Wat de raad te behandelen krijgt Para-Pieten landden in Bolsward van Sinterklaas? L f 200 OO voor 10 goede antwoorden Fan de Martinytoer f STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND DINSDAG 23 NOVEMBER 1971 110e JAARGANG No. 89 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. overleden Zijn er minder dan 10 goede oplossin- Verbetering Kleine Hoogstraat Klokkenist Carillon- en pierementscommissie Wijziging garantie geldlening (vervolg op pagina 2) rike WOL IT WOL BISTKJE! OP op Tj. de J. Aanleg parkeerterrein aan de Witheerenstraat Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Per vraag mag u maar één hokje aan kruisen (dat voor volgens u het goede antwoord). We zijn benieuwd hoeveel lezers alle 10 antwoorden goed hebben. Het slopersbedrijf dat de afbraak van de voormalige openbare lagere en ulo school heeft uitgevoerd is thans met de ze werkzaamheden praktisch gereed. Het vrijgekomen terrein kan niet blij ven liggen zoals het door de aannemer wordt opgeleverd. Toch zal voor het ter rein nog geen definitieve bestemming kunnen worden gevonden, daar de sa neringsplannen van dit stadsdeel eerst nader zullen moeten worden uitgewerkt en er nog meer panden zullen moeten worden geamoveerd. Omstrent 'n voorlopige bestemming heb ben b. en w. zich beraden en zij zijn Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS 4. Het Sint Nicolaasfeest is in Spanje erg populair verboden onbekend 5. In de geschiedenis is sprake van een Sint Nicolaasoproer, n.l. Zaterdagmiddag was het in Bolsward al vroeg een drukte van belang. Er werd een zender op de trans van de stadhuis toren geplaatst om in kontakt te ko men met het vliegtuig waar de zwarte Pieten in zaten. Dit gelukte heel goed en de gesprekken waren te horen over de luidsprekers welke bij ’t stadhuis wa ren opgesteld. Om ongeveer half drie kregen we kontakt met het vliegtuig. Dit meldde dat ze boven de kop van de Afsluitdijk vlogen en weldra werd gemeld dat de pieten Bolsward zagen. Eindelijk was het dan zover dat de men senmenigte, welke vorige week ook al aanwezig was om de para-pieten te ver welkomen, het vliegtuig P.H.RIE te zien kregen. De pilootm eldde dat het 5 graden vroor en dat de pieten het koud hadden. Na een paar rondjes bo ven Bolsward gedraaid te hebben kwa men de eerste waardebonnen naar be- aan te gane lening voor de aankoop van bedrijfsgebouwen met grond, de betaling van rente en aflossing gegarandeerd. Kin dan dat Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tol. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad Verlenen van recht van koop aan de vereniging „Reholitas”. De laatste jaren is bij de behandeling van de begroting veelal een bedrag ge raamd voor achterstallig onderhoud aan straten. Door het feit dat de in dienst van de gemeente zijnde straatmakers veelal bij de aanleg van de bestemmings plannen werden ingezet en bovendien de begroting niet een hogere uitgaaf toe liet, is het onderhoud duidelijk achter gebleven. Voor het bestraten en herprofileren van de Kleine Hoogstraat werd in 1956 reeds een krediet beschikbaar gesteld, doch dit werk is niet uitgevoerd door ’n aan tal omstandigheden. Nu de begroting voor 1971 alsnog ruim te biedt om een gering bedrag voor on derhoud van straten te besteden, stel len b. en w., na ingewonnen advies van de commissie voor openbare werken, voor een krediet beschikbaar te stellen voor het extra onderhoud van de Klei ne Hoogstraat. De prijzen worden uitgekeerd in waar debonnen, resp. beschikbaar gesteld door de WAC en A.J.Osinga NV als uit gever van dit blad. Bij besluit van 30 oktober 1967 werd het pand Kleine Dijlakker no. 13 (Hüs ke Tolet) voor een tijd van 20 jaar verhuurd aan de vereniging „Reholitas” te Bolsward. De vereniging had het doel met gerin- 10. Een oud folkloristisch Sinterklaas feest met verkleedpartijen en maskera des vinden we nog Uitknippen en opsturen (voor 5 de cember) aan puzzelredaktie Bolswards Nieuwsblad. Onder de goede oplossers wordt weer een aantal prijzen verloot. daarbij tot de conclusie gekomen dat ge zien de behoefte aan parkeerruimte, de aanleg van ’n eenvoudig parkeerterrein