cultuur Recreatie, sport en verslinden practisch alle geld 06 fiaöeSKiw Bols wards begroting sluitend, maar geen ruimte voor investeringen Fan de Martinytoer DINSDAG 24 AUGUSTUS 1971 110e JAARGANG No. 63 Wymbritseradeei, Bols ward-woonstad Openbare werken Werkgelegen heid Vernielingen Nieuwe kleuterschool Recreatie en sport Industrieterrein Woningbouw Prioriteiten Sociale zorg (zie vervolg op pagina 2) Zuivering Hwat hat Onderwijs Eekwerd II üs hjoed to sizzen Sanering Steeds groter bedragen TAEK FAN IT FEB ünder- Woningstichting Sporthal J. Advertentieprijs: 18 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 nodig zullen zijn. Op dit terrein zijn er ook bij hen nog zeker wensen en ver langens, doch het voorzieningspeil is in Bolsward op dit terrein volgens hen zeker redelijk te noemen. Wel zal in de naaste toekomst moeten worden onder zocht of in combinatie met voorzienin gen op onderwijsgebied, het bouwen van een sporthal tot de mogelijkheden zal gaan behoren. De sanering van sommige stadsdelen hangt ten nauwste samen met de wo ningbouw. Wat de saneringsplannen be treft kan worden medegedeeld, dat mo menteel de laatste hand wordt gelegd aan het ontwerp-plan dat zal gelden voor de Kampen, Kerkstraat, Looiers- buurt en omgeving. Het is thans mogelijk het ontwerp plan bij de rijksoverheid in te dienen ter verkrijging van subsidie. Het defini tieve plan zal uiteraard door de raad dienen te worden behandeld, doch daar met de aankopen enorme bedragen zijn gemoeid, lijkt het b. en w., ter voor koming van renteverlies, noodzakelijk reeds thans subsidie aan te vragen. mede het opknappen van de bestrating in de stad met voorrang moeten wor den behandeld. De verschillende dien sten, die onder openbare werken ressor teren, functioneren naar behoren. In de loop van het jaar zal, wat betreft bet ophalen van huisvuil, worden overge gaan op het gebruik van plasticzakken. Het aan de rondweg aanwezige indus trieterrein is thans praktisch bebouwd. In het overleg dat met de stedebouwv- kundige heeft plaats gehad, zijn plan- Men kin immen mei in izeren keatling bine, mar ek mei in gouden smoare. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (051571 be- van Dat daarnaast nog grote subsidiebedra gen voor o.a. het leeszaalwezen en de muziekschool konden worden gevoteerd, mag verheugend worden genoemd om dat hierdoor de mogelijkheden tot het vinden van ontspanning zijn toegeno men. Ter illustratie wordt hierbij opgemerkt dat de kosten van sportvelden, zwem- onderricht, leeszaal en muziekschool sinds 1961 zijn verhoogd van f 15.000 tot f269.000. Aangaande het kleuteronderwijs kan worden medegedeeld, dat door de plaat selijke schoolbesturen plannen worden voorbereid om tot de bouw van een kleuterschool in Eekwerd te komen, ’t college is bij dit overleg betrokken ge weest en heeft vertrouwen dat de schoolbesturen deze plannen spoedig zullen kunnen afronden. Hoewel de kos ten van het onderwijs wederom, mede door het ramen van de kosten van het schoolzwemmen, aanmerkelijk zijn ge stegen, menen b. en w. dat alles in het wijs in Bolsward goed te doen functio neren, opdat Bolsward als streekcen- trum voor het vervolgonderwijs kan blijven fungeren. Voorts zal ten aanzien van het gemeen telijk woningbezlt, dat is ingebracht in het gemeentelijk woningbedrijf in de loop van dit jaar of het begin van het volgende jaar een beslissing moeten worden genomen over het inbrengen van De ontwikkeling van de plaatselijke be drijven stemt naar de mening van b. en w. tot tevredenheid. Er kan niet worden gesproken van een stormachtige ont wikkeling, doch met voldoening kan wor den geconstateerd dat bedrijfssluitingen gelukkig aan de gemeente nagenoeg voorbij zijn gegaan. Uit periodiek verstrekte gegevens blijkt dat in Bolsward geen