Chinezen wonden er geen De foto de week van Wat weet U Sinterklaas? van politieke doekjes om Gabe Shroar f 200 oo 1 Hirohito voor forum van de pers voor 10 goede antwoorden Gouden filmpjes Hjerst Burgem. Hartkamp opende konijnen tentoonstel 1 ing 10e JAARGANG No. 88 VRIJDAG 19 NOVEMBER 1971 Zelfs communisten Troepen terug Van de Prins geen kwaad Rol tijdens oorlog Felle aanval S. Schoffelmeer Nixon wijkt niet Tenslotte Religie „hardnekkig” C. HOEKSTRA 25 JAAR VOORZ. „Betreurens waardig” Hirohito’s spijt 4e week november 1921 no- Zijn er minder dan 10 goede oplossin- In hoed is foar fjouwer dingen goed, foar rein en wyn, en sinneskyn, en in seare nekke kin er ek bidekke. Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bjj vooruitbetaling) Giro 887926 Uitknippen en opsturen (voor 5 de cember) aan puzzelredaktie Bolswards Nieuwsblad. Onder de goede oplossers wordt weer een aantal prijzen verloot. Per vraag mag u maar één hokje aan kruisen (dat voor volgens u het goede antwoord). We zijn benieuwd hoeveel lezers alle 10 antwoorden goed hebben. In zijn eerste vraaggesprek ooit toege staan aan buitenlandse correspondenten In een felle aanval op „de twee super mogendheden” de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie kondigde Tsjiao Kwan Hwa aan, dat zijn land nooit zal deelnemen aan de ontwapeningsconfe renties, die volgens hem alleen maar door de twee genoemde landen zijn geor ganiseerd om hun monopolie op kern- wapengebied te behouden. De Chinese woordvoerder pleitte verder voor terugtrekking van de Amerikaan se troepen in Zuid-Korea en voor her eniging van dit land met Noord-Korea. Ook betuigde hij steun aan „de Pales- tijnen en andere Arabische volkeren” in hun strijd tegen het kolonialisme, die zeker met een overwinning zou wor den bekroond. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS De „Izwestia” die dit alles betreurens- waardig vindt, noemt als typisch voor beeld voor het misschien niet geheel „Het gaat niet goed met het atheisme” zo valt te lezen in het jongste num mer van het Sovjetrussische regerings- blad „Izwestia”. Steeds vaker duiken de religieuze gebruiken, die men al lang verdwenen achtte, weer in de Sovjet- Unie op. Jonge mensen dragen een ket tinkje met een kruis om hun hals. Pas voor de burgerlijke stand getrouwde paartjes laten hun huwelijk in de kerk inzegenen. Ouders laten hun jonggebo renen weer in de kerk dopen en aan het graf moet de pope weer spreken. betuigde de Japanse keizer Hirohito z’n persoonlijke spijt over de dingen die in de Tweede Wereldoorlog zijn gebeurd. Zijn woorden klonken menselijk en op recht. 3. Sint Nicolaas (de „echte”) is op 6 december 4. Het Sint Nicolaasfeest is in Spanje erg populair verboden onbekend 5. In de geschiedenis is sprake van een Sint Nicolaasoproer, n.l. in Amsterdam Den Haag in Sint Nicolaasga 2. Sint Nicolaas (de „echte”) werd ge boren te „De grondige maatschappelijke en eco nomische wijzigingen als gevolg van 54 jaar communistisch bewind,” aldus de „Izwestia", „hebben geen einde kunnen maken aan de oude religieuze traditites en gebruiken”. Het blad erkent, dat men „zelfs in de gezinnen van communisten en leden van de Komsomol, de commu nistische jeugdbeweging in de Sovjet- Unie, nog religieuze gebruiken aantreft. geboren tot bisschop gewijd overleden het oude christelijke geloof het vóórchristelijke heidendom, de Islam. Madrid Patras Myra Reeds op 27 nov. werd door de school jongens te Cubaard gereden op schaat sen. Er werd 1220 graden vorst ge noteerd. As de stoarmen rüzje wyld, alle blêd forstoud, komt de tüd dat hiel natür him ta rest bijowt. Tsjoent yn wünd’re kleurepracht ’t stjerren fan natür. In geniet foar each en hert, fierst to koart fan dür. Stie it fjild in simmer lang yn syn griene pronk, fan ’t de sinne opgyng oant yn ’e kym forsonk hjerst, dy kunstner, skildert rynsk. as in mearkedream, bünte kleurenmingeling oan struwel en beam. Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 6. Sint Nicolaas komt voor in het ge meentewapen van Staveren Valkenswaard Odljk Blêdden falie, grien fordwynt, hjerst komt oer it gea. Alles yn natür forstjert, mist de sinsiepea. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. bewuste streven om de „atheïstische muur tegen de religie” te ondermijnen, het dorpje Poretsje in Wit-Rusland. Van de 65 ongelovigen in dit dorp wa ren er nog 22 van mening dat men de kinderen in de kerk moet laten dopen. Twee-derde van de dorpelingen heeft in de zitkamer nog een ikoon. De Chinese Volksrepubliek heeft, bij haar eerste optreden in de Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties een aanval gedaan op de Amerikaanse politiek. Zij heeft laten weten, dat zjj vastbeslo ten is „Taiwan, als integrerend deel van het Chinese grondgebied”, te bevrijden. De Amerikaanse strijdkrachten moeten zich van Tai wan en uit de Straat van Formosa terugtrekken, aldus de Chinese delegatieleider, de onderminister van buitenlandse zaken Tsjiao Kwan Hwa. Hij sprak aan het eind van een bijeenkomst van de Al gemene Vergadering, waarin de vertegenwoordigers van 55 lid-sta- ten, waaronder VS, de komst van de afvaardiging uit Peking eens gezind een „historisch ogenblik” en het „begin van een nieuw tijd perk” hadden genoemd, met nieuwe mogelijkheden voor ontspanning. 10. Een oud folkloristisch Sinterklaas feest met verkleedpartijen en maskera des vinden we nog op Schiermonnikoog in Grouw op Ameland. 9. Dit jaar wordt er een Sintnicolaas- zeilwedstrijd gehouden te Sneek Loosdrecht Giethoorn De schaatsenfabrieken deden voor de Sint Nicolaas goede zaken. De prijzen worden uitgekeerd in waar debonnen, resp. beschikbaar gesteld door de WAC en A.J.Osinga NV als uit gever van dit blad. Op vragen over de rol die hij heeft ge speeld vóór en tijdens de oorlog ant woordde de keizer: „In dit land stichtte mijn grootvader, keizer Meiji, een con stitutionele regering en ik heb gehan deld in overeenstemming met de wen sen van zijne majesteit keizer Meiji. Ik heb gehandeld als een constitutioneel vorst en dat heb ik ook gedaan tij dens de oorlog. Ik zou uitgebreid commentaar kunnen geven op beschuldigingen die tegen mijn persoon werden geuit tijdens mijn be zoek aan Europa. Maar ik heb er geen behoefte aan mij te verdedigen. Wel kan ik u verzekeren dat ik tijdens de oor log van heel veel gebeurtenissen niet, of te laat, op de hoogte werd gesteld. Ik voel persoonlijk een diepe spijt over de dingen die in de 2e Wereldoorlog zijn gebeurd.” 7. Een echte Friese Sint Nicolaastrac- tatie is een oliebol een taaipop een krentenstoet ven. De duifjes op de muur horen er echt bij. Ze lijken er ook als het ware op commando van de fotograaf voor gaan zitten, juist tegen het zwart van de deuropening. Zo’n dierstoffering doet het altijd goed. Eigenlijk hadden we op de foto een ezeltje verwacht, luierend in de zon. Het is echter een moderne vouwfiets, oer-Hollands. Dan ineens zien we boven een mattenklop per hangen als symbool van de Neder landse properheid. Dan ineens ontdek ken we, dat dit helemaal geen Sardi nië is, geen Majorca of wat dan ook. De fotograaf A. J. Vallinga, Klaverflat 6, die we in deze rubriek graag het welkom roepen, heeft ons lelijk (nou ja, lelijk?) bij de neus gehad. Dit is n.l. een stukje Bolsward, n.l. de bovenbouw van de autostalling van de heer F. Kroontje, volgens de gele wegwerp-gids ■de enige plaats in Bolsward, waar men auto’s kan stallen. Nee, u behoeft niet op vakantie te gaan om oude bouwsels te zien, die