Naar consolidatie de fronten van India-P akistan m de Financiële beschouwingen in kamer Gabe Skpoar De achtergronden van het conflict Drees wil Zestienhoven behouden Bangla-Desh Gouden filmpjes Foto van de week Hwat nat STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 110e JAARGANG No. 94 VRIJDAG 10 DECEMBER 1971 Wymbritseradeel. Kerken helpen NAVO Dacca Enquête Korte vreugde Bangla Desj de stad van Veiligheidsraad le week december 1921 van K. Mol te Bolsward in ondergoederen. üs hjoed to sizzen Meerderheid Luchthaven Kamerdebatten Makkum, Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bjj vooruitbetaling) Giro 887926 Op de Krite-avond (2e kerstdag) zal in de Doele de opvoering plaatsvinden van Fryske Trou, plastisch spel van Y. C. Schuitemaker. Kerstboom-, rijtuig-, fiets-, blakerkaar- sen Verkades theelichtjes. I. ledema Marktplein. Idem Thomsons kerstpud ding 17 ct. per pakje. Bij de Grauwe Kat zal een transforma- tiestation worden gebouwd. Scheepstelling Bolsward. Verlengen schepen. P. v. d. Hoop. Frankrijk en Engeland doen in de UNO alle moeite om de Indo-Pakistaanse oor log opnieuw in de Veiligheidsraad te brengen. Beide landen hebben tot dus ver in de UNO-debatten een strikt neu trale houding aangenomen om in een eventuele tweede ronde in de Veiligheids raad een brug te kunnen slaan tussen China en Rusland. Zowel Engeland als Frankrijk onthield zich dan ook van stemming over de re solutie in de Algemene Vergadering van de UNO waarbij India en Pakistan wor den opgeroepen het vuren te staken en hun troepen terug te trekken. De capsule van het Russische ruimte voertuig Mars-3, die vorige week don derdag een geslaagde landing op de pla neet Mars maakte, heeft slechts betrek- Het wachten is op een tweede nationale luchthaven, maar de minister zei dat de voorbereidingen voor de plannen nog wel twee jaar in beslag zullen nemen. Dat is Bangla-Desh! Ze ziet overal geraamtes lopen en lijken liggen er op hopen Zo is nu Bangla-Desh Er komt maar geen einde aan die straten. In wrak tsjil yn ’e wein makket it measte gerattel. Voor een kind dat toch al zo doorlopen was met smart. Lisbeth v. d. Wal Want dat is nu nog het laatste wat zij had vergaard. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL >044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157). Zij kan niet meer. En voor beiden komt nu ook de laatste keer. Ook zij sterven uitgehongerd tussen het puin. Mijn God wat is die oorlog ruw en hard. Zoals verwacht werd deze resolutie, die niet bindend is voor de betrokken partij en, met een overweldigende meerderheid van 104 stemmen voor, 11 tegen en 10 onthoudingen aanvaard. Rusland en de Oost-Europese landen, uitgezonderd Roemenië, stemden tegen. Pakistan stemde voor, maar India tegen. Na afloop van het tien uur durende de bat met 60 sprekers verklaarde India zich niets van de oproep tot een „staakt het vuren” te zullen aantrekken. De re solutie werd hiermee een slag in de lucht en niet meer dan een uiting van de wereldopinie. De afdeling interkerkelijke hulp van de Wereldraad van Kerken in Genève heeft vorige week opnieuw 850.000 dollar naar New Delhi gezonden voor het werk on der Oostpakistaanse vluchtelingen. Het geld zal worden besteed door de CASA - Christian Agency for Social Action - ’n oecumenische hulporganisatie, om iets aan de dakbedekking, de watervoorzie ning en aan dekens in de kampen te doen. Tot nu toe is via de Wereldraad meer dan twee miljoen dollar ter lenging van deze nood bijgedragen. Halverwege deze maand gaan nog eens 850.000 dol lar naar India. Nu kortheidshalve het verder nieuws. De ministers van defensie van de Euro