noemenswaardige arbeidsreserve aanwezig is. Wel is een groot aantal arbeidsplaatsen nog te ver vullen. Zoals hiervoor reeds vermeld zal bij de toewijzing van woningen, zon der schade te doen aan de belangen van de eigen bewoners, met de belangen van het bedrijfsleven rekening moeten worden gehouden. Een aantal factoren, waarvan langdurige ziektegevallen en wisse ling van personeel wel de voornaamste zjjn, hebben te Bolsward een aanzienlijke vertraging in de samenstelling van de begroting ge maakt- Hier staat tegenover dat in het opmaken van de gemeente en bedryfsrekeningen geen noemenswaardige achterstand is ont staan en dat in de begroting 1971 de cijfers van de rekening 1969 konden worden verwerkt. Het streven van B. en W. zal er dan ook op zjjn gericht thans op korte termijn de jaarrekeningen 1970 ge reed te doen maken, om de gezonde basis te houden voor het sa menstellen van de gemeentebegroting 1972, welke begroting men op een aanzienlijk vroeger tijdstip hoopt te kunnen aanbieden. De be groting 1971 kon gelukkig sluitend worden aangeboden. De raming voor onvoorziene uitgaven (het batig saldo) geeft een bedrag van rond f 69.500,aan» Hierbij dient niet onvermeld te blijven dat daarbij rekening is gehouden met de beschikking over een gedeelte van het batig saldo van een van de gemeentebedrijven. Daar reeds in de loop van dit jaar is besloten tot uitvoering van enige kapi- taalwerken zal het duidelijk zijn, dat het niet mogelijk is dit jaar nog meer investeringen te doen. Hoewel de begroting weinig of geen ruimte meer biedt voor het doen van investeringen menen b. en w. toch dat het goed is, dat de gemeente Bolsward de laatste ja- ren steeds een sluitende begroting heeft gehad. Door de steeds toenemende overheidstaken op velerlei gebied worden door allerlei doeleinden steeds meer bijdragen van de gemeente gevraagd. De van onze gemeente gevraagde bedragen zijn in de thans samenge stelde begroting opgenomen. Over de voortgang van de woningbouw mag de gemeente Bolsward niet onte vreden zijn. In de loop van 1970 kwa men de woningen in Parkplan II ge deeltelijk gereed, terwijl in de loop van dit jaar de 24 premiehuurwoningen en de 56 flatwoningen voor bewoning ge reed kwamen. De woningbouw zal zich de eerste ja- ren concentreren op het bestemmings plan Eekwerd. De grondèn in het eer ste deel van dit plan hebben, op een aantal percelen voor particuliere bouw na, alle hun bestemming gekregen. Naast het feit dat geen middelen schikbaar zijn voor de uitvoering kapitaalwerken, spelen ook de financie ringsmiddelen ’n grote rol. Er is de laat ste jaren bewust naar gestreefd, zulks in overleg met de raad, dat alle aan wezige financieringsmiddelen zijn ge bruikt voor het bouwrijpmaken van het bestemmingsplan Eekwerd en de bouw van het zwembad. De oplossing van de woningnood is daardoor naderbij geko men, terwijl tevens in een dringende be hoefte aan een zwemgelegenheid kon worden voorzien. Daarnaast zijn de ur- genste openbare werken, zoals de brug gen naar Eekwerd en de aanschaf van een kraakpersvuilniswagen, gerealiseerd Hoewel geen spectaculaire werken on derhanden zijn genomen, menen b. en w. toch te kunnen concluderen dat geen noemenswaardige achterstand is ont staan. Door het uitvoeren van achter stallig onderhoud zijn enige straten aanmerkelijk verbeterd, waarbij men er zich van bewust is dat nog vele meters straat op verbetering wachten. Hoewel door opheffing van de woon- ruimtewet de toewijzing van woningen is opgedragen aan de plaatselijke ver- huurcommissie, kan toch van een goed samenspel tussen het college en deze commissie worden gesproken. Vooral door de uitbreiding van het aantal ar beidsplaatsen in de plaatselijke indus trie is de vraag naar woningen nog steeds groot. Hierbij blijkt ook