Nixon opzienbarende nam mone taire maatregel De foto de week van invloed op de gulden Dollarkoers ook van Gate Sluw Indonesië toonde Hoe straks met Veronica „Gezicht vol hoop” i x MH?; STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, Mi M F MM J 110e JAARGANG No. 62 VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1971 Pakistan Sjeik Rachman Koppeling Nat. China breekt met Perzlë Zwevend Indonesië buitenland Japan Noord Ierland Problemen bij de KVP Zorgen Hwat hat us hjoed to sizzen Veringa onderging maagoperatie Lagerhuisdebat Veronica Dy’t it hingjen wend is, docht it net mear sear. Advertentieprijs: 18 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Atoomgesprek Grote Vyf ónmogelijk Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Aangezien Duitse mark en gulden reeds zwevende valuta’s waren geworden vor men deze geen probleem. Het ziet er naar uit, dat de overige Europese lan den, al dan niet a centre coeur, het Duits-Nederlandse voorbeeld zullen vol gen. Maar dan blijft Japan over. Japan, dat moet leven van zijn export, die voor on geveer 30 procent op de Amerikaanse markt is gericht. Japan heeft al bij her haling laten weten niets voor revalua tie te gevoelen, maar kan niet de dubbe le taak aan voor zijn export 10 pro cent invoerheffing te overwinnen en daarenboven nog de uit de export ver kregen dollars tegen de officiële koersen van zijn exporteurs op te kopen. Dit vraagstuk is niet het enige geschilpunt tussen Amerika en Japan. Het wordt zo langzamerhand wel dui delijk, waarom deze koppeling heeft plaatsgevonden. Amerika, dat de goud prijs wil handhaven om niet formeel te behoeven devalueren, kan thans op an dere landen druk uitoefenen te revalu eren. Als deze revaluatie heeft plaats gevonden, is immers hetzelfde doel be reikt als bij devaluatie van de dollar, waarna de invoerheffing van 10 procent kan worden afgeschaft. Amerika heeft er al bij herhaling be zwaar tegen aangetekend, dat het zijn markt voor Japanse goederen heeft opengesteld, maar geen enkele mede werking verkrijgt bij de pogingen van het Amerikaanse bedrijfsleven in Ja panse ondernemingen deel te nemen. En op het politieke terrein is er de eerste stop tot toenadering tussen Ame rika en China, welke toenadering van China uit zeker niet in de laatste plaats bedoeld is als tegenwicht tegen de groei ende macht van Japan in Azië. Minister Nelissen (financiën) heeft de zaak in een speciale vergadering van de Ministerraad aan de orde gesteld. Daarbij was ook prof. Zijlstra, oud- premier en president van de Neder landse bank aanwezig. De gevolgen van de Amerikaanse maatregelen zijn vol gens de regering voor Nederland niet zo groot. De uitvoer van Nederlandse produkten naar Amerika is procentu eel nauwelijks belangrijk, maar de Ne derlandse regering maakt zich toch wél zorgen. Men vindt het in Den Haag principieel onjuist/ dat vandaag de dag nog steeds maatregelen worden geno men in de vorm van speciale belas tingheffingen die het Internationa le handelsverkeer belemmeren. Op dit punt heeft de Nederlandse regering sterk gepleit voor Internationaal over leg. De regering heeft echter ook alle redenen om zich zorgen te maken over de positie van de gulden binnen het in ternationale kapitaalverkeer. Het leek begin deze week niet onwaarschijnlijk dat bijvoorbeeld de Duitse mark en de Japanse yen belangrijk in waarde zou den worden verhoogd ten opzichte van de dollar. De vraag is dan in hoeverre de gulden die een zogenaamde „zwe vende” koers heeft in 'gelijke mate kan mee stijgen. Wanneer de gulden achterblijft hij de Duitse mark zou dat bijzonder onaan gename gevolgen hebben voor onze