De Nederlandse rechtspraak m discrediet GabeShroar De achtergrond van veel onbehagen op het gebied van recht en orde I Kon. marechaussee mannenkoor komt Uw bloed is brood - Fan de Martinytoer Wer winterjoune- nocht Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- Erf ZUIDWEST FRIESLAND naar Bolsward F i DINSDAG 7 SEPTEMBER 1971 110e JAARGANG No. 67 Wymbritseradeel. Waarom Personeelsgebrek In discrediet Niet in gareel Het einde Hwat hat Onzekerheid üs hjoed to sizzen Wie de schuld Rechtspraak in discrediet Rechters gevraagd 9990 DE sa Advertentieprijs: 18 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Een leuke foto van de Boalserter Skotsploech, gemaakt bij Wybranddestate te Hichtum. De Skotsploech is in het afgelopen seizoen zeer actief geweest. Naast het wekelijkse dansen en de buitenlandse reis, nam men ook deel aan diverse festiviteiten bv. nog onlangs in de winkelweek te Kollum. (Cliché: Kollumer Courant) Hearetinzen en boerewinsken strike net altyd meiinoar. Wat is er toch gaande met de derlandse rechtspraak? zo vroeg Best werkpaard te koop. Vos-merrie, aftands, mak en vlot. Prijs 725 gid. J. R. Abma, Folsgare. De heer Boekema vraagt waarom het klokje in het stadhuis niet meer wordt geluid. De voorz. waarn. burgemeester T. v. d. Zee antwoordt dat het klokje defect is. Benoemd tot directeur der KNM fa briek te Bolsward de heer P. Elzinga. Gekozen met op één na algemene stem men tot wethouders van Hennaardera- deel de heren L. Lanting en J. Pagels. Heropening Chr. Leesbibliotheek, zater- dagmiddags 57 uur, lokalen Geref. kerkt Ingaande 1 okt. zal Bolswards Nieuws blad meer papier krijgen toegewezen. Tot nog toe verscheen het 1 maal per week met 2 of 4 pagina’s. le week sept. 1946 Ne- ook De hier door het O.M. geuitte theorie is voor grenzeloze uitbreiding vatbaar. Diefstal? De maatschappij moet maar zorgen, dat iedereen zo veel heeft, dat hij niet hoeft te stelen. En voor wie te lui is om te werken moet de maat schappij maar rusthuizen inrichten, waar de gemakzuchtigen kunnen luieren opdat zij niet uit stelen behoeven te gaan. De maatschappij heeft immers de schuld van alle diefstallen omdat ze niet alle rovers-in-spe tevoren in de watten heeft gelegd Wat betreft de geringe belangstelling voor het rechtersambt ziet hij het pro bleem meer in het onzekere beeld, dat in de afgelopen jaren uit de rechtspraak naar voren is gekomen. Het heeft er van als is de rechtspraak als zodanig uit haar evenwicht geslagen. Er is een grote wisselvalligheid van uitspraken, er is een grote spreiding van inzichten. De Stifling „It Fryske Boek” organi- searret, yn de mande mei inkelde iepen- biere bibliotheken, yn it kommende win- terskoft in tourné mei it Selskip Tet- man de Vries (Tetman de Vries, Mine de Vries-Ganzinga, KI. Westra en pia nist Harm de Wilde). Foar dizze tour né is in spesiael programma gearstald ünder de titel „Winterjounenocht”: lietsjés, sketskes en conférences yn de styl fan de tiid „doe’t pake jit feint wie en beppe jit faem”. Tetman c.s. fol- je it programma nei it skoft; dêrfoar léze twa Fryske skiuwers fan hjbedde- tapasse moatte, hawwe der ek neat oer to sizzen, hja moatte se ütfiere, oars net. Jierren lang diene se dat mei it gefoel dat de eigners fiersto koart ka men, mar hja koene net oars. En ek nou sille de grounkeamers dizze funk- sje ütoefenje moatte, ek al soene hja der seis oars oer tinke. De praktyk fan har wurk hat harren al leard, dat in eigen miening dochs stomp rint op de bislissingen fan de sintrale grounkea- mer yn Amhim. De ministerieële noar- men hawwe wetskrêft, en binne bislis- send. As wy dan de noarmen, dy’t foar üs omkriten fan bilang binne, hwat neijer bisjogge, dan fait it op, dat de boulan- nen ek nou wer it heechst steane. De klaei of savelgroun komt nou op 280 goune de ha. mar boppedat kin der maksimael noch 100 goune by komme as de bykommende omstannichheden al- legear tige