Naar topoverleg belangrijke van mannen Begrotingsdebat als eerste kracht proef het kabinet Biesheuvel van flaheShroar Hirohito: Grootkruis van de aller- Oppositie kwam met alternatieve begroting hoogste Chrysantenorde MKM Gouden filmpjes Foto van de week 110e JAARGANG No. 78 VRIJDAG 15 OKTOBER 1971 Bonn zoekt toenadering Historische reis Spectaculair Actie in Afrika Sadat: geweld tegen Israël Communiqué Socialistische meerderheid Luns: Welkom Nieuwe grondwet voor Pakistan Se week oktober 1921 Ontmoeting üs hjoed to sizzen In boel strie in lichte kerl. Advertentieprijs: 18 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bfl vooruitbetaling) Giro 887926 S. S. te Bolsward liep op het Lange land buiten liet pad f 4 of 4 dagen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) rikaanse troepenbestand in Europa. Hij voegde er waarschuwend aan toe dat hij z’n voorstel dienaangaande aan het con gres zal blijven voorleggen als president Nixon zelf geen initiatieven neemt. Toch is niet alle nieuws „geweldloos” De Russische president Podgorny heeft zijn Egyptische collega Sadat verzekerd dat Moskou blijft streven naar een po litieke oplossing van het conflict in het Midden-Oosten. Tegelijkertijd zullen de Russen energiek voortgaan met het versterken van de Arabische defensie. De Russische president sprak op een lunch aangeboden aan de Egyptische president. Eerder had Sadat, volgens het Russi sche persbureau Tass, verklaard dat al leen geweld moet worden gebruikt om Israël uit de bezette gebieden te ver wijderen. Sadat heeft al herhaaldelijk gezegd dat de crisis voor het eind van het jaar moet zijn opgelost, óf door oorlog, óf door vreedzaam overleg. Op de achtergrond van het grote poli tieke debat stonden vanzelfsprekend ’t rampzalige tekort, dat onverwacht op de rijks begroting verscheen en de gam mele gang van zaken bij onze vader landse economie. Afgelopen zondag deed prof. Steenkamp, de KVP-senator die de grondlegger van dit kabinet is ge weest, nog bijzonder somber. Hij zag maar drie mogelijkheden: de wal moet het schip keren, vakbonden en bedrijfs leven matigen zich vrijwillig in loon- en prijsbeleid of de regering begint weer met een streng toezicht op lonen en prijzen. De laatste twee mogelijkheden sloot prof. Steenkamp alvast maar uit al zag hij in het bedrijfsleven wel een zekere vrijwillige bereidheid tot ma- De regering in Peking zal binnenkort een communiqué uitgeven over de toe stand van de Chinese minister van de fensie, Lin Piao, de tweede man in de partijhiërarchie en als zodanig de ver moedelijke opvolger van partijvoorzit ter Mao Tse Toeng. Dit is in kringen van het Japanse ministerie van buiten landse zaken vernomen. Men acht het in deze kringen zeer wel mogelijk dat Lin Piao ernstig ziek is, of al overle den. Machteloos Zeer intensief gingen alle fractieleiders in op de inflatiebestrijding. Oppositie leder drs. Den Uyl hekelde het beled van de regering: „Dit is een demonstra tie van machteloosheid. Zo verdwijnt de gulden in de smog”. (vervolg op pagina 2) Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum bezoek van Nixon op hetzelfde ogen blik als in Washington gedaan. Hoewel officieel geen commentaar werd gege ven, bleek uit korte interviews door Westerse journalisten in Moskou’s stra ten dat de gewone Rus hoopt dat de betrekkingen tussen beide grootmach ten als gevolg van het bezoek beter zul len worden. President Richard Nixon zal in de tweede helft van mei volgend jaar naar Moskou reizen voor een topconferentie met de Russische lei ders. Dit is wel het grootste diplomatieke nieuws uit de afgelopen week. Het bezoek aan Moskou vindt plaats, nadat Nixon met de Chi nese leiders in Peking heeft gesproken. Volgens de laatste verwach tingen