We moeten leren om Gabe SK.roar functioneren Menigte verdromde zich bij intocht St. Nicolaas van pi I te blijven I Ook arbeid en scholing is welzijn Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes Burgerlijke Stand noe JAARGANG No. 87 DINSDAG 16 NOVEMBER 1971 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I us hjoed to sizzen PRIJZEN REGEN HIELD DE ZWARTE PIETEN IN DE LUCHT Onze handen e.v\ 3e week november 1946 uit Advertentieprijs: 18 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag In earme mem dekt waermer, as in rike heit. Vooral nu de welvaart in de knel dreigt te komen moet in het belang van mens en gemeenschap dit met nog meer na druk onder de aanacht worden gebracht. Aangezien er nog een groot tekort is aan goede vaklieden - in dit gebied nog ongeveer 150 worden de voorlich- tingsmogelijkheden uitgebreid om toch vooral een goed rendement van iedere beroepsbeoefenaar te verzekeren. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS arbeide yn de suvelfabriken, dy’t oer de hiele provinsje forspraet binne. Har tal hat lang om de sawntich hinne west, mar in jier of tsien lyn kaem der for- oaring yn. De sekretaris fan it Frysk Suvelboun, ir. Stallinga hold doe in re de oer de needsaek ta greatere ienhe- den to kommen, omt de easken fan de technyk in fierdere mechanisearing mooglik makken en dit allinnich foar- diel bringe koe as de fabriken greater waerden. Dizze rede hat gans opskuor brocht, hwant elk doarp wie wiis mei syn fabryk en woe dit net graech priis jaen. De tiid haldt lykwols gjin skoft en hoe langer hoe mear boeren seagen yn, dat it dochs dy kant üt moast en doe rekke men yn it stadium fan oerwegen hoe dy greatere ienheden dan komme moasten. It Fryske Suvelboun hie en hat yn dizzen gjin foech om bislissin- gen op to lizzen, it kin inkeld adfisea- re. Der is yn dy tiid al op wiisd, dat it winlik needsaeklik wêze soe om it Boun dy foech wol to jaen, ommers dan koe meast effisiënte fordieling en kombinaesje makke wurde oer de hiele provinsje. Mar dat waerd öfwiisd, hwant elke fabryk wie baes en woe baes bliu- we. Der spile noch in twadde kwestje trochhinne. Fryslan hat neist it Suvel boun noch twa greate koöperaesjes foar forwurking en ófset, namlik de Frico en de Koöperative Kondinsfabryk, beide yn Ljouwert. Alle koöperaesjes bin lid fan de Kondins, mar net allegear binne hja lid fan de Frico. It is mei namme de Warkumer kombinaesje, dy’t gjin lid is slinende strideraesje. It giet dochs al- legearre om de molksinten fan de Frys ke boer, op hwaens kosten dit allegear bifochten wurdt. Hwant troch dizze si- tuaesje is it ünmooglik de meast effi siënte forwurking en forkeap to krijen. Hyltyd wer moatte fabriken forgreate wurde en oaren likwideard Sa sil Skear. negoutum sluten wurde en moat Wom- mels ütwreide wurde. Mar Achlum en Tsjom binne wer by Warkum en ek dér moatte s'oartgelikense dingen barre. Ynpleats fan meiinoar giet it nou tsjin mekoar en sa sille se beide miljoenen ütjaen moatte foar itselde doel. Is it wünder dat men buten Fryslan der net mear fan bigrypt en dat men wrange grapkes makket oer it gebiet, dat sa lang de toan oanjown hat yn de Suvel wrald? Dizze ne^dlottige striid kostet hannen fol jild en bringt üs jierren ef- terop. De greate mearderheit fan de boeren wol sa net, mar it skynt net tsjinsteande har protest mar net moog lik om de lju om de tafel to krijen en ta iensens to bringen. Al inkele jier ren trunje de stansorganisaesjes hjir op oan, mar oant nou ta omdóch. Al les bliuwt hingjen yn de forpeste sfear fan it wantrouwen en de persoanlike strideraesje. De oplossing leit dochs fuort by de doar. Alle koöperative fabriken yn ien kombi naesje, ien sterk ófset apparaet en ien molkjild foar allegear. Dan kin Fryslan yn inkele jierren wer sjen litte hwat it wurdich is. Sa as it nou is, mei it net troch gean Tj. de J. De hoofdprijzen werden gewonnen als volgt: T.V.