Koningin Elisabeth hield troonrede Jeugdige Bolswarders op het dievenpad De foto de week van Gahe Skroap Spanning India-Pakistan neemt toe Arrestatie van 12 jongelui leidde tot de oplossing van 25 inbraken Onderhoudswerk Gouden filmpjes waterleidingnet L zx BB Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeél, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en 110e JAARGANG No. 84 VRIJDAG 5 NOVEMBER 197 L Wymbritseradeel. •rt.. In houn by in bonke ken gjin freonen. De kat van huis Spanning stijgt België wijst Russen uit Oproep Hulpverlening stagneert Chinese delegatie Ze week november 1921 in- Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag H. Y. Prins, Blauwpoort Bolsward. Taai-taak, speculaas en boterletter". Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Celluloid sponsdozen 50 et. Sterke grif- feldozen met slot 25 cent. Boekhandel wed. M. H. Ridder, KI. Dijlakker. De buitenlandse hulpverlening kreeg in tussen een ernstige klap. De Amerikaanse senaat heeft vrijdag avond het regeringsvoorstel voor hulp verlening aan het buitenland met 41 te gen 27 stemmen verworpen. Het voorstel voorzag in een bedrag aan steun van 2.914 miljard dollar. Zowel liberale als conservatieve leden van de Senaat stemden gezamenlijk te gen het ontwerp. Volgens de democratische fractieleider Mansfield kan deze uitslag het einde van het buitenlandse-hulpprogramma betekenen. Het was de eerste maal dat een Huis van het congres het wetsvoorstel op de buitenlandse hulp wegstemde sinds het program na de tweede wereldoorlog van stapel liep. De oude 78-jarige arbeider J. B. te Wit- marsum, vroeger wel eens voor zijn ge zin aan het schoenlappen, heeft thans, nu 3 gulden pensioen voor hem al te karig is, weder dit vak opgevat om zo doende zijn inkomsten ietwat te ver groten. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Is alom in de diplomatie toenadering te bespeuren, Rusland komt nog al vaak ültg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157). In het verre oosten trekt vooral de con troverse India-Pakistan de aandacht. Terwijl uit het grensgebied tussen In dia en Oost-Pakistan het gehele week einde berichten binnenkwamen over voortdurende grensincidenten, heeft de Indiase premier, mevr. Indira Gandhi haar Britse collega Edward Heath la ten weten, dat de toestand uit de hand dreigt te lopen. Notaris S. v. d. Burg te Makkum zal in de Wijnberg te Workum provisio neel veilen de bijzonder vruchtbare sa te en landen, greidplaats in 'n kavel ge legen aan het vaarwate» der Indijk en aan de kleine vaart nabij Parrega, on der Ferwoude bestaande uit een welon- derhouden stelphuizing in eigen gebruik bij gebr. Jorritsma. De laatste standaardmolen in Friesland die bij het dorp Rottevalle stond, da terende uit het jaar 1689 en als his torisch monument enige jaren geleden door de VVV van Leeuwarden aange kocht, is door de storm totaal vernield. Terwijl de Joegoslavische president Ti to in Amerika verblijft zijn er in zijn land nieuwe bressen in de nationale een heid geslagen. In de autonome republieken, die samen de federale Joegoslavische republiek vormen, wordt de roep om meer zelf standigheid luider terwijl de besluitvor ming van de federale regering in Bel grado stokt. waren, die afgelopen week op verzoek van de Belgische regering zijn terugge keerd naar Moskou, terwijl een derde Rus, die in België werkte, de toegang tot het land werd ontzegd. De twee Russen, die voor de luchtvaartmaat schappij Aeroflot werkten, zijn uitge wezen naar aanleiding van het spionage- schandaal dat aan het licht kwam, toen een lid van de Russische ambassade in Brussel, Anatoli Tsjebotariev, naar de VS overliep. In de gehouden enquête over het lezen van ons blad, waarop we in een aan tal artikeltjes terug hopen te komen, werd ook de mening gevraagd van de le zers over dit rubriekje. Vrijwel steeds behoorde het bij de drie meest gelezen onderdelen en praktisch niemand wilde deze wekelijkse confrontatie met een stukje Bolsward missen, voor ons een reden er mee door te