gunstich binne. De üntwet- tering, de greatte fan it perseel, de gun stige lizzing, de foarm, de ófstan fan de wei en de pleats en mear sokke bilang- rike faktoaren. Praktysk sil men sokke ideale perselen wol nea fine, mar som mige komme der ticht oan. Tige swiere klaei of klaei mei struk- tuerfouten steane op 210 goune mei 85 goune maksimale taslach. Dy 85 gou ne kinne lykwol’s ek yn mindering brocht wurde as de bykommende om stannichheden min binne. Foar dizze kontrei binne de noarmen fan de greide fan mear bitsjutting. De IN FOARBYLD OM NEI TO FOLGJEN Wytmarsums groun is ’t byld fan d’ald patroan, Dy tsjerke en doarp bitinkt yn trouwe hoede En, sterke troch in ban fan heit op soan Faeks dreaun wurdt ta de died en al tyd wol to moede Fan Rypma’s skaei bleau oer syn ülde namme, Forboun oan bank en sit en hoeder fan it plak Hwer’t faek yn hill’ge gloed de leaf- de flamme, dy’t ütgie boppe ’t hege Koepel-dak, 200 5200 herschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS üitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 ot 2335 (05157) Hjoed is it feest yn ’t sicht fan> d’Aldehou, Hjoed tinke wy oan jierrenlange trou, Hjoed kinn’ wy alle soarch en need wer daeije En bringe üs salüt oan doarpsfreon HAIJEÜ Tsjerkfaldij en Koepelredaksje fan Wytmarsum. Bolswards Nieuwsblad Op donderdag 21 oktober komt het mannenkoor van de Koninklijke Mare chaussee uit Apeldoorn (plm. 100 le den!) naar Bolsward, om in de Mar tinikerk een concert te geven met me dewerking van de al even bekende Bras band uit Hindeloopen. Het mannenkoor werd opgericht op 9 september 19521, waarna grote successen werden geboekt Het koor trad in de loop der jaren meerdere malen op voor radio en tele visie, zelfs eenmaal met de bekende zan geres Vera Lynn als soliste. Het aantal concerten is bijzonder groot, wat blijkt uit het feit, dat het voor de rest van dit jaar praktisch volge boekt is. Men moet het mannenkoor zien als een vorm van public-relation tussen burger en militair. Het bijzon der goede samengestelde programma voor deze avond belooft iets geweldigs. Opnieuw werd de prachtige Martini kerk van Bolsward gekozen, om meer bekendheid te geven aan dit koor, waarvan ook reeds enkele langspeel platen uitkwamen. verleden week mr. K. W. P. Klaassen zich af in „Burgerrecht”. Een vader rantselt zijn half jaar oude dochtertje dood omdat het niet wil eten en een natte luier heeft. Het Openbare Minis terie bepleit, dat niet de vader de schuld is, maar de maatschappij. De maat schappij had maar moeten zorgen, dat er een centraal meldingspunt is, waar doktoren melding kunnen doen als zij bij kinderen verdachte sporen van mis handeling door de ouders constateren. Zo’n alarmcentrale heeft de maatschap pij verzuimd in te stellen en als nu een vader z’n dochtertje doodslaat is dat de schuld van de maatschappij. Wie stond hier eigenlijk terecht, een ontaarde vader of een onverantwoorde lijke maatschappij? Is het niet de om gekeerde wereld, wat hier door het O.M. is betoógd? Moet niet in de eerste plaats de verantwoordelijkhid van de individu uitgaan? De individu maakt de maatschappij, toch niet omgekeerd? Burgemeester J. M. A. Mulder heeft verleden week nog al harde woorden gezegd betreffende de hand over hand toenemende bal dadigheid in de samenleving te Bolsward, het gebrek aan verant- woordeHjkheidsbesef, het ontbreken van een juist gevoel voor het mjjn en dijn. In een exclamatie stelde hij tevens op zeker moment de oratorische, vraag of de politie altjjd wel bij machte was be paalde misgrijpen te constateren en zo ja, of dit dan wel altjjd het gewenste effect had en de rechter de juiste en adequate strafmaat wel hanteerde. Het kwam nogal hard aan deze uitspraak. Er zijn zeker op de begrotingsvergadering wel belangrijker zaken aan de orde geweest, maar dit haalde zo niet de voorpagina, dan toch een opvallende plaats in de pers met koppen die er niet om logen. De