Naar oorlog Zuid-Oost Azië m de week De foto van Oppositie weigerde minister Engels te volgen I De Sovjetunie en UNCTAD Naar redelijke zelfstandigheid voor de West Volksgericht Zilveren filmpjes - STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND VRIJDAG 26 NOVEMBER 1971 110e JAARGANG No. 90 Wymbritseradeel, Onzekerheid Vluchtelingen Russisch motief Oorlog in Zuid-Azië „A-wapens weg van Okinawa” Aanval Kontinentaal China van Uruguay zondag naar stembus Triest en ongeacht door welke kerkeraad de Vuil water De West 4e week november 1946 Keuze doen Niet optimistisch P. Advertentieprijs: 18 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs 'op aanvraag groting te enten op de feiteiijke rijks- begroting. Londen sluit vrede met Rhodesië Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De intrede van Kontinentaal China zou deze situatie wel eens ingrijpend kun nen wijzigen. Hoewel ook de mogelijk heden van China om hulp te verlenen uiteraard nog zeer beperkt zijn, kan toch niet van de Chinezen eenzelfde pas sieve rol worden verwacht als van de Russen tot nu toe. De Chinezen zul len ongetwijfeld als de avantgarde van de Derde Wereld willen optreden: Mao Tse Tung heeft de wereld eens onder scheiden in twee delen: het platteland dat dan door de ontwikkelingslanden wordt gevormd en de stedelijke centra, de industriestaten op het noordelijk halfrond. Gevraagd: Mollenvanger. Br. o.n. 353 van dit blad. Afscheid ds. Gordeau te Wolsum. Hij werd o.a. toegesproken door ouderling K. Feenstra. Te koop wilsterflapperij bij A. Twijn- stra te Wons 95. ze basis de groep van 77 zouden wil len binnentreden. De Indiase beweringen, dat het nu gaat om een grootscheepse aanval döor Oost- pakistaanse verzetsstrijders, klinkt niet erg geloofwaardig. In elk geval zouden zij dan op grote schaal door India moe ten zijn bewapend. Er is echter ook nog een West-Bengalen, dat tot India be hoort. Het is gemakkelijk legereenhe den uit dit gebied voor ,,Oostbengaalse” (dus Oostpakistaanse) verzetsstrijders te laten doorgaan. In dit geval zou er sprake zijn van een gecamoefleerde In diase aanval, aldus meent de Telegraaf in een commentaar. Met zekerheid valt er echter nog niets te zeggen. Voor een deel is dat te wijten aan de weinig bezielende betogen van minister Engels in de Tweede Kamer. De be windsman bleef zich beroepen bp het ge brek aan middelen en de noodzaak tot bezuinigingen. Daar had hij wel gelijk in, maar hij had er nog iets aan toe kunnen voegen. De minister had, zoals zijn voorgangster dr. Marga Klompé wel voortdurend deed, iets aan kunnen ge ven van een visie op de toekomst, als het gaat om belangrijke zaken als cul tuur, jeugd, milieu en maatschappelijk werk. De militaire schermutselingen tussen India en Pakistan en een mogelijke oor log op grote schaal wordt intussen mo gelijk gemaakt door de grote stroom van wapens uit de rijke landen. Beide landen hebben de afgelopen 20 jaar 15 procent van de totale hoeveel heid wapens ontvangen die voorname lijk Amerika en Rusland aan de „der de wereld” hebben geleverd. Voor amor geen plezier, want al geldt het twee efen paar ekstremisten in Ierland nemen teerkwast en schaar om zich vaardig te reppen een meisje mag, op straat geen intieme omgang hebben met een Britse soldaat. Later met zo’n vent trouwen dat wordt een dure prijs er komt een bende vrouwen men hoort hun dol gekrijs handzwaaiend, zeer verbolgen ’t is nationale plicht die meisjes te vervolgen op, voor het volksgericht. