Problematiek rond de ongewenste GabeSkrcar zwangerschap Bij het afscheid van koster onze Welsrijpers waagden en wonnen r S 1 Dokter mevr. Terlet op de vrouwen- kringdag in Wommels Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes Stuivertje wisselen I a» I v •v 110e JAARGANG No. 83 DINSDAG 2 NOVEMBER 1971 Wymbritseradeel. ós hjoed to sizzen Ontspanningsprogramma Zwangerschapsproblematiek (Gezongen door de Mini-Cantorij Refrein Refrein Refrein p. le week november 1946 BLIUW WACH EN WARBER De Willem Barendsz ter walvisvangst. Men moat jins frommens net mei de sneinske klean yn 'e kammenet hingje. Ryksdaelders: om se to krijen binne it balstiennen, om se kwyt to wurden bin ’t fearren. Advertentieprijs: 18 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De gemeente. Wonseradeel overweegt de doorgaande huisnummering in de dorpen te vervangen door straatnaams- gewijze nummering. Benoemd tot vlootpredikand ds. J. D. de Stoppelaar te Wommels. Oprichting begrafenisvereniging Helpt Elkander te Witmarsum. Voor het huis van wed. S. Krikke te Lollum een paar klompen ontvreemd. Ondanks het dichtbij helder stralend kunstlicht heeft de dief kans van sla gen gehad. Bolswards Nieuwsblad begint met een kinderstripverhaal over Kappie. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Naar bekend bestaan er te Welsrijp plannen in ’n vergevorderd stadium om een nieuw dorpshuis te krijgen. De voor malige school, tot nu toe als verenigings gebouw enz. in gebruik, voldoet in geen enkel opzicht meer aan redelijke eisen zodat men nieuwbouw als noodzaak kan beschouwen. Uiteraard is voor zo’n ob ject een fors bedrag nodig en de burgerij zal hiervan zelf een deel bij elkaar moe ten brengen. Dit voorjaar hield men reeds een openbare verkoping van inge zamelde oude spullen die enkele duizen den opbracht. Een paar maanden later kwam het acticomité van de z.g. dorps huiscommissie met een driest plan op de proppen. Men stelde voor om een groot scheepse verloting op te zetten, 3000 lo ten van een tientje per stuk. Verschil lende Welsrijpers opperden bedenkingen. Dat zal nooit lukken, wie koopt er nu, buiten de direct belanghebbenden, loten van f 10. We blijven minstens met de helft zitten. De drie enthousiaste acti visten (Wierd van der Veer, Joh. Post- ma en Klaas Langhout) wuifden de be zwaren weg. Als wij alles op alles zet- It gunstich ütfallen bislüt fan de In- gelse Twadde Keamer om jin oan to sluten by de EEG is rounom mei bli- dens üntfongen. De Ingelse Earste Kea mer hie it ek al goedkard, sadat de wei nou iepen leit nei in sterkere bining fan Ingelan mei West-Jerope. En mei Ingelan sil lerlan, Denemarken en Noar- wein ek itselde bislüt nimme, sadat de seis yn koarte jierren foroarje yn tsien. Foar al dejingen, dy’t yn in sterker en Wat zullen wij hem missen, zeg, als hij ons straks verlaat, als hij in eer gepensioneerd naar huis toe gaat. 2 Met jas en bolhoed welbekend, was kosterlief steeds trouw present Deskundig leidde hij je rond, hij toonde zich steeds rap van mond. (Zie voor het verdere verslag van het afscheid elders in dit blad). Welzeker, dat kan Hij is een der groten tegelijk Taiwan beleefd uitgestoten och zo gaat ’t altijd ’t is een groot bezwaar en beide, kool en geit politiek te sparen. ’t Eerste resultaat viel beslist niet tegen V.N. inderdaad China nu genegen Eé’n van hart en zin meerderheid zou ’t tonen China wordt dra in de club opgenomen. Nixons „nederlaag” anti-demonstraties Geschokt geweeklaag? Verenigde Naties nemen ’t niet zo zwaar. In Peking verpozen ’t Loopt los, volgend jaar een brede lach, herkozen! Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 .