overbevolking op aarde Tzum in Gabe SKroar Weer woningbouw Zelfmoord op grote schaal bij -i Populariteit van Nixon stijgt ij 1O van Gouden filmpjes 1 VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1971 110e JAARGANG No. 68 W ymbritseradeel. Triest Ander gevaar Indruk groep Toenadering Brandt op bezoek Onderscheid Hwat hat Benoeming o.l. school Achlum Ontwapeningsconferentie B. Populariteit Nixon stijgt 2e week sept. 1921 Aankoop strook grond te Tzum in wo- Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Aankoop woning Franekerweg 22 te Tzum Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Als antwoord op de Chinese weigering deel te nemen aan een ontwapenings conferentie van de vijf atoommogend- heden, zal Rusland zeer binnenkort bij De prijs der volle melk is weer geklom men tot die der vooroorlogse jaren n.l. 18 a 19 ct. per liter. Gevestigd te Makkum, P. de Jager, arts. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS te te tegen 38 pet. voor senator Edward Ken- medy; tegenover senator Hubert Hum phrey zou de verhouding 43 tegen 37 zijn en tegenover senator Edmund Mus- kie 43 tegen 36. De uitslag van een soortgelijke opinie peiling in juni gaf een voorsprong van slechts één procent op senator Kennedy en drie procent op senator Humphrey te zien, Muskie had zelfs 2 procent méér dan Nixon. Nederland en Indonesië zijn, dank zij de volledige vertrouwenssfeer, die nu in hun wederzijdse betrekkingen is be- Verkoop bouwterrein te Tzum en Dongjum Doch goede dingen, mar praet der net de hiele dei oer. Verkoop opvaart bij Arumer- vaarf Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) la de de UNO een voorstel indienen voor een wereld-ontwapeningsconferentie, aldus diplomatieke bronnen in Moskou giste ren. Partijleider Leonid Breznjev had in maart tijdens het partijcongres voorge steld ’n ontwapeningsconferentie te hou den van de vijf kernmachten. Peking wees dit categorisch van de hand, omdat alle landen ter wereld en niet de atoommogendheden alléérf betrokken dienen te worden bij de ont wapening. Dichter bij huis: De premier van de Ierse republiek Jack Lynch heeft na afloop van het topge- sprek met premier Edward Heath over de Noordierse kwestie verklaard, dat op geen enkel punt overeenstemming is bereikt en dat „hereniging van beide de len van Ierland de enige manier is om een blijvende vrede in Ulster te verze keren”. De enige toezegging van Britse zijde was een voorstel dat een Britse minister zich op de hoogte zou stellen van de standpunten van alle partijen bij het Noordierse conflict. Met deze taak zal de Britse minister van Binnenlandse Zaken Reginald Maudling worden belast. Premier Lynch liet er weinig twijfel over bestaan dat hij de conferentie als een mislukking beschouwde. Hij merkte sarcastisch op dat de enige positieve zijde van de besprekingen wellicht was dat de Britse regering nu volledig op de hoogte was van het standpunt van Du blin. Bondskanselier Brandt zal misschien nog wel deze maand een bezoek bren gen aan de Sovjet-Unie. Hij heeft een uitnodiging Van 3e “Russische regering aangenomen. Over het tijdstip en de lengte van het bezoek wordt nog over leg gepleegd. Vorig jaar reisde de Westduitse rege ringsleider voor het eerst naar Moskou om daar op 7 augustus het Duits-Rus- sische niet-aanvals. en samenwerkings verdrag te ondertekenen. Zowel Brandt als zijn Russische colle ga Alexei Kosygin had toen al de wen selijkheid geuit van een wat enger con tact. Tot vorige week vrijdag vormde de tot standkoming van een regeling ter ver betering van de situatie in en rondom Berlijn nog een hindernis. Nu die door de ambassadeur der Grote Vier is „ge nomen” heeft de regering in Moskou Brandt aan zijn eigen woorden herin nerd en hem uitgenodigd voor een be zoek. Het is vrijwel zeker dat Brandt zijn uitnodiging van een jaar geleden aan zo wel partijleider Leonid Breznjev als aan premier Kosygin om nu ook eens een bezoek aan de Rijn te brengen, zal her halen. Openbare aanbesteding van het slatten en baggeren van 2 gedeelten stads gracht, tevens het leveren van 24.000 turven. H. Y. Kramer, opticien te Bolsward .is iedere maandag in Makkum bij de Jong, Hotel De Prins, te spreken en te ontbieden voor de levering van bril len voor alle ooggebreken. Overbevolking kan leiden tot massale zelfmoord