nog niet zijn gestroom lijnd door de moderne éénheidsarchitec- tuur van fabriekmatige zakelijkheid of zakelijke fabriekmatigheid. In Bolsward kunt u nog terecht voor schilderachti ge hoekjes, desnoods dan maar zonder ezeltje. Prima roomboter met Rijkscontrole- merk. f 1,20 per pond. Aanbevelend F. K. Mobach. Mar as dagen efterien ’t wetter slacht tsjin ’t rut, ’t waer ünhuer, ünlijich wurdt dan is ’t mearke üt. gen, dan krijgen ze allemaal een prijs je, minimaal van f 20 elk. Zijn er 5 goede antwoorden, dan is dit elk f 40, zijn er twee goede antwoorden, dan is dit elk f100. Ook in Denemarken is een politieke storm opgestoken naar aanleiding van een uitspraak van een lid van het ko ninklijk huis. Prins Henrik (37), echtgenoot van kroonprinses Margrethe (31), verklaar de in een vraaggesprek met een Deens weekblad: „Het zal mij zeer verheugen wanneer Denemarken lid zou worden van de EEG.” In het parlement, het Folketinget, werd prins Henrik over deze opmerking door de verschillende fractieleiders onbarm hartig terechtgewezen. De sociaal-de- mocratische premier Jens Otto Krag slaagde er met moeite in de gemoede ren te sussen door te zeggen dat het een persoonlijke uitlating van de prins betrof, zonder invloed op Deense toe treding. Verhuring van zitplaatsen voor het jaar 1922 door de kerkvoogden van Bols ward H. J. Boersma, voorzitter, N. v. d. Baan, secr. Een ons telefonisch toegezegde Sint Ni colaas kruiswoordpuzzel, bleek op het laatste moment niet leverbaar. Om deze reden hebben we ditmaal een „alterna tieve” prijsvraag. Want u doet wel aan Sinterklaas, u leest wel over hem, u zingt met de kinderen liedjes over hem, maar wat wéét u eigenlijk van de goed- heiligman? We hebben 10 vragen. Op elke vraag hebben we 3 antwoorden, waarvan er slechts één goed is. Aan u de taak dit juiste antwoord aan te krui sen. Weet u het echt niet, dan kunt u altijd nog een gokje wagen. Hier ko men de 10 vragen: President Nixons adviseur Henry Kis singer heeft verklaard, dat de Ameri kaanse regering haar troepen slechts onder dwang eenzijdig uit Europa zal terugtrekken. Op een Westduits-Ame- rikaanse conferentie in Washington heeft Kissinger echter niet nader aan geduid, wat hij precies onder „dwang” verstaat. Uit conferentiekringen is nog verno men, dat Nixons raadgever voor bui tenlandse en veiligheidszaken aange drongen heeft op een grotere Europese bijdrage in de verdedigingslasten. Kis singer waarschuwde, dat de Ameri kaanse openbare mening zonder hoge re bijdragen van de „rijk geworden” Europeanen niet voor een onverander de voortzetting van de legering van Amerikaanse troepen zal stemmen. Dat is nu juist het leuke van vakantie reizen: oude stadjes bezoeken langs de kust van de Middellandse Zee, in Ita lië, Spanje, op Sardinië. Schijnbaar doelloos dwalen door steegjes en nau we straatjes en dan ineens getroffen worden door een rustiek plekje, om er meteen een foto te schieten of een kleurendia. Mooi voor later. De nare ge woonte ons zelf op zo’n foto af te beel den hebben we al lang afgeleerd. Vroe ger moest dat nog wel eens om aan te tonen, dat we er echt waren ge weest, maar nu ’t reizen en trekken ge meengoed is geworden, hoeft het niet meer. Vooral de rommeligheid, de luk rake bouw, de stoepjes, trappetjes, uit bouwsel! jes enz. trekken ons in die bui tenlandse plaatsjes aan. Alles is er puur en niet gestroomlijnd. Elk bouwt er zoals het recht is in zijn eigen ogen. Schoonheidscommissies bestaan er niet en juist daarom ontstaat er vaak een natuurlijke charme, een stukje stille- De paarden gespannen voor de slepers wagen van de heer Dijkstra geraakten nabij de Blauwpoort op hol. In woeste vaart ging het langs Dijkstraat en Marktstraat. Bij de brug bij het stad huis werden de dieren tot staan ge bracht door agent van politie Van der Houw. Enkele stoepen waren nogal be schadigd. Boereboelgoed te huize en verzoeke van de heer Cornells O. Boonstra onder Greonterp. F. J. Bruinsma. Cand. taris, plaatsverv. te Bolsward. 