Zo luidde Rusland de vroegere machthebber uit de week De foto van Biesheuvel zit met erfenis van Witte veen Babe Skroar Hrf „geheime” wapen van Rood-China Gouden filmpjes Evert en Wiepkjes tiental is 700 jaar 'C MP» J i T MHHM Hwat haf ■L - VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1971 110e JAARGANG No. 70 Top-beraad over Noord-Ierland Zwijgen Wisselkoers Gevolgen Tsjoe verklaarde dit tijdens een diner Komt Hess nu vrij? China en drugs Veer gelaten üs hjoed to sizzen Bezuiniging wor- Advertentieprijs: 18 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Fan rykdom is de rjochte mjitte, frede to balden yn hüs en op strjitte. Koopt uw klompen in De Kleine Winst, S. Hengst, Bargefenne Bolsward. Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Volgens de politieverordening moeten de winkels en barbierszaken 8 uur dicht zijn, behalve op zaterdag. Café’s horen dicht te zijn om 10 uur. Géén kachelplaten S. Faber, Dijkstr., Bolsward. De Prior van het Klooster in Witmar- sum, Pater v. d. Vloodt herdenkt zon dag zijn 25-jarig religieuze gelofte. Communistisch China heeft een wel overwogen en groots opgezette poging ondernomen de Amerikaanse jeugd en andere westerse jongeren onder de in- Maandag 26 sept. einde zomertijd. Om ’s morgens 3 uur moet de klok een uur stilstaan. 3e week sept. 1921 Wat is er aan de hand? Bij het af treden van het vorige kabinet stelde mi nister Witteveen voor zijn opvolger, de KVP-er Nelissen, zoals gebruikelijk een nota op met zijn visie op de te ver wachten begrotingstekorten. Min. Wit teveen kwam tot een schatting van ne genhonderd miljoen gulden. Voor DS’70 en de VVD was dat aanleiding om des te sterker aan te dringen op extra be zuinigingen. Daarover is ook binnen de nieuwe regeringsploeg overeenstemming bereikt. Het Akkoord was echter net klaar of minister Nelissen kwam tot een heel andere conclusie. Het te verwach ten begrotingstekort liep eerst op tot bijna twee miljard(l), nadere bereke ningen gaven veertien dagen geleden het forse bedrag van 3,2 miljard gul den. Het rekenwerk van minister Nelis sen wierp het regeerakkoord volkomen ondersteboven. De afgelopen weken is dan ook, onder aanvoering van premier Biesheuvel, druk overleg gevoerd met de regeringspartijen over de noodzake lijke aanpassing van het beleid. De re gering wil, om de tekorten te dekken, extra leningen sluiten bij de pensioen fondsen, maar ook een aantal belastin- gers fors verhogen, ’t BTW-tarief moet volgens de regering omhoog, terwijl ook de zogenaamde wiebeltax’ volgend jaar tot vijf procent wordt opgeschoefd. Die „wiebeltax” is een extra verhoing van de loon- en inkomstenbelasting, bedoeld om corrigerend op de conjunctuur te werken. De opzet is zo’n beetje dat door verzwaring van de belasting geld Na de vergadering van de zes maandag in Brussel werd bekend gemaakt dat de vertegenwoordigers van de EEG-landen in de groep van tien rijke landen woens- dag en donderdag in Londen erop zul len staan dat de Amerikaanse dollar zal worden gedevalueerd ten opzichte van het goud. Een oplossing die alleen revaluatie van de overige valuta's inhoud zullen de Zes voorlopig niet aanvaarden. Deze mening van de zes ministers van ’Financiën werd in het slot communi qué na de EEG-ministerraadsvergade- ring gisteravond slechts in bedekte ter men weergegeven, omdat de Westduitse minister Karl Schiller vooral de Ame rikaanse regering niet voor het hoofd wilde stoten. Het Kabinet-Biestieuvel zal ook tot een totaal bedrag van 1 miljard gulden (hon derd miljoen méér dan was afgespro ken) gaan bezuinigen. Hiervoor zal de ontwikkelingshulp worden beknot, ter wijl ook de voorgenomen uitbreiding van het defensiebudget