uit voer naar Duitsland, ons belangrijk ste exportland. Vooral de landbouw in Nederland zou daarvan de tragische ge volgen ondervinden. Het parlement heeft op dit moment na de eerste diskussie met de nieuwe regering weer wat vrije dagen. Het wachten is nu op de nieuwe begrotin gen. Deze zullen komende maand wor den ingediend. De grote debatten over De fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer, dr. G. H. Veringa, is maandagmiddag met succes aan zijn maag geopereerd in het Haagse zieken huis Joannes de Deo. Volgens de behandelende artsen is de operatie be vredigend verlopen en heeft de heer Veringa de ingreep goed doorstaan. Het zal echter nog wel een maand of Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.V., Bolsward Administratie- on Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 3044 Na 18.30 uur 2660 of 2336 (05157), Bols wards Nieuwsblad Labourleider Harold Wilson heeft maan dag om terugroeping van ’t Britse par lement van zomerreces verzocht. Hij wil op 30 en 31 augustus in het La gerhuis een debat laten houden over de in dit verband om terugroeping van het parlement verzocht. Premier Heath heeft geantwoord zoals De regering van Taiwan (Nationalis tisch China) heeft de betrekkingen met Perzië opgeschort, nadat dit land eerder op de dag Communistisch Chi na had erkend. Nu veel meer landen in navolging van Amerika gaan lonken naar de gunst van Communistisch China, zal Taiwan nog wel vaker een dergelijk besluit moe ten nemen. Een negatieve reactie, uit nood geboren. Het proces tegen sjeik Moejiboer Rach man, de Oostpakistaanse leider die door de regering van president Jachja Chan is gearresteerd, is vertraagd in verband met moeilijkheden over de keuze van een verdediger, zo is van welingelich te zijde in Rawalpindi vernomen. De regering heeft nog steeds niet offi cieel bevestigd, dat het proces tegen de leider van de verboden Awami Liga is begonnen, hoewel eerder bekend was gemaakt, dat sjeik Moejiboer Rach man op 11 aug. voor de krijgsraad ge voerd zou worden. Als afscheid aan de zomer, waaraan, wat althans de eerste helft betreft zo veel dierbare herinneringen kleven als aan een steeds maar voortdurende ho- gedrukperiode, ditmaal nog een plaatje van de „üngetiid”, die nu wel zijn ein de nadert. De foto zal voor sommigen niet nieuw zijn, we leenden deze dit maal van Het Bolwerk, waar hij in veel kleiner formaat onlangs in stond, een bewijs meteen, dat het al even ge leden is, dat deze fraaie opname werd gemaakt en wel door de fotojournalist J. D. de Jong te Oudkerk. Ener zijds behoeft de foto weinig commen taar. De pakjes hooi op de voorgrond spreken duidelijke taal. Toch wel een grote verandering in de hooiwinning in luttele jaren. Hebben slechts de oude ren het nog meegemaakt hoe rijen ,,ün- getiders” in roodbaaien (later in ge streepte of witte) onderbroeken aan de hooihark stonden om „it swé to slaen” te schudden) en later het losse hoof, aaneen to swyljen (te harken) tot een „wurdze”, die dan vakkundig met de „tieme” op „reakken” werd gezet of waarvan met de hand oppers werden ge bouwd, later kwam als iets nieuw in de hooiwinning, het ruiteren. Plots moest iedere boer hooiruiters aanschaffen, ’n gouden tijd voor de boerenhouthandel. Enige jaren later werden het plomp verloren allemaal dakruiters. Toen kwam de pick-up, die alle hooi op slorpte om het dan als pakjes weer uit te braken. Hier liggen ze nog wat verspreid over het veld. Op de voor grond is er eentje opgebouwd, voor de fotograaf ’n mooie gelegenheid een clo se-up te maken. Trouwens in de verte zijn allemaal al van deze pakhuisjes ge maakt. Zou dit het einde zijn, of heb