Nixon naast ruimtevaartsucces toch tegenslag weer van liane Skroar f JlSSs r Hf Ifaf 'Osais Doet Israël bij Suez toch water in de wijn? ri It 11 9 Sill ff STREEKBLAD Hwit h«t ós hjoed to sizzan 1 Gouden filmpjes VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I Orgelconcert door Jan J. v. d. Berg in de Martinikerk Grootste gladiolen expositie van Neder land in Si. Annapar. Ook dit jaar organiseert de Friese Gla- diolentelersverenibing weer haar ten toonstelling „Frigla”. 1 - I I d V* f - - gp; Nieuwsblad ïlOe JAARGANG No. 58 VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1971 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Soedan Tetexcontact Oorlog Sleutel Rampzalig Korte metten Geheimen prijs Maffia-jacht EEG l It is net slim yn in einehok beme to wezen, as men mar yn in swanne-aei sitten hat. Advertentieprijs: 18 et. per mm Ingez, mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Gebleken is nu dat in Parijs de sleu tel voor de ontcijfering van de code in handen is geraakt van een man ge naamd Joeri Komelkov, die in opdracht van de Russische regering als „waarne mer” de onderhandelingen volgt tus sen de Noordvietnamese en Amerikaan se delegaties over het beëindigen van de oorlog in Vietnam, Het van Peking uit met Washington te onderhouden radiografisch contact, waarbij satellieten een belangrijke rol spelen, werd al van het begin af aan door de Amerikaanse communicatiedes kundigen als zeer kwetsbaar gekwalifi ceerd. Door het uitlekken van de coderings- sleutel heeft de CIA gelijk gekregen met haar waarschuwing dat voor Sov- jet-agenten door het installeren van op de ultra-kortegolf werkende zenders op Russische schepen of op de begane grond, afluisteren van gesprekken een vrij eenvoudige zaak is. Geheimen kunnen ook wel eens be wust worden prijs gegeven. Merkwaardi gerwijs speelt dat in hetzelfde Ameri ka. President Nixon wil een begin gaan ma ken met het vrijgeven van tot nu toe geheime documenten uit de tweede we reldoorlog. Hij heeft het Congres ge vraagd hiervoor 636.000 dollar (ruim Er zijn nog altijd bestrijders van de af sluiting van de Zuiderzee, vooral met het oog op de kosten. Oud-minister Van Gijn is een van de krachtigsten onder hen. De Bioscope Moderne te Witmarsum on der directie van D. Schouten en Zn. gaf een drietal filmvoorstellingen. Wederom zijn er ernstige plannen ont worpen voor het stichten van een voor Bolsward goede bad- en zweminrich ting. Laat Bolsward groot zijn, waar in het groot kan zijn. Bij de Freulepartij te Wommels gin gen de gouden klokjes naar Franeker, de zilveren naar Dongjum en de nik kelen naar Arum. le week aug. 1921 2% miljoen gulden) beschikbaar te stel len. De president gelooft dan van alle ge heime documenten uit de periode 1940 tot 1946 90 tot 95 percent'nu kan wor den vrijgegeven. Ky geen president Uit Vietnam, waar de strijd zelf wat is geluwd, ditmaal politiek nieuws, dat Tenslotte de laatste berichten over de slepende EEG procedure De beginsel-beslissing van de Britse re gering tot Europese Gemeenschappen tïïtg. A. J. O3INGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 ot 2335 (05157) Het vraag- en aanbodbord in huis Dat is het Streekblad bij u thuis Want meest als het even kan Dan adverteert een zakenman En weet zijn waren aan te prijzen Door u het voordeel aan te wijzen. Bolswards Behalve de Makkumer Courant zijn nog twee weekbladen verschenen, die we genoemd hebben Wonseradeel en Hen naarderadeel. Dit zult u niet meer zien. De heer D. Boschma (Hid Herostraat 50) is als gemeentewerkman bij de plantsoenendienst gepensioneerd. Hier staat hij nog aan de zeis aan het Laag Bolwerk. Hij beheerste dit vak nog volkomen. De heer Boschma is altijd buitenman ge weest. Zondagsmorgens uitslapen, zoals vele stadgenoten? Het is er voor hem niet bij. Vóór de kerkdienst heeft Irij dan ai een flinke