-toestel: Fam. Rusticus, Keppens- flat. Fototoestel: mevr. Van Buren, A. H. van der Venstraat. Hoogtezon: Thea Roode, P. A. Bruin- smastraat. Babypop: S. Kuipers, Eelke Mobach- straat. Herenpolshorloge: F. Soolsma, L. J. Timmerstraat. Een viertal foto’s kon men niet terecht brengen. Misschien is u het die is ge fotografeerd. De foto’s zijn te zien bij het Wolcentrum. Nog niet uitgegeven zijn een racewagen, damespolshorloge, transistor en een autoped. Echt wel de moeite waard om even te gaan kijken. Dat de prijswinnaars, die bekend zijn allemaal in plan Noord II wonen, is geheel toevallig. Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 üitg. A. J. OSINGA n.v, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) lolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, St. Nicolaasverrassing. Op 5 dec. wordt een bon bekend gemaakt, waarop voor personen, geboren in 1926 of later een klein ei (vijfde klas) verkrijgbaar zal zijn. Herkansing Maar wanneer men een verkeerd beroep heeft gekozen, dan betekent dit niet al tijd, dat men het niet verder zou kun nen brengen. Veel mensen kunnen nog worden wat ze willen, tenminste wan neer de keuze aan de mogelijkheden wordt aangepast. Dus, dit is hoopgevend genoeg om te veronderstellen, dat het met mensen, die graag een nieuwe be roepskeuze willen doen, nog wel eens best mee zou kunnen vallen. Temeer omdat ’t overheidsbeleid er juist op is gericht om deze mensen met scholing te helpen. Het zou toch bijzonder jam- WYMBRITSERADEEL 5 t.m. 12 nov. Geboren: Jan Anne Minne zv Hendrik Schippers en Jantje Gaatske Posthu mus te Oudega; Hugolina Hillegonda dv Jozef Tjitse Rijpkema en Jourica Maria Bouma te Indijk; Joke dv Brugt Nauta en Attje Jurina Deenik te Ys- brechtgum; Titia dv Geert Heerschop en Johanna Postma te Oosthem; Ma- riët Baudien dv Jeen Evert Venema en Aaltje Antje Siminia te Tirns. Gehuwd: Douwe de Vries 28 j. te Ype- colsga en Jeltje Hiemstra 20 j. te Oude ga; Pieter Hofstee 22 j. te Oppenhui zen en Klaaske Trijntje Hofstra 20 j. te Oudega; Herman Arie Meinen 22 j. te Nijland en Sara Dijkstra 20 j. te Oosthem. Overleden: Fokje Ploegstra 65 j. Marten van den Bosch te Gauw. Het Weeshuis geeft over een tijd van 20 jaar een jaarlijks subsidie aan de zuivelschool, groot f 1500. zorg voor het gezin; afstandsbezwaren, gebrek aan geldmiddelen; moeilijkhe den bij de studie thuis, etc. Ook spe len bij veel mensen de vroeger be reikte schoolresultaten wel eens een ne gatieve rol. Indien deze maar pover wa ren betekent dit nog niet dat men het met een opleiding maar dan op een verantwoorde wijze gekozen niet ver der zou kunnen brengen. Onder deze groep zijn wel eens mensen met veel talent, die door studie technisch en sociaal nog op een hoog peil komen te liggen. Ook hierover gaan wel eens stemmen op, dat intelligentievorming boven 14 jaar niet meer mogelijk zou zijn, maar dit moet wel eens worden betwijfeld. We moeten ons dus niet, op grond van de vroeger bereikte schoolresultaten, terughoudend op stellen bij de scholing. Zo is er een grote groep mensen, ko mende uit alle lagen van de bevolking, die er naar verlangt iets anders te gaan doen. Er wordt wel eens beweerd dat een etentje en een loonzakje de basis is van het leven van een werknemer, maar hiertegen moeten we ons met klem verzetten. Want de hier bedoel de categorie draagt zonder meer een ernstig streven met zich mee, een an der beroep te kiezen. Bij deze mensen voldoet het gekozen beroep, soms aan gevuld met voorzitten van dit of dat, de duiven en de club, maar voor een deel aan de gestelde beroepseisen. Voor de ze mensen mogen we wel stellen, dat hun levensgeluk nauw samenhangt met de voldoening die zij in hun werk kunnen vinden. Het is nu wel duidelijk, dat deze men sen het werkelijk wel eens moeilijk zul len hebben. Het is ook bepaald niet verwonderlijk, dat dit soms gepaard gaat met ziekte, verzuim, ongevallen, weinig ambitie voor het werk, etc. Het idee van de grandioze stunt een drietal zwarte Pieten per parachute te Bolsward te doen landen is enorm in