zal de reis van de Amerikaanse president naar China nog voor het einde van dit jaar plaatsvinden. De speciale adviseur van Nixon, dr. Kissinger, die in juli het bezoek aan Peking voorbereidde, zal waarschijnlijk nog het komende weekeinde naar Rood-China gaan om de details van het bezoek te regelen. Nixon heeft altijd gezegd dat een top met de Russische leiders pas zin heeft als er voldoende vooruitgang was geboekt op de verschillende terreinen, waarop bei de landen onderhandelingen voeren. Om nog even in het Verre Oosten te blijven: President Jachja Chan van Pa kistan heeft gisteren in een radiobood schap verklaarddat hij zal doorgaan me zijn plannen tot overdracht van de be- schap verklaard dat hij zal doorgaan met zijn plannen tot overdracht van de bestuursbevoegdheid aan de „gekozen grondwet zal worden afgekondigd. Een week later zal de Nat. Vergadering bijeenkomen om een nieuwe centrale re gering te kiezen. Nixon, die zelf zijn historische reis het eerste bezoek van een Amerikaan se president in vredestijd aan- Mos kou op een persconferentie aankon- digde, verklaarde dat de recente over eenkomst met rusland over Berlijn „hem deed geloven, dat het nu tijd was voor een topoverleg”. Nixon zei dat hij behalve president Podgorny en premier Kosygin ook par tijleider Breznjev zal spreken. „Ik heb begrepen dat in communistische lan den eigenlijk de partijleider de belang rijkste man is.” Nixon verklaarde verder dat beide lan den hebben begrepen dat zij in militair opzicht geen overwinning kunnen beha len. „In geval van oorlog zijn er alleen ver liezers en geen overwinnaars.” Uit Nixon’s woorden bleek verder dat tussen beide landen voldoende weder zijds begrip is gegroeid over brandende kwesties zoals internationale ontwape ning, het Midden-Oosten en Berlijn om op een topconferentie spijkers met kop pen te slaan. Nixon sprak zelfs de verwachting uit dat hij tijdens zijn bezoek een verdrag tot beperking van de strategische be wapening waarover nu op de zogenaam de SALT-conferentie in Helsinki wordt onderhandeld, zal kunnen onderteke nen. Overigens waren de NATO-landen, Ja pan en Peking tevoren over zijn reis in gelicht. De nieuwe secretaris-generaal van de NATO, mr. Luns, verwelkomde het aan staande hoge Amerikaanse bezoek aan Moskou. Hij was van mening dat elke verbe tering van de betrekkingen tussen bei de landen de alliantie ten voordele zal strekken. Luns was vooral verheugd over de ver zekering van Nixon dat de NATO zal worden ingelicht over alle aspecten van de Nixon-reis. In Moskou werd de mededeling over Op de kalvermarkt te Bolsward waren aangevoerd 500 kalveren. L. de V. uit Burgwerd is door Ooster- end gereden per stoomfiets met ’n snel heid van 28 km per uur. Zelf verklaar de hij niet harder te hebben gereden dan de voorgeschreven 15 km. Eis f 20 of 20 dagen. Een spectaculaire herdenking van het 2500 jaar bestaan van het Perzische rijk. In een speciaal voor deze gelegen heid ingericht tentendorp is de sjah van Perzië gastheer van een ongekend aan tal gekroonde hoofden, presidenten en regeringsvertegenwoordigers. De feeste lijkheden, die een week duren, werden ingeluid met een kranslegging door de sjah op het graf van Cyrus de Grote, stichter van het eerste machtige kei zerrijk ter wereld, en met 101 kanon schoten. Het weelderige tentendorp is gelegen in de schaduw van de ruines van Perse- polis, eertijds de hoofdstad van het Per zische rijk. Om het gebied van Perse- polis, 60 km ten noorden van de Zuid- perzische stad Sjiraz, zijn drie kor dons van veiligheidstroepen gelegd. Bo vendien patrouilleren hefschroefvliegtui gen boven het feestgebied en er zijn nog veel meer geheime veiligheidsmaat regelen getroffen, maar of hiertoe ook de aanleg van mijnenvelden