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157^ Bolswards Nieuwsblad de Ene Heiland is, is hier geen theo rie, maar wordt er als werkelijkheid er varen. Daarom is deze kapel een teken. Drs. J. Reinsma, Snekerstraat 61, van wie we reeds meer goede foto’s in por tefeuille hebben, blijft ook hier, even als bij zijn foto van „de Boude wijn flat bij nacht”, dicht bij huis. Och, waar om zou men ook ver gaan lopen, als het dichtbij ook valt te zien? Als men er maar oog voor heeft. Tot besluit ons welgemeend excuus, dat iemand (niet de fotograaf) ons op het dwaalspoor bracht, wat betreft de lo- calisatie van de vorige foto, u weet wel de foto met de duiven op het muur tje. We hopen, dat de goede Sint als steeds sterk geïnteresseerd in daken, dit artikeltje niet heeft gelezen en zo ja, dat noch de familie Kroontje, noch de familie Gerritsma er van de zijde van de goedheilig man nadelige gevol gen van heeft ondervonden. Het exo tisch dak was niet van de eerste, maar van de laatste (De Klippen 18). Vooral dat laatste motief is voor de Rus sen steeds ’n gerede aanleiding geweest om zich aan werkelijke koncessies in UNCTAD te onttrekken. De Sovjet unie pleegt ervan uit te gaan dat het vooral de taak en de verantwoordelijk heid van de westelijke landen is om de welvaartskloof te dichten, omdat zij aan het ontstaan ervan de grootste schuld dragen. Bovendien willen de Russen nog wel aanvoeren, dat hun eigen achter stand op de welvaart van ’t westen niet alleen hun mogelijkheden om hulp te verlenen beperkt, maar bovendien een bewijs te meer is dat zij niet aan de koloniale uitbuiting hebben meegedaan. Al blijft de Indiase regering ontkennen dat haar troepen op grote schaal Oost- Pakistan zijn binnengevallen, zoals door de Pakistaanse pers en radio sinds maandag wordt gemeld, zeker is dat de strijd aan de Oostpakistaanse grens is toegenomen. ïn feite was er echter al ’n oorlogssituatie. Beide landen hadden hun legers gemobiliseerd en aan de grenzen geconcentreerd en beide partijen heb ben al wekenlang melding van grens incidenten gemaakt. De behandeling van de begroting van minister Engels (Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) is vorige week nog verras send geëindigd. Bij de uiteindelijke stemming over de begroting stemde de komplete oppositie tegen. Een hoogst ongebruikelijke zaak. Hoewel men oppositie en regeringspartijen eikaars tegenstan ders mag noemen en de begrotingen vanzelfsprekend altijd van de regeringskant komen, is het gebruikelijk dat de oppositie aan het eind van de debatten eveneens, al is het onder protest, de begrotin gen goedkeurt. Men wil dan toch enige verantwoordelijkheid dragen voor wat er in de loop van een jaar gebeurt. Wat CRM betreft heeft de oppositie dit nadrukkelijk geweigerd Van 1950 tot 1970 is de wapenexport naar de ontwikkelingslanden verzeven- voudigd en vorig jaar bedroeg de waar de van de geleverde wapens 5 miljard gulden. Het staat wel buiten kijf, dat de Chi nezen zich tot het platteland van de we reld rekenen, maar het is nog te bezien hoe zij dit geïnstitutionaliseerd willen zien. In UNCTAD zou dit betekenen dat zij tot de groep van 77 toetreden, maar zekerheid bestaat hierover nog lang niet De institutionalisering zou namelijk in houden dat Peking ook zaken als het Handvest van Algiers en de in Peru tot stand gekomen Verklaring van Lima zo moeten onderschrijven en beide gaan uit van het gegeven van een door het kapitalisme overheerste wereld waar binnen de ontwikkelingslanden ’n recht vaardiger aandeel in vruchten van die samenleving zouden moeten krijgen. En als dit dan misschien te sterk is ge zegd, dan zijn er in beide toch aspek ten die voor de Chinezen hoogstwaar schijnlijk onaanvaardbaar zijn. Zij zul len er b.v. niet veel voor voelen om meer kapitaalhulp van het westen te vragen, maar de ontwikkelingslanden voorhouden, dat de kracht van hun re volutie juist is geweest de afwerping van het bedelaarshabijt en de mobilisa tie van eigen hulpbronnen. Het is daar om zeer de vraag of de Chinezen op de- Het ligt in de bedoeling a.s. april de turfdistributie op te heffen. De zuivelschool blijft