Conflict India-Oost-Pakistan naar climax de week De foto van geen geld Er is Kerstzangmiddag in Martinikerk Gabe Shpoar Het oude liedje i ■I Russische en Amerikaanse vloot- eenheden stomen op Lumineus idee van de Rotterdamse P. v. d. A. fl Persproblemen Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND VRIJDAG 17 DECEMBER 1971 11 Oe JAARGANG No. 9« Wymbritseradeel, on Midden-Oosten Dollar devalueert Rode Kruin helpt Cijfers Lonen Begrip bij Nixon 2e week december 1921 Prostitutieflats selfsupporting Beëdiging raadslid T. v. d. Zee. Aan allen: van harte welkom! üs hjoed to sizzen J. M. A. Mulder, burgemeester van Bolsward. Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 5,80 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De Indiase minister van Defensie Ram heeft inmiddels in het parlement een aantal cijfers over de oorlog bekend ge maakt. Ih de eerste 11 oorlogsdagen zijn 1978 Indiase soldaten gesneuveld, 5025 sol daten gewond en 1662 vermist. De minister had geen cijfers over de Pakistaanse verliezen maar zei dat de ze veel groter waren. Verder heeft India 41 vliegtuigen ver loren tegen Pakistan 83 toestellen. Wilt u eerste kwaliteit rundvlees voor de laagst mogelijke prijs, kom dan in de slagerij van Jan Adema, Hoogstr. Wordt heden ook een extra zwaar var ken geslacht. Mej. Y. v. d. Wal, voorheen te Bols ward, promoveerde op het proefschrift: Bijdrage tot de kennis van de zaadhuid te Groningen tot doctor in de wis- en natuurkunde. Veiling van de opstallen van 5 water molens, staande onder Wons en Schraard, in het waterschap De Wee- ren. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) President Richard Nixon en zijn Fran se collega Georges Pompidou hebben op het Azoreneiland na 11 uur intens on derhandelen de kogel door de kerk ge jaagd door de wereld officieel aan te kondigen, dat de dollar zal worden ge devalueerd en bepaalde andere valuta’s’ gerevalueerd. Dit is het belangrijkste positieve re sultaat van het Frans-Amerikaanse top-overleg, dat maandagmorgen om 10 uur op dit minieme eilandje in de Atlantische Oceaan begon en dinsdag middag na een verlenging met ruim an derhalf uur omstreeks 14.00 uur werd afgesloten. klaard en dat positieve daden zullen vol gen,” aldus mevr. Meir. Dêr forsüpe mear yn 'e romer as yn ’e sé. Geen onderscheiding van Hirohito raël, maar de meningsverschillen zijn blijven bestaan. Dit zei premier Meir maandagavond in Tel Aviv. Zij weiger de in te gaan op vragen over de ver zoeken van Israël om Amerikaanse wa pens. Toch was mevropw Meir van mening dat haar bezoek aan Washington „goe de gevolgen” zal hebben. Zij wenste geen bijzonderheden te geven over haar ge sprekken met Nixon en Rogers. „Ik heb het gevoel dat veel zal worden opge- Bolswards Nieuwsblad - Hwat hat De Japanse schrijver O-oka heeft de hoogste onderscheiding van de Japan Art Academy geweigerd. Hij heeft te kennen gegeven dat hij op grond van het feit dat hij in de oorlog op het slagveld al zijn vrienden verloor en krijgsgevangen werd gemaakt op de Fi lippijnen, geen versierselen uit handen van keizer Hirohito in ontvangst wil ne men. O-oka vindt dat hij het tegenover zijn omgekomen vrienden verplicht is, alle eerbewijzen van zijn land af te wijzen. Bijna 10 jaar geleden weigerde hij daar om eveneens een belangrijke decoratie. Als u dit leest is zeer vermoedelijk het conflict India-Oost Pakistan tot een uitbarsting gekomen. Op het moment dat we dit schrijven (donderdagmorgen) is de toestand nog onoverzichtelijk. De Paki staanse vice-premier Mohammed Bhoetto, is woensdagavond woe dend en ontdaan midden in de zitting van de Veiligheidsraad weg gelopen omdat hij de „klucht”, zoals hij het noemde, niet langer kon aanzien. De spanning was al te snijden toen de Veiligheidsraad op verzoek van Pakistan onverwacht weer bijeenkwam. Algemeen was ver wacht dat de raad pas weer zou vergaderen als de Brits-Franse po ging om tot een staakt-het-vuren in de oorlog tussen Pakistan en India te komen succes zou hebben. Terwijl Russische en Amerikaanse vlooteenheden opstoomden naar de Golf van Bengalen, leek gistermorgen een bestand in Oost-Pa kistan nabij. De Russische vlootbewegingen werden waargenomen door Japanse verkenningsvliegtuigen die patrouilleerden in de Ja panse Zee. De toestellen zagen een Russische kruiser