8. In Friesland vinden we een „Sinte- klazepleats” in het Heidenschap in Hennaarderadeel in Wonseradeel Bij wed. Kramer cnder Hartwerd lo pen twee springlevende lammeren in de weide. Rusland is op het ogenblik Amerika en zijn NATO-bondgenoten veruit de baas in de ontwikkeling van nieuwe en geavanceerde wapensystemen. De Sovjet-Unie is momenteel het enige land ter wereld dat beschikt over een operationeel anti-raketsysteem. Boven dien zijn er duidelijke aanwijzingen dat de Russen een grote voorsprong heb ben genomen bij de ontwikkeling van su personische bommenwerpers. Hetzelfde geld voor boordradars van ge vechtsvliegtuigen. En tenslotte vormt de nieuwe uitrusting van de Russische ma rine een ernstige bedreiging voor de vloten van de NATO. Deze onthutsende feiten staan in de laatste editie van Jane’s Weapon Sy stems, een Brits standaardwerk over in ternationale bewapening, dat gisteren verscheen. De konijnenfokvereniging de „Langoor” te Harlingen en omstreken hield in Achlum op de bovenzaal van J. Smiths een tentoonstelling. Burgemeester Hart kamp van Franekeradeel opende deze tentoonsteling. Hij had gaarne deze uit nodiging aangenomen. Dit was de eer ste opening die hij vervulde als burge meester. Tot het verbetering van de kwaliteit is veel liefdee n toewijding no dig en naar hij heeft gehoord is dit een vereniging die bloeit en een goede naam heeft. Met het openen van de deur die toegang geeft tot deze tentoon stelling, heette hij deze voor geopend, waarna de genodigden (leden der ver eniging) de dieren bezichtigden voordat de burgem. deze tentoonstelling had geopend, had de voorzitter de heer K. Hoekstra dank gebracht aan de heer Fedde v. d. Tol, die al de schenkers van de prijzen had gevraagd een medaille beschikbaar te stellen hem werd een bos gerookte paling aangeboden. Aan de leden Gosse Brands te Pingjum, Frits Nieuwenhuis te Harlingen en Harm Wierda te Dongjum werd een zilveren speld aangeboden als 25 jaar lidmaat schap. Tenslotte werd de voorzitter de heren K. Hoekstra door H. Wierda toe gesproken die nu 25 jaar de voorzitters hamer heeft gehanteerd. Hij heeft de club mee opgericht. Eerst was hij sec retaris had zitting in provinciaal en hoofdbestuur wat voor de ver. van grote betekenis is geweest. Aan hem werd door het jongste lid een kaars en kandelaar overhandigd en bloemen voor zijn vrouw. Uitslag keuring der dieren. 1. Beker mooiste dier der tentoonstel ling L. Osinga Tzum PPIEPR 2. Mooiste dier der tentoonstelling ei gen fok op een na S. Roosma (Rus) eigen fok L. Osinga Tzum; 4 mooiste dier jeugdleden op een na eigen fok: J. Terpstra, Franeker; 5. Mooiste te ken dier S. Roosma Kimswerd; 6 Mooi ste dier grote rassen S. Wind Ping jum; 7. Mooiste dier midden rassen L. Osinga Tzum; 8. mooiste dier kleine ras sen S. Roosma Kimswerd; 9. Mooiste dier kort of langharig ras E. W. Nau- ta, Harlingen; 10. Mooiste dier dwerg rassen J. Terpstra, Franeker; 11. krans mooiste collectie eigenaar H. Wierda, Dongjum; 12. Mooiste collectie (op een na) eigenaar Tj. Tol, Achlum; 13. mooi ste collectie tekenras eigenaar S. Roos ma, Kimswerd; 14. Mooiste dier C klasse T. S. Greidanus, Tzum; 15. Mooi ste dier dames mej. S. de Boer, Lol- lum; 16. Mooiste dier eigen fok, L. Osin ga Tzum. Jury: J. v. Duren, hoofdkeurmeester docent; D. J. Kuiper, Olst, keurmeester, dierenarts A’berda Witmarsum. 1. De oorsprong van de Sinterklaas mythe gaat terug op Hwat hat TT 7' 7/7/

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1