We mogen minder-validen onze niet vergeten Blauwhuis Nieuw Theresiahuis te officieel geopend I 1 fe I B f i I Ook zij kunnen een volwaardige functie in maatschappij vervullen Fa Huiiema te Bolsivard leverde riant werkstuk af Voorlichtingsavond Eekwerd II 1 de Martinytoer Fan Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ISO' Ill ■t‘ JAARGANG No. 97 DINSDAG 21 DECEMBER 197’ Verschijnt tn: Bolsward, Baarde:ad eel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradrel, Workum en Wymbritseraded, Vol waardige arbeid Harde werkelijkheid (•foto Studio Ger Dijs (vervolg op pagina 2) Niet vergeten Het gemeentebestuur van Bolsward. ■K Ontdekking IN MMS 3e, week december 1946 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Abonnementsprijs f 5,30 p kwartaal brj vooruitbetaling) Giro 887926 Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) J bakkerij van de heer J. Hoekstra. Hindeloopen is onderhands verkocht n S. v. d. Kooij te St. Anna Pa- hie. noemd tot burgemeester van IJlst, J. Oppendijk, rechter te Batavia. installatie zal plaats vinden op 2 1 heer D. A. de Koning te Ooster- tens 25 jaar godsdienstonderwijzer, arvan 20 jaar te Oosterlittens. ’.t uw klompen verzolen fa. v.h.' liters, Kleinzand, Bolsward. De donderdag 16 december j.l. gehouden voorlichtingsavond omtrent het in ontwikkeling te nemen bestemmingsplan Eekwerd II heeft voor het ge meentebestuur en de adviseurs een aantal bij de bevolking levende sugges ties en wenselijkheden opgeleverd. Om wille van de tijd zijn de discussies om ruim elf uur gesloten. Toch kan het mogelijk zijn dat er bij de in de zaal aanwezigen nog vragen waren die niet meer konden worden gesteld Graag willen we hen die daartoe behoefte hebben alsnog in de gelegenheid stellen bij hen levende vragen uiterlijk voor 31 december a.s. aan ons ken baar te maken. Voor zover mogelijk kan met deze vragen bij de verdere bestudering van het plan ook rekening worden gehouden. 7 ,!w voor van een n.euw loopvlak. Eerote -warder Vulcaniseerinrichting Wit- nstr. 20. olswards Nieuwsblad heten, bij Heeft uzich wel eens in de moeilijk- reden verdiept, waarmee de minder-va- iide mens soms heeft te kampen? Het ;s niet zo eenvoudig, om als gezonde naar lichaam en geest zich een beeld van het mindervalide zijn te vormen. Veten weten niet hoe moeilijk het voor een minder-valide kan zijn zichzelf te aanvaarden, zoals hij of zij is. Wanneer de minder-valide nog af- gezien van werk of geen werk —de min- der-validiteit niet kan aanvaarden, dan kan het gebeuren, dat er zowel voor de minder-valide als voor zijn omgeving een bijzonder moeilijke situatie ontstaat. Want wanneer hij of zij geen deel wor den van de oplossing, dan worden zij een deel van een vaak nimmer op te lossen probleem. Wanneer we dit be grijpen en goed aanvoelen, dan pas kun nen we daadwerkelijk meeleven. Dit is n.l. heel erg belangrijk, omdat veel min- der-validen door verkeerd medelijden of door ondeskundige voorlichting uit het goede spoor zijn geraakt en daar door in hun leven schipbreuk hebben ge leden. Verder leert ons de ervaring in het dagelijks leven, dat er nog vele min der-validen zijn, die wegens gebrek aan passende arbeid in het bedrijfsleven, wanbegrip of als gevolg van een niet verantwoorde voorlichting, een uiter mate moeilijk gezinsleven hebben. Wel- icht zult u zich nu wel afvragen „Is n deze nieuwe tijd van goede sociale voorzieningen dit nu ook nog mogelijk?” Laten we daarom eens aan de hand van een voorbeeld eens dieper op deze :aak ingaan, omdat we hierdoor, de aoe.ilijkheden van vele minder-validen eter kunnen inzien en begrijpen, ten man, getrouwd en vier kinderen, erd door een verkeersongeval getrof- n werd minder-valide. In het eerste lar was het alleen maar een kwestie an blangstelling en bemoederen. Vele ’.ensen droegen de man een warm hart e en wilden van hun medeleven ge- :igen. Na een bepaalde tijd werd het zinsinkomen geleidelijk lager en de ouw was haar goede kostwinner kwijt, et leven ging verder zijn gewone gang. >als gewoonlijk werd de minder-valide agzamerhand vergeten en de dagen /amen, waarop de man de vrouw voor voeten liep en omgekeerd. Kortom, de in was blijkbaar over. .ar toen kwam pas de harde werke- •heid, want het werd hem op dat mo- Morgen minder-valide, wat dan...? Ook morgen kunnen wij één van de slachtoffers zijn van de zeer veel voorkomende verkeersongelukken of bedrijfsongevallen, of door een ziekte minder-valide worden. Wat zal er dan met ons gebeuren? Met deze vraag houden wy ons meestal pas bezig, wanneer wij in het ziekenhuis zijn opgenomen. Op zo’n moment zien we vaak de toekomst, door de achter ons liggende gebeurtenissen, donker in. We weten de weg niet meer, die wjj dan moeten gaan, omdat wjj by dergeljjke overrompelende ge beurtenissen zwaar in de put zitten. Veelal realiseren we ons dan pas, dat het leven van een minder-valide moeilijk kan zijn. Uit dit alles blijkt, dat een volwaardi- ge arbeidssituatie voor een minder-va- lide wel bijzonder belangrijk heeft gelukkig ingezien, dat verzekeringen pas goed zijn, de minder-valide zo mogelijk wordt gesteld, zijn leven te vullen met arbeid. Dit is een belangrijk aspect van de zo genaamde revalidatie. Want het weer arbeidsgeschikt maken van een minder- valide is veel nuttiger, dan alleen een geldelijke uitkering. Revalidatie maakt het meestal moge lijk, dat de minder-valide mens zijn plaats weer in de gemeenschap kan in nemen. Tijdens de revalidatie zijn alle maatregelen er op gericht, deze mens te helpen bij het zoeken van de plaats in het arbeidsproces, die voor hem het meest geschikt wordt geacht, m.a.w. waar de minder-valide volwaardig is in de uitoefening van zijn funktie. Het spreekt voor zich, dat de minder- valide bij dit weder geschikt maken met een goede wil bezield moet zijn, om dat dan pas alles op alles gezet kan worden, om de herinpassingsmoeilijkhe- den te overwinnen. Maar bij deze re validatie’ kan hij dan ook zo nodig ge bruik maken van medische begeleiding, -•--—'-’-ei’-e, be_oenenv<x>r’!',hyn'r, studie, vakop.eiding, bedrijfsschoiing, plaatsing op hoofdarteidersobjecten of handarbeidersobjecten enz. Bovendien We hopen, dat ook dit voorlichtingsar- tikel zal bijdragen, dat meer minder-va liden in de gemeenschap en het bedrijfs leven zullen worden opgenomen. Wij mogen onze minder-validen dus niet vergeten, want dit is erg. Wan neer wij de belangrijkheid van de no dige hulp, warme belangstelling en de passende arbeid voor onze minder-vali den en de hieruit voortvloeiende vreug de, moed en levensdurf niet goed zien, dan is dit eigenlijk nog veel erger. Het niet meer zien van dit welzijn door de valide-mens betekent een ernstig ge brek. Wie daar geen oog voor heeft is wordt bij deze mogelijkheden ook nog rekening gehouden met de aanleg, licha melijke beroepsvermogens, verworven bekwaamheden en de beschikbare werk gelegenheid in het bedrijfsleven ter plaatse of elders. Verder zijn voor en na de plaatsing in stellingen o.a. de arbeidsbureaus, de Ge