50 Jaar openbare bibliotheek voor Bolsward Wonseradeel en V oorlichtingsavond Babe Shroar I j 1 I I H n aft 1 Igo; f 1» 1 1 I 11L liH Fan de iVlartinytoer Geslaagd o gr la I 8 HOe JAARGANG No. 93 DINSDAG 7 DECEMBER 1971 I Giro 887926 Wymbritseradeel, Biblio- Wonseradeel Hot gemeentebestuur van Bolsward CREATE STRUKELBLOK IT Tj. de J. - - Advertentieprijs: 18 ct. per nun Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) 1. Op 16 december a.s., ’s avonds om 8.00 uur, zal een voorlichtingsavond worden gehouden over het nieuw ontworpen bestemmingsplan Eekwerd II, dat naast het thans in uitvoering zijnde plan Eekwerd I komt te liggen (zie ..de Brugge” van december 1971). De stedebouwkundige ontwerpers van het plan prof. ir. Froger en ir. Nauwen zullen daarbij aanwezig zijn voor het geven van een toelichting en voor de vragenbeantwoording. O o o O Ook in verpleeghuis Bloemkamp worden I door liet personeel van de Openbare Bi de patiënten |>er rijdende boekenwagen bliotheek van lectuur voorzien. 2. In het wachtkamertje tegenover de bodekamer in het stadhuis zijn de van dit plan gemaakte tekeningen aanwezig. Tevens is een maquette op gesteld. Een ieder kan daarvan nu reeds kennis nemen om op de voorlich tingsavond enigszins georiënteerd te zijn. Wanneer bij hen, die bij het bekijken van de tekeningen en de maquette, vragen rijzen, kunnen zij deze op een in het wachtkamertje beschikbaar formulier noteren. Deze formulieren moeten in een daar tevens opgestelde bus worden gedaan. De vraagpunten worden op de voorlichtingsavond door een forum beantwoord. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS de Kerk aan het Broereplein. De geldmiddelen van de bibliotheek be stonden uit een subsidie van 360, van de gemeente Bolsward en 25, van de gemeente Wonseradeel en verder van giften en bijdragen van een aantal instellingen in Bolsward o.a. Hollandia en het Gasthuis. Een zeer sober bestaan al die jaren, dat nog soberder werd in de crisisjaren toen de subsidiekranen hele maal werden dichtgedraaid, waardoor niet alleen het subsidie van de gemeen- se bejaardentehuizen. Weer wordt de huisvesting in Bolsward te klein. Om tot uitbreiding te komen is het aangrenzen de pand waarin de naaishcool was on dergebracht reeds aangekocht. Een deel hiervan is al in gebruik genomen. Het andere deel wacht op verbouwing, waar voor momenteel de financiële middelen niet toereikend zijn. Het werk van de bibliotheek, aanvanke lijk opgezet door idealisten met meer enthousiasme en ijver dan beschikbare financiële middelen heeft in de laatste jaren dankzij een belangrijk betere sub sidieregeling zijn vleugels behoorlijk kunnen uitslaan. Hopelijk zal niet de verslechterde conjunctuur en een daar door dreigende afbrokkeling van de sub- sidie-gelden de nog steeds doorgaande groei van dit werk belemmeren. De openbare bibliotheek neemt in Bols ward en Wonseradeel een zekere plaats in in het culturele voorzieningen-pakket. Het is niet onbescheiden om te stellen dat dit een belangrijke plaats is. De Openbare leeszaal (Makkum). Koal is kleare sop en wyn, dér sit gjin lichem yn. Deze Plattelands Leeszalen en Biblio theken werden gesteund door de Vere niging voor Openbare Leeszalen en Bi bliotheken in Friesland, die wisselcollec- ties boeken beschikbaar stelde, en door een naburige Openbare Leeszaal en Bi bliotheek, in dit geval die te Sneek die haar catalogus beschikbaar stelde, waar uit de lezers van Bolsward aanvragen konden doen. Van 1921 tot 1958 was de bibliotheek ge huisvest in het gebouw van de Hervorm- Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Te Enschede slaagde voor het examen Wiskunde M.O.A. de heer A. v. Zandber gen woonachtig te Drachten, afkomstig uit Oosterlittens. 3. .Om voor alle bezoekers een goede zitplaats te reserveren in een zaal van voldoende grootte is het nodig dat allen die de voorlichtingsavond wil len bezoeken zich opgeven. Dit kan plaats vinden aan het stadhuis, tel. 3244 en op een in het wachtkamertje aanwezig formulier. Het bespreken van een geschikte zaal kan niet op het laatste moment plaats vinden, daarom kan opgave voor het bijwonen van de voorlichtingsavond worden gedaan tot en met 14 december a.s. Tijdig ontvangt men dan nader bericht in welke zaal de voorlichtingsavond wordt gehouden. 