Openbare Bibliotheek te Bolsward/Wonseradeel Doniaruiters Hennaardera- deel als blijspelers Kerstzangmiddag in Martinikerk Vijftig jaar D. A. Tamminga over I „It Taboe" J «•4 I Zilveren filmpjes Fan de Mar tiny loer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I Bonte kraaien, pest vogels en note- krakers ’4 It f z z X liOe JAARGANG No. 95 DINSDAG 11 DECEMBER 1971 S. D. Schaaf 2e week december 1946 Brazilië fokt weer vee van Fries Ras. Wit hwat en win hwat G. Bosch Aan allen: van harte welkom! Tj. de J Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 J. M. A. Mulder, burgemeester van Bols ward. De Prov. Staten komen op 24 dec. weer in winterzitting bijeen. De torens van Dantumawoude, Hollum en Oosterwie- rum zullen gerestaureerd worden. De laatste dateert uit de 12e eeuw. De herstelkosten zijn geraamd op f 8100. Dr. P. Sipma spriek op de Fryske Kri- te to Wytmarsum op in doarpsjoun oer „Humor yn de folkstael”. Hardrijderij te Makkum op het IJs- selmeer. Ie prijs N. Rotgans van Wie- ringn, 2e B. Hof te Gaastmeér, 3. F. Algera te Wons, 4. A. Osinga te Korn- werd en 5. KI. A. Poepjes van Mak kum. Hallelujah te Makkum zal op a.s. He melvaartsdag het gouden jubileum her denken met een groot muziekconcours. Gebr. Bootsma van Hindeloopen vin gen in één schot plm. 1700 kg vis. 25 jarig bestaan vrijzinnig kerkkoor te Wonimete. De grote zaal van ’t Womelser Diels- hüs was vorige week vrijdagavond aar dig bezet, een bewijs dat de Doniarui ters tonelisten hun populariteit weten te handhaven. Elk winterseizoen treedt de ze groep een keer op, vertolkt dan een meestal humoristisch stuk „mei eigen krêften”, tegelijk heeft dan de prijsuit reiking plaats van luxe voorwerpen, me- daljes enz. door ruiters en amazones ge wonnen met de september-ringrijderij. Verschillende van hen (overal vandaan) namen persoonljjk hun eretekens in ont vangst. De namen kunnen wij gevoege lijk buiten beschouwing laten, die zijn reeds eerder gepubliceerd. Voorz. Popke A. Stegenga trad als eerste voor het voetlicht, sprak een kort begroetings woord, toonde zich voldaan over de goe de opkomst en bewees andermaal dat de leiding van zo’n ontspanningsavond bij hem in vertrouwde handen is. Vol ver wachting klopte het hart van menigeen die een poos terug een of meer traditi onele Donialoten had gekocht (in totaal waren er 1500 geplaatst) en dus kans had op een der vrij talrijke fraaie prij zen. Burgemeester R. Alta (de beide wethouders hadden bericht van verhin dering gezonden, werd gevraagd de trek king te willen verrichten. Verbijstering greep hem aan, toen hij ’t nummer voor de hoofdprijs (een merrieveulen) inkeek. Dit nummer bleek n.l. in bezit te zijn van niemand anders dan zijn echtgenote mevr. Alta-Schurer. Het had nooit mooi er kunnen treffen. De burgemeester ui terst bescheiden mompelde: Mar dit kin net. né. dizze greate priis meije wy net oannimme, ik lük in nij nümer. Mefr. Alta was zelf niet aanwezig. Zij zal het zeker wel goed hebben gevonden dat haar gemaal met ’n royaal gebaar spon taan afstand deed van de gewonnen vier Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2338 (05157) Bolswartls Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workunt en Wymbritseradeel, Roemenië en Bulgarije troch komplete kassen to leverjen foar komkommers en tomaten. Ek nei Ruslan binne sokke kassen gien. Mar nou komt üt dizze lan- nen ek it produkt op de merk en kon- kurreart yn Dütsklan tsjin de Neder lanske produkten. En dat wie dit jier al skoan to foinimmen. Wy koene minder kwyt yn Dütsklan en de prizen wiene in stik leger omt Roemenië mei tomaten en komkommers tsjin lege prizen oan 'e merk wie. len fan de Nederlanske