Burgemeester van Bolsward kocht de Broerekerk 6abe SKroar E werd voltooid De „kleine oecumene' l slach Wer oan Fan de Mar tiny toer Zilveren filmpjes V STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Yerschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradtel, Workum en Wymbritseradeelt 13 DINSDAG 17 AUGUSTUS 1971 110e JAARGANG No. 61 Protest Uitbreiding Hwat hat Kerk op afbraak? hjoed to sizzen VBiend Snottige foalen wurde de béste hynsten. Diaconie Noodtoestand Burgemeester greep in Triest Palmzondag Eigen voorganger dit efkes sizze 'I x Advertentieprijs: 18 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887928 Er komt nu een zwarte bladzijde in de geschiedenis van kerkelijk Bolsward. Hoewel de Evangelisatie in de dolean- tietijd en vooral in de bloei daarmee, krachtig bewezen had niets anders te willen dan de kerk trouw te blijven, werd de toch leegstaande Broerekerk de steeds groeiende minderheid niet gegund Het is triest maar waar: Wel werd deze kerk een paar maal af gestaan voor het houden van een ten toonstelling, waarvoor men blijkens een bericht in „De Ballier” van 20 april 1889 stukken uit de banken zaagde. WHAT IS HJIK BILLIK: KRITYK OF LOF? Wel mocht de kerk dienen voor timmer werkplaats en pakhuis, maar men kon geen toestemming verkrijgen om het ge bouw te gebruiken voor zijn oorspron kelijke bestemming. Maar plm. 1900 kwam er verandering. Men had de kerk totaal laten verval len, zo zelfs dat vóór de restauratie eerst het dak wat moest worden be timmerd, om aan het regenwater verde re vrije toegang te ontzeggen. Tenslotte nog een paar aspecten. Allereerst de verhouding van Evange lisatie en kerk. Een goed begin was het dat men, voor tot oprichting der Ver eniging werd overgegaan, eerst gepoogd heeft in Kerkelijk Verband te worden opgenomen, door een verzoek om een derde en dan orthodox predikant en om gebruik van de Broerekerk. Ook was het goed gezien, dat men vóór de bouw van het lokaal aan de Broerestraat in 1872, weer vroeg om gebruik der Broe rekerk. Dat er bij elke vacature "werd! gevraagd om één der predikantsplaat- sen te doen bezetten door een ortho dox predikant, welk verzoek geen vra gen was om een gunst, maar om recht. De verstgaande toezegging deed de ker- keraad in 1889 toen aan de heren R. de Boer en J. Kramer 26 beurten wer den aangeboden, op een verzoek om de belangen der rechtz. Hervormden door een eigen rechtzinnig predikant of open stelling der Broerekerk te gaan behar tigen. „Men zou zich reeds verheugen in het afstaan van enkele beurten". Men vroeg om recht. Maar het aanbod was als gunst bedoeld en onderworpen aan voorwaarden van de zijde van kerkeraad en kerkvoogdij, die èn principieel, èn uit financieel oog punt èn uit een zedelijk oogpunt on aanneembaar waren. De kerkeraad wilde de commissie voor evangelisatie als zodanig niet officieel tegenover zich erkennen. Waarmee hij het recht en de reden van bestaan der Evangelisatie, de grondslag waarop al leen kon worden onderhandeld, omver wierp. dachtesiisrede. Deze werd in druk uit gegeven, gecompleteerd met een his torische beschrijving, waaraan we in dit artikel veel ontleenden. 3e week aug. 1946 Der wurdt grute fan greate plannen yn Fryslan mei it fleanforkear. Underska- te plakken meitsje risselwaesje om in lyts fleanfjild yn to rjochtsjen. Der sil- le lofttaksy's komme. Der binne al man nen yn it fjild om de saek op to ïiim- men en ek om de Martinytoer hinne trêdzje de lju yn de greiden om. It sil noch wol in moarnskoft duorje, mar al ia, regearen is foarütsjen (Martiny toer). 