de week De foto van eindelijk rond Gabe Skroar Regeling rond Berlijn B Arabieren zouden te zwak zijn voor offensief tegen Israël I - IB Provincie contra Gabe Skroar stond model Hel Baken te Leeu- STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderddeel, Hennaafderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. warden 25 jaar giftige afval BI s' t 4 110e JAARGANG No. 64 VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1971 In gevaar Roemenië onder druk Tsjiang Kai-tsjek tijdig Ingelicht Arabieren te zwak voor Israël? toenadering Bolivia Bajonetten Spanning in Zuid-Vietnam Hwat haf üs hjoed to sizzen Min dringt jin slop oan sterke drank. Advertentieprijs: 18 ct. per min Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 men. Het bezoek van Breznjev zal drie of vier dagen duren. derige stulpjes van Hichtum. Is de boer derij al oud, de plaats waarop deze werd gebouwd is natuurlijk vele malen ou der. De boerderij staat in de glooiing van de terp. Deze moet reeds zeer vroeg bewoond zijn geweest. Wij waren er in het begin van de vijftiger jaren per soonlijk getuige van hoe tijdens een terpenexcursie, we menen nog onder lei ding van prof. Van Giffen, hier z.g. geometrisch versierd aardewerk werd gevonden. Dit veelal donker geglazuur de aardewerk is reeds van voor Frie se oorsprong. Voordat de Friezen zich omstreeks 100 jaar voor Chr. zich te Hichtum vestigden, moet er een eerder hoogbeschaafd volk gewoond hebben. De Kelten misschien? Hoe dan ook het eer- Mocht u bij graafwerkzaamheden iets vinden, wilt u het dan melden? kan zijn om de economische en andere hulp te herzien. met deze tip. Heeft u nog mooie foto’s over Bols- ward, stuur ze in. We hebben er nog een paar in voorraad. Is deze voorraad uit geput en komen er geen nieuwe foto’s meer, dan concluderen we daaruit, dat u alles al gezien hebt en stoppen we er mee. Foto’s (geen negatieven) graag 12 Of 18 cm. breed. Opzenden aan Foto redactie Bolswards Nieuwsblad, Bols- ward. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA ZL.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 W. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2885 <05157) Bolswards Nieuwsblad Dit zou het Vietnamiseringsprogramma en daarmee de politieke toekomst van Van Thieu ernstig in gevaar brengen. Volgens een Amerikaanse bron is Van Thieu een hardnekkig man die boven dien de steun heeft van de militaire be velhebbers. In Saigon is intussen door' dit besluit van Van Thieu een ernstige politieke crisis ontstaan. Men verwacht massa le demonstraties van opposititionele mi litante boeddhisten, linkse katholieken en studenten. Ook voorziet men roerige betogingen van oorlogsveteranen, vooral nu gisteren in Da Nang, voor de 2de keer binnen acht dagen, een oorlogsveteraan zich levend heeft verbrand uit protest tegen de ondemocratische politiek van Van Thieu. ste Friese aardwerk is veel primitiever van vorm en materiaal. Men schat de cultuur, die het geometrisch aardewerk voortbracht (aan de voet van de terp, toen deze nog niet was opgehoogd) op ongeveer 300 jaar voor Christus ge boorte. Dergelijk aardewerk is ook ge vonden in de boerderij van Groot Eek- werd, even buiten Bolsward, in Bols ward zelf echter niet. Een oorzichtige conclusie is dan ook. dat de plaats, die dhr. Van der Schaaf bewoont zo’n 300 jaar ouder is, althans eerder bewoond dan Bolsward. Om maar met een prettig bericht temidden van ook deze week weer narigheid te beginnen t Uitgesproken tevreden hebben de on derhandelaars van Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie en de regering in Bonn gereageerd op de maandagmiddag afgeslo ten onderhandelingen over een regeling voor Berlin. Naar het oor deel van Amerika'» ambassadeur Kenneth Rush houdt het bereikte compromis een echte verbetering voor de situatie in Berljjn in. „M(jn optimisme h» bevestigd”, aldus de Amerikaanse diplomaat. ZSn Russische collega Abrassimof zei kort en krachtig: „De zaak fe volmaakt”. In Bonn verklaarde minister van buitenlandse zaken Walter Scheel: „Wat de vier mogendheden hebben bereikt verdient onze