waterschap Wat is een De fuottenein fan Hennaerderadiel dat, Kritische aantekeningen bij een uit lating van gedeputeerde Ir. L. Eringa Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes t W'd 110e JAARGANG No. 79 DINSDAG 19 OKTOBER 1971 Financiën YNSTJVRD S. D. Fijnia Henriette Davids komt naar Bolsward. In Rienster. WW 8e week oktober 1946 Advertentieprijs: 18 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bij de uitvoering van zijn taken is het waterschap ten zeerste gebonden aan de beschikbare geldmiddelen. Voor de nieu we waterbeheersingswerken wordt sub sidie verstrekt door het rijk, meestal door het ministerie van Landbouw en Visserjj. Sinds enige tijd krijgen de waterschap pen ook ’n geringe jaarlijkse tegemoet koming in de kosten van de gewone dienst. Onder de kosten van de gewo ne dienst vallen zoal de salarissen van het personeel, de renten en aflossin gen van de geldleningen, de onderhoud kosten enz. De niet door subsidies ge dekte kosten worden omgeslagen over de ingelanden. De belastingen van de waterschappen worden wel waterschap omslagen of waterschapslasten ge noemd. De vraag zou gesteld kunnen worden: kunnen de ingelanden meehel pen om de lasten zo laag mogelijk te houden? Het antwoord hierop is Ja. Enige voorbeelden die hiervoor als on dersteuning dienen, zijn: 1. De ingelanden dienen geen afvalstof fen te deponeren, want hierdoor wordt de taak van het waterschap extra ver zwaard. Vooral denk ik hierbij aan de plastic landbouwzakken, die menigmaal in de sloten worden aangetroffen. 2. De sloten, die door de ingelanden moeten worden onderhouden, goed on derhouden. Hiermede draagt men bij tot een op hoog peil houden van de wa terbeheersing eri zijn geen extra voor zieningen nodig. Dit was een kleine inleiding, omreden dat de kleine waterschappen meestal in een prima conditie verkeren. En nu moet het anders. Het kleine is niet goed meer, het moet groter. Is het beter? Dat moeten we maar afwachten. Ik had hier niet op willen ingaan, maar de schrijver van de Martinytoer Tsj. de trialisaesje stypje woene. Sa hawwe de initiativen fan Amels yn Makkum, fan Hollandia en de VLF yn Boalsert, mei har krêftige stipe, fasili- teiten krige, dy't allinnich foar de kear- nen omearre wiene. Nei myn bitinken alhiel torjuchte. Hwant hwa nei al dy jierren it eko- nomysk libben fan Fryslan bisjocht, kin merkbite, dat de wurkgelegenheit ta- nomrnen is op allerhanne plakken en net allinnich yn Ljouwert en Drachten, sa’t men yn earsten woe. De forbette- ringen rinne ek net gelyk op mei de oanwiisde kearnen. Hja lizze dêr, hwer’t de forbiningen for- bettere binne. Hja lizze oan de ryks- wei 43 yn Makkum, Boalsert, Snits, de Jouwer, it Fean, Drachten en fierder yn Burgum en Dokkum. Dér leit dan ek de earste kaei foar de doar nei wol- feart, de wegen en kanalen, ynklusyf de havens. Wol men goed wurk öfmeit- sje, dan sil nei de fjouwerbaens-ófslüt- dyk hurd wurkje moatte oan it troch- lüken nei it Fean en Drachten. It tem- perisearen fan dizze wegen soe de ünt- jowing fan it Noarden yllusoir meitsje. Ek rykswei 35 hat in hege urginsje, lyk as de provinsiale wegen Ljouwert nei de Südwesthoeke en Drachten-Ljouwert Ik bin it fierder iens mei ir. Bloemen- dael, de nije yndustrialisaesje-man foar it Noarden, dat de wei fan it Fean nei Meppel tige bilangryk is foar dizze stre ken, lyk as de wegen yn de kop fan Noard-Hollan, dy’t Fryslan mei Amster dam forbine. Dizze wegen bringe bliuwend forbette- ringen yn de situaesje en binne fan de Al twa kear koe men üt de krante fomimme Dat to Wammels yn ’e feart de bisten it net üthAlde kinne fanwege de stank en dat yn ’t sintram o, fij Dêr’t sa folie wenje, hwant der bout men nij Mar minsken! hakte jim it der aenst ek net mear üt kom dan mar nei Rien as eintsje beslüt En freegje jim, hiwat ha jim der dan yn Rien In ienfaldich folkje oer ’t algemien Gjin rangen