31 aug. heropening café restaurant Den Hof van Holland. Aanbevelend N. C. Galama. De op maandag gehouden paarden markt had een geanimeerd verloop. Er waren ruim 100 paarden aangevoerd. Oan alle goeije dingen komt ier of let in ein, allinne it oertinken, stimt noch efkes optein, bylden dy’t stil neiglanzje mannichien sjocht se hwant, 't is üt mei de fakansje Hja ha de pret wer hawn De wet opnij steld troch de klok. Allegear tsjinstber Onder ’t jok. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adresi Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) yn de hjerst fan dat jier, Os earste troujier, bamden de elektryske lam pen ek yn Bakhuzen. Mar wy bi- tellen doe 65 sinten foar 1 kilowatt stream. Fiif en sechtich sinten en dat yn in tiid, dat de lju amper 20 goune yn ’e wike fortsjinnen. En hwat bitelje de lju nou 45 jier letter foar dy- selde stream? Mei it fêstrjuciht derby birekkene 1012 sinten per kilowatt. Dat is fiif kear sa guodkeap. Kin jo ien artikel neame, hwat dêrop liket En dat Onder dy biswierlike omstan- nichheden, dy’t ik hjirboppe neamde? En nou de boeren! As it P.E.B. him stelde op it st&npunt, dat de klant de kosten fan it guod bitelje moast, dan wie it greatste diel fan de buorkerijen nou noch sünder etektrisiteit. Jierren oanien is de winst fan it bidriuw brükt om de Onrendabele en super-ünrenda- bele perselen (foar 90% buorkerijen) oan to sluten. Ek de gemeenten hawwe dêrta bydroegen, oars hie it nea hwat worden. Dat hat miljoenen koste. Nou kin ik bést bigripe, dat de boeren foar har modernisearring och sa graech in swierdere lieding ha soene, mar wit te hja hwat soks ynhaldt? Ha hja ien- nich bigryp fan hwat soks kostje moat en soene hja ré wêze om dy miljoenen op tafel to lizzen? En witte hja ek in bytsje fan de oare plichten, dy’t dit bidriuw hat? Mei ik har dan de oare kear nochris in pear dinkjes fan for- telle? Hja kinne dan seis bipale of der foar dit bidriuw reden is ta krityk of lof! Tj. de J. It frije wolbihagen is alle minsken djür. Nou binne de knyntsjedagen foarlopich aerdich oer. Hja fiele har wer de boune oan it arbeidsproses Rinne yn ’e trédmoune werom op ’t 5.1de adres. De wet fan it deistich bistean Untweitsjen üt in swiete dream. Dit voorstel werd aangenomen, doch toen trad opnieuw de burgemeester van Bolsward tusschenbeide en bood een som aan van f 5500 ten einde de Kerk onderhandsch te koopen.” In een vorig artikel schreven we reeds iets over de oprichting van de Herv. Evangelisatievereniging nu bijna 100 jaar geleden. We vertelden over de motieven, over de groei en de aanvankelijke uit bouw van de vereniging, die al spoedig moest verhuizen van het bovenzaaltje van café „Eensgezindheid” naar een eigen gebouw (la ter St. Vincentiusgebouw), ook van de dreigende doleantie, die ook onder de leden van de vereniging een flinke aanhang kreeg, waar door er zowel wat het aantal leden als wat de financiële omstandig heden betreft. Het herstel is betrekkelijk. De trouwe kern was ge bleven. Het behoud van de kerk is tenslotte te danken aan het persoonlijk ingrijpen van de toenmalige burgemeester „Gedurende twee jaar” hier citeren we een circulaire van het bestuur ’der Evangelisatie van 1903 „werd door den Burgemeester de zaak