huisgehouden Nazi’s nergens zo als Rusland m De foto de week van Onderzoek kosten naar Defensie NAVO voor Gahe Shroar E t I F-g Amerikaanse hulp aan Vietnam blijft e F*f I Marine zoekt nog naar Starfighter Ciifïi 11 i' J fjlfi S- 'U 11 Oe JAARGANG No. 66 VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1971 Wymbritseradeel. Amerikaanse hulp blijft Naar stembus Gaza Steriel Berlijn Radicaal De muur Herleefde dreiging Enclave Zevenduizend Kunstenaarsprotest AOW en kinderbijslag omhoog Uit het hart gegrepen Hwat hat ós hjoed to sizzen Dy’t de roerpen hat moat it stjür halde. Advertentieprijs: 18 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De Russen, die door hun eigen agres siviteit daarvoor mede verantwoorde lijk waren, zagen hoe de vroegere bond genoten, de landen van het westen, de vroegere vijand in staat stelden weer Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS reikt, maar de Russische houding wordt bepaald door de vaste wil, het voor eens en voor al onmogelijk te maken, dat Duitsland een nieuwe bedreiging gaat vormen. Ze hebben Berlijn stevig in hun greep, het ligt in hun gebied, en ze zullen er voor zorgen, dat het niet meer is en blijft dan een Westduitse en clave. Inclusief de Muur. Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars wil op prinsjesdag mani festeren tegen voorgenomen overheids bezuinigingen in de culturele sector. overeengekomen, ’t Is niet onmogelijk dat de Israëlische regering Oe Thant heeft beloofd de werkzaamheden te zul len staken onder voorwaarde dat de nota niet gepubliceerd wordt. üïtg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Tenslotte: Het Nigeriaanse leger heeft tweehonderd ambtenaren, onder wie hooggeplaatste functionarissen, in de stad Ibadan gearresteerd, omdat ze ge regeld te laat op hun werk verschij nen. Vierhonderd soldaten omsingelden des morgens vroeg de elf ministeries in de hoofdstad van West-Nigeria, namen de ambtenaren die te laat kwamen mee voor een verhoor en brachten ze daar na naar hun werk. Wanneer we vernemen, dat iedereen zo blij is met „overeenstem ming” die omtrent de status van Berlijn is bereikt, dan lijkt die blijdschap lichtelijk overdreven, want er is niet zoveel bereikt. In ieder geval is er geen sprake van dat Berlijn weer, als vroeger, één en onverdeeld zal zijn, en Oost- en Westberlijners vrijelijk bij elkaar kunnen in en uitlopen! Het -gehele klimaat, waarin de „kwestie BerHjn” heeft gespeeld, is dat van de koude oorlog geweest. Het was de tijd van de kreet „de Russen komen!” De bondgenoot-van- voorheen was de grootste tegenstander van nu. En het was wel haast vanzelfsprekend, dat deze tegenstellingen zich toespitsten in de vroegere hoofdstad van het Reich, in vier sectoren verdeeld, waarvan de Russen een eigen leven ging leiden toen het door de Russen bezette deel van Duitsland zelfstandig werd als Duitse De mocratische Republiek, met Grotewohl en Pieck als executeurs van de wil van Moskou. Minister De Koster (defensie) beves tigde dat in de ministerraad met pre mier Biesheuvel uitvoerig is overlegd over de commissie en de voorzitter van deze groep deskundigen. In de komende weken zal de kandidaat - voorzitter formeel worden gevraagd of hij in die functie is geïnteresseerd. Daar na worden de overige commissie-leden aangesteld. Voor het eind van de maand moet deze kwestie rond zijn. Er is een commissie ingesteld die de laatste hand legt aan de vorm waarin het protest zal worden gegoten. De be doeling is voortijdig op het Haagse Bin nenhof aanwezig te zijn om tijdens de overhandiging van de miljoenen-nota te kunnen manifesteren. loonstijgingen in is verwerkt. De uitbetaling van de verhoogde uitke ringen zal met ingang van de uitbeta ling over oktober plaatsvinden. Het marinevaartuig „Nautilus” zoekt op het Ijsselmeer ten westen van Mak- kum nog steeds naar de wrakstukken van de op woensdag 25 augustus j.l. verongelukte Starfighter van de vlieg basis Leeuwarden. ’s Nachts ligt het vaartuig in de vis- sershaven, overdag worden door de dui kers en bemanningsleden gezpcht naar de op de bodem van het Ijsselmeer lig gende onderdelen van de straaljager. In de avonduren als het vaartuig de ha ven weer binnenkomt, dan staat een vrachtauto van de vliegbasis Leeuwar den te wachten, om de gevonden wrak stukken over te nemen en af te voeren. Hoelang of men nog nodig heeft om al les te bergen, is niet bekend. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De heer Koekoek die vindt dat be windslieden en Kamerleden ook een steentje moeten bijdragen tot de be zuiniging maakt en vergelijking met India. In India is een salarisverlaging ingevoerd voor alle ministers en staats secretarissen. In India zijn de salarissen voor Ka merleden een kwart van die in Neder land. De salarissen voor ministers en staatssecretarissen bedragen het tien voudige van wat in India wordt be taald, aldu de heer Koekoek in zijn Schriftelijke vragen aan premier Bies heuvel. Na deze ietwat uitvoerige beschouwing over het Duitse vraagstuk nog kort heidshalve een paar flitsen wereld nieuws van de laatste week. De Israëlische regering heeft beslo ten de uitdunning van de vluchtelingen kampen in de Strook van Gaza stop te zetten. Volgens de bekendmaking is de eerste fase, te weten het aanleggen van wegen in de kampen om patrouil- lering te vergemakkelijken, voltooid, ’t Oorspronkelijke plan was om 80.000 vluchtelingen een andere woonplaats te geven, bij voorkeur buiten de Gaza- strook. De militaire autoriteiten heb ben gunstige arbeids- en leefvoorwaar- den aangeboden op de westoever van de Jordaan. Maar van de 15.000 vluchte lingen, die tot nu toe de kampen heb ben moeten verlaten, waren er maar 250 bereid op de westoever te gaan wonen. Wellicht een andere reden waarom de regering de activiteiten in Gazastrook althans voorlopig heeft stopgezet, is een nota van secretaris-generaal van de Ve enigde Naties Oe Thant aan de Israë lische regering, waarin hij eist de ge dwongen verhuizing van de vluchtelin gen ongedaan te maken. Deze nota is niet publibliceerd, en het ministerie van buitenlandse zaken deed daar nog al mysterieus over. Men wilde alleen zeggen dat beide partijen dat waren De Deense premier Hilmar Bauns- gaard heeft bekend gemaakt dat er op 21 september parlementsverkiezingen in Denemarken gehouden zullen wor den. De coalitie van Baunsgaards sociaal- liberalen, is in 1968 aan de macht ge komen. De premier heeft nu, een half jaar voor het einde van de door de grondwet voorgeschreven termijn, ver kiezingen uitgeschreven. De Ierse regering wijst alle verant woordelijkheid 'voor het grensincident van zondag, waarbij een Britse soldaat werd doodgeschoten, van de hand. In een nota aan Londen wordt juist een fel protest ingediend over de Brit se schending van de Ierse grens. Volgens Dublin falen de Britten in de controle op hun troepenbewegingen en hebben de afgelopen twee jaar Britse militairen dertig keer illegaal de Ier se grens overschreden. geheel op de been te komen, een „Wirt- schaftswunder” te beleven, een eigen le ger, vloot den luchtmacht te herschep pen. Natuurlijk was dit in het kader van de „Russisch dreiging” begrijpe lijk, maar de Russen zagen het Duit se gevaar herleven en waren vastbeslo ten, dat Berlijn daarin géén rol zou spelen. Wanneer men op de kaart kijkt, ziet men dat de vroegere hoofdstad van het Reich niet centraal gelegen is, maar zeer ver naar het oosten, en dat de na bijheid van deze vuurhaard door de Russen veel concreter werd gevoeld! Deze maand wordt de speciale commissie van militaire burger- deskundigen benoemd, die de taak van de Nederlandse defensie in de Navo kritisch gaat onderzoeken. De commiscsie houdt zich bezig met de middelen en methoden die voor deze taakvervulling nodig zijn en brengt over dit onderwerp advies uit voor de behandeling van de ontwerp-defensiebegroting 1973. De uitkeringen van AOW en kinder bijslag zijn opnieuw aangepast aan de ontwikkeling van lonen en prijzen. De AOW-uitkering voor echtparen be draagt met ingang van 1 augustus j.l. f570 per maand (was f538). Onge