kwe kers sei it op syn manear: „Wy hebben de aap leren klimmen en krijgen nu de noten op onze kop!’” Sa is it ek mei de setters yn Algerije, hwe’t wy 20.000 ton leverden. Mar nou is under Nederlanske lieding de eigen setterbou op gong kom men en moat men wer nije öfnimmers sykje. Yn it orgaen fan de Europeeske ienheit stiet in artikel mei as opskrift De Oosteuropese wind waait door de Ne derlandse tuinbouw” en deryn wurdt bi- rekkene, dat dizze nije konkurrinten üs dit jier al mean as 40 millioen troch de noas boarre ha. Wy sille altyd wer nei oare klanten ütsjen moatte, hwant mei de eksport stiet en fait it prizen niveau. Dér moat it wei komme. En om dy ek sport sa sterk mooglik to meitsjen moat it Nederlanske en Fryske produkt roun- om yn ’e wrald bikend makke wurde. Hoe mear üs produsinten dit meimekoar opknappe, desto sterker sille hja stean. Net fordield mar as ien man! Ir. Joustra foar Dütsklan, Ir. Gerritsen foar Ingelan en A. Sevenster foar Bel gië. En dêrmei wie de stap nei de mo derne merkforkenning setten. Wy kinne yn dit koarte artikel gjin wiidweidch oersicht jaen fan alle ynteressante by- sünderheden, dy’t yn dizze 50 jier troch dizze ploech minsken bilibbe binne, mar moatte folstean mei to sizzen, dat der nou sokke lanbou-attaché’s binne yn Bangkok, Belgrado, Beiroet, Bonn, Brus sel, Canberra, Caracas, Djakarta, Ko penhagen, Lima. Londen, Madrid, Nai robi. New Delhi, Ottawa, Parijs, Rio de Janeiro, Rome. Tokio. Tunis, Washington en Wenen. Foar alle sakelju, dy’t yn dizze frjemde lannen har kans weagje wolle is it fan great bilang yn dat lên in man to fi- nen, dy’t alhiel op ’e hichte is mei de tael, wit hokfor autoriteiten bisocht wur de moatte. harren adressen jaen kin, har yntrodusearre kin en jit safolle din gen mear. En dit mei men wolris bitin- ke: as de eksport net hyltyd stimuleard wurdt, scene wy it daliks yn it beurske fornimme. Of it nou fokfé is of setterjir- appels, tsiis of molkpoeijer, tomaten of blombollen, in great diel moat er üt en tsjin reedlike prizen oars soe de merk hjir daliks is hiel ein sakje. Wy meije derby ek sizze, dat wy seis de oarsaek binne fan it feit, dat wy al mar wer nei nije klanten ütsjen moatte, omt wy de lju net allinnich produkten stjüre mar dertroch ek harren yn steat stelle se seis to produsearen. Sa hat Prins yn Dokkum in béste leveransje hawn nei j Dhr. D. Tamminga hield een interessan te lezing met als onderwerp: „It taboe yn ’e literatuer: fyftieh jier lyn en nou” De zaal was goed bezet, toen de spreker zich „verontschuldigde” toch maar de „memmetael” te bezigen. Want, een oud- Bolswarder, (nee, Gysbert Japiks niet), Klaas Plantinga, was een goed voor beeld. „Hij bleef die hij was. Fries en eenvoudig”. Dat laatste hoopte de heer Tamminga ook te blijven... De spreker vertelde hoe het woord „ta boe” uit de Polynesische talen kwam en via James Cook, de Engelse ontdek kingsreiiziger uit de 18e eeuw het woord je naar Europa was gebracht. Nu is het vrijwel door alle levende talen overge nomen. De betekenis wil zeggen: er niet aankomen, er niet over praten. Men kan onderscheid maken tussen religieuze en sociale taboes. Het eerste kan b.v. een Maar hoe is het met de hedendaagse li teratuur? „Er zijn min- en pluspunten en van elk wordt een voorbeeld gegeven. Een minpunt is dat een Jan Wolkers, die voor de publiciteit een paar dagen op Rottumeroog doorbrengt en een paar maanden later er een boek over uit geeft, met als voorplaat de blikvanger Wolkers in „Adams kostuum van voor de zondeval”. Een pluspunt is dat er nu dingen uit de sfeer gehaald zijn, die er mogelijk al te lang in gebleven zijn. De spreker deelt het gezegde van A. M. G. Schmidt: „De erotiek moet de zout bij het ei zijn, maar er zijn er die alleen zout geven”. Maar we moeten ook niet dadelijk „yn ’e gerdinen fleane”. De jonge schrijvers uiten zich zo, omdat ze met de ogen knipperen tegen de ver kregen vrijheid na de tweede wereld oorlog. Bij het ouder worden zullen de meesten van hen anders reageren, om dat hun gezichtsvermogen in scherpte is toegenomen. De aanwezigen gaven de heer Tamminga een gul applaus. In de pauze was er ge legenheid de tentoonstelling te bezich tigen. Wat schrijvers en dichters uit de omgeving betreft: we zagen o.a. dr. O. Postma, R. W. Canne, Hein F. Faber, Baukje Fokkema, Jobs. Couperus, E. S. de Jong, mevr. G. LootsmaSmidstra, Ter gelegenheid van het jubileum IhmhI burgemeester J. M. A. Mulder donderdagavond j.l. de voorzitter van de bibliotheek, dhr. K. J. Swierstra, een stadsvlag aan. Ook viel de burgervader de eer te beurt de tentoonstelling „Neerslag van 50 jaar literatuur” te openen. Deze tentoonstelling is nog te bezichtigen en is zeer de moeite waard Middelbare scholen zouden er best een excursie heen kunnen maken. Veelal vindt men naast een foto van een bepaalde auteur zijn hand schrift en één of meer van zijn boeken. In dit opzicht is er maar één misser, naast de foto van Theun de Vries is het boek „Bartje tentoongesteld, maar dit is van Anne de vries. Overigens alle hulde voor de goede documentatie. plakken binnen, hwant elk dy’t de Do- nia-toanielamateurs oerkomme lit is wis fan in slagge joun. Popke Stegenga spriek oan ein in wolmiend tankwurd. It publyk gong optein nei hüs ta. Wij bi- harken hjir en der't kommintaer, sok- soarte jounen kin der echt laitsjen leard. Al hoe bryk ast er soms hinne leit, alles komt dochs wer knap op syn poatsjes tolanne. Sa moast it yn ’e hjoeddeiske maetskippij ek gean, dan wie der gjin wolkje mear oan 'e loft. Dit wie de rie dy’t Gerard van Dyk it publyk joech, hy pleatste dit motto bop- pe in blijspul yn trije bidriuwen, in jier of hwat lyn op ’e merk brocht, letter forfryske troch B. Westra. Haedpersoan fan dizze komyske satire is in fomeam- de Dütske quiz-lieder, dy’t neffens in krantbirjocht syn baentsje kwytreitsje sil omt hy mei syn assistinte boaske wol Neat op tsjin soe men hast wol sizze mar yn syn kontrakt mei de Hessische Rundfunk is in foarskrift opnomd dat him sa’n boask forbiedt. Hwerom it net mocht koe gjinien krekt ütlizze „aber es ist eben so”. Om dit vreemdsoortig ge geven hat de skriuwer in fantastysk forhael opboud (82 bledsiden) dat wy fierders as forslachjower mar rêste litte. 't lene is al briker as ’t oare, nuvere si- tewaesjes, kluchtige ütfallen, ünfor- wachts ek wer yninoar sakke as in lek Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag DER MOAT IT WEI KOMME! Der sille net folie minsken wêze, dy’t by it sjen fan in beam fol prachtige appels of parren, fuortendaliks tinke oan it feit, dat dizze pracht foar in great diel tot tankjen is oan de tüzenen lytse woar- tels, dy’t it wetter en de mineralen üt de groun süge en dêrtroch blêd, blom en frucht mooglik meitsje. Mei it bistean fan üs allegearre is it ek sa dat wy mar selden mear tinke oan alles, hwat der dien wurde moat om dat bistean moog- lik to meitsjen Yn Nederlan hinget der- voeter. Nu kwam nummer 1306 in aan merking. Dit lot stond op naam van me vrouw G. de Boer-Joustra (’n oud-Wom- melser, gehuwd met een Sneker onder wijzer) nu bevorderd tot veulenhoudster. Van de andere belangrijkste prijzen noe men wij nog de 2e pr. een tweepersoons wollen deken, Thys van der Weide te Itens (gewezen Donia voorz.) mag er met zijn ega onder kruipen. Prijs 3, een kist met gereedschap belandde bij C. Westra, Arum. Prijs 