Hoe lezen deze krant? BaheSHroar wij Vrouwen lezen het nieuwsblad meer dan de mannen lil Henk Elsinks in Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes kopermolen draaide Wommels Expositie in het Jan Brugmancollege te Bolsward Muziekver. .Andante* ,’t Heechhout” 11 Oe JAARGANG No. 85 DINSDAG 9 NOVEMBER 1971 us hjoed to sizzen Jongens van buiten Bolsward Foutief Jongens Vrouwen Meisjes S. Minnema, Westhem 43 IT GIET AL GAU LOS Wit- Tj. de J. Aide huzen steane de stoarm troch en falie by stil waer om. Advertentieprijs: 18 et. per mm fngez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag We hebben nog een belofte in te lossen. We hadden nl. toegezegd onze lezers te informeren over de uitkomsten van de met Bolleton- gersdei gehouden enquete over het lezen van ons blad. Er is nog al heel veel gepuzzel en gereken aan voorafgegaan, voordat we tot be paalde conclusies konden komen. Gaat u maar na, de stapels en stapels inzendingen niet alleen doorlezen en bestuderen (sommige hadden er complete brieven bij geschreven!) maar de antwoorden moesten ook worden gerubriceerd en de percentages uitgerekend. Interressant was deze tijdrovende bezigheid overigens wel. Er kwam zoveel materiaal uit te voorschijn, dat het onmogelijk bleek dit alle maal samen te vatten in één artikel. Daarom in dit eerste stukje iets over de wijze, waarop jongens en meisjes de krant lezen, al merken we meteen op, dat het aantal inzendende meisjes onder de maat bleef. Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 gemeend de invulling van zo eenvoudig mogelijk te Heeft u luierbonnen? Beleefd aanbeve lend Visser’s garen- en tricotmagazijm Marktplein. Geen vetnood meer. Elke week grote voorraad vet paardenvlees. Op 1 bon 100 gram. Verkoop van brand- en aanmaakkachel- hout. Houtwarenfabriek fa. C. van de Witte en Zn. Te koop een bakfiets met beste trek' hond. W. Kooiker, Laag Bolwerk 30, Bolsward. 2e week november 1946 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v.» Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Wat we reeds hadden vermoed: het zijn vooral de vrouwen die de krant lezen en dus ook eerst het formulier uitknip ten. Het aantal inzendingen van jon gens, meisjes en mannen samen haalt dat van het aantal vrouwen nog net niet In procenten kwam er-ongeveer 52 pet. geldige vrouwenstemmen” binnen, 8 pet. jongensstemmen, 2 pet. meisjesstem men, en 38 pet. formulieren van man nen. Soms deden man en vrouw het samen en gaven ze de onderlinge voor keuren aan. De meisjes lieten het dus wel erg af weten en vooral die uit Bolsward, want wat er binnen kwam, bereikte ons voor al van buiten, van buiten de provincie zelfs. voor een massale uitvoering van alle gemeentelijke koren en korpsen. In to taal zo’n 300 vocalisten en instrumenta listen. Het St. Ant. Gasthuis biedt als de Zuivelschool mag blijven het gemeen tebestuur een renteloze lening van f 100.000 gedurende 20 jaar. U houdt het misschien niet voor moge lijk, maar deze jonge meisjes (onder de 20 jaar) lezen eerst de gouden film pjes, dan Hark en Sjoch, géén strip verhaal, wél Bolsward in mijn kinder jaren en de foto van de week. Ook Sportnieuws. Ze willen dat de artike lenserie over de Vredehoven wordt voortgezet. Het aantal inzendingen (2 pet.) is echter te gering om dit maat- stafgevend te doen zijn. De meisjes heb ben echt een kans gemist. Het gaat goed met de IJsselmeervissery. Jan Poepjes te Makkum toont ons hier een paar ferme snoeken. 