Sjah Perzië wil land van zijn sterk maken Onderwijs (weer) op de helling De foto de week van 6abe Shroap Jt I Europese landbouwmarkt kraakt in haar voegen Begrotingstekort wordt onderzocht Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Landbouwschapsnota over verontreiniging oppervlaktewater 'Z'' - ,0c JAARGANG No. 74 VRIJDAG 1 OKTOBER 19. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. In de pauze Paraatheid voor alles Oog oni oog Vrij naar jaren Ook hoopvol VVD Kostenbewaking Vinger aan de pols Sjah wil sterk land Vanwaar? Tekort Niet akkoord Hwat hat üs hjoed to sizzen Gebeten Tusken twa stjonkende pikelhearingen is net folie ünderskie. Dy’t seis net oan ’t spek komme kin, gunt in oar de swaerden net. Advertentieprijs: 18 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Op de Makkumer waard strandde een grote ijzeren klipperaak afkomstig uit Vreeswijk en geladen met bazalt. Een ander verheugend bericht, al komt het voor de betrokkene wel wat laat: Kardinaal Mindszenty van Hongarije heeft zijn 15-jarige ballingschap in de Amerikaanse ambassade in Boedapest beëindigd en is in Rome aangekomen. Het onverwachte vertrek van de 79- jarige primaat uit Hongarije is in het geheim voorbereid door het Vaticaan en de Hongaarse regering. Uren nadat de kardinaal de Amerikaan se ambassade had verlaten, gaven Boe dapest. en het Vaticaan een communi qué uit waarin werd gezegd dat de kar dinaal Hongarije voorgoed heeft verla ten. Als de afsluitdijk eens gereed is zullen op het traject Amsterdam-Hamburg de exprestreinen elkaar dagelijks te Bols ward passeren. Het aantal inwoners van Bolsward be draagt 7032 (3637 vr. en 3395 mannen) De toon is rond en vol en de model len zijn prachtig. L. J. Timmer. le week oktober 1921 De Amerikaanse leider van de Joodse Defensie-Liga, rabbijn Meir Kahane, heeft in Jeruzalem represailles tegen Het Verbond van Nederlandse Onder nemingen vindt, dat in 1972 geen reële loonstijging mag plaatsvinden. De loonsverhogingen zullen volgens het werkgeversverbond beperkt moeten blijven tot compensatie van de prijs stijgingen. Als het bedrijfsleven zich deze beper king niet oplegt, zal Nederland zich ge heel buiten de internationale markten prijzen, meent het VNO. Volgens het Centraal Planbureau zal de stijging van de arbeidskosten in ons land het dubbele bedragen van die in het concurrerende buitenland, als geen matiging wordt betracht. Een verdere verzwakking van de con currentiekracht van de Nederlandse pro- duktie, die grotendeels moet worden ge ëxporteerd, zal volgens het VNO lei den tot een groot aantal bedrijfssluitin gen en toenemende werkloosheidspro blemen, vooral in die delen van ’t land die dit het minst kunnen hebben. Overheid, werkgevers en werknemers zullen zich samen moeten inspannen om de arbeidskosten weer in overeen stemming te brengen met de ontwikke ling in het buitenland. Het VNO meent, dat het na tien jaar reële loonstijgingen van gemiddeld 4 pct. per jaar mogelijk moet zijn pas op de plaats te maken. Niet alleen CAO-werknemers, maar al le inkomensgroepen zullen hun bij drage moeten leveren; dit spreekt vol gens het VNO vanzelf. Op deze wijze zal ook de prijsstijging in 1972, die nu op 7 pet. wordt ge raamd, met ongeveer eenderde kunnen worden beperkt en gelijke tred houden met het buitenland. er wat de uitgaven betreft „een puin hoop van had gemaakt.” Hierom vooral was de VVD er voor stander van, dat er een deskundig on derzoek zal komen. „Dan zal duidelijk worden dat de be schuldigingen van de kant van PvdA en D’66 volkomen ongegrond zijn,” al dus de liberale fractievoorzitter. „Schone” smeerpijp Minister dr. W. Drees