behoort, is niet na te gaan. Een kleine duizend1 journalisten, foto grafen en personeel van televisie-on- dernemingen uit alle delen van de we reld zijn naar Persepolis getrokken om verslag uit te brengen van het feest. President Nikolai Podgorny van de Sowjet-Unie heeft een goudkleurige tent, vlak bij eendere tenten van de Amerikaanse vice-president Spiro Ag new en een vertegenwoordiger van Tai wan. Ook de tenten van de president van India en die van Pakistan, landen die op gespannen voet met elkaar le ven staan naast elkaar. De tent van de Zuidafrikaanse president staat naast die van de president van Mauretanië. De Oostenrijkse socialisten (SPOE) onder leiding v. kanselier Bruno Kreis- ky hebben bij de zondag gehouden par lementsverkiezingen de absolute meer- Een foto die als stemmingsbeeld niet nalaat romantische gevoelens op te roepen. Weer is een jaar heengegaan, een jaar van veel zomer en veel zon, maar onweerstaanbaar is de gang der seizoenen, de eeuwige wisseling van voorjaar, zomer, herfst en winter. Nu is het herfsttij aangebroken. Als de ka lender het al niet zou vertellen, dan doen dit wel de vallende bladeren. Voor de nachtvorsten hun vernietigende werk gaan doen is er het ingeschapen verlan gen van de loofbomen zich van de kwetsbare bladertooi te ontdoen. Na dat menig struik of heester ons heeft verrast met de meest kleurrijke herfst tinten, variërend van het schrale en schrille geel naar het dieprode en roest bruine palet, schud twijg en tak zijn pronksel af om er in het komende win tertij kaal en huiverig bij te staan. Het plekje hier op de gevoèlige plaat vastgelegd is de meeste Bolswarders wel bekend. Het is de z.g. oude mu ziektent. Helaas is het schone Juliana- park gedegradeerd tot een openlucht museum van muziekkoepels, waarvan dit dan de oudste en meest beschei- dene is. Het bouwsel staat op een stra tegisch punt, n.l. als afsluiting van de voorste vijver en als centraal punt, waarheen van links en rechts de wan delpaden op gericht zijn. Wij herin neren ons nog hoe in de veertiger ja- ren en begin van de vijftiger hier de stadsmuziek speelde, hier werd gezon gen door onze koren. Het is verleden tijd. In 1955, bij de stadsfeesten ter ge legenheid van het 500 jaar bestaan van de stadsrechten, werd alles in het groot opgezet. De bescheiden muziektempel, werd gewogen en te licht bevonden en in de grote vijver, die voor deze ge legenheid werd leeggepompt verreees een nieuwe schelp, een muziekpodium, dat zijn weerga in Friesland niet ke£t, maar die helaas niet of nauwelijks wordt gebruikt. Was dit voorheen ’t ge val voor zang en muziekconcoursen, nu deze in discrediet zijn geraakt en ook het heamiel niet meer in het park wordt gehouden (wat bewaren we ove rigens nog goede herinneringen aan de Tetman-revues!) is niet alleen de hier afgebeelde tent overbodig, maar zelfs de grote. Helaas. En dan te bedenken dat ter financiering van de grote tent ook een post was opgevoerd als raming van de opbrengst van de „oude” koe pel. Heel optimistisch dacht de raad toen, dat er wel een of ander dorp zou zijn, die dit bouwsel wilde overnemen. Het heeft niet zo mogen zijn en de muziektent staat er nog steeds. Geluk kig maar voor de fotograaf, die zo een uniek plaatje kon maken. Het is de heer J. B. Elzinga, die we graag ons com pliment maken voor de goede opname. Af gekraakt Het woningbouwbeleid met minis ter drs. B. J. Udink werd door de op positie afgekraakt. Ook de partijgenoot van de heer Udink, CHU-fractieleider J. T. Mellema, had het een en ander aan te merken. De inflatiecorrectie van de tarie ven van de loon- en inkomstenbelasting zal ondanks tegenstand van de opposi tiepartijen voor het grootste deel door gaan. De heer Berger hield een pleidooi om de „pil” deel te laten uitmaken van het ziekenfondspakket. De bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind, zoals het kabinet die wil doorvoeren ging enerzijds DS’70 en de VVD niet ver genoeg en aan de andere kant de KVP te ver. derheid behaald. Volgens de voorlopi ge einduitslag krijgen de socialisten 93 Zesenveertig Afrikaanse en Aziatische zetels in de 183 zetels tellende nieuwe landen en Zuidslavië hebben de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties een brief gezonden waarin zijn vragen om onmiddellijke maatregelen’ ter beëindi ging van „de illegale bezetting van Na mibië (Zuidwest-Afrika) en aan de schendingen van de territoriale integri- tet van Zambia”. „Wij achten het nood zakelijk,” aldus de landen, „dat de raad dit probleem op beslissende wij ze behandelt teneinde te voorkomen dat de toestand zich blijft verslechteren”. de woningen. Een gebaar dat het bij de toch al aardig geplunderde autorijders wel lekker zal doen. In de Tweede Kamer is dinsdag bij het begin van de algemene beschouwingen over Troonrede en Miljoenennota ver zet gerezen tegen de aanzienlijke verho ging der motorrijtuigenbelasting (ge middeld ruim f40) die het kabinet wil doorvoeren per 1 januari 1972. Mr. F. H. J. J. Andriessen, plaatsver vangend fractievoorzitter van de KVP fractieleider dr. G. H. Veringa is nog herstellende van een zware maagope ratie lanceerde het idee de benzi- neaccijns verder te verhogen om aan de benodigde f 180 miljoen te komen, die het kabinet met het optrekken van de motorrijtuigenbelasting denkt binnen te halen. Hierdoor zouden volgens de KVP voor al de bestuurders van kleinere wagens er over het algemeen beter af komen. De vijf regeringspartijen KVP, VVD, ARP, CHU en DS’70 schaarden zich, de één wat enthousiaster dan de an der, achter de regering. De opposiitie onder aanvoering van drs. J. M. den Uyl (PvdA) en mr. H. A. F. M. O. van Mierlo (D’66) hadden voor het uit gestippelde beleid geen goed woord over. De inflatie en de dreigende verpesting van ons leefklimaat door de milieuver ontreiniging stonden centraal tijdens de debatten. Men was opvallend eensgezind in het streven de salarissen van ministers, staatssecretarissen, Kamerleden te be vriezen om daarmee een voorbeid van inflatiebetrijding aan de rest van het volk te geven. nationale raad in Wenen, terwijl de Roomskatholieke Volkspartij (OEVP) er 80 en de liberale Vrijheidspartij (FPOE) 10 zetels krijgen. Verder stonden fractielieders van de verschillende politieke partijen uitge breid stil bij de volgende punten: De verhoging van de wiebeltax op 1 januari van 3 pet. tot 5 pet. De fractievoorzitter van DS’70, J. J. A. Berger, en die van de WD, H. Wie gel, trokken de noodzaak van deze ver hoging, waardoor de tarieven van de directe belastingen en van de benzine- accijns omhoog gaan, in twijfel de verhoging schoolgeld voor leerplich tige kinderen viel behalve bij de oppo sitie ook bij de KVP niet in goede aar de. en Wymbritseradeelt Deze week heeft de eerste grote confrontatie plaats gevonden tussen regering en Tweede Kamer. Van dinsdag tot donderdagavond laat zouden zo’n vijfentwintig parlementariërs proberen om het de regering lastig te maken bfl de algemene po litieke beschouwingen. Daarbij overigens zorgvuldig wakend voor het maken van brokken. Dat stond al aan het begin van de week vast. De regeringspartflen - KVP, ARP, CHU, VVD en DS ’70 - zouden proberen om de voor het regeerak koord gemaakte afspraken niet in gevaar te brengen. Geen van hen heeft ten slotte op dit moment behoefte aan nieuwe verkiezingen, die het gevolg zouden z’fln van een val van het piepjonge kabinet Steenkamp: pardon Biesheuvel. Je mag zoiets natuurlijk nooit tevoren uitsluiten, maar het leek toch bijster onwaar- schflnlflk dat de dames en heren elkaar zo te lijf zouden gaan dat ongelukken niet meer zyn te vermijden. Ook al moeten vrijwel alle regeringsfracties het doen met kersverse aanvoerders, die nog nauwelflks ervaring hebben. Hun belangrijkste voormannen zijn immers naar de nieuwe regering verhuisd (Schmelzer, Biesheu vel, Geertsema, van der Stee). 