Spanning tussen Pakistan India en hoogtepunt naar de week De foto van recordtijd Mr. S. J. Hartkamp m geïnstalleerd 6ahe Skroar Afvalstoffen in Noordzee mag niet meer nieuwe burgervader in Franekeradeel haalde „stormachtig” ^01 Het vallend blad Brandt Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Nobel prijswinnaar VRIJDAG 22 OKTOBER 1971 110e JAARGANG No. 80 Wymbritteradeel, Heffing Klappen Goed nieuws Goed doen met bijbedoeling? Wapensmokkel Daar ook al! Peseta duurder Miljoen Ook hier spanning De al maandenlang durende spanning Hwat nat üs hjoed to sizzen In kwea wiif is in min stik hósrfe. (v rvolg op pagina 2) Advertentieprijs: 18_ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 8,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 P. Hilarides, Stalhouderij, nette bedie ning, Harlingerstraat, Bolsward. ’t Blomke Bolsward. Druivenborstho- nmg per flacon slechts 45 cent. De herhaalde oproeping voor 'n school hoofd te Witmarsum bracht het aan tal sollicitanten van 5 op 13. Toen 38 jaar geleden het jaarsalaris f 900 was, was het aantal sollicitanten 60, thans is het salaris f 4000 per jaar. Is keizer Hirohito er heelhuids afgeko- men en werd de altijd bedeesde, vrién delijke en steeds zwijgende Japanse kei zer slechts met wat spandoeken gecon fronteerd de Russische premier Kosygin is maandag op de eerste dag van zijn bezoek aan Canada ondanks uitgebrel- de veiligheidsmaatregelen, door een be toger aangevallen en ternauwernood aan ernstig letsel ontsnapt. Een Hon gaarse betoger zette zijn uitroep: „Ga naar huis, Russisch varken,” alle kracht bij. Sedertdien werd hij (nog) beter be waakt. Stotteraars en Dooven genezeh direct. Instituut Amand. Bij de Geref. kerk te Gaast is beroe pen ds. Scheepsma, geb. te Schettens. Grote sortering prachtige haarvlech ten. Sj. de Wit, kapper bij de Sneker- poort. 4e week oktober 1921 tussen Tndia en Pakistan is naar een hoogtepunt en naar een dreigende oor log gegroeid door de noodsituatie wel ke het vluchtelingenvraagstuk voor de Indiase regering heeft geschapen. Westeuropese diplomaten in New Del hi, die het grensgebied met Oost-Pakis- tan en de vluchtelingenkampen hebben bezocht, hebben al eind augustus ge rapporteerd dat de toestand onhoud baar was geworden. Vluchtelingenkinderen beneden de drie jaar bleken vrijwel allen te zijn gestor ven. Kinderen tussen de drie en acht jaar voor zover ze nog in leven waren hadden toen een gemiddelde levenskans van een half jaar. Deze diplomaten spraken op grond van hun waarnemingen ook de mening uit dat er voor eind november mogelijk nog drie miljoen vluchtelingen bij zouden ko men waardoor het totale aantal de elf miljoen zou naderen. Naast de grote problemen zijn er ook de kleinere. Zo is de Spaanse peseta 2 procent duurder geworden. Door deze revaluatie krijgt men nu voor een Ame rikaanse dollar niet langer 70, maar on geveer 68,5 peseta’s. Spanje is een van de landen, die niet, zoals o.a. Neder land, een zwevende wisselkoers heeft ingevoerd, maar een vaste waarde van zijn munt ten opzichte van andere geld soorten heeft aangehouden. Voor Nederlanders heeft de opwaarde ring weinig praktische betekenis, ook al, omdat de reisbureaus de contracten voor de vakantiereizen van de komende zomer over het algemeen al hebben ge sloten. Er zijn vele bruggen en bruggetjes in waterrijk Bolsward. Dit is er een van, ook al zult u misschien moeite hebben deze te herkennen. Men komt er dan ook niet dagelijks over, want een ver- keersbrug is het zeker niet. Wél is het een vooral bij