pese landen van de Navo zijn het dins dag in Brussel eens geworden: Zij zullen samen een extra defensie-inspanning doen ten bedrage van ruim anderhalf miljard gulden, waaraan een nieuwe Na- vo-communicatiesysteem en vliegtuig- bunkers op Navo-vliegvelden zullen wor den betaald. Ook het laatste „gat” in deze extra in spanning, van ongeveer 105 miljoen gul den, zal worden gevuld. Voor Nederland betekent dat in totaal een uitgave van rond 158 miljoen gulden, in vijf jaar, waarvoor binnen de begroting ruimte ge vonden is (1972), en gevonden kan wor den. Het Nederlandse aandeel in ’t ,gat’ is acht miljoen gulden. De economische en financiële gang van zaken in Nederland kwam deze week uitgebre.id in het parlement aan de orde. De Eerste Ka mer moest starten met de financiële beschouwingen en de behande ling van de diverse belastingvoorstellen, die de regering heeft ge daan. Minister Nelissen (Financiën) kon daarbij de gelegenheid krijgen om iets meer informatie te geven over het begrotingstekort over 1971. Bij de behandeling in de Tweede Kamer werd dit tekort op 1700 miljoen gulden geraamd, maar ieder hield bij de berekingen nog heel wat slagen om de arm. Bij de belastingvoorstellen van de regering heeft destjjds de Tweede Kamer wat veranderingen aange bracht. Maar het was nauwelijks te verwachten dat de senatoren aan de andere kant van het Binnenhof hier deze week veel drukte over zouden maken. Als de Senaat nu ook akkoord gaat, staan ons in januari nog wat prijsverhogingen te wachten. Y. K. Galama’s stalhouderij. Levering le klas trouwcoupé en rouwkoets. het is oorlog Zij ziet haar zelf in één van de gebroken ruiten en ziet een mager en ingevallen snuitje. Tot zover dit overzicht. Nu nog iets over de huidige ontwikkeling. Indiase troepen hebben woensdag de Oostpakistaanse stad Comilla zonder veel tegenstand van Pakistaanse zijde ingenomen en rukken hu op naar Dac ca, waar het grootste deel van de Pa kistaanse troepen zich heeft verschanst. Comilla is na Jessore en Sythet de derde grote stad die India heeft veroverd. Volgens India waren de Pakistani’s al uit de militaire basis in Comilla gevlucht voor de Indiase troepen waren gearri veerd. Volgens Indiase woordvoerders trekken Pakistaanse troepen zich zonder enig strategisch plan terug en vluchten de Pakistan’s zelfs in paniek uit Dacca, het voornaamste steunpunt van Paki stan. De meeste Pakistaanse militairen vluchten naar de bases Barisal en Nara- yanganj. Volgens de berichten van gis termorgen leek er een stabiliteit van het front bij Dacca te zijn gekomen. Zij is in alle staten. Nog steeds is zij op zoek. Een oude man ligt ginds te kreunen omdat hij te zwak is om te leunen op zijn gammele stok. Zij helpt de oude overeind maar alle hulp is ook voor hem te laat, ’t Wordt zijn tijd dat ook hij naar God toe gaat Wat een ellende ziet dit kind, voor dat ook zij uitgemergeld haar einde vindt. Nog steeds roept zij om haar moeder. Ja, zo is Bangla-Desh vandaag Zij ziet een pas geboren baby liggen en ’t ruikt een rotte lucht. De moeder ligt op sterven bij haar kindje. In haar wanhoop neemt zij het mee, slaat dan verder op de vlucht. ’t Is verschrikkelijk, maar dit is Bangla-Desh. Nu komt zij in de straten waar zij eens heeft gewoond. Nog steeds is de moeite voor haar zoeken niet geloond. Zij legt de baby neer heel zacht en dan is het een ogenblik, zij, die wacht. Dan valt zij huilend neer in het puin. Zij kan nog huilen maar ook dat valt zwaar. Tenslotte ons zelf nog even op de borst slaan naar aanleiding van een enquete, die in Oostenrijk werd gehouden. Oostenrijkers zien liever Nederlanders dan Italianen of Tsjecho-slowaken, zo