Doorbraak produktiemethoden in Bolletongersdei 1971 1 Minister van Economische zaken: Ook familiebedrijf kan sterke positie innemen Hit» e i 1 w Zilveren filmpjes Fan de Mar tiny toer w STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND H DINSDAG 5 OKTOBER 1971 110e JAARGANG No. 75 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, W onseradeel, Workum en Wymbritseradeel. le week oktober 1946 Foto: Spijksma Nationaal schaaktournooi te Bolsward. Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 J. M. A. Mulder, burgemeester van Bolsward Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ject als een fundamenteel nieuwe aan pak aan te merken en dienovereenkom stig te stimuleren. Wat u doet is m.i. een voorbeeld voor de middelgrote en kleinere Nederlandse scheepsbouw. Toch zal het nog wel een tijd duren voordat uw voorbeeld op gro te schaal navolging vindt. U zult dat, denk ik, niet betreuren. Een investering als deze kunnen alleen sterke bedrijven of groepen van bedrijven zich veroor loven. Van groot belang lijkt het mij ook dat een werf als de uwe steeds over voldoende opdrachten kan beschik ken om de rente en afschrijving op het geïnvesteerde vermogen te verdienen en dat terwijl de scheepsbouwconjunctuur wel altijd heviger zal blijven, gelukkig in zijn ups maar ook in zijn downs, dan die in de gemiddelde bedrijfstakken. In vele gevallen zal een gefaseerde aan pak de enige mogelijkheid zijn. Een aardig illustratief voorbeeld, waaruit blijkt dat via een gefaseerde aanpak tot grotere produktiviteitsstijging kan wor den gekomen, wil ik u niet onthouden. Bij een van de oudste werven in Noor wegen, de Aker Mekaniska Verksted te Tróndhjem reeds gevestigd in 1843 werd kort geleden een onderzoek in gesteld naar de toekomstmogelijkheden. De toestand waarin de werf toen ver keerde, was van dien aard dat ter plaat se slechts de aardappelteelt rendabel zou zijn geweest. Het ingestelde onder zoek leidde tot de conclusie dat reeds bij een betrekkelijk geringe investering, waarbij voorlopig slechts een gedeelte van een bestaande helling zou worden overdekt en het schip in fasen van de helling afglijdend zou worden gebouwd, een produktiviteitsstijging van 40 pet. te verwachten viel. Aangezien onze ervaring is dat van een dergelijke modernisering als regel niet meer dan plm. 15 pet. produktiviteits stijging te verwachten is, kunt u zich Tot lerares vak K (nuttige handwer ken) is aan de openbare lagere school te Baard benoemd mej. R. Reinalda te Oosterlittens. De directeur van de nieuwe Spaarbank te Bolsward deelt mee, dat vanaf 1 jan. van bedragen boven de f 3000 geen ren te meer wordt vergoed. Krekt ütkommen: Efter it tried. Kamp- sketsen üt it P.D.A. kamp to Amers- foart fan Haftling nu. 10039. Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) LIT US MEKOAR MAR NEAT WIIS MEITSJE De seldsum moaije simmer fan dit jier hat üs allegear deugd dien en de hjerst set ek mar wer kostlik yn. It leit him net oan it waer, dat de minsken op it heden hwat yn mineur binne, mar wol oan de yntemationale en nationale si- tuaesje. De beurs, dy’t noch altyd in bilangrike barometer is foar de ekono- myske posysje, is striemin en wit oars neat as sakjen to melden. De strideraes- je om de valuta hat it ekonomysk lib- ben in goeije pripper jown en drlget de wrald wer werom to bringen yn it Onheil fan yn- en ütfierbilêstings. Yn it eigen lan hat de miljoenennota ek in sterke skok tabrocht oan it optimisme fan de forkiezingsdagen. It is üt mei de moaije wurden, de realiteit is bi- suniging, mear bitelje en minder fan ge. It hat to lang moai waer west by Pake pong en wy moatte meiinoar it greate gat sjen to stopjen. En dat jowt gans reboelje yn it hinnehok. De greid- boer gie it oars dizze simmer wol nei it sin. It is wier, by de measten koe Bolswards Nieuwsblad De heer W. Amels spreekt een dank woord. Achter hem v.r.n.l. minister Langma en de CdK, mr. H. Rijpstra. Tweede van links burg. Tjeerdsma. Staande 2e v. links, de heer Renkema, lid