Stuivertje wisselen de beide van China’s De burgemeestersbenoemingen Gaöe Slraar hoogtij Krijgt ieder wel zijn deel Nog steeds viert „politiek lourisme’ Hoe met de Gouden filmpjes IJsselmeervisserij Nier patiënten vragen Foto van de week uw hulp Motelgesprek zondag 31 oktober Zondag a.s. wordt het laatste motelge- Us eigen gea En weet zijn waren aan te prijzen Door u het voordeel aan te wijzen. 110e JAARGANG No. 82 VRIJDAG 29 OKTOBER 1971 Waar wonen de Joden? i Ro ll SA geschokt Groei Israëlische bevolking Van grote betekenis Uitstel mislukt Turkse regering afgetreden Formosa strijd door Oppositie Per inwoner Dan adverteert een zakenman en Databank Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag le week november 1921 Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal 'bij vooruitbetaling) Giro 887926 Gevraagd organist voor de herv. kerk te Wommels. Aanmelden bij kerkvoogd N. J. Tjallema. Het salaris is f 150 per jaar. Door de lage waterstand ondervond de motorboot naar Leeuwarden van Gebr. De Jong uit Witmarsum grote vertra ging. Auto te huur. Ondergetekende maakt bekend dat hij zich een 4 persoonsauto heeft aangeschaft. Beleefd aanbevelend. Riants M. de Boer, Wijde Steeg D22 Makkum. Zondags niet. Bij hevige storm kwam een schoorsteen bord van dokter Andela op de lichtko- ker van de heer Osinga terecht. Een kindje dat in deze kamer sliep, bekwam gelukkig geen letsel van het neerval lend glas. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS De oppositie bleek nog weinig voor het idee te voelen. Een aantal moties werd ingediend, waarin onder meer werd ge vraagd om de burger een nieuw grond recht te geven, het recht om kennis te nemen van alles wat over hem in over- heidscomputers is opgeslagen. De mo ties zouden deze week worden behan deld maar maakten al bij voorbaat wei nig kans. Te meer omdat de staatsse cretaris zelf al heeft voorgesteld, dat bij wet zal worden geregeld, dat de bur ger kan vragen wat over hem bekend is en hij onjuiste informatie mag recht zetten. Het vraag- en aanbodbord in huis Dat is het Streekblad bij u thuis Want meest als het even kan de privacy van de burger zal worden gewaarborgd. In de centrale computer komen alleen de .gegevens, die nu bij de bevolkingsboekhouding zijn te vin den, verzekerde de staatssecretaris. Juist voor het afsluiten van dit artikel komt het bericht binnen, dat de Turkse regering is afgetreden. Het was te ver wachten. Sedert begin October boterde het al niet. Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157), Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Tot vlak voor de beslissende stemmin gen hi de UNO overheerste nog de ver wachting, dat met toelating van Pe king de zetel voor Formosa kon worden behouden. Amerika was daarvan zelfs stellig overtuigd na alle moeite die men zich had getroost om in de afgelopen weken stemmen te winnen. De eerste verrassing in het historisch en drama tisch verlopende UNO-debat was, dat een poging uit te stellen schipbreuk liep. Uitstel had zeker in het voordeel van Amerika kunnen werken. Het voorstel van Saoedi-Arabië om de stemming op te schorten werd echter verworpen met 56 tegen 53 stemmen. Nederland was vóór. wat is dat? Het thema van deze keer is: „Geloven, dat lukt me niet meer (zo goed); ligt dat aan mij of aan de kerk”. In dit gesprek zal het meer gaan om dingen als herkenning, erkenning, be grip, bewustwording, analyse enz. dan om het opdoen van informatie. Inleiders: alle aanwezigen. Gespreksleider is de heer W. Th. de Boer uit Sneek. Het ge sprek begint om drie uur in het motel te Heerenveen. Welkom is een ieder