duide lijk dat Bolsward voor hen die in feite geen economische binding met onze stad hebben, toch als woonplaats, vanwege de gunstige ligging, in trek is. dit bestand in de stichting woningbouw Bolsward. Hierover zullen nog gesprekken moeten plaats hebben met het bestuur van de woningstichting. Daar bij de oprich ting van de woningstichting er van uit is gegaan dat deze stichting, zowel het woningbestand van de drie plaatselijke corporaties als dat van de gemeente, gaat beheren, menen b. en w. dat af ronding van deze zaak moet worden be vorderd. Uit de begroting blijkt dat er op is ge rekend, dat het overnemen van de voor malige openbare mavo-school een ver lies zal opleveren. Er zijn echter moge lijkheden de school in eerste instantie werk moet worden gesteld het onder- heechste öfname op in bipaeld momint foldwaen kin. It gefo*lch is derfan, dat in great diel fan it jier dit apparaet to great is en dus minder rendabel. Mar folie slimmer is it feit, dat de ófname fan de elektrisiteit alle jierren greater wurdt, likernóch mei 8—10 pet. In nije sintrale is dus yn de earste jierren fierst to great, hy moat op ’e groei mak ke wurde oars reitsje hja fêst to sit- ten. Yn de jierren, dat ik dit bidriuw fan neiby folge ha, moast om de acht jier in nije sintrale boud wurde, de bi- steande wie dan wer to lyts wurden. Wol hold men dan de Aide foar reserve derby, mar in great diel fan it jier wie dy büten bidriuw. Nou hawwe de elek- trisitieitsbidriuwen al jierren socht nei ütwegen yn dit opsicht. Hja binne alle- gear oansluten by it S.E.P. (Samenwer kende Electriciteits-Produktiebedrij ven Dit hat greate foardielen, hwant nou helpe hja mekoar as hja op in bipaeld momint fêst komme to sitten. In nije sintrale hat de earste jierren produk- sjeformogen, wylst alderen krap kom me to sitten. Dan kinne de lésten fan de earsten elektrisiteit keapje. Dat is foar beide foardiel. Mar dat giet ek mar ta in bipaelde hichte, hwant oars soene dy aldere bidriuWen de bouw fan in nije sintrale langer ütstelle en dêmei yn de takomst de saek fêstrinne litte. Boppe- dat moatte dy sintrales ek in seker re- serveformogen halde, omt er mankemin- ten komme kinne. Sa hat it P.E.B. it léste jier yn augustus in slimme tsjin- faller hawn trochdat ien fan de turbi nes sa swier rampooi rekke, dat hy it fan de jierren is troch dizze technyske foarütgong it rendemint mear as for- dübele. Mar dat haldt ek yn, dat in produksjer ienheit al gau ekonomysk Onrendabel wurdt ek al glimt hy der noch oer. Yn it forroune jier moast it P.E.B. sa’n aide ienheit moannen lang brüke omt de nije stikken wie. Dit hat tonnen for- lies meibrocht. Mar de saek moat troch- gean, dus mei it keapjen fan oare bi- driuwen en de produksje üt de aide sin trale hat men stagnaesje witten foar to kommen. Neist de soarch foar de sintrale en it heechspanningsnet, sawol yn de eigen provinsje as nei büten, komt dan de ütwreiding en it ünderhald fan it tige lange leechspanningsnet via de trans formatoren nei de klanten. Dat stiet ek gjin dei stil. Hwant it P.E.B. leit diz ze kabels net allinnich oan mar moat ek soargje, dat hja goed bliuwe. In hiele keppel folk is der al den dei mei dwaen- de. Sa’t it nou stiet forwachtet it P.E.B. foar de kommende jierren de steande ütkomsten: 1972: winst 607.000 goune. 1973: winst 841.000 goune. 1974: forlies 1.075.000 goune. 1975: forlies 5.801.000 goune. 