klacht van Bolswards burgervader is vorige week doorgeklonken tot in de wacht- en spreekkamers, was gesprek in de koffiepauzes en aan tafel. Dit zal ook wei de bedoeling geweest zijn. Het is ook maar niet niks, jaarlijks voor een bedrag naar de s waar voor je een brug of sporthal zou kunnen bouwen. De constatering heeft niet op verzet gestuit, is zelfs door velen met instemming be groet. Wat is er toch gaande met de Neder landse rechtspraak! Er is in ons land een ontstellend tekort aan rechters! De rechterlijke macht is danig onderbezet. Vorige maand stonden er in de dag bladen gewoon advertenties, of er maar lieden wilden solliciteren naar een rech tersfunctie! Waar komt dat tekort van daan? De rechters verdienen toch heel aantrekkelijke salarissen en met deze bedragen is men helemaal niet geheim zinnig. Iedereen kan het lezen in de krant. De minste rechter verdient al f 40.000, de allerhoogste verdient een ton, dat is toch wel om eens naar Den Haag te schrijven. Zekere commissie Dubbink heeft studie gemaakt van ’t rechterstekort en richt lijnen gegeven om dit tekort wat op te heffen. Het gemiddelde aantal rechters per hoofd van de bevolking moet in Nederland minimaal zijn, in West-Duits- land zouden er verhoudingsgewijs vier maal zoveel rechters zijn als in Neder land, in België drie maal zo veel. Vooral in deze laatste spot zit een on dertoon van waarheid. De bijstands-sta- tistieken leren het Immers. Duizenden en duizenden burgers worden gratis in de watten legd, omdat zij beweren dat zij niet kunnen werken. Die verwenne rij kost de maatschappij rond duizend gulden per Nederlandse ziel. Maar nog is het niet genoeg, nog wordt er ge roofd, gegapt en „georganiseerd”. Zou dat allemaal aan de maatschappij liggen of aan de burgers zelf, die deze onge lukkige maatschappij geschapen heb ben. Voor de strafrechter geldt het als een groot probleem, dat hij weliswaar steeds een vonnis zal moeten wijzen maar dat hij nooit iets te maken heeft met de wijze waarop dit vonnis zal worden ten uitvoergelegd, zodat hij in feite toch niet in de hand heeft hoe rijn vonnis „aankomt”. Hij zou zich ook kunnen voorstellen, dat vele rechters-in-spe er tegenop zien om, ondanks alle onafhan kelijkheid, steeds geleid te zullen wor den, althans begeleid, door één of an der rapport. De hear H. J. Rijpma to Ljouwert hat de loflike gewoante, foar elk libbetis- jier dat him gund wurdt, sawol de ech te as de papieren Koepel in goune ta to skikken (dus de tsjerke to Wytmar sum en it Koepelkrantsje). It leit wol yn ’e reden dat wy him al- linne dêrom al in noch langer libben tawinskje, skriuwt De Koepel earlik, Zou het toeval zijn, dat juist daar waar een tekort aan rechters is, ook een per soneelstekort bestaat bij de politie Rechters komen toch doorgaans uit een andere kring mensen dan politieagenten en de aan de opleiding gestelde eisen en het werk van rechters en politie mannen ligt zo ver uit elkaar dat het niet verantwoord lijkt om wél een pa rallel te trekken t.a.v. het personeels tekort. Hoogstens kan men zeggen, dat rechters en politie beide te maken heb ben met recht en orde, en dan kan men de vraag opwerpen of niet beide groe pen staan voor het probleem, dat wat zij als gewoon mens als recht en orde beleven, niet overeenkomt met wat zij in functie als recht en orde zouden moeten hanteren. Voor de rechter is uitdrukkelijk voor geschreven dat hij de „innerlijke waar de” van de wet niet mag toetsen, als ook dat hij recht móét sprekeh, hij mag zich niet schuldig maken aan rechtswei gering. Dit zijn harde voorschriften voor een (a.s.) rechter, die het met de in nerlijke waarde van de wet lang niet altijd eens is. In wezen geldt dit ook voor de politie, al staan deze harde re gelen niet met zoveel woorden in de po litiewet. Maar dienst is dienst en bevel is bevel. dy’t yn gearwurking mei de tsjerkfaldij, dêrom op syn jierdei in blomke yn Ljou wert bisoarge