De installatie van burgemeester S. J Praamsma zal plaats vinden op 20 dec. 1921 om 7 uur. blijkt uit een onderzoek naar de vraag, hoe Oostenrijkers over andere Europe anen deken. Van de ondervraagden zet 47 procent de Duitsers boven aan hun voorkeurslijst, terwijl bij 42 procent de Zwitsers de bovenste plaats kregen. Op de schaal van 1 t.e.m. 5 kwamen de Ne derlanders en de Hongaren over het al gemeen op de derde plaats, terwijl de Italianen en Tsjechoslowaken op de vijfde plaats kwamen. Het onderzoek werd gehouden in opdracht van de in Hamburg gevestigde Norddeutse Rund funk. Zeven procent van alle ondervraag de Oosterijkens zei in een nieuwe „An- schlusz” bij Duitsland te geloven, ter wijl 91 procent zich daar tegen verklaar de. Ter voorbereiding op de Kamerdebatten van deze week heeft het kabinet afge lopen maandag tot diep in de nacht een speciaal gesprek gehad. Hoofdthema was de vraag of de regering nu in moet grijpen bij de loononderhandelingen. Vooral DS ’70 en VVD schijnen hierop Minister Drees (Verkeer) voelt er niets voor om de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven te sluiten. Dit in tegen stelling tot de Rotterdamse gemeente raad, die een motie aannam waarin op sluiting wordt aangedrongen. De ge meente vindt dat de luchthaven te veel last voor de omwonenden veroorzaakt. Minister Drees meent dat Zestienhoven pas dicht kan als in de buurt van Rot terdam een vervangend vliegveld is aan gelegd. Anders zou Schiphol te veel wor den belast, veronderstelt de bewindsman kelijk kort gewerkt. Na enkele uitzen dingen - waarbij ook beeldsignalen van af Marsiaanse bodem werden overge seind - werd het radiocontact plotseling verbroken. Niettemin leverden de Rus sen met deze eerste (semi-) zachte lan ding op de rode planeet - waarbij uit sluitend van parachutes en niet van remraketten gebruik werd gemaakt - ’n opmerkelijke prestatie. Pakistan is samen met India, een der jongste staten van de wereld, aan schouwde eerste op 15 augustus 1947 ’t levenslicht en telt ruim 80 miljoen in woners waarvan de meerderheid uit Hin- hammedaanse godsdienst. India, dat e- venals Pakistan in 1947 los kwam van Engeland, telt een kleine 400 miljoen in woners waarvan de meerderheid uit Hon does bestaat, aldus ons zusterblad „De Harltager Courant”, die eveneens een kort overzicht van de geschiedenis van het conflict gaf, dat wij hier verder op de voet volgen. Pakistan is geografisch een monstrum, daar het uit twee delen bestaat, die alleen maar over andermans gebied bestaat, die alleen maar over andermans gebied verbinding met elkaar kunnen hebben. De beide landsdelen liggen op ruim 1500 km. van elkaar, zover dus als Amsterdam vasi Rome. De gebieden van India en Pakistan omvatten vele volks stammen. Diverse gebieden mochten in 1947 zelf kiezen of ze zich bij India dan wel bij Pakistan wilden aansluiten. Van wege een meerderheid van Mohamme danen onder de bevolking koos Bengalen toen de zijde van Pakistan, maar ’t land maakte daardoor van zichzelf wel een soort kolonie van Pakistan omdat het een minderheidsgebied werd en wel erg ver van het vuur kwam te zitten. India bleef aldoor ijveren voor een zelfstandi ge status voor Bengalen en die gedach te glnig ook in Oost-Pakistan zelf steeds meer vorm aannemen. Dat leidde weer tot conflicten met ’t centrale bestuur in West Pakistan. De rest is recente ge schiedenis. De regeringstroepen van West-Pakistan trachtten een opstand te gen het gezag in Oost-Pakistan neer te slaan. Men zocht uiteraard de vijanden van de staat onder de Hindoes. Geen Hindoefamilie was er meer veilig en de strafexpedities hadden een massale vlucht