en standen, gjin gas noch neat allinne üs aide Frjentisjer feart Dy driuwt noch net fol mei fiske liken Se gapje hjir net nei de léste siken Wij lilbje hjir ek sa frij as ’t mar kin gjin sakeman hoege wy nei de eagen te sjen Dy lizze hjir allang mei de learzens omheech in bistean hjir to finen dat waer har to dreech lenkear wyks de süpermerk yn Snits der hat men it spul hast gratis foar niks Hwat fleis fan de slachter, hwat griente en fruit fan de merk dan fiele jvy us wol foar in wike Wer sterk Dus kom mar gerêst, allinne de aldtsjes leaver net hwant bejierre wentsjes wurde yn Rien wier net set En freegje jo my, hwer leit Rien dan alhiel? Nou, op ’t fuottenein fan Hennaerderadiel. richten Waterschap It Marnelan. 9 ge meenten vallen in de strik. Er zijn ver gaderingen belegd, maar het baat niets. Er werd nog genoeirid Wommels. Een pracht vergadering. Boersma noemde dat het verzet groot was. Twee van de commissies waren in twijfel en de an dere meer dan 100 gingen fel te keer. De heer Wartena deed erg pessimis tisch over de kansen op een ruilverka veling. vooral nu in de regeringsplan- nen sprake is van bezuiniging. Zolang er niet meer zekerheid is, wilde hij van concentratie niets weten. Voor zover mij bekend zijn de Ruilverkavelingson- kosten van de Veenpolders 1075 per ha., eerst werd gezegd 2075 dat is niet waar. Een gemiddelde rente van 5 pet. gedurende 30 jaar maakt 54 gulden per ha. Dit is het juiste bedrag. Gedeputeerde Eringa antwoordde met een goedkoop praatje, dat de vergade ring in Wommels geen officiële hearing was en dat daarom waarschijnlijk in het verslag niets over gemeld was. Hij zal wel gedacht hebben dat moet er niet bij, dat kan afbreuk doen. Ik zal eindigen. Maar nog iets: Eringa, ik verwacht een nadere opheldering. De kosten berekening deugt niets van. Wat geschreven wordt moet wel iets van kloppen. Die gulden per pondemaat. Ik weet niet welke deskundige u heeft, maar ik zal met feiten komen. Ik heb de gegevens in huis van ’n groot Wa terschap dat zo goed als klaar is. De aanslagbiljet voor het jaar 1971, is vast- D. de Wit, Klein Gasthuis 19 Bolsward. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en WymbritseradeeL Te Bolsward is een Chr. resiteerclub opgericht. Het bestuur is als volgt sa mengesteld: F. Swart, P. v. d. Zaïide en mej. M. Roukema. Nylonkousen, naar men zegt, het ide aal van de moderne vrouw zullen wel licht eerlang ook in Nederland worden vervaardigd. Aangezien er voortdurend nieuwe inge landen komen die een waterschap niet kennen en velen er geen acht op geven is dit een belangrijke vraag. Het wa terschap is een overheidslichaam, dat overeenkomstig de bepalingen van de grondwet door Provinciale Staten on der koninklijke goedkeuring is opge richt. De basis voor het werk van het waterschap is het Reglement, dat bij de oprichting door de Provinciale Sta ten onder koninklijke goedkeuring is vastgesteld. Het reglement bevat o.a. voorschriften over het grondgebied, de taak, het bestuur, de bevoegdheden en verdeling en betaling van de lasten. Indien men binnen de grenzen van het waterschap onroerend goed bezit is men ingeland. De uitoefening van de waterschapstaak is zowel voor de stad als voor het platteland van belang. Het is immers de bodem waar alle ak- tiviteiten op plaats vinden, en die ver langt een goede waterbeheersing. De aanleg van woonwijken, industrieën sportvelden, recreatiecentra, wegen enz is slechts mogelijk in goed ontwater de en beschermde gebieden. DE BOMMENDE NOTA OER IT NOARDEN Jong had een zeer goede kijk. Hij zei- de: Ek dit wurdit faei, dat binne de swierdere lésten, dy’t op steapel stean, de hieren en yn dizze omkriten de al- gemiene kosten fan it nije greate wet- terskip: It Marnelan. De Steaten haw we forline wike mei oergreate mear- derheit der ta bisletten, alhoewol de boeren hjir hast allegear tsjin wiene. En nou kin Deputearre