is mei it folgjend tank- dicht: By de 87-ste jierdei fan de rju eale hear Haije Rypma, Huzumerleane 25 to Ljouwert. NIJE HIERNOARMEN Wy moatte üs forhael oer it PEB ef- kes ünderbrekke, nou’t dizzer dagen de minister bikend makke hat hoe’t mei yngong fan 29 oktober de hieren van lan en pleatsen fêststeld wurde moat te. Dér waerd al lang oer praet, mar nou is it dan sa fier. Sünt de oarloch is dizze hierfêststelling troch de regea- ring fêsth&lden en al binne de prizen en leanen nou frij, de hieren wurde noch altyd troch den Haech bipaeld. De grounkeamers, dy’t dizze noarmen Totaele hier: f 16.900.— Fan dit bidrach wurdt óflutsen it hea- le jierlikse ünderhald, de heale premy fan de branforsekermg en eventuele bi- dragen, dy’t de hierdeboer bitelle hat of bitelje moat. En dat is dan it einsifer. Of it tofolle is of to min, der hat de grounkeamer gjin sizzen oer. Mar sil it nei 29 oktober die/i yrurde. Tj. de J. Sj. de Wit, Hendrik Nannestr. 15, Bolsward, heeft zijn zaak overgedragen aan J. v. d. Duim, rijksgedipl. kapper. Deze hoopt zich door de vlugge en nette bediening ieders gunst waardig te maken. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeei, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Maar daar mag het niet bij blijven. Burgemeester Mulder heeft ook ge vraagd: Meld het ter bevoegder plaat se, noem man en paard, noteer getui gen. Dit is hard, maar de beste me thode een om zich heen grijpend kwaad de kop in te drukken. Als men uit pu re baldadigheid uw pas geverfde voor- duer net zo lang met stangen zou beu ken, dat de splinters er naar vlogen. Als men uw ramen met verf zou be kladden, bij u de pannen van het dak zou halen en die alleen om het plezier zou stuk slaan op uw stoep, zou u óók aangifte doen. Welnu, doe dit dan ook als u dit riet gebeuren (en het ge beurt!) aan gemeente-eigendommen. Want die gemeente rijn we allemaal met elkaar. De gemeente-eigendommen rijn niet iets van een ander, maar zijn ook uw eigendom mee, u heeft er als het ware een aandeel in. Als er bloe men uit een gemeentelijk perk worden gestolen, rijn dat gemeenschapsproble- men, rijn dat uw bloemen mee. Als er neonlampen worden stukgeslagen, rijn dat uw lampen mee. Dit wat uw en onze verantwoordelijk heid betreft. Dan de onmacht en onder bezetting van de politie. De laatste werkt de eerste in de hand. Het is heus niet zo, dat de politie de tijd wat zit te doden met kaartspelen, zoals ie mand ons beweerde. Wist u dat te Bolsward onlangs een politieman gedu rende drie weken geen enkel vrij uur, laat staan een vrije middag, dag of weekend heeft gehad? De personele onderbezetting bij de po litie zou wel eens kunnen samenhan gen met de houding van de rechterlij ke macht, aan welk adres de Bolsward- se vroedsman zich even een uitschieter veroorloofde. Heeft u de kaart voor bloedafname van het Ned. Rode Kruis reeds ontvangen? Zo ja, dan heeft u hem toch ook ze ker al ingevuld en zich als donor bij de bekende adressen opgegeven? En u, die misschien nog aarzelt om zich als donor te melden, u stuurt voor woensdag 8 sept. uw kaart toch ook wel even in? Want, op donderdag 16 sept. a.s. moet de kantine van de Techn. School toch vol zitten met mensen die hun bloed willen af staan! Wie, die zelf gezond is, geeft nietgraag dit halve litertje bloed voor z’n mede mens. We kunnen toch op u rekenen? Velen zullen u dankbaar rijn. Het gaat immers om mensenlevens! Het Rode Kruis Afd. Bolsward e.o. dei üt eigen wurk. Op dizze wize ünt- stiet in ófwikseljend programma dat in hiele joun yn bislach nimt en dat sun der mis aid en jong in pear noflike ürkes bisoargje sil. Bistjüren fan kulturele kommisjes, kri- ten, forienings, doarpsmienskippen enz dy’t graech in joun mei sa’n program- I ma fêstlizze wolle kinne har leafst sa gau mooglik, hwant de bilangstel- ling is great opjaen by de Stifting „It Fryske Boek”, p.a. de hear G. H. Vledder, Coulonhüs, Doelestrj. 