het meest voor de hand liggend is. De dienst gemeentewerken heeft voor deze aanleg een plannetje met kostenra ming gereed gemaakt. Het is de bedoe ling om voor de bestrating tegels te ge bruiken, die in de toekomst voor ande re openbare werken zullen kunnen wor den gebruikt, zodra voor dit stadsdeel definitieve voorzieningen mogelijk blij ken. Het blijkt dat bij uitvoering van het plan een 26tal auto’s zal kunnen par keren. Na ingewonnen advies van de commis sie voor openbare werken stellen b. en w. voor een krediet beschikbaar te stel len voor de aanleg van een parkeerter rein, zoals dit is genooemd in de hierop betrekking hebbende wijziging van de gemeentebegroting. 9. Dit jaar wordt er een Sintnicolaas- zeilwedstrijd gehouden te Sneek Loosdrecht Giethoorn Nu zes jaar geleden, n.l. in 1965 werd ten behoeve van een plaatselijk bedrijf voor een deel van een door dit bedrijf gen, dan krijgen ze allemaal een prijs je, minimaal van f 20 elk. Zijn er 5 goede antwoorden, dan is dit elk f 40, zijn er twee goede antwoorden, dan is dit elk f100. IK In trou lêzer fan dit hoekje soe wolle, dat ik mei him ris aksje fiere woe foar in saek, dy’t neffens him slim ünbillik is en in slompe jild takomme lit oan lju, dy’t it alhiel net fortsjinje. Soks ta skea fan de mienskip en fan takomsti- ge hierders of keapers fan wenten. Hy doelt op it feit, dat de groun, dy’t ge meenten of provinsje nedich hawwe foar wenten of wegen folie djürder for- koft wurdt als normale lanbougroun, al- hoewol it dochs mar gewoan lans is. Hy hellet foarbylden oan fan de léste tiid, hwerüt blykt, dat forhierd lan net ge middelen het pand in te richten tot sociëteit. Bij de ontwikkeling van de plannen bleek dat allee nmet een nor- me investering het pand voor het be oogde doel bruikbaar was te maken. De leden van de vereniging wisten een aan tal bedrijven bereid te vinden hun plan nen te steunen en de gemeente kosten zijn dan ook door een groot aantal be drijven gezamenlijk betaald. De verbouwingen zijn, uiteraard met goedkeuring van b. en w., in een aan de gemeente toebehoerend pand uitge voerd, zodat in feite de gemeente eige naar is van het pand in huidige staat. Bij de destijds aangegan huurovereen komst is er van uitgegaan dat de ge meente de rente van de geïnvesteerde gelden vergoed diende te hebben en dat voor rekening van de vereniging dien de te komen. Ook ’t gehele onderhoud van het gebouw is voor rekening van de vereniging. Daar de studentenvereniging zowel than als destijds niet de beschikking heeft over de benodigde! middelen om het pand aan te kopen is in overleg van verkoop aan de vereniging af gezien. De vereniging verkeertthans echter in de ongunstige positie dat investeringen zijn gedaan in een aan een ander toe behorend pand, welke investeringen voor de eigenaar geen waarde hebben goeding foar forsnijingen en forlytsing fan it bidriuw. Yn sommige gefallen komt hjir frijhwat by as de nije wei dwers troch in bidriuw hinne giet, mar der is dan ek alle reden ta. Mar nou de haedsaek fan de kwestje. Eartiids, doe’t elk frij wie to bouwen hwer’t er woe, hie in wenningbouwer allinnich to meitsjen mei de eigner fan in stik lan en koe mei him akkoartsje. Hy kocht dan in oantal fjouwerkante meters en biteile dy. Dat bart op ün- derskate doarpen hjoed noch. Dat is dér frij en dan moatte partijen it mar iens sjen to wurden. De prijzen binne fansels wakker üngelyk mar twa goune de meter is it rounom al gau. Yn de buert fan de greate plakken roun dit lykwols fêst. Dér kaem de spekulaes- je om ’e hoeke en frege men hoe lan ger hoe hegere prizen. Dat waerd sa slim, dat de regearing dizze saek mei de wet tsjin gie en sa is ie saneamde ünt- eigeningswet üntstien. Tagelyk binne de gemeenten oergien ta saneamde „ütbrei- dingsplannen” en it lan, dat dér Onder fait, fait ek Onder de Onteigeningswet. Dizze wet bipaelt, dat de oerheit (pro vinsje, gemeente of ryk) it lan, dat hja nedich hawwe, foarderje kinne, mar dat hja forplicht binne, de skea to forgoed- zjen. De eigeners fan bougroun ticht oan in stèd, dy’t eartiids stikken foar goed jild forkeapje koene, reitsje dizze kans