slepende ge houden en intusschen werden allerlei pogingen aangewend om een bevredi gende oplossing te vinden ten einde aan het gebouw een vaste bestemming te geven. In 1902, toen daarmee nog geen definitieve uitslag was bereikt, besloot de kerkvoogdij aan stemgerechtigde lidmaten te Bolsward het voorstel te doen de kerk publiek ten verkoop aan te bieden. Mem moet zelfs weer denken aan uit breiding. De gelegenheid kwam, toen het huis van de heer S. Kramer, van wie men in 1872 de grond had gekocht, in 1892 te koop werd aangeboden. Het geld benodigd voor eerste uitgaven, werd op de vergadering toegezegd, het huis va Kramer werd gekocht, en de plaats van het lokaal kon worden verbeterd. Want de toegang tot het lokaal was de nauwe steeg achter de Hendrik Nanne- stichting in de Kerkstraat. Het aange kochte pand stond geheel voor het lo kaal en werd afgebroken, zodat er een behoorlijke ingang kwam van de zijde van de Broerestraat, en ruimte voor kos- terswoning en catechisatiekamer. Maar dit lokaal, nu garage, eerst in gebruik bij de heer De Jager, nu bij de VW Pheiffer, kon op den duur niet voldoen. En toen vielen er dingen voor, die de hoop wekten, dat een van heft begin af gekoesterde wens in vervul ling zou gaan: De kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Bolsward wilden zich van de Broerekerk ontdoen. Hier is sprake van een lang gekoester de wens. Voor dat men 8 september 1871 overging tot het oprichten der Vereniging had men verzocht aan kerke raad en kerkvoogden om gebruik van de Broerekerk. Dit verzoek werd in 1869 en ’71 ;afger wezen. In '72 werd het herhaald. Men wilde in deze diensten collecteren voor de Diakonie en in een tweede rondgang voor de onkosten, die het laten komen van predikanten van elders met zich meebracht en als dit niet genoeg op leverde, het tekort buiten bezwaar van de Kerk en Diakonie aanvullen. Ook dit werd afgewezen. Wy hiene okkerdeis in petear mei in boer oer de mooglikheit fan tank-mel- ken, sa’t in tritich leden fan de War- kumer suvelkombinaesje al ynfierd hawwe en kamen dertroch op de kwes- tje fan de elektrisiteit. Hy sei likernóch: Ik bigryp dat P.E.B. net, wy kinne net mear as 5 pk krije. En hwat is op it heden nou 5 pk. It moast noadich 1015 pk wurde, oars kinne wy mei dy tankmelkerij en de heakanonnen ommers neat wurde. En Er rdeigde voor het oudste kerkgebouw een groot gevaar. Onvoorstelbaar in on ze tijd, tuk op het behoud van monu menten. De kerkvoogden deden aan de gemeen te het voorstel om de Broerekerk te ver kopen: op afbraak, om daarna de grond te verkopen, of de kerk in haar geheel. Met 191 tegen 121 werd dit voorstel afgestemd. De burgemeester van Bolsward, de heer C. J. v. d. Veen interesseerde zich ech ter voor het behoud van deze kerk, die dagtekende uit de 2e helft der 13e eeuw. Hij waarschuwde de regering en ver zocht kerkvoogden maatregelen te ne men, daar het gevaar van instorten groot was. De commissiaris der konin gin verzocht de burgemeester om maat regelen tot behoud. Men dacht er een ogenblik aan vanwfö- ge het ministerie van waterstaat de kerk te doen inrichten tot postkantoor. Dit postkantoor is later wel gebouwd in de buurt van de Broerekerk, maar werd er niet in gevestigd. Gelukkig niet. Een vriend der Vereniging leende ren teloos f5000. Een circulaire voorzien van een afbeelding van exterieur en in terieur der Broerekerk werd gezonden aan hen van wie