Problemen rond keizer Hirohito wereldreis van 1 PAKEl FBIESE Brosio blijft nog over ontwapening praten Roadtesl Peugnot 304 Gouden filmpjes iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin mm Illllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll E ’4'1 WO SR 4 - MM M VRIJDAG 8 OKTOBER 1971 Tide JAARGANG No. 76 Geen bezwaar Britten niet anthousiast Weer Christenvervolging? Overloper Brosio blijft Wrok negers neemt toe Israëlische raket in produktie? Peugeot 304: een goede wegligging. Goede resultaten op de slipbann. Het interieur van de 304. JAWA Advertentieprijs: 18 ot. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag 2e week oktober 1921 Zijn aanstekelijke uitgelatenheid voerde mij onweerstaanbaar mee hij lachte zich tranen en mijn dwaze dolle capriolen even later keken we uit over de eeuwige zee het levende water, een belofte voor een niet verloren dolen. De eerste boodschap stralen van het morgenlicht toverden goud op zijn springerige lichtblonde haren aan jouw, jonge leeuw van Frisia wijd ik mijn gedicht je vrijmoedige open blik, overgaand in nuances van staren. Bewaar jonge prins het pand jouw gegeven de meest schrijnende wonden zullen in lidtekens genezen je geluk toeroepend op het smalle pad van het leven het essentiële beschermend als je eens zult vrezen. Een schone lei nog, je ziet het nog niet wemelen aan het begin van het grote levensavontuur openhartig, hunner is het koninkrijk der hemelen getooid in prille jeugd, waarachtig en puur. Oh what a beautiful morning, oh what a beautiful day I got a wonderful feeling everything is going my way. Huppelend en babbelend, zijn gouden lokken dansend in de wind zijn directe open vragen die mij argeloos belagen hoe vertederd mij toch dit dynamisch levend kind de pijn van het volwasen kennen valt zwaar te dragen. Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Veertien van de vijftien NATO-landen gaan ermee akkoord dat de voormali ge secretaris-generaal van de verdrags- De Britse hoofdstad heeft keizer Hiro hito bij het begin van zijn staatsbezoek aan Engeland demonstratief zwijgend, maar zonder ernstige orderverstoringen ontvangen. Het voornaamste incident was dat een man, tijdens de rijtoer van het Victoria-station naar Buckingham Palace een jas gooide naar het rijtuig, waarin keizer Hirohito en koningin Eli zabeth zaten. De man werd direct door de politie ge arresteerd, maar toen bleek dat hij tot de daad gekomen was door persoonlijke moeilijkheden, werd hij onder medische behandeling gesteld. zijn bezoek aan ons land alleen zal uit strekken tot paleis Soestdijk. Een minder vredelievend bericht is dat de Christenen in Rusland weer zou den worden vervolgd. De generale synode van de Gerefor meerde Kerken besloot er zelfs bij de Wereldraad van Kerken op aan te drin gen, al het mogelijke te doen voor ver lichting Van de druk, waaronder chris tenen achter het Ijzeren Gordijn en in Soedan en de joden in de Sovjet-Unie leven. Na een periode van enige rust is er in Rusland weer sprake van vervolging van christenen, was de synode geble- Tenslotte volgens de New York Times is Israël begonnen met de vervaardi- De familie T. te Wons beboerde al 15 jaar een boerderij van de diaconie Herv. gemeente. Nu zijn ze gereformeerd en J kunnen de boerderij, niet weer huren. 5% procent obligatielening, groot f 150.000 Waterschap „De Weeren” in de gem. Wonseradeel. Kingma's Bank. Het kerkhof te Arum, zo mooi en gun stig gelegen, in 1880 aangelegd, blijkt reeds te klein te zijn. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg’. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards N ieu wsblat STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Wymbritseradeel. Wellicht leest u elders in dit blad de beslissing die uiteindeljjk is gevallen, maar op het moment dat we dit overzicht schrijven (woens dagmorgen) overweegt Keizer Hirohito van Japan zijn bezoek aan Nederland af te zeggen. Het 70-jarige staatshoofd zou maandag in Parijs zelf het initiatief hebben genomen om zijn reisplan opnieuw te bezien. De Japanse ambassade in Den Haag had de adviseurs van de keizer, die deel uftmaken van zijn gevolg, op de hoogte gebracht van de steeds toenemende bezwaren, die er bij een