8, Ljou wert. swiere greide stiet nou op f 260 mei 80 goune foar ekstra taslach of ófslach. Yn it gunstichste gefal kin it dus 340 goune wurde de ha mar ek hjlrby is dit in sifer foar ideael lan en soks komt praktysk net foar. Defeangrounen kom me op 200 goune en 70 goune foar ekstra goed of fomindering foar ekstra min. Foar de lichte savelgroun is it 140 en 60 goune. De béste sangroun mei heech humus- gehalte kin komme op 220 en 90, de ge- woane sangroun op 130 en 60 en de skrale sangroun op 80 en 40. Oer de hiele liny binne de noarmen mei 20—30 goune de ha forhege, wylst dêr- neist de ekstra taslach of ófslach ek sa’n 20 goune oplutsen is. Neist it lan hat men meast ek to meit- sjen mei de pleats seis. Ek dy noar men binne oplutsen. Hjirby wurde trije bigripen hanteard: to witten: zeer goed voldoende en slecht. Praktysk kriget men to meitsjen mei folie mear klas sen, omtde measte pleatsen net ünder ien fan dizze trije nammen thüshearre. De taksateurs moatte dat mar ütsykje. Binne hja it iens oer de kwalifikaesje, bygelyks net: zeer goed, mar goed, dan geane hja tusken de earste beide noar men yn. De heechste is 200 goune per ha. lan, dat er by brükt wurdt, de twad- de is 120 goune en de trêdde is 3tf goune, Hja komme dan bygelyks op 160 goune per ha. Mar dan is it noch net klear, hwant dizze noarm jildt foar de earste 15 ha. Met de verklaring, dat het rechters ambt blijkbaar niet in trek is, komt men niet nader tot het probleem. Want waarom is het rechtersambt niet in trek? De Nederlander is doorgaans nog al fel op alles wat hij zijn „recht” noemt, hij is zelfs vrij proces-zuchtig en de laat ste jaren heeft het er van of de Ne derlander steeds vaker een beroep gaat doen op de rechter. Maar rechter wor den, nee, dat trek op het ogenblik niet. Merkwaardigerwijs rijn het juist de drie grootste Nederlandse steden waar de grootste behoefte aan rechters bestaat, terwijl men toch zou verwachten, dat juist in steden, waar men de meeste in tellectuelen vindt, de belangstelling voor het rechtersambt het grootst zou zijn. Wat is er toch gaande met de Neder landse rechtspraak? Door de wissel valligheid die zich in ’t bijzonder weer spiegelt in de grote tegenstelling tussen degenen, die voorstander zijn van milde vonnissen, en de vele anderen die zwa re straffen zouden willen uitdelen, is z.i. helaas het vertrouwen in de recht spraak in Nederland aangetast. De Ne derlandse rechter heeft hiermee aan gezag ingeboet. Niemand minder dan de procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft hierop bij herhaling reeds gewe zen. Men moet als jong mens idealist rijn om zich toch in dienst te stellen van de min of meer in discrediet ge raakte rechtspraak. Vermoedelijk zal dit het in wijder perspectief gezien rijn geweest, toen burgemeester Mulder rijn felle uitval deed. foar de folgjende 10 ha is it dan 140, goune, foar de folgjende 10 ha. is it 120 goune en hwat er boppe de 35 ha is docht 100 goune. Dan komt hjir boppe-op, de hierwear- de fan it wenhüs. Dér binne gjin noar men foar jown sa as it eartiids wie, mar dy hierwearde moat takseard wur de nei de hieren fan oare hüzen yn dy krite. Faeks kin in foarbyld it boppesteande hwat fordüdlikje: Nimme wy in pleats fan 37 ha mei goede gebouwen en bést lan. Dan sjocht de hiertaksaesje der li- kernóch sa üt: 37 ha klaeiweide: basissifer: 230 mei 40 goune taslach is 37 x 270 is Bidriuwsgebouwen 15 x 160 is 2400 10 x 140 is 1400 10 x 120 is 1200 2 x 100 is Totael: Wenhüs: 150.per moanne is 12 x 150 is 1800. Wat de weinige aantrekkingskracht van een functie bij de politie betreft, zou mr. Klaassen het probleem willen zoeken in de weinige bereidheid van de meeste moderne jonge mensen om zich apriori te onderwerpen aan een straf dienstpatroon, met de wetenschap nog wel, dat een politieman tegenwoordig niet zo’n geliefd figuur is. «n-ë-ë

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1