die belangstelling heeft, er is een kindercrè che aanwezig. woordde hij: „Dit is een zaak die wij nog bestuderen”. Even later stuurde hij tolk naar de buitenlandse correspon denten om te laten zeggen dat dit ant woord „van grote betekenis” was. Amerika heeft geschokt gereageerd op de uitstoting van Formosa uit en de toelating van Rood China tot de UNO. De minister van Buitenlandse Zaken, William P. Rogers, zei dat zijn land de wil van de meerderheid respecteert, maar dat de uitstoting de volkerenor ganisatie zal verzwakken. Amerika blijft Fbrmosa beschouwen als een respectabel en waardevol lid van de internationale gemeenschap en de banden tussen beide landen, waaronder de defensieverplichtingen van Washing ton, zullen ongewijzigd blijven. Met de burgemeesters in Nederland klopt het niet helemaal. Het zijn natuurlijk stuk voor stuk beste mensen, maar hun politieke instelling klopt niet met de verhoudingen binnen de Nederlandse bevolking. Minister Geertsema, de gloednieuwe bewindsman van Binnenlandse Zaken, die alles te zeggen heeft over de benoeming van nieuwe burgemeesters, maakte dit vorige week in de Tweede Kamer duidelijk by de behandeling van zijn begroting. De bewinds man vertelde dat veertig procent van de Nederlandse burgemeestrs aanhangers zijn van de Katholieke Volkspartij, terwijl de KVP bij de laatste verkiezingen toch niet meer dan 22 procent van het aan tal uitgebrachte stemmen haalde. Het aantal socialistische (PvdA)- burgemeesters is slechts zestien procent, terwijl deze partij na de laatste verkiezingen (met 24 procent van de stemmen) de grootste van Nederland is. Heel wat beter vertegenwoordigd is de Christe lijk Historische Unie, die slechts zes procent van de stemmen heeft, maar liefst zeventien procent van het aantal burgemeesters, méér nog dan de PvdA. Bijna even goed bedeeld is de ARP: vijftien pro cent van het aantal burgemeesters, acht en een half procent van het aantal stemmen. De vrachtauto van de heer D. Faber te Workum zal worden omgebouwd in een keurig ingerichte auto voor perso nenvervoer met 18 zitplaatsen. De Chinese leiders zullen een delegatie naar New York sturen om de pas ver worven zetel in de UNO te bezetten. Tsji Peng-fei, de minister van Buiten landse Zaken, verklaarde op een recep tie bij de Perzische zaakgelastigde, dat de uitslag van de stemming in de Alge mene Vergadering van de UNO een overwinning was voor de bevolking van de wereld. Gevraagd wanneer de Chinese delegatie naar New York zou vertrekken, ant- nistratief gebied wat ormde gemeente Bolsward treft de folklore rond de lenen waarvan wij ons de moeilijk kunnen voorstellen technische leiding. Ook zonder zijn vering van koffie met Jtoek. De Way Er zijn momenteel nog 192 beroepsvis sers - vergunninghouders op het IJssel- meer en de randmeren. De wenselijkheid van een soepel vergunningenbeleid om ’n te snelle afvloeiing tegen te gaan wordt door dit cijfer tegenover de doel stelling van 100 op het IJsseimeer en 25 op de randmeren niet gestaafd. Dit antwoordt de minister van landbouw en visserij, ir. P. J. Lardinois, op vragen Tweede Kamerleden. In het rapport van de Voorlopige Ad viesraad is gesteld dat voor 100 bedrij ven op het IJsseimeer en 25 bedrijven op de randmeren een rendabele bedrijsvoe ring mogelijk moet worden geacht. In 1970 gaven 23 vergunninghouders en 22 opvarenden en in 1971 rep. 28 en 15 te kennen de IJsselmeervisserij en/of de randmeervisserij te willen beëindigen. Het moeten terugzetten van roofvissoor ten door beroepsvissers bij hun aanvisse- rij in de randmeren is een maatregel die is genomen in het belang van de