aan hier daar Gahe Shroar „Werk de wereld” Wat mankeert toch aan deze wereld? Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll werk aan de wereld Hirohito Bols ward Raad Workum Muziekuitvoering in de Martinikerk te Zilveren filmpjes IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN Fan de Martinytoer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND f- Ringrijderij voor pony’s k A a 4: 4 - DINSDAG 12 OKTOBER 1971 110e JAARGANG No. 77 Wymbritseradeel, Piet üs hjoed to sizzen De greate fisken ite de lytsen. De 9 1 2 like 10 3 4 11 12 5 6 13 7 8 14 Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 2e week oktober 1946 MEITSJE IN EIN OAN DIZZE FORKEARING! Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS 2. Henk Siemonsma, Bolsward; 3. An nie Lettinga, Oosterlittens; 4. Bauke Spijksma, Bolsward; 5. René Siemon sma, Bolsward; 6. Bettie Dijkstra, Hit- zum; 7. Henkie v. d. Meer, Kubaard. Stoelendans te paard: 1. Bauke Spijk sma, Bolsward; 2. Henk Siemonsma, Bolsward; 3. Otto Spijksma, Bolsward; 4. Haaje de Boer, Nijland; 4. Wiebe Ziengs, Bolsward. De eerste prijswinnaar Leiuwe Bouma in aktie. Verbod van het in voorraad hebben van appelen en peren. Misschien een gast vandaag, een veelbesproken keizer. Zo menen in Den Haag, de historische wijzer heeft het rampzalig uur, al een heel eind overschreden, alles dringt op den duur terug in een vaag verleden en daarom is zo’n gast - hier niet meer ongepast. Maar velen zien weer een beeld bloedrood, op ’t doek verschijnen wonden die, nooit geheeld, nog diep inwendig schrijnen. Zij voelen bitterheid hoe durft zo’n man het wagen die verantwoordelijkheid moedwillig heeft gedragen, voor misdaden, begaan in zijn verheven naam. De gast (komt hij vandaag?) dan gaat hij stil zijn gang en hij weet, ’k mag in Den Haag niet officieel ontvangen hij weet: er is beweerd 'k word in dit lage landje aan zee, niet gewaardeerd, hier en daar een slap handje formeel, voor het fatsoen, dat moeten ze wel doen. Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157), Een boodschap van Wim Kan Geachte Hirohito blijf rustig in Japan en gaat dat beslist niet zo verander ’t schema, ja vermijd publieke stoeten. Ga drie verwanten groeten in de koepel van Breda. Bezin u en begrijp uw tijd is nog niet rijp. ne to litten en op in kear, doe’t dat wer mislearre, sei er: „Hwat ha ik in dwaes west, twa klokken kin ik net iens gelyk rinne litte en ik miende for- skillende folken as in klok regeare to kinnen!” Hwat jammer, dat liedende lju har ün- gelyk sa min tajaen wolle, meast as it al to let is. Sa sitte wy nou al jierren oanklaüd mei de kwestje: „Het Noor den”. Fryslan, Grinslan en Drinte bin- ne „het Noorden”. Ja, dat kloppet wol sa hwat. Sélan, Braban en Limboarch binne It Suden, dat kloppet ek. Drinte, Oerisel en Gelderlan binne it Easten en Noard- en Süd-Hollan mei Utert binne it Westen. Ja, dat kloppet wol sahwat. Mar gjin minsk tinkt deroan om it Su den of Easten of Westen op ien heap to goaijen, dat foarrjucht soe allinne jown wurde oan it „Noarden”. Dat woe den Haech sa graech en Grins ek. Hja hiene der ommers al de methoade yn- fierd om Grinzer ynstituten de namme fan „Noordelijk” to jaen. Tink mar oan har Orkest en „Noordelijke instituten” foar ünderskate dingen. Tsjin it sin en mei hiel hwat bange formoedens binne hja yn Fryslan dy „noordelijke” wei in eintsje opgien. De Bistjürskommisje, in pbar mislear re gearkomsten fan steateleden, gehak ketak tusken de trije Ekonomysk Tech- nologysk Ynstituten, tn pear rappor ten fan in Amearikaensk bureauen dan de hurde realiteit: 1. Yn al dy jierren is gjin ikeld