50 jaar geleden op 8 juni 1921 vond de oprichting plaats van de „Ver eniging Plattelands I^eeszaal en Bibliotheek voor Bolsward en Om streken.” Friesland heeft een vijftal van deze z.g. Plattelands Leeszalen en Bibliotheken gekend. Deze bibliotheken hadden dezelfde functie als de Openbare Leeszalen en Bibliotheken maar konden alleen al van wege het feit dat hun werkgebied niet voldoende inwoners omvatte niet voldoen aan de voorwaarden om voor rijkssubsidie in aanmer king te komen. De uitlening aan de Openbare theek te Bolsward. *ai**s**i^**a^«^*<a^^R^ sekering in bryfke, hwerop sie, dat de forsekerde sommen fan de gasthüspleat- sen wer mei safolle persint forhege wie- ne. Dér wie in listke by, hwerüt bliek, dat de boukosten yn fiif jier mei mear as 70 omheech gien wiene. De iene pleats stiet op trije ton, in oare np fjouwer en de djürste stiet op sahwat in heal miljoen. It tryste fan dit alles is, dat men de eigner en gebrüker, gjin greater deugd dwaen koe, dan dat hja allegear op ien dei öfbranden. Kwant praktysk is it sa, dat njuggen fan de tsien bourkerijen met mear foar har taek birekkene binne en de needsaeklike Ontwikkeling yn ’e wei steanne. Rounom siket men needoplossings, dy’t efkes lins jowe mar mei in jiermannich net mear doge. Earst hat men de skuorreed op- offere, doe ien fan de gollen ta stal makke, doe in hok boud of in stik can it büthüs prakkesearre, in molkstOl neist of efter de pleats set, it hea op souder brocht en noch folie near. Hwant de goede oplossing soe in nije moderne pleats wêze, mar yn de goedichheit, hwa kin dat bitelje Yn inkelde ruilforkavelingen sjocht men, hwat moöglik is as der genöch lan is en der in nijboudé pleats by moat. En dan biseft men de skerpe kyk, dy’t de op stellers fan it Fryske struktuerplan hawn hawwe op de easken fan hjoed en moam. Nou sitte eigners en hierders mei har solide mar alderwetske pleatsen muorrefêst. En it ünderhald is hast net mear to biteljen. de greate hege dakken As der in prater is, moat der ek in harker wêze. It bigjint rounom troch to dringen, dat de stille revolüsje yn de agraryske bi- driuwen noch lang net ta in ein kommen is. Der binne twa düdlike üntwikkelin- gen to merkbiten. Alderearst de sterke formindering fan de bidriuwen, lytser as 20 ha. Under de 10 ha giet it tige hurd, tusken de 10 en 20 hat it in hiel skoft de kop der foarhalden, mar bigjint it nou ek to sakjen en boppe de 20 ha docht men alle war om der in hoeke lan -V.' te verviel maar ook de dienst van de bovenomschreven bibliotheek-instanties. Het aantal leden kwam in de voor oor- logse jaren dan ook niet boven de 200 uit, terwijl het aantal boeken dat jaar lijks werd uitgeleend gemiddeld onge veer 8.000 banden bedroeg. In de donkere oorlogsjaren ontstond er een grotere belangstelling voor lezen. We zien de uitleenstatistiek dan oplopen tot ongeveer 20.000 uitleningen per jaar. Veel nieuwe boeken konden er in die tijd niet worden aangekocht, hetgeen betekende dat van het boekenbezit van de bibliotheek na de oorlog niet veel meer over was dan een totaal uitgelezen en versleten partij boeken, in onze ogen alleen nog maar geschikt voor de papier molen. Na de oorlog nam de belangstelling voor lezen weer sterk af. Maar zoals in alle sektoren begon ook hier langzaamaan het herstel. In de vijftiger jaren werd er naartoe ge werkt om de openbare bibliotheek van Bolsward ook als zodanig erkend en van rijkswege gesubsidieerd te krijgen. Om aan de eis te kunnen voldoen dat het werkgebied ten minste 10.000 inwoners zou tellen, één van de subsidievoor waarden, werd samenwerking gezocht en gevonden met Wonseradeel. In 1955 begint de viktorie. Dankzij sub sidie van Rijk, Provincie en Gemeente kon het boekenbezit worden gesaneerd en belangrijk uitgebreid. In 1958 kon een betere, grotere huisves ting worden betrokken n.l. een deel van het huidige bibliotheekgebouw in de Kerkstraat. Later in datzelfde jaar werd een speciale afdeling jeugdbibliotheek geopend. Tegelijkertijd begon ook de opbouw van de bibliotheekvoorziening in Wonsera deel. In 1960 werd een filiaal-bibliotheek ge opend in Witmarsum, in 1961 gevolgd doof een filiaal-bibliotheek in Makkum. In Bolsward kwam een speciale voor ziening tot stand voor Bloemkamp. Er ontstaat dan een bijzonder snelle groei van aantal lezers en uitleningen. Een vergelijking van de jaren 1955- 1960-1963 geeft respectievelijk de volgen de cijfers: leden 150-1400-1700; uitlenin gen per jaar: 9.000-40.000-60.000. In Bolsward is dan ook al spoedig een uitbreiding van de huisvesting noodza kelijk. Het aangrenzende schoolgebouw kwam vrij en na een vrij grote verbouwing kon deze ruimte aan de bibliotheek worden getrokken. Dan blijkt weer duidelijk hoeveel werfkracht er uitgaat van een goede accomodatie en ruime boekenkeus, want opnieuw gaan de jaarcijfers met sprongen vooruit. 