75-jarig bestaan chr. school te marsum. We hadden uw mening moeten houden, maar zeker 15 pct. van de antwoorden was foutief. We hadden om de juistheid te controleren n.l. een paar „veiligheidsvragen” ingebouwd. Als nu van een bepaalde rubriek wordt gezegd: „Dit sla ik nooit over” en even verder van dezelfde rubriek „Dit sla ik altijd over”, even verder (nog steeds van dezelfde rubriek) „Deze rubriek vind ik zeer geslaagd” om dan even verder bij „desnoods stoppen” deze ru briek opnieuw te zien aangekruist, dan klopt er iets niet. Voorlopig hebben we deze (tientallen) antwoorden terzijde moeten leggen. Voor zover er toch con- slusies uit vallen te trekken, volgen die in de slotalinea. In pear wike lyn hawwe wy hjir de oandacht fan boeren en eigners frede foar de kwestje fan in billike regeling fan de forgoedin^en, dy’t jown wurde moatte oan dejingen, dy’t lést, skea of hinder ünderfine fan de heechspan- ningsmêsten en trieddeboel, dy’t der mei mank giet. Wy hiene doe net tocht, dat hjoed al yn de Wynberch gelegenheit wêze soe foar it yntsjinjen fan biswie ren tsjin it nije trasé, dat de Kommis- je foar Elektrisiteitswurken foarstelt foar it trajekt: Hjelbeam-Boalsert. Dit trasé sil fan Hjelbeam earst rinne yn de rjuchting fan Achlum, mar in pear kilometer foar Achlum komt in knik en Het bestuur van de Cult. Raad Hen- naarderadeel heeft dinsdagavond weer nieuwe ,moed gekregen. Naar bekend leek het er op dat de traditionele sei- zoen-abonnementenserie door gebrek aan vaste klanten moest beëindigd. Men wilde echter niet helemaal van culturele attracties verstoken blijven en daarom besloot het bestuur tot organi satie van enkele „losse” avonden, bui ten abgnnementsverband. De eerste van deze bijeenkomsten is reeds direct een succes geworden. Toeloop boven ver wachting, de grote zaal van het Wom- melser Dlelshüs liet maar weinig lege stoelen zien. Voorz. Anne Bokma, die een kort inleidend woordje sprak, toon de zich zeer voldaan. Vooral ook omdat er deze avond zoveel jongelui waren op gekomen. Hierna begroette de heer Bokma de kleinkunstenaar Henk Elsink die met zijn solo-cabaret „Een avondje in de Koopermolen” de aanwezigen aange naam zou bezighouden. Muzikale be geleiding zorgden een drietal assisten ten. Hugh den Ouden (piano en orgel) Sprenger (bas-gitaar en klarinet). Henk Elsink, die voor zover wij weten, nooit eerder in onze omgeving optrad, geniet nationale bekendheid, mede door het beste reclame-medium, de t.v, Een paar van de programmanummers bleken voor de bezoekers zodoende niet bepaald nieuw meer, ze waren er ook reeds mee Tachtig procent van de inzendende jon gens komt van buiten Bolsward, slechts 20 pct. van de stadgenoten gaf een me ning. Deze laatsten willen meer aan dacht voor wat er in Bolsward aan plannen op stapel staat. Jongens lezen meer het stripverhaal dan meisjes. Evenals de meisjes lezen ze trouw de „filmpjes” en „De foto van de week”. De laatste knippen ze zelfs wel uit. Er zijn weinig Bolswardse jongens die de feuilletons lezen (beide). De raadsver- slagen lezen ze echter wel (af en toe) evenals de Ingezonden stukken, maar volgens een jongen van 17 jaar kan de krant daar ook wel mee stoppen, even als met de gedichtjes. gend jaar nog een expositie m Bols- ward te houden. Het 3e vertrek werd in beslag geno men door Lili Berger. Haar werk is allemaal op vrij groot formaat. In te genstelling tot de vorige twee, die le vende objecten gebruiken voor hun werk, hadden bij haar werken die er hingen, dingen model gestaan, die zij op een geweldige manier met haar pen seel tot leven wist te brengen. B. v. de ventilator die doorliep naar het oneindig. Als je er voor stond kreeg je gewoon de neiging erin te kruipen, en helemaal tot het einde te gaan. Dat zij ook erg goed haar kleuren weet te gebruiken, bleek vooral uit de 2 hooi- blazers. Ook al weet je niet wat het voorstelt, de kleuren zijn al erg fasci nerend, alhoewel ze wel erg veel blauw gebruikt. Dit is dan een indruk van een exposi- tieganger, die het genoegen had meer dere malen de werken te bekijken, daar door is mij ook gebleken dat je zoiets nooit in één keer al gezien hebt, of met het vluchtig er langs lopen zoals af en toe gebeurde. De briefport zal van 7% op 10 cent wórden gebracht, een verhoging van 33 pet. In de leeftijd variërend van 15 tot 20 jaar hebben de jongens van buiten Bols ward heel wat wensen. De ouderen wil len o.a. meer op het gebied van de land bouw en de veeteelt, een ander weer destanden en het programma van het betaald voetbal. Jongere jongens vra gen om