geslagen, getuige de grote menigte volk die zich zaterdagmiddag het miezerige weer getrooste teneinde getuige te kun nen zijn van dit unieke schouwspel. He laas was het ditzelfde miezerige weer, dat de Pieten in de lucht liet. Vanaf hun basis was het vliegtuig met de knechten van de Sint opgestegen om omstreeks 2 uur. Het was op de ba sis toen al geen weer om over naar huis te schrijven, maar vanuit Bolsward tele grafeerde het enthousiaste begroetings- comité: „Alles wel in Bolsward, reeds duizenden mensen op de been, kinder harten kloppen hoorbaar, stel haar niet teleur.” „Wij komen!” zeiden de Pieten, want het woord „teleurstellen” stond niet in hun Spaans-Nederlands woordenboek je, zij wisten dus niet wat dit was. Helaas dreef met het vliegtuig ook de bui mee en de lucht werd al grijzer en grijzer, valer en valer. „As in brijwein,” constateerde een amateur weerkundige en gelijk had hij. Intrede ds. Joh. J. Brijker als herv. predikant te Arum. Bij het Kamerdebat over de verplaat sing van de zuivelschool stelt de heer Tilanus (ch) voor de post voor de school met f 2500 te verlagen, waardoor uitgesproken wordt de school voor Bols ward te handhaven. Over dit amende ment wordt a.s. vrijdag gestemd. Sedert de bevrijding zijn ter vervan ging van de duizenden door de oorlog vernielde boerderijen ongeveèr 5500 noodboerderijen gebouwd. jong knulletje. Zijn naam is niet bij de redactie bekend. Als hij graag in Hark en Sjoch wil, mag het. Sint vroeg: Wil je even een liedje voor me zingen? Dat gaf een probleem. Na een zeer diep nadenken kwam het wonderschone lied Sint Niklaas kapoentje. Toen Sint arriveerde stortregende het. Niettegenstaande dit: Oranje speelde fantastisch, ’t Publiek was ondanks te leurstelling zeer geanimeerd. Sint deel de chocoladeletters uit aan extra lieve kinderen. Het skütsje was indrukwek kend. Volgend jaar weer zo! Sint reed op de schimmel als een volleerd ruiter. Na afloop stormde de paardenpiet als een wervelwind door de stad, een ge weldig gezicht! Het geluid op het Plein 1455 was he laas slecht. De geluidstechnicus liet ter elfder ure afweten. Nu moest de heer D. v. d. Berg op beide plaatsen het ge luid verzorgen (zodat Plein te summier was) Het optreden van de politie was geweldig, alle lof. De dranghekken wa ren goed verzorgd. Tenslotte veel dank aan het Rode kruis voor het plankier bij de boot Na een verblijf van 6 jaar werd af scheid genomen van de herv. gemeente Lollum-Waaxens. Hwat hat fan de Frico en syn eigen ófset re gelt. Dizze spjalt tuskeri frije en Fri- cofabriken wurket nou troch yn de fier dere gong fan saken. Mei dat de Frico yn de jierren ’69 en ;70 net sa bést buorke en nochal greate foriiezen mak ke, kaem der mear ünrêst ünder de le den. Dit is it sterkst ta ütdrukking komd yn de kombinaesje: De Zuidoost hoek, 3 fabriken yn Easterwalde, Elslo en Olterterp, dy’t yn in earnstige krisis forkeare mei de Frico. Mar ek tichter by hüs hat dit syn ge- folgen. Sa binne dit jier twa Frico-fa- briken to witten Achlum en Tsjom oer gien nei de Warkumerkombinaesje en dus s.n. frije fabriken wurden. Der foaroer hawwe de fabriken fan Wom- mels en Skearnegoutum har heil socht by de kombinaesje: Wolvega (De Ta- komst). En dêrmei is de warboel kom pleet. Hwant ynpleats fan in rationele en effisiënte kombinaesje yn blokken, giet it nou op libben en dea foar de Frico of tsjin de Frico en wurde de kombinaesjes like grillich en ünsaeklik as in kleaune, dy’t yn tizen sit. It frjem- de is, dat al dizze fabriken wol lid bin ne fan de Kondinsfabryk, dêr’t ir. Rit- sema van Ikema oant foar koart di- rekteur fan wie en tagelyk direkteur fan de Frico. Is it wünder, dat fan ünderskate kan ten it lüd opklinkt om in foarbyld to nimmen oan it Suden en Easten fan üs lan en Fryslan op dit gebiet ta in hechte ienheit to meitsjen. Sa mei it dochs net trochgean mei dizze jildfor- Betekenis Maar toch mogen wij de betekenis van bovenstaand probleem en de gevolgen hiervan niet onderschatten, want aan