gaan. Wel krij gen we, vooral uit de kringen van de amateurfotografen af en toe de opmer king dat de kwaliteit van de foto’s de laatste tijd niet op een hoog artistiek op negatieve wijze in het nieuws door diverse spionage affaires. Nu zijn het weer twee Russische lucht- Met meer dan gewone belangstelling heeft de westerse wereld uit- vaartemployés die in België werkzaam gekeken naar de troonrede van koningin Elisabeth. Engeland heeft zo zijn eigen problemen en de knelpunten raken ook ons. In het al gemeen was het een nog al positief en reël stuk. Koningin Elisa beth kondigde in haar troonrede o.a. aan, dat de regering vastbeslo ten is het IRA-geweld in Ulster uit te roeien. Ook verklaarde zjj, dat Engeland hoopt tot een akkoord met Rhodesië te komen, betere be trekkingen met Rusland aan te knopen en de NATO te versterken. Wat de binnenlandse politiek betreft, zullen de wetten op monopo lies en fusies versterkt worden om concurrentie aan te moedigen, ’n BTW zal worden ingevoerd, commerciële radio wordt een feit, ter wijl meer hulp voor scholen en schadevergoeding aan de slachtof fers van misdadigers werd beloofd. us hjoed to sizzen rika vertrekt. Intussen heeft de Voedsel- en Land bouworganisatie van de UNO, de FAO in Rome, Peking uitgenodigd lid te wor den. Formosa heeft zich al in 1951 uit de FAO teruggetrokken. Hwat hat Bolsward is de laatste t(jd onveilig gemaakt door het optreden van een jeugdbende, die aan de lopende band diefstallen pleegde. In één zaak werd vrijwel wekelijks ingebroken, nL in het gebouw van de Brug groothandel v/h Sehilstra en Zn. in het Industriepark. Het is zelfs op dit momen nog niet bij benadering te zeggen voor hoeveel aan goederen is weggehaald. De voorlopige schatting is tussen de f 30.000,en f 40.000,De groep jeugdige personen, waarvan ve len ook waren betrokken b(j de onlangs zo geruchtmakende drug zaak, (wellicht is hun onmaatschappelijk gedrag voor een deel uit valt te verklaren) werkte in steeds wisselende formaties van 2, 3 of 4 personen. Ze waren wel van eikaars doen en laten op de hoogte en spraken hier openlijk over, soms met anderen uit hun omgeving, die echter zwegen als het graf. Zo ging het van kwaad tot erger, maar eens moest men toch tegen de lamp lopen. Met de arrestatie van 12 jeugdige personen uit Bolsward of uit Bolsward afkomstig is de zaak voor een groot deel rond, reeds 25 inbraken te Bolsward zijn er mee opgelost, aldus deelde de Rijkspolitie te Bolsward op een persconferentie mee. Over deze zaak gingen in Bolsward reeds lang geruchten, maar de politie bewaarde het stilzwijgen tot ze ook op de laatste verdachten de hand hadden gelegd. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Het wordt menens met China’s toetre ding tot de VN. Het laatste nieuws op dit front is: De Chinese plaatsvervangende minis ter van Buitenlandse Zaken, Tsjiao Koean-Hoea zal de delegatie van Pe king leiden in de Algemene Vergade ring van de UNO. Peking kon gisteren in twee telegram men aan de UNO, waarin de samen stelling van de delegatie (die uit vijf leden en hun plaatsvervangers zal be staan) werd bekend gemaakt, nog niet zeggen wanneer de delegatie naar Arne- Zij deed een dringend beroep op Heath te helpen zoeken naar een oplossing voor het probleem-Oost-Pakistan, uit welk gebied dagelijks nog steeds 30.000 vluchtelingen India binnenko men, zodat hun aantal nu tot 9,5 mil joen is gestegen. Het voorzien in de minimale levensbe hoeften van deze mensen komt op 700 miljoen dollar per jaar en mevr. Gan dhi hoopt dat ook op dit belangrijke punt de Britse regering wil helpen de wereld wakker te schudden. voor het drugproces. Jongens, die hier voor zijn veroordeeld, hebben het des tijds niet toegegeven, maar vielen nu wel door de mand met de trieste con sequentie, dat ze opnieuw voor de groe ne tafel zullen moeten verschijnen. Erg jammer want verschillende van hen wa ren van het druggebruik af en werke lijk van plan een nieuw leven te be ginnen. Deze zaak werpt een trieste schaduw over veel gezinnen, daarmee ook over