zal worden be perkt. len de mensen met de lagere inko mens (tot f12.000) hiervan geen na deel ondervinden. Zij gaan er integendeel het volgend jaar enige tientjes op vooruit, dank zij de automatische inflatiecorrectie van de tarieven van de loon- en inkomstenbe lasting, die door DS’70 en de VVD tij dens de begrotingsonderhandelingen op het scherp van de snede is afgedwon gen. De middengroepen (rond de f20.000) zullen bij deze verschillende belasting maatregelen ongeveer quitte spelen, ter wijl de mensen met hogere inkomens in het volgend jaar enkele tientallen guldens meer zullen moeten betalen. De verhoging met twee procent van de tarieven van de loon-, inkomsten-, ven nootschapsbelasting, die voortvloeit uit het toepassen van de zogenaamde wie beltax, kan na drie maanden wer wor- beltax, kan na drie maanden weer wor- tie dat toelaat. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157), UNCTAD-informatiecentnim NOVIB Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, BaarderadeelHennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Een ander probleem dat zich voortsteept is niet zozeer een politiek dan wel een economisch, al hebben die twee met el kaar te maken, n.l. de situatie op de geldmarkt. De zes EEG-ministers van Financiën zijn voorstanders van een totale her ziening van de internationale wissel koersverhoudingen. Zonder eerbetoon, zonder lofredenen en openbare rouw, vrijwel ver geten en nauwelijks betreurd door zijn volk, werd Nikita Sergevitsj Chroestsjev maandag ten grave gedragen op Moskous Novedevitsjye kerkhof, een tuin bij een roodommuurd klooster. De „helden”- piaats die «Josef Stalin, zijn voorganger, die hij had verguisd, toch nog te beurt is gevallen, aan de muur van het Kremlin, is de vroe gere Sovjetleider Chroestsjev niet gegund. Nikita Chroestsjev overleed zaterdag in ’n ziekenhuis na een zware hartaanval, de derde die hem de laatste jaren trof. Zijn vrouw en dochter waren aan zjjn sterfbed. Hij werd 77 jaar. Politiek Den Haag zit niet alleen met de handen in het haar, maar ook met een forse kater. De erfenis, die het Kabinet Biesheuvel van het Kabinet-De Jong heeft overgenomen, blijkt een vrywel failliete zaak te rijn. Zelfs in de beste liberale kringen durft men eigenlijk geen goed woord meer over te hebben voor de vorige liberale minis ter van Financiën, prof. Witteveen. De heer Hilterman, bekend po litiek commentator van onverdacht liberale huize, zei zelfs dat Wit teveen erg veel afweet van economie, maar zijn handen van de staatskas moet afhouden. Een strafschop, die voluit het ex-ministe- riële achterste heeft geraakt. Het kabinet heeft gemeend hiervan te moeten afwijken door de jongste on gunstige financiële ontwikkelingen, die het noodzakelijk maakten nog eens voor 90 miljoen te bezuinigen, naast de be zuinigingen op de overheidszaken van circa 970 miljoen, waarover men het al eerder eens was. Wel ligt het in de bedoeling, dat De fensie en Ontwikkelingshulp de 50 mil joen, die zij nu onverwacht samen moéten afstaan, in het verdere verloop van de regeringsperiode terugkrijgen. Hoewel de komende rijksbegroting de onplezierige verrassing van een tijdelij-, ke verhoging van de directe belas tingen in petto heeft (wiebeltax), zul- De laatste zeven jaar, na zijn val van de hoogste top, heeft Chroestsjev als gewone gepensioneerde ambtenaar ge leefd. De autoriteiten en de pers zwe gen hem dood. Ook na zijn overlijden. Pas maandag morgen stelde het partijblad Pravda het Sovjetvolk officieel op de hoogte van zijn heengaan. Het was een zeer kort communiqué, waarin het centrale comité en de mi nisterraad „tot hun grote droefheid be kendmaken dat de vroegere eerste sec