waardering". Klaus Schütz, de burgemeester van West-Berlyn is „absoluut tevreden.” En nu maar hopen dat er zich geen adder tjes meer onder het Berlijnse gras bevinden. Ondanks zware Amerikaanse druk is de Zuidvietnamese president Van Thieu vastbesloten om als enige kandidaat te fungeren bij de presidentsverkiezingen op 3 oktober. De Amerikaanse ambassadeur Ells worth Bunker heeft de afgelopen da gen in het zwaarbewaakte presidentië le paleis van Van Thieu erop gewezen, dat, nu vice-president Ky en generaal Minh zich als kandidaat hebben terug getrokken, de komende schijn verkiezing in Amerika een slechte indruk zal ma ken. Hij waarschuwde Van Thieu dat deze schijnvertoning voor de Amerikaanse volksvertegenwoordiging aanleiding schuur wordt bewoond door de heer S. Miedema, die daarachter door fam. R. Posthumus en de boerderij in de bo men met het uilebord op het stukje dak, dat zichtbaar is, is die van fami lie J. Twijnstra. Uit de aard der zaak zijn we erg blij Ook schijnt er toenadering te zijn tus sen Rusland en het land van Tito. De Russische partijleider Leonid Brez njev zal op 23 september zijn eerste officiële bezoek aan de Joegoslavische president Tito brengen. Breznjev zag Tito voor het laatst in april 1968 toen de Joegoslavische pre sident na zjjn Aziatische reis Moskou aandeed. Tito waarschuwde toen het Kremlin geen invasie in Tsjechoslowa- kije te ondernemen, omdat het bewind van Dubcek geen bedreiging vormde voor het communisme. De inval vier maanden later leidde tot een dieptepunt in de betrekkingen tus sen beide landen. Tito veroordeelde fel de inval en verklaarde dat het socia lisme niet op bajonetten kan worden gebouwd. Later verbeterde de relatie weer enigszins wat leidde tot bezoeken van ministers wederzijds. De laatste tijd heeft de Russische pers felle kritiek op de toenadering tussen Joegoslavië en China geleverd en men verwacht dat deze ontwikkeling hoog op de gespreksagenda zal staan. Verdere gesprekspunten zullen zijn de Roemeen se onafhankelijke politiek en de Joe goslavische steun aan Boekarest. Ook zal zeker president Tito’s reis naar Washington in oktober ter sprake ko- Koning Hoessein van Jordanië heeft in een vraaggesprek met ’n Libanese krant in Beiroet gewaarschuwd, dat her vatting van de vijandelijkheden in het Midden-Oosten de Arabieren een nieu we nederlaag tegen Israël zou doen lij den, waarbij nog meer Arabisch land door de Israëli’s zou worden bezet. De koning liet in ’t vraaggesprek dóór schemeren, dat hij bereid is met Is raël over een tussentijdse oplossing voor Jeruzalem te onderhandelen. Hij gaf hieromtrent echter geen details. Hoessein zei: „De verdeeldheid en zwak te van de Arabische wereld zijn nog nooit zo erg geweest als nu. De Arabische landen zijn nog lang niet sterk genoeg om Israël aan te kunnen Op 22 oktober bestaat Het Baken, voor lichtingscentrum op huishoudeltjk en opvoedkundig gebied te Leeuwarden, 25 jaar. In deze kwart eeuw zijn velen uit stad en provincie met het werk van deze in stelling gevestigd op de hoek van de Oostergrachtswal hoek Emmakade, in aanraking gekomen. Ter gelegenheid van dit jubileum staan verschillende aktiviteiten op het pro gramma tussen 18 en 27 oktober. Het is voor sommigen een hele toer op dorpsfeesten en andere festiviteiten met iets origineels voor de dag te komen. Vele onderwerpen zijn al zo afgezaagd, dat het uitbeelden ervan niet anders is dan een demonstratie van gebrek aan crativiteit. Soms echter zijn er vinding rijke geesten, die werkelijk met iets leuks voor de dag komen. Zo viel ons bovenstaande foto in handen. Het zal niet moeilijk zijn er Gabe Skroar en zijn „maat” in te herkennen, de beide mannetjes, waarvan de een de ander elke week ’n snedige opmerking maakt. Deze spreukjes worden niet alleen graag gelezen, maar hebben het gezin Jonker in Baard een jaar lang bezig gehou den. Alle spreukjes werden uitgeknipt en op kartonnetjes geplakt. Tenslotte werden ze genaaid op het kostuum van het vriendenpaar en zo toog men naar het gemaskerd bal. De dorpsbewoners herkenden ogenblikkelijk de beide vrien