te Bolsward. Als een brandhout uit het vuur gerukt. Met een gering 'Stemmenverschil 3934 werd het pleit ten gunste van Bols ward beslist. Erg optimistisch is men hierover niet. Frankrijk heeft nog niet veel bereid heid getoond om in de Nederlandse belangen tegemoet te komen. De Rijn verlaat nu eenmaal vrij snel de Fran se bodem en wie daar achter leeft, Hoort, een verliefde Marta weet er nu alles van het vonnis is zeer hard ja wil een meisje aan de man, geknipt, geteerd, gebonden te kijk aan een schandpaal behandeld als een hond en een les voor allemaal. Zo zijn onze manieren dit is verdienstelijk werk nog steeds dragen de Ieren een christelijk watermerk. Maar haat blijkt niet te doven beschaving, is ’t heus waar? in naam dan van 't geloof en de teerkwast en de scaar kan het de wereld aangezegd zo spreken de verdwaasden recht. moet maar voor zichzelf zorgen. Dat is jarenlang de mentaliteit geweest van de Franse en Duitse Rijnvervuilers. Veel verwijten kunnen wij hen niet want ook Nederland heeft jarenlang zonder zorgen het vuil naar de zee gebracht in de wetenschap dat het dan in elk ge val over de grens was. Pas nu begint men te ontdekken dat diezelfde zee daardoor langzaam wordt vermoord. De Nederlandse regering heeft voorge steld om het afval van de Franse kali- mijnen niet meer in de Rijn te lozen, maar op te slaan. Nederland wil voor een belangrijk deel in de kosten van de opslag deelnemen. Het probleem is daar mee nog lang niet van de baan want als de kalimijnen over twintig jaar slui ten, willen de Fransen de afvalbergen ook via lozing in de Rijn laten verdwij nen. Met meer dan gewone belangstelling wordt in de groep van 77 uit gekeken naar de houding van de Sovjetunie nu binnenkort de entree van Kontinentaal China zoals Peking in Lima werd aangeduid - in UNCTAD kan worden verwacht. Tot nu toe zaten de Russen in UNCTAD min of meer op rozen. Zij hebben indertijd niet onbelang rijke steun gegeven aan de bijeenroeping van de eerste UNCTAD- konferentie in Genève in 1964, maar bleven voor het overige vrij wel buiten schot. De konfrontatie voltrok zich al gauw tussen de westelijke landen en de ontwikkelingslanden en wel om dat in de westelijke landen nu eenmaal een overmatig aandeel van de wel vaart in de wereld is gekonsentreerd en van hen daarom de be langrijkste konsessies moeten worden verkregen. In de tweede plaats ligt de koloniale periode nog vers genoeg in het geheugen om de oorzaak van die onevenwichtigheid in de voormalige relatie tussen het westen en wat nu de Derde Wereld heet tc zoeken. Na zes jaar en twee weken is het con flict tussen Engeland en Rhodesië bij gelegd. Rhodesië riep op 11 november 1965 eenzijdig de onafhankelijkheid uit zan der dat de vijf miljoen zwarte Afrika nen een stem in het kapittel kregen. De Britse regering was fel gekant te gen het besluit en via de UNO werd Rhodesië door economische sancties ge troffen, zonder dat het daardoor op de knieën werd gebracht. De besprekingen, die Sir Alec de laat ste tien dagen in Salisbury heeft ge voerd hebben verscheidene malen ge dreigd spaak te zullen lopen. Het groot ste struikelblok was de pas in Rhode sië ingevoerde landwet, die het land in een Europees en een Afrikaans deel splitst. Smith weigerde deze wet ongedaan te maken, hetgeen de Engelsen niet kon den aanvaarden omdat een dergelijke maatregel in strijd is met het principe dat er geen rassendiscriminatie in Rho desië toegepast mag worden. Na Smith onder grote druk gezet te hebben, zou hij nu toegezegd hebben de wet in te trekken. Minister Drees (verkeer en Water staat) heeft vorige week in de Twee de Kamer laten blijken dat de smerige Rijn, om een merkwaardige beeldspraak te gebruiken, nu ook bij de regering in het verkeerde keelgat is geschoten. De bewindsman vertelde dat de Neder landse