EEG ageert tegen druggebruik de week De foto van Gabs Skroar In India voltrekt zich een drama erger dan in Biafra Prov. commissie I Kinderpostzegel- Motelgesprek: Agressie in de wereld STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes voor bevordering Fries taalgebruik 110e JAARGANG No. 72 VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1971 Wymbritseradeel, Oorlog SS-’ Ondersoek India Rol van V.S. Japan wil invoer versoepelen Nederlands voorstel Terug de Naar Politleleger' Hwat nat üs hjoed to sizzen Einde aan crisis i Moessons Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Wegens vertrek van Mebius Lolkema is te Arum tot klokluider benoemd de heer H. Hiemstra. Benoemd tot hoofd der Nutsbewaar- school te Makkum mej. E. Everaarts te Akkrum. Ontvangen nieuwe zending bonten R. J. Miedema, Wommels, tel. 8. Men verwacht dat volgende maand, na de periode van moessons, de strijd tus sen de Oostbengaalse onafhankelijk- heidstrijders en het Westpakistaanse le ger opnieuw zal uitbreken. Als gevolg van deze strijd zal de In diase regering onder sterke druk ko- Een dergelijke ontwikkeling zou voor Pakistan aanleiding zijn om de oorlog aan India te verklaren, zoals presi dent Jachja Khan herhaaldelijk heeft gezegd. De Pakistaanse president zou al rug gesteun hebben gezocht bij Teheran welke hem echter is geweigerd. Ze gaan van huis tot huis en noteren bestellingen voor zakjes kinderzegels en mapjes prentbriefkaarten. Het zal dit jaar de 25e keer zijn, dat de school jeugd onder het motto „dóór het kind vóór het kind” aan de aktie mee doet. Het resultaat kan niemand voorspellen alles hangt af van de manier waar op de kinderen worden ontvangen. klooster is tijdelijk ook vrouwenkloos ter geweest. Het heette toen Mariën- poort, de naam, die aan de parallel- straat werd gegeven. De verbindings- Dy’t gjin büter op brea barre mei, moat it droech ite. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS (Titg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) in oktober 1969 ook al politieel werk heeft verricht. De strijdkrachten ?ijn voorts betrokken geweest bij het on derdrukken van een oproer in de fe derale gevangenis te Kingston in april van dit jaar en zij verrichten een be langrijke politiële taak tijdens ont voeringen in Montreal vorig jaar okto ber. „De Canadese ervaring wijst dui delijk op de noodzaak om in de toe komst doelmatig het hoofd te kunnen bieden aan intimidatie en geweld als wapens van politieke actie.” Een niet minder urgent probleem, maar van veel meer menselijke aard, is de tragedie in India-Pakistan. De Britse kinderarts John Seamen, die werkt bij de Oostpakistaanse vluchte lingen in India, heeft zaterdag ver klaard dat naar zijn schatting reeds 100.000 tot 150.000 kinderen beneden de acht jaar in kampen in West-Ben- galen zijn omgekomen. Hij beschuldig de de Indiase autoriteiten van tekort komingen in hun hulpprogramma’s, die er toe zouden kunnen leiden dat an dere landen en organisaties ophouden met hun hulpverlening. Dr. Seamen, die in juli naar India kwam om een kinderziekenhuis te stich. ten in een groot vluchtelingenkamp in Noord-Calcutta, zei in een vraagge sprek met twee buitenlandse correspon denten, te geloven dat de ondervoeding onder de kinderen erger was dan tij dens de burgeroorlog in Nigeria, waar hij ook heen ging om hulp te verle nen. Het aantal doden zal spoedig drie tot viermaal zo groot zijn als in de tijd van het drama in Biafra dit is niet alleen maar speculatie, het is onvermijdelijk, zo zei de 27-jarige arts. Hij zei te verwachten, dat tegen ja nuari een half miljoen kinderen zullen zijn gestorven aan ondervoeding en dat in sommige kampen elk kind zal ster ven aan ondervoeding en bijkomende ziekten. De Europese Gemeenschap gaat het gebruik van verdovende midde len