huwde AOW-ers krijgen f 402 per mand, (was f379,50). De uitkeringen voor weduwen en we zen zijn eveneens verhoogd. Weduwen met kinderen krijgen f 570 per maand (was f538); zonder kinde ren f402 (was f379,50). De uitkeringen voor wezen worden: tot 10 jaar f 129 (was f 121,50); van 10 tot 16 jaar f 191 (was f180) en van 16 tot 27 jaar f248,50 (was f234,50). De kinderbijslag gaat omhoog met te rugwerkende kracht vanaf 1 juli. De uitkeringen worden: le kind f 148,98 per kwartaal (was f 140,40); 2e en 3e kind f 167,70 (was f 158,34); 4e en 5e kind f223,86 (was f211,38); 6e en 7e kind f238,04 (was f234); 8e en volgende kind f274,56 (was f258,69) De uitkeringen voor arbeidsongeschikt heid (WAO) die vóór 31 maart zijn in gegaan, worden met ingang van 1 au gustus met 5,87 pet. verhoogd. Uitke ringen die daarna zijn ingegaan, stijgen iets minder omdat er al een deel van de akker kreeg het liefdegesticht in dat zelfde jaar meer ruimte na de afbraak van een winkelpand, waarin laatstelijk Lotstra’s meubelhandel gevestigd is ge weest. In 1957 kreeg de hoek Nieuwmarkt- Grote Dijlakker wel een heel ander aan zien, toen de parochiële charitas-instel- ling het voormalige winkel- en fabrieks pand „De Ster” van de fa. v.h. P. J. de Boer aankocht, nadat dit eerst nog enige tijd dienst had gedaan als con tractpension voor de huisvesting van gerepatrieerden. De verbouwing van dit pand beteken de niet alleen een aanmerkelijke ver groting en verbetering van de accom modatie, maar ook de mogelijkheid van ’n rechtstreekse interne verbinding tus sen belde tehuizen, hetgeen uiteraard ’t beheer ten goede kwam. De namen Mar- tinus-huis en liefdegesticht zijn toen ook geschrapt en van toen af aan heet het gehele gebouwencomplex „huize St. Martinus”. Het biedt thans plaats aan een 80-tal bejaarden, zowel echtparen als alleenstaanden. Ook vindt een 20- tal niet religieuze bejaarden- en huis houdelijke hulpen hier thans een werk kring. De herinnering aan „De Ster’’’ van weleer is bewaard gebleven. Niet alleen heet de eetzaal op de hoek of ficieel „sterzaal”, ook prijkt op het dak van dit deel van de gebouwen een windvaan, in de vorm van een „gou den” ster. Bij het tehuis behoort ook een kapel, op de foto zichtbaar in het midden van het dak van de kerk. Als extra bijzonderheid kan nog wor den vermeld, dat zich in de meest recht se kamer van het oude liefdegesticht nog een fraai beschilderd plafond be vindt, daterende uit het vroegere nota rishuis. O.a. komen hierop een 2-tal wa penschilden voor, zeer vermoedelijk af beeldingen van familiewapens uit die tijd. De laatste tijd worden de eisen aan bejaardecentra gesteld veel strenger. Het is dan ook zeer de vraag of Huize St. Martinus het nog eens 120 jaar zal uithouden, vermoedelijk geen 20 jaar meer. Ditzelfde lot geldt ook andere be jaardentehuizen te Bolsward, zoals het Hendrik Nanneshof, St. Anthonie- Gasthuis en zelfs het toch nog vrij nieuwe Doopsgezinde rusthuis. Het is de vraag of interne verbouwingen vol doende mogelijkheid bieden een situa tie te scheppen, die wél aan de eisen voldoet. Deze fraaie overzichtsfoto werd ge maakt door de heer J. B. Elzinga, Joh. Prooststraat, alhier. Hij heeft er wel een stil moment voor uitgezocht, want er is „geen kop” op straat. Van het begin af wensten de Russen Berlijn als het ware te steriliseren, te isoleren van de Bondsrepubliek, dié ge zien werd als handlanger der Ameri kanen. Het nieuws hierover was vaak zo een- zijdig-westers gekleurd, dat men er toe kwam te vergeten, hoe de Russen dit geval zagen. In het westen mocht men dan de be narde Westberlijners als bondgenoten zien en Kennedy mocht dan onder luid gejuich verklaren dat hij een Berlijner was, maar terwijl men in het westen vergat wat „Berlijn” kort tevoren be tekend had, had men dat in de Sovjet unie gans niet vergeten en daar viel het besluit „dit nooit weer!” Want Berlijn was tweemaal gedurende de twintigste eeuw, ja tweemaal in ruim een kwart eeuw, het centrum van de macht, die Rusland onder de voet wil de lopen. De Russen