van Hindoes, die een kwart der bevolking van Oost-Pakistan uitmaken, tengevolge. India werd opgescheept met meer dan 10 miljoen vluchtelingen, die er sindsdien als ratten sterven aan cho lera en ondervoeding. India kan het vluchtelingenprobleem uit zich zelf niet aan en uit de rest van de wereld komt maar schamele hulp. In feite is India thans de oorlog begon nen om Oost-Pakistan gewapenderhand een eigen bestuur te geven, zodat het de vluchtelingen kan terugnemen. Zowel India als Pakistan zijn landen, die de problemen van zelfbestuur nog maar nauwelijks aankunnen. Er wordt in die landen nog bittere armoe geleden en in Bolswartls Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeél, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Op het moment dat we dit overzicht moeten afsluiten (donderdag morgen) lijkt het na een aanvankelijk snelle opmars van India in Oost-Pakistan en een overwicht van West-Pakistan op India geko men te zijn tot een zekere consolidatie van de fronten. In de afge lopen 24 uur waren deze nauwelijks gewijzigd. India staat nog steeds op 30 km afstand van Dacca. Een 3000 vluchtelingen keer den reeds terug naar op Oost-Pakistan veroverd gebied. In deze adempauze is het wellicht goed nog even in te gaan op de eigen lijke achtergronden van het conflict. Uitvoering van het Geheelonthouders zangkoor „De Zeeklank” te Zurich. Hardrijderij voor mannen te Zurich. Prijs f 25. Murk Elgersma te Com- werd, le premie R. Nota te Bolsward, le premie H. Eerhardt te Oudehaske. grote delen ervan is de beschaving nog maar nauwelijks doorgedrongen. In bei de landen heersen vaak hongersnoden en het laat zich indenken dat India bijv., dat niet eens de eigen 400 miljoen mon den kan voeden, geen raad weet met nu nog weer tien miljoen monden en mond jes erbij. Tien miljoen, het is bijna even veel als de gehele bevolking van ons land! Een klein meisje loopt verwilderd door de straten, ze kijkt bang om haar heen en ziet het overal ’t afschrikwekkende puin en steen. Ze roept heel klagelijk naar haar moeder Het stadhuis te Bolsward (op deze foto niet te zien) is eens genoemd een „mees terproef van bouwend Bolsward”. Dat was in 1614-1617. De toen ruim 11-jari- ge kleine Gijsbert zal wel hebben ge speeld op de steigers. Zijn vader Jacob Gijsberts was tenslotte de bouwmeester. Sedertdien is het steeds „bouwend Bols ward” gebleven, al waren er duidelijk ups en downs in de bouwactiviteit. Er werden huizen gebouwd, scholen, ker ken, winkels, fabrieken. Er werd ge bouwd, verbouwd, afgebroken, al de eeuwen door. Maar zelden werd er zo veel gebouwd als de laatste vier a vijf jaar. Ging het vroeger huisje voor huis je en ging er met passen en meten veel tijd verstreken, nu worden er hele stra ten tegelijk gebouwd, toegegeven, dat in plan Eekwerd de straten veelal al even kort zijn als de straatnaam, waarover destijds zoveel strijd is geleverd en die nu ineens wel in het gehoor blijken te liggen en hun practisch nut bewijzen. Immers woont iemand in De Terpen, De Slinken, De Warren, of hoe het daar ook allemaal moge heten. U zoekt dit bij voorbaat niet in de Hollandiabuurten noch in het Parkplan met zijn SiboMus- Godscalcus, Henricusstraat en wat dies meer zij. Welnu, dit is een doorkijkje in Eekwerd in aanbouw. Het geheel geeft wat een Mondriaans effect en dat zal de fotograaf ook wel hebben bedoeld. Erg knap van kompositie vinden we. Een schop of kruiwagen kun je desnoods nog ergens neerzetten, als is het natuurlijk leuker een gegeven te nemen zoals het is. Maar een kerk of fabrieksschoor steen laat zich niet eventjes verplaat sen. Dat heeft de fotograaf natuurlijk ook niet