,Hearing’ tussen gemeentebestuur Wonseradeel en Pastorie werd supermarkt burgerij 1 Velerlei zaken passeerden de revue Fan de Martinytoer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Omr lü je? HOe JAARGANG No. 91 DINSDAG 30 NOVEMBER 1971 Wymbritseradeel, RAAD WONSERADEEL Muzykskoalle Sportterrein Overdracht grond Asfaltoverlast Stfmen betaal Trace rijksweg Eindelijk Dorpshuis Konrwerderzand Naar de rust (vervolg op pagina 2) Recreatiewoningen Monumenten. Moat ik bihingje? Ambtswoning Advertentieprijs: 18 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Als eerste werd behandeld de brief van de heer P. H. Andela uit Hartwerd, die heel graag de weg van Bolsward naar het Tolhek verbreed zag van 4.80 m. tot 6.00 meter, zoals verderop ook het ge val is in de gemeente Wymbritseradeel. De burgemeester zei dat hieraan al ge werkt word, in die zin dan, dat de direk- teur van gemeentewerken opdracht heeft gekregen een berekening te maken. Parrega, zo bleek uit een schrijven van de heer J. Risselade wil graag een ak- komodatie voor zaalsport. De gemeente had een onderzoek ingesteld voor Parre- ga en Tjerkwerd en de uitslag hiervan was: Voor Parrega zou dit neerkomen op een investering van 120.000,en 100.000,voor Tjerkwerd. Aanzienlijk bedrag zo op het eerste gezicht, maar toch zou het dan nog niet voldoen aan de eisen, zodat er naar een oplossing ge zocht moet worden. De heer Plantinga kwam hierop later ook nog terug en stel de de vraag: „Hwat moat Parregea byinoar bringe, om safolle to realisear- jen, dat wy in seal krije. Hwat kinne wy dwaen as doarp.” De Friese Maatschappij van Landbouw, alsmede dorpsbelang van Kimswerd had den geschreven over het tracé van de Rijksweg, dat gepland was vlak achter het dorp Kimswerd. Dit schijnt waar schijnlijk niet door te gaan; de Rijkswa terstaat is namelijk gekomen met een nieuw alternatief, om de oude van de Kop AfsluitdijkDijksterburen te ge bruiken. De weg komt in dat geval ver der van Kimswerd af en ook de „buor- kerijen” kunnen blijven staan. Hierover zal een „hearing” worden gehouden tus sen Rijkswaterstaat en de burgerij (be langhebbenden). De heer Borger uit Komwerderzand had een brief geschreven over de mogelijk heid van een dorpshuis in dit dorp. De burgemeester kon mededelen, dat gerui me tijd terug hierover reeds overleg is geweest met de dienst Zuiderzeewerken, maar dat hierop nog geen antwoord is gekomen. de de A. Elsinga en andere bewoners van de Kerkstraat en de Ds. Touwenlaan te Makkum zonden b. en w. een kopie van hun brief aan ministerie van ver keer en waterstaat, waarin maatregelen worden gevraagd ter voorkoming van schade aan hun woningen tengevolge van het voorgenomen vervoer van as falt van de Makkumerwaard naar de Kop Afsluitdijk en Rijksweg 43. B. en w. delen mee dat de besprekingen om trent de verhuur van een gedeelte van het industrieterrein t.b.v. het plaatsen van een asfaltinstallatie nog niet zijn afgerond. Te zijner tijd zal hierop wor den teruggekomen. Dhr. Horjus en Jongema (cak) wize op skea dy’t it oan de biwenners en wegen komt. De léste wol in snelheidsbiperking ta 20 km. De hear Rinia leant net dat de foardielen opwage tsjin de neidielen. De hear Heeres (cak) pleitet foar in waerboarchsom. Nei hwat hinne en wer praet fielt de foarsitter wol foar in snel heidsbeperking. G. de Boer te Gaast vraagt ontslag als wegwerker per 1 februari 1972 wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd. B. en w. stellen voor het ge- yn ’e roas sketten ha. It foarstel fan B. en w. de haedwacht net op ’e list to set- ten wurdt mei 96 stimmen forsmiten. Binammen de Makkumer riedsleden fie- le der net foar. It foarstel fan de hear Brouwer de wacht wol op ’e list to pleat sen wurdt hjimei oannommen. De Muzykskoalle to Boalsert wurdt noch al djür. f 72.000,is foar de bi- greating fan Wünseradiel in enoarm bi- drach. De foarsitter seit, dat der al in learlingentop en in sanearingsplan is. Der sil bisocht wurde, de kosten to druk ken. De sportterreincommissie