de oudere Bolswarders bekend startpunt van een eertijds veel gemaakte wandeling, beter gezegd „om metje”, dat men „it Grons om” noem de. Want deze houten brug, gelegen aan het Franekerend (in de volksmond nog altijd „it Loo”), voerde de wandelaar over de afslag van de vaart naar Hich- tum naar het begin van het trekpad naar Burgwerd langs de Bolswarder of Leeuwarder trekvaart. Ongeveer een ki lometer verderop bereikte men dan vla een plank met een leuning bij een huis je links over de bermsloot het „hiem” van de boerderij „Grons”. Via de ,reed’ van deze boerderij kwam men dan uit op de weg tussen Hichtum en de Burg- werderhoek en ging dan linksaf weer terug naar Bolsward. Dit ommetje was vooral langs het trek pad in alle seizoenen weer anders. In het voorjaar, langs het dan al weer groenende riet en de groenende weilan den met kieviten en andere weidevo gels, wat later ook met pinkster- en boterbloemen. In de zomer, als langs de vaart het inmiddels hoog opgescho ten riet (waartussen nu en dan een ge duldige visser verscholen zat) zich had voorzien van bruine pluimen en witte akkerwinde en in de landerijen óf de oppers hooi stonden óf de koeien vre dig graasden. In de herfst, als het riet begon te verkleuren in de „dizige” lucht en het stil werd in de weilanden, om dat de vogels voor het merendeel naar warmer streken waren vertrokken. In Een boomblad Een van de zo velen Was in de herfst Reeds aan ’t vergelen. Het had gediend Als bruidsjapon Van een oude eik Boven ’t gras-gazon. De wind die kwam En droeg het mee Tot op een stoep De laagste tree Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adress Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 Na 18.30 uur 2660 at 2835 (05157), Bolswards Nieuwsblad Beter nieuws is het volgende: Het lozen van afvalstoffen in het Noord zeegebied zal in de nabije toekomst aan zeer strenge regels worden gebonden, aldus een besluit van de Noordzee-con- ferentie in Oslo. De twaalf landen die aan de conferen tie deelnemen (waaronder Nederland) hebben een denkbeeldige lijn getrokken van Groenland naar het zuiden, en een van Gibraltar naar het westen. Bin nen deze lijnen zullen de voorschriften straks van kracht zijn. Als ieder zich er nu maar aan gaat houden een goed begin dachten we. Het tjalkschip „De onderneming” te Makkum vergaan. Het lijk van de nog jeugdige vrouw is inmiddels aange spoeld aan de Bildtse kust. Het schip is te Hallum aangespoeld tegen de Zo merdijk. Het was geladen met suiker bieten. Van de overige bemanning is nog niets bekend. De Russische partijleider Leonid Brez- njev heeft aangekondigd dat de finan ciële woon- en levensomstandigheden van studenten „aanzienlijk zullen wor den verbeterd.” Tien van de militantste joden in Mos kou hebben van het hoofd van de af deling joodse zaken van de Russische geheime dienst te horen gekregen, dat zij naar Israël mogen emigreren. Dit is de tweede keer binnen enkele dagen, dat joden Rusland mogen verlaten. Volgens joodse bronnen in Moskou zou het oogmerk van de Russische 'autori teiten „onthoofden” van de joodse be weging zijn om zodoende enige rust te weeg te brengen in het buitenland vóór het bezoek van partijleider Leonid Breznjev aan Frankrijk volgende week. de winter, als de trekvaart en de slo ten waren dichtgevroren, het dan kaal- geworden riet in de vrieswind kraak te en de landerijen rustten in een lan ge slaap. Nóg nodigt de voor enige jaren terug praktisch geheel vernieuwde brug u uit dit ommetje weer eens te maken. Het oude en al lange tijd onbewoon