van de mensheid, zo heeft de Britse sociaal-geograaf dr. S. R. Ayre verklaard op een wetenschappelijk congres te Swansea in Wales. Dr. Ayre, die ver bonden is aan de universiteit van Leeds, was van oordeel dat de mens hetzelfde kan overkomen als de lemmings, een klein soort knaagdieren die zichzelf als gevolg van massaneurose door overbe volking op grote schaal vernietigen door de zee in te lopen. Hij noemde de mens een „schadelijk wezen van de ergste soort”, omdat Iqj onvervangbare hulpbronnen uitput en afval produceert dat vrij wel onvernietigbaar is. Als de wereldbevolking nog driemaal wordt verdubbeld, kunnen er volgende eeuw gemakkelijk 30 miljard in woners zijn. Volgens dr. Ayre kan de wereld, zelfs onder de gunstig ste omstandigheden, aan niet veel meer mensen voedsel verschaf fen. Dit is slechts één van de pessimistische veronderstellingen, die de afgelopen dagen werden gedaan. Een andere is, dat door het wegens vervuiling afsterven van de eencellige organismen in de oceanen de wereld nog hooguit 35 jaar kan bestaan, met een kans correctie van tien jaar zowel naar voren als naar achteren. De bewindsman heeft de indruk, dat het standpunt van president Soeharto onveranderd gebleven is: alleen als lo yale Indonesische staatsburgers zijn te rugkerende Ambonnezen welkom. Wel heeft minister Schmelzer met zijn ambtgenoot Malik een oriënterend-in- formatief contact gehad, dat voor de Nederlandse regering van nut kan zijn in het overleg met de groep Zuidmo- lukkers in Nederland. Overigens is hij van mening, dat publieke mededelin gen in verband met het delicate Am- bon-probleem schadelijk kunnen zijn. De woningstichting heeft geschreven hiertoe bereid te zijn. B. en w. stellen dan ook voor te be sluiten tot aankoop van bovenomschre ven strook grond te Tzum van de Wo ningstichting N.W. Friesland te St. An- naparochie. De heer Jansma zegt dat met een beet je goede wil al deze moeilijkheden wel hadden kunnen worden voorkomen. De verhouding tussen de Tzummers is al tijd goed geweest maar hier is toch wel een uitzondering gemaakt! Mevr. Andela vraagt of het niet beter was geweest de gehele strook grond in een keer aan te kopen. De voorzitter antwoordt dat de gemeen te momenteel erg moeilijk zit wat be treft de financiën. Deze straat is inder daad erg smal, zodat het beter was ge weest de gehele straat aan te kopen. De heer Bouwma vraagt of de palen daar mochten worden geplaatst. Nor maal mag men niets veranderen aan zijn erf e.d. De voorzitter zegt dat hij dit aange vraagd zal hebben bij de bouwvereni ging. Het voorstel wordt dan zonder stemming aangenomen. Met het herfsttij in zicht een foto waar reeds het waas over hangt. Bovendien vallen hier al de bladeren. U mag het gerust weten, de foto is reeds verleden jaar genomen. In de zomer zou de fo to minder expressief zijn. Hoe prach tig accentueren nu de kale takken van de reus links op de voorgrond het stem mingsbeeld. Hoe rustiek is ook het bruggetje rechts. Wedden dat velen moeite hebben de foto te plaatsen en toch is dit een karakteristiek stukje Bolsward. De foto is genomen achter de St. Fransicuskerk en achter Huize St. Martinus, waarvan u vorige week een „luchtopname” zag van de voorzij. U ziet ook het misterieuze grachtje dan vanaf het „Haventje” onder het koor van de kerk doorloopt om dan weer hier te voorschijn te komen en la ter weer een duik te nemen onder het toneel van de Doele door. Menig vol wassene heeft hier als kind over ijs een ontdekkingstocht gemaakt. De foto is genomen door de heer T. Siemonsma, Schelte a Bolswertstraat 25 alhier, die reeds vaker heeft bewezen Bolsward te zien, zoals u het niet eerder zag. J. en P. de H. te Bolsward bekeurd om dat zij in de nacht in de Bolswarder- vaart werden aangetroffen in een roei boot, waarin zich een gebbe bevond. Eis f 50' of 50 dagen. De raad van de gemeente Franekera- vernomen dat zij een uitstekende leer kracht is. In stemming gebracht wor den alle (11) stemmen op mej. Doek- sen uitgebracht, zodat zij hiermede in vaste dienst aan de school te Achlum is benoemd. deel vergaderde in Tzum, dat tijdelijk residentie is onder leiding van de loco- burgemeester Saaksma. De voorzitter opent de vergadering en heet de aanwezigen welkom. De heer A. Osinga en een aantal ande re eigenaren zijn bereid de aan hen