deze verkeerde beroepskeuze gevallen liggen wel eens harde feiten ten grond slag. Veel voorkomende oorzaken zijn o.a. onvoldoende kennis van de vele scho- lings- en opleidingsmogelijkheden bijv, kosteloos of tegen geringe vergoe ding die er zijn; geen studieruimte; We hebben de scholingsmogelijkheden in de greep van onze handen. Is het dan niet beter nu een stap voorwaarts te doen op de weg van de scholing, dan straks het risico te lopen twee stappen terug te worden gedreven. Ook de volwassenen hebben nieuwe be roepskansen, want daarvoor staat een veelvoud aan opleidingsmogelijkheden in zeer vele beroepen bijv, op het centrum voor vakopleiding (met behoud van een inkomen), bedrijfsscholing (met behoud van loon), studiekosten regeling (in bepaalde gevallen vergoe ding van de studiekosten), enz. open. Hierover wordt voorlichting gegeven en informatie verstrekt door de ar beidsbureaus. Directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Harlingen. Het is niet meer aan twijfel onderhevig, dat evenals gezondheid, so ciale zekerheid, huisvesting en een toereikende mogelijkheid van on derwijs, ontspanning en creatieve vrijetijdsbesteding ook arbeid en scholing onlosmakelijk zijn verbonden met het welzijn van de be volking. Het overheidsbeleid is er dan ook reeds jaren op gericht met toepassing van alle mogelijke middelen de arbeidsproductiviteit en arbeidsmobiliteit van de beroepsbevolking onder ander door scho ling zodanig te verhogen, dat een optimale benutting van de aan wezige capaciteiten bij de beroepsbevolking wordt bereikt. mer zijn, dat het verborgen talent van deze mensen voor de betrokkenen zelf en de gemeenschap verloren zou gaan. Er is nog een belangrijke reden om niet alleen deze categorie, maar ook ande re mensen behulpzaam te zijn bij de scholing. We leven in een tijd van vele ver anderingen. Vooral de snelle technolo gische ontwikkeling is er de oorzaak van, dat niet alleen de inhoud van de beroepen verandert, maar dat er ook ve le nieuwe beroepen .ontstaan. Een groot deel van de inhoud van de beroepen van vroeger kunnen we wel vergeten, ook zijn er reeds vele beroepen verdwenen. We kunnen dit alleen nog als ’n spring plank voor de toekomst beschouwen, omdat in het verleden de mensen wer den opgeleid voor een beroep dat zij hun gehele leven gingen uitoefenen. Maar in deze nieuwe tijd worden de mensen op gevoed en geschoold, terwijl ze, zodra ze opgeleid zijn voor het gekozen be roep soms al weer aan bijscholing moe ten doen. Daarom is voorblijven hier bijblijven. Daarom is scholing zo ontzaglijk be langrijk. Scholing werkt namelijk rechtstreeks op de mens in en verrijkt zijn persoonlijkheidsleven. Zijn blik wordt erdoor verruimd en nieuwe moge lijkheden openen zich. Wanneer we nu worden opgeleid is meestal de basis gelegd van de geschikt heid voor meer dan één beroep. Boven dien maakt scholing het mogelijk zich bij de huidige snelle ontwikkeling soe peler aan te passen aan de veranderin gen die plaats vinden op technisch-, sociaal- en economisch gebied. Ook de levensstijl van de mens kan hierdoor in gunstige zin worden beïnvloed. Vaak verbeteren de financiële omstan digheden en via deze wordt weer een gunstige Invloed op de koopkracht uit geoefend. Eveneens bij hobbies kunnen geschoolden zich meestal beter uitle ven. De scholing van arbeidskrachten is ook gezien als investeringsobject voor de overheid ’n sterk winstgevende geld belegging, omdat als gevolg van de ca- paciiteitsvergroting van de mens het gezin hiervan profiteert en de wel vaart door deze grotere inbreng in ster kere mate wordt bevorderd. Ongelukkig? In verband hiermee zouden we wel eens de vraag kunnen stellen: „Zijn alle mensen wel gelukkig met het beroep dat zij uitoefenen, of zou een deel er van wanneer dit althans mogelijk zou zijn misschien liever een ander vak kiezen. Er gaan namelijk wel eens stemmen op, dat in het verleden onge veer 30 pct. van de totale beroepsbe volking een verkeerd beroep zou heb ben