de huisje ter hoogte van de boerderij „Grons” is echter afgebroken en ook het geïmproviseerde bruggetje is er niet meer. Het zou dunkt ons echter maar weinig moeite en kosten met zich mee brengen hier weer een veilige oversteek te maken. De boerderij „Grons” (thans bewoond door de heer R. Kroondijk) ontleent zijn naam aan een voornaam boerenge slacht, dat in de achttiende eeuw hier zijn eigendommen had. In de kerk van Burgwerd vindt men een grote grafzerk overvol met randschriften en o.a. met de namen Jacob, Hiette, Rein, Willem, Claes en Reinier Grons, allen broers van elkaar en overleden tussen 1723 en 1735, In het middenvak van deze zerk wordt de vader Adrianus Grons her dacht, „in leeven Bysitter en Mede- rechter over Wonseradeel, oudt in 't 54e jaar”. En de moeder van de zes, „De Eerbare en Deugtrycke Ydtje Bu- walda, in leeven egtgenoot van Adria nus Grons, oudt 76 jaaren”. De moeder van deze Adrianus, een ze kere Antje, was een nicht van de dich ter Gysbert Japicx en is in het huis van deze opgevoed. De foto toont ons de brug, die enkele jaren geleden werd vernieuwd. In de volksmond is het „de lange brugge”, of ficieel, „de lange brêge”, want de raad besloot destijds aan bruggen e.d. bui ten de stadsgrachten Friese namen te geven. Het is een mooie opname, waar van vooral de weerspiegeling het goed doet. De foto werd gemaakt door de heer J. B. Elzinga. Nog ruim twee maanden scheiden ons van eind 1971, de fatale datum, waar voor Egypte’s president aangekondigd heeft dat desnoods" met het offer van een miljoen Egyptische doden de Israë lische fronten de terugtocht aanvaard moeten hebben. Israël is er nog niet ka pot van. Het herinnert zich dat al eens eerder een ten achtervolgende Pharao het zuur moest bekopen. Maar toch ziet de wereld met spanning de afloop tegemoet. Op het moment dat we dit schrijven hangt er nog een waas over de te Am sterdam op Schiphol onderschepte wa pensmokkel. Nog steeds gelooft men dat de wapens voor het Ierse bevrtj- dingsfront bestemd waren en van Tsje chische komaf. Dit laatste wordt door Tsjecho Slowakije ten stelligste ont kend. De „afzender” kan ook als truc vermeld zijn, natuurlijk. Intussen heeft Engeland ons land dank gebracht voor ons ingrijpen. De wapens zullen wel vernietigd worden, want dat is bij smok kelwaar de gewoonte. Toen ik enige weken geleden afscheid nam als lid van de gemeenteraad van ’s-Hertogenbosch, heb ik daar gezegd het deeluitmaken van het bestuur van 'n gemeente zo belangrijk en zo boeiend te achten dat het voor mij ideaal was in de gelegenheid te worden gesteld van amateur-lid tot beroeps-voorzitter te worden van een gemeenteraad, aldus be gon mr. S. J. Hartkamp hierna zijn installatierede. In een tijd immers, waarin niet alleen de vraagstukken maar ook de oplos singen ingewikkelder worden, waarin ’t bestuur technischer, complexer en on overzichtelijker wordt en waarin dien tengevolge zorgen ontstaan over de ver wijdering tussen degenen die bestu ren en hen voor wie dat gebeurt, is het bestuur dat het dichtste bij de mensen staat, is de gemeentelijke democratie, een onschatbaar bezit. Nu ik vandaag als voorzitter uw raad binnenkom, wil ik dat herhalen en met nog meer overtuiging; want wat in de gemeente in het algemeen geldt, geldt sterk in de kleinere gemeente: waar rechtstreeks gekozen mensen, die wij allemaal kennen of kunnen kennen, zich cp een voor ieder zichtbare en begrij- De 57-jarige Westduitse kanselier Wil ly Brandt heeft de Nobelprijs 1971 voor de Vrede gekregen. Brandt kreeg