1965: leden 2.600; uit leningen 85.000. Inmiddels is in 1965 in Wonseradeel een bibliobus van start gegaan die in alle dorpen met uitzondering van Makkum wekelijks een uitlening verzorgt. He laas moest daarvoor het filiaal in Wit marsum worden opgeofferd. Diverse kleine bibliotheken uitgaande van het Nut van 't Algemeen, en enkele kerkelij ke groeperingen, zowel in Bolsward als Wonseradeel hebben in de loop der ja ren op zeer positieve wijze besloten tot gelijkheid voor uitleenposten in de dive?- by to krijen en sadwaende mear earm- slach to finen. In twadde düdlike tendins sit yn it ta- nimmen fan greide en it forminderjen fan de bou. It tal bouboeren is yn Ne- derlan de léste tsjien jier de helt lytser wurden. Yn 1960 wiene der jit 193.162 lyts en great en yn 1970 jit 108.003. De minne ütkomsten fan de measte bou- produkten-tink mar ris oan de jirapels- hawwe alderearst de boeren mei in mingd bidriuw de kant fan de melkerij opdreaun. En dit type bidriuw komt op de sangrounen it measte foar. Hjir yn Fryslan binne it binammen de Walden, dy ’t sjen litte hoe de bou as snie foar de sinne fordwynt. Dizze beide foroaringen binne de lenig ste net. Men kin ek allerwege merkbite, dat de bisteande bidriuwen bilangryk mear fé halde as eartiids. Net allinnich dat de mechanisaesje soks fplle better moogllk makket as foarhinne, ek de for- halding tusken krêftfoer en kunstmest- prizen’ oan de iene kant en de molke en fleisprizen oan de oare kant, hat dizze Ontwikkeling stimulearre. Mar al dizze bigryplike en faeks need saeklike üntwikelingen fine op har paed it greate strükelblok: de Gebouwen'. Lytse bidriuwen kombineare freget grea- tere gebouwen, boupleatsen yn greide omskuorre freget oare gebouwen en de taname fan de fésteapel twingt de boer ta oanbouwen en forbouwen. En krekt dy bouwerij is sa'n freeslik probleem. Ik krige okkerdeis fan de for- Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en üs hj'oed to sizzen M mei reid bidutsen, in ideael Onderkom men foar minsk en dier, kostje in for- mogen oan ünderhald, it fervjen fan in pleats om de safolle jier is net mear to dwaen. Moat er hjir of dér in timmer man by komme, dan haldt jo it liif mei beide hannen. En hoe solider de pleats boud is, hoe üngelokkiger. Forline jier woe in boer hjir yn de omkriten in me- chanyske ütmestynstallaesje yn de pleats ha. It wie noch in nije pleats en de faklju hawwe dagen dwaende west om it swie- re beton, hwert hja trochhinne moasten, baes to wurden. Mei de pneumatyske boar hawwe hja der trochdrild. mar it beton joech gjin billies it wiene op it lést de grindstiennen, dy’t spjalten. It tankmelken nimt sterke opgong, mar dêrfoar moat in melklokael komme, great genöch om de tank en tabihearren to pleatsen. Mar hwer moat er stean? Hwer is romte, dy’t mist wurde kin? In boer sit net sa gau forlegen op syn eigen pleats, mar ik bin der wis fan, dat hünderteen boeren alle dagen omrinne mei dit ünoplosbere gebouwenprobleem. En as der nou ien ding is, hwat de auto riteiten. net de oarloch. stelselmiettich foarwaerloazge hawwe, dan is it krekt dit. Hja hawwe mei iepen eagen de boel fêstrinne litten, de eigners koart ha!den en de wrotters yn it slop rinne litten. En hwa hellet harren der nou üt samenwerking door hun boekenbezit in te brengen bij de apenbare bibliotheek. Wel een bewijs van de grote plaats die deze instelling als algemeen instituut in deze beide gemeenten inneemt. In 1969 werd een speciale afdeling cen trale sehoolbiblioteekdienst opgericht die de lagere scholen in Bolsward en Wonseradeel voorziet van een collectie leesboeken voor de vier hoogste klassen. In voorbereiding zijn plannen om de scholen tevens te voorzien van een col lectie gedokumenteerde informatieve jeugdboeken aansluitend bij de vernieuw de onderwijsmethoden. In 1970 heeft ook de grammofoonplaat z’n ntrede gediaan in de openbare biblio theek, zij het dat de bibliotheek tot nu toe alleen nog maar voor intermediair speelt tussen de aanvrager en de Noor delijke Fonotheekdienst te Groningen. In de toekomst zal dit hopelijk uitgroeien tot een eigen discotheek. Een nieuw filiaal .in Witmarsum staat nog op het verlanglijstje evenals de mo- Hwat hat is 4x.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1