wandeling gemaakt. Als je het vroeg opstaan eenkeer gewend bent, gaat dit er niet weer uit. Bij het afscheid jl. vrijdagmiddag werd de heer Boschma bovenstaande foto aangeboden. een Indiaas-Pakistaan.se oorlog kunnen voortvloeien. Want Pakistans vriend,'China heeft Pa- kistans vijand India en zijn Sovjet- en Amerikaanse handlangers” al dreigend op de zeer ernstige gevolgen van een „inmenging in de binnenlandse aange legenheden” van Pakistan gewezen. Hof van Holland. Staat ter dekking de gitzwarte Oldenb. stamboekhengst „Thor”. Dekgeld f 20. Twee merries van eenzelfde eigenaar f 30. Zondags wordt niet gedekt. Y. K. Galama, Hengste- houder. Hadden we nu maar een AFSLUIT DIJK in de Zuiderzee liggen, dan zou den in Friesland weder alle schepen kun nen varen en zonder alle sloten van aan de Friese boezem grenzende sloten met zoet water kunnen worden gevuld, (adv.) Bepaald slecht nieuws komt er van het front in India. Op het Voorindische subcontinent, ver deeld tussen Pakistan en India, worden hier de 665 miljoen door epidemieën en armoede gekwelde bewoners meer en meer in een oorlogspsychose gebracht. Het gevaar is groot dat de bloedige burgeroorlog die Pakistan al geruime tijd in zijn oostelijk gebiedsdeel Benga len voert, zich in september, als de re gentijd ten einde is, uitbreidt tot een regelrechte strijd tussen India en Pa kistan. Zo’n oorlog zou zander twijfel rampza lig zijn. Niet alleen voor de twee lan den, die tot de economische ondergang gebracht zouden worden, maar ook voor de wereldvrede. Een conflict van we- reldomvang zou immers gemakkelijk uit van grote invloed kan zijn. De Zuidvietnamese vice-president Ngoe- yen Kao Ky heeft besloten zijn kandi datuur voor de presidentsverkiezingen op 3 okt. in te trekken, omdat hij er niet in geslaagd was het vereiste aantal handtekeningen voor zijn kandidatuur te behalen. Hij kwam slechts twintig handtekeningen tekort. Zijn potentiële kandidaat voor het vice- presidentschap, Troeong Vin Le, had eerst nog verklaard dat Ky zijn kandi datuur toch zou handhaven als hij slechts 90 van de 100 vereiste handte keningen van provinciale bestuurders zou verwerven. Door een nieuwe ver kiezingswet, die pas door president Thieu is aangenomen, was dit echter niet mogelijk. Als enige kandidaten zijn nu nog over gebleven president Ngoeyen Van Thieu en het voormalige staatshoofd Doeong Van Minh. Van Minh, wiens kandida tuur al is aangenomen, heeft echter ge dreigd zich alsnog van de verkiezingen terug te trekken, als hij zou merken dat de verkiezingen niet eerlijk zouden verlopen. Syrië maakt korte metten met de voor een staatsgreep verantwoordelijke per sonen. De doodstraf. Dat die ook uitge voerd wordt is een tweede. De verdach ten waren n.l. niet verschenenJa, het Syrische opperste gerechtshof heeft vijf voormalige regeringsleiders, onder wie oud-president generaal Amin Al-Ha- fez bij verstek ter dood veroordeeld wegens hun pogingen om het Syrische regime omver te werpen. De vijf voormalige leiders, die sinds zij in 1966 werden afgezet, in het bui tenland verblijven, worden ervan be schuldigd een coup tegen de regering van El Atassi te hebben opgezet met de hulp van Irak. Om nog even in de buurt te blijven: De Israëlische leiders beraden zich over de voorstellen die de Amerikaanse on- der-minister voor Buitenlandse Zaken, Joseph Sisco, maandag aan hen heeft voorgelegd, aldus de Israëlische staats radio. Sisco heeft Israël gevraagd zijn troe pen 50 kilometer van het Suezkanaal terug te trekken in ruil voor een ver lenging van het bestand met twee of drie jaar. Israël zou bereid zijn in te stemmen met een symbolische Egyptische troepen macht op de rechteroever van het ka naal, maar van een Egyptische politie macht kan geen sprake zijn. Bovendien is het uitgesloten dat het Egyptische le ger vrijheid van beweging krijgt op enig