groot aantal Ne derlanders tegen het prlvé-bezoek van de keizer bestaan. De wrok van de negers jegens de blan ken in de Verenigde Staten neemt toe, terwijl omgekeerd de houding van de blanken tegenover de negers milder wordt, aldus de resultaten van een opi niepeiling door het instituut-Harris. Volgens het onderzoek is het percenta ge negers, dat van oordeel is dat „de blanken het oprecht betreuren dat de negerslavernij is afgeschaft”, in het af gelopen jaar van 63 tot 70 gestegen. Daarentegen is in de afgelopen acht jaar het aantal blanken dat vindt dat „de negers zedelijk op een lager peil staan dan de blanken”, gedaald van 55 tot 40 procent. Buorman, hwa makket jou stél yn oar- der mei tou, kettingen, binen, halsban- nen ensfh. Wol, baes Bykersma fan Wommels fansels en dan ha jo it bést en foar in bytsje klear. Hearen hinnehalders, ündertekene fre- get farske hinne-aeijen to keap, tsjin de priis fan 16 sint. C. Kleiterp, winkel man, Makkum. ging van een klein aantal raketten, die explosieve ladingen van 400 tot 600 kg over een afstand van 480 km kunnen vervoeren. Er zouden per maand maximaal zes van deze raketten, „Jericho” genaamd, worden gemaakt. Friesland telde bij de volkstelling 386.224 zielen, waarvan 220.428 her vormden, 77.543 gereformeerden, 26782 rooms-katholieken, 14.838 doopsgezin den, 4647 chr. gereformeerden, 1140 Israëlieten, 1554 vrije evangelisten, 927 evangelisch Lutersen, 821 baptis ten, 307 Leger des Heils, 35.928 geen godsdienstige gezindte. Uit informele contacten met het Oost blok is intussen gebleken dat daar geen overwegende bezwaren bestaan tegen Brosio als „verkenner” namens de NATO-landen. Zelfs bestaat de mogelijkheid dat het Warschau-pact ook een afgevaardigde zal benoemen, die eventueel direct met Brosio kan onderhandelen over de voor bereidingen voor de Europese ontwape ningsconferentie. In een programma, waarbij zeer recen telijk één van Europa’s meest vooraan staande deskundigen op automobielge- bied de Peugeot 304 besprak, viel on middellijk in zijn eindconclusie één zin snede op, die de woorden omvatte „ein braves Auto”. Het woord „brav” een heleboel, we dachten dat het woord „goedmoedig” misschien een juiste ver taling was. In geen enkel opzicht ’n ge weldige uitspringer, maar ook geen en kel beslist negatief punt. In alle facet ten doordacht en heel fijn te berijden. Vooral de automobilist, die niet voor verrassingen wil komen te staan, maar die dagelijks comfortabel, behoorlijk snel en representatief en tegen matige kosten wil autorijden, is met de 304 goed uit. organisatie, de Italiaan Manlio Brosio, nog deze maand in Moskou verkennen de besprekingen gaat voeren over de wederzijdse ontwapening in Europa. Op de eerste dag van de „bijeenkomst op hoog niveau” van, de NATO in Brussel, bleek gisteren dat Frankrijk' zich volledig afzijdig houdt van de ge sprekken over wederzijdse troepenver mindering in Europa. Dé Franse woordvoerder verbood Bro sio uitdrukkelijk in Moskou ook te spreken over het Franse grondgebied of over de Franse strijdkrachten. „Onder de oude Gebouwen der Stad munt inzonderheid uit het huis van Jon- gema, oudtijds Juwinga, en thans het Hooghuis genaamd, staande aan het ein de van de Kerkstraat. Bij deze fami lie was eertijds het voorrecht van al toos eenen Olderman der Stad en Gil den in de Regeering te hebben, ’t welk zijn aanzien en invloed in ’t bestier der zaaken grotelijks vermeerderde.” Bovenstaande is te inden in het Bols wards hoofdstuk van een in 1788 ver schenen boekwerk, met als titel: Tegen woordige Staat der Ver. Nederlan den, 15e deel, vervolg der beschrijving van Friesland. Dit inzonderheid uitmun tende gebouw, in het begin der 15e eeuw gesticht en ongeveer 200 jaar lang door het adelijk geslacht der Jongema’s bewoond, zult u thans helaas tevergeefs in Bolsward zoeken, want het werd in 1839 afgebroken. In de stads- en dorps- kroniek van dr. G. A. Wumkes vindt u bij dit jaartal op de datum van 24 mei een korte en zakelijke vermelding: verkoop der afbraak van het Jongema- huis te Bolsward. Op een kadastrale plattegrond van Bols ward, in 1829 en 1830 getekend door de heer Rameau van gemeentewerken, is het Jongemahuis voor de laatste maal aangegeven. Daaruit