den als Gabe Skroar en zijn metgezel, maar wie zich achter deze vermonning verborgen bleef lang een geheim. Wel nu, het waren vader Jelmer Jonker, ge meentewerkman bij Baarderadeel en zijn zoon Jisk. Voor degenen die het niet wisten nog even de aantekening, dat de figuur van Gabe Skroar is ontleend aan het boek Rimen en Teltsjes van de Bruorren Halbertsma. Aanvankelijk waren de spreukjes en gezegden ook aan dit boek ontleend, maar Gabe had er per jaar een 100 nodig en de'voorraad raakte uitgeput. Nu worden ook wel andere kernachtige uitspraken, spreek woorden enz. geciteerd. Het zijn er met elkaar al heel wat, want Gabe zegt zijn zegje nu al een bijna 25 jaar lang. Het zijn er intussen dus al een pakweg 2400 spreuken geweest. Zou men die in een boek bijeen brengen, met gemiddeld 10 op een bladzijde, dan zou u al een boek werk hebben van 240 bladzijden. Gabe Skroar heeft ook al eens deelge nomen aan een optocht te Bolsward. In Westhim woonde voorheen iemand die plakte elke keer het spreukje op het behang. We hadden nooit kunnen den ken, dat onze Gabe zo’n grote plaats zou innemen bij onze lezers. Meer Ga- be-activiteiten We horen er graag van. Volgens betrouwbaar te achten berich ten heeft Roemenië zijn gehele leger in staat van verhoogde paraatheid ge bracht. De oorzaak behoeft niet ver te worden gezocht. Reeds geruime tijd verzwaart de Sovjet-Unie met behulp van legerma- noeuvres en andere beproefde middelen de druk op deze communistische staat, die niet aan de leiband van Moskou wenst te lopen. Roemenië weet dat 't evenmin als Hon garije en Tsjechoslowakije, in geval van een Russische inval, op hulp van bui tenaf kan rekenen, maar daarom is zijn positie nog niet bij voorbaat kansloos. In Amerikaanse diplomatieke kringen is vernomen dat president Nixon al in april president Tsjiang Kai-tsjek van nationalistisch China op de hoogte heeft gesteld van het Amerikaanse voorne men dit najaar de toelating van de Chi nese volksrepubliek tot de UNO te steunen. Misschien denkt een bijbelvaste lezer bij het zien van deze foto aan een van de spreuken van de wijze Salomo: Ge lijk de sneeuw in de zomer en gelijk de regen in de oogst, alzo past de zot de eer niet (Spr. 26 1), met andere woorden: Dit is tegenstrijdig, dit hoort zo niet. Inderdaad geven we toe, dat het hoogst ongebruikelijk is in de nadagen van onze toch wel vriendelijke zomer te komen met dit winters plaatje. We heb ben er echter een bedoeling mee. Het is vermoedelijk de laatste foto die we nog toevoegen aan het fotoboek over Bolsward. De verschijning van dit boek laat schrijnend lang op zich wachten. Maar u kunt er verzekerd van zijn, dat dit het boek ten goede komt. Steeds weer wordt er materiaal aangedragen, hetzij in /de vorm van foto’s of in de vorm van gedichten en uitspraken over Bolsward. Zo bereikte ons dezer dagen deze foto, vergezeld van een bijbehorend gedicht. Toen we de foto zagen en het gedicht lazen, hebben we gezegd: Tja, dat hoort er eigenlijk ook nog bij. U ziet het wellicht al, de Bolwerks- bomen in wintertooi en dan die van voor de oorlog wel te verstaan. De foto werd ons in handen gespeeld door mej. Truus Boersma, die er ook een gedicht bij schreef, n.l. in 1945, toen het Bolwerk inmiddels kaal was geworden, want in de bange oorlogswinter vielen deze bo men ten offer. Ze gingen in rook op, letterlijk. Maar nu moeten we er toch heus een punt achter zetten. Dat er wat getalmd is met uitgave vond zijn oor zaak ook in de vakanties. En u mag het eerlijk weten, toen de gemeente Bolsward aan zijn subsidietoezegging de voorwaarde verbond, dat het boek niet duurder mocht worden dan f 12,50 (plus porto), was dat alleen maar realiseer baar, wanneer alle instanties die een bijdrage was gevraagd positief zouden reageren. Het Weeshuis en het St. An- thoniegasthuis deden dat. Van de Frys- ke Krite is er wel een mondeling ge nomen principebesluit, maar is de defi nitieve toezegging nog steeds niet zwart op wit binnen. Een andere instantie die is benaderd heeft de zaak nog steeds in beraad, er werd noch positief, noch negatief