Bolsward. Er was zelfs iemand, die tegen de politie zei: Wat jammer, dat dit is uitgekomen, de ouders zit ten er maar mee. De politie vindt dit wel wat een averechtse redenering. Van deze zijde werd gezegd: Wat jam mer dat de jongens dit hebben gedaan. Ze zijn het slachtoffer geworden van wie weet welke omstandigheden, maal ais het niet ontdekt was, was het ze ker van kwaad tot erger gegaan. Nu is er nog een kans tot heropvoeding. Het trieste is, dat hier niet werd gestolen uit pure armoede maar dat gezonde kna pen, die goede handen aan hun lijf heb ben, meenden op deze gemakkelijke manier ook wel aan de kost te kunnen komen. En dat ging de heren meerma len erg gemakkelijk af. Het gebeurde wel, dat ze zo ineens zin kregen „een feestje te bouwen” en dan eerst bij fa. Sehilstra de benodigde ingrediënten haalden. Het feit, dat het Industriepark nauwelijks is bewoond en momenteel aan een doodlopende weg is gelegen, was voor de heren een gunstige omstan digheid. Het blijkt achteraf (als we de geruchten mogen geloven) dat verschil lende BolSwarders direct of indirect wel met de praktijken van de bende op de hoogte waren. Om niet in moeilijk heden te geraken, deden ze maar net of hun neus bloedde. De jongelui kon den onder de hand maandenlang hun praktijk voortzetten. Het is natuurlijk de vraag in hoeverre deze zwijgers, mo reel althans medeplichtig moeten wor den geacht. Voor de samenleving ware het wellicht beter een zere plek met een uit te snijden, dan het kwaad te laten voortwoekeren. Ook de rol van de helers is allerminst prijzenswaardig. Ook enkelen kochten d< gestolen goede ren geheel te goeder treuw. peil staan en de afdruk soms ook te wensen overlaat. Wat dit laatste betreft, delen we de smart, maar is het be zwaar vooral van technische aard. Een foto, hoe goed ook genomen verliest door Itet groffe raster en de afdruk op kran tenpapier aanzienlijk in waarde en voor al aan scherpte. Het best wordt dit be wezen door te bladeren in het foto boek, waarin ook ettelijke afbeeldin gen staan, die eerder werden afgedrukt in deze rubriek. Legt u het fotoboek met dezelfde afdrukken op kunstdruk papier naast uw eigen plakboek, waar in u deze stukjes bewaart, dan is het zei een vrouwtje ons. Maar goed we zul- verschil overduidelijk. „Nacht en dei” len zolang de krant niet op kunstdruk wordt gedrukt, het met de „nacht” moe ten doen. Wat het eerste betreft, de ar tistieke waarde, is het woord aan de fotografen zelf. We doen niets liever dan artistiek verantwoorde foto’s op te nemen en houden ons aanbevolen. Maar daarnaast is een andere traditie ge groeid, n.l. die van het vastleggen van bekende en nog liever onbekende hoek jes, die toch zo hun eigen geschiedenis hebben en bij bepaalde lezers dierbare en ook wel eens minder dierbare her inneringen oproepen. Het ideaal zou na tuurlijk zijn dat beide aspecten in een zelfde foto zouden worden verenigd. We prijzen ons gelukkig nog enige fo to’s in ons bezit te hebben, waarvan dat laatste zeker geldt. Nu de foto van deze keer. Misschien herkent u de stijl. De heer Siemonsma heeft al vaker bewezen door een be paald gebouw of gevel apart te zetten en te isoleren uit de omgeving een apart effect te krijgen. Bovendien houdt hij van vrij scherpe schaduwen, die hij graag als een lijnenspel laat meespe len op de foto. Dit is ook wel eniger mate het geval met deze opname. De zijkant rechts is donker gehouden, even als het dak er boven. Had de fotograaf nog een paar treden meer naar links gedaan, zo zou de daklijst de scheidings lijn vormen met de (helaas wel wat neutrale en grijze) lucht. Nu is er een forse streep donker dak die als een diagonaal de bovenste helft van de foto snijdt en een goede tegenhanger vindt in de daklijst rechts, die een sterke eigen slagschaduw heeft. Wat het ge bouw zelf betreft, dit kunt u zien als een gevallen bolwerk. Waarvan? Be kijkt u de foto maar eens goed. Heel wat zullen dit gebouw direct kunnen plaat sen, anderen zullen er moeite mee heb ben. Niet ieder weet het zonder meer te