(05157), I ingreep tot sterilisatie goed dient te rea liseren dat toepassing hiervan „onher roepelijk” is. Zij verzekerde dat het ge bruik van de pil geen schadelijke gevol gen heeft. Deze factor kan men prak tisch verwaarlozen. Sommige dames meenden dat sexuele omgang de jeugd van vandaag veel te gemakkelijk wordt gemaakt. Spr. stelde hiertegenover dat men in dit verband de „goede oude tijd” nooit mag idealiseren en legde het accent op de eigen verantwoordelijk heid, die gelukkig ook nu door veel jon ge mensen nog wordt beseft. In aan sluiting op het door haar behandelde on derwerp adviseerde mevr, haar publiek het boek „Hwer komst wei?” van Auck Smid-de Boer te lezen. Daarin wordt beschreven, hoe een vrouw een illegale abortus psygisch verwerkt. 1 Wie loopt daar spiedend door de kerk en gaat dan nijver aan het werk de mensen komen langsgegaan en kijken hem verwonderd aan. Hij veegt en boent de vloeren met een vlijt, die je verbaast ja, onze koster Doeds de Way heeft altijd haast. jierren mar al to faek ünderfoun, Lykwols wiene it allinnich mar dizze dingen, dy’t üs freugde temperje, dan soen it noch hinne-bruije, der is jam- mergenóch yn de bisteande EEG noch safolle mankemint en safolle grof en ing nationalisme, dat wy net bjustere optimistysk wêze kinne. Lit ik neist de bikende muntkwestje, dy’t de gelikense prizen oantaest, earst ris hwat feiten neame: 1. De greate üngelikense bilêstingssy- stemen en praktlken. De ynkomsten- bilêsting yn Neder lan forgelykje mei Frankryk en Italië bisoarget jo grize hierren. It üntdüken is der sa gewoan en algemien, dat de regearingen dêrre mar ien ütwei sjogge yn de yndirekte bilêstingen, dus lésten op guod. De BTW is yn Italië noch net ynfierd, yn Bel gië pas dit jier. 2. De kunstmestprizen binne hiel for- skillend. Yn it iene EEG-lan soms dü- bel sa heech as yn it oare. 3. De bieren en de hierwetten rinne stik ken ütinoar. In deskundige sei it sa: De hierwetten binne soms foar Napo leon syn tiid, soms yn syn tiid en nei syn tiid. Mei oare wurden, in greate chaos. En alleman wit hoe great hierwetten ynfloed hawwe kommen fan de boer. 4. Yn it iene lan krijt de boer rinte- subsydzjes fan 45 pct. op it liende jild, yn it oare Ifin wurdt op rykskos- ten in greate koöperaesje oprjuchte mei de gebouwen dêrby, yn in trêdde wur- f 400,— aan. Verder hoogste prijzen een koelkast, S. de Witte, Oosthem lot 2591, fiets, Bijlsma, Leeuwarden lot 2881, au toped R. Kuiken, Tzummarum lot 1901, driewieler K. Sikma Bolsward lot 2111, fietsdraagtas B. Abma, Middelburg, lot 2197, electr. theelichtje Everts Noord- bergum lot 3286, weegschaal J. Roosma Franeker lot 3842, wandbord Delfts bl. fam. Hondius lot 1144. Netto opbrengst van deze verloting was f 20.000. Notaris Van der Wal ontving voor zijn belange loze medewerking een waardevol boek werk. Al met al een spannende avond. Welsrijp leverde weer eens het bewijs dat men er voor geen kleintje vervaard is. Zeer zeker zal deze voorbeeldige ac tiviteit invloed hebben op uitwerking van verdere plannen, zeer zeker ook op de subsidie steun van overheidsinstan ties. Daar zal men mogelijk zeggen: Dit dorpshuis moet er komen. Welsrijp is ’t waard! Nixon snapt zeer wel, ’k moet nu reeds beginnen, het verklezingsspel volgend jaar te winnen ’k Wil niet afgedankt, ’t laat zich echter raden het publiek verlangt geen woorden maar daden. Ambitie zóekt list geen bandenverbraking, ’k heb mij vergewist, een knipoogje naar Peking Laat ons aangenaam even kennismaken voor beter verstaan dat zal niemand laken. 3 Voor elk concert was het steeds „st” „st! st! st!st!” De mensen wisten dan heel goed dat er dan stilte wezen moest. Dit was het onderwerp waarover me vrouw C. Terlet-Stappershoef uit Pei- ze een interessante lezing hield, die het voornaamste deel van de middagverga dering vulde. Mevr. Terlet, als arts ver bonden aan de Dr. Rutgersstichting te Groningen, het vroegere consultatiebu reau van de NVSH (Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming) illustreerde haar betoog met voorbeelden uit de eigen praktijk, ook met cijfers ontleend aan het Centraal Bureau van de Statistiek en enkele wetenschappelijke publica ties van recente datum, over dit on derwerp. „In mijn vrije tijd ben ik moe der van