te Tjerk werd herinnert aan een ingezonden sub sidieaanvraag ten behoeve van onder houd en verbetering van het sportter rein. Het verzoek is bij de Culturele Commissie in behandeling; de commis sie wacht nog steeds op aan de Tjerk- werder commissie gevraagde nadere ge gevens. De foarsitter is bliid mei de meidieling dat Tsjerkwert nou lid wurde sil. De heer Tj. Wiersma te Witmarsum vroeg het noordoostelijke perceel van de beide aan de firma Nieuwenhuis en Bou- ma verkochte percelen bouwterrein aan de Gysb. Japiksweg te Witmarsum aan hun over te dragen. B. en w. voelen er wel voor het verzoek in te willigen. Tynjestrjitte Aan de zijstraat van het Ferwouderpad te Parrega, zijn in het nieuwe bestem mingsplan de laatste jaren enkele nieu we woningen gebouwd. B. en w. achten thans de tijd gekomen vraagde ontslag eervol te verlenen. Ook de heer S. Gielstra te Makkum vraagt ontslag, n.l. als technisch amb tenaar ie klas bij de dienst gemeente werken m.i.v. 1 april 1972, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Ook hier stellen b. en w. voor het gevraagde ontslag eervol te verle nen. voor dit straatgedeelte, dat tot nu toe steeds als onderdeel van het Ferwouder pad is aangemerkt, een passende naam vast te stellen. De vereniging voor dorpsbelangen te Parrega adviseerde desgevraagd voor de ze straat de naam „Tynjestjritte” te kiezen, ontleend aan de naam van de waterloop, welke destijds langs dit ter rein liep. B. en w. kunnen zich met dit advies wel verenigen; de aanduiding Fer wouderpad is voor dit straatgedeelte „mede sinds de aanleg van de nieuwe weg Bolsward-Workum weinig zinvol meer. De raad gaat z.hjt. akkoord. de Frico hawwe, mar pleitsje wol foar in fredich oerliz en mienskiplik optre den. In bïlangrike sektor fan de oankeap- koöperaesjes spilet deselde kwestje. De machtige CHV yn Braban mei syn mo derne ynstallaesje yn Veghel is nou üt it forban fan de katholieke koöperaes- jes stapt en is dwaende to penetrearen yn it gebiet fan syn susterorganisaes- jes. Wylst tusken de ABTB-koöperaesje en de Cebeco drok wurke wurdt oan m fusy tusken har beiden, wylst yn de Noardeastpolder de beide koöperaesjes al ien wurden binne, wylst yn de Hol- lannen drok oerlein wurdt om ek de lapen bymekoar to smiten (LTB en Ce beco) bringt dizze oerstjüre aksje fan de CHV to Veghel greate opskuor yn de gelederen. Is dit nou it boerebilang? Moat it ekonomysk apparaet fan de iene boer brükt wurde om dat fan de oare boer oan to fallen en lyts to meit- sjen of hearre hja meimekoar de boe- rebilangen to bihertigjen Ik haw grea te biwündering foar de prestaesjes fan Warkum en Veghel, mar net foar har koöperative geast. Hwant hwat foar de leden fan in koöperaesje jildt, dat hja meimekoar stean moatte, wolle hja sterk stean, jildt net minder foar de lieders of direkteuren fan dizze ündernimmin- gen. It muoit my, dat ik it sizze moat, mar yn dizzen biwünderje ik de hea- ren Beetstra en dr. Mathot net. Ik woe se net flinker mar wol wizer ha. Dér bliuw ik ündanks alles op hoop- jen. Tj. de i.. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Kleuters voor! De inspectrice van het kleuteronderwijs te Leeuwarden zond b. en w. een kopie van haar brief aan het bestuur van de Chr. Kleuterschool te Makkum inzake plaatsing van de bouw van een 2-klassi- ge kleuterschool op de urgentielijst voor 1971. Bolswards Nieuwsblad Morgen vindt de opening plaats van de nieuwe Spar-supermarkt aan de Snee- kerstraat, tegenover het voormalige tramstation, thans garage De Jong. Fa. Gebr. Bosma openen hiermee een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van hun familiebedrijf. In recordtijd is de voor malige pastorie van ds. S. J. Wouda, om getoverd in een modern zakenpand. Op nieuw werd een „mearke” werkelijk heid, waarmee we allerminst willen zeg gen, dat dit gebouw voorheen een lelijk eendje zou zijn en nu een sierlijke zwaan. We hebben het bestaande gebouw nog net op de gevoelige plaat kunnen vast leggen, maar de glorie was toen al