Ged. St. van Friesland. De vonnissen te Neurenberg voltrok ken. Herman Göring had zich aan de voltrekking van het doodvonnis ont trokken door zelfmoord te plegen. De tien overige veroordeelden werden tus sen Amerikaanse soldaten naar ’t scha vot geledi, dat opgesteld was in de gym nastiekzaal van de gevangenis. We gens de zelfmoord van Göring waren ze geboeid. Achtereenvolgens beklom men Ribbentrop, Keitel, Rosenberg, Kaltenbrunner, Frank, Frick, Steicher, Sauchel, Jodl en Seys Inquart het scha vot. Streicher schreeuwde luid: Heil Hitler, nu ga ik naar God. Keitel sprak Ik volg mijn zonen, alles voor Duits land. Seys Inquart: Ik geloof in Duits land. Toen mij gevraagd werd vandaag dit nieuwe bedrijf te openen heb ik graag instemmend gereageerd. Met de voorgeschiedenis van het bedrijf heb ik in een andere functie veel te maken gehad, maar dat is niet de enige verklaring. J.l. woensdag hadden wij in de Tweede Kamer een debat over de zwakke positie van een aantal bedrijven in het noorden van het land. Ik heb toen gezegd dat de Kamer door een aantal bedrijfssluitingen in het Noorden er zich niet toe moest laten verleiden te denken dat het Noorden alleen zwakke bedrijven telde en ter illustratie daaraan toegevoegd dat ik zaterdag een be drijf in Makkum zou gaan openen dat in zijn branche, een doorbraak in de produktiemethoden tot stand heeft gebracht. Het zal u duide lijk zijn op welk bedrijf ik doelde. voorstellen in welke slechte toestand deze werf verkeerde. Een verrassende bijkomstigheid bij de uiteindelijke keus van de Noren om niet over te schake len op de aardappelproduktie, maar om de werf met betrekkelijk geringe midde len te moderniseren was, naar ons werd medegedeeld, de verwachting dat in de scheepsbouwsector een minder scherpe concurrentie van Nederland werd ge vreesd dan in de aardappelteelt. Dit laatste meen ik te moeten betwijfelen. Een goed samenspel tussen de scheeps bouw en de overheid moet naar mijn oordeel immers tot resultaat hebben dat de Nederlandse scheepsbouwindustrie in internationaal verband ’n sterke con currentiepositie kan innemen. De wijze waarop vanaf het begin van de uitvoe ring van uw plan tussen alle partijen is samengewerkt is een goed voorbeeld hiervoor. Op deze plaats dient de be langrijke rol die de Stichting Neder landse Scheepsbouwindustrie daarbij heeft gespeeld te worden gememoreerd. Dit onderstreept de mogelijkheden van dit orgaan dat immers ingesteld is ten einde de herstructurering der scheeps bouwindustrie te stimuleren en te be geleiden. Een geleidelijke verbetering van de structuur van de middelgrote en kleine werven acht ik van grote betekenis. Complementair hieraan is het beleid van de Nederlandse regering gericht op het in internationaal verband verminderen van de concurrentieverstorende maatre gelen. In de achter ons liggende perio de heeft het internationale overleg, zo als u weet, reeds tot bepaalde resul taten geleid. Met betrekking tot de ge leidelijke verbetering van de structuur Op donderdag 7 oktober a.s. zal wederom in Bolsward feest worden gevierd. Het traditionele feest van Bolletongersdei geeft ieder de gelegen heid te genieten van de aparte sfeer in onze stad en van de diverse evenementen die georga niseerd zijn. Marktconimissie, Middenstand en Paardesport- vereniging hebben bun best gedaan alles goed voor te bereiden, zodat u uw aandacht kunt geven aan de jongveekeuring, het standwerkers- concours, de uitgebreide kraampjesmarkt, het prettige winkelen bij orze middenstandszaken en de ringrijderij, waaraan dit jaar de show „het it hea hiel hwat better, allinnich de alderearsten hawwe it moai woun, mar oan de oare kant is der in bulte groeid en lizze de platte rydkuilen mei wyt, swart of grien plastyk om de hiele pleats hinne. winterfoer is der by de measten folop. En net to forjitten, de molkpriis, dy’t tsjin de forwachtings yn, dit jier better wie as it jier to- foar. Der koe mar raek molken wurde, hwant de freeslike forhalen oer de bü- terberch binne as snie foar de