ambassadeur in Parijs bij de Franse regering heeft aangedrongen op vermindering van de zoutlozingen in de Rijn. Het diplomatiek overleg heeft ech ter geen resultaat gehad. De Franse Ka- limijnen gaan onverdroten voort met hun lozingen. Minister Drees later bij gevallen door minister Schmelzer (Bui tenlandse zaken) liet blijken, dat de Nederlandse regering eventueel zal aan dringen op een ministersconferentie van landen langs de Rijn. Het zal afhangen van het ambtelijk overleg dat deze week in het Zwitserse Bazel is begonnen tus sen dezelfde landen. „Platteland” Toen de hoorcommissie uit Tzum per taxi naar Rhenen was om daar de plaatselijke predikant te beluisteren, geraakte de auto op de terugweg door een lek in de benzinetank in brand. Er moest 4 km gelopen worden alvorens men per andere auto de reis kon voort zetten. Uruguay gaat zondag naar, de stembus om een nieuwe president, een nieuw congres en enige honderden nieuwe bur gemeesters te kiezen. Het ziet er naar uit dat de verkiezin gen in deze kleine Zuidamerikaanse re publiek met nog geen drie miljoen in woners tot de belangrijkste in de ge schiedenis van het land gaan behoren. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Premier Biesheuvel heeft eind vorige week, na het wekelijkse kabinetsberaad, nog geprobeerd de zaken wat recht te trekken. De minister-president vertelde, dat er ondanks veel bezuinigingen ook nog veel posten omhoog zijn gegaan. „De CRM-begroting schept extra pro blemen, omdat deze in hoofdzaak uit subsidies bestaat. De behoefte aan deze subsidies is in feite onbeperkt. Wij hebben een keuze moeten doen,” aldus premier Biesheuvel. Hij verweet de op positie dat deze zich te veel heeft dood- gestaard op de eigen, alternatieve be groting. Waarin wordt voorzien in ex tra uitgaven van één miljard gulden. Hij zei er begrip voor te hebben dat het voor de oppositie onbevredigend is wan neer het niet lukt deze alternatieve be- Dezelfde onzekerheid en vaagheid ver sluieren de Indiase politiek. Premier me vrouw Gandhi heeft op haar reis door de westelijke landen verzekerd, dat haar land een vreedzame oplossing van het conflict wilde blijven nastreven. Tege lijkertijd heeft zij echter moeten toege ven, dat „bepaalde militaire kringen” in India wel degelijk oorlogszuchtig wa ren. Met name de minister van Defen sie, Jagjiwam Ram, zou sterk voor een aanval op Pakistan geporteerd zijn. De centrale regering van het grote India maakt niet zo’n krachtige indruk, dat zij kan worden geacht de „oorlogspar tij” in de hand te houden. Het Japanse Lagerhuis heeft een reso lutie aangenomen, waarin de Ame rikanen worden opgeroepen, de atoomwapens, die op Okinawa liggen op geslagen, te verwijderen, voordat de ei landengroep per 30 juni volgend jaar aan Japan wordt overgedragen. Hierdoor is het mogelijk, en zelfs waar schijnlijk, dat het aanhouden van de stroom vluchtelingen uit Oost-Pakistan met 30.000 per dag (waardoor dit pro bleem de Indiërs al sinds weken en maanden boven het hoofd is gegroeid) de voorstanders van militair optreden tegen Pakistan nu te gortig is gewor den en hen heeft verleid van de be staande toestand van schemeroorlog een werkelijke oorlog te maken. Met alle el lende van dien ook voor de niet direct bij de oorlogshandelingen betrokken de len van de bevolking van India en Pa kistan, die toch al niet rijk zijn en al sedert jaren veel meer dan de helft van hun belastingen aan defensie zien iiit- geven in plaats van aan scholen, wo ningbouw of volksgezondheid. De ver paupering van Zuid-Azië wordt nu nog verergerd en versneld in plaats afgeremd of tot staan gebracht. Als dit nu eens geen foto was, maar een schilderij, dan zouden we de schil- dienst wordt geleid, want het besef, dat der waarschijnlijk prijzen om zijn goed gevoel voor ritme en vlakverdeling, zijn