men kon verwachten, dat zij óf uit kunsthistorisch oogpunt óf door het belang der Evangelisatie ge dreven, voor dit doel zouden willen of feren. In bijna elk gezin, dat tot de Evangeli satie behoorde, vond men in die dagen een busje, waarin de „penningen" geof ferd werden. Om hen, die mochten vrezen, dat „wat begonnen wordt tot bevordering van het welzijn der Ned. Herv. Kerk, la ter ook kan gebruikt worden om tegen haar op te treden,” gerust te stellen, werd in een latere circulaire herinnerd aan wat in Art. 1 der Statuten stond: „Bedoeld wordt mede te werken tot den bloei der Ned. Herv. kerk.” En ook aan wat in Art. 11 stond, dat bij op heffing der Vereniging haar bezittingen vervallen aan de Ned. Herv. Gem. te Bolsward „of aan enig zedelijk lichaam” zó dat art. 1 worde bevorderd. En ook aan wat art. 13 bevatte, dat art. 1 en 11 onveranderlijk zijn. ’t Doel werd bereikt. 11-10-.07 werd in aanwezigheid van vele autoriteiten, de Broerekerk door de voorzitter der Evan gelisatie voor de Vereniging aanvaard. Het „Dankt, dankt nu allen God” van de „Lofstem” waren de eerste gewijde klanken, die na lange tijd in dit kerk gebouw weerklonken. 5 april 1908 vond ’s morgens de laat ste dienst plaats in het lokaal. Des avonds werd de Broerekerk plechtig in gebruik genomen. Beide diensten werden geleid door ds. mr. J. Schokking, Nedi Herv. Pred. te Koudum, die des avonds sprak over Ps. 118 23 en 24: „Dit is van den Heer geschied en het is won- Zo ging het ook met de Diaconie. Aan vankelijk werd voor haar gecollecteerd. Later werd voor de armen gecollecteerd en van het ontvangen bedrag een ge deelte bezorgd bij de diaconie, die dit echter alleen wilde ontvangen als een persoonlijke gift van de heren Kramer en De Boer, en niet als komende van de Evangelisatie. In deze houding is later verandering ge komen. Op verzoeken aan het bestuur der Evangelisatie van de rijde der dia conie om verdere steun is door het be stuur gezorgd, dat een aanbeveling of van de kansel, of ook een circulaire de leden bereikte. In 1889 achtte de kerkeraad het „ten enenmale onnodig” afzonderlijk doops- en avondmaalsbedieningen te houden voor de rechtzinnige leden der gemeen te. De kerkelijke reglementen maakten het immers gemakkelijk om elders te dopen. Hij was er tevens „bepaald op gesteld” dat de plechtigheid van het avondmaal door niemand anders, dan door de eigen predikanten zou worden bediend. Ook hierin is ten dele verandering ge komen. Palmzondag, 24 april 1896 is voor de eerste maal door een rechtzin nig predikant ds. Van Oostrom Soede van Longerhouw de H. Doop bediend. „De Grote Kerk was bij die gelegen heid eivol”. Toch werd in 1896 nog op een verzoek om enkele gewone beurten geantwoord: „Zulk een behoefte (als t.a. van de Doop) bestaat niet, wat de gewone Evangelieprediking betreft. Daarin wordt in het daartoe ingericht lokaal wekelijks voorzien.” Heren, sukkelt u met uw boorden? Le vert dan een stukje katoen in bij Da mes de Vries. Gysbert Japiksstr. 