retaris van het centrale comité en voor zitter van de ministerraad, de gepen sioneerde Chroestsjev is overleden na een ernstige en lange ziekte.” Mensen op straat in Moskou, die door buitenlandse journalisten werden inge licht, reageerden koel, soms zelfs vijan dig. Niemand leek getroffen. In het buitenland werd Chroestsjev veel uitvoeriger en warmer herdacht dan in zijn eigen land. Het Nederlandse ministerie van Bui tenlandse Zaken noemde hem „een der meest dynamische en temperamentvol le Sovjet-staatslieden”, en zijn bewind „een markante fase in de geschiedenis der Sovjet-Unie”. De Sovjet-Unie zou, volgens het Brit se zondagsblad Sunday Express, over wegen Rudolf Hess vrij te laten uit de gevangenis van Spandau. Het Kremlin heeft de vrijlating van deze laatste ge vangene van Neurenberg in overweging genomen in verband met de viermo- gendhedenovereenkomst over Berlijn. Hess, die 77 is, is in Neurenberg tot levenslang veroordeeld. Hij was de plaatsvervanger van Hitler voor hij in de oorlog naar Engeland vloog in een fantastische poging de vrede te bewerk stelligen. Op hervormingsdag zal de chr. school te Witmarsum het 50-jarig bestaan her denken. met Nasser op 23 juni 1965 in Alex- andrië en inmiddels zijn de gevolgen van deze invloed merkbaar. President Richard Nixon zal dan ook, naar de Telegraaf uit Amerika ver neemt, van de Chinese opium-actie te gen de Amerikaanse jeugd een van de voornaamste punten van zijn komende ontmoeting met partijleider Mao Tse- toeng maken. De Amerikaanse president wil elke ver dere verbetering in de Amerikaans-Chi- nese betrekkingen zelfs ondergeschikt maken aan een regeling van deze zaak welke alleen kan neerkomen op beëindi ging van de Chinese opium export. Na het verre oosten het nabije westen. Ierland zit nog altijd in een impasse, maar nu zullen de premiers van En geland, Noord-Ierland en de Ierse Re publiek op 27 en 28 september in het buitenverblijf Chequers van de Britse premier een rondetafelconferentie hou den. De Ierse premier Lynch behoudt zich het recht voor ook over de hereniging van Ierland te spreken. Tot dusver werd getwijfeld aan de be reidwilligheid van de Noordierse pre mier Faulkner, maar ook hij heeft met de conferentie ingestemd. De grenzen tussen Noord-Ierland en de Ierse Republiek en de constitutionele status van Noord-Ierland als deel van het Verenigd Koninkrijk kunnen echter niet ter discussie staan, zo heeft Faul kner onlangs verklaard. Bovenstaande centrum meldt dat de internationale monetaire krisis en de gevolgen daarvan voor de ontwikke lingslanden een krisissfeer hebben ge schapen in de lopende voorbereidingen tot de 3e UNCTAD-konferentie die vol gend jaar april in Santiago te Chili zal worden gehouden. Deze voorbereidingen vinden plaats in de UNCTAD-board, de raad van han del en ontwikkeling van UNCTAD, die op het ogenblik in Genève bijeen is. De krisis manifesteert zich in de in spraak die door de ontwikkelingslanden wordt geëst in de besprekingen en on- derhandelingen over de hervorming van het internationale monetaire systeem, een eis die op opmerkelijke wijze wordt ondersteund door de kommunistische landen van Oost-Europa. Beide landengroepen, twee van de drie in de UNCTAD de derde is die van de rijke landen hebben de sekretaris- genraal van UNCTAD gevraagd deze eis voor te leggen aan de lidstaten van het Internationale Monetaire Fonds en met de direktie van dit fonds te over leggen op welke wijze met de belan gen van de ontwikkelingslanden reke ning kan worden gehouden bij deze mo netaire hervormingen. In een drie pa gina’s tellende verklaring hebben de ontwikkelingslanden hun klachten uit eengezet. De ontwikkelingslanden wijzen er