4 een transistor ra dio belandde bij A. Okkema, Wommels. Diens dorpsgenoot Tiede Vellinga kon 'n snijmachine 5e pr. mee naar huis ne men eh slager Tjalling Reitsma 6e kwam in de pot bloemetjes. Een tinnen bord 7e was voor H. de Jong, Wommels en een asbak tenslotte 8e verhuisde naar de Huijmer. B. Bijma. by likernöch alles óf fan de eksport nei oare lannen. As dat net mear rint, sak- ket de wolfeart hurd en nimt de wurke- leazens like hurd ta. Foar de agrariërs is dit in earste libbensfoarwearde. Soene wy net mear eksporteare kinne, dan foei de hiele greidbuorkerij as in kaerte- hüs yn mekoar. Dêrom haw ik mei great nooht it boek trochlêzen, hwat it Mi- nistery fan Lanbou dizzer dagen ütjown hat mei de nijsgirrige titel: „Kijken over buurmans heg!” It boek is ütjown by gelegenheit fan it 50-jierrich bistean fan de Bütenlanske tsjinst fan it Ministery fan Lanbou en jowt yn koarte sketsen in idé fan it wurk fan de saneamde lan- bou-attaché's yn alle fiif wralddielen. It bigjin fan dit wurk. dat offisieel yn 1921 start is, leit yn Fryslan. Wy kinne der greatsk op wêze, dat al yn 1902 troch de Fryske Steaten in lanboukon- sulint oansteld is, dy’t yn Londen de Fryske lanbou bilangen bihertigje moast. Wy sleten doe yn in tiiü, dat de büter op de Londense merk mei falske bütermerken forkoft waerd en hwert doe de regearing net ré wie om hwat to dwaen, pakten de Friezen de kou seis by de hoamen. Acht jier lang hat dr. J. J. L. van Rijn op kosten fan de Fryske Steaten yn Londen wurke, doe seach it Regear it greate bilang hjirfan yn en naem dr. van Rijn as rykslanboukon- sulint seis yn tsjinst. Mear as 10 jier letter komt er hwat mear biweging. Doe startte men mei trije man, hwerfan de nammen de aldere lêzers jit wol bi kend yn de earen klinke sille. It wiene Twee kunstenaars van Friese bloede hebben de afgelopen week resp. hun 70 en 60e verjaardag mogen vieren, n.l. Tjipke Visser, die op 12 dec. 1876 te Workum werd geboren en pater M. Mo lenaar, die op 12 dec. 1886 het levens licht aanscnouwde te Sneek. De eerste is beeldhouwer, de laatste dichter en prozaschrijver. De vele telefoontjes en vragen bewijzen het: ook in 1971 is onze kerstzang middag voor velen nog steeds zinvol! Daarom verwachten wij u a.s. zondagmiddag 19 december om 2.45 uur allen weer in de Martinikerk. Martini- en Mini-cantorij en St. Franciscuskoor werken weer mee en na tuurlijk u allen, die door dit samen-zijn en samen-zingen uiting wilt geven aan uw verlangen naar eensgezindheid en vrede. Mogen wij in deze Kerst zangmiddag iets ervaren van deze saamhorigheid en mede hierin de inspi ratie verkrijgen om te werken aan de vrede in onze stad, ons land en onze wereld! üs hjoed to sizzen Maai' de grenzen van de taboe’s liggen voor de één anders, dan voor de ander. Tamminga gaf als voorbeeld hoe de drukker het eerste boek vah Wadman (Fioele en faem) weigerde te drukken. Maar stelde de spreker vast, het taboe mag wel worden doorbroken, maar het moet dan toch wel een functie hebben. Als voorbeeld leest hij uit Ulbe van Houtens: „Sünde fan Haitze Holwerda” een passage voor. De boer kan niet te gen de Bildtkers „swylje” en bedenkt een uitvlucht. Hij moet even wat „yn ’e wél dwaen”. Maar het was niet waar, en vervolgt Tamminga, hier doorbreekt van Houten op een meesterlijke manier de taboesfeer door er humor in te leg gen. Want er staat „mar hy siet syn tiid üt!” Er kwamen nogal wat berichten binnen over bonte kraaien, o.a. van de eilan den. Op Schiermonnikoog moeten zelfs honderden zijn die daar azen op de bes jes van de duindoorn en op dode zee sterren en vissen op het strand. En na tuurlijk zijn ze op de vuilnisbelt. Pestvogels moeten er ook