jr. (Verkeer en Waterstaat) heeft Gedeputeerde Sta ten van Groningen laten weten, dat hij nu wel instemt met de aanleg van de eerste fase van het persleidingplan (de z.g. smeerpijp) voor het lozen van afvalwater in de Eemsmond. Er moeten zo weinig mogelijk afval stoffen in deze zeearm komen. In ver band daarmee moet volgens minister Drees als beginsel worden aanvaard, dat er geen ongezuiverd afvalwater mag worden gespuid. De eerste fase houdt in, dat alleen van de fabrieken in en om Hoogezand en Oude Pekela een persleiding naar Hoog Watum zal worden aangelegd. De bouw duurt vier jaar. Na de volgende fasen wordt nog een onderzoek inge steld. werkt.” De oud-premier voelde wel voor het parlementair onderzoek, waarop de oppositie inmiddels heeft aangedrongen. De enige, die niet zo veel voor dit on derzoek voelt, schijnt zijn opvolger, pre mier Biesheuvel, te zijn. Deze heeft ge zegd, dat voor zo'n onderzoek helemaal geen speciale commissie nodig is. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A- J. OSENGA n.vM Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157)1 Bolswarils Nieuwshlai nu ook de Wet op de waterverontrei niging in werking getreden, terwijl een wet op de bodemverontreiniging nog in voorbereiding is. De Wet verontreiniging oppervlakte wateren die per 1 december 1970 in wer king is getreden, heeft een parlemen taire geschiedenis van zes jaren achter de rug. Het bestrijden van de toenemende ver ontreiniging van het oppervlaktewater is een nationaal belang, maar ook een direct belang voor de landbouwproduk- tie. Het Landbouwschap acht het daar om van grote betekenis, dat thans een wettelijke regeling ter bestrijding van verontreiniging van oppervlaktewater tot stand gekomen is. Bij de uitvoe ring van deze wet en de daarop geba seerde wettelijke maatregelen zullen de ondernemers in de land- en tuinbouw in sterke mate zijn betrokken, hetzij als gebruiker, hetzij als mede-vervui- Minister Van Veen ziet de kwalitatie ve en kwantitatieve planning van het onderwijs als een belangrijk onderdeel van het beleid. Bovendien zal voor het gehele terrein, dat door zijn departe ment bestreken wordt, een voortduren de herbezinning nodig zijn op de moge lijkheden van een optimaal gebruik van de beschikbare middelen Met de staatssecretarissen is minister Van Veen zich ervan bewust, dat de huidige minder rooskleurige financieel- economische situatie voor de verzor ging en ontwikkelng van het onderwijs moeilijkheden kan opleveren. Juist in deze omstandigheden willen de drie be windslieden er geen twijfel over laten bestaan dat het beleid ontworpen moet worden op grond van de maatschappe lijke functie van het onderwijs en van de wetenschapsbeoefening. De sterke stijging van het uitgavenni veau noopt echter tot sterke rationa lisering en bewaking der kosten. Na het aure komt het zoet, maar laat ons ditmaal maar met het zoet beginnen, al is het zoet met een wat wrange btfemaak. De Ja panse keizer Hirohito zal op Nederlands grondgebied een aantal Japanners decoreren. Tijdens zjjn bezoek op 9 oktober a.s. aan Am sterdam trekt de keizer een half uur uit voor deze ceremonie, die in de keizerlijke suite van het nieuwe Okura-hotel zal plaatsvinden. De ■Japanners die gedecoreerd zullen worden hebben zich in ons land onderscheiden voor opbouw van de relatie tussen Nederland en Japan. Onder hen bevindt zich Okura-president I. Noda. Het grondmotief voor het beleid, dat de christelijk-historische minis ter mr. C. van Veen van onderwijs en wetenschappen zich voor de komende kabinetsperiode voor ogen stelt, is de democratisering van het onderwijs. Met de beide staatssecretarissen