ding aktie cntwW«ingssanienwerking novrb/unesco/unicef giro 100200 den haag Geplaatst kunnen worden oorlogsvrij willigers. Inlichtingen ter gemeentehui- ze. Bolswards Nieuwsblad Yn it twadde diel fan it skiednisboek: „Geschiedenis der lage landen” fan Jaap ter Haar forfeit de skriuwer in pear ynteressante bysünderheden oer de léste jierren fan Karei de fiifte, neidat hy syn troan oan syn soan Filips oer- jown hie. Hy libbe doe yn it kleaster fan St. Just en wie der foar öflieding oan it klokkemeitsjen. Mar it woe him net slagje 2 klokken presys gelyk rin- Gelukkig komen er echter steeds meer mensen die erover gaan denken. Zij vra gen zich af: moet dat, mag dat? Is daar niets aan te doen? Zij beseffen dat de mensen in Afrika, in Azië, in Zuid- Amerika niet anders zijn dan zij. Zij hebben in wezen dezelfde behoeften en verlangens. Zij hebben dezelfde rechten en plichten. Dit staat in keurige woor den als Rechten van de Mens in he Henvest van de Verenigde Naties. Je kunt een Zuid-Amerikaanse boer vertellen dat hij dezelfde rechten heeft als wij. Maar hij werkt zich krom voor een hongerloon en ziet de opbrenst ver dwijnen in de zakken van anderen. Hij weet niet waar hij het geld vandaan moet halen om zijn gezin van vandaag op morgen in leven te houden. Hij woont in een vervallen krot. Zijn kin deren komen nauwelijks voor onderwijs in aanmerking. Vertel een van de werklozen, die sa menhokken rondom de grote steden in India dat hij dezelfde rechten heeft als wij. Maar hij leeft met zijn gezin in een gammel bouwsel, verstoken van al les wat het leven aangenaam kan ma ken, zonder waterleiding, zonder riole ring, en vooral zonder enig perspektief. Er zit iets heel scheef in de wereldsa menleving. En steeds meer mensen zien dat. Steeds meer mensen willen er ook verandering in brengen. Een sa menleving is een ingewikkeld rader werk, waarin alles samenhangt en op elkaar is afgesteld. Raak je aan het een, dan raak je aan het ander. Je kunt b.v. Hwat hat De eerstvolgende openbare vergadering van de raad der gemeente Workum wordt gehouden op maandag, 18 okto ber 1971 ’s avonds om half acht. agenda luidt als volgt: Op zaterdag 27 nov. a.s. vindt dit ge beuren plaats. Er wordt een concert ge geven door 3 brassbands n.l. de Natio nale Brassband o.l.v. de heer M. Boe ket uit Amsterdam, Excelsior uit Sur- huizum en Crescendo uit Workum, bei de o.l.v. de heer S. de Boer te Leeu warden. Verder worden enkele nummers ten ge hore gebracht, waaraan het orgel van de Martinikerk zijn medewerking ver- leept. De brassbands spelen een paar num mers en na de pauze treden de 3 brass bands bijeen in een z.g. „Massed Brass band”. Er volgen t.z.t. nadere gegevens betref fende het programma enz. Vanaf 27 oktober zullen karnemelk en karnemelkprodukten weer uitsluitend op de bon verkrijgbaar zijn. 680 Evacué’s te Batavia aangekomen. Dit was de laatste trein met geëvacu- eerden, die door de Japanners waren geïnterneerd. Voor de meesten is het werk aan de wereld thuiswerk. Maar wat kunnen wij dan hier doen. Wjj voelen ons zo licht machteloos te genover de overstelpende nood, tegen over de eindeloze wirwar van proble men, die op ons afkomen. Wij zijn zo gauw geneigd om te zeggen: laat ze het maar uitzoeken, ik zie er geen gat in. Eén van de ernstigste en meest ver breide misvattingen is dat ze. Met ze bedoelen wij dan meestal bewindslie den, regeringen, instanties, organen. Maar deze bewindslieden, regeringen, in staties en organen zijn nergens zonder ons. Zij zijn slechts uitvoerders. Het wordt de hoogste tijd om dit verlam mende ze te vervangen door een aktief en dynamisch