nou kwyt, hja hawwe it mar oer to jaen oan de gemeente en dizze al linnich mei it as bougroun forkeapje. Hwat is nou in billike skeaforgoeding mear as 4000 goune de ha. opbringt en fynt it in greate misstén, dat yn de- selde tiid soms 20.000 goune biteile wurdt toch in gemeente oan in grouneigner. Syn konklüzje is: „Er gaat jaarlijks ongeveer 25.000 ha verloren aan stadsuitbreiding, nieuwe wegen, rekreatie enz. Zou dit land ont eigend worden of verruild worden tegen de marktwaarde van verhuurd land te gen beleggingswaarde, dus f 5000 plus f 1000 extra voor de aardigheid, dan zou de arme belastingbetaler 25000 maal 14000 is 350 miljoen gulden kunnen be sparen, geld, dat nu naar de rijke grondeigeneraren gaat." Lit ik earst in pear opmerkingen meit- sje: 1. Der binne yn dizze saek hiel hwat foarbylden to jaen fan eigners, dy’t ge noegen ndmme mei oar lan ynpleats fan jild. Ik wiis hjir op de ruil by Great Eekwerd, by de pleats fan Halbe de With, de wed. J. D. Hettinga to Burg- wert, Sake Agricola to Kübaerd en fol ie oaren. By al dy pleatsen koe neistliz- zend lan oanbean wurde en is dit ek aksepteard. Dy rike grouneigners it St. Anthony Gasthüs frege net mear as itselde werom to krijen as dat se kwytrekke. Mar de provinsje en de gemeente moast sok lan fan oaren los sjen to krijen en dat wiene gjin rike grouneigners, mar boeren en ald-boeren. En dy woene wol lan kwyt as se mar mear werom krigen of in dik stik jild. Jo kinne by my it listke wolris ynsjen. 2. Foar wegen oanliz wurdt net mear as de normale lanwearde mei for- Bij schrijven d.d. 25 oktober 1971 heeft dhr. de Way, klokkenist dezer ge meente, verzocht hem met ingang van 1 januari 1972 als zodanig eervol ontslag te verlenen. B. en w. stellen voor hiertoe te besluiten. Ter voorziening in de vakature van klokkenist dezer gemeente, ontstaan door het aan de heer D. de Way op zijn verzoek verleende ontslag, heeft zich één gegadigde aangemeld, te weten de heer D. de Way jr., wonende te Bols ward, Mariënpoort 1. Aangezien de heer De Way jr. volle dig op de hoogte is met de bediening van de klokken van het stadhuis en de Martinitoren verdient het volgens b. en w. aanbeveling hem als zodanig te benoemen. bij beëindiging van de huur. In verband hiermede is door de vereniging ge vraagd om gedurende de huurtermijn het recht tot aankoop te verlenen voor de pr(js waarvan bij de huurbepaling is uitgegaan. B. en w. achten deze vraag billijk en hebben de vereniging medegedeeld be reid te zijn de raad voor te stellen het destijds genomen raadsbesluit met deze bepaling aan te vullen. neden dwarrelen. Na de waarbonnenre- gen, met prachtige prijzen o.a. weer een draagbare t.v., steeg het vliegtuig tot plm. 1000 meter. Hier vroor het 10 gra den. Eerst kwam piet Jan naar bene den. Het was een fascinerend gezicht hoe piet Jan „langzaam” naar beneden kwam zeilen. Hij kwam op het RES- veld terecht, terwijl hij op het Bols- wardiaveld terecht moest komen. Hier na piet Manfred. Deze was wel de op- perpiet. Hij sprong en het duurde ge ruime tijd voordat Piet Manfred zijn parachute opentrok, maar hij stuurde zijn parachute zo goed dat hij precies op de uitgezette pijl terecht kwam. Het was geweldig. Na piet Manfred kwam piet Han. Maar och, hij moest eer der springen omdat hij anders in een bui terecht zou zijn gekomen. Maar door dat eerder springen kwam piet Han niet op de sportvelden, maar bui ten Bolsward tussen de flat en de boer derij het vroeger „hüske to let” terecht. Wij vroegen later aan piet Manfred, waarom hij niet direkt z’n parachute had open getrokken. Hij gaf als ant woord: „Ik wrijf altijd in mijn handen en als deze warm worden dan trek ik pas mijn parachute open.” (Dan maar hopen dat zijn handen steeds op tijd warm wor den). Daarna gingen de 3 dappere spring-pieten in een auto naar het stad huis waar St. Nicolaas ook reeds was gearriveerd met zijn trouwe piet welke hem altijd vergezelt. Hier werden de prijzen van de eerste trekking van de WAC-St. Nicolaasaktie bekendgemaakt en de prijzen van de waardebonnenregen uitgereikt en mocht menig kind voor St. Nicolaas een lied je zingen. Het was een