voor bij. Het struikgewas is uitgegroeid en de plankieren kondigen reeds de verbou wing aan. Een metamorfose is het wel. Niet alleen qua interieur, maar vooral wat betreft de bestemming van het ge bouw. Van pastorie tot supermarkt. Waar zoveel decennia het Brood des le vens werd uitgedragen, ligt nu verpakt gesneden wit en tarwe voor het grijpen. Waar zovaak werd geciteerd: „Gij die geen geld hebt, komt, koopt en eet, ja komt, koopt, zonder prijs, wijn en melk”, rinkelt straks de kassa en is het handje- contantje. Het nu geheel verbouwde pand ademde BOER EN SYN KOÖPERAESJES boer troch syn H. Bleeker van Parrega zou graag zien, dat B. en W. een stokje staken voor de verkoop van huizen als recreatiewonin gen, maar deze bevoegdheid hebben B. en W. nu één keer niet om dit te keren. De heer Bleeker was van mening, dat de jongelui tegenwoordig niet meer een huisje kunnen kopen voor pakweg tien duizend gulden, omdat de recreant hier voor zo’n veertigduizend gulden neer telt. t „Ik hoopje net dat gemeente him ryk tinkt fan dy pear sinten oan bilesting”, zo stelde hij. Secretaris de Hoop deelde mee, dat de gemeente per jaar 20.000,— binnenkrijgt aan woonforensenbelasting. „Jimme meye wol witte, wy hiene der net folie, fortuten yn. Oare gemeenten hawwe dit ek wol dien, mar dit wie faeks neat. De konklüsje is, dat it fis goed foldien hal. Wy wolle jimme alle lof taswaeije, dat jim jim holden hawwe oan ’e haedlijnen. Hert- lik tank hjirfoar”, zo zei Wonseradeels eerste burger Pieter Tjeerdsma, na afloop van de eerste „hearing” tussen het ge meentebestuur en de burgerij. Zo’n kleine veertig burgers wa ren naar de residentie gekomen, of alleen om dit experiment bij te wonen, of om vragen te stellen. Nee, wij moeten toegeven, de burgers van Wonseradeel, die hier aanwezig waren, hebben zich keurig netjes gehouden aan de regels van het spel. Een groot aantal had de vragen schriftelijk ingestuurd en de rest stelde deze mondeling aan de burgemeester. De staatssecretaris vap CRM zond een ontwerp tot aanvulling van de monu mentenlijst met: de hoofdwacht (voor malige visafslag) te Makkum en het orgel in de Ned. Herv. kerk te Hich- tum. Wat de hoofdwacht betreft geven b. en w. in overweging deze van de lijst af te voeren, omdat het gebouw tenge volge van diverse wijzigingen niet meer in de oorspronkelijke toestand bestaat. Met het plaatsen van het orgel op de lijst gaan b. en w. akkoord. De hear Rinia (pak) seit, dat de Mak- kumers de haedwacht graech op de list halde wolle. Der giet yn Makkum al sa folle forlern. De hear Harders (cak) fynt de argumintaesje fan b. en w. net sterk. De hear Brouwer (cak) wol it monumint wol op e list sette. Ek de hear Jongema (cak) fynt it in markant punt. De hear Wynia (cak) wiist op de konsekwinsjes. As it gebou op ’e list stiet, kin der wat oan dien wurde. Hy wol noch leaver de hiele list hersjen. De hear Draijer ^cak) acht et de tiid ryp hjirre in kommeplan to meitsjen. De foarsitter seit dat Wynia en Draijer Gedeputeerde Staten hebben goedkeu ring verleend aan het raadsbesluit tot het aangaan van een geldlening groot f 57.500 met de Coöp. Raiffeisenbank te Witmarsum ten behoeve van de finan ciering van de aankoop van het voor malige bankgebouw aldaar. B. en w. adviseren thans opnieuw een besluit te nemen tot aankoop van het bankge bouw, aangezien aan het oorspronkelij ke (thans in te trekken) besluit van 5 okt. 1970 goedkeuring werd onthou den. De hear Sieswerda (VVD) is net sa happich. Hwat komt it allegearre wol to kost jen? Kin it net efkes oanhaiden wur de? De foarsitter seit, dat de rie nou mei goed fatsoen net hwerom kin, noch tsjinoer Dep. Steaten, noch tsjinoer de jildsjitter. Boppedat hat de gemeente it gebou nedlch as ünderhanlingsobjekt. Op forsyk fan de hear Jongema sil om tinken joun wurde oan it opbergjen fan de kadasterkaerten. ken. De burgemeester had wel een me ning, alleen gaf hij deze niet prijs, wat wel het geval bleek te zijn met de raads leden Jan Dijkstra en B. Brouwer. Jan