vijf kinderen en grootmoeder van twee. Ik kan de Friese taal wel ver staan, jammergenoeg zelf niet spreken, zo stelde zij zich aan de vergadering voor. Aan het voorkomen van zwangerschap, aldus spreekster, werd vroeger bij de artsenstudie weinig of geen aandacht geschonken, hoewel dr. Aletta Jacobs (die als eerste vrouwelijke student in 1879 promoveerde aan de medische fa culteit) in haar Amsterdamse praktijk al begon met het verstrekken van anti conceptiemiddelen. Pas rond 1960 be gon men bij de medische opleiding oog te krijgen voor de in dit verband, gecompliceerde problematiek. Vandaag is abortus nog een omstreden begrip en kan in ons land bij de praktijk der zwangerschapsonderbreking een chaoti sche situatie geconstateerd. Dr. Wibaut poneerde de stelling dat ongeveer de helft van alle zwangerschappen onbe doeld wordt opgezet. Men moet hierbij echter wel beseffen dat onbedoeld niet altijd zinsverwant is aan ongewenst. De meeste geboorten vinden plaats bij vrouwen in de leeftijdsgroep van 20 tot 35 jaar. Het hoogste percentage onge wenste zwangerschappen ligt juist bene den de 20 (waarvan 80 pct. van de hu welijken gedwongen is) en boven de leeftijd van 35. Spreekster werd in haar praktijk geconfronteerd met zwangere meisjes van 13 en 14 jaar. Het komt inderdaad voor dat kinderen sexueel „verongelukken”. Bij vrouwen boven de 35 jaar die ongewenst zwanger wor den heeft men, volgens dokter Terveld meestal te doen met gescheiden vrou- belangstellenden, om. burgemeester R. Alta van Hennaarderadeel, die was ver zocht de nummers te trekken. Met mu ziekcorps „Concordia” speelde vrolijke melodietjes. De leider van ’t actiecomité Wierd van der Veer, sprak vooral enke le woorden van dank, waardering en bewondering. Dankbaar waarderend vooral over de houding dér dorpsgeno ten die zich als een man achter de actie schaarden, verwondering over een zo schitterende uitkomst. En nu de prijzen, in totaal 21. Hoofdprijs, de auto, viel op lot nr. 2049, en kwam in ’t bezit van ’t gezin Simon Wynia, veehandelaar te Welsrijp. Ut dank voor dit onverwachte buitenkansje schonk Wynia de dorps huiscommissie een gift van f 1000, De tweede prijs, een kleurent.v. beland de in Schraard, gewonnen door veehou der Ynse Sterkenburg. Wy hiene seis gjin t.v., vertelde zijn vrouw Fimmy ons met stralend gezicht, wy wiene krekt fan doel om foar de winter ien oan to skaffen. Ik kin ’t suver net leauwe. Boer Sterkenburg toonde zich eveneens ro yaal, hij bood de commissie een gift van Na de lezing van mevr. Terveld ver zorgde Roel Slofstra het laatste deel der middagvergadering met gewaardeerde zang en muziek. De dames van buiten hadden allen hun lunchpakket meege bracht, een uur van ongedwongen sa menzijn. Het avondprogramma trok zo veel belangstelling dat men stoelen bij moest plaatsen. Afdeling Joure voerde een revue op. „Alternatief feest.” Wij maakten alleen de middagbijeenkomst mee. Naderhand is ons doorgegeven dat de Jouster revue veel succes oogstte, prima naar voren was gebracht en dat de inhoud van deze revue niets te wen sen overlaat. Tegen tienen ’s avonds sprak de pre sidente mevr. Couperus een slot- en dankwoord. De Wommelser Kringdag, begunstigd door fraai zonnig herfst weer, kan in alle opzichten zeer ge slaagd heten. Oprichting grasdrogerij te Oosterend. In het voorlopig bestuur P. Kooistra Cubaard, W. de Jong Oosterend, K. Hofman, Lutkewierum, S. Reitsma Wommels en H. S. Couperus te Hart- werd of H. Andela te Nijland. ienser Jerope in great bilang sjogge foar de wraldforhaldingen, is dizze dei in feestdei wurden, in greate en bilang- rike stap foarüt. En alles, hwat ik hjir- nei mien sizze to moatten, docht neat óf oan de Widens oer de nije leden fan de Jeropeeske Ekonomyske Mienskip. Mar lit üs de fuotten op ’e groun hal- de. Alderearst yn Ingelan seis. Hwant al is it prinsipiële bislüt nou fallen, de ütwurking komt noch. En de Labour- lieder Wilson hat rounüt forklearre dat hja alles