Als alles goed gaat vandaag maan- de week De foto van Kabinet Biesheuvel helpt kleding- industrie GabeSKroar landing met „auto66 De Russen actief in diplomatie en raadgevingen Stella Maris met gif naar Nederland terug Hwat hat As hjoed to sizzen Zilveren filmpjes Geslaagd Orgelconcert door Piet van Egmond in de Martinikerk VRIJDAG 30 JULI 1971 110e JAARGANG No. 56 Uitg. Wymbritseradeel, Jap steunt economie Soedan Mannen te soepel de sociale verzekeringen. Meliema weer CHU-fractieledder Beambte Anti EEG-koers oud-minister van cultuur, recreatie Salt-nieuws lekte uit Korte metten Druk op Roemenië Hulp Cijfers Porto Ercole Gif As in lansbistjür gjin twa simmers en twa hjersten yn in jier meitsje kin, mei it de minsken ek gjin dübelde lésten oplizze. Advertentieprijs: 18 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bjj vooruitbetaling) Giro 887926 4e week juli 1946 De familie Ph. Vos ontving van het Joods Nationaal Fonds een oorkonde, ■waaruit blijkt, dat te zijner ere een boom is geplant in het Jaap Wester- weel-woud in Palestina. De band tussen Weesp en Bolsward ge legd in de hongerwinter zal nauwer worden aangehaald door 'n sportuitwis- seling. Bij de elfstedenwandeltocht overnachten een 150 tippelaars te Bolsward. Te Achlum vond de oprichting plaats van een vereniging Oranje Nationaal. Voorz. E. J. Vrieswijk. P. Kramer van Nijland won met Edda de draverijen te Heerenveen de le prijs. Jan Piebenga woe yn de steaten Frysk prate. De kommissaris woe dat leaver net. As der oer stemd wurden wie, soe it Fryske praten grif forbean west haw- we. It nationale bisef is yn de Fryske steaten swak (Marinytoer). De regering in Washington heeft er ook weer een zorg bij. Het stelt een on derzoek in naar de bron van de infor matie die de New York Times heeft ge publiceerd over een nieuw ontwape ningsvoorstel dat de Verenigde Staten aan Rusland zouden hebben voorge legd bij de Salt-besprekingen in Helsin ki. De woordvoerder van het State de partement weigerde commentaar te ge ven op het bericht als zou Washington de Sowjet-Unie een stopzetten van de constructie van grond- en onderwater- raketten hebben voorgesteld en de be perking van anti-raket-raketten tot 300. Hij bevestigde echter wel dat het belangrijk nieuws was door te stellen: „Het gaat om de meest betreurens- waardige inbreuk op de veiligheid van het land en om een schending van on ze afspraak met Mokou dat wij niet zullen praten over deze onderhandelin- gen terwijl ze nog aan de gang zijn." Hij voegde er aan toe dat de regering een onderzoek instelt naar de lek waar langs de informatie in de publiciteit is gekomen. gesteld onder voorwaarde, dat een deel van het GKU-concern dicht gaat. Hier door zullen 360 werknemers worden ont slagen. Voor hen is waarschijnlijk in andere textielindustrieën ruimte be schikbaar. De arbeidsbureaus hebben van minister Boersma (Sociale Zaken) het verzoek gekregen om zich extra voor deze mensen in te spannen. De regering is niet geheel en al tevre den met de wonderlijke zeereis van de Stella Maris, de Nederlandse kustvaar- Deze week is een gedeelte van de no ta’s, die tot nu toe geheim zijn geweest maar wel een rol hebben gespeeld bij de kabinetsformatie, gepubliceerd. Het gaat om de „streefcijfers” van minis ter Witteveen, waarin deze voor de be groting 1972 heeft berekend waar en hoe de regering moet zien te bezuini gen. Verder zal een rapport worden ge publiceerd van oud-minister Den Toom (Defensie) over het defensiebeleid in de komende jaren. Ook zullen ambte lijke stukken openbaar worden gemaakt over de conjunctuur en over de gevol gen van de wiebeltax (de belasting-ta- rieven die zijn verhoogd om de beste dingen af te remmen) en de kosten van Samen met de nieuw gekozen staats secretarissen Grosheide, Kruisinga, Riet kerk, Schelfhout en Vonhoff ging me vrouw Van Veenendaal-Van Mechelen gisteren met een regerings-Friendschip naar Porto Ercole in Italië vliegen om er door de Koningin te worden be ëdigd. De nieuwe staatssecretaris van Buiten landse Zaken, drs. Westerterp, die op het ogenblik in het buitenland verblijft Oud-minister Klompé minister van staat zal later in Nederland worden beëdigd. Minister-president B. W. Biesheuvel is door de voordracht van mevrouw Van Veenendaal verlost van een van de laat ste problemen bij de samenstelling van zijn kabinet. Lange tijd zag het er na melijk naar uit dat er geen vrouw voor de regeringsploeg beschikbaar zou zijn. De kandidaat voor Volkshuisvesting wordt nu geleverd door de KVP. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS J. OSINGA n.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adreai Marktstraat 13 - Postbus 5 Tri. 2044 Na 18.30 uur 2660 Of 2335 In Rotterdam is geslaagd voor dokters assistente mej. Fokje Oostenveld te Bols ward, Die verwachting is niet uitgekomen. En heel velen zullen daardoor een zucht van verlichting hebben geslaakt. Premier Biesheuvel haastte zich eind vorige week overigens te verklaren, dat het vaderlandse bedrijfsleven nu ook weer niet al te optimistisch moet zijn en niet mag denken dat de regering elk bedrijf, dat in moeilijkheden komt, gaat helpen. „Het betekent niet dat er een precedent is geschapen en dat in de toekomst geen onrendabele bedrijven ge sloten kunnen worden,” aldus de minis ter-president over het kabinetsbesluit. De regering heeft de steun beschikbaar der die giftige afvalstoffen van het Ak- zo-concern ergens op de wereldzeeën moest zien kwijt te raken, maar daarin niet is geslaagd. De protesten uit Noor wegen, Ierland en Engeland hebben ken nelijk wel enige indruk gemaakt op het kabinet. Premier Biesheuvel zei eind vorige week, dat de regering „het geen verstandig beleid vond om de zaak er gens in zee te storten”. De Nederland se regering wil aandringen op interna tionale regelingen over de lozing van afvalstoffen op zee. „Dit algemene ver schijnsel is alleen op te vangen door in ternationale verdragen, waarop de natio nale wetgeving zich kan baseren,” al dus premier Biesheuvel. De Stella Ma ris is naar Nederland teruggekeerd op uitdrukkelijk verzoek van minister Schmelzer (Buitenlandse zaken) die daartoe met de direktie van Akzo kon- takt heeft gezocht, deelde de premier nog mede. De Japanse overheid heeft een aantal maatregelen genomen om de economie te stimuleren. Op de eerste plaats ver laagde de Centrale Bank het disconto opnieuw met een kwart procent tot 514 pet. In oktober vorig jaar werd met de reeks verlagingen begonnen. Het tarief ging van 6j4 naar 6 pet. omlaag en in januari en mei ging er nog eens een kwart procent vanaf. Het disconto voor alle soorten export- wissels wordt ook 5(4 pet. Dit niveau zal worden bereikt via een reeks aan passingen die 10 augustus voltooid moet zijn. Op het ogenblik varieert het wisseldisconto nog van 5 tot 5% pet. De Japanse regering heeft verder be sloten om de overheidsuitgaven met 240 miljard yen (ongeveer 2,4 miljard gulden) te verhogen, zo heeft premier Sato laten weten. Verder zullen uitgaven, die al op de be groting voorkomen nu sneller worden gedaan. Rentetarieven voor langlopende leningen worden verlaagd en gepro beerd zal worden om de rente van par ticuliere leningen omlaag te krijgen. Hoewel het geen gewoonte mag wor den in deze rubriek antieke foto’s te plaatsen, ditkeer toch nog eens een uit zondering op deze regel. Zijn er thans opvallend veel plezierjachten gemeerd langs de kades, vroeger kende Bolsward zijn beroepsscheepvaart meer dan thans. bijzonder van Roemenië en Hongarije. Op de laatste topconferentie van Co mecon in mei 1970 in Warschau kon dan ook geen overeenstemming worden bereikt over de integratie van de eco nomieën. Driemaal is scheepsrecht. Ook in Soe dan wil de Rus toch graag een woord je meespreken. Het officiële Russische persbureau Tass en de Centrale Vakbondsraad hebben een beroep gedaan op de Soedanese re gering de „heksenjacht” op communis ten te staken, en zij veroordelen de bloe dige terreur in dat land. Ondanks deze Sovjet-druk werd dr. Jo seph Garang, de minister voor Zuld- soedanese Zaken opgehangen voor zijn aandeel in de mislukte staatsgreep van vorige week. Deze medicus uit Zuid-Soe- dan is een zelfverklaard communist. Inmiddels zijn er al meer terechtzit tingen geweest. De heer J. T. Meliema is door de CHU- fractie in de Tweede Kamer aangewe zen als voorzitter. Eerste vice-voorzit- ter werd de heer H. Kikkert, tweede vice-voorzitter de heer C. F. van der Mei. Drs. A. de Boo werd benoemd tot frac tiesecretaris. De nieuwe minister van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk, P. J. En