gereageerd. Bij de huidige op zet is nog een tekort van een bedrag dat we maar niet zullen noemen, maar dat met 4 cijfers geschreven moet wor den. Maar dit verhindert niet, dat men ter drukkerij full speed doende is het boek te realiseren. De eerste pagina’s zijn drukklaar. Maar in augustus het boek klaar hebben zou ten koste gaan van de inhoud en verzorging. Het zal wel oktober worden, in ieder geval voor december, maar dan heeft u ook een fotoboek met veel tekst, een unicum, in- zoverre alle gedichten, uitspraken, aphorismen enz. van bekende Bolswar- ders zijn of over Bolsward gaan. Intussen kregen we ook een aardige re actie op onze zomerfoto (die met de hooipakjes). De reactie komt van me vrouw T. Miedema-Posthumus van lems walde. Ze schrijft: Wij dachten, dat de foto vanaf de Hemdijk (tussen Blauw huis en Tjerkwerd) genomen was en in derdaad staan de boerderijen rechts op de foto te lemswalde. Die met de bij,- Naar aanleiding van de recente gebeur tenissen in Duitsland en in Nederland, waarbij gebleken is, dat op een aantal plaatsen zeer gevaarlijke chemische af valstoffen zijn gestort, hebben gedepu teerde staten zich tot een aantal che mische en met chemische stoffen wer kende bedrijven in Friesland gewend met het verzoek met de grootste zorg vuldigheid te handelen met chemische (afval) stoffen. Zij verzoeken de bedrijven op te geven, welke chemische vaste afvalstoffen ont staan en op welke wijze deze worden verwerkt of verwijderd. Gedeputeerde Staten wijzen de betref fende bedrijven er in hun brief op, dat storting van deze stoffen, zowel op ge meentelijke stortplaatsen als elders, niet toelaatbaar is. Zij verzoeken tevens om met het ver pakkingsmateriaal van giftige stoffen zeer voorzichtig te zijn. Bedrijven, die problemen hebben met betrekking tot de verwijdering van chemisch afval, wordt aangeraden hier over kontakt op te nemen met de af deling milieu-hygiëne van de provincia le waterstaat, Tweebaksmarkt 27, tel. 05100-31413. De Friese gemeentebesturen hebben een afschrift ontvangen van de aan de be drijven gezonden brief van gedeputeerde staten. Maar daarmee zjjn de verzoeningsbe- richten dan ook wel afgelopen. In Boli via was het tegendeel het geval. Daar was weer eens een staatsgreep. De zaak Ijjkt hier in het voordeel van de machts- grijpers beslist. Militairen van het nieuwe rechts be wind in Bolivia hebben met steun van enige jachtbommenwerpers uit de twee de wereldoorlog, een einde gemaakt aan het verzet van ongeveer 300 studenten die de zijde hadden gekozen van de af gezette president Juan José Torres. De studenten hadden zich verschanst in de universiteit in de hoofdstad La Paz uit woede over de verdwijning van hun col lega’s, die door rechtse militairen zou den zijn weggevoerd. Ongeveer 500 militairen met automa tische wapens, mortieren en bazooka's omsingelden het gebouw. Ze kregen de steun van twee Mustangs van de lucht macht, die eerst drie bommen Heten val len en toen de studenten met boordwa- pens bestookten. Na een kort gevecht, waarbij de ingang van het gebouw door bazookagranaten werd vernield, gaven de studenten zich over. Aan hun kant zeker twaalf doden gevallen en ver scheidene gewonden. Eerder was be kendgemaakt, dat de staatsgreep aan 112 mensen het leven had gekost, ter wijl er vele honderden werden gewond. De meeste slachtoffers vielen in de hoofdstad. Dit beeld gaat binnenkort uit HicH- tum verdwijnen. Deze boerderij (voor heen Wiersma) welke nu door tuin man R. v. d. Schaaf wordt bewoond, wordt bij stukjes en beetjes afgebro ken. Aan de achterkant is de heer Van der Schaaf druk bezig met het bouwen van een woonhuis n.l. uit de afbraak van de boerderij. Het is de bedoeling, dat de familie Van der Schaaf daar komt te wonen. Op de plaats van de boerderij, welke al heel oud is, komt een tuinderij. Het aanzien van Hichtum verandert er wel door. De boerderij vormde in het silhouet een aardige te genhanger tegen de kerk, die zonder deze reus naast zich weer een beetje meer eenzaam uittorent boven de ne- s V

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1