ben we over een jaar of tien al weer wat anders? Wie zal het zeggen. Mis siën kennen we dam nog alleen de rij- kuil. deze regeringsplannen zullen in oktober plaats vinden; pas daarna komen een aantal onderwerpen aan de beurt die bijzonder aktueel zijn. Een daarvan is het voorstel van de regering om het ver drag van Straatsburg goed te keuren. Dit verdrag is jaren geleden al door Nederland ondertekend, maar nog steeds niet van kracht, omdat de Twee de Kamer zich er nog' niet over heeft uitgesproken. Het verdrag is gesloten om internationaal op te treden tegen de zogenaamde „piratenzenders”. Neder land is het enige land in Europa dat de ze zenders nog tolereert. Voor de kust van Nederland liggen nog altijd de schepen van Radio Veronica en Ra dio Nordsee. Het ziet er naar uit dat het regeringsvoorstel pas in de loop van december in de Tweede Kamer zal) worden behandeld. Intussen is met name Radio Veroni ca bezig met een aktie om zo veel mo gelijk supporters te verzamelen. De vraag is dan in hoeverre de diverse partijen bereid zijn tegemoet te komen aan hun toezeggingen van juni om het verdrag goed te keuren, met andere woorden, of ze nog steeds tegen de pi ratenzenders willen optreden, ook als dat het verlies van kiezers zou beteke nen De foto is verder zo fraai omdat we Bolsward aan de einder zien met al les er op en er aan. Het silhouet wordt bepaald door naar boven wijzende spit sen, door tot steen geworden symbo liek van stoerheid en kracht, door een fabrieksschoorsteen als teken, dat de mens ook alleen bij het Woord niet kan leven en het vriendelijke raadhuis torentje, waaronder men zich geen nors bewind kan denken. Om even van links naar rechts te gaan zien we al lereerst de Sint Fransiscuskerk, daar naast het renaissance speelse spitsje van Jacob Gysberts meesterhand, dan als zakelijk element een forse schoor steen. Van de NV Hollandia dacht u? Misgeraden, het is die van de HMS. Hoewel vaag, ontdekken we op de originele foto, die veel duide. lijker is dan deze afdruk, slechts drie letters. Vervolgens het bescheiden spitsje van de Gereformeerde kerk en de kolos van een Martini. Wat u op de krantenafdruk nauwelijks of niet zult kunnen onderscheiden is dat op de foto vlak vóór de Marinikerk de Broe- rekerk staat, de voorgevels precies in dezelfde rooilijn (beide kerken staan ook precies oost-west. De boerderijen rechts kunnen we wat moeilijker thuis brengen. Omdat we zowel van de Mar tinikerk als van de Broerekerk nog net iets van de westgevel kunnen zien (in het volle licht, de foto is dus op de avond na zessen gemaakt, hetgeen ook blijkt uit de pakjes hooi, die bij!- na tegenlicht hebben) moet de foto wel zijn genomen op een positie Zuid-zuid- west van Bolsward. Wij veronderstel len haast, dat het met een telelens is gebeurd, waardoor de perspectief in zoverre wat wordt vertekend, dat, net als met een verrekijker de taferelen als het ware in elkaar schuiven. De boer derijen rechts behoeven dan niet di rect tegen Bolsward aan te staan. Ter plaatse bekenden moeten de lage bij schuur met geopende deuren wel thuis kunnen brengen. Graag zouden we eens willen horen, vanwaóar deze foto is genomen. Het zou best ergens in de buurt van Tjerkwerd kunnen zijn. Zelfs lijkt het ons niet onmogelijk dat de boerderijen rechts op lemswalde staan. Hoe dan ook we vonden dit plaatje te mooi om er niet even een klein ver haaltje bij te schrijven. Schrijft u eens terug Het is opvallend hoe spoedig het ene nieuws het andere verdringt. Zo zijn alle extra t.v.