeft het eerste licht schepping aan een klein tussenkamer- tje en de andere voor de voogdenka mer, het pronkstuk van het gebouw, waar eenmaal per jaar op de rekendag het bekende diner plaats heeft en die ook wel dient als ontvangkamer voor hoge gasten, die de Martinikerk bezoe ken, hetzij als spreker of als autoriteit. De eigenlijke leefruimte bevindt zich achter dit hoofdgebouw. De foto is ge maakt door de heer J. B. Elzinga, Joh. Prooststraat 8. werking van het British Columbia Boys Choir uit Vancouver onder leiding van de organist-choirmaster van St. Andre’s Wesley United Church, Don Forbes. Het koor bestaat uit een dertigtal jon gens, waarvan de jongste 7 en de oud ste 21 jaar oud is. In 1969 werd een grote Europese tour gemaakt met con certen in Londen, Edingburg, Coventry, Genève, Milaan, Salzburg, Moskou, Warschau, Praag, Den Haag en Am sterdam. Ook voor radio en t.v. werd en zal nog worden opgetreden. j st atst en dere hebt. .41 is het wel .t te knippen of .iimmerd en wel, geen heeft verge- US hjoed to sizzirer het jaartal onder dijk de naam van de C leuke bezigheid uit te dat nu wel kan zijn. We aangename ogenblikken Onder auspiciën van de Stichting Or- gelcentrum wordt op dinsdag 2Ö juli a.s. in de Martinikerk te Bolsward weer een orgelconcert gegeven door de organist Feike Asma. Dit concert zal een bij zonder karakter dragen door de mede- Nu mene men niet, dat dit zogenaam de diplomatieke onderhandeling niet zou gebeuren met het gerinkel van wa pens op de achtergrond. Zo heeft de Sovjet-Unie volgens functionarissen in Washington de levering van straal vliegtuigen aan Egypte en Syrië ver sneld. Kringen van de Amerikaanse in lichtingendienst verklaarden, dat Egyp te in de afgelopen tien maanden bijna honderd Mig-21 gevechtsvliegtuigen van de Sovjet-Unie had ontvangen. In de periode van de juni-oorlog van 1967 tot medio 1970 had de Sovjet-Unie negen tig Mig-21 toestellen geleverd. Syrië zou in de afgelopen drie maanden 21 Mig-21 vliegtuigen, negen Mig-17 toe stellen, vijf gevechtsbommenwerpers en 22 helikopters voor troepenvervoer hebben ontvangen. Functionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken bevestigden, dat het bericht van The New York Times „over het algemeen” juist was. De woordvoerder van het ministerie zei, dat de VS het evenwicht in de bewapening tussen de Israëliërs en de Arabieren wil handhaven. lemaal duidelijk, zeker is wel dat het zelfde genre, op het marxisme georiën teerde, officieren aan het werk is ge weest, als de groep die in Libië de macht heeft overgenomen na een ove rigens bloedeloze revolutie tijdens af wezigheid van koning Idris. Trouwens hoe langer hoe meer ziet men Libië als de eigenlijke aanhitser op de achter grond. Sinds het protectoraat Marokko in 1956 het koninkrijk Marokko werd, is het Koninklijke Marokkaanse leger altijd al verdeeld geweest in 2 groepen, die zich moeilijk tot een eenheid lieten sme den; aan de ene kant de koningsgezin de troepen, hoofdzakelijk afkomstig uit degenen die vroeger de beroemde Ma rokkaanse tirailleursregimenten en an dere eenheden van ’t Franse leger had den bevolkt, en aan de andere kant de genen die in de jaren voor de ophef fing van het protectoraat in het ver zet tegen de Fransen waren geweest. Een rondblik over het wereldgebeuren van deze week leert ons duidelijk, dat er eerder van een lange hete zomer sprake is, dan van komkommertijd. De staatsgreep in Marokko en de spannin gen in Ierland vormen wel de hoofd schotel, maar er