en een onder- zeebootjager uitgerust met raketten, met hoge snelheid in zuidelijke richting varen. We zullen maar hopen dat de grote mogendheden zich niet daad werkelijk in de oorlog zullen mengen. Een wereldoorlog zou wel eens het gevolg kunnen zijn. De Tweede Kamer moest deze week beginnen met de behande ling van de Onderwijsbegroting. Twee ministers zijn daarvoor komen opdraven: minister Van Veen, die de gewone onderwijs zaken behandelt en minister De Brauw, die het wetenschapsbe leid en het universitair onderwijs tot zijn terreinen mag rekenen. Die onderwijsbegroting is een pijnlijke zaak geworden. Veertien dagen geleden nog liep het Jaarbeursgebouw in Utrecht stamp vol met boze onderwijsmensen, die vinden dat het bezuinigings- mes veel te grof op onderwijsgebied tekeer is gegaan. Enkele bladen staan al geruime tijd vol met advertenties van verontrus te leraren en scholengemeenschappen, waarin de Kamer wordt gevraagd niet een begroting, maar het onderwijs te verdedigen. in zo’n beetje is afgetast wat de mo gelijkheden zijn. Een wat vervelende zaak omdat het de suggestie oproept dat achter gesloten deuren tussen groepen uit het parlement en de regering be paalde afspraken worden gemaakt. De Israëlische premier Golda Meir is in Israël teruggekeerd van haar onoffi ciële bezoek van 12 dagen aan de Ver. Staten. In Washington heeft zij on der meer besprekingen gevoerd met pre sident Nixon en de minister van bui tenlandse zaken, William Rogers. President Nixon heeft begrip voor de problemen en de moeilijkheden van Is- Ten kantore van de gasfabriek te Bols ward kan geplaatst worden een leerling- klerk, salaris f 225—f 450 leeftijd min stens 14 jaar. Geurige bisschopswijn. K. Plantinga en Zn. In zo’n situatie wordt weer een beroep gedaan om de vindingrijkheid van de di verse partijen om het ongeruste kiezers volk weer wat lieflijker gestemd te krij gen. Veel mogelijkheden daartoe lijken niet aanwezig. Het is weer het oude liedje: er is geen geld. Eind vorige week heeft de Tweede Kamer zich al duch tig op dit onderwijsdebat voorbereid. De oppositie (PvdA, D’66 en PPR) kwam alvast met de tekst van elf wijzigings voorstellen, die deze week worden inge diend. De oppositie vraagt negentig mil joen extra voor het onderwijs. Geld dat er wel is volgens de alternatieve be- Als die positieve daden bestaan uit wa- penleveranties, rijst de vraag of en zo ja, wanneer die zullen worden gebruikt. Dit kan al spoedig zijn want het Engels talige Israëlsiche dagblad Jerusalem Post schreef dat kans bestaat dat bin nen twee weken een nieuwe oorlog in Middén-Oosten uitbreekt. Volgens de krant is de stemming in Egypte op het ogenblik dezelfde als in 1967, kort voor het uitbreken van de zesdaagse oorlog. „Het ministerie van Defensie en leger- kringen zijn op een dergelijke mogelijk heid voorbereid,” aldus het blad. De KVP heeft vorige week in de Twee de Kamer bij het debat over de begro ting van Sociale Zaken de houding van de werkgevers bij de loononderhandelin gen sterk veroordeeld. KVP-woordvoer- der Van der Gun zei, dat hij' het be treurde dat de centrale werkgeversor ganisaties niet hebben geprobeerd met de meerderheid in de Sociale Econo mische Raad tot overeenstemming te ko men. Het loonoverleg liep daardoor vast. De werkgevers menen dat op loonge- bied alleen compensatie voor de prijs stijgingen mogen worden gegeven. De heer Van der Gun noemde dit „te am bitieus”. Bij de regeringspartijen vroeg alleen DS’70 om een regeringsingrijpen op het gebied van lonen en prijzen. De VVD liet weten toch wel meer te voe len voor het standpunt van de werkge vers. De liberale woordvoerder Van Aardenne vroeg zich af of het meerder heidsstandpunt van de SER mati ging in twee tot drie jaar wel zo verstandig is. Een snelle beleidsombui ging zou volgens hem verstandiger zijn om de inflatie te bestrijden. De Rotterdamse Partij van de Arbeid wil speciale flatgebouwen voor prosti tuees laten bouwen, aldus de Telegraaf. Het lid van de gemeenteraadsfractie drs. A. Lems lanceerde dit plan tijdens de begrotingsdebatten. De PvdA hoopt dat op deze manier het prostitutieprobleem in diverse stads wijken kan worden opgelost. „Het lokaliseren van de prostitutie in flatgebouwen moet op voldoende af stand van de bestaande straten en buur ten plaats vinden,” aldus