1976: forties 6.878.000 goune. Nou is it net sa slim to bigripen, dat de goedkeape stream de langste tiid west hat. Jo moatte jo mar klear meitsje op ien of oare foarm fan taryfsforheging. Mar ek dat is in mes mei twa skerpe kanten. Dêroer dan in oare kear. Tj. de Het is echter betreurenswaardig dat moet worden geconstateerd, dat het aantal vernielingen o.a. aan plantsoe nen en straatverlichting in de stad steeds toeneemt. Ook de vervuiling door het storten van afval op daartoe niet bestemde plaatsen baart zorgen. De in woners zullen zich meer bewust moeten worden van het feit dat vernielingen, door ’n enkeling misschien aangebracht door de hele gemeenschap zullen moe ten worden betaald, hetgeen met het ongeoorloofde storten van vuil ook het geval is. Indien deze mistoestanden kon den worden voorkomen, zouden deze gel den in het belang van de gemeenschap Bolsward een betere bestemming kun nen krijgen. een tijdelijke bestemming te geven, wel ke later in een andere definitieve be stemming wordt omgezet. Het thans geraamde verlies zal dan kunnen wor den vermeden. Over een nieuw scho lenplan wordt het overleg, dat plaatse lijk met alle partijen tot volle tevre denheid is afgerond, voortgezet. In de loop van 1971 hopen b. en w. nog uit gewerkte voorstellen te kunnen doen. Wat de uitvoering van openbare wer ken betreft, stellen b. en w. zich voor, in overleg met de eigen dienst gemeen tewerken en de technische diensten van alle openbare nutsbedrijven voor het onderhoud en herstraten een prioritei tenschema te doen opstellen. Er dient te worden voorkomen dat straten die een opknapbeurt hebben gehad, spoedig weer zullen worden opgebroken voor het leggen van kabels en leidingen. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindejoopen, Wonseradeel, Workum en Het college is er zich van bewust dat op het gebied van cultuur, recreatie en sport, vanwege het feit dat de men sen over meer vrije tijd zullen gaan beschikken, er nog vele voorzieningen Zwembad Er bleef op het programma van wen sen toch nog de vraag wanneer met de bauw van een goede zwemaccommo- datie kon worden begonnen. Gezien de vele activiteiten die in Bolsward zijn ontwikkeld, was men dan ook ver heugd toen de subsidietoezegging werd ontvangen en de bouw een aanvang kon nemen. Dat in een later stadium de plannen zodanig zijn gewijzigd, dat naast een openlucht zwembad tevens een overdekt instruktiebad kon worden gebouwd is „in stik büter yn ’e brij” maar het is alleen bij hen, die er nauw bij betrokken zijn geweest, bekend met hoeveel inspanning en moeite dit ge paard is gegaan. B. en w. wijzen in hun aanbiedingsbrief met nadruk op deze projecten omdat daarmede het leefklimaat aanmerkelijk kon worden verbeterd. Wel echter had dit tot gevolg dat voor 1971 naast het jaarlijks exploitatietekort van het zwembad, de kosten van schoolzwem men op de begroting moest worden ge raamd. Hierdoor zullen de leerlingen van de klassen 4, 5 en 6 van alle lagere scho len in Bolsward mogelijkheden hebben de zwemkunst meester te worden. In nauw overleg met het bestuur' van de woningstichting Bolsward zal wor den getracht ook voor de komende ja ren een zo groot mogelijk aantal wonin gen te doen bouwen, teneinde in korte tijd de woningnood te kunnen opheffen. Dit impliceert echter dat het tweede gedeelte van het bestemmingsplan Eek werd spoedig bouwrijp zal moeten wor den gemaakt. De grondaankopen zijn praktisch voltooid, terwijl met de ste- debouwkundige overleg is gepleegd over de opzet van het plan. Gestreefd zal worden, dat in de loop van dit jaar het overleg zal kunnen worden afgerond en in het begin van het volgende jaar met de uitvoering van werken kan worden begonnen. Voor enige jaren was de gemeenschap Bolsward verheugd dat het sportvelden complex „Het Bolwerk” kon worden ge opend. In een later stadium is op dit complex een fraaie kleedaccommodatie verrezen, terwijl naderhand nog een drie tal tennisbanen kon worden aangelegd. De jaarlijkse exploitatielasten van de ze accommodaties zijn niet gering. Toch menen b. en w. dat de uitgaaf volko men verantwoord is geweest, gezien het gebruik dat van deze accommoda tie wordt gemaakt. Een