1- Hwat hat 4 tiging waardoor het eerste alterna tief overblijft. De gewone burger heeft er eigenlijk nog geen benul van hoe slecht het wel gaat, hij moet het nu maar eens voelen, o.a. aan een grotere werkloosheid, zo redeneerde prof. Steen kamp ongeveer. De regeringspartijen zouden, met dit sombere perspektief aan de horizon, geen al te dolle streken willen uitha len, die het voortbestaan van het ka binet bedreigen. Wel willen de dre con fessionele partijen een kleine verschui ving in het verzwaarde belastingpakket. In plaats van de automobilisten bijzon der zwaar te belasten willen zij meer geld zoeken bij de bromfietsers en bij de bezitters van luxe jachten en/of 2- M. W. te Bolsward heeft een hond en deze liep zonder muilband. Eis f 9 of 9 dagen en verbeurdverklaring van de hond. Tot nu toe was al het nieuws in het kader van vriendelijkheid, wederzijdse bezoeken enz. Ook het volgende behoort daar nog toe. Volgens minister van buitenlandse za ken Walter Scheel wil West-Duitsland volgend jaar niet alleen met Polen maar ook met andere landen van Oost-Eu- ropa diplomatieke betrekkingen aan gaan. Scheel zei dit tijdens een inter view voor de Westduitse televisie. De Bondsrepubliek heeft al diplomatieke banden met de Sowjet-Unie, Roemenië en Zuid-Slavië en voert momenteel be sprekingen met Tsjechoslowakije. De di plomatieke betrekkingen met Polen wachten op ratificatie van het verdrag Bonn-Warschau dat vorig jaar is on dertekend. Deze politiek van de regering-Brandt kan leiden tot grote machtsverschuivin gen in Europa, vooral gezien in com binatie met het bericht uit Amerika dat i de democratische fraktieleider in de se- i naat, Mansfield, maandagavond op- nieuw heeft aangedrongen op een hal- j vering (tot 150.000 man) van het Ame- De gemeente kan een perceel land bij Spreeuwenstein kopen n.l. 1 ha, 11a., 20 ca. voor f 4908, Te Witmarsum opgericht een jongelie den Geheelonthoudersvereniging, Be stuursleden Pietje M. Vos, Jan F. An dringa, Jikke P. Pal. De heer S. E. Lunter benoemd tot tij delijk wethouder. hoogste Japanse onderscheidingen ver leend. De president krijgt het „Groot kruis van de allerhoogste chrysanten orde”, zijn vrouw is onderscheiden met de „orde van de kostbare kroon” eer ste klasse. Burgemeester Berger schonk tot af scheid aan de raadsleden en secr. ieder een bruin lederen sigarenkoker, waar op van binnen in goudletters de in scriptie. Ter herinnering aan onze twee jarige samenwerking. B. Berger. Oost en West hebben elkaar ontmoet in het veelbesproken bezoek van de Japanse keizer aan de Westeuropese landen. Na veel koele ontmoetingen heeft de keizer maandag in Bonn de grootste en vriendelijkste ontvangst ge kregen van de gehele reis. Iemand uit het gezelschap van de Japanse vorst zei dit nadat de mikado bij zijn aan komst bij het stadhuis van Bonn door ongeveer 3000 mensen was toegejuicht. Het „bravo”-geroep was vele malen lui- dér dan het incidentele boe dat hier en daar opklonk. Het driedaags bezoek aan de Duitse Bondsrepubliek vormt het besluit van de Europese reis van de Japanse kei zer. Als vertegenwoordiger- van bondspresi dent Heinemann, die wegens ziekte verhinderd was, had eerder voorzitter Hans Koschnik van de bondsdag de kei zer bij diens aankomst op het vliegveld begroet. Keizer Hirohito heeft presi dent Heinemann en diens vrouw de

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1