wil minister Van Veen deze gedachte uitwerken door educatieve achterstanden op te heffen, de gelijke kansen op alle niveaus te bevorderen, door voort durend scholing, door individualisering van he onderwijs, door ont plooiing van de geestelijke en maatschappelijke betrokkenheid van de wetenschapsbeoefening te bevorderen. Te koop makke kedde. Harmen Hiem- stra, café Witmarsum. Machinale dekenstikkerij F. Andringa Witmarsum. De vaste commissie voor de Rijksuitga- ven gaat onderzoeken wat de oorzaken zijn geweest, die tot het grote tekort op de begroting voor 1972 hebben ge leid, n.l. f 4 miljard. (Eind april was dit nog f2,2 miljard) aldus de Tele graaf. De Tweede Kamer besloot daartoe, na dat de oppositiepartijen: PvdA, D’66 en PPR op een dergelijk onderzoek had den aangedrongen. Russische burgers aangekondigd. „Voor elke Jood die in de Sovjet-Unie bena deeld wordt, zullen twee Sovjets beta len”, zei Kahane op een persconferen tie. Kahane noemde met name het ge val Sylvia Zalmanson die onlangs we gens anti-Russische activiteiten tot tien jaar is veroordeeld. „Wij weten dat de gezondheidstoestand van onze geloofs- genote zeer ernstig is. Als er een on geluk gebeurt, zullen twee Sovjets in Europa of in de Verenigde Staten be talen.” Het Joegoslavische leger begint vermoe delijk reeds volgende week, grootscheep se manoeuvres. Verwacht werd dat de manoeuvres, die min of meer een reac tie zijn op de oefeningen van de War- schaupactlanden, na het bezoek van Breznjev en de ondertekening van een Russisch-Joegoslavisch verdrag, waar in de soevereiniteit van Joegoslavië De Europese landbouwmarkt, het eni ge terrein van economisch beleid waar de Europese integratie redelijk ver is gevorderd, kraakt in al haar voegen. De ministers van Landbouw van de zes EEG-landen kwamen gistere nin Brus sel tot de conclusie dat het niet mo gelijk is te spreken over de nieuwe landbouwprijzen zo lang de internatio nale monetaire onrust voortduurt. De ministers waren het erover eens dat voor eind december, althans binnen de EEG-landen kwamen gisteren in Brus- dingen moeten bestaan. De Westduitse minister Ertl liet dui delijk blijken dat hij betwijfelt of de Europese landbouwmarkt ooit weer hersteld kan worden. Hij zei dat grens- maatregelen voorlopig nodig zullen blij ven. Als de Europese valutaverhoudingen worden gewijzigd, zal dat namelijk al tijd uitvallen in het nadeel van de West duitse boeren, voor wie dan bescher mende heffingen moeten worden inge- steld. de „ouderwetse” zonneblinden geslo ten. Bij het huis ter hoogte van de op de foto zichtbare regenwaterbak staan rode geraniums in de vensterbank. Ons kent ons hier uiteraard en niet zelden kan men op zomeravonden een aantal bewoners genoeglijk met elkaar pra tend aantreffen op de bank onder het reliëfbeeld van Gysbert Japiks bij de gelijknamige brug aan het Laagbol- werk, waar overigens de „nieuwe” tijd volop is te vinden in de vorm van het drukke motorische verkeer. De foto gemaakt door de heer J. B. Elzinga is een compromis. Qua compo sitie is de daklijst die de foto „door midden” snijdt niet mooi. Het dak daar boven is vrij saai, zelfs ’t dakraam kan dat als enige onderbreking niet goed maken. Wel rijst even de vraag: Wét zou er zich onder bevinden? Vermoe delijk een rommelzolder met wie weet wat voor mooie oude dingen. Om een doorkijkje onder het poortje te krijgen moest de fotograaf wel deze positie in nemen. Hij wilde vermoedelijk de re genwaterbak vastleggen. Wat ons be treft had hij ook een vergroting kun nen maken vasi het poortgedeelte. Ver moedelijk waren er dan nog wat meer details te zien geweest. In de tijd van moderne