sport- visserij, aldus de bewindsman. Bij de zegenvisserij gevangen brasem mag niet weer in het water worden teruggezet omdat deze vissoort in te overvloedige mate voorkomt en daarom in het belang van de gehele visstand, dus ook van de aalstand, moet worden verwijderd. De stand van de roofvissen in de meren is niet zo groot dat snoek, snoekbaars of baars aan die meren mogen worden onttrokken. Zonder nieren kan de mens niet leven. Een onvoldoende werking van de nieren kan invaliditeit en zelfs de dood ver oorzaken. De nieren hebben gelukkig 'n zo grote reserve, dat de mens wel op 1 nier kan leven. Maar als ook die ene nier niet meer voldoende werkt, zal de- patiënt sterven aan niervergiftiging. Vroeger waren zulke patiënten dus ten dode opgeschreven, maar tegenwoordig beschikt men over de kunstnier, een ap paraat dat de nierfunctie overneemt. Door middel van deze kunstnier, waar aan de patiënt doorgaans tweemaal per week gedurende 12 uur moet worden aangesloten, kan men nog vele jaren leven. Toch sterven in Nederland nog vele tien tallen mensen per jaar aan niervergifti ging; zij hadden in leven kunnen blijven. Het zijn die patiënten voor wie geen plaats kan worden vrijgemaakt in een van de bestaande kunstniercentra, om aren: „Het lot van onze natie ligt in onze eigen handen, niet in die van de UNO. Op deze revolutionaire basis hebben wij op het ogenblik het commando over een behoorlijk deel van de bevolking en be schikken wij over aanzienlijke reserves, zowel in militair als in economisch op zicht”. Je kunt natuurlijk zeggen dat de ene gemeente meer inwoners heeft dan de andere maar ook bij die berekening komt met name de PvdA er bekaaid af. KVP-burgemeesters behartigen de be langen van meer dan 4,8 miljoen inwo ners, de PvdA-mensen moeten het met drie en een half miljoen doen. Er zijn overigens partijen dit als troost voor hen die zich nu verongelijkt voelen die helemaal geen burgemeester heb ben: DS ’70, D ’66, CPN en PSP. Om over GPV en SGP maar te zwijgen. Minister Geertsema beloofde niet dat hij nu veranderingen in de verhouding zal aanbrengen. Er zijn nu eenmaal niet veel nieuwe burgemeestersposten te verdelen. Het tegendeel is eerder het geval omdat steeds meer gemeenten worden samengevoegd. President Tsjiang Kai-tsjek verzeker de zijn 14 miljoen landgenoten dat For mosa nooit de strijd om de omverwer ping van het communistische bewind in Peking zal opgeven. Ondanks de aanvaarding door de Alge mene Vergadering van de UNO van de „schandalige” resolutie van Albanië, waarbij zijn land werd uitgestoten en Rood China werd toegelaten, zal For mosa zich niet uit de internationale po litiek terugtrekken. Na een stilte van veertien uur, volgend op het besluit van de Algemene Verga dering, bezwoer Tsjiang (83) zijn land genoten de kalmte en eenheid te bewa- Het zag er vorige week even naar uit, dat de Tweede Kamer bezwaren zou gaan maken tegen de plannen van de regering om allerlei gegevens van de Nederlandse bevolking in één computer onder te brengen. Bij de schriftelijke voorbereiding van de begroting van Binnenlandse Zaken waren nogal wat bezwaren ingebracht tegen het rege- ringsplan om de registers van de bur gerlijke stand in computers te stoppen. De wet op de Centrale Persoons Ad- Israël telde eind december ’71 3.062.000 inwoners, onder wie 2.610.000 Joden, zo blijkt verder. In 1985 zal Israël naar schatting 4.250.000 inwoners hebben. In het Joodse jaar dat van september 1970 tot september 1971 liep, nam de bevolking toe met 84.000 mensen, van wie er 67.000 Jood zijn. De groei van de Joodse bevolking in 1971 is voor 60 procent te