14. Bplsward. derlijk in onze ogen. Dit is de dag, dien de Heer gemaakt heeft: Laat ons op dezelve ons verheugen en verblijd z(jn.” Helaas ontbreekt uit die tijd een notu lenboek. Uit de nog aanwezige cor respondentie blijkt dat er ten behoeve van de vereniging in die dagen onnoem lijk veel werk is verzet door de toen malige bestuursleden Joh. Kramer, A. G. Kroeger, C. G. de Groot en lOord. Uit de aard der zaak was de geeste lijke verzorging, buiten de zondag, ge brekkig in de eerste jaren. Dat lag niet aan de onwil van de naburige predikan ten. Ds. Knotnerus van Exmorra, later ds. Schouten, ds. v. d. Weide van Wolsum, ds. Klomp van Nijland, ds. Pop van Cubaard, deden wat ze konden. Maar met de groei van de Vereniging kwam de noodzakelijkheid naar voren van ge regelder bearbeiding. Het was ds. Hoekstra van longerhouw, die bewerkte, dat de Confessionele Ver eniging jaarlijks f 250 subsidie aan Bolswards Evangelisatie ter beschikking stelde als tegemoetkoming in het sala ris van een te benoemen Evangelist. Benoemd wordt de heer G. I. v. d. Ploeg van Menaldum (23 juni 1894), die 19 augustus daarop zijn arbeid aanvaardt met een predikatie over Galaten 6 14. In latere jaren, toen de Evangelisatie zich zelf kon bedruipen, is deze sub sidie beëindigd. Na hem hebben in dienst der Evangelisatie gestaan ds. Loor, ds. Broekema, ds. Boerma, ds. Os kamp (emeritus predikant van Harlin gen) en ds. S. J. Woud*. Ds. Boerma hield bij het 65-jarig benta<M een ge- dy kant giet it dochs üt. Se litte de boeren mar oan har lot oer Is dy krityk, dy’t men folie mear heart, billik? Sjocht it P.E.B. dy Ontwikke ling net of binne hja ünwillich om dy wei op to gean Ik wol der graech hwat fan sizze omt ik 25 jier yn de Steaten mei de oare leden de dieden fan it P.E.B. goedkarre moast en bop- pedat fan it bigjin óf lid wie fan de P.E.B.-kommisje, dy’t mei de direksje alle kanten fan de elektrisiteitsfor- sjenning yn üs provinsje oerlei. Nou net mear omt ik mei januari foar alle funksjes bitanke ha. Mar ik mien, dat ik moast om oan to jaen, dat dizze posys- je meibroeht, dat ik forplichte wie om my yn dizze matery goed yn to wurk- jen en dat ik ek yn de gelegenheit wie om op alles yn to freegjen, hwat my net düdlik wie. Yn dizze 25 jier bin ik in great biwünderer wurden fan dit bi driuw en har lieding. Ik haw in earlik en djip respekt foar de wize hwerop de direksje dit bilangrike bidriuw foar üs provinsje biheart en de greate tsjiin- sten, dy’t hja dertroch oan üs allegear- re biwize. En ik sil sizze hwerom! Fryslan is foar dizze saek it gebiet, dêr’t de natuerlike en feitelike omstan- nichheden it meast üngunstich binne fan alle provinsjes. Allinnich Drinte soe faeks noch minder wêze, mar dat fait üt, hwant Drinte hat gjin P.E.B., mar kriget syn stream fan Grinslên en Oeriselcri in bytsje fan Fryslan. Mar fan de oare tsien is Fryslan de provin- Bolswards Nieuwsblad Op 2 april 1902 werd dit voorstel op nieuw aan stemming onderworpen. Nu verscheen van de zijde der vrijzinnige kiesvereniging een protest-circulaire. Doch de heer Donker, geestverwant, stelde een schrijven op, dat aan stem gerechtigde lidmaten werd toegezonden en een goede invloed uitoefende. Met ’n kleine meerderheid werd tot verkoop besloten. De burgemeester opende onderhandelin- gen met de regering om de Broerekerk gerestaureerd te krijgen. Minister van Binnenlandsche Zaken was in die da gen dr. A. Kuyper. De voorwaarde voor restauratie was, dat het gebouw aan zijn oorspronkelijke bestemming zou wor den teruggegeven. Toen accepteerde de Vereniging ’t aan bod om de kerk van de burgemeester te kopen. Tevoren had zij dat niet kun nen doen, gezien de verwaarloosde toe- i De Broerekerk, eens van de ondergang stand der kerk. gered door persoonlijk ingrijpen van Bolswards burgemeester, die 't gebouw