gedaan. Hij heeft zichzelf ver plaatst en wel zodanig, dat er een leuk gegeven voor de lens kwam. Onze al oude Martini zal nog wel nooit zo'n zware lijst heben gehad als hier. Goed uitgemikt. Het „schilderij” er naast geeft meer variaties, maar is niet min der raak. Hier geldt het aloude wijze woord: De kerk in het midden laten, maar evenzeer de slogan: „Kerk en we reld”. De fabrieksschoorsteen, zelf als ’t ware een uitloper van het lijnenspel van steigerhout aan de rechterzijde van de foto, geeft een aardige illustratie van ’t Ora et Labora, het Bid en werk. Het kleine bouwseltje links in deze lijst is wel geen biechthokje, maar wel een zeer intiem vertrekje, een miniatuur „huis der zuchten”, een noodzakelijk geval, zo lang het sanitair in de in aanbouw zijnde woningen nog niet is gerealiseerd. Ma ker van deze unieke foto is de heer drs. J. Reinsma, Snekerstraat, Bolsward. Alle tekenen wijzen erop dat Oost-Pa kistan zich onder de naam „Volksrepu bliek Bangla Desj (Dsjana Pradsjatan- tri Bangladesj)” gaat vestigen als een onafhankelijke en soevereine Mohamme daanse staat. Het land van de Oost- Bengalen, dat maandag door India vol kenrechtelijk werd erkend, zou met een bevolking van ongeveer 75 miljoen men sen en een oppervlakte van 140 000 vierkante kilometer qua inwonertal het achtste land ter wereld worden. Dacca, de duizend moskeeën, is voorbestemd als hoofdstad. Tsjïttagong in het zuidoosten zou met zijn grote zee haven de belangrijkste handel worden. In dit mohammedaanse deel van Benga len, waarvan het westen na de terug trekking van de Britse koloniale heer sers 25 jaar geleden als West-Bengalen bij het hindoeïstische India kwam, ko men de twee heilige stromen van het subcontinent samen. De Ganges en de Brahmapoetra lopen bij Dacca in het hart van Oost-Pakistan in 'elkaar over en veranderen onder de nieuwe naam Padma het uitgebreide kustgebied in ’n onafzienbare delta. te hebben aangedrongen. De verwach ting was echter dat minister Boersma zich deze week nog wat op de vlakte wilde houden om zo veel mogelijk de handen vrij te hebben bij komende ge sprekken met werkgevers en werkne mers. De Tweede Kamer zou ongetwijfeld bij minister Boersma het plan op tafel leg gen dat de vakbonden onlangs op het punt van de sociale premies bekend hebben gemaakt. Voorgesteld is om al vast de pensioenpremies met 0,2 pro cent te verhogen, vooruitlopend op een nieuwe pensioenregeling waarbij voor el ke werknemer 70 procent van het laatst genoten salaris wordt gegarandeerd. De hogere premie zou alvast geïnd kun nen worden om uit de opbrengst de bouw van extra woningen te financie ren. De benzine wordt door de belasting maatregelen ruim vijf cent per liter duurder, frisdranken krijgen in januari een belastingheffing van acht cent per liter en in september nog eens van ruim zes cent. Prijsverhogingen zouden in de Tweede Kamer uitgebreid aan de orde komen bij de behandeling van de begroting van minister Langman (Economische Za ken). Ogenblikkelijk gevolgd door die van minister Boersma (Sociale zaken). Bij Economische zaken gaat het onder meer om de prijsontwikkeling, de pro blemen met name in het noorden van het land en de export van ons land. Minister Boersma moet antwoorden op de vragen rond de loonontwikkeling en de werkeloosheid. Met die werkeloosheid is het droevig gesteld. Op het ogenblik telt Nederland 90 duizend werkelozen, begin volgend jaar zal het aantal oplo pen tot over de honderdduizend. Ver wacht werd dat de regering deze week extra maatregelen bekend zou maken om met name de werkeloosheid in de bouw te bestrijden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1