danken aan geboorten en voor 40 procent aan immigratie. In het door Israël bezette deel van Jordanië wanen op het ogenblik naar schatting 610.000 mensen, in de Strook van Gaza 372.000. ministratie (CPA) behoeft echter niets te vrezen. Met name de KVP bleek vo rige week omgezwaaid. KVP-woord- voerder, de heer Fievez, vertelde dat de wet een waarborg is voor de be scherming van de persoonlijke levens sfeer, in plaats van een bedreiging. Hij maakte dat op uit de inlichtingen van staatssecretaris Stuyvenberg (Binnen landse Zaken), die had verzekerd dat Tot op het moment dat we dit overzicht schrijven heeft de afgelo pen week meer politiek dan militair buitenlands nieuws opgeleverd, de kans wat dat laatste betreft elk ogenblik een uitbarsting komen, bv. in India. Ook is de spanning Egypte-Israël allerminst geluwd. Hét grote politieke nieuws is natuurlijk de partner ruil in de Ver enigde Naties, waar de beide China’s stuivertje verwisselden. Al had de kleine broer de oudste rechten, het uit de kluiten gewassen koekoeksjong, rood China, moest vroeg of laat zijn plaats opeisen met verdringen van zijn „halfbroer”. Dat het er eens van zou komen kon elk beseffen die een klein beetje meeleeft. Welnu, het is er van gekomen, zoals we in ons laatste nieuws deze week dinsdag nog net even konden aangeven. Wat het overige betreft: Er valt nog veel „politiek toerisme” te constateren. Het statiebezoek van ningin Juliana nan West-Duitsland, de reis van premier Ghandi, de wereldmissie van de Russische leiders. Ditmaal geen monument, of misschien toch ook wel een beetje. In elk geval wel van iets dat onomstotelijk van Bols ward is en sedert jaar en dag bij Bols ward behoort. U ziet het al, koster Doede d)e Way in vol ornaat. Hij is een stukje Bolsward. Daarom is hij ook de enige Bolswarder die in persoon staat afgebeeld in het fotoboek over Bols ward. O, ja, in dit boek staan veel figuranten, de he-akeninginne, burgemeester Mulder aan het heamiel, aardappelhandelaar Bosma, kruidenier Beswerda en vele anderen. Maar ze staan er steeds in als illustratie van iets, van ’n stukje folk lore of van de verdwijnende midden stand. Er staan meer bekende Bolswarders in dit boek, Gysbert Japiks, Pater Brug man, Titus Brandsma enz., maar dan steeds in standbeeld of in glas in lood. Maar koster de Way staat er in als een begrip appart. Trouwens ook nog een keer als figurant, nl. op de foto, waar we de Canadese tanks Bolsward zien bevrijden. Koster de Way als persoon dus. Nog net op tijd kwam het fotoboek uit, want morgen is het voor de Way de dag dat hij in het zonnetje zal worden gezet. Op zondag 31 oktober doet hij bij leven en welzijn voor het laatst zijn kosters- dienst. Dan vindt hij het welletjes. Het zal hem zwaar vallen zich los te maken uit deze status en weer gewoon ambte loos burger te worden. Want koster de Way was maar niet zo gewoon een kos ter, hij was er een zo niet met ouder dom, dan toch wel een met gratie. Hij was het niet alleen om den brode, hij was het ook uit roeping en last but not least uit traditie. Deze drieëenheid om gaf hem als een aureool. In de loop der jaren werden bovendien allerlei nevenfuncties, al dan niet ambtshalve om zijn kostersschap heen- gebouwd. Sommigen deden hem ver maardheid verwerven tot ver buiten de landsgrenzen, bijv, als verteller bij de rondleidingen in „zijn” Martinikerk. Wie veel oude gebouwen als hobby be zoekt, weet hoe irriterend het is, als de rondleider zijn uit het hoofd opgezegd lesje oppreuvelt, al of niet met sterio- tiepe stemverheffing. Niet alzo koster de Way, hij voerde elke keer weer met overgave een