gekozen. Er zou hier sprake zijn van een enorm probleem, omdat vele mensen als gevolg hiervan ongelukkig zouden zijn. Nu is het vaak met deze zaken zo, dat iedereen hiervan wel het zijne weet, maar meestal niet het fijne. Toch zullen we moeten toegeven, dat hierin wel een kern van waarheid schuilt, want er lopen inderdaad veel mensen rond, die het werk van broer Piet, vriend Jan of de buurman veel fijner vinden. En er zijn ook mensen, die het beroep dat zij gekozen hebben best willen blijven uitoefenen, doch dan tegen een hoger loon, in een andere arbeidssfeer of onder andere arbeids omstandigheden. Ook valt hieronder een deel, dat zich bewust is een minder juist beroep te hebben gekozen, doch prak tisch gezien niet in onvrede leeft met dit beroep. Dat er ongeveer 30 pct. van de be roepsbevolking ongelukkig zou zijn, om dat zij een verkeerd beroep hebben gekozen is dus wel aan sterke twijfel onderhevig. I? SA MEI IT NET TROCHGEAN Tsientallen jierren lang hat yn de su vel hjir yn Fryslan de striid om de mol- ke woede tusken de maetskippij-fabei ken en de koöperaesjes. In striid dy’t op it heden frijhwat bi- lune is. It tal maetskippijfabriken is stadich ófnomd en dy’t er noch binne, hawwe de fuotten stevich op ’e groun. It oergreate diel fan de Fryske boeren is lykwols by de koöperaesje oansletten en levert oan dy fabriken mear as in miljard kilo molke (yn 1971 wie it 1300 miljoen kilo). Dizze molke wurdt for- „In skip mei süre apels” aldus een an dere weerprofeet en ook hij had gelijk. Intussen ronkte ’t vliegtuig reeds boven Bolsward. Aller ogen gingen de lucht in. Het grappige was, dat men vanaf de grond wel met de Pieten konden praten, maar hen niet zien. Zij zaten letterlijk in de wolken. Zag Bolsward de Pieten niet, de Pieten Bolsward al evenmin. Af en toe dook men even naar beneden tot op een 80 meter hoog te. De contouren van het vliegtuig wer den dan even zichtbaar. Het geluid ronkte aan, de spanning steeg ten top. Maar de Pieten zagen Bolsward niet. Hoewel hun ogen gewend zijn in het duister te zien, was een wolk geen alle daags gebeuren en een vliegtuig is nu eenmaal geen schimmel. Het werd een onmogelijke zaak een sprong uit dit vliegtuig te wagen. Het werd zelfs on mogelijk de prijzenregen te doen door gaan. De prijzen hadden dan evengoed in Longerhouw kunnen terechtkomen of in Hartwerd en dat was de bedoeling nu ook weer niet. Sint mag van geluk spreken, dat hij zelf niet in het vliegtuig zat. Gelukkig had een veiliger manier van aan wal komen. Met een prachtig versierde boot arriveerde de goedheilig man om om- stuwd door een grote menigte als eer ste een bezoek aan het stadhuks te nemen. Ondertussen werd er met de Pieten ra diografisch overleg gepleegd hoe nu met de prijzen te handelen. Er werd vlug een ander systeem be dacht en in snel tempo werden van willekeurige perso nen foto’s gemaakt. De prijzen werden toen getrokken tussen degenen die het geluk hadden op een foto te staan. Het was een „alternatieve oplossing”, maar sloeg desalniettemin geweldig in. Wanneer het weer nu opknapt is de kans groot dat de Pieten deze week zaterdag hun poging nog e ens zullen herhalen. Nadere berichten hierover vindt u in ons blad van a.s. vrijdag. De Sint groet u allen zeer. Tenslotte nog enkele leuke voorvallen van j.l. zaterdagmiddag Tijdens de rondvlucht in de dikke mist kwam een wanhopige kreet uit de lucht: „Ik kan Bolsward niet meer vin den!” Pa antwoordde: „Nou, het is er echt nog wel!” Een ander: „Nu zit je er vlak boven. Strooi maar!” Uit de lucht: „We zien jullie nergens!” Wat weer als reactie van iemand uit het publiek ontlokte: „Laten die dingen nou gauw komen, Straks vallen de prijzen nog in Sneek! Een draagbare t.v. werd gewonnen door een jong echtpaar. „Die komt vast óp de slaapkamer?” vroeg iemand. „Ge lukkig, is die strijd om het le of 2e net opgeheven,” aldus commentarieerde een ander. Het horloge werd gewonnen door een

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1