strakke penseelvoering wat betreft de contouren van het hier uitgebeelde ge bouw en zijn moed waarmee hij schijn baar nonchalent met grote klodders ko lossale bladeren suggereert en daarmee het eentonige grijs van de lucht op een ietwat grillige wijze doorbreekt. Maar het is geen schilderij, het is een foto. Geen uitbeelding, maar een afbeelding. En toch geldt ook hier wel hetzelfde compliment. Fotograferen is ook een vorm van schilderen, voorzover het wer ken met licht en schaduw inhoudt. Om dit effect fotografisch te bereiken is de fotograaf vermoedelijk onder nabijzijnd struikgewas gekropen om vandaar een doorkijkje te componeren. Al neuriënd „Kom van het dak af”, heeft hij, zo vertrouwde hij ons toe, nogal geduld geoefend in de hoop, dat de man op het dak naar beneden zou komen. Maar toen deze bleef toeven, is 't plaatje toch maar geschoten. De foto is dus niet gemaakt dankzij dakzitter, maar niet tegenstaande hem. De man heeft het vermoedelijk niet geweten, dat ergens van onder de struiken een lens op hem was gericht. De foto werd genomen tijdens de ver bouwing van de kapel, want voorzover u, lezer, Bolswarder bent, zag u al lang, dat deze foto een close-up van het ver pleeghuis Bloemkamp is, n.l. de kapel. Op de foto rechts aan de voorkant is een kruis ingemetseld, hetgeen hier ook reeds op wijst, maar erg duidelijk is dit waarschijnlijk op de krante-afdruk niet, het licht op de zijkant is daartoe te fel. In dit opzicht heeft de foto graaf weloverwogen, hetzij toevallig een leuk effect in zijn foto gelegd. De kaarsrechte vertikaal snijdt de foto ge lukkig niet symetrisch in twee gelijk waardige helften, maar het linkervlak is het grootst en de dalende daklijn wordt prachtig opgevangen door ster ke slagschaduw. De wat ijle, zakelijke klokkestoelen voor de twee luidklokken vormen een hoofdstukje apart. Voor wie het niet wist, de kapel (aan de Floridus Campuslaan) wordt iedere zondag gebruikt voor het houden van een kerkdienst voor personeel en ver pleegden, die voorzover zij niet zelf als lopend patiënt aanwezig kunnen zijn of op de rolstoel of brancard (rijdend bed) naar hier kunnen worden gebracht, de dienst per microfoon kunnen volgen. In feite is de kapel van Bloemkamp het meest oecumenisch kerkgebouw van Bolsward. Alle „hokjesgeest” is hier vreemd. De kerkdiensten worden door de eigen geestelijke verzorger, ds. Van Wezep, zowel als door voorgangers van de verschillende kerken uit Bolsward en omgeving geleid en het is gelukkig niet zo, dat elk zijn „eigen gehoor” heeft. Voor zover de gezondheid het toe laat komt men graag naar de diensten, onverschillig wie er de voorganger is De meerderheid van de Tweede Kamer wil „binnen redelijke termijn” zelfstan digheid voor Suriname en de Nederland se Antillen. Vrijwel alle partijen spra ken zich vorige week, bij de behande ling van de begroting vooi de West hier over uit. Uitzonderingen vormden de ARP en de CHU. Deze partijen menen, dat Nederland wel moet meedenken en meepraten over wijziging in de staats rechtelijke verhoudingen, maar zelf geen standpunt in mag nemen. Nederland moet niets forceren en geen diktaat op leggen, aldus mej. Van Leeuwen (ARP) De andere partijen baseerden hun wens naar zelfstandigheid van West op de mogelijkheid dat Nederland betrokken wordt bij onlusten in Suriname of op de Antillen en daardoor in eenzelfde si tuatie komt als Engeland, dat grote pro- eelmn heeft in Noord-Ierland. Een voorbeeld daarvan was het zenden van mariniers naar de onlusten in Willem stad. De meerderheid van de Tweede Kamer stelde zich op achter de mening van de parlementaire delegatie, die na een bezoek in augustus aan de West, ook tot de konklusie kwam dat de rijks- delen binnen redelijk korte tijd zelf standig moeten worden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1