Eringa wol siz- ze, dat it hjir mar giet oer in goune per pounsmiet, mar dêr jowt hy gjin ga- ransje op. Hawar, de tiid sil it leare. Aldus: Tsj. de Jong. Ik vraag mij af dat dit zomaar gaat. Ik las: Naarmate die concentratie vor derde, verminderde de concentratie van de Statenleden. De frakties laten het sinds jaar en dag aan hun deskundi gen over, om over zulke zaken te spre ken. Dat is zeer gemakkelijk in deze te zeggen, mij treft geen schuld. Volgens de berichten hadden ze wel waardering voor het beleid van gedeputeerde Erin ga, er werd zelfs ook nog lof toege zwaaid. Ik vind het zeer jammer dat Eringa niet eigendommen in ’t Marnelan heeft dan had hij zijn geluid anders laten horen van de toren. Onder de bezwa ren was het hete hangijzer het op te gesteld op f57 per ha. En de eigenaar van burgerwoning met een belastbare opbrengst gebouwd van 150 en staat op 6 are grond (0,5 -j- 0,06) x f 57 is f 31,92. Twee kleine Waterschappen samen ge voegd van f 16 de ha thans f 28 de ha gewone ligger buitengewone ligger nog veel duurder. Ik ben ingelande van heb Waterschap Waaxens c.a. met een kos ten cijfers van f 16,per ha. En ook een Waterschap dat een geweldige be maling heeft en prima in orde is. Dat Eringa moet nu maar concurreren met zijn groot It Marnelan. Maar ik hoop van harte dat het spreekwoord Beter ten halve gekeerd dan ten hele ge dwaald, bij de heer Eringa bewaarheid wordt. Bolsward, Massagraf ontdekt in Gaasterland, n.l. achter de Hooibergen, dicht bij het IJs- selmeer. Vier lijken zijn reeds geïdenti ficeerd. allerheechste ymportansje foar alle man, dy’t syn bidriuw hjir driuwt. Fol ie minder bilangryk binne de forbinin gen fan Fryslan mei Grinslan en Drin- te, omt de sintra fan ekonomyske aksje sa fier ütinoar lizze, dat hja mekoar dochs net rikke kinne. De agglomeraes- je: Delfsyl-Iemshaven en de Südeast- hoeke fan Drinte lizze foar Fryslan fierst to fier fuort. Mar neist dizze uterst bilangrike saek fan wegen, kanalen en havens sil de yn- dustry yn dizze eksintryske gewesten in pré ha moatte, hwertroch de handicap fan de lizzing foar in diel goed makke wurde kin. Op hokfoar wize it regear dit dwaen wol of hja in diel fan de ynkomsten fan it ierdgas en magnesium derfoar brüke wol of op oare wize; dat sykje hja yn den Haech mar üt. As it jild mar boppe wetter komt. En as dat jild dan brükt wurdt om de bisteande en de nije yndustryfêstigingen op alle plak ken to stibulearen. Hwant de bitsjut- ting fan in goedwurkjende yndustry is foar alle plakken in libbensbilang. Dat is Hollandia, de Molksüker en de VLF foar Boalsert, dat is Prins foar Dokkum, Miedema foar Winsum en Mous foar Bakhuzen minstens like fol ie as Philips foar Drachten of Douwe Eiberts foar de Jouwer. En de jierrenlang bisteande en biwoar- tele ündemimmingen binne foar de wurkgelegenheit grif sa bilangryk wol de nije, hwerfan men net wit of it bliu- wers binne of trekfügels. Dêrom gjin diskriminaesje fierder, mar stypje hwat libje wol en kin. Tj. de J. Adam Hillebrand te Cubaard ontving van de minister een boekwerk over In- dië, als beloning voor het feit, dat hij van alle candidaten op het midden standsexamen het hoogste aantal pun ten behaalde n.l. 54. Het absolute ma ximum is 55. Hij werd opgeleid door de heer E. Oldenziel. It nije regear hat tasein yn koarten komme to sillen mei in nije nota oer de efterbliuwende gebieten, bysünder oer it Noarden fan üs lan. Hwat dat wurde sil by de bisteande finansiële situaes je is in binaude fraech en allerhande ünderstellingen wurde op it heden mak ke. Düdlik is foar elk, dy’t kennis hat fan ienfaldige ekonomyske feiten dat it ek sintryske noarden net in maklike saek is. Wol men it meinimme yn it wol- feartspeil fan Nederlan, dan sil bliu wend tsjin de stream oproeid wurde moatte. It is dus gjin kwestje fan hjoed of moarn mar permanint. Wy foarmje it leechste stik fan de polder