eenmansshow op met een acteertalent om er jaloers op te worden. Het pleit voor hem, dat hij daarbij even veel aandacht schonk aan de „hooi- schipper” dan de groten der aarde, want ook die mocht hij wel rondleiden. Aan kerkdiensten, trouwplechtigheden, concerten, uitvoeringen gaf koster de Way door zijn alomtegenwoordigheid ’n zeker accent. Maar hij was ook klokke nist, hij was ook de man die achter de schermen veel werk verzette op admi- betreft de her en wat be- Bolswarder begevingen zonder zijn ser- Nu een geheel ander onderwerp. De ge dachte dat nu welhaast alle Joden in Israël terug zijn- is onjuist. De meeste Joden wonen nog steeds in de U.S.A, en zelfs in Rusland wonen nog meer Joden dan in Israël zeif. In de Verenigde Staten wonen nl. meer Joden dan in enig ander land ter we reld, Israël inbegrepen. Dat blijkt uit de zondag gepubliceerde cijfers van het Joods-Amerikaanse jaarboek 1971, In dit boek wordt de totale Joodse we reldbevolking geschat op 13,9 miljoen. Daarvan wonen er 5,87 miljoen in de Verenigde Staten, 2,63 miljoen in de Sowjet-Unie en 2,56 in Israël. Het aan deel van de Joden in de totale bevolking van de Verenigde Staten is de afgelopen halve eeuw teruggelopen van 3,7 tot 3,0 procent. Het winkelhuis en de bakkerij aan de Grote Kampen Ons Belang is onder hands verkocht aan de tegenwoordige huurders De Jong en Bekema voor f4200. was een man van alle markten thuis, maar hij hield daarbij altijd letterlijk de kerk in het midden, nl. in het mid den van zijn belangstelling, van zijn zorg, van zijn liefde. Hij was ook eén stuk wandelende ge schiedenis, want niet in de laatste plaats door zijn bijhouden van de leen- boeken, kent hij als geen ander de fa milierelaties van de Bolswarders en de vanouds aan Bolsward verwanten. Hij is niet minder de man van anecdo tes en de verhalen over oud Bolsward. Rust heeft hij nimmer gekend, steeds was hij als de bijen en mieren, die geen luiaards kennen. Maar als straks wel de rust komt en het leven en de gezond heid, die wij hem wensen, mogen hem gegeven zijn, zou het prachtig zijn als zijn zwierige en vaardige hand dit alles nog eens op schrift stelde. Zijn „Her inneringen van een koster” zou een besteseller worden. dat er geen geld is voor uitbreiding. De keus, wie wel voor behandeling in aan merking komt en wie niet, is zowel voor de zieken en hun omgeving, als voor de artsen een ontzettend groot probleem. Ook is het tegenwoordig mogelijk, met een zeer redelijke kans op langdurig succes, een nier te transplanteren. Ook hiervoor is veel geld nodig. De Nier stichting Nederland heeft ten doel het verlenen van steun, zodat de nierpatiënt die behandeling kan krijgen, welke zijn leven kan redden. De Nierstichting vraagt daarom uw hulp. Voor de week van 1 t.e.m. 6 november is in Bolsward een huis-aan-huis-collec- te georganiseerd. Geef met gulle hand!! Collecte-comité: mevr. M. Rein- sma- v. d. Wal, mevr. J. Bleeker- v. d. Werf, mej. T. Hendriks, me vr. K. v. d. Eems-Roukema, mevr. D. Berkhemer-Hille Ris Lambers, mevr. I. Bloemhof-Jellema. üs hjoed to sizzen In juwiel fan ’n lanskip Sa’t men’t neame hast foun Ja dit is üs Fryslan. oeral yn ’t roun. De ynrit mei Fryslan Nei üneindige fjirte Dat komt op jin ta Mei meast romrne mjitte. Sjoch efkes efterom Nei de Makkumer Waerd Mei beamkes en reid Mei Ijocht en mei skaed. Einekoaijen yn ’t fjild Dêr under Piaem Lykje hast in homeije, In trochgong, in daem. Gjin Ijocht sa skel of der is in skaed by. - Hwat hat I Stean by Kromheme By Gaest oan ’e dyk Dan gean tinzen, faeks Oer üs gea en üs ryk.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1