Bereidt Rusland een invasie in 9 Europa voor de week De foto van BaheSkroar Nog steeds een beschamende strijd in Noord-Ierland Gouden filmpjes SIM fort 1 m i 11 Bi Hwat hat - «- i STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, W onseradeel, Workum en Wymbritseradeel, 7 VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1971 110e JAARGANG No. 60 Aziatisch belang communiqué. De Russische inval Engeland en EEG us hjoed to sizzen Taalvrede SM .V Dy’t huning ha wol, moat it stekken fan ’e bijen fele kinne. Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 ger korte metten zou maken met de in gezette militairen uit Oost-Duitsland en Tsjechoslowakije. Uit besprekingen tussen de Australi sche vice-premier J. D. Anthony en de Japanse minister van buitenlandse za ken Kiichi Aichi is onlangs al een over eenkomst voortgekomen, waarin is be paald dat een Japans-Australische re geringscommissie zich intensief zal be zighouden met de gemeenschappelijke belangen van beide landen. Beide ministers waren daarbij van me ning, dat een versteviging van de ban den niet alleen voor Japan en Austra lië van groot belang zal zijn, maar ook bepalend voor de stabiliteit en de wel vaart in Azië en het Pacific-gebied. Vanzelfsprekend zal in de relaties tussen beide staten het zuiver zakelijk overleg in eerste instantie vooropstaan waarbij vooral wordt gedacht aan handel, industriële ontwikkeling, inves tering en ontwikkeling van natuurlijke reserves maar er zijn toch ook al vergevorderde plannen voor culturele uitwisselingen. Bovendien wordt gedacht aan de mogelijkheid om Japanse stu denten in Australië te laten studeren en omgekeerd. Een krachtige stimulans voor de inten sivering van de betrekkingen is natuur lijk de aansluiting van Engeland bij de Europese Economische Gemeenschap die de Australische buitenlandse han del dreigt te benadelen. De Japanse pre mier Sato haakte hier op in toen hij kortgeleden opmerkte, dat Japan als goede buur misschien meer voor Aus tralië zou kunnen betekenen dan Enge land als ver familielid. Dhr. Sato achtte het dan ook waarschijnlijk dat Jas pan in de nabije toekomst een goede afnemer kan worden voor dat deel van de Australische agrarische export, dat door de Britse EEG-toetreding wordt getroffen. Stoombootdienst Oosterend-Rien-Leeu- warden. Ingezetenen van Rien en o. wor den verzocht hun boodschappen te be zorgen bij de brugwachter A. de Vries te Rien. Sandstra en C. Harddraverijvereniging. Bols ward en o. Hedenavond jaarvergadering in Den Hof van Holland. Gebr. Wolke: Witte damespantalon met boord f 1,44. Witte dameshemden f 1,57.% Graslinnen heren hemden f 1,72 Moltondekens f 0,92. 16 els damast mat ten f 6,30. M. H. Kingma. Olieslager. Makkum. Opgericht 30 apr. 1769. Lijnkoeken, lijnolie. Het hemelse verfrist de ziel meer dan het aardse: de regen is beter voor de bloem, dan de gieter. Bezoekt op uw fietstochten de Bols- wardse melksalon. Bij een te Lemmer gehouden zeilwed strijd behaalde de heer L. Foekema te Bolsward de eerste prijs. De oude doopsgezinde kerk te Makkum uitgebrand. 2e week aug. 1921 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157). Samenwerking Australië Japan groeit Om dan toch nog met wat positief nieuws te komen: De goede handelscontacten, die zich de afgelopen jaren tussen Australië en Ja pan hebben ontwikkeld, zullen in de toe komst zeer waarschijnlijk uitgroeien tot nauwe betrekkingen, die zich ook zul len uitstrekken tot andere gebieden, zo als cultuur, technologie en onderwijs. Van Riel en de Isvestia Mr. Van Riel, de defensie-specialist van de WD heeft enkele dagen geleden in het Algemeen Dagblad ook al zijn gro te bezorgdheid over de Russische bewa pening uitgesproken in een artikel on der de kop: „Komen de Russen.?” Vol gens mr. Van Riel kan 1975 e’en kritiek jaar worden voor de veiligheid van het westen. Om deze dreiging te voorkomen, bepleitte hij een versterking van de Na- vo. Het Russische regeringsblad heeft hierop gereageerd met een woedend ar tikel waarin de heer Van Riel wordt uitgemaakt voor een kletsmeier, die toe vallig in