nog veel zijn. Op veel plaatsen zijn groenlingen. Enkele notekrakers bezoeken ons deze winter, laatst werd op het strand van Schiermonnikoog een dood exemplaar gevonden. vloekwoord zijn, terwijl een sociaal ta boe aangeduid kan worden d.m.v. een schuttingwoord. In de oudheid kon men er ook wel wat van, maar stromingen als „Aufklarung, Romantiek en de Vic toriaanse tijd hadden flinke bouwwer ken gemaakt, welke vandaag aan de dag snel afgebroken worden. Vroeger gaven schrijvers vaak krachttermen door middel van stippen, of in het Frans. Soms werden die dan onleesbaar ge maakt, maar een heleboel lezers deden van alles om het „verboden” woord toch te kunnen lezen. Het viel dan meestal tegen, tenminste wat de betekenis be treft.... Oan in rottich tou moat men net to hurd lüke. mevr. Schuurmansde Boer, maar ook enkele in het Nederlands schrijvende au teurs als Max de LangePraamsma, mevr, van der HauwVeltman. Ook de Ballade fan Longerhou van Wibren Al tena ontbrak niet en uitgaven als: Gea- kunde fan Wünseradiel en het fotoboek van Bolsward al evenmin. Het optreden van mevr. Ria Postma Stolk was geweldig. Ze typeerde het „leven van de vrouw”, naar aanleiding van werk van o.a. Baukje Fokkema, Mi chel van der Plas, Annie M. G. Schmidt. Ze kon evenwel niet nalaten in haar laatste sketch de mannen nog even dwars te zitten. De heer Swierstra bood haar na het ap plaus een boeket aan. Ook mevrouw Tamminga werd nog in de bloemetjes gezet, maar deze regiefout kon de „bou quet” van deze geslaagde avond niet be derven... balllontsje. Der sit lykwols aerdich ban neling yn ’t stik en ’t publyk kin der wakker om laitsje. Echt in stik sünder pretinsje, mar tige geskikt foar in pear uren boartlige fleur. Wy wolle de 9 spi- lers (sters) al efkes nei foaren skouwe. Quizlieder Godema waerd knap natuer lijk ütbylde troch Hylke de Jong en de assistinte dêr’t hy it op forsjoen hie (Wilma Hamming) kaem ek prima oer ’t fuotljocht, in rol dy’t Feikje Hovinga hiel goed machtich bliek. De forloofde fan Wilma, in sekere Arp, hie Jan Boot sma foar syn rekken nomd, hy wist diz ze persoan aerdich oannimmelik foar to stellen. Wilma har freondin Sjoeke kaem der sa nou en dan ris oan to pas werjoun troch frou Ymkje de Jong-Vel- linga, libbensecht. Doe't omke Gabe earstoan amper leauwe dat dit baeske yn ’e hüd siet fan Bonne Talsma. In pluspunt foar Bonne! Ek muoike Fokje (frou Visser-v. d. WaJ) foune wy in hiel oannimmelike figuer. ’t Selde jildt fan de jongfeint Simen ta libben roppen troch Henk Bos üt Easterein. Foars Pop ke Stegenga hie seis ek in rol foar syn rekken nomd en wol dy fan de t.v. re gisseur Peter Steeman. Popke sil neist gjin öfstan fan ’e koukes dwaen wolle, oars die miskien de TROS wol in bod op him, want t.v. talint hat hij sünder mis. Leste fan ’e njoggen, frou Sikkes, wurk- ster fan birop, ek tige goed nei foaren brocht troch frou Korry Dykstra-Bonne- ma. Under de spillers sieten in pear de- bütanten, de measten hiene wolris ear- der mei ’t tonielbyltsje hakke. It publyk bliek wakker foldien, der waerd tomin- sten handtsjeklapt dat it in lust wie. Wy moatte fierders noch efkes neame as meidoggers de bitüfte regisseur fan alle jierren G. Poelsma,, de souffleuse frou Pnhn Obnnnn Faber-Jaarsma en de grimeur-kapper nnljlj nljl llfjl Wolthüsen üt Snits, dy’t de Donia’s sa- hwat as fêste klant hat. Foar musikale omlisting soargen tige fortsjinstlik, „De j Goldfingers” üt ’e Lemmer, to Wommels en omkriten wol bikend. Wy witte net oft de Donia’s fan doel binne dit blijspul jitris op to fleren, men soe hast sizze der komme aenst grif forsiken üt oare Hwat hat St I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1