en wol it hjir droech wurde, dan sil hjir mear meald wurde moatte as op oare plak ken. Dat is nou sa en dat wie altyd al sa, it hat nea oars west. Wol men in reed- like tastan birikke, dan is it alderearst needsaeklik, dat men fan dizze basis óf bigjint to tinken. Gjin tydlike yn- passe, mar in permaninte handicap. Dêrom sil men ek it ekonomysk lib ben hjirre in stik foar jaen moatte, oars forliest hja de race altyd. Allin nich as men (t sa sjocht kin men ek de middels, dy’t brükt wurde moatte yn it krekte Ijocht sjen, üs fytsers hawwe it altyd yn ’e wyn. Der hat in tiid west en inkele lju rin ne noch altyd mei dy tinzen om, dat men allinnich heil seach yn de akku- mulaesje-theory. Mei stipe fan de oer- heit soe men yn Grinslan en Fryslan ien of twa plakken omheech triuwe moatte en as dy mar sterk waerden, soene hja de omkriten wol meinimme. Dat wie de grounslach fan de saneam- de kearnetheory, dêr’t wy al mear as tsien jier mei tangele sitte. It Provin- siael bistjür fan Fryslan hat him hjir tsjin forset en mei folie muoite dit plan sa foroare, dat gjin 2 mar tsien kear nen oanwiisd waerden Hja woene gjin forskuord Fryslan. „Minsken binne gjin hea of strie,” sa sei mr. D. Okma, „dy’t men mar op ien heap goaije kin!” Hja hawwe ek yn de praktyk hyltyd biwiisd, dat hja rounom de kansen foar yndus- Evenals bij de afbraak van de openba re lagere school, riep foto en beschrij ving van de oude „bewaarschool” ve le herinneringen bij me wakker. Wat men meent vergeten te hebben, blijkt slechts bedekt met een laagje latere herinneringen, welke schijnbaar die ou dere hebben verdrongen. Begraven in ’t onderbewustzijn, zoals de psycholoog zich uitdrukt. Wel, bij het zien van die oude dikke boom midden in onze speel plaats kwamen dan ook weer tal van jeugdherinneringen naar boven, welke ik zal trachten hier weer te geven. Ik ben overtuigt, dat ik zeer velen van mijn oude bewaarschool vrienden hiermee een plezier zal doen. Laat ik dan beginnen bij mijn naar school gaan. We woonden, zoals al be kend is, in een woonschuit, waarmee heit dikwijls naar zijn werk voer. Onze ligplaats was in Bolsward zowat tegenover de houtzaagmolen van Gebr. Schoonhoff. Even terwijde het volgende: Wanneer iemand was overleden en dus moest worden begraven, dan zagen we vaak een praam met een kist er op of in, waarin het lijk was gelegd. Dit was dan natuurlijk het overschot van een boer of zo, die buiten had gewoond, en niet anders kon worden vervoerd dan over water. Altijd was het voor ons een sprookjes achtig iets, dat er zó met een lijk werd omgesprongen. Als kinderen wou je dat gewoon niet hebben. Een dode was voor ons iets mysterieus, iets, wat met pië teit moest worden behandeld en niet zo maar in een praam. We realiseerden ons gewoon niet, dat het niet anders kon, eenvoudig omdat er geen pad was voor een wagen of iets van dien aard. De melk werd ook vervoerd over water, het veevoer en alles wat met de boer derij annex was, eveneens. Dus ook het lijk Toch was het voor ons een evenement, ofschoon we niet begrepen. Maar om op die bewaarschool terug te komen. Nadat we gewassen (alleen om het hoofd) waren, en gekleed, togen we om ongeveer half negen „naar school” waar we dan eerst nog een poosje rond hingen, wachtend op de juffrouw. Negen uur naar binnen gestormd, waar we werden opgewacht door een juffrou die ons ontdeed van pet en klompen, die we in een genummerd bakje plach ten te zetten. Een jasje hadden we vaak niet aan, daar we dat toch maar ergens lieten hangen. Binnen in ons klasse gingen we op wit te strepen staan, die waren geverfd op de vloer van hout. Ieder op zijn ei gen streep. En dan begon de les. Een juffrouw zong ons 'n liedje voor, meest al van vogels of bloemen en wij pro beerden dat na te doen. Nou, wat me zelf betreft, ik leerde de liedjes en voor al de melodie goed. (De hele familie Dit Wit kon altijd goed