bestrijden. Een Frans voorstel daartoe vond gisteren in Brussel veel instemming bij ministers van West-Duitsland, Italië en Benelux. Nederland hield nog een slag om de arm. Staatssecretaris Wester- terp (buitenlandse zaken)„Nu Frankrijk met een nadere verkla ring van president Pompidou is gekomen, (waarin een geconcen treerde actie tegen verdovende middelen werd voorgesteld) kan het Nederlandse kabinet ook een besluit nemen. .Voorwaarde is wel dat het overleg over drugs in andere organen (Raad van Europa bij voorbeeld niet wordt doorkruist”. Verder wil hij dat ’t spel volgens de regels van de EEG wordt gespeeld, zodat het geen intergouver nementeel onderonsje wordt. Op voorstel van Nederland is in de conclusie van het debat opgenomen dat de lidstaten geen eenzijdige bescher mende maatregelen ten behoeve van hun industrieën zullen nemen (door export subsidie bijvoorbeeld). Het was de een stemmigheid die daarover bestond waaraan dhr. Westerterp belang hecht te. Ook zal worden nagegaan in hoeverre een versnelling van de economische en monetaire Unie een oplossing zal kun nen bieden voor de moeilijkheden die op dit terrein binnen de EEG zijn ge rezen. De heer Westerterp betwijfelde weliswaar of daaraan niet te veel insti tutionele problemen in de weg staan, maar als overeenstemming mogelijk zou zijn, dan mocht die naar zijn smaak worden gekenschetst als een „vlucht vooruit”. Het is de bedoeling dat ook de kandi- daatsleden Engeland, Noorwegen, Dene marken en Ierland bij het drugpro bleem worden betrokken. De Franse mi nister Schumann (buitenlandse zaken) pleitte voor een grondig onderzoek van het vraagstuk. Overigens heeft de EEG nog wel meer problemen aan het hoofd dan dat van het druggebruik. Vooral de financiële problematiek is geen eenvoudige zaak. President Jachja Khan van Pakistan overweegt onderhandelingen met de ge vangen genomen Oostpakistaanse leider sjeik Moedjiboer Rachman om een eind te maken aan de crisis in Oost-Pakis-, tan, aldus sterke geruchten in Londen. Voorwaarde tot enig overleg met de sjeik, die nu in het geheim wordt be recht voor zijn aandeel in de onder drukte afscheidingsbeweging in Oost- Bengalen, zou zijn dat de door Oost- Bengalen verlangde autonomie alleen binnen een verenigde Pakistaanse staat kan fungeren. De Pakistaanse president zou weigeren persoonlijk met de sjeik te onderhande len maar zou onder druk van bevrien de landen een burgerregering willen be noemen, die de onderhandelingen moet voeren. Volgens diplomatieke waarnemers moet West-Pakistan, wil het overleg kans van slagen hebben, als uitgangs punt nemen een maximum aan auto nomie voor Oost-Pakistan. Alleen sjeik Moedjiboer bezit de in vloed en geloofwaardigheid om de ver bitterde Oostpakistani’s een regeling binnen een verenigd Pakistan te kun nen „verkopen”, aldus de waarnemers in Londen. De geruchten over een ommezwaai van de Pakistaanse politiek inzake Oost- Bengalen komen te midden van een groeiende vrees in het westen over een oorlog tussen Pakistan en India. Tenslotte nog een economsch bericht. Japan wil deze maand de invoerrech ten op ruim dertig verbruiksgoederen en grondstoffen verlagen, zo heeft het ministerie van financiën in Tokio mee gedeeld. Op de goederenlijst zouden onder meer voorkomen: kaas, eieren, whisky, op- loskoffie, auto’s, luchtverversingsap paratuur, films en sojabonen. De verlaging is bedoeld om de invoer aan te moedigen. Het land heeft een (te) groot overschot in de handel met het buitenland. De stroom buitenlands geld die het land binnenkomt heeft een opwaardering van de yen waarschijn lijk gemaakt. Het Japanse kabinet pro beert echter een revaluatie te ontgaan. men te staan om de onafhankelijk heidsbeweging van sjeik Moedjiboer te helpen en te erkennen. Advertentieprijs: 18 ct. pór mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Agressie in de grote wereld-samenle- ving kennen we als het „persoonlijke” geweld (oorlog enz.) en het strukture- le geweld d.i. veroorzaakt door de op bouw van onze maatschappij (arme landen slachtoffer van onze welvaart). In de 2e wereldoorlog als gevolg van persoonlijk geweld 50 miljoen doden; in 1971 sterven 30 miljoen mensen door de honger (struktureel geweld). Kunnen we iets met „sociale verdedi ging” als strategie van geweldloosheid, zoals door Th. Ebert o.a. afgelopen za terdag op het kongres in Groningen be sproken is. Het motelgesprek te Heerenveen begint om 15.00 uur en wordt ingeleid door de heer H. B. Kroon uit Wijtgaard. (Voorzitter St. Frl. voor Ontwikkelings samenwerking). Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeél, Workum en 4e week sept.' 1921 Het verzoek van de omwonenden de gracht bij de Grote Kampen te dempen wordt afwijzend beschikt. De kosten zouden f 160.000 bedragen. De ministers van buitenlandse zaken van de EEG zijn maandag niet veel ver der gekomen in hun beraad over de mo netaire en economische maatregelen van de VS. Maar, zoals de Nederland se staatssecretaris Westerterp zei, met grote bezorgdheid hebben wij kennis ge nomen van de mogelijkheid dat de VS op korte termijn tot conttnentering van zijn textielimporten zou kunnen beslui ten. Daarop wees een mededeling van het commissielid Dahrendorf en de heer Westerterp meende dat zo’n maatregel een ernstige escalatie zou kunnen be tekenen in de geschillen die tussen de VS en de rest van de wereld op dit terrein zijn gerezen. Opnieuw heeft premier Indira Gandhi van India verklaard dat de circa 8,5 miljoen vluchtelingen uit Oost-Pakis tan naar hun land terug moeten. Op internationaal plan moet daartoe mogelijkheid geschapen worden. Zij kunnen „een paar maanden” blij ven, maar zich in geen geval in India vestigen, aldus de premier op een par- tijvergadering. De hulp uit het buitenland noemde zij maar net voldoende voor één week. Canada gaat zijn twee kernraketbases opheffen en de strijdkrachten gaan zich meer toeleggen op bescherming van de nationale soevereiniteit en handhaving van de openbare orde. Dit blijkt uit een defensiewitboek dat minister van defen se Donald MacDonald heeft gepubli ceerd. Minister van defensie MacDo nald baseert zijn besluit tot opheffing van de bases op de overtuiging dat het gevaar van een Sovjetrussische aanval met bemande kernbommenwer pers aan het verdwijnen is. Hij heeft toegegeven dat defensiefunctionarissen niet gelukkig zijn met zijn besluit. Over de binnenlandse taken van de strijdkrachten merkt minister MacDo nald in zijn witboek op dat het leger tijdens een politiestaking in Montreal Op woensdag 29 september a.s. begint het voorspel van de 45e kinderpostze- gelaktie. Na afloop van de ochtend- schooltijd trekken in werkelijk alle ste den en dorpen de schoolkinderen (Méér dan een half miljoen) erop uit „voor het kind”. Rust aan Suezkanaal De rust aan het Suezkanaal is terug gekeerd en de spanning is afgenomen. Zowel de Israëli’s als de Egyptenaren hebben alle mogelijke moeite gedaan om een escalatie te vermijden. De Egyptenaren gaven zaterdag na de Is raëlische raketaanval op Egyptische stellingen al te kennen de zaak bin nen de perken te willen houden, hun soldaten weer uit de bunkers te laten komen, waar zij zich vrijdag in ver schanst hadden en ze weer zonder helmen te laten rondlopen. De Israëlische pers legde er de nadruk op dat Israël niet tot massale vergel ding moest overgaan, maar de zaak po litiek moest uitbuiten. Ook aan de woorden van Dajan, dat hijniet ver baasd zou zijn als de vijandelijkheden in november, na de algemene vergade ring van de Verenigde Naties, hervat zullen worden, moet in dit verband niet te veel betekenis worden gehecht. Allereerst