drs. Lems. De exploitatie van dergelijke prostitu tieflats is volgens de heer Lems geen probleem: „Dergelijke zaken zijn self supporting.” Met een DC 8 van Martinair werd maandag een vlucht uitgevoerd van Ge neve naar Karachi in opdracht van het Internationale Rode Kruis. Aan boord bevonden zich 30 ton bloed plasma en andere medische hulpgoede ren bestemd voor de slachtoffers van de oorlog tussen India en Pakistan. Martinair vervoerde reeds eerder bloed plasma in opdracht van het Nederland se Rode Kruis naar Genève, waar een depot is gevestigd vanwaar de hulpgoe deren worden doorvervoerd naar het rampgebied. De heer F. Jorritsma te Ferwoude werd koper van een boerehoeve en enig wei land te Mantgum voor de som van f20684,50. Z z Z Z z z „Sint Maarten, de kerkburcht van Bols ward”, noemde de heer W. H. Keikes onze Martini in het werkje dat hij in de jaren vijftig over dit bedehuis schreef. En op de eerste bladzijde van de inhoud o.a.: „Wat een onverzettelijkheid, be trouwbaarheid en rust spreekt er uit het, oppervlakkig gezien, enigszins logge kerkgebouw. Een oase van bezinning, temidden van een wereld, die met de dag woeliger en angstaanjagender wordt. Een „vaste burcht” is deze St. Maarten van Bolsward geweest, eeuw na eeuw. In en om het eeuwenoude bedehuis, dat de bevolking van de eveneens aloude Hanzestad Bolsward en velen in wijde omtrek een baken is gebleven van ge loof, hoop en liefde, is de levensdraad van talrijke opeenvolgende generaties af gerold. Het leven van de mensen heeft er zijn sporen achtergelaten, het heeft de kerk gemaakt tot een schakel tussen de le venden en hen die voorgingen. Natuurlijk is de Martinikerk van Bolsward een historisch monument van de eerste orde, maar haar betekenis voor de eigen stad, voor de gemeenschap Bolsward, gaat daar ver bovenuit. Ongeacht hun geloofs- Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De vele telefoontjes en vragen bewijzen het: ook in 1971 is onze kerstzang middag voor velen nog steeds zinvol! Daarom verwachten wij u a.s. zondagmiddag 19 december om 2.45 uur allen weer in de Martinikerk. Martini- en Mini-oantorij en St. Franciscuskoor werken weer mee en na tuurlijk u allen, die door dit samen-zijn en samen-zingen uiting wilt geven aan uw verlangen naar eensgezindheid en vrede. Mogen wij in deze Kerst zangmiddag iets ervaren van deze saamhorigheid en mede hierin de inspi ratie verkrijgen om te werken aan de vrede in onze stad, ons land en onze wereld! overtuiging, zijn alle Bolswarders ver knocht aan „hun” kerk, die tevens de trots van Friesland is”. Misschien is het nuttig, bovenstaande rake typering eens in deze krant te zetten, vlak voor de jaarlijkse gezamenlijke Kerstwijding met zang, muziek en Schriftlezing. De wezenlijke betekenis van dit soort ge beurtenissen wordt wel eens betwijfeld. Want er is immens zoveel, waarip men zowel in als buiten de eigen kerk of he lemaal buiten een kerk weer een jaar lang verdeeld blijft. Desondanks blijken honderden uit onze stad en wijde om geving het elk jaar weer de moeite waard te vinden „tezamen te komen” in dit „baken van geloof, hoop en liefde”, in „deze oase van bezinning temidden van een wereld, die met de dag woeliger en angstaanjagender wordt”. Sint Maarten van Bolsward, gelukkig voor velen nog steeds „een vaste burcht”. De foto is genomen door een van de ope- ningen in de ballustrade rond de eerste omloop van de stadhuistoren, door de heer J. B. Elzinga, Joh. Prooststraat 8, te Bolsward. In kleur zou het een aar dige kersttaart zijn. houden, het waren ook enkele landelijke kranten die door middel van deze te lage prijzen de concurrentie dagbladen be streden. Als deze economische structuur van de pers niet verbetert, zal de kran- tensterfte doorgaan totdat er nog slechts enkele kranten in Nederland overblij ven. Het is daarom een algemeen erken de voorwaarde voor het in stand houden van zoveel mogelijk onafhankelijke pers organen, dat de inkomstenstructuur verbetert ten gunste van de abonnemen ten opdat de couranten dus minder af hankelijk worden van de conjuncturele gevolgen der reclame-inkomsten. Dit principe geldt niet alleen voor de landelijke en provinciale pers, het is evenzo een noodzaak voor de streekbla den. Bovendien werd ook aan deze de voorwaarde van abonnementsprijsverho ging gesteld