particulier kocht. sje mei it minste tal forbrükers en dêr- neist dochs in fikse greatte. Grinslan bygelyks hat likefolle ynwenners mar is folie lytser. Fierder is Fryslan de provinsje mei in tige biskieden yndustry. Oerisel, Utert, Gelderlan, Braban en Limboarch hawwe dat folie en folie mear om fan de Hol- lAnncn mar net to praten. En de yndu stry is fierwei de greatste klant. In trêdde omstannichheit is it feit dat de bifolking fan Fryslan wennet yn in great tal lytse stêdden en hünderten doarpen en doarpkes, wylst in great tal fan de buorkerijen midden yn it lan lelt en net oan ’e streek. Dit makket, dat it net nei dy buorkerijen, gehuchten, doarpkes, doarpen en stêdtsjes slim lang en kostber is. It iennige greate plak is Ljouwert, mar dy stêd hat syn eigen elektrisiteitsbi- driuw, d.w.s. dat it wol de stream fan it P.E.B. ófnimt tsjin in bipaelde priis, mar fierder de ynkomsten seis hkldt. De iennige greatere stêd docht dus net mei yn de algemiene rekken. Nou soe ik wolle, dat jo ris neigiene, hoe’t it yn de öfroune 45 jier mei de prizen en leanen gien is. Hokfoar ar tikel is bleaun op de priis fan doe. Net ien sil jo sizze, it is allegear folie, folie djürder Wurden. De leanen wol tsien en mear kear oer ’e kop en sa mei alles. Mar der is ien ütsündering. Yn 1925 haw ik mei inkele oaren yn Bakhuzen in koöperatieve foriening oprjuchte om it nije Ijocht to krijen. Dat slagge en De éénwording Ds. Wouda had echter reeds (als resul taat van het kerkelijk gesprek) een an dere status. Hij werd officieel beroe pen als derde predikant van de Herv. gemeente, echter aanvankelijk in een buitengew. predikantsplaats. Toen een van de beide toen dienstdoende predi kanten, n.l. ds. Van Royen, vertrok, werd ds. Wouda (eerder in Hindeloopen en Rijperkerk) in de „gewone” vacatu re beroepen. Sedertdien is stap voor stap de eenheid gegroeid. Werden aan vankelijk nog twee diensten naast elkaar gehouden, resp. in Martini en Broere kerk, sneller dan velen hadden ver wacht ging men „als broeders van het zelfde huis samenwonen”. Er kwamen gemeenschappelijke diensten, de kerke lijke colleges waren niet langer eenziji- dig benoemd, er kwam een gemeen schappelijk kerkkoor, tenslotte geza menlijke belijdenis catechisatie, huisbe zoek, gemeenteavonden, tenslotte geza menlijke doop- en avondmaalsdiensten. De dubbele dienst werd afgeschaft. Werd aanvankelijk nog ’s morgens in de Martinikerk een dienst gehouden en ’s avonds in de Broerekerk, allengs kwa men alle diensten in de Martini. De langdurige ambtsvervulling van de bei de predikanten ds. Wouda en Kreb„ die volgend jaar wegens emeritaat wordt beëindigd, heeft veel bijgedragen tot de stabiliteit van de gemeente. De verstandhouding werd zo goed, dat de Evangelisatievereniging in de loop der jaren werd opgeheven. Ze had haar doel bereikt en werd overbodig. Het eigen ge bouw werd Chinees Restaurant, de Broe rekerk staat, zoals 100 jaar geleden als ongebruikt gebouw. Het had echter een zeer nuttige rol gespeeld in de „klei ne oecumene”. Een nieuwe bestemming wordt gezocht. - Hwat binne goeije dingen? Wurklust, in soune lea der in wyklean yn to bringen ’t bileine deistich brea Net yn ’e w.w. bilanje tankber foar ’t ierdske goed. Wer los, nei de fak&nsje mei frisse krêft en moed. De wet dy’t plichtsbisef opfiert Arbeidsfreugde, ’t tofreden liet. Pyt ti

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1