zingen). Maar de woorden werden niet altijd begrepen. Zo het volgende, we leerden o.a.: ’t Is feest nu vandaag en dat maakt ons zo blij, Zo prettig en jolig van zin, enz. Ik heb tot mijn zestiende jaar steeds gezongen, inplaats van zin, zee. Toen pas drong het tot me door, dat er iets niet klopte met zin en zee Eens in het jaar, nazomer denk ik, was er feest in de bewaarschool, we lie pen dan allemaal in optocht door de stad met bloemen in hand. Deze wer den door onze ouders gevraagd bij men sen die een tuin hadden of soms ook wel een vorige avond stilletjes geplukt ergens Want de meeste ouders van de kinde ren beschikten niet over een tuin met bloemen, hoogstens een bleekje dat werd gebruikt voor de was te blikken. En er moesten toch bloemen komen, dus zie boven. Na de tocht door de stad werden we onthaald op chocolademelk en een stuk koek. Dat maakte voor ons het beste uit van het hele feest. Een ander evenement was voor ons de komst van Sint Nicolaas op school. We zongen natuurlijk vóór de strooiing van pepernoten en dergelijke onze liede ren. Flink schreeuwen, opdat de goede Sint het maar zou horen. En terwijl we zongen, geheel in blijde verwachting, was de Sint met Piet al op de zolder bezig in de turf. Deze werden dan van de ene plek naar de andere gegooid, opdat wij in de mening kwamen, dat zelfs het paard op zolder om draafde. Plotseling ging dan een luik open, en een zwarte hand gooide alles wat lek ker was, naar beneden. Dan kwam de jeugd pas los. Spanning was geweken en we krioelden op de vloer om, bege rig om ons deel van het lekkers te be machtigen. Het was echter meer om het krijgen dan het hebben te doen, want de juffen stonden klaar met een grote mand, waarin alles werd gedeponeerd. Wel sloegen we wat in natuurlijk voor de tijd die na dit kwam, maar daar werd ook niet acht op geslagen. De juf fen begrepen het wel Dus ook dat feest is achter de rug, en wordt het toch tijd, dat we met mooi weer naar buiten gingen spelen. Rond die dikke boom midden in de tuin. We vlogen naar buiten teneinde een „krooidsie” (een kruiwagentje) te be machtigen, want die waren er niet ge noeg. Wie niet een kroode had, nam een schepje, om de wagens vol te schep pen. Een hoop zand werd gemaakt, die de volgende speeldag weer werd opge ruimd. Dit voor de jongens natuurlijk. Waarmee de meisjes zich moesten ver maken, kan ik me niet herinneren. Na het speelkwartier werden de werk tuigen weer netjes ondersteboven tegen de legendarische dikke boom aan ge zet, en gingen de lessen weer verder. In sommige vrije tijden, wanneer we niet een werk- of speeltuig konden be machtigen, zaten we met mooie zonnig weer wel eens tegen de boom aan, om te filosoferen, zoals nu de jeugd ook nog wel doet. We lieten onze fantasie dan de vrije loop, en zouden later van alles doen. Indachtig aan het liedje: Jongens, als ik rijk was, ik wist wat ik dee(d) Ik bouwde een scheepje en voer naar de zee. Ik kocht voor ons allen een lekkere koek Niet zó lang, niet zó lang, maar zóóó lang (bis) We haalden dan onze armen uit zo ver we konden, want zo ’n grote koek, nou, dat zou wat zijn. En we zagen in on ze verbeelding al ons scheepje varen, gevuld ftet alle lekkere dingen, waar aan ’t ons nu dikwijls ontbrak. Droom wensen Och, wat zou ik nog veel en veel meer van die toch heerlijke en onbezorgde jeugdjaren kunnen vertellen. Laat ik er echter een punt achter zetten. Het ver volg van mijn overpeinzingen over de openbare school wacht ook nog. Hoe lang nog? Want al zijn we dan AOW- er, we hebben het nog drukker dan toen de baas op ons wachtte. Maar, wat in het vat zit, verzuurt niet. Dus ook dat komt. Intussen wil ik eindigen met een zeer gemeend woord van dank aan de heer Elzinga e.a., voor hun foto’s van de week. En natuurlijk de redaktie van de ze krant voor de plaatsing van één en ander.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1