meer over de Friese geschiede nis. Een jongen van 15 jaar schrijft: De taal is hier Fries, dus meer in het Fries in de krant. Hark en Sjoch staat bij alle jongeren hoog genoteerd. De sport haalt maar bij 50 pet. de boven ste rij („sla ik nooit over”) maar de anderen lezen dit toch ook af en toe wel eens. Diezelfde 50 pet. halen ongeveer ook de raadsverslagen. De Friese vre dehoven zijn bij de jonge jeugd niet erg „in”, verwoede feuilletonlezers zijn het ook al niet, al lezen 25 pet. het eerst de Friese feuilleton en eveneens 25 pet. het eerst „Het vermolmde voet stuk”. Ingezonden stukken hebben van de jeugd een matige belangstelling. Bui tenlands en parlementair overzicht staat ook niet hoog genoteerd, al wor den deze rubrieken wel af en toe ge lezen. niemand wordt overtroffen. Toch heeft hij. dachten wij, dinsdagavond het Wommelser publiek volkomen bevre digd, dit was trouwens uit de enthou siaste bijvalsuitingen en het constant applaus wel zo ongeveer op te maken, ’t is op zichzelf natuurlijk al een pres tatie een one man show zo op te voe ren, dat een paar uur lang de aandacht geen ogenblik verslapt. „Opiniepeilingen” wezen uit dat, voor al de jongeren, Henk Elsink met zijn assistenten graag nog eens in het Diels- hüs terugzien. Voorz. Anne Bokma ging daar in zijn dankwoordje ook van uit, in tige slag- ge joun. Hij wekte de aanwezigen nog even terloops op, de culturele avonden waar mogelijk te propageren, en hoop te op eenzelfde belangstelling voor de nog te organiseren, en inmiddels reeds in grote lijnen vastgestelde seizoenbij- eenkomsten. Wij noemen tenslotte in dit verband 15 dec. een winterjounenocht- programma in samenwerking met bilio- theek Hennaarderadeel, optreden van o.m. Tetman de Vries. Verder het jaar lijks solistenconcours, ditmaal in de herv. kerk van Spannum, op 20 jan. ’72. Een week of wat later (10 maart) komt het Dlelshüs- andermaal aan bod Hwat haf Donderdagavond 4 nov. was de muziek j vereniging „Andante gast in het Heech hout. Zij werden hartelijk verwelkomd I door de heer M. v. d. Weerd en na i het zingen van het clublied kreeg mevr. Fennema het woord voor een korte ta- I leiding. Al gauw klonk onder de bezie lende leiding van de heer v. d. Veer de herkenningsmelodie door de gangen van het Heechhout. Wat is er genoten van de heerlijke wal sen. In de geest zwierf men mee naar Hongarije, Parijs en Zuid-Amerika om weer dichter bij huis te genieten van de „boertjes van buten" en Friese potpou- ri’s. Ook oude bekenden als „Veleta” en „kruispolka” deden het best. Tussen de stukken van Andante door, kwam driemaal het duo Draalsma aan bod met leuke liedjes die ze voortref felijk brachten met gitaar begeleiding en tot het laatst van de avond behoorde het clublied der PWDS maar nu met vol orkest begeleid, dat blij en dank baar klonk. De heer v. d. Weerd kon dan ook een hartelijk dankwoord spre ken, zowel tot Andante, als aan het duo Draaisma, wat werd vergezeld door een daverend applaus. Daar de dames een bloemetje en de vereniging een klei ne kasversterking kreeg, was het aan mevr. Fennema om het laatste woord te spreken. Zij dankte allen voor het aandachtig gehoor en hoopte dat deze eerste, niet de laatste keer zou zijn. Alzo eindigde een mooie avond. De bitüfte Jager Teake Bootsma te Wommels kaem mei net minder as 12 langearen thüs. geconfronteerd in eigen huiskamer. Het was trouwens op verzoek dat Henk Elsink ze ook nog eens in Wommels ten gehore bracht. Wij stonden aan' vankelijk enigszins gereserveerd tegen over de „Koopermolen” omdat er des tijds in een provinciaal dagblad een vrij kritische recensie over dit solo-cabaret had gestaan. Volgens ons echter ver dient Henk Elsink hoger waardering, de reacties van het publiek wezen ook in die richting. Alle nummers apart onder de loupe nemen zou teveel plaats ruimte vergen, wij lichten er daarom een paar uit. De karakteristiek van „de liedjeszanger” sloeg al dadelijk flink bij het publiek aan. Ook de „vertolking” van Johan Sebastiaan Bach’s tweede