gels, haar opvolger, ziet geen kans ad viezen af te wachten en te gebruiken bij het opstellen van de begroting, die verschillende bezuinigingen zal moeten bevatten. Het punt is dat hij de korte tijd tus sen zijn ambtsaanvaarding en het uit brengen van zijn eerste voor 1972 begroting volledig moet gebruiken om zich op de eerste plaats in te werken en vervolgens om het „snoeimes” van de bezuiniging te hanteren. Het eerste slachtoffer van deze pijnlij ke situatie is de Raad van de Kunst, „het” advieslichaam voor het cultuur beleid. De minister heeft de raad min of meer „noodgedwongen” buiten spel moeten zetten. In een brief aan de raad een ant woord op een brief van de raad aan de bewindsman zet minister Engels uit een dat de voorbereiding van de be groting en het uitwerken van de mati gingen, het uiterste van zijn tijd en con centratie vragen. Voor overleg ont breekt de tijd, maar mocht de raad eni ge snelle en bruikbare suggesties heb ben dan ziet hij deze graag nog deze maand tegemoet. Toch zal eindelijk minister Engels hulp krijgen. Mevrouw S. van Veenendaal (DS’70) komt n.I. in de regering; als staatssec retaris van CRM. Eerder had mevrouw Van Veenendaal al kandidaat gestaan voor het staatssecretariaat van Volks huisvesting. Zij kon zich echter niet verenigen met de taken die de mi nister van Volkshuisvesting, drs. B. J. Udink haar wilde toebedelen. De Britse Labourpartij vaart thans of ficieel een anti-EEG-koers. Partijleider Harold Wilson zelf stelde de motie tegen toetreding op, die door het bestuur van de Britse socialisti sche partij met 16 tegen 6 stemmen werd aanvaard. Dit betekent dat de Labour-fractie eind oktober in het Lagerhuis voor het over grote deel tegen de toetreding zal stem men. De serie zomeravond-orgelconcerten die onder auspiciën van de Stichting Orgel- centrum in de Martinikerk te Bolsward plaats vindt, wordt op dinsdag 3 au gustus voortgezet met een concert door de organist Piet van Egmond. Het programma dat zal worden uitge voerd luidt als volgt: Concerto n, Joh. S. Bach; Adagio en Allegro uit concert no. 13, G. F. Handel; Andantino, Cé sar Franck; Suite Gothique, L. Boëll- mann; Passacaglia, Koraal en Fuga over „Wie maar de goede God laat zor gen”, Coms, de Wolff; Improvisatie, Piet van Egmond. Aanvang van *t con cert 20 uur. Waarschuwing Is Amerika actief in de ruimte, de Russen zijn dat op dit ondermaanse. De eerste semi-officiële reactie van Moskou op het aangekondigde bezoek van Nixon aan Peking bevat een waar schuwing aan zowel de VS als aan China geen anti-Russische richting In te slaan. De waarschuwing is vervat in een gezaghebbend artikel van het communistische partijblad de Prawda, dat eerst tien dagen nadat Nixon had gezegd naar Peking te zullen gaan, werd gepubliceerd. Het artikel laat ernstige verdenkingen horen over de motieven die achter de toenadering Peking-Washington steken, maar neemt een duidelijk afwachten de houding aan wat betreft de resulta ten. Alle plannen om via Chinees-Ame- rikaanse contacten druk uit te oefenen op de Sowjet-Unie en haar bondgeno ten getuigen alleen maar van een ver minderde realiteitszin aldus de Praw da „De belangen op langere termijn van zowel de volksrepubliek China als van de VS vragen besluiten die vrede en veiligheid versterken en niet politieke combinaties tegen andere staten.” Politieke waarnemers in Moskou leg den de nadruk op de vastberaden maar toch betrekkelijk voorzichtige toon van het artikel dat ondertekend was door Igor Exandrow, wiens naam alleen on der artikelen verschijnt als ze het be leid op hoog niveau weerspiegelen. Het artikel is kennelijk het resultaat van principiële conclusies van het Kremlin over de mogelijk schadelijke effecten op Russische belangen van een toena dering tussen Amerika en China. Turfkade en Stoombootkade ontleen den er hun naam aan. Hier zien we een foto, getrokken van een oude ansicht kaart van de Stoombootkade. U ziet dat de kade zijn naam nog alle eer aan doet. De fotoreproduktie is vervaardigd door de heer T. Siemonsma. Niettemin verwacht men hier nog steeds, dat de conservatieve regering van premier Heath met omstreeks 30 stemmen de meerderheid zal krijgen om Engeland tot de EEG te laten toetre den. Wilson’s motie stelde overigens dat La bour alléén tegen de toetreding is, om dat het de voorwaarden, die Heath heeft aanvaard, niet acceptabel acht. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Om met wat luchtiger nieuws te be sluiten: Het Vaticaan heeft twee nonnen inge zet bij zijn kruistocht tegen minirok ken en teveel blote boezem in St. Pie ter. Tot dusver werd deze taak over gelaten aan mannen, maar naarmate de roklengte met het kwik steeg, vond men het toch raadzamer om de rokcensuur aan vrouwen over te laten. De mannelijke wachten waren te soe pel in hun oordeel. Bij de 40-jarige zuster Fiorella, die zelf in onverbidde lijk zwart maxi is gekleed, is van soe pelheid geen sprake. Wordt de limiet van een centimeter boven de knie over schreden, dan wijst zij de meisjes on verbiddelijk de deur zonder zich iets van tegenwerpingen aan te trekken. Haar gemiddelde ligt op zeven per mi nuut. Ook boven de gordel is zuster Fiorella onverbiddelijk. Blote ruggen en door- kijkbloezen zijn in elk geval taboe en ook de decolleté’s van de vrouwelijke toeristen worden met een kritische blik bekeken. De Russen willen hun druk op Roeme nië om beter in de pas te lopen met de politiek van het Kremlin deze week vergroten tijdens een topconferentie in de Roemeense hoofdstad Boekarest van de acht communistische landen die zijn aangesloten bij de Comecon, de Oost- europese tegenhanger van de Europese Économische Gemeenschap (EEG). De Russische delegatie wordt geleid door premier Alexei Kosygin zelf. Hij wil pogen de landen van de Comecon eindelijk zover te krijgen dat zij hun economieën zo nauw mogelijk aaneen sluiten. Dit is een oude Russische wens maar deze is altijd op verzet gestuit, in het Met „alle signalen op veilig” stevent de Apollo-15 na een enerve rende dag van „loos alarm” nu al enkele dagen vastberaden op de maan af. Alles aan boord is In orde en het machtige ruimteschip functioneert „als een horloge”. De stemming aan boord is voor- treffeUjfc. De Amerikaanse „heks” Sybil Leek heeft intussen in zoverre geljjk gekregen dat de ruimtevaarders woensdag nogal enerverende ervaringen hebben gehad, die zjj echter manmoedig het hoofd boden. Ernstiger is dat de defecte (dat wil zeggen kort sluiting makende) schakelaar, die de oorzaak Heek van alle on zekerheid, blijkens een verklaring van de NASA reeds voor de montage bjj het routine-röntgenonderzoek was „ontmaskerd” als zijnde dubieuze kwaliteit. Waarom zij toch werd gemonteerd is vooralsnog een raadsel En nu maar afwachten of alles goed gaat. Mevrouw Van Veenendaal-van Meche len is getrouwd met de 56-jarige J. van Veenendaal uit Eindhoven, die via bank werker en werkuitgever is opgeklom men tot beambte bij Philips. Dat hij voor jde buitenwereld in haar schaduw staat kan hem niets schelen, want thuis reilt en zeilt alles zoals dat in een goed huwelijk behoort te gebeu»- ren, aldus de Telegraaf. Het echtpaar heeft drie kinderen, die alle drie getrouwd zijn en het huis uit zijn. De heer Van Veenendaal zegt van po litiek weinig af te weten en denkt er niet aan zijn werk bij Philips op te geven. Het kabinet-Biesheuvel zal de in moeilijkheden verkerende Gronin ger Kleding Unie (GKU) financieel te hulp komen. De regering zal een overheidskrediet van vjjf miljoen gulden beschikbaar stellen om een gedeelte van het bedrijf in stand te houden. Premier Bies heuvel en minister Langman (Economische zaken) deelden dit eind vorige week mede. De minister-president vertelde dat de steun aan de Groningse kledingindustrie „een van de moelHjkste zaken in het prille bestaan” van de nieuwe regering is geweest. Dat kan wel kloppen. De beslissing van de regering is met enige spanning afgewacht. Heel wat politici en een goed aantal zakenmensen hebben zich afgevraagd hoe keihard het kabinet-Biesheuvel zou gaan reageren op de problemen, die het vaderlandse bedrijfsleven de baas moet zien te worden. Men vreesde een zeer harde instelling. In de trant van: bedrjjven, die in moeilijkheden zijn, moeten maar verdwijnen en worden vervangen door nieuwe industrieën, die beter en moderner worden gerund. De en maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, is tot minister van staat benoemd. Dit is de eerste keer dat een vrouw tot minister van staat is be noemd.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1