is dit niets nieuws. Israëli sche militaire kringen wijzen al enige tijd op deze mogelijkheid. En verder had een interview, dat zondag in de Ha’ aretz” verscheen, waarin Dajan dit vo rige week woensdag zei, dus vóór het neerschieten van het transportvlieg tuig, al plaatsgevonden. De oudste zaak te Bolsward is die van fam. Knorr op het Grootzand. Sedert 1792 worden hier hoeden en petten ver kocht. Overgrootvader Johan Frederik Knorr werd in 1767 geboren te Hox ter bij Kassei. Hij vestigde zich in 1792 als hoedenmaker in Bolsward. Hij over leed in 1825. Zijn zoon Johan Johans Knorr, was hoedenmaker en directeur van de stadsbank van lening. Geboren in 1801 stierf hij 29 feb. 1852. Hij was gehuwd met Ytje Jacobs Blok. Zijn zoon Pieter Johans Knorr, geb. 1833 over leed in 1895. Hij huwde met Popkje Visser, later met Tetje Wiersma. Zijn zoon Johan Pieters Knorr, geb. 1858 huwde met Aukje Folkerts, nam in ’70 de zaak over van zijn vader. De huidige bewoner Pieter Johans Knorr werd in 1886 geboren. Meer dan 50 jaar stond hij met zijn pettenstalletje op de markt Ook stond hij 50 jaar op de Jouster merke. Malik UNO-voorzitter De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Adam Malik, is intussen gekozen tot voorzitter van Algemene Vergadering van de UNO. Malik volgt hiermee de Noorse ambassadeur Ed vard Hambro op. Amerika heeft de indiening van zijn re solutie voor China’s toetreding tot de UNO uitgesteld tot het eind van deze week om te trachten nog meer landen achter zich te krijgen, zo deelde een woordvoerder vtn ’t ministerie van bu- tenlandse zaken mee. Vlak voor het begin van de 26e jaar lijkse zitting Van de UNO zochten le den van de veiligheidsdienst op de der de verdieping van het gebouw naar 26 dynamietstaven, die daar volgens een mededeling zouden zijn geplaatst. Er werd echter niets gevonden. straat en Tecla Hesselsstraat, respec tievelijk genoemd naar een abdes en een „huishoudster”, al moet men dat laatste wellicht wat meer gewicht ge ven door te spreken,van „hoofd van de huishouding, verzorgster van de stoffe lijke belangen”. Veel meer namen wa ren uit dit vrouwenklooster niet overge leverd, zodat, toen er achter Mariën- poort nieuwe namen moesten komen voor hier later tegen de oorspronkelijke bedoeling in toch aangelegde straten, men is teruggevallen op nog voorhan den zijnde namen van abten van het klooster Bloemkamp, b.v. Thomas- straat, Brunostraat. enz. Om de zaak helemaal compleet te maken moest ook het hoog boven de andere woningen uit rijzende flat een naam hebben. Gedacht is toen aan Bisschop Boudewijn, die destijds in eigen persoon de verre reis maakte op te Hartwerd het klooster al daar in te zegenen. Zo werd het dus Boudewijnflat, een naam die bovendien goed in het gehoor ligt. Links zien we dan de Barber Ynt- jesstraat, met ook al, zij het dan een lager flatgebouw, in de volksmond „de vrijgezellenflat.” Men kan avondwandelingen minder nut tig besteden, dan drs. J. Reinsma, Sne- kerstraat 61, blijkens bovenstaande door hem gemaakte foto heeft gedaan. Poëzie schuilt overal, aldus een gevleu- straatjes werden resp. Barber Yntjes- geld woord en met een variant daarop zou men kunnen stellen: Contrasten zijn onder handbereik, als men maar ogen heeft ze te zien. De heer Rein sma behoefde geen verre reis te maken om deze unieke foto te knippen. Uniek omdat de tegenstelling hier wel erg groot is en tot overpeinzing oproept. Be dekt u eens de bovenste helft van de foto en u heeft een recht landelijk beeld. Rustig ligt het vee te herkau wen achter een wel wat forse, maar desalniettemin rustieke omheining. Be dekt u echter de onderste helft van de foto, zo waant u zich in een wereldstad waar flat op flat is gebouwd en een gewoon huis in het niet verzinkt. Maar deze twee zijn één, deze foto is