sinne for- dwoun, men hat der klauwen oan om yn de bihoeften to foarsjen. Nou, en dan melkt it in stik fleuriger. Né, de greid- boer hat op it heden syn draei wol. Foar de bouboer is it lykwols folie minder aerdich. Hjir yn Fryslan is de ierdap- pel fierwei it blangrykste produkt en dêrme is it wer mis. Foar dzze kost bare forbou djüre setters, folie kunstmest, folie wurk en sproeikosten liket de priis nearne op. Dér kaem de léste wiken noch by, dat de groun troch de droechte sa hurd wie dat de béste jirpels by it masjinale dollen blau waerden en as féfoer fuort moas- ten. Aldergelokst is dat nou wer oer, mar de prizen bliuwe fierst to leech. De granen binne as frucht al jierren foar de bouboer net leanend en hoe’t t mei de sükerbiten komme sil, moat ek wer ófwachte wurde. Der komme ge- nöch kilo’s en it gehalte sil ek wol goed wêze yn dizze moaije simmer, mar de priisgaransje foar sükerbiten jildt mar foar in bipaeld kwantum en it kin, tinkt my, net misse of wy komme dit jier dér in hiel stik oerhinne. Dat bitsjut, dat it meardere foar de wréldmerkpriis forkoft wurde móat en dy is tige leech. Soks drukt desto swierder by in hege opbringst. Né, de bouboer kin op it he den syn wille wol op. Minister Lardinois hie fan ’t simmer noch in goed sin, doe’t hy op in gear- komste yn Zwolle de minsken syn kaer- ten sjen liet. Dér sieten doe 4 troe ven by en hy liet se de lju allegear sjen. Foarst soe der dit jier in ütstel komme t Ik meen, heren Amels, dat u er op ge lukkige wijze in geslaagd bent u kijk op de wijze waarop de Nederlandse scheepsbouw zich in een veranderend economisch en sociaal klimaat moet ontwikkelen in concrete daden om te zetten. Bij ’t debat over het Noorden vie de opmerking dat de structuur van het bedrijfsleven in het Noorden zo zwak zou zijn door de vele familiebedrijven. U bewijst in de gelukkige wijze waarop u elkaar aanvult in de leiding van uw be drijf, dat ’n familiebedrijf ook een ster ke positie kan innemen en het is zon der twijfel een wijs besluit van u ge weest iemand, die zijn sporen in indus trieel Nederland op zo bijzondere wijze verdiend heeft als de heer Hupkes, te vragen als commissaris u bij de schaal vergroting te begeleiden. Toen in 1969 de plannen voor de thans gerealiseerde investering in Den Haag ter tafel kwamen, werden zij in een bij gevoegd advies gekenschetst als een radicale wijziging van de sedert lang gebruikelijke produktiemethoden in de middelgrote en kleinere scheepsbouw. Dit plan zou, aldus deze kenschets, ver moedelijk een periode van meer indus triële aanpak van de bouw van zeesche pen in deze sector inluiden. Ik ben het daarmede eens. Zonder ge vaar van overdrijving kan het door u gerealiseerde project voor Nederland als uniek worden beschouwd. De produktie- methode waarbij voorlopig de bouw van de schepen en ook de afbouw volledig overdekt kan plaatsvinden, en welke in een volgende fase ook voor de voor bewerking en de voormontage zal wor- den toegepast, lijkt mede gelet op de bijzondere klimatologische omstandig heden waarmede uw bedrijf rekening dient te houden, de meest in aanmer king komende. De modernisering van ’t produktieapparaat, waardoor aanzien lijke produktiviteitsstijging mogelijk wordt, zal eerst bij een intensief ge bruik tot maximale resultaten leiden. Dit zult u bereiken met een produktie in twee ploegen. In uw plannen wordt reeds in ’73 hierin voorzien. De huidi ge werkgelegenheid zal daardoor met ongeveer de helft kunnen worden uitge breid. Een perspectief dat in de nabije omgeving van Makkum ongetwijfeld zeer positief zal worden ontvangen. De regering denkt aan ’n spreiding van industriële activiteiten over Nederland, mede door afremming van de groei in het westen van het land. Dat doel kan ook bereikt worden als noordelijke be drijven zich uitbreiden en voor die uit breidingen arbeidskrachten uit het Wes ten aantrekken. Daarvoor moeten dan natuurlijk wel voldoende huizen ter be schikking staan. Ik meen dat u en daar mede uiteraard de gemeente