Dijkstra: „Wy moatte mei de measte klam hjir tsjinwêze”. Hetzelfde voor de heer Brouwer: „Ik bin der op tsjin”. De heer Harders van de CHU stond er anders tegenover: „As wy de rekreaesje en de smoarge yndustry net wolle, dan soe dit miskien in mooglikheit wêze; hwer moatte wy dan fan libje? Net to gau nésizze, mar de saek objektyf bis- jen.” De heer S. Heeres (CHU) pleitte voor een hoorzitting, waarbij ir. J. Petri uitgenodigd zou moeten worden. „Dit soe tige forhelderjend wurkje”, aldus de heer Heeres. De burgemeester sprak van een daverende injektie voor de gemeen te Wonseradeel. Als dit door zou gaan, dan was er volgens de heer Brouwer in derdaad sprake van „daverend”, maar dan moet het wel meer in het geluid wor den gezocht. Aan deze hearing ging de gewone raads vergadering vooraf. een sfeer van voornaamheid. Het was een vrij deftig herenhuis, geen eigenlijke pastorie in de zin van een huis voor de predikant naast de kerk. Bolsward ken de voorheen bij de Martinikerk twee pre dikanten en derhalve ook twee pasto rieën. De Evangelisatie, nu geheel in de hervormde gemeente geïncorporteerd, kreeg in de prille dagen van haar be staan een huis als woning voor de voor ganger uit het legaat, naar we menen te weten uit het familiebezit van de Haagsma’s. Hier nam ds. Wouda zijn in trek, toen hij destijds werd benoemd tot predikant in buitengewone dienst bij de evangelisatie. De beide pastorieën bij de Martinikerk waren toen noch door een predikant bewoond, n.l. door de predi kanten ds. Winterwerp en ds. van Royen. Ook toen de laatste vertrok naar Ooster- littens, bleef ds. Wouda aan de Sneeker- weg wonen. De oude pastorie bij de Mar tinikerk werd toen verbouwd tot het ver pleeghuis Zonnehoek, later werd het een architectenbureau. Toen zijn emeritaat in zicht kwam (vol gend jaar) heeft ds. Wouda, graag in Bolsward wilde blijven wonen, omgezien naar een andere woning, die hij vond aan de Turfkade. De pastorie aan de Snee- kerstraat stond al enige tijd leeg. De bestemming leek onzeker, totdat het be richt kwam, dat de Spar er een super markt in zou vestigen. Vooral de laatste dagen is er met man en macht gewerkt. De situering van de nieuwe supermarkt is bijzonder gunstig. Alle bewoners van het Parkplein en velen van plan Zuid komen er langs. Een goede parkeerge legenheid is ook de moeite waard. Bo vendien is de winkel in de directe nabij heid van een bushalte. Voor het naar huis gaan nog vlug even boodschappen halen, „waerm en skoan”, wat wil men nog meer. Ondertussen: Dit hoekje Bolsward is de laatste tijd wel erg veranderd met de uitbouw van de garage De Jong, de mo dernisering van Het Park, het afbake nen van het Framterrein en de toegang tot het zwembad en sportveldencomplex. De heer P. v. Wensveen te Haarlem maakt bezwaar tegen de aanslag woon forensenbelasting 1970 voor het pand Trekweg 30 te Parrega, omdat dit pand als kantoorpand en niet als woning zou fungeren. B. en w. stellen voor op het bezwaarschrift afwijzend te beslissen, omdat blijkens een ingesteld onderzoek de woning gemeubileerd is en men er in vakanties en weekends verblijf houdt. DE It is in feit, dat de koöperaesjes in bilangrike ynfloed kri- ge hat by de ófset, de ynkeap en de tsjinstforleining foar syn bidriuw. Sünder oerdriuwing mei men fêststelle, dat troch dizze koöperaesjes in macht skepen is, dy’t de boerebilangen op alle gebieten fan syn bidriuw krêftich stipet. Hja hawwe de emansipaesje fan de boer in hiel ein op stap holpen en birikt, dat op ekonomysk gebiet net folie barre kin of via dizze koöperaesjes spilet hy mei en lit syn troeven jilde. It partiku- Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en der eamstich mieningsforskil mei „De Zuidoosthoek" en de Frico, hwerüt in nije spjalt üntstean kin., sadat it net ünmooglik liket, dat de koöperative su- vel, hwat syn organisaesje en ófset oan- bilanget, yn trijen falie soe. Wy achtsje dit gjin boerebilang. Noch altyd jildt de &lde spreuk: „lendracht is macht, twa- dracht brekt