daar in op dat de eenzijdig afgekondigde Amerikaanse maatregelen op monetair, kommercieel en fiskaal gebied de moei lijkheden waarvoor de ontwikkelings landen toch al geplaatst zijn in aan zienlijke mate zullen vergroten. Ontwikkelingshulp zal op de rijksbegro ting 1972 25 miljoen gulden minder krij gen dan aanvankelijk de bedoeling was. Dit is echter niest het enige departe ment, dat een belangrijke veer moet la ten, want voor Defensie zal eveneens 25 miljoen minder worden uitgetrok ken. Daarmee heeft het kabinet-Biesheuvel de afspraak in het regeerakkoord tus sen KVP, WD, ARP, CHU en DS’70, dat onder leiding van informateur prof. P. A. J. Steenkamp tot stand was ge komen, over de toeneming van de uit gaven voor Defensie en Ontwikkelings hulp in het volgend jaar, doorbroken. Volgens dit akkoord zou Defensie er in 1972 op de kop af 55 miljoen extra bijkrijgen en zou de begroting voor ont wikkelingshulp worden verhoogd van 970 miljoen tot 1.050 miljoen. Ttan te kopen. De grote en straks zeer aktuele vraag is echter wat onze ste delijke overheid er dan mee gaat doen. Afbreken? Restaureren in een histori sche verantwoorde staat? Maar dan zal het ook een nieuwe bestemming moe ten krijgen. Met alle dingen die men weet, meent te weten of alleen maar kan vermoeden, kunnen we het wel met de heer W. H. Keikes eens zijn, die destijds in een ar tikel van de uitgave „Boalsert, hert fan Westergoa” als zijn mening te ken nen gaf, dat dit restant van een trots 16e eeuw huis, vermeld in de voorlo pige lijst van Nederlandse monumenten, een uitermate merkwaardige herinne ring is aan een bewogen periode uit Bolswards verleden. 'De foto werd gemaakt door de heer Joh. B. Elzinga, Joh. Prooststraat. vloed van verdovende middelen en voor al van de op opium gebaseerde „hard” drugs te brengen. jaren zijn geuit door bestrijders van ’t steeds groter wordende druggebruik worden bevestigd door een uitlating van de Chinese premier Tsjoe En-lai te genover wijlen de Egyptische presi dent Nasser welke voorkomt in de me moires van laatstgenoemde: „Herinnert u zich dat het Westen ons de opium heeft opgedrongen? Zij voch ten tegen ons met opium en wij zullen nu met hun eigen wapens tegen hen gaan vechten. Wij zullen hun eigen me thoden tegen hen gebruiken. Wij willen dat zij een groot leger in Vietnam op de been houden dat als gijzelaar in on ze macht zal zijn en we willen ze dan demoraliseren. De invloed die deze de- moralisering op de VS zal hebben, zal veel groter zijn dan wie ook zich rea liseert.” Tsjoe En-lai had tevoren ge zegd dat China zoveel mogelijk Ame rikaanse militairen in Vietnam wilde zien, „want wij voelen, dat we ze dan in onze macht hebben, wij kunnen dun hun bloed hebben.” Op onze vraag of men dit plekje her- ’t wordt opgeheven. De gemeente blijkt kende, moesten enkele Bolsward-ken- reeds van Gedeputeerde Staten toestem- ners-bij-uitstek het antwoord schuldig ming te hebben gekregen het gebouw blijven. Het is dan ook wel moeilijk te loka liseren, dit vrij hoge en helaas ook ver vallen bouwsel, dat zich echter midden in de stad bevindt. Om u niet langer te laten raden: de foto laat een deel van de achterkant zien van wat er thans nog over is van het eens zo roemruch te Heerma-huis, gelegen aan de Heere- mastraat. Het was in de 16e eeuw, dat dit huis als zogenaamde „stins” binnen het ste delijk gebied van Bolsward tot de meest voorname gebouwen behoorde. In zijn glorietijd moeten de gebouwen en terrei nen van deze stins zich tot de Turfka- de hebben uitgestrekt. Volgens vermel ding in oude kronieken, ging het in deze Stadsvesting, want dat was het toch ei genlijk wel, destijds wel eens zeer hard handig toe. Tijdens