staan, zo bleek ons uit steekproeven. De tijd, dat iedere Bolswarder zijn stad op zijn duimpje kent is voorbij. Er zijn Bolswarders, die nog nooit een voet heb ben gezet op Eekwerts grondgebied. Er zijn er uit Plan Zuid of uit het Park plan die nog nooit de Grietsje Veen straat hebben bewandeld c' uit P! in Noord, die nog nooit van het uitzicht genoten, dat de Boudewijnflat u biedt. welhaast permanente toegang verwor ven door het telkens wegnemen en weer vastschroeven van een paneel. Toen dat niet meer ging, zocht men toe gang over het dak, waar men een lichtschepping losschroefde en zich ge woon liet zakken. Bij een sigarettendief stal, nu drie weken geleden, kwam de zaak aan het rollen. De ene arrestatie volgde de andere. De Rijkspolitie kreeg hierbij de gewaardeerde medewerking van de districtsrecherche uit Leeuwar den. Een en ander heeft de politie veel overwerk bezorgd. In Bolsward werkt men momenteel met 10 man. Deze zijn vrijwel dag en nacht in touw geweest om al de verhoren af te nemen en de procesverbalen op te maken. Proces verbaal werd er ook opgemaakt tegen zes helers. Wanneer er niet zoveel ar restanten waren geweest en de cellen permanent bezet, zouden zij misschien ook zijn vastgehouden. De ene bekentenis volgde de ander en al spoedig bleek de jeugd het voorzien te hebben gehad op een rijk assortiment Bij fa. André Ossen ontvreemde men b.v. voor f 6000 aan apparatuur, w.o. stereorecorders, taperecorders, verster kers en spoelen, bij fa. Sehilstra wa ren dat levensmiddelen als kaas, soep, wijn, worsten, etc. maar ook huishou delijke artikelen als broodroosters, kof fiekannen, filmcamera’s enz. De dief stallen konden hier lang onopgemerkt blijven omdat in dit enorme bedrijf dagelijks geen inventarisatie plaats vindt. Verschillende goederen konden nog Wor den achterhaald. De jongelui hadden hun eigen „opslag”, maar niet alles was op een centrale plaats geborgen. Onbe woonbaar verklaarde woningen dienden ook wel als hoofdkwartier. De jongelui hebben hun diefstallen al lemaal toegegeven en ze de politie ver teld. Reeds tijdens de behandeling van de drugzaak Werden er ernstige ver denkingen, maar de politie heeft nooit gezegd: Jij hebt dat en dat gedaan, geef dat nu maar toe, men heeft gewacht tot men er zelf mee voor de dag kwam. Sommige diefstallen dateren al van Het gebouw is geen gewoon huis. Daar voor zitten de ramen te hoog. Dat het „slaapkamerraam” staat geopend, wil evenmin zeggen, dat dit gebouw is be woond, ’t raam dient slechts voor licht schepping en ventilatie. De grote deu ren doen een loods vermoeden of een garage. Dat laatste is het inderdaad. U vindt het gebouw in de Florencestraat en het vormt het gevallen bolwerk van de laatste particuliere busonderneming. U ziet hier niets meer en niets min der voor u dan de voormalige autobus garage van de Zuidwesthoek, thans werkplaats van garagebedrijf Boontje. Wat de gebouwen betreft is er dus te Bolsward geen vestiging van de Zuid westhoek meer. Een grote vestiging was het ook niet, want het gebouwtje was niet erg groot. En wat langer de bus- sen werden, wat moeilijker het was in de toch al vrij nauwe straat de bocht te nemen. Met particuliere wa gens, die er nu worden gestald, gaat dat beter. Veel bijzonders biedt de foto overigens niet, of het moest al zijn de kleurschakering van de raampjes boven de deuren. De ruiten variëren van don ker tot lichtgrijs met alles wat daar tussen zit. Wedden, dat dit komt door het inzetten van nieuw glas, nadat er een ruit was gesneuveld. Het kan na tuurlijk ook versiering zijn. De beide middelste vakken vertonen n.l. een ze kere regelmaat. De schaduwvlak op de deur kunnen we niet goed thuis bren gen, zal wel van een schoorsteen zijn van een woning aan de overzijde. Wat niet op de foto is te zien, is dat op het dak van deze garage met zwarte pan nen te midden van de rode dakbedek king de naam Feenstra is gelegd met een paar minder duidelijke voorlet ters. Misschien de maker of vorige ei genaar van ’t gebouw Voorheen zag je het veel meer dan