Bols ward, daar waar cultuur en natuur el kaar de hand reiken, daar waar het steenrood grenst aan het groene gras. De heer Reinsma hoefde niet ver te lopen, vanuit zijn woning luttele me ters links en hier had hij de inkijk op de Barber Yntjesstraat met uitzicht op dé Boudewijnflat. We hadden eerst het ondeugende plan de namen van de bewoners even van de brievenbussen over te schrijven. Zes en vijftig gezin nen wonen er. Maar we vreesden dat u dan ging uitpuzzelen, wie er op dit moment al wel naar bed was en wie nog niet. Een beetje privacy willen we de flatbewoners nog wel laten en daar om maar geen namen. Toch wel even een doordenkertje: In een eenvoudig greiddorpje van een evengroot aantal I gezinnen heeft men een eigen school, ei gen kerk, eigen muziekkorps, eigen zangvereniging, kortom een eigen hech te gemeenschap. Het nadeel van een flat is nu eenmaal, dat men nauwelijks de boven- en benedenburen kent en men ondanks de compakte behuizing op ei landjes woont. Toch blijkt het in de Boudwijnflat goed wonen. De kwaliteit van de woningen is hoog, het comfort up to date en het uitzicht magnifiek. Dit gebouw een monstrum te noemen heeft alleen zin als men het als een brutale inbreuk op het stadssilhouet ziet. Op zich is het een goede bijdra ge tot oplossing van de woningnood. Nog even dit: Weet u hoe de straat en de flat aan hun namen kwamen? Toen tussen de Snekerstraat en de Rijks weg de bouw van een verpleeghuis be gon, kwam er een bord te staan met: Hier komt Bloemkamp. Het oorspronkelijke Bloemkamp was het klooster bij Hartwerd, ook wel Ol- declooster genoemd. Het werd gesticht vanuit Claerkamp bij Rinsumageest, of tewel Clara Campus. Hier werd het Floridus Campus, een kamp met bloe men. Toen de raad in de nieuwe stads wijk, Parkplan genoemd, straatnamen moest geven, heeft men de hoofdstraat, waaraan Bloemkamp gelegen (niet „de” Bloemkamp, zoals men buiten Bolsward hardnekkig blijft zeggen) met dezelfde naam genoemd, maar dan in de ietwat deftiger latijnse versie Flordius Campuslaan. De straten er omheen kregen namen van de voormalige abten van het klooster Bloemkamp. Aanvan kelijk zou aan de overzijde van de Sne kerstraat slechts met een parallelstraat worden gebouwd. Om toch de eenheid met de straatnaamgeving met het ove rige Parkplan te handhaven, beeft de raad bedacht, dat het klooster Bloem kamp destijds een uithof heeft gehad, n.l. Ugoklooster, maar deze naam is nog wel gangbaar, n.l. voor de boer derijen, die er nog staan. Echte», Ugo- Op de provinciale begroting van Fries land staat sedert 1966 jaarlijks een be drag van f 30.000 voor de bevordering van het Friese taalgebruik en er is se dert 1 oktober van dat jaar een speci ale ambtenaar in dienst van de provin cie, die zich met werkzaamheden op dit gebied bezig houdt. Dit Bureau Taalbevordering heeft zich met name bezig gehouden met het be vorderen van het gevan van onderwijs in de Friese taal. Vooral het voortgezet onderwijs heeft daarbij de aandacht gehad. Om tot een coördinatie te komen van de verschillen de plannen op dit terrein willen gede puteerde staten thans een provinciale commissie „Bevordering Fries Taal- bruik” instellen, waarin met name de organisaties vertegenwoordigd zouden moeten zijn, die zich bezig houden met uitvoerend werk op het gebied van de taalbevordering, omdat daardoor de mo gelijkheid geopend zal worden tot goed gecoördineerde plannen te komen. Voor de provincie kan dat van belang zijn in verband met een doelmatige beste ding van de subsidies. Het ligt in de be doeling, dat de commissie ook gaat ad viseren over de werkzaamheden van het Bureau Taalbevordering en over een- goede taakverdeling tussen dit bureau en andere organen op het gebied van de Friese taal en cultuur.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1