in eigendom toebehorende woning Frane kerweg 22 te Tzum met het daarbij be horende bedrijfspand aan de gemeente te verkopen. Het betreffende pand staat op grond die in erfpacht is uitgegeven. Het geheel, inclusief het erfpachtsrecht van de on der en omliggende grond kan worden aangekocht. Zodra b. en w. met de ei genaresse, de kerkvoogdij der hervorm de gemeente aldaar overeenstemming hebben bereikt omtrent de aankoopprijs van de grond zullen b. en w. daartoe een voorstel doen. Dit pand ligt in het saneringsplan en het is dus noodzakelijk dat de gemeen te hierover de beschikking krijgt. Voorgesteld wordt bovengenoemde ning aan te kopen. De heer Bouwma vindt het bedrag erg hoog. Hoeveel komt er nog bij voor aan koop van de grond. De voorzitter zegt dat dit niet veel zal bedragen. De kerkvoogdij heeft nog meer grond in het saneringsplan lig gen. Alles zal dan in één ke»r van de kerkvoogdij worden aangekocht. Het voorstel wordt dan zonder stem ming aangenomen. Indonesië als inmenging in interne aan gelegenheden beschouwd en daarom niet geaccepteerd zijn. De Amerikanen houden vol, dat seismo grafen lichte kernexplosies onder de grond niet kunnen onderscheiden van natuurlijke aardbevingen, en dat men daarom geen kemstopverdrag op seis- mografische garanties kan baseren. Het Nederlandse document komt na uit gebreide studies tot de conclusie, dat er misschien enkele kernproeven van ge ring vermogen door de mazen van het seismografische net zouden slippen, maar dat dit risico-element praktisch tot nul wordt gereduceerd, als men het instrumentarium zou aanvullen en ver beteren. De onderwijzeres aan de openbare gere school te Achlum, mevr. S. Boer-de Haan is reeds geruim^ tijd we gens ziekte niet in staat haar werk zaamheden aan die school uit te oefe nen. De direktie van het Alg. burger lijk pensioenfonds heeft inmiddels ver klaard dat zij blijvend ongeschikt is haar betrekking te vervullen. I.v.m. deze ver klaring kan haar met ingang van 1 september 1971 ontslag worden ver leend. Sedert 1 juni 1970 is aan deze school werkzaam mej. M. N. M. Doeksen te Harlingen. Zij heeft medegedeeld een vaste benoeming gaarne te willen aan vaarden. In overleg met de inspecteur van het lager onderwijs stellen b. en w. voor aan mevr. S. de Boer-de Haan eervol ontslag te verlenen als onderwij zeres aan de openbare lagere school te Achlum en in gelijke functie te benoe men mej. M. N. M. Doeksen te Har lingen, met ingang van 1 september 1971. De raad kan zich er mee vereni gen dat aan mevr. De Boer-de Haan eervol ontslag wordt verleend. De heer Vrieswijk zegt blij te zijn dat mej. Doeksen aan de school in Achlum wil blijven. Hij heeft van het hoofd De garages en pakhuizen van de melk boer en de groenteboer te Tzum zijn ge legen aan het Oostelijk Achjerom in dat dorp. Nu doet zich de omstandig heid voor dat beide winkeliers een gro tere auto hebben aangeschaft, waardoor voor het inrijden in de garage een gro tere draaicirkel nodig is, in deze toch al zeer smalle straat. De moeilijkhe den zijn echter nog vergroot doordat één van de bewoners van de nieuwe woningen aan de KI. Osingastraat een aantal palen heeft geplaatst tegen de verharding aan. Om moeilijkheden ter plaatse te voor komen zouden b. en w. willen voorstel len dat de gemeente een strook grond van de woningstichting N.W. Friesland terug koopt teneinde daarop een ver harding aan te brengen waardoor de be wuste bedrijven weer de nodige ruimte kunnen krijgen. us hjoed to sizzen 1 Een ander gevaar, dat de mens waar- schijnlijk beter tegen kan gaan is dat de atoombewapening. Vermeldingswaard 1 is hierbij, dat juist Nederland op de i ontwapeningsconferentie duidelijk stel- i ling heeft genomen tegen het Ameri- kaanse argument, dat een ondergrond- se kemstop moet worden gegarandeerd door inspecties ter plaatse van ver- i meende overtredingen. Door de Nederlandse onderhandelaar Evert Bos werd gisteren aan de 25 de legaties een document overlegd, dat is opgesteld in samenwerking met de seis moloog A. R. Ritsema van het KNMI. Hierin wordt gesteld, dat het huidige wereld-netwerk van seismografen ver gaande .garanties biedt tegen een clan destiene ondergronds kernproef, iets wat de Verenigde Staten hardnekkig blijven bestrijden. Om het oog meer westwaarts te rich ten: De populariteit van