een zetel in de senaat is be land. De senator ziet in deze boze reak- tie het bewijs hoe precies hij de spijker op de kop heeft geslagen. De redaktie van het Algemeen Dagblad verbindt er de volgende conclusies aan: Men moet er van uitgaan dat Van Riels stem in Moskou wel zo belangrijk wordt geacht, dat men daar meende er op te moeten reageren. Indien de Nederland se policitus werkelijk nonsens had uit gekraamd, indien hij werkelijk een po- tieke astroloog zou zijn, ware het im mers voor de Russische commentato ren, die uitsluitend de officiële mening van hun regering mogen verkondigen, nutteloos geweest te reageren. V Distributiekaarten De Russen zouden zich echter weinig aantrekken van deze verliezen. Zij zou den de Westduitsers als de beste solda ten beschouwen onder hun tegenstan ders en de Franse militairen als de slechtste. „Het Franse leger werd als „zacht” be oordeeld en voor de bezetting van Frankrijk waren twee dagen uitgetrok ken,” aldus de generaal. Er zouden reeds voor de bezetting van West-Duitsland, Zwitserland en Frank rijk distributiekaarten, tal van aanwij zingen en verkeersborden zijn gemaakt. „Er bestond,” zo onthult de generaal verder een lijst met de namen van 10.000 personen, die op de eerste dag van de bezetting van West-Duitsland moesten worden gearresteerd. De voorbereidingen van Rusland, in welk kader men ook de vlootaktiviteit in de Middellandse Zee mag zien, wordt De taalvrede is getekend in België. Sinds het Belgische parlement enkele weken geleden de wet op de culturele autonomie goedkeurde is de hele nieu we grondwet, inclusief de erbij beho rende uitvoeringswetten en besluiten er door. Vlaanderen, Wallonië en de Duits sprekende gewesten krijgen de bèvoegd- heid zelf hun eigen politiek te voeren op terreinen als onderwijs en cultuur. Op nationaal niveau zijn waarborgen geschapen om te voorkomen dat de Waalse minderheid in België in het parlement onder de voet wordt gelopen door de Vlamingen, anderzijds zal in het bestuur van de Brusselde agglomeratie een regeling gelden die „verdrukking” van de Vlamingen in de verfranste Bel gische hoofdstad moet voorkomen. Wat zou het prettig zjjn voor het schrijven van een buitenlands over zicht iedere week wat vooruitgang te constateren, en Iaat het dan langzaam zijn, toch een stap voor stap bereiken van vrede en wel vaart. Helaas, dit lot is ons niet beschoren. Integendeel, schier iedere week worden we weer geconfronteerd met welhaast uitzichtloze si tuaties, telkens worden we ook weer opgeschrikt door nieuwe ont wikkelingen. Is het zo, dat de gruwelijke burgeroorlog in Noord- Ierland de afgelopen week telkens de aandacht vroeg, hoe sympto matisch dit ook mag zijn, het blijft tenslotte een lokaal konflikt De tragedie India-Pakistan sleept zich intussen moeizaam voort en nu komt er ineens het gerucht over een voorgenomen bezetting van West-Europa door Rusland. door velen ernstig genomen en lijkt ver dacht veel op de strategie, die Hitler destijds voerde. De Russische plannen zouden kunnen worden gestimuleerd door recente toe nadering tussen Amerika en Rusland. De Tsjechische generaal Jan Sejna, die op 28 februari 1968 naar de Verenigde Staten is uitgeweken, heeft in het Franse weekblad Pais Match onthullin gen gedaan over een plan van de Sov- jet-Unie om een inval te doen in West- Europa. Volgens de generaal veranderden in 1963 de landen van het pakt van Warschau van doek In dat jaar gaven zij een defensief strategisch plan op om onder leiding van de Sovjet-Unie uiteraard een plan op te stellen, dat gericht was op een invasie in West- Euopa. „De eerste strategische eenheid had tot doel de Rijn in drie dagen te bereiken. Als deze zwaarste opgave was geslaagd, zouden er raketten worden opgesteld. In Frankrijk en Engeland zouden voor namelijk Russische troepen opereren. Verwacht werd dat het Westduitse le- De laatste woning rechts aan de Har- lingerstraatweg, hier nog in desolate toestand na de brand, is nu definitief af gebroken. Als je het zo ziet verwondert het je hoe mensen op zo’n paar vierkan te meter grond hebben kunnen