prelude op het „electrische wonderor- gel” oogstte veel succes. Het sterkste nummer, voor de pauze, was de ver makelijke vertelling van de halverwe ge gestrande liftgebruiker, In een groot warenhuis. Er moesten heel wat ambte lijke apparaten in werking gesteld voor de onfortuinlijke lifter uit zijn neteli ge positie verlost kon worden. Een kos telijke satire op een punctuele, tot in de kleinste details doorgevoerde, bu reaucratie. Tenslotte „de thuisbrenger” waarbij ’t publiek door Henk Elsink werd inge schakeld om betrokkene de juiste weg te wijzen op het pad der amoreuze perikelen. De publieke mening in de zen bleek nogal verdeeld. Van de num mers uit het tweede optreden noemen wij het portret der sex-boetiekhouder. Wij durven niet beweren dat de grollen en grappen van Henk op het'allerhoog ste peil staan, evenmin dat zijn volks humor in raakheid en spitsheid door dat dit ófkeapsysteem trije bilangrike biswieren hat. Alderearst wurdt de tota le forgoeding ütbitelle oan de man, dy’t op dat eagenblik eigner en gebrüker is. Haldt hy mei in jiermannich op, dan sit syn opfolger mei de lésten, mar hy kriget neat, hoe lang it ek duorret. It twadde biswier is, dat in bidrach, hwat yn 1971 jown wurdt, oer tsien of tweintich jier wolris fierst to min wêze kin, omt it jild al jierrenlang yn wearde efterüt giet. De lju, dy’t tsien jier lyn öfkoft binne, scene nou grif twa kear safolle krige ha. Mar yn it bisteande systeem binne hja har rjuch- ten kwyt. It trêdde biswier tsjin it öfkeapjen is, dat sokke peallen en mêsten mei de trieddeboel mear skea en hinder mei- bringe as it wurk mei masines dien wurdt. Mei de seine kin men der mak lik omhinne en ündertroch, mar mei masines net. En dy wurde hoe langer hoe greater en breder makke. Dérom jjleitet it Lanbouskip foar in re geling, dy’t oan de eigener en gebrü ker in jierliks bidrach takent, hwat om de safolle Jier op en nij bisjoen wurdt. En dat trochgiet, salang de peal len en triedden der bliuwe. Net allin- nich oan de man, dy’t dit lan nou brükt, mar oan him en al syn opfol- gers, salang dy obstakels dér steane of hingje. It komt my foar,..dat it Lanbouskip diz- kear de spiker rjucht op ’e kop slacht en dat wy meiinoar aksje fiere moat te, dat straks dit systeem hjir yn Fryslan tapast wurdt. It is rjucht en sljucht en dat haldt! dan giet it rjucht op de Mearnesyl oan. By de Mearnesyl komt in iepenloftsta- tion foar dizze nije 110 K.V. line en dêr- wei giet it dan nei Snits. Op de kaert, dy’t eigeners en boeren krige hawwe, kin men sjen, dat dit trasé gjin doar- pen rekket, mar midden troch de lan- nén rint, yn dit opsicht is it nochal gunstich. Moaijer wurdt it er net fan, dat sprekt, mar dizze nije transport- baen foar elektrisiteit is needsaeklik wurden troch it al mar tanimmende for- brük. Wy fine it slim dat men tech- nysk-ekonomysk sokke kabels net yn de groun bringe kin, mar dat is nou ienkear sa. It is winlik itselde probleem as mei de wegen foar it tanimmende forkear: in ündergrounse forbining kin allinnich yn de greate stêdden en nimt hünderten miljoenen mei. Yn Rotter dam witte se jo der mear fan to tor tellen. De oerheit stelt er tige priis op, dat dizze heechspanningslinen sa min moog- lik skea, lést of hinder meibringe en hat dérom in kommisje foarskreaun, hweryn neist deskundigen fan ekono- myske saken, forkear en wettersteat en elektrisiteitsproduksje ek lju sitte fan Rekreaesje, Maetskiplik wurk, Pla- nologyske tsjinst, Steatsboskbihear, Natuer en Lanskipsbiskerming en de Lanbou. Yn oerliz mei dizze minsken is it trasé oanjown, mar lykwols eas- ket de Wet, dat de bilanghawwenden, dus eigners ,en boeren alle kans krije biswieren dertsjin yn to bringen. Wy hoopje, dat hja dit fan ’e moam dien hawwe, hwant dêrta wie nou gelegen heit. It sil wol algemien bikend wêze, mar it kin syn nut hawwe it hjir nochris to sizzen, dat dit soart wurken net op- keard wurde kin troch it wegerjen fan eigner of gebrüker. De wet sprekt hjir fan de „gedoogplicht” d.w.s. dat elk dizze