deel van het Sinaï-schiereiland. Toch een beetje water in de wijn dus? Op dinsdag 10 augustus wordt in de Martinikerk te Bolsward weer een. or gelconcert gegeven. Dan zal de beken de organist van de Nieuwe Kerk te Delft, Jan J. v. d. Berg, achter de kla vieren van het fraaie Hinsch-orgel plaats nemen. Het programma dat door hem zal worden uitgevoerd vermeldt: Preludium over „Op bergen en in da len”, Adr. Schuurman; Passacaglia en Fuga in c., Joh; Koraalvoorspel „Vor deinen Thron tret ich hiermit”, Joh. S. Bach; Concerto in D, Ch. Avison; Prelude, fugue et variation, Cécar Franck; Toccata, E. Gigout; Twee ca- nonische psalmbewerkingen en Postlu- dium en Koraal over Ps. 72, Jan J. v. d. Berg. Het concert, dat onder auspiciën van de Stichting Orgelcentrum staat, begint om 20 uur. toe te treden is dezer dagen in het House of Commons bidiscussieerd. Het White Paper van de regering, dat deze beginsel-beslissing aanbeval, on derstreept, dat de supra-nationale ge dachte voor de Europese Gemeenschap pen in het Verenigd Koninkrijk geen noemenswaardige steun ondervindt. Over versterking van de posities van Commissie en Europees parlement wordt niet gerept. Beklemtoond wordt veeleer, dat geen staat zal mogen worden overstemd in een aangelegenheid welke deze als van vitale betekenis aangeeft, en dat v. ver lies van soevereiniteit geen sprake is: soevereiniteit wordt veeleer verenigd benut voor alle belangen. Heath ver geleek de eenstemmigheidsregel met het vetorecht in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. heel eigen leven te laten leiden. Het pakhuis in Aphter de Smeden was daar onlangs een frappant voorbeeld van. Verschillende mensen, die er toch be- trekkelijk dicht in de buurt wonen, her kenden het niet. Zo gaat het hier ook wel ‘ben beetje. Velen hadden een der gelijk kazerneachtig gebouw eigenlijk in Bolsward niet verwacht. Toch staat het er. Al jaren. Toegegeven dat het zijn oorspronkelijke bestemming niet meer heeft, n.l. kaaspakhuis van de KNM, aan de Snekerweg, volop in gebruik is het nog steeds, nu als bananenopslag plaats van de firma Haagsma, Bana nenimport. Ja, juist, waar u aan de voorzijde dat grote reclameobject ziet staan. O, ja, zult u zeggen, nu zie ik het ook. Dat is nu juist de kunst, Bols ward zo te laten zien, zoals het is, maar zoals u het nimriier zag. Dat is de re den, dat wij deze foto graag een plaat sje geven. De rust mag na de mislukte staatsgreep in de Soedan dan zijn teruggekeerd, ’t rommelt er nog wel wat na. Het Soedanese staatshoofd Gaafar Noe- meiry heeft de samenstelling van zijn regering drastisch gewijzigd en de Soe danese ambassadeurs in Londen, Rome en Belgrado teruggeroepen. Volgens waarnemers in Khartoem moet dit ech ter niet beschouwd worden als een ver geldingsmaatregel, zoals het terugtrek ken van de ambassadeurs uit de Sov- jet-Unie en Bulgarije. De Soedanese onderminister van bui ten!. zaken heeft verklaard, dat Soe dan de Sovjet-Unie niet zal vragen haar ambassadeur in Khartoem terug te trek ken. De kanselier van de Russische am bassade en de Bulgaarse ambassadeur in Soedan waren uitgewezen omdat zij betrokken waren bij de communistische staatsgreep, maar het was geen vergel dingsmaatregel, aldus de onderminister. Wel was het terugroepen van de Soe danese ambassadeurs een repressaille voor de Russische kritiek op Soedan. Het terugroepen van de ambassadeur uit Londen, Rome en Belgrado moet volgens waarnemers beschouwd worden in het kader van Noemeiry’s campag ne om zijn macht te consolideren. Om deze reden heeft hij ook zeven minis ters in zijn kabinet vervangen en een nieuwe minister van Buitenlandse Zaken benoemd. Noemeiry heeft voorts de 1800 Russische adviseurs in Soedan ge adviseerd om van hun werk weg te ble ven. Sedert wanneer heeft Bolsward voor eigen boeven en raddraaiers een eigen gevangenis? Een