president Nixon neemt toe door zijh nieuwe economi sche beleid. Hij heeft de voorsprong op zijn voornaamste democratische riva len vergroot. Volgens het laatste Gallup-onderzoek, dat na de bekendmaking van de jong ste ingrijpende Amerikaanse economi sche en monetaire maatregelen is ver richt, zou Nixon als er op dit ogenblik presidentsverkiezingen worden gehou den, 43 procent van de stemmen krijgt Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Organist Hardin en drummer York, beiden afkomstig uit de Spencer Davis Group vormen sinds enige tijd een duo dat met behulp van studie musici kort geleden een elpee maakte met songs van het allerbeste kaliber. „For the world” is het resultaat van deze unieke samenwerking. Herhalingsonderwijs aan de Chr. Nat. School te Wommels. Het hoofd der school S. Zwart. Zitting van de Arumerpolder in het tramstation te Arum tot het ontvan gen van de maalgelden. reikt, nader tot elkaar gekomen en door het koninklijk bezoek aan president Soe harto is de conflictsituatie nu defini tief beëindigd. Dit is de conclusie van minister drs. W. K. N. Schmelzer, die als bewinds man van Buitenlandse Zaken koningin Juliana en prins Bernhard tijdens hun staatsbezoek aan Indonesië heeft ver gezeld. Nauwelijks terug uit Djakarta heeft minister Schmelzer gisteren een oriën terend onderhoud gehad met ir. J. A. Manusama, de leider van de Zuidmolukkers in Nederland. Minister Schmelzer heeft in Djakarta niet gepleit voor het verlenen van een zekere mate van zelfbestuur aan de Z.-Molukken om daarmee het Ambonne- zen-vraagstuk op te lossen. Dit zou door Door de heer M. van den Oever Bolsward is aan de Noorderhaven Harlingen een tweede zaak geopend. De Woningbouwstichting N.W. Fries land te St. Annaparochie is voornemens om in Tzum aan de Mr. KI. Douwes- straat en te Dongjum aan de Noorder- straat resp. 15 en 10 woningen te bou wen. In verband hiermede heeft genoemde stichting verzocht de hiervoor benodig de grond aan haar te verkopen. De oppervlakten van de bouwterreinen bedragen: te Tzum 2689 m2, te Dong jum 834 m2 en 1284 m2. Voorgesteld wordt deze bouwterreinen te verkopen aan de Woningstichting voornoemd. Mevr. Andela vraagt of de woningen die te Tzum zullen worden gebouwd wel worden bewoond, vooral nu de huurprijs hiervan erg hoog zal liggen. Bovendien vraagt zij of deze 15 woningen niet op een te kleine plaats worden gebouwd. De voorzitter antwoordt dat deze wo ningen volgens het gelden bestemmings plan, dat destijds door de raad is goed gekeurd, zullen worden gebouwd. Dit be treft de goedkoopste woningen die mo menteel gebouwd worden. Alle gemeen ten komen voor een dergelijke huurprijs te staan. Het voorstel wordt dan zonder stem ming aangenomen. en w. hebben het waterschap „De Achlumer Noorderpolder” toestemming gegeven de opvaart tussen de weg Hit- zum-Achlum en de Arumervaart af te dammen bij de uitmonding in de Aru mervaart. Deze opvaart is nog eigendom van de gemeente, maar omdat hij geen enkele betekenis meer heeft voor de gemeente, komt het b. en w. gewenst voor deze opvaart in eigendom over te dragen aan de eigenaren van de naast liggende per celen voor een prijs van f 1,per over te dragen gedeelte. Bedoelde landeigenaren zijn hiertoe be reid als de gemeente de overdrachtskos ten voor haar rekening neemt. Het voorstel van deze verkoop is dat de gemeente dan verlost is van het on derhoud van deze opvaart. B. en w. stellen dan ook voor deze op vaart te verkopen aan de naastliggen de landeigenaren. Zonder stemming wordt dit voorstel aangenomen. Uitloting van obligaties van de bur- gerzinleningen van: f200.000: nrs. 40, 55, 100, 123, 124, 125, 143, 171, 185 en 194; f 100.000: nrs. 9, 58, en 84; f210.000: nrs. 88, 92, 110, 116, 157, 162 en 178. Voorst deelt de voorzitter mede 'dat er een brief is binnengekomen van het ge meentebestuur van Franeker om in principe akkoord te gaan met een ge deelte van het te lijden verlies in 't te bouwen gemeenschapscentrum te Fra neker. Na wat heen en weer gepraat in de raad wordt besloten dit voorstel aan te houden tot er meerdere gegevens bekend zijn omtrent het bedrag, het doel van dit centrum, de capaciteit, het eventuele gevolg wat kan opleveren bij het kulturele leven in de dorpen in ei gen gemeente.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1