de toenmalige on derlinge oorlogjes tussen de steden moet het Heerma-huis zelfs eenmaal een be legering hebben doorstaan. Van op ou de afbeeldingen van het huis zichtbare deuren en ramen vindt men in het thans nog resterende deel duidelijk de sporen terug, ook al hebben in de loop der tij den verschillende in- en externe verbou wingen plaatsgevonden. Een laat-mid- deleeuwse zoldering van zogenaamde moer- en kinderbalken kan men er ook nog aantreffen, terwijl op de dakcon structie cijfers voorkomen, die noch tot het Romeinse, noch tot het Arabische (het onze) schrift behoren. Nu al vele jaren achtereen is het een boerderijtje, sinds 1936 bewoond door en eigendom van de familie Spijksma, die zich duidelijk bewust blijkt in een om geving van historische betekenis te wer ken en te wonen. Zeer binnenkort, men denkt in elk geval voor het eind van dit jaar, zal dit echter verleden tijd zijn. Ook dit bedrijfje gaat in de zo genaamde sanering, duidelijker gezegd, .■.j Een kerkeplaats te Oosterend werd ver huurd voor f 142 per pondemaat. Eerste Bolswardsche electrische! stenmakerij Gebr. A. en J. ten Brink, Grote Dijlakker. Bietendollers, fa. Th. H. v. d. Meulen, Bolsward. Feike Hoekstra heeft zich als rijwiel handelaar en -hersteller gevestigd te Schraard. wordt onttrokken aan de consumptie, wat een ontspannende uitwerking op de conjunctuur kan hebben. De regering wil deze hogere „wiebeltax” nu gebrui ken om een deel van het tekort aan te vullen. Het is helemaal niet zeker dat de re geringspartijen gunstig zullen reageren als volgende week deze regeringsplan- nen officieel bekend zullen worden ge maakt. Met name binnen de KVP en de WD zijn nogal wat bezwaren tegen het toepassen van de wiebeltax als dek king voor de begrotingstekorten. Dit zou betekenen dat tegen het princi pe in - ’t geld toch in de uitgavensfeer terecht komt. Binnen de regerings partijen bestaat ook ongerustheid over het plan om de BTW-tarieven te ver hogen. (Gedacht wordt o.m. aan invoe ring van het 14 pet. tarief voor de le vering van electriciteit). Een aantal le den der fracties vreest dat deze maat regel een stortvloed van prijsverhogin gen tot gevolg zal hebben, waar dan la ter weer zwaardere looneisen van de vakbonden tegenover moeten staan. Het onverwacht grote tekort wordt voor een deel veroorzaakt door de sterk gestegen loonkosten. Er zijn ech ter ook heel wat verwijten losgekomen aan het adres van de vroegere minis ters Veringa (Onderwijs) en Bakker (Verkeer en Waterstaat). Zij zouden de uitgaven op hun (dure) departemen ten uif de hand hebben laten lopen Voor een deel ook uit electorale over wegingen. De familie Rodenhuis uit Baard telt nu nog tien kinderen die met de verjaar dag van zuster Anna precies zeven honderd jaar zijn geworden. De kinderen van Evert en Wiepkje Ro denhuis hebben het heugelijke feit in Baard gevierd waar hun ouders steeds hebben gewoond, nu wonen er nog vier kinderen. Men had het vroeger niet gemakkelrjk doch de grote huishouding van twaalf kinderen, een broer en een zuster zijn overleden, was steeds gezelligheid en er was altijd een goed „gebraden” op tafel. Kalveren drijven naar de markten in Sneek en Leeuwarden handel in jongvee en pluimvee was Evert Rodenhuis zijn vrij beroep en enkele koeien melken. Ook Klaas en Tjalling zit het han delen wat in het bloed, Tjalling kan men nog steeds op de markten aantref fen. Zuster Tjitske is de oudste 82 jaar en de jongste is Jelle, hij is 62 jaar De tien zijn, Siep Yde, Klaas, Tjal ling, Tjitske (moeder van statenlid J Rodenhuis), Evertje, Oeke, Jelle Ann en Wiepkje Rodenhuis. Proficiat fanrl lie Rodenhuis! - -.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1