school kan dit niet zijn. Het raamoppervlak is in verhou ding tot h«t muuroppervlak veel te klein. Een woonflat is het ook al niet, er zouden dan tenminste wel wat bloe men voor de ramen staan. Een kerkge bouw is het al evenmin, wie hoorde er nu ooit van een kerk met drie verdie pingen Toch blijkt deze kolos in le vend gebruik. De geparkeerde auto’s doen vermoeden dat de foto pas gele den is gemaakt, het zijn bepaald geen oldtimers, die er staan. Maar wees ge rust, het zijn niet de wagens van ge vangenisbewaarders. Praktisch alle Bolswarders hebben dit gebouw wel eens gezien. Het is echter maar de vraag hoe u het bekijkt. De fotograaf T. Siemonsma uit de Schelte a Bols- wertstraat, heeft een apart ‘zintuig be paalde objekten te isoleren en een ge en Wymhritseradeek i schakeringen bewonderen. Na de offici ële opening op woensdag 11 augustus des morgens om 10.00 uur door de Rijkstuinbouwconsulent voor het noor den des lands, ir. G. P. Wiersema, kunt u die dag vanaf 2 uur ’s middags tot 10 uur ’s avonds genieten van deze prachtige bloemen. Mócht u woensdag niet in de gelegen heid zijn deze show te bezoeken, dan kunt u nog komen op donderdag 12, of op vrijdag 13, dan wel op zaterdag 14 augustus tussen 10 uur ’s morgens en 10 uur 's avonds. De entreeprijs be draagt slechts f 1,50 voor volwassenen en f 0,75 voor kinderen van 4 tot 14 jaar, beneden 4 jaar gratis toegang. Ook gratis toegang hebben invaliden met hun begeleid(st)er. Het verdient daarbij de voorkeur, teneinde alles van dichtbij te kunnen bewonderen, in de rustige morgenuren een bezoek aan de tentoonstelling te brengen. Traditiegetrouw is er ook weer een bloemschikwedstrijd aan deze tentoon stelling verbonden, waarvoor belangstel lenden zich kunnen opgeven bij de heer K. de Groot, Oudebildtdijk 115, St. Ja- cobiparochie, tel. 05186-476. Als voor waarde voor deelname wordt gesteld dat in het door u te maken stukje tenmin ste één gladiool verwerkt dient te zijn en dat u niet meer dan twee stukjes per persoon mag inzenden. Deze inzen ding kan geschieden op dinsdag 10 au gustus in „Ons Huis” tussen 14 en 22 uur. Tot ziens op de Frigla 1971. De politie van Sicilië heeft het afge lopen weekend een grootscheepse cam pagne tegen de Maffia in Palermo en I omgeving beëindigd. Er zijn zes arres taties verricht en tegen 1.187 mensen is een aanklacht ingediend. 81 mensen worden beschuldigd van illegaal wapen bezit. Tijdens de acties zijn 250 hui zen doorzocht en nog een groot aantal vakantiehuizen en grotten. De politie vond bijna 200 kilo explosieven, 71 ge weren, 35 pistolen en revolvers en 515 patronen. Nixon’s adviseurs zullen tijdens het be zoek regelmatig via radio en telex in contact blijven met Washington voor uitwisseling van informaties, die uiterst belangrijk kunnen zijn voor de presi dent ten tijde van zijn overleg. Voor dit contact zou gebruik worden gemaakt van een codering, die de CIA hiervoor speciaal had ontworpen en waarvan de ontcijfering maar aan een beperkte groep van ingewijden bekend was. Van 11 tot en met 14 augustus kunt u in „Ons Huis” te St. Annaparochie tien tallen soorten gladiolen in diverse kleur- Naast de wetenschappelijke waarde van een geslaagde ruimtevlucht is het altijd mooi meegenomen, dat propagandistisch gezien zo’n technische prestatie de image van een land geen kwaad, maar alleen maar deugd doet. In dat opzicht was de laatste maanvlucht echt wel een kolfje naar de hand van president Nixon, die overigens nog zorgen genoeg aan zjjn hoofd heeft. Zo heeft de CIA (de officiële Amerikaanse Inlichtingendienst), bv. ontdekt dat het geheime co deringssysteem, te gebruiken voor het contact tussen Washington en de Amerikaanse delegatie in Peking tijdens het bezoek van pre sident Nixon aan China in handen is gevallen van Moskou. i ,-aj. z

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1