thans, dit namen leg gen in de dakpannen. Bepaalde stichtin gen deden het vroeger consequent, b.v. OBW (Old Burger Weeshuis). Een dorp in het noorden van Friesland heeft op een serie woningen de letters LAW ge legd, een afkorting van Landarbeiders- woning, een discriminatie, die we nu niet meer zouden toepassen. Gebeurt ’t nog wel, dit spelen met dakpannen, dan is het altijd in positieve zin, zoals b.v. te Bolsward met Bolta State, aan de Rijksweg. Het is moeilijk na te gaan, welke ge voelens deze foto oproept Is er een oud ZWH-chauffeur, dan zal hij zeker te rugdenken aan het moment, dat hij na een lange dagtaak en misschien wel een vermoeiende reis door mist of sneeuw met een tevreden gevoel dat het alle maal weer goed was afgelopen, de bus op een late avond de garage binnen reed. Een ding zullen weinig garages in Friesland deze na kunnen zeggen: De burgemeester is mijn naaste buur. Met een onderbreking van enkele we ken gedurende de vakanties is een on derhoudsploeg van de NV Intercommu nale Waterleiding Gebied Leeuwarden aan de oostkant van Bolsward sedert be gin juli bezig geweest met onderhouds werk aan ondergrondse brandkranen en afsluiters in de buizen. Dit werk is, mede door het mooie herfst weer, vlot verlopen. De gehele oostkant van de stad is klaar en nu wordt be gonnen met de binnenstad, binnen de grachten en de hollandiastraten en om geving. In ruim twee maanden tijds heeft de IWGL ploeg, onder leiding van hoofd opzichter Jelsma meer dan 7000 meter hoofdbuizen gereinigd door middel van schuimplastic proppen die door de bui zen worden geperst. Bovendien werden meer dan 15 afsluiters in het leiding net gebouwd om, als er een lek ont staat, de watervoorziening van de om liggende straten te verzekeren. Verder werden nog een twintigtal afsluiters en brandkranen die niet goed functioneer den, door nieuwe vervangen. Deze werkzaamheden bleken zeker no dig te zijn, heel wat roestdeeltjes die zich in het buizennet bevonden werden door de proppen opgejaagd en door krachtig spuien verwijderd. Tot nu hebben, de IWGL vrijwel geen klachten bereikt. Aangenomen moet worden dat de waarschuwingen per ad vertentie in dit blad en verder nog per afzonderlijke brief in de straten waar men werkt, effekt gehad. Nu maar eens afwachten wat het oude net in de binnenstad zal opleveren. De jongelui, die allen zijn of worden voorgeleid aan de officier van justitie en zijn ingesloten in het Huis van be waring te Leeuwarden zijn de volgende: de 19-jarige L. P., los werkman te ’s-Hertogenbosch. de 20-jarige J. II. I. P. R., stucadoor te Bolsward. de 21-jarige A. fstoffeerder te Bols ward. de 23-jarige F. J. A., zonder beroep te Bolsward. de 20-jarige F. J. Z. student te Bols ward. de 20-jarige R. v. H. barbediende te Sneek. de 19-jarige A. J. P. zonder beroep te Bolsward. de 20-jarige R. K. A. zonder beroep te Bolsward. de 20-jarige J. S. K. film-assistent te Hilversum. de 23-jarige J. R. L. v. H., barbedien de te Amsterdam. de 19-jarige J. H. B. magazijnbediende te Bolsward. de 23-jarige R. W. zonder beroep te Bolsward. De thans elders wonenden zijn Bols warders van komaf en pleegden in de tijd, dat ze hier nog woonachtig waren hun praktijken. Bijv, toen in het laatst van 1970, bij fa. De Groot en Eerdmans met een bijl een brandkast werd gekraakt. Er werd ongeveer f 300 buit gemaakt. De plannen tot deze en andere braken werden merendeels gesmeed in de koffiebar De Sik, al stelde de poli tie duidelijk vast, dat de eigenaar en beheerder van deze bar er geen weet van hadden. Trouwens ook De Sik zelf werd in het plan opgenomen en bij een inbraak werd er f 400 ontvreemd. Ook de groothandel in radio en stereo-appa- ratuur fa. André Ossen werd het slacht offer. Het magazijn aan de Heerema- straat moest het meermalen ontgelden. Er werd voor duizenden guldens gesto len. De grootste slagen sloeg de ploeg bij Schilstra’s groothandel, waar ze de weg wonderwel wisten en vrijwel weke lijks inbraken. Ze hadden zich hier een

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1