steeds groter deel van de bevolking beschikt over steeds meer vrije tijd en voor de ac tieve sportbeoefening is de accommoda tie dan ook onmisbaar, terwijl tevens door de aanleg van een kleine cam ping de recreatie een dienst kon wor den bewezen. De kampioenen 1971. V.l.n.r. J. de’ Vries-de Jong, Maartensdijk, Roel Bok- ke Span, Stiens (senioren) en Aart de With, Benschop (junioren). Foto L. Spijksma j hiele jier net draeije koe. Dêrtroch moas- ten hja folie mear stream ynkeapje as oars. Om dy kommunikaesje tusken de bi- driuwen mooglik to meitsjen is dér oer it hiele lan in heechspanningsnet op houd, in net, dat tige kostber is en ek troch de jierren hinne as mar swier- der makke wurde moat, omt de kon- sumpsje fan de stream rounom tige ta- nimt. Dit heechspanningsnet biperkt him net ta üs eigen lan mar stiet ek yn forbining mei de lannen om üs hinne. It komt namtlik fakentiids foar, dat yn Dütsklan en Switserlan, hwer’t hja de rivieren brüke kinne as wite stienkoal, energy oer is, dy’t dan yn sokke tiden foar in sêft pryske to krijen is. Us P.E.B. hat der al gauris gebrük fan makke. Yn de rin fan de jierren is der noch in oare reden, hwerom it produksjeappa- raet fan in sintrale ekonomysk sa hurd forslyt. De measte minsken sille wol witte, dat it proses hjir op del komt, dat stienkoal oalje of gas brükt wurdt om stoom to meitsjen en dat dy stoom troch turbines jage wurdt, dy’t d an elektrisiteit ófleverje. By dy omsetting fan brfinje yn elektrisiteit is it tige bi- langryk hoefolle kilowatt produseard wurdt. Dat hinget foar it greatste part öf fan de temperatuer fan de stoom. Hoe hjitter hoe better. It rendemint wurdt dan heger. Sille de tsjettels en de Uedingen, de turbines en al de oare apa- raten dizze hege temperatuer en druk trochstean kinne, dan moatte de mate rialen, hwer’t hja fan makke binne oan tige hege easken foldwaen. Yn de rin Met de onderhoudstoestaiid van de we gen hangt nauw de aanleg van riole ring in het oude stadsdeel samen. In be sprekingen met het adviesbureau, dat de plannen voor de riolering ontwikkelt, is onlangs besproken een zodanig plan op te zetten dat een groot deel van het rioolwater van de stad binnen niet al te lange tijd via een te bouwen zuive ringsinstallatie op de boezem kan wor den geloosd. Het zal u bekend zijn, dat het provinciaal bestuur de bouw van zuiveringsinstallaties in de provincie ter hand neemt. Voor de komende jaren zal de aanleg van een riolering met zuivering als- DE It is net sa maklik in goed ynsjoch to krijen yn de fraechstikken, dy’t de elek- trisiteitsforsjenning yn Fryslên opropt. En dochs is dat winlik noadich as men in oardiel oer dit bidriuw jaen wol. Dat sit him alderearst hjiryn, dat de elek trisiteit in form fan energy is, dy’t net biwarre of opsleln wurde kin, mar daliks brükt wurde moat as hy ünt- stiet. Dit bringt mei, dat er gjin foarried fan to meitsjen is en de produksje regele wurde moat nei de momentele bihoefte. Ek moat it bidriuw syn produksje- apparaet sa great meitsje, dat it oan de Uit de ontwerp-begroting blijkt dat de kosten van sociale zorg wederom zijn gestegen. Op zich is het verheugend dat er op velerlei terrein regelingen zijn ge troffen die het mogelijk maken, hen, die door welke oorzaak hulp nodig heb ben, de helpende hand te kunnen bve- I den. Toch menen b. en w. dat, de kos- J ten van sociale zorg een zodanige be lasting voor de gemeente-begroting be tekenen, dat men zich moet afvragen of op deze wijze van het verlenen van bijstand kan worden doorgegaan. Omdat dit een probleem is waar vele gemeentebesturen mee worden gecon fronteerd, zal door middel van de daar toe geëeigende instanties de centrale overheid hiermede in kennis m oeten worden gesteld. WW

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1