woonflats en verzorgingscen tra is dit gedeelte van het St. Antho- nygasthuis, eens zeer gewild, waarvoor men graag jaren op de lijst wilde staan, in onze tijd minder aantrekkelijk. Ook hier zal men noodzakelijkerwijs rigo- reus moeten verbouwen. Maar of er dan wat vatn de aloude sfeer gehandhaafd zal blijven De Sjah van Perzië heeft in een inter view met het Franse blad „Le Figaro” verklaard dat zijn land binnen vijf jaar militair de sterkste mogendheid van ’t Midden-Oosten zal zijn. Ook meende de Sjah dat Perzië binnen twaalf jaar een van de belangrijkste industriële landen zal zijn Op het ogen blik zjjn de inkomsten uit de olie-in- dustrie al boven de zeven miljard gul den gestegen. De Sjah verklaarde dat Perzië zowel van de Sovjet-Unie als van de V.S. en Engeland wapens betrekt die contant worden betaald. wordt erkend, wel afgelast of op zijn minst uitgesteld zouden worden. De oefeningen worden echter toch op de vastgestelde tijd doorgezet met als motief dat het leger paraat moet zijn voor het geval er binnenlandse onlus ten dreigen. Tijdens de partijraad van de VVD ont stond enige onenigheid over een plan van mevrouw Van Someren-Downer, voorzitster van de liberalen, om de WD „om te vormen” tot een brede middenpartij. Zij vond het onjuist, dat de VVD zich in het verleden tegen de confessionele partijen heeft afgezet. „Dit heeft geen steek politieke ver nieuwing opgeleverd. De confessionele partijen zijn er alleen maar door ge groeid. Deze fout hebben oök PvdA en D’66 gemaakt”, vertelde zij. Mevrouw Van Someren betreurde het nog maar eens een keer, dat D’66 geen aanslui ting bij de WD heeft gezocht en zich nu inzet voor een progressieve volks partij met de PvdA en de PPR. De WD zal bij de algemene poli tieke beschouwingen ook aandacht vra gen voor de Russische spionage in Ne derland. Dit naar aanleiding van de sen sationele maatregelen in Engeand, waar maar liefst 105 Russische spionnen te gelijk het land worden uitgezet. Op de liberale partijraad vroeg oud-senator en oud-minister Sidney van den Bergh om een onderzoek naar de Russische aktiviteiten in Nederland Hij riep de liberalen ook op om eensgezind ach ter minister De Koster (Defensie) te staan. „In 1939 moest ik onze divisies van munitie voorzien voor kanonnen uit 1880. Toen heb ik me voorgenomen dat ik, zolang ik nog enige kracht in mijn aderen heb, er tegen zal vechten dat onze jongens opnieuw aan zulke ge varen worden blootgesteld,” zei hij. Oud-premier de Jong heeft zich ook ge voegd bij het rijtje mensen, dat boos is geworden over verwijten als zou de vorige regering de overheidsuitgaven uit de hand hebben laten lopen. „De verhalen van de oppositie suggereren, dat het vorige kabinet en de regerings partijen de kiezers hebben misleid. Dat is onjuist. Onze cijfers in de nota van minister Witteveen, die vlak voor de verkiezingen uitkwam, waren precies juist en tot op dat moment bijge- De topconferentie over Ulster tussen premier Edward Heath en zijn twee Ierse collega’s, Brian Faulkner en Jack Lynch, werd besloten met enkele hoopvolle geluiden. We zijn het erover eens, dat onze ge sprekken nuttig zijn geweest in de hui dige omstandigheden,” verklaarden de premiets eenstemmig, eraan toevoegend dat zij hopen elkaar in de toekomst op nieuw te ontmoeten. In het communiqué wordt door de drie leiders het gebruik van gebeld veroor deeld. De bijeenkomst heeft echter geen de finitieve beslissingen opgeleverd. Pre mier Lynch van de Ierse republiek be loofde strenger toezicht op het smok kelen van explosieven naar Noord-Ier- land, maar zowel premier Heath als Faulkner van Ulster weigerden op zijn verzoek de