zijn tal van bijge rechten: Russische wapenleveranties aan Egypte, Sovjet-joden in hongerstar- king, het rassenprobleem in Amerika. Marokko’s minister van Binnenlandse Zaken, generaal Oufkir, zal nu zonder enige twijfel gaan tonen dat hij zijn bijnaam van sterke man waard is. De mislukte revolutiepoging van zaterdag middag die bjjna 300 doden kostte en enkele honderden gevangen opstandelin gen opleverde, krijgt een lange nasleep. Eindelijk ziet Oufkir nu zijn kans schoon om met het linkse activisme in zijn land af te rekenen, en voor goed af te rekenen» Weinig letters heb ik nodig Om u mjjn wens te bien Meer dan vijf zijn overbodig Dat zal ik u laten zien ’t Kleine woord geluk alleen is het enige wat ik meen Hieslum 5 apr. 1894 1. Wiersma Het was in 1553(1), dat het oorspron kelijke Weeshuis werd opengesteld voor de eerste twaalf ouderloze wezen, ingevolge de laatste wilsbeschikking van Hid Hero Jelbethsdochter, gehuwd met Nanne Reins. De foto laat het gebouw zien zoals het thans bij welhaast alle Bolswardersvan nu en weleer bekend zal zijn, gelegen aan de Kerkstraat no. 51. Minder bekend is waarschijnlijk de sinds enkele jaren nieuwe naam van de ze instelling, in feite de eerste echte. Enerzijds houdt deze de stichtster van dit tehuis in ere, anderzijds geeft zij het al sinds 1940 officieus, en sinds 1951 officieel veranderde karakter beter aan, n.l. „Kinderhuis Hid Hero-Hiem”, waar in niet alleen wezen, maar ook zoge naamde voogdijkinderen in het kader van de kinderbescherming zijn gehuis vest, momenteel zo’n 25 jongens en meisjes van 0 t.m. 16 jaar. Aan het hoofd van dit grote gezin staan momen teel de heer en mevrouw Molenkamp, daarbij geassisteerd door enkele kinder- verzorgsters en huishoudelijke hulpen. Vanaf het begin van haar bestaan tot op heden, is het beheer van deze stich ting opgedragen aan een college van voogden, door het gemeentebestuur be noemd. Daartoe in staat gesteld door de in de loop der eeuwen aangekochte, voorna melijk agrarische bezittingen (boerde rijen en landerijen), is de instelling vooral gedurende de laatste 100 jaar voor heel Bolsward van grote beteke nis geworden, wat uit de volgende (niet volledige) opsomming blijkt. Het stichten van een gymnastieklokaal op de terreinen van het huis (1863); de aanleg van een sportterrein aan het Oord je (1908), de aanleg van het Ju- lianapark (in samenwerking met het St. Anthony-gasthuis (19121913); de stichting van de zwemschool (1922); de medewerking aan en subsidiëring van het gedurende de jaren 19141919 be staande steuncomité; de meubilering van het stadhuis en de nieuwe secre tarie (1941) het carrillon in de stad huistoren in 1955; de mede-financie- ring van het nieuwe zwembad in 1970? het startkapitaal voor het Gysbert Ja- piksbeeld geschonken in 1956, reeds tien jaar voor de herdenking. Ook het komende fotoboek ontving een subsi-ge- die van het Weeshuis waardoor de prils de i. gineel jzen die ;h nog al- tussenbeide kwamen. t veelal de Het illegale republikeinse tand bewan- Noord-Ierland (IRA) heeUjës van elkaar woordelijkheid voor de do'epertoir is sedert se soldaat David Walkcl wat vernieuwd tijdens de wacht we.r toch meestal nog in voor zich opgeëist.dit te doorbreken heb van de IRA wo?.Uijk in 1946 het initiatief pressaillemaatr de uitgave van een boek- twee burgers :se poesiealbumversjes „Foar imkes”. Merkwaardig is het jaar bij het doorbladeren van ullende albums te moeten consta- - ïv

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1