lést „gedoge” moat om it alge mien bilang. Mar de wet seit derby, dat de lést, skea of hinder oan de mins ken, dy’t dit „gedoge” moatte, forgoe- de wurde moat. Dat is dus ek in wette- like plicht fan it FEB en gjin gunst. De minsken hawwe hjir rjucht op. En as hja miene, dat se net billik bihan- nele wurde of dat de forgoeding to leech is neffens de skea, dan kinne hja dat wegerje en har biroppe op de rjuch- ter, dy’t dan dy saek bislist. De léste jierren is der op forskate ni- veau’s stüdzje makke fan dy skeabipa- ling. Oan de iene kant is it forkeard as de Eelkr. Mijen dit mei in joade- foai öfdogge, oan de oare kant is it for keard, as immen healwize easken stelt of dwersbongelt. De regeling moat fol- slein de skea, lést of hinder forgoed- zje, mar ek net mear, hwant dat soe likegoed de billikheit weinimme en de Mijen ekstra jild kostje, hwat de ge- brükers fan elektrisiteit wer opbringe moatte. Wol is der in tanimmende aksje oan ’e gong om it systeem fan dy fórgoe- dingen to foroarjen. Oan diz tiid ta joech it PEB oan de eigner en de hier- der in bipaelde som en dêrmei wie de saek üt. In lettere eigner of gebrüker hie fierder neat yn to bringen, hwant de saek wie regele mei syn foargongers. It PEB sóe it sa wol halde wolle, hwant dat wie foar har de maklikste wei. Mar it Lanbouskip bliuwt oantrünjen op in oar systeem, dat net makliker mar wol billiker is. Hja bringe nei foaren, It kin raer bite are. Wol it blonde fam- ke mei har wite sjael of wite blouse, dy’t tongersdeitojoun yn ’e Doele tsjin- oer in jonge siet mei blau jaske en dy har ta knypeage har adres opjaen? Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Ook dit jaar hebben de leerlingen van het Jan Brugmancollege weer een schoolfeest georganiseerd. Dit jaar was er echter ook een expositie bij, waar werken hingen van de graficus Felix van Bastenbatenburg aankomend schilder Jan Rens en schilderes Lili Berger. De expositie waar werk van drie uit eenlopende stijlen hing vormde een mooi geheel. Allereerst de heer van Basten batenburg die alleen maar zwart-wit werkt, z’n onderwerpen ontleent hij aan wereldgebeurtenissen en dingen dichter bij huis, die hem aangrijpen. B.v. zijn laatste werk, waarbij een neger, met gebalde vuisten ten teken van onmacht en op knieën als teken van onderdrukt- heid, naar boven kijkt, is naar aanlei ding van de Mozambique-Angola toe stand gemaakt, evenzo de twee ske letachtige Biafranen naar aanleiding van de Biafra oorlog. Bij het eerste werk spreekt het formaat van het werk al duidelijk de grootte van het pro bleem uit, het 2e werk is zo duidelijk dat je je zelf het vertrek uit voelt lo pen als een 10 tons wezen. Anderzijds was er een werkje waarmee hij de gruwelijkheid van het vogelvan- gen duidelijk wil maken, deze gruwel straalt van het gezicht van de vogel vanger die 2 weerloze vogeltjes in z’n knuisten doodknijpt. Ook erg goed was de pijproker, die rus tig aan z’n pijp zat te zuigen. Vervol gens was er het werk van, aankomend surrealist en assistent bloembollenkwe ker uit Winkel (N.H.) Jan Rens. Tot nu toe, wat ook wel uit z’n werk blijkt, heeft zich vastgeklampt aan Sal vador Dali, hegeen voor een opkomend kunstenaar niet verwonderlijk is. De onderwerpen die hem inspireren zijn over het algemeen erg persoonlijk, wan neer men dan ook niet het één en an der van hem weet is het niet gemakke lijk in z’n werk door te dringen, z’n werk „Wanhoop” was erg indrukwek kend, je kreeg het gevoel alsof het ko los z’n 2 ingetrokken benen zou gaan strekken en je recht in het gezicht zou trappen. Hij schetst hierin duidelijk on ze gebondenheid aan deze aarde en ie dere nieuwe generatie die weer met nieuwe benen op deze aarde komt te staan, maar die eens oud zullen wor den en weer opgevolgd door een nieu we generatie. Hij weet in z’n meeste werken erg goed met de kleuren om te gaan, zoals b.v. in „na de nacht”. Jan die enige jaren van z’n jeugd on der Dedgum heeft gewoond, hoopt ”ol-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1