wjj. Van ons hangt het af wat ze besluiten, wat ze doen. Werk aan de Wereld betekent werken aan de bewustwording hier. De ogen openen voor de werkelijke toestand in de wereld. Inzicht krijgen in de moge lijkheid van redelijke oplossingen. Daarvoor is voorlichting nodig aan u en uw omgeving. Goede reklame voor een betere wereld. Dat doen NOVIB, het UNESCO-Cen- trum Nederland en het Nederlands Co mité UNICEF. Zij propageren in woord en geschrift een betere wereld, een we reld met gelijke kansen voor iedereen. Maar zij laten het niet daarbij. Zij slaan ook zelf de hand aan de ploeg om die betere wereld te helpen verwezenlijken. Daadwerkelijke hulp voor projekten, die de betere wereld een stapje dich terbij brengen: het bouwen van een school; het aanleggen van een weg; het oprichten van een coöperatie; allemaal stappen op de weg naar gelijke rechten. Voor duizenden betekent zulk een stap een opening naar een beter, een mens waardiger bestaan. Naast grote, veel omvattende plannen die nodig zijn, is ook dit kleinere werk noodzakelijk. Tenslotte kan de wereld alleen veran deren als daaraan konkreet gewerkt wordt op allerlei plaatsen en op veler lei manieren. Werk aan de Wereld hier, wil zeggen: het steunen van NOVIB, UNICEF en UNESCO bij het voorlichtingswerk en het financieel helpen om projekten van allerlei aard, die overal ter wereld op land. Voostel van b. en w. tot het aan gaan van een nieuwe gemeenschap pelijke regeling inzake de subsidië ring van het Frysk Orkest. Voorstel van b. en w. tot vast stelling van een regeling betreffen de de toekenning van een bijdra ge ter bevordering van de ontrui ming van krotten en ter bevorde ring van de doorstroming. Voorstel van b. en w. inzake vast stelling grondprijs bejaardenwonin gen Lynbaen-Tademahof. Voorstel van' b. en w. tot het ga randeren van rente en aflossing van een geldlening aan te gaan door de woningbouwvereniging Volkshuis vesting te Workum t.b.v. de finan ciering van een complex premie- woningen in het plan Bascohof. Voorstel van b. en w. tot vaststel ling van het ontwerp bestemmings plan „Langs de Trekvaart” een ontwerp tot herziening van het be stemmingsplan voor de kern Wor kum deelplan bungalows aan de Hearewei, ’n ontwerp bestemmings plan „Workum-Zuid-Oost”. Samenstelling van de commissies voor het onderzoek van de begro tingen voor het jaar 1972. goede namme to forspyljen. It wurdt hege tiid foar Fryslan om wer selsstannich foar syn bilangen op to kommen en net tiid en energy to for- griemen oan sterilè kombinaesjes, dy’t allinnich mar desillüzjes meibringe. Wy hearre net ünder ien paraplu, dy is to lyts en wy wurde kletstrochwiet. Lit dochs de feiten sprekke. De lems- haven sil as hy oer jierren klear komt, like fier fan üs öflizze as de haven fan Amsterdam. Foar Fryslan is Harns tsien kear sa bilangryk, mar de kans om foar Harns in yndustryhaven to krijen, dy’t meitelle kin, wurdt trochdat alle jild nei de lemshaven giet, binau- de lyts. Ik freegje my al jierren öf, hwat Fryslan ekonomysk fan Grinslan t<) wachtsjen hat en ik kin mei de beste wil fan ’e wrald gjin inkeld Ijocht- puntsje sjen. Wol it omgekearde. Men- tael en kultureel lizze hja ommers ek alhiel ütinoar. Dêrom soene de Fryske Steaten sa gau mooglik in ein meitsje moatte oan diz- ze slepende forkearing sünder ütsjoch. Litte hja goede buorlju wêze, dy’t by gelegenheit mekoar to wille binne, sa as by Lauwerseach, de wei Ljouwert-Grins de elektrisiteitsforsjenning en mien- skiplike bilangen. Mar bidjêr dizze goe de buormanskip net troch in falske ro- mantyk oer It Noorden. Dizze optwon- gen frijerij is en bliuwt in spultsje fan kalde fuotten. Meitsje der in ein oan. Tj. de J. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De kapitale boerderij op Wammert bij Oosterlittens van P. Durkz, eigen aan dokter Beekhuis, voorheen te Bols ward, werd een prooi der vlammen. Foar fruchtbeammen, leanbeammen, hagen en oar gewaeks kinne jo to- rjochte by R. E. Rienstra to Easterein. stapel staan, uit te voeren. In de aktie Werk aan de Wereld werken NOVIB, UNICEF en UNESCO samen. Zij doen dit konkreet. O.a. zullen zij op kor te termijn enkele duidelijk omschre ven projekten en ontwikkelingslanden financieel van de grond herpen. Dat kan slechts als u helpt. Stort uw bijdrage op giro 100200 Den Haag en Werk aan de Wereld. niet proberen de werkgelegenheid in de arme landen te verbeteren en voor de rest alles bij het oude laten. Je kimt niet in Afrika de industrie op poten zetten en in Europa alles laten zoals het is. Je kunt de mijnindustrie in Zuid- Amerika niet saneren en menen dat Noord-Amerika daar niets mee te ma ken heeft. Verandering brengen in de wereldsa menleving is wrikken aan gevestigde strukturen, die ons, onze bevoorrechte posities garanderen. Dat heeft gevolgen voor ons en iedereen. Wie overtuigd is dat wereldsamenleving scheefgegroeid is, wie er wat aan wil doen, zal de konsekwenties voor zichzelf en zijn om geving moeten aanvaarden. We kunnen het ook omdraaien. Wie niet bereid is zijn eigen samenleving op de helling te zetten, meent het niet ernstig met de noodzakelijke verande ring in de wereld. Wij zullen bereid moeten zijn onze ei gen patronen zo te wijzigen, dat gelij ke rechten voor iedereen niet langer als een aanfluiting klinkt in de oren van zo veel medemensen. Om anderen de ruim te te geven zullen wij zelf veranderin gen en beperkingen moeten aanvaarden. Overigens loopt het met die beperkin gen nogal los. Wanneer wij de arme landen eén eerlijke kans zouden geven op de wereldmarkt, in de scheepvaart, in de industrie, in de landbouw, zou den wij daar heus niet zo zwaar on der gebukt gaan. Onze welvaart zou door hun welvaartvermeerdering niet of slechts tijdelijk in het gedrang behoe ven te komen, althans als wij fanta sierijk genoeg zijn om ons aan wijzigen de situaties tijdig aan te passen. De we reld zou er geweldig op vooruit gaan. Dat is het doel van de aktie Werk aan de Wereld. Ernst maken met de gelij ke rechten, de gelijke kansen voor ie dereen. NOVIB, UNICEF en UNESCO werken daaraan op vele plaatsen in de we reld. Zij geven steun aan projekten die mensen in de arme landen uitvoeren om te ontsnappen uit de benauwende cirkel van armoe en ellende. Zij ge ven mensen de kaps. Of liever gezegd: U geeft ze de kans. Want zonder uw hulp staat de beste organisatie mach teloos. Gelijke kansen voor iedereen. De onderontwikkelde, de arme landen, vinden wij in Afrika, Azië, Latljns- Amerika. Toch begint het Werk aan de Wereld hier, waar wij wonen en wer ken, in onze eigen samenleving. Slechts enkelen kunnen naar arme lan den gaan, om ter plaatse te arbeiden. foar Fryslan birikt, hwat hja oars net krlgen hiene. 2. GrinslSn krige it jild foar de oanliz fan in tige djüre, nije haven yn it lems- gebiet. 