deze onderscheiding „om dat hij de verzoenende hand heeft uit gestoken naar de voormalige vijanden in Oost-Europa” en vanwege „zijn uit zonderlijke pogingen om voorwaarden te scheppen voor vrede in Europa”, al dus het Nobel-comité van het Noorse parlement dat de kandidaat aanwijst. Brandt werd gekozen uit 39 kandidaten, onder wie Oe Thant, secretaris-generaal vin de UNO. daarvoor geheel te zijn vrijgemaakt. Dat schept dan ook verplichtingen: de bur gemeester zal dan ook de man moeten zijn die uw besluiten uitvoert, uw sug gesties onderzoekt, plannen aandraagt, mogelijkheden opwerpt. Krachtens het Koninklijke Besluit dat hem benoemde, mag van hem de energie en de des kundigheid worden verwacht en geëist, om de gemeente in alle opzichten te dienen. Ik zal daar graag mijn best voor doen. In deze geest zal ik graag uw burge meester zijn en leiding geven aan u als gemeentebestuur, advocaat zijn van de gemeente naar buiten, verbindingsman tussen raad en ambtelijk apparaat, da gelijkse schakel tussen gemeentebe stuur en organisaties, groepen en per sonen binnen de gemeente en haar dor pen. Ik ben daarbij blij, het burgemees- tersschap juist in deze gemeente te mo gen uitoefenen, in Franekeradeel met zijn mooie dorpen, zijn sterke dorpsge meenschappen, zijn nationaal vermaard gemeentehuis, waaraan op dit moment alle monumentenzorg wordt besteed, die het verdient, de goede sfeer, waarin u als raad pleegt te werken, de oude his torie van deze gemeente (privé wil ik daar nog wel aan toevoegen: de stijl volle wijze waarop u uw burgemeesters pleegt te huisvesten). Onze komst naar deze gemeente is dan ook geen toeval- lige: mijn vrouw en ik hebben dit werk positief gekozen en hebben dat uitge sproken hier willen doen. Wij zullen hier graag werken wonen en leven; dat kan ook niet anders: men kan toch moei lijk zoals dat heet eerste bur ger van een gemeent rijn als men niet allereerst burger van die gemeente wil zijn. Nu was ’t haar tijd Om heen te gaan De regen zorgde Voor een traan. Daar zeeg het neer Een bezem kwam Die het deze rustplaats Nog ontnam. De studiebeurzen zullen worden ver hoogd, nieuwe studententehuizen zullen worden gebouwd en de medische en voedselvoorzieningen zullen worden ver beterd. In de Russische „heilstaat” was het dus ook al niet veel beter dan elders. Maar mooi, dat ze het zelf ook zo za gen. Kwaliteit ontvangt u door het kopen on zer prima theesoorten. Bovendien ont vangt u bij inlevering van 50 ledige zak jes een fraai klokstel cadeau. Vraagt ze uw winkelier H. Gaarmann Bols ward. Denemarken heeft in navolging van Amerika een tijdelijke invoerheffing van 10 pet. ingesteld. De Deense pre mier Jens Otto Krag liet weten, dat de maatregel bedoeld is om de economie te steunen en het record-tekort op de betalingsbalans weg te werken. Tja, als nu iedereen gaat heffen, zijn we weer precies evenver als een 40 jaar geleden. ¥erschijrrt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en over u beslissingen neemt; als directe representanten van de inwoners van de gemeente zet u het beleid uit, onder de ogen van deze inwoners. Daarmee bent u tussen staten- en kamerleden de meest direct volksvertegenwoordigers en is de gemeente de sterkste schakel in ons democratisch bestuurlijk stelsel. U bent het hoofd van de gemeente en neemt uw besluiten niet alleen over de afzonderlijke zaken zoals die zich op de raadsagenda aandienen, maar u vormt zich ook in samenspraak met uw dagelijks bestuur een oordeel over de grote lijnen van de ontwikke ling van de