dwaen sille om it de regearing swier to meitsjen. Hy kin by dit wurk gans stipe krije fan in bilangryk diel fan it Ingelse folk, hwant dy binne de léste jierren sa biwurke, dat se neat foar de EEG fiele. Populair is de EEG yn Ingelan net, it binne de lju, dy’t foarüt sjogge en in rommer eachweld hawwe, dy’t foar binne de mannichte sjocht noch fakentiids allinnich mar spük. In twadde reden om de flagge noch net üt to stekken, leit yn de kondysjes, dy’t Ingelan steld en krige hat foar syn Ai de leveransiers: de lannen-dominions dy’t tsientallen jierren Ingelan as great- ste en fêste klant hiene. Dizze meije troch in oergongsregeling dit noch jier ren dwaen. In tredde reden is de associaesje mei Denemarken, dy’t nou de earste kans kriget op de Ingelse merk, dêr’t hy al jierren bern oan hüs is. Wy witte dat dit lan op suvelgebiet net swak byspi- let, dat hawwe wy sünt de tachtiger Hwat hat Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND herschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De grote zaal van ’t Wommelser Dielshüs was donderdagmiddag tot de laatste plaats bezet. Ongeveer 400 leden van de Plattelandsvrou- wenbond toonden hun belangstelling voor de samenkomst van Kring II, die een belangrijk deel van de provincie Friesland omvat. In to taal telt deze prv. 87 afdelingen. De kringen moeten gezien als over koepelend orgaan, als samenbindend element. Dit vertelde de, vorig jaar nieuwbenoemde, presidente mevr. J. Couperus-Stegenga uit Lollum ons. Vooral aan haar activiteit was het te danken dat de Kringverg. ditmaal in Hennaarderadeel werd gehouden, wat, naar wij menen, nooit eerder voorkwam. De dames zongen bij de aan vang staande him Mienskipsliet, waarna mevr. Couperus een uit stekend belijnd begroetingswoord tot de aanwezigen richtte. Zij legde vooral het accent op de hedendaagse materiële welvaart, die echter annex gaat met toenemende geestelijke vervlakking. De mensheid is echter primair gebaat bij bezit dat boven het stoffelijke uitgaat. Wij mogen de hogere levenswaarden nimmer uit het oog verliezen. Zij vormen ook de essentiële betekenis van opbouwend werk in organisatorisch verband. ten slagen wij zeker. Wie niet waagt wie niet wint. Dus wagen maar. De moedige drie schakelden vele van hun dorpsgenoten in bij de lotenverkoop, be steedden er zelf haast al hun vrije tijd aan en ’t lukte inderdaad. Binnen een half jaar konden alle loten geplaatst. In Welsrijp zelf een kleine 1000, de overige 2000 werden buiten ’t dorp verkocht, verspreid over heel Friesland. Aanvan kelijk leek het slechts een matig succes te worden. Wierd vertelde ons: „Ik ha altyd mar sein. It giet as’t slydjaget, mar dat wie tonearsten sa net. Ik siet der soms ek wolris hwat oer yn, dat de opset mislearje soe, mar soks moat men fansels nooit blike litte, hwant dan litte oaren de moedfearren ek hingje”. Wel mag gezegd dat men elke kans aan greep. Enkele verkopers(sters) bereik ten in dit verband topprestaties. De hoofdprijs (een personenauto) bleek ook nogal aanlokkelijk. Vorige week dan had de officiële trekking plaats ten over staan van notaris Van der wal uit Fra neker. De oude school was geheel gevuld met wen en weduwen, die hun eenzaamheid trachten te verdrijven met een „vriend schappelijke” relatie, een uitzichtloze verhouding met alle gevolgen van dien. Waarom wenst men zwangerschapson derbreking? Deze wens komt (volgens dr. Treffers in een speciale studie) evenveel voor bij gehuwde als bij on gehuwde vrouwen. Men dient uit te gaan van verschillende omstandigheden als: vrouw, milieu en kind, leeftijd, ge zinsmoeilijkheden, ziekte van de man, of van vorige kinderen, vrees voor erf lijke afwijkingen en psygische gesteld heid. Ook maatschappelijke factoren spelen soms een rol, b.v. bij vrouwen die meewerken buitenshuis en waarvan de verdiensten niet of nauwelijks ge mist kunnen worden. In sporadische gevallen geldt nog ver krachting. Allen die met de abortus problematiek