door het ministerie van CRM. Het is derhalve een voorschrift en het is evenzo bezien vanuit het gezichtspunt dat een unificatie van de pers de vrije meningsuiting en de gediferentieerde be richtgeving beslist niet ten goede komt, een noodzaak, dat het persbedrijf zich zelf saneert. En ten slotte zijn de kosten van deze bedrijfstak al weer zo geste gen en zullen zij in 1972 nog verder stij gen, dat doorberekening daarvan een minimum noodzaak is. Alleen al de PTT-tarieven worden b.v. met ingang van januari 1972 met 30 procent ver hoogd! Het is in feite niet juist, dat de lezer slechts éénderde van de kosten van de krant betaalt, terwijl tenminste de helft van de inhoud uit redactioneel nieuws bestaat. Indien de pers zou kunnen be reiken dat de inkomstenverdeling zoda nig hersteld wordt, in de richting van voor de oorlog, dat zij tenminste voor de helft uit de abonnementen en voor de andere helft uit de advertenties zouden komen, zou een belangrijke Aap naar de stabilisering van deze bedrijfstak zijn gezet. Daar is de pers nog niet aan toe. Dat zij echter wel deze weg in de komende ja ren zal moeten bewandelen, en zeker niet in de laatste plaats ten behoeve van de lezers, die het anders zónder de eigen krant zouden moeten stellen, is een me ning die alom in vakkringen heerst en ook door de overheid wordt gedeeld. I I Om tot electrificatie van Welsrijp en Baijum te komen werd in de oude school te Welsrijp een vergadering ge houden. Een 30-tal percelen gaf zich reeds voor eventuele aansluiting op. I Over de pers is de laatste maanden veel te doen. Enerzijds gaat de concentratie nog door, ook in het noorden, anderzijds maken velen zich terecht zorgen over een samenleving, waarin de persorganen steeds minder gevarieerd worden en in slechts enkeje handen dreigen te komen. De ontwikkeling van de STER (de re clame op radio en t.v.) heeft in niet ge ringe mate bijgedragen tot de economi sche verzwakking van de persbedrijven. De concentratie van het arbeidsintensie ve courantenbedrijf is door de STER- afroming van de nationale advertentie markt bevorderd. De structurele zwakte van het persbedrijf kwam hierdoor dui delijk aan het licht: de courant was vol ledig afhankelijk geworden van de recla me. De conjuncturele inzinking van het afgelopen jaar versterkte het effect dat de STER reeds had ingeleid. Het is voor iedereen duidelijk, dat de sterke prijsbeheersingspolitiek die in de zestiger jaren door het ministerie van Economische Zaken jegens de abonne mentsprijzen van de couranten is ge voerd, nu funeste gevolgen heeft. Voor de oorlog kwamen de inkomsten van de krant voor tweederde uit abonne mentsgelden en voor éénderde uit adver tenties. Thans is het juist omgekeerd. Vandaar dan ook dat de minister van CRM aan de laatste schadeuitkering van de STER aan de couranten de voorwaar de verband dat de abonnementsprijzen in de loop van 1972 verder verhoogd die nen te worden, teneinde de economische basis van de pers structureel te verbe teren en minder conjunctuurgevoelig te maken. Het gaat hierbij niet om „enke le persorganen die het bijzonder moeilijk hebben”, zoals het Nieuwsblad van het Noorden het wil doen voorkomen, het gaat om de 80 procent van de persbe drijven in Nederland, groot en klein, die in 1971 met verlies werken. Het is echter ook zo, dat de structurele problematiek enkele persorganen in de kaart heeft gespeeld, omdat zij relatief gunstiger zaten wat hun verspreiding betrof of wat hun aandeel van de vaste bedrijfskosten betrof ten opzichte va: hun oplage. Daarom is de „krantensterfte” ook nog bevorderd door deze prijspolitiek in het verleden. Het was niet alleen Economi sche Zaken dat de prijzen laaf; wilde groting van de oppositie, maar niet vol gens de echte begroting van de rege ring, zodat de amendementen geen en kele kans maken. Anders is het met een aantal gedachten om binnen de hui dige begroting te gaan verschuiven. Vooral wordt gedacht aan meer geld voor beter onderwijs en vorming van werkende jongeren. De onderwijsspecia- listen van regeringspartijen en opposi tie hebben hierover dinsdag met elkaar gesproken. Maandag had al een gesprek plaatsgevonden tussen de woordvoerders van de regeringspartijen en minister De Brauw (wetenschapsbeleid), waar-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1