gemeente, over de plaats die'de gemeente kan innemen temidden van de andere gemeenten en over de wenselijke ontwikkeling van de dorpen afzonderlijk, gezien vanuit het belang van het geheel. U kunt dat werk doen door het grond werk dat wordt verricht door de rugge- graat van de gemeente: de secretarie en de gemeentelijke diensten1 op hun beurt weer kunnen beschikken over allerlei adviseurs en instituten die de gemeen te ten dienste staan. Het is dan ook een machtige zaak om, als burgemeester, in nauwe relatie met 2 uwer, de wethouders, en gerugge- steund door de secretarie en zijn men sen, aan dit beleid leiding te mogen ge ven en: als enige dagelijks bestuur der Nlxon reist naar Peking en Moskou. Brezhjnef brengt een staatsbe- bezoek aan Parijs en gaat daarna wellicht naar Bonn. Podgorny heeft Noord-Vletnam en Iran bezocht Kosygin is in Algerije geweest bezoekt nu Canada en gaat nog naar Noorwegen en Denemarken. Keizer Hirohito van Japan heeft een reis door West-Europa ge maakt. Al deze reizerij bewijst, dat de internationale politiek in be weging is en dat Moskou en Washington niet meer de enige polen zijn, waar alles om draait, maar dat er ook nieuwe machtscentra in de wereld ontstaan, zoals Tokio, Peking en Bonn. West-Europa dreigt in deze nieuwe beweging buiten spel komen te staan en his torische kansen te gaan missen. Het heeft geen politieke strategie, aldus deze week de heer N(oordmans) in een lezenswaardig artikel hi de Leeuwarder Courant. Een uitspraak waar we het wel mee eens zijn en die veel te denken geeft. Dat stormachtig dan vooral ook letterlijk bedoeld. De klanken van „Prjjst den Heer” verwaaiden op de wind en mevr. Hartkamp had alle moeite met haar grootgerande bruine hoed, toen Corry Blank- sma, de dochter van de wethouder haar bij het betreden van het ge bouw bloemen aanbood. Dat gebouw was niet het deze dinsdagmid dag zo veel geprezen Martenahuis, maar een nuchtere gymzaal in het gemeenschapscentrum van de „iyntsjesnijers” te Tzum. Toege geven dat de plechtigheid een 20 minuten te laat begon, moet ge zegd, dat de sclia spoedig werd ingehaald. Mede dankzij het gemaks halve maar overslaan van de voorlezing van het Koninklijk besluit (of was het toch een regiefout?) nam de gehele installatie nog geen half uur in beslag. Dit kwam ook doordat de loco-burgemeester S. Saakstra en de raad (bij monde van de heer E. J. Vrieswijk) zich de nodige beperkingen oplegde, terw ijl ook secretaris L. Faber het kort hield. Het deed aan de hartelijkheid en vriendelijkheid niets af. pelijke wijze bezig houden met voor ie der zichtbare en voelbare problemen, zoals: vinden wij in onze gemeente goed werk en zullen onze kinderen dat ook vinden waar kunnen de kinderen naar school en waar daarna? waar en hoe wonen we en waar kunnen we wonen als we oud zijn ge worden en hulp behoeven? hoeveel huizen bouwen we, in wel ke huurklasse en waarom daar wel en op een andere plaats niet? hoe veilig zijn onze wegen? wie helpt ons als we onszelf eens niet meer kunnen helpen? en ontspannen als we gewerkt hebben? waar kunnen we ons ontplooien en ontspannen als we gewerkt hebben? en hoe zijn de verbindingen daarheen? hoe verzorgen we die elementen die onze dorpen het karakter geven waardoor we er ons zo thuis voelen? hoe krijgen we die zaken allemaal financieel rond en wat laten we voor gaan als we kiezen moeten? Dit zijn vragen, en ze zijn uit te brei den, die ieder aan den lijve kent en waarover u als raad zich buigt en waar

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1