-uitzendingen er aan ge wijd, zó ziet u dagelijks in grote opmaak en met veel foto’s het nieuws op de frontpagina’s van de dagbladen en zo ebt het als niet meer interessant weg. Zo ging dat destijds in Biafra, dat in elke preek en dagsluiting er bij werd gesleept om er dan plotseling over te zwijgen, zo dreigt dit ook wel een beet je te gaan in India. Het nieuws is schaars, maar het pbleem is niet opge lost, het leed blijft. Waar wordt de geschiedenis gemaakt, op de slagvelden of in de denkhoofden? Misschien wel wat een vreemde vraag aan het begin van dit artikel, maar 'toch wel in de roos geschoten. De slag bjj Nleuwpoort (ja juist 16001) is in ons geheugen beter blijveir hangen dan het Continentaal stelsel van Napoleon, het in nemen van Den Briel (1572) beter dan de 10e penning van Alva. En toch zijn het juist de economische maatregelen die een v’r- strekkende betekenis hebben en niet zelden zijn het deze die tot spanningen leiden, tot oorlogen zelfs of deze voorkomen. Reden genoeg om ons met de Telegraaf af te vragen wat er nu weer aan de hand is met de dollar en wat beweegredenen president Nixon heeft gehad bij z(jn opzienbarende monetaire maatregel, de opschorting van de inwisselbaarheid van dollars in goud, welke neerkomt op een verkapte devaluatie van de dollar en waarom deze werd gekoppeld aan een invoerheffing van 10 procent. Het kost ons nog altijd een beetje zelf overwinning Indonesië tot het buiten land te gaan rekenen. De politieke ban den mogen met de archipel die zich nog altijd als een gordel van smaragd slin gert om de evenaar, zijn verbroken, ve le persoonlijke en emotionele zijn dit niet. Dit brengt met zich mee, dat het nieuws van aldaar nog steeds met bij zondere aandacht wordt gevolgd. Begonnen we met economisch nieuws, ditmaal besluiten we er evenens mee en dan wel met betrekking tot het ons nog steeds zo aanverwante gebiedsdeel. De speech die president Soeharto in het Indonesische parlement heeft gehouden ter gelegenheid van de 26e verjaardag van de republiek was voor een zeer Ook de Nederlandse regering heeft zich begin deze week intensief bezig gehouden met de ontwikkelingen rond de Amerikaanse dol lar. De maatregelen van de Amerikaanse regering hebben nogal ingrijpende invloed gehad op het internationale geldverkeer. Presi dent Nixon besloot om de dollar los te maken van het goud en beval verder een aantal maatregelen die de invoer in Amerika van buitenlandse goederen moet beperken. De Nederlandse rege ring vroeg begin deze week ogenblikkelijk een bijeenkomst van de Europese ministers van Financiën om te bekijken wat de ge volgen van de Amerikaanse maatregelen zijn voor de Europese valuta. groot deel gewijd aan de economische vooruitgang van het land, sinds vijf jaar geleden de nieuwe orde aan het bewind kwam. In zes punten somde de pre sident op wat er bereikt was: De politieke stabiliteit is toegenomen. De economische situatie is evenwich tiger geworden. Er komt meer lijn in het staatsappa raat en men is beter in staat zijn ta ken te vervullen. Er is een grotere samenhang te consta teren tussen de verschillende onderde len van de krijgsmacht en hun vermo gen om de veiligheid te handhaven is toegenomen. Het volk toont een groter verlangen om mee te werken bij pogingen om het land te ontwikkelen, omdat ,de mensen nu sneller de vruchten van die ontwik keling kunnen proeven. Het vertrouwen van het groeit. Volgens de president is het Indonesi sche volk terdege in staat deze ont wikkeling te versnellen als men bereid is er hard voor te werken. De presi dent toonde zich uiterst tevreden over de gang van zaken rond de verkiezin gen en verklaarde zonder enige terug houdendheid dat op de dag der ver kiezingen „het Indonesische volk zijn ware democratische gezicht had ge toond, een