kracht!” It mei wier wê ze, dat ünder de dielgenoat fan de Fri co reden is ta krityk op it fierde bileid dat it forlies fan 1970 in gefolch wêze soe fan in mistaesten fan de direksje, it nirnt net wei, dat wy bitreure, dat soks op dizze wize ütfochten wurde moat. De ntje direksje fan de Frico hat al bliken jown, dat hja it mes wol brü- ke doare, it personiel is fan 808 ta 645 werom brocht, Ondanks in stiging fan de omset. It forlies fan 1970 is foroare yn in winst fan 5.400.000 omset. Moat nou de mienskiplike ófset fan de Frys- ke koöperative suvel fierder stikken makke wurde, omt der yn it forline fouten makke binne Of moatte de boe ren meimekoar har ófsetapparaet for- sterkje en forbetterje? Freget de moderne tiid mei syn hege easken oan research en reklame gjin sterke ienheit, moat men net yn de EEG in sa sterk mooglike ynfloed hawwe op de prizen en de merkposysje hawwe en soe Fryslên en de Fryske boer der baet by fine as har oanbod yn twaën en trijen dien wurdt? Dat is de kardinale fraech, dy’t eltse Fryske boer oangiet. Ik sil net oardielje oer de grieven er. biswieren, dy’t sommige fabriken tsjin Verder kwam de ambtswoning van burgemeester aan de orde, waarvan heer de Kroon uit Exmorra, dit in tegen stelling tot de heer Draisma uit Mak kum niet de noodzaak van inzag. Maar toch blijft het gemeentebestuur uitzien naar een geschikte plaats hiervoor. Dezelfde heer De Kroon begon over het Petri-plan en vroeg zich af of de raad zich hierover niet eens uit moest spre- De heer J. Rinia (niet het raadslid) kwam met de volgende vraag: „Hwat binne de plannen fan de Tünstrjitte (Makkum), moat ik noch bihingje of net”. De burgemeester adviseerde hem maar te wachten tothet voorjaar. Here bidriuw wurdt dêrtroch ek twon- gen om troch syn prestaesjes sjen to litten, dat hja op bipaelde gebieten it selde of mear biede kin, mar dan mnat- te de wanten wol üt. In earlike konkur- ninsje tusken dizze beide bidriuwsfoar- men is dêrtroch mooglik en kin beide to’n goede komme. In wikemannich lyn hawwe wy hjir sein, dat de Ontwikkeling fan de suvel koöperaesjes hjir yn FryslOn op it he den üs mei soarch en üngerêsten bileit, omt hjir gjin great ere iensens mar grea te üniensens nei foaren komt. In bi- stjürslid fan de Warkumer kombinaes- je mient, dat ik de saken net goed sjoch en hat my in lange brief skreaun, hwer üt blike soe, dat men it lang net mei my lens wêze soe. Nou is it sa, dat krekt de Warkumer kombinaesje ien fan de dingen is, dy’t my dizze soarch bybrocht ha. De feiten binne bikend genóch. De Süd- westhoeke wie net by de Frico oanslu- ten. De Warkumer fabryk is de spil wur den fan in groeijende kombinaesje, dy’t buten it Frico-forban syn ófset regelt. Hja docht dat mei goede risseltaten en wurdt fan jier ta jier sterker. Al jier- ren is der war dien om dizze Warku mer kombinaesje mei de Frico ta in ienheit to bringen. Dat is net slagge oant hjoed de dei ta. Krekt oarsom sjogge wy nou, dat in pear fabriken (Achlom en Tsjom) dy’t by de Frico wiene, it roer omgoaid hawwe en tatreden binne ta de Goe de Verwachting to Warkum. Tagelyk is Waar niet is Gedeputeerde Staten hebben goedkeu ring onthouden aan de raadsbesluiten, betreffende raming van f 325.000 voor aanleg riolering te Witmarsum ca. en be treffende aankoop van 2.79.80 ha. land te Makkum van Mr. P. Tichelaar te ’s Gravenhage voor de som van f 53.162 in beide gevallen wegens het ontbreken van financieringsmiddelen. De hearen Jongema en Draijer freegje oft dit ek konsekwinsjes jowt. De foar sitter jowt ta, dat de fuortgong fan de wenningbou êfrjemme wurdt, as de groun net yn eigendom is. Groeiend Makkum De staatssecretaris van onderwas en wetenschappen zal voor het schooljaar 1971-1972 rijksvergoeding verlenen voor een 4e leerkracht aan de openbare la gere school te Makkum. In verband hier mee is ingaande 4 oktober 1971 als tij delijk onderwijzeres aan deze school aan gesteld mevr. Elgersma-van Til te Schraard. 11 Is

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1