te maken krijgen, zoeken naar een verantwoorde oplossing uit de moeilijkheden. Men kan b.v. een pas geboren kind afstaan, de adoptie aan vragen overtreffen nog altijd het aan bod. Als het kindje er eenmaal is willen ve le moeders het niet weer kwijt. Dokter Terwold betrok in haar betoog ook ge vallen van ernstige kindermishandeling. In Nederland worden (naar dr. Tila- nus, zelf arts onlangs in de Tweede Ka mer verklaarde) per jaar ongeveer 1200 van zulke gevallen gesignaleerd). Rich ten wij de blik naar het buitenland, in Zweden is uit onderzoekingen gebleken dat bij weigering van abortus (kinde ren in abnormale omstandigheden ge boren) er maatschappelijk minder af kwamen dan de „normaal” ten leven ge- komenen. Spijt na een abortus is vrij zeldzaam, vertelde dr. Terwold. Vaak geeft het een gevoel van opluchting. Er hebben zich in de laatste decennia belangrijke mentaliteitsveranderingen voltrokken, men staat nu in brede kringen meer positief tegenover zwangerschapsonder breking. Het .komt ook in toenemende mate voor. Naar de mening van medi sche specialisten in ons land ongeveer 20.000 gevallen per jaar, dat is 7 per dag, dikwijls met assistentie van een willekeurig iemand die theoretisch noch praktisch daartoe in staat moet wor den geacht. Men zoekt een negatieve uit weg uit een noodsituatie. In Engeland is een paar jaar terug de abortuswet gewijzigd zijn de mogelijkheden ver ruimd, nu trekken velen uit Europa daarheen, naar statistische gegevens vanuit Nederland jaarlijks een 660 (uit andere landen over de 1000). Abor tusklinieken, in grote steden, trekken in toenemende mate „klanten” aan. De in febr. van dit jaar geopende kliniek in Arnhem rekende op 500 gevallen per 12 maanden. Na een half jaar waren hier echter reeds 750 vrouwen behan deld. Uit het noorden des lands kwa men volgens mevr. Terwold '300 aan vragen voor abortus binnen, uit het zui den tweemaal zoveel. De operatie is niet ingrijpend, heeft binnen het kwartier plaats. Spreekster voorziet in de toe komst meer klinieken en vervaging der vooroordelen tegen abortus. De belang rijkste maatregel moet echter zijn het voorkomen van ongewenste zwanger schappen. Voorkomen is in deze altijd beter dan genezen. Spreekster wees tenslotte op de taak der overheid de voorlichting over anti conceptie meer te stimuleren vooral aandacht te schenken aan de meest kwetsbare groepen, meisjes beneden de 16 en vrouwen boven de 40 jaar. Bij beantwoording van een tal schrif telijke gestelde vragen merkte mevrouw Terwold nog op, dat men zich bij een de kaldwei subsydzjes jown op de üt- fier, hoewol dat forbean is. 5. Der is noch in great forskil yn so- siale plichten en de hichte fan de pre- my’s. En of dit alles noch net genóch is, komt derby de tanimmende driging üt it Eas- ten, dy’t foar üs lan bysünder gefaer- lik is. Al mear en mear komme agra- ryske produkten üt de Russyske satel- lytlannen. East-Jerope is earm en agra- rysk. East-Dütsklan, Poalen, Hongarije wolle graech en goedkeap leverje en Dütsklan bigjint ünder Brand slop yn de ankels to wurden en net allinnich op steatkundich gebiet. It giet net al linnich oer de status fan Berlyn, it giet ek om to profitearen fan de goedkea- pe agraryske produkten üt de eastblok- lannen. En foar üs is Dütsklan fierwei de béste klant yn de EEG. Mei de ta- treding fan de fjouwer nije kandidaten wurdt dit allegear noch yngewikkelder. En hoe sil de kontrolle oer dit hiele gebiet effektyf makke wurde? It oan- tal sünden, dat de leden nou al tsjin de öfspraken meitsje is al great, hoe komt it aensens as men fan Sicilië oan Hammerfest ta de saek ünder kontrol le halde moat? Né, de flagge hoecht noch net üt, dat is fierst to ier. De Fryske greidboer, dy’t fan it jier in pracht simmer en hjerst en goede prizen hawn hat sil goed dwaen, wach en warber to bliuwen. It jier 1971 koe him wol ris lang heuge! Tj. de J. de op it yn- 4 HÉT

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1