wonen. Strijd in Pakistan Intussen sleept ook het konflikt India- Pakistan voort. Het Pakistaanse leger heeft tajdens ge vechten met infiltrerende Indiase solda ten in Noord-Bengalen 72 militairen doodgeschoten, aldus Pakistan. Volgens het communiqué begon de strijd 2 augustus en drongen Indiase eenhe den diep Oost-Pakistan binnen. Pakistaanse troepen wisten de indrin gers te verdrijven, zonder echter de grens met India te overschrijden, aldus het Kennedy geen goegang Pakistaanse regering weigert de Amerikaanse senator Edward Kennedy in Oost-Pakistan toe te laten. Kennedy was van plan in Oost-Pa kistan vluchtelingenkampen te bezoeken om vervolgens naar India te gaan. Nu inspecteert de senator de vluchte lingenkampen bij Calcutta. om dit „kasteeltje” (in de volksmond noemt men het „ut slotsie!”) met een passende andere bestemming voor het nageslacht te bewaren. De foto is zeer goed genomen, vooral door de positie zo te kiezen dat de voortóte opgaande gevel er op staat en de achterste hoge schoorsteen. De zwar te bomen daarachter zijn die van het kerkhof. De foto is iets levendiger ge maakt, door de jongetjes, die er toe vallig stonden (of is het in scène ge zet) niet weg te jagen. Nog leuker zou het geweest zijn op het grasveldje links een geit te plaatsen. Hij was wel bij de hand geweest, want heel de zo mer heeft er eentje gegraasd (en ge mekkerd). Andere goede vondsten: nog even een tipje van de weg meenemen. Samen met het hek krijgt de foto een perspectievisch accent. Ook de afslui ting rechts met het donkere lover is goed. Juist gezien is het ook de zware boom midden (iets te zwaar, maar de fotograaf kan toch moeilijk gaan snoei en!) niet precies in het midden is ge plaatst, noch de boom die er links van staat. Het was echt niet zo gemakkelijk deze foto zó te maken, dat er een goed evenwicht op stond en het „slotsie” zo goed mogelijk werd getoond. Dit is de heer Joh. B. Elzinga Johs. Prooststr. (die u er misschien al in had herkend?) goed gelukt. Belfast Na een helse nacht van verbitterde vuurgevechten, bomaanslagen, brand stichting en plundering is de rust in de Noordierse hoofdstad teruggekeerd en de ontgoocheling begonnen. Zeker omstreeks 20 personen hebben het le ven verloren, tientallen huizen en ge bouwen zijn vernield. Nadat de Noordierse premier Brian Faulkner interneringsmaatregelen had aangekondigd voor „alle personen, die een ernstige bedreiging vormen voor de openbare orde en veiligheid”, nam de onrust in Belfast snel gewelddadige vormen aan. Tegen de avond woedde er dinsdag een ware opstand. In de bui tenwijken van de hoofdstad stonden al spoedig meer dan hopderd huizen in brand. Later is de algemene toestand welis waar iets rustiger geworden, maar de ze blijft toch in hoge mate explosief. Het wordt vaak voorgesteld als ’n strijd tussen Rooms en protestants, maar het konflikt heeft ook heel andere achter gronden dan de godsdienstige controver se. Indiase inaharadja’s De premier van India, mevrouw Gan dhi, heeft intussen persoonlijk een nieuw wetsontwerp ingediend dat een einde beoogt te maken aan het privi lege der maharadja’s (vorsten), die elk jaar een toelage uit de staatskas ont vangen. Er zijn 278 maharadja’s en die ontvan gen in totaal 25 miljoen gulden. Verder genieten zij nog tal van andere voorrechten zoals vrijstelling van invoer rechten en van het grootste deel der in komstenbelastingen. Als het wetsontwerp door het parlement wordt aanvaard in de komende win ter gaat men ervoor debatteren dan zouden de vorsten degraderen tot ge woon burger, van „uwe hoogheid” tot „mijnheer”. China Een mogelijke Russische kernaanval en de Japanse expansiedrift vervullen communistisch China met de grootste zorg, aldus premier Tsjoe En-lai. Speciaal Japan, dat volgens Tsjoe ge makkelijk atoomwapens zou kurinen produceren en wiens economische ex pansie ongetwijfeld gevolgd zal worden door een militaire, geldt daarbij voor Peking als een „boeman”. Tsjoe, die Amerika ervan beschuldigde achter het Japanse militarisme te staan voorzag de mogelijkheid dat Tokio de rol van Amerika zal overnemen in