internering van opstandelin gen onmiddellijk op te heffen. Ter dekking twee beste beeren, ge kruist ras. Dekgeld f 5,kostgeld f 0,40 per dag. S. A. de Witte, Wons. A. Schumacher, Bolsward, stucadoor en cementindustrie. De heer H. Wiegel (WD) was fel ge beten op de oppositie, die had gesug gereerd dat het kabinet-De Jong en met name minister dr. H. J. Witteveen Het Landbouwschap heeft een nota „Landbouw en de wet verontreiniging oppervlaktewateren” samengesteld wel ke thans in gedrukte vorm verkrijgbaar is. De publikatie kan aangevraagd wor den bij de afdeling Pers en Voorlich ting van het Landbouwschap (tel. 070- 656920 te Den Haag). De strijd tegen de verontreiniging van oppervlaktewater is een onderdeel van de zorg voor een goed milieu. Het milieubederf, de verontreiniging van lucht, water en bodem, staan mede door de explosieve ontwikkeling van de tech niek sterk in de belangstelling. Naast de Wet op de luchtverontreiniging is Ier van het oppervlaktewater. Het Landbouwschap bepleit in de no ta een inspraak van het agrarisch be drijfsleven bij de beleidsvorming, in het bijzonder op provinciaal niveau (via de gewestelijke raden van het Landbouwschap Bij de uitvoering van het beleid dient aan het agrarisch bedrijfsleven voldoen de ruimte gegeven te worden om maat regelen te nemen tegen de waterver ontreiniging door lozing. Burgemeester mr. B. M. Berger van Bolsward benoemd tot burgemeester van Venlo. Niet akkoord ging de kamer met het voorstel van PvdA-fractievoorzitter drs. J. M. den Uyl, hiervoor een bijzonde re commissie in het leven te roepen. Hierin zouden dan ook eventueel niet- kamerleden zitting kunnen hebben. Drs. Den Uyl bepleitte de instelling van zo’n commissie, omdat er naar zijn me ning bij dit onderzoek naast dat van de ministeriële verantwoordelijkheid zeer bijzondere vraagstukken aan de or de kunnen komen. In overleg met de voorzitters van de fracties zal nu worden nagegaan, of de vaste commissie voor dit geval zal moeten worden uitgebreid. In overleg met de voorzitters van de fracties zal nu worden nagegaan, of de vaste commissie voor dit geval zal moe ten worden uitgebreid. KLEIN GASTHUIS 2e Afdg van het St. Ant. Gasthuis gesticht in den jare 1867 Dit staat te lezen op een gedenksteen, aangebracht bij de eerste ingrijpende uitbreiding van het St Anthony Gast huis aan de Nieuwmarkt. Die uitbrei ding vond gedeeltelijk plaats aan de an dere kant van het grachtje waaraan de achterkant van het hoofdgebouw is ge legen en gedeeltelijk aan wat in de volksmond „onder het poortje” heet. De foto laat u dit poortje zien, waarin u ook bovengenoemde gedenksteen kunt aantreffen. De bejaardenwoningen in ’t rechtse verlengde van deze ingang zijn een gedeelte van deze uitbreiding, ook aan de linkerkant van het poortje be vinden zich hiervan nog een paar. Evenals de woonvertrekken in het hoofdgebouw (de le afdeling), werden deze zelfstandige wooneenheden des tijds uitsluitend aan alleenstaande be jaarde vrouwen beschikbaar gesteld. Dit principe is na de uitbreiding van het klein gasthuis in 1921 wel enkele malen losgelaten. De toen gebouwde reeks woningen waren bedoeld voor de huisvesting van bejaarde echtparen en het „aanbod” van deze categorie maak te het ook hier wel eens noodzakelijk voor de woningen in het oudste gedeel te uitzonderingen op de bestaande re gel toe te passen. Het is een typische eigen gemeenschap die „onder het poortje” woont. Veel van de goede oude en rustige tijd is hier nog blijven hanger». Links aan de zon kant vindt men bij mooi weer vele van - B*» V -’’-V *-./•- -<•' - '4>'- ■«4'.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1