3. Grinslan krige it jild foar de öffier fa it smoarge wetter yn de feanko- loanjes nei it Waed. 4. De Grinzer universiteit is de léste fiif jier sterk ütwreide, mar de talrike bifolking fan Fryslan sit noch sünder wittenskiplik ünderwiis. Yn Nederlan is it „Noorden” it gebiet wurden fan de wurkstakingen en ak- sjes fan Fré Meis, wylst yn Fryslan fan gjin staking of soksoarte aksjes sprake is. Yn Nederlün is it „Noorden” it gebiet fan failliete bidriuwen en bidriuwen, dy’t op de ranne steane fan ündergong. De namme fan it Noorden is yn Neder- lan op ekonomysk gebiet alhiel bidoarn troch hwat yn Grinslan bart, mar wy wurde troch dat forflokte bigryp: „It Noorden”, der like goed yn bilutsen, wylst de situaesje hjir folslein oars leit. Salang wy hjir allinnich gjin foardiel fan hiene, koe men it doelleaze boart- sjen fan Deputearre Steaten faeks mei in skealik glimke öfdwaen, mar nou’t de situaesje him sa üntjowt, wurdt it hege tiid om in ein to meitsjen oan dizze ünnatuerlike en skealike Noorden- bining. Wy hawwe perfoarst gjin for- let om efter üs, ek swier silende Frys ke skip, noch in stjonkende Grinzer dongpream mei to slepen en dermei üs Nadat nu ruim 1% maand het onder wijs aan de Rijks Zuivelschool is op geschort geweest, hangende de over- plaatsingskwestie, zal de cursus op 22 oktober toch weer te Bolsward begin nen. Notulen van de vergadering van 16 augustus 1971. Ingekomen stukken en mededelin gen. Voorstel van b. en w. tot het stich ten van een openbare kleuterschool in het handenarbeidlokaal van de voormalige openbare lagere school aan de Merk. Voorstel van b. en w. tot het be schikbaar stellen van een extra-kre- diet voor de aanschaf van 3 kas ten voor het opbergen van handen- arbeidmateriaal in de openbare school. Voorstel van b. en w. tot het vast stellen van een nieuwe salarisver ordening. Voorstel van b. en w. tot verkoop van een strookje grond aan het R.K. Parochiaal Kerkbestuur. Voorstel van b. en w. tot toetre ding tot de „Gemeenschappelijke re geling inzake de aardgasvoorzie ning in noordoost-Nederland”. Voorstel van b. en w. tot toetre ding tot de gemeenschappelijke re geling inzake de stichting en exploi tatie van een regionaal woonwagen centrum in de gem. Smallinger- Zaterdagmiddag stond Bolsward in het teken van de paardensport, want er werd weer de traditionele ringrijderij voor pony’s gehouden. Kleine 50 deel nemers. Het werd weer een prachtige middag daar aan de Brigade Irenelaan. Er werd bijzonder sportief gestreden in 2 rubrieken n.l. bespannen pony’s en bereden pony’s door dame of heer. Sommige pony’s moesten zo worden aangevuurd dat men er op de fiets ach ter aan moest rijden, bij een andere werd er achter aan gedraafd. Na de ringrijderij was er nog stoelendans te paard. Hier volgt de uitslag: Rubriek I: bespannen pony’s: 1. Rudie Riemstra en Lolkje Bouma, Bolsward; 2. Abby Brlnksma en Leni Postumus, Burgwerd; 3. Hans en Ria Witteveen, Bolsward. Rubriek II, bereden pony’s door dame of heer: 1. Leiuwe Bouma, Kubaard; Wie weet nog wat „zwarte armoe” is? Wij zijn het bijna vergeten. In grote delen van de wereld is zwarte armoe een werkelijkheid, waarmee miljoenen dagelijks moeten leven. Op het platteland van Afrika, Azië en Zuid-Amerika verkeren mensen in omstandigheden die wij ons nauwelijks kunnen voorstellen. Rond de grote steden is de ellende opeengehoopt in onafzienbare krottenwijken. Dit is een feit. Men kan het voor kennisgeving aannemen en overgaan tot de orde van de dag. In de week van 18 tot 24 okto ber 1971 organiseren NOVIB, UNICEF en UNESCO een ak tie onder het motto: „WERK AAN DE WERELD” Zij vragen steun voor de volgen de projekten: Gemeenschapsontwikkeling in Malang, Indonesië. Landbouw ontwikkeling in Chili. Alfabeti sering in Tanzania., Plattelands ontwikkeling op de Filippijnen en in Opper-Volta. Onderwijs in Botswana. Gezondheidsprojekt in Indonesië. Overal ter wereld werken deze organisaties aan de ontwikke ling. Zonder UW hulp staan zij machteloos. Giro 100200 Werk aan de We reld Den Haag. A t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1