For mosa en Zuid-Korea, wanneer Washing ton zijn troepen terugtrekt. Harem zoek Prins Abdoel Aziz Elfeni van Saoedi- Arabië raakte maandag op het vlieg veld Orly van Parijs in grote paniek toen zijn harem, omvattende zes ge sluierde schonen, spoorloos was. Na hevig zoeken waarbij bijna de po litie was ingeschakeld omdat men aan kidnapping dacht, werden de vrouwen voor het stationsgebouw teruggevonden. Door een misverstand waren de zes echtgenotes in een verkeerde bus ge stapt van ’t vliegtuig naar het stations gebouw. Omdat zij geen Frans spra ken wist niemand met hen raad, tot dat de zoekende prins en zijn gevolg opdoken. Als alle problemen zo gemakkelijk wer den opgelost als dit, konden we ruimer ademhalen. Een vergeten parel aan Bolswards zoom noemde de heer W. H. Keikes (auteur van het bekende boekje „Bolsward, ou derdom met gratie”) in een artikel in dit blad voorjaar 1955 Monsma State, het karakteristieke boerderijtje aan het Franekerend, vlak naast de oude in gang van het kerkhof. Volgens schrij ver zou het met ere een plaats toeko men op de voorlopige lijst der Neder landse monumenten van geschiedenis en kunst, maar men zoekt het helaas te vergeefs. De reden hiervan zou waar schijnlijk geweest zijn, dat het huis te exentrisch was gelegen voor diegenen, die zich met de opgaven van de histori sche gebouwen en voorwerpen hadden belast. Deze commissie is later hersteld, want toen Drs. Van den Berg in opdracht van het rijk speurend door Bolsward is getrokken, heeft ze wel degelijk ook dit pand in haar beschouwingen betrok ken. Op de definitieve lijst, die in middels door de gemeenteraad is goed gekeurd, komt het „slot” inderdaad wel voor, n.l. als het pand Franekerstraat 25, eig. A. W. Tolsma. Het wordt na der omschreven als een pand met la ge pilastergevel en schilddak met twee hoekschoorstenen, waarvoor twee bo- venelkaar staande halsgevels met vleu gelstukken. Destijds sprak de heer K. de hoop uit, dat Monsma-State, een fraai voorbeeld van achttiende eeuwse bouwkunst niet nóg eens vergeten zou worden. Begin 1955 werd de gemeente Bolsward voor zeer korte tijd eigenaar van dit boer derijtje. In datzelfde jaar ging het huis echter weer in particuliere handen over, doch behield tot aan de dag van he den z’n agrarische bestemming. Toenter tijd vroeg de schrijver zich tevens 'af, of er met dit pittoreske huis met zijn aardige omgeving niet iets anders te doen zou zijn (dan boerderijtje te blij ven). Hij dacht aan een jeugdherberg, oudheidkamer in antieke boerenstijl, de pendance van het raadhuis i.v.m. re presentatieve doeleinden. Zoals het huis er nu ligt, aldus de heer K., is ’t omstreeks het jaar 1709 ge sticht door Sipke Jansz. Monsma, bur gemeester van Bolsward, eigenaar van diverse percelen land onder Bolsward, Burgwerd, Witmarsum, Wons, Lollum en Parrega. Het is waarschijnlijk, dat burgemeester Monsma de door hem in gerichte state in de eerste plaats heeft bestemd als een soort buitenverblijf in voorjaar en zomer. Op bescheiden wijze deed deze vooraanstaande burger dus de vermogende leden van het Amsterdam se regentenpatriciaat na, die hun bui tenplaatsen langs de Vecht hadden la ten bouwen. Monsma-State had in de 18e eeuw waarschijnlijk nog wel een iets voornamer aanzien. Het is n.l. be kend, dat in 1779 werd aanbesteed het slatten en uitdiepen der grachten en vij vers. Van de grachten is nog wel iets over, maar die vijvers vindt men niet meer, terwijl ongetwijfeld juist deze voor een verrassend effect gezorgd zullen hebben. Dhr. Keikes was van me ning, dat Bolsward bij gebrek aan gro te of kleine kastelen, met de bezitting Monsma-State maar uitermate zuinig om moest springen. De foto laat u het voormalige buiten verblijf juli 1971 zien, 16 jaar later. Aan de buitenkant ziet het er nog al lemaal redelijk goed uit en daardoor ook heeft het huis tot dusverre zijn be koorlijk karakter weten te behouden. Maar ingeval het eens zijn bestemming van boerderijtje zou verliezen, is hope lijk onze gemeente op haar qui vive, Bolswards Nieuwsblad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1