blijkt, dat het dom ein van dit huis zich uitstrekte tot aan het Broereplein. Een door mej. H. Cou perus vervaardigde tekening naar een gravure van het gebouw (die in de leeszaal hangt) vertoont een typi sche, min of meer Romaanse bouwstijl, die ook nog in Vianen in de provincie Utrecht voorkomt. Een hoogopgaande, naar boven smaller wordende gevel met Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Niet elke rus is blijkbaar tevreden met wat er gebeurt in eigen land. In Brussel is een functionaris van de Russische handelsmissie verdwenen. De Russische ambassade heeft de Belgische politie verzocht de man, een zekere Anatole Tsjoibaev, geboren in 1933, op te sporen. In Brusselse diplomatieke kringen wordt vermoed dat Tsjoibaev, die sinds zondagmiddag niet meer is gesignaleerd wil overlopen naar het westen, waar schijnlijk omdat hij in relatie staat met Oleg Lialine, de Russische ambtenaar, die kort geleden in Londen asiel vroeg en daarbij ’n groot aantal spionnen aan de Britten verried. 5 van boogvensters voorziene geledin gen boven een sous-terrain. In de oud heidkamer van het stadhuis kunt u nog iets terug vinden van het interieur van het huis, namelijk een stenen reliëf met oud-germaanse jachttaferelen. Na de Jongema’s is het gebouw vanaf plm. 1600 zeer vermoedelijk telkens be woond geworden door personeel van het gemeentehuis met hun gezinnen. In elk geval was de laatste eigenaar-bewoner Sjoerd Braunius Oeberius, gemeente secretaris van Bolsward. De aannemingssom voor de afbraak was f 2500. Met het vrijgekomen puin zijn de kelders van het huis dichtge gooid. Het terrein werd aangekocht door het St. Anthony-gasthuis, dat in 1852 aan de aannemer Koopmans uit Groningen opdracht gaf tot de bouw van een stadsbewaar- en naaischool, voor de somma van f 6500. Deze ver rees op de plaats van het Jongemahuis. In latere jaren werd de (Jongema)- straat tot aan het postkantoor verder bebouwd. Tot aan de jaren 60 jongst leden hebben de bewaar- en naaischool alszodanig dienst gedaan. Toen is er de openbare bibliotheek en leeszaal in gevestigd, waardoor de belangstelling sindsdien aanzienlijk is toegenomen. Vanuit de leeszaal heeft men uitzicht op een wat verwilderde tuin, waarin 2 hoge bomen staan. Wellicht stonden de ze er ook al toen het Jongemahuis werd afgebroken. Is dit het geval, dan is dit de enige ter plaatse nog gebleven her innering aan een belangrijke episode uit -Bolsward’s historie. Heel wat „ou dere jeugd” van Bolsward, die eens als kleuter de bewaarschool bezocht zal zich deze bomen herinneren. Ze ston den op de openluchtspeelplaats, in elk geval in de tuin, waarop men vanuit het speellokaal het uitzicht had. De fo tograaf de heer J. B. Elzinga heeft de foto genomen nog vóórdat de bladeren vielen. Daardoor suggereert de foto meer een stukje bos dan een kaal ge bouw. Overigens een intiem stukje Bols ward met veel oude herinneringen. Onkundig Men had keizer Hirohito aanvankelijk onkundig gelaten van de vele bedenkin gen die er tegen zijn komst bestonden. Het is keizerin Nagako geweest, die langs niet-officiële weg van die bezwa ren kennis heeft gekregen en op haar beurt haar gemaal heeft ingelicht. Dit was voor de keizer aanleiding maandagavond met zijn naaste mede werkers, onder wie de Japanse minis ter van Buitenlandse Zaken, in consult te gaan. Het resultaat van dit over leg, dat tot een kleine kring beperkt bleef, was, dat de keizer ernstig over woog zijn privé-bezoek niet te laten doorgaan. Woensdag zou een definitieve beslis sing worden genomen, waarbij van doorslaggevende betekenis zal zijn, of bij het afzeggen van het bezoek inbreuk zou worden gemaakt op het protocol zoals dat voor privébezoeken tussen staatshoofden geldt. Een mogelijke oplossing voor dit pro bleem zou zijn dat het keizerlijk paar V"/-’r -VSTOAT TtSF II——WW.. VXV.TOWV ken. Verder zullen afgevaardigden van de synode proberen via de Nederland se regering contact op te nemen met de Noorse regering, om gezamenlijk op te komen voor de rechten van de chris tenen in de Sovjet-Unie. De Noorse re gering heeft al eerder besloten deze zaak aanhangig te maken bij de Ver enigde Naties. 3= 3e I ^...11 M—MM—MMM|»ll|ll

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1