gewelige mid dag maar toch moeten we een kriti sche toon laten horen waar we in Bols ward altijd Mee kampen: „organisatie”. Waarom niet even het verkeer door de stad omgeleid? Dit was levensgevaarlijk op het moment dat er twee FRAM-bus- sen voor het stadhuis elkaar moesten passeren. Wij geloven heus niet dat het zo’n grote moeite is om daar ook eens aan te denken. Hier volgt nog de trekkingslijst van de WAC-loterij (eerste trekking d.d. 20 no vember 1971). Eerste prijs f 1.000 is gevallen 3798 B Tweede prijs f 500 is gevallen 4350 D Derde prijs f 100 is gevallen op 48797 B Vierde prijs f 100 is gevallen op 46242 D Vijfde prijs f 100 is gevallen op 40337 B Zesde prjjs f 100 is gevallen op 10795 J Zevende prijs f 100 is gevallen op 20950 G foar de eigeners fan dizze groun. Dat bipaelt de rjuchter. Dizze haldt rekken mei de aerd fan ’e groun, de hichteliz- zing, de ófstén fan de stêd, de greatte fan de stêd en mear fan dizze dingen. En dan wurdt dy skeaforgoeding tapast. Is de eigener der net mei tofré, dan kin hy yn birop gean en wurdt yn heechste ynst&nsje ütspraek dien. Dizze ütspraken foarmje meiinoar de juris- prudinsje fan de wet. Op groun fan diz ze jurisprudinsje wit in gemeente nou wol sahwat hwat hy bitelje moat as it op in ünteigeningsprosedure oangiet. hy it foar in legere priis krije, docht hy dat folie leaver, hwant sparret hiel hwat tiid en kosten. Soms is it foardieliger om mar hwat ryklik to jaen fanwege de urginsje fan lt bouwen en it folie tiidnimmende pro ses. De gemeente moat dat seis mar üt- sykje. As nou in gemeente as it Hearrenfean in kompleks wenten bouwe wol en dêr- foar in hiele pleats keapet en dêrfoar twa goune de meter jowt, dan nim ik oan, dat hja better üt binne as dat hja fan de wet gebrük meitsje. Dy pleats wie lanbougroun mar wurdt bougroun en dat hat ynfloed op de wearde. Wie de wet der net, dan soene hja faeks in tientsje de meter freegje. Dat is nou net mear mooglik. Jo meije de situaesje net aerdich fine, ik soe net witte hoe’t it oars moast. Vanwege de raad had steeds een lid zitting in de gemeentelijke carillon en pierementscommissie. Hoewel de com missie niet geregeld bijeen behoeft te komen menen b. en w. toch met de nog zitting hebbende leden van de commissie dat het aanbeveling verdient in de va cature, ontstaan door het vertrek van de heer Duran, te voorzien. Na overleg met de leden van de com missie stellen b. en w. voor een com missielid te benoemen, waarvoor wor den aanbevolen, 1. de heer R. Faber 2. mevr. J. A. Hilgers-Jacobs. Te uwer informatie delen wij nog me de dat de commissie als volgt is sa mengesteld: De heer J. M. A. Mulder, burgemeester, voorzitter: de heer J. Jorritsma, na mens het Hid Hero Hiem; de heer S. W. de Jong, namens het St. Antho- niegasthuis, de heer A. Draaisma, als beheerder van „Omke Romke”; de heer F. L. A. Tersteeg, als beiaardier, als mede de heer G. Timmer, namens de burgerij van Bolsward. Madrid Patras Myra in Grouw op Ameland. 2. Sint Nicolaas (de „echte”) werd ge boren te het oude christelijke geloof het vóórchristelijke heidendom, de Islam. 3. Sint Nicolaas (de „echte”) Is op 6 december Den Haag in Sint Nicolaasga geboren tot bisschop gewijd 6. Sint Nicolaas komt voor in het ge meentewapen van Staveren Valkens waard Odljk Een .ms telefonisch toegezegde Sint Ni colaas kruiswoordpuzzel, bleek op het laatste moment niet leverbaar. Om deze reden hebben we ditmaal een „alterna tieve” prijsvraag. Want u doet wel aan Sinterklaas, u leest wel over hem, u zingt met de kinderen liedjes over hem, maar wat wéét u eigenlijk van de goed- heiligman? We hebben 10 vragen. Op elke vraag hebben we 3 antwoorden, waarvan er slechts één goed is. Aan u de taak dit juiste antwoord aan te krui sen. Weet u het echt niet, dan kunt u altijd nog een gokje wagen. Hier ko men de 10 vragen: 8. In Friesland vinden we een „Sinte- klazepleats” in het Heidenschap in Hennaarderadeel in Wonseradeel 1. De oorsprong van de Sinterklaas mythe gaat terug op 7. Een echte Friese Sint Nicolaastrac- tatie is een oliebol een taaipop een krentenstoet

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1