Wonsera- deel wat dat betreft niet te klagen heeft over het begrip dat u bij de vorige mi nister van Volkshuisvesting hebt ont moet. Ik zou daaraan willen toevoegen dat de gang van zaken met uw plan nen aangetoond heeft dat het Noorden, als het zelf de handen uit de mouwen steekt, in Den Haag een gewillig oor vindt en dat een dergelijke houding mij gezonder lijkt dan ’t wachten op Haag se initiatieven. De vorige minister van Economische Zaken was bereid uw pro- ballet te paard” is verbonden. Bovendien wordt een driedaagse konijnen- en sierduiven show ge houden en op zaterdag 9 oktober een ringrijderij voor pony’s. Daarom hoop ik, dat de weersomstandigheden goed zullen zijn en dat velen ook van bulten Bolsward zullen komen om dit feest mee te maken. Zij zijn allen hartelijk welkom. van de middelgrote en kleine werven is overleg nodig tussen betrokken partij en het bedrijfsleven en de overheid over een doelmatige aanpak van dit vraagstuk. Verder onderzoek naar de wenselijke produktieomvang is gewenst. Het gaat er om tot levensvatbare een heden te komen. Bundeling van krach ten zal, gelet op de grote financierings problemen, die verbonden zijn aan de modernisering van het produktie-appa- raat, in vele gevallen noodzakelijk blij ken te zijn. Hierbij zullen vooral ho ge eisen aan het aanpassings- en door zettingsvermogen worden gesteld. Het is niet in de laatste plaats uw doorzettingsvermogen als ik mij even mag richten tot de beide heren Amels waardoor dit bij u geboren initiatief in goed samenspel met de overheid he den resulteert in het openen van uw nieuwe bedrijf. Door middel van het plaatsen van een sectie heb ik, zoals u gezien hebt, de daartoe benodigde handelingen reeds verricht. Ik wens u toe dat deze ver nieuwing die u tot stand hebt gebracht, zal beantwoorden aan de gestelde ver wachtingen. DE „SKUORRE FAN AMELS” Zo noemt men in Makkum ge makshalve de nieuwe hall die za terdagmorgen officieel werd ge opend. Hier in dit artikel de tekst van de rede uitgesproken door de minister van Economi sche Zaken, mr. drs. H. Lang- man, ter gelegenheid van deze opening op 2 oktober 1971 j.l. om de selsstannigen yn steat to stel len in bilêstingfrije reserve to foarmjen Twad kamen der rintesubsydzjes foar modernisearjende bidriuwen. Tred soe der in Wet komme om ünder- nimmers, dy’t har wurk net mear of net goed mear dwaen koene, in ütkea- ring to jaen. En fjird: de grounbank! Mar tusken dy gearkomste en de tred- de tiisdei fan septimber is der blykber hiel hwat foroare, hwant yn de regea- ringsforklearring fynt men allinnich de Wet op de arbeidsüngeskiktens werom. Oer de rintesubsydzjes gjin wurd mear, oer de grounbank wurdt net mear rept en de bilangrike saek fan de bilêsting frije reserve wurdt ütsteld oant 1 jan. 1973. Nou en hwat ütstel bitsjut yn diz ze tiid, dêr’t alle wiken it lüd oer de situaesje somberder wurdt, kin men fan tinken wol ha. Ek dit wurdt faei. Mar hwat net ünwis is, dat binne de swier- dere lésten, dy’t op steapel stean, de auto’s, de benzine, de elektrisiteit, it wetter, de leanen fan de faklju, de hie- ren en yn dizze omkriten de algemiene kosten fan it nije greate wetterskip: It Marnelan. De Steaten hawwe forliene wike mei oergreate mearderheit der ta bisletten, alhoewol de boeren hjir hast allegear tsjin wiene. En nou kin Depu- tearre Eringa wol sizze, dat it hjir mar giet oer in goune per pounsmiet, mar dér jowt hy gjin garansje op. Hawar, de tiid sil it leare Lit üs mekoar mar neat wiis meitsje. Wy geane net in maklike tiid yn ’e mjitte, nationael net en yntematonael like min. Hwant ek yn de EEG steapel- je de swierrichheden har al heger op en der hoecht net folie mear by to kom men of de lannen geane elk wer har eigen gong en dat soe foar üs lan eko nomysk de deastek wêze, net it minst foar it boerefolk. Lit üs hoopje, dat hja yn Brussel wizer wêze sille, hwant dat soe it slimste wêze, hwat hja de hün- derttüzenen stege wrotters oandwaen kinne. Tj. de J.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1