hebben in alle westerse po gingen om Berlijn „bij West-Duitsland” te houden, ook een poging gezien om Berlijn weer tot hoofdstad van ’t nieu we Rijk te maken, en ze waren vast besloten dit tot iedere prijs te verhin deren. Het duidelijkste symbool van dit stre ven was „De Muur” die eens en voor goed duidelijk moest maken, dat Oostl- Berlijn behoorde tot een andere, com munistische staat. Alle moeilijkheden, die met de regel maat van de klok het verkeer tussen het westen en Berlijn in de weg werden gelegd, hadden tot doel duidelijk te ma ken, dat de Russen niet zouden toela ten dat Berlijn weer een integrerend deel van Duitsland zou worden. Die moeilijkheden rezen vooral, wanneer Westduitse politici demonstratief de verbondenheid met West-Berlijn onder streepten! Washington heeft president Ngoeyen van Thieu de verzekering gegeven dat de Amerikaanse hulp aan Zuid-Viet- nam niet in gevaar komt, ondanks het gemanipuleer van Van Thieu met de a.s. presidentsverkiezingen, waarbij alleen hij kandidaat is. Dit schreef het doorgaans welingelichte Zuidviet- namese dagblad Tin Song. Zevenduizend kunstenaars zijn in de federatie via hun verenigingen onder gebracht, waaronder de Nederlandse Vereniging van Toneelkunstenaars met 650 leden. Vooral bij deze vereniging heerst ern stige en duidelijke bezorgdheid over het te verwachten cultuurbeleid. In het bij zonder onder de jongere kunstenaars en de studenten heerst verontrusting, zo deelde een woordvoerder vaiï de NVT ons mee. Een klim naar de eerste omloop van de stadhuistoren; alsmede een vrij „schootsveld” (vanwege de afbraak aan de Wipstraat), maakte het moge lijk u deze hoek van Bolsward eens vanuit de hoogte te laten zien. Begon nen in 1934 is hier nogal wat veran derd. Want in dat jaar kwam de St. Franciscuskerk in de plaats van de veel kleinere, die uit 1842 dateerde. Sinds dien wordt het silhouet van Bolsward mede bepaald door zijn ranke toren spits. En dan het gebouwencomplex op de voorgrond. Alleen het meest rechtse deel hiervan heeft thans nog een lange his torie. Het was in 1850, dat de „arm voogden” van de St. Franciscusparochie hier het huis van een notaris aankoch ten, dat betrokken werd door enkele religieuzen van de orde van de zusters Franciscanessen van Bennebroek. Deze vestigden er een communiteit en een liefdegesticht en begonnen direct al met het geven van onderwijs in een lagere- naai- en bewaarschool, alsmede met de huisvesting en verzorging van ouden van dagen. Tot op de dag van vandaag, dus nu al ruim 120 jaar lang, is dit zo gebleven. Wat wel veranderde, is de aard en de omvang van deze dienstver leningen, waarin met name de bejaar denzorg een grote plaats is blijven in nemen. In 19Ó1 werd het Martinus- huis, gelegen aan de Nieuwmarkt en op deze foto niet zichtbaar, in dit werk be trokken. Dit gasthuis was bedoeld voor de huisvesting en verzorging van da mes uit de meer gegoede stand. In het liefdegesticht waren de minder met aardse goederen bedeelden onderge bracht. Waren er tot dusverre zowel in het ene als in het andere huis uitsliti- tend vrouwen gehuisvest, na een inter ne verbouwing van het liefdegesticht in 1924 besloot men voortaan ook man nen in beide tehuizen op te nemen. De van buitenaf meest zichtbare uit breidingen hebben echter pas na de oor log plaatsgevonden. Aan de Nieuw markt werd in 1949 het Martinushuis uitgebreid met een vleugel op de grond die vrijkwam na afbraak van het voor malige café Bakker, nadat hierin eerst foto Steggerda zijn start in Bolsward nog had gemaakt. Aan de Grote Dijl- Wanneer het aan Rusland ligt, zal Ber lijn nooit weer een rol spelen, die in enig opzeht gevaarlijk voor Rusland kan zijn. Tweemaal werd vanuit Berlijn tot de vernietiging van Rusland besloten. Het zal niet wéér gebeuren. Nergens hebben de Nazi’s zo huisge houden als in Rusland. Nergens was de haat tegen de Duitsers groter dan in Rusland. Op ondergeschikte punten is er wellicht een iets betere verstandhouding be- <x^Ö «fek r.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1