gezicht vol van hoop” Iede re twijfel dat het tijdens de verkiezin gen onregelmatig zou zijn toegegaan, verwees de president naar het land der fabelen. de toestand nu is terugroeping niet wen selijk te achten. Deze week heeft hij ’n gesprek met premier Gaulkner van Ul ster gehad en „in het licht van deze en andere ontwikkelingen” wordt de mogelijkheid van het bijeenroepen van het parlement in het oog gehouden, al dus Heath in zijn brief. Generaal Marston Tickell, stafchef van de Britse strijdkrachten in Noord-Ier- land, heeft maandag op een persconfe rentie in Belfast meegedeeld dat er ruim 80 officieren van het verboden Ierse republikeinse leger zijn gearresteerd na het van kracht worden van de interne ringsmaatregelen in de loop van de vo rige week. De gearresteerde officieren behoren zowel tot de militante als de meer gematigde tak van het Ira. Naast dit economische nieuws gaat dat over het brute geweld onafgebroken door. Wie geweld zegt, denkt al spoe dig aan Ierland. Weliswaar is het nieuws van de dreigende burgeroorlog wat van de voorpagina’s weggeëbt, maar geluwd is de storm nog niet. Een honderdtal Zweden staat gereed om naar de Noordierse hoofdstad Bel fast te vertrekken, waar zij de kern zul len vormen van een Zweedse brigade, die hij de IRA het (verboden) Ierse republikeinse leger, zal worden inge- deeld. Vele vrijwilligers zijn van Ierse afkomst. Bijna allen zijn jn het Zweedse leger o.m. als parachutisten en duikers opge leid. Het Ierse geheime leger (IRA), dat kennelijk een groot gebrek aan finan ciën heeft voert op het ogenblik een ware terreuractie om aan geld te komen. Sluipschutters laten burgers een bepaald bedrag per week betalen in ruil waar voor zij de huizen van de betalers zul len beschermen. Ook hebben IRAleden tal van banken en postkantoren over vallen. -o KVP wordt o.m. veroorzaakt door het vertrek van enkele prominente figuren uit de Twee de Kamerfractie en de ziekte van frac tievoorzitter dr. G. H. Veringa. Andere oorzaken, die de spanningen in de hand hebben gewerkt, zijn de on duidelijkheid in welke richting de KVP zich zal moeten ontwikkelen en de on zekerheid over het voorzitterschap, na het vertrek van mr. A. P. J. J. M. van der Stee. Een lid van het partijbe stuur sprak van een „onthoofding van de fractie, die verstrekkende gevolgen kan hebben.” Problemen van interne aard hebben binnen de KVP tot verontrusting ge leid, waarvan de gevolgen funest kun- zijn voor de toekomstige samenwerking tussen de regeringspartijen in het ka binet Biesheuvel en zelfs een bedrei ging kunnen vormen voor het voortbe staan van het kabinet. De verontrusting in de twee duren voordat dr. Veringa weer aan het werk kan gaan. Dat betekent dat hij niet zal kunnen deelnemen aan de algemene beschouwingen over de rijksbegroting die half oktober in de Tweede Kamer worden gehouden. Hangt het Lagerhuisdebat dus nog iet wat in de lucht, het evenzeer zo ge wenste atoomgesprek hangt ook aan een zijden draad. Engeland heeft de Sovjet-Unie laten we ten dat zij in principe akkoord is met het Russische voorstel om een vijf- mogendhedenconferentie over atoomwa pens te houden, maar dat het antwoord van Communistisch China een dergelij ke conferentie bij voorbaat uitsloot. De Sovjet-Unie had voorgesteld om een conferentie met China, de VS, Enge land en Frankrijk te houden, maar Pe king heeft hierop negatief gereageerd. De Britse zaakgelastigde in Moskou bracht de Russische regering er gisteren van op de hoogte dat de Britse rege ring een conferentie alleen zinvol acht als ook China eraan deelneemt. -s' -- w .3 j - 9

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1