meenschappelijke medische diensten, de Revalidatie Centra, de Provinciale Re validatie Stichting, de Sociale Diensten, de scholen en tal van andere instellin gen gaarne bereid met de nodige hulp middelen en voorzieningen te helpen. We hadden toegezegd bij de officiële opening aanwezig te zullen zijn, indien de vergadering van de provinciale sta ten op deze zelfde dag gehouden, niet te zeer zou uitlopen. Eilaas, toen de ha mer te Leeuwarden viel, was het ge bouw te Blauwhuis reeds >v. Staten zullen een Gysbert Ja- sprijs instellen, die van jaar tot jaar ."isselend voor proza en poëzie zal ■den toegekend. De prijs bedraagt 10. NIJE EN BETTERE METHOADE Der binne winkellju, dy’t gjin oare ge dachte hawwe as de klanten safolle mooglik guod to forkeapjen en leafst it djürste of it spul, dêr’t hja it meast oan fortsjinje. Mar dit soarte bokswin- kels binne ütsünderingen, de measten wolle har klanten goed en reedlik bi- tsjinje, hwant hja wolle har klanten halde. As in winkelman jo freget: hwer moat jo it foar brüke, dan is dat in yn- lie’i'^-' op de fraech: hoe kin ik dizze klant it artikel forkeapje, hwert hy of sy it measte w'.lle fan hat. Hwant dêr- troch sil hy bitrouwen yn de sakeman ment duidelijk, dat zijn toekomst ge heel veranderd was. Toen hij als voorman bij baggerwer- ken iedere week een zeer behoorlijk loon thuis bracht, hadden hij en zijn vrouw plannen voor de kinderen. Zijn werk en de verantwoordelijkheid voor de kin deren hadden hem tot een volwaardig mens doen groeien. Zij hadden tot taak de kinderen op te voeden. Deze taak gaf een eigen kleur aan het leven en ver sterkte de eigenwaarde van de vader. In het begin, toen het volle loon ineen schrompelde, kon het tekort nog wor den aarigevuld met gespaard geld, zodat de man nog maar weinig aan zijn per soonlijkheid verloor. Maar toen ook dit geld, mede door ex tra kosten was opgebruikt en de tekor ten niet meer konden worden aangevuld, ging het gezin geleidelijk achteruit. Ook als doordat de man geen passend werk kon krijgen, was hy, naar zijn ei gen idee, een nutteloos individu in de maatschappij geworden. Maar de man redeneerde, dat hem gelukkig niet al les was ontnomen. Hij was toch nog va der van vier kinderen. Hij kon dan wel geen werk krijgen, toch was hij een mens, die kinderen groot kon brengen. Het lag aanvankelijk in de bedoeling dat de kinderen zouden gaan studeren, doch nu moesten zij gaan wer ken om het gezinsinkomen aan te vul len. Bi het begin vonden de kinderen dit heel gewoon. De wijze woorden van va der vonden gehoor. Hij was nog altijd hoofd van het gezin. Doch na verloop van tijd kwam er een verwijt in de ogen van de kinderen, toen ze steeds maar weer hun financiële bij dragen moesten leveren voor het gezin. De wijze woorden van vader kregen steeds minder invloed. De kinderen be gonnen hun eigen weg te gaan en dat was niet altijd de goede weg. Ook de prettige sfeer in huis verdween. Machteloos zag de vader, hoe zelfs dit kleine stukje van 'zijn leven, waarin hij nog meende mee te tellen werd te niet gedaan. Maar vader wend niet meer ge luisterd, hij had zo graag als vader een steun en leidsman voor zijn kinderen willen zijn. Nu voelde hij pas, dat zij onder zijn minder-validiteit hadden te lijden. Minder-validiteit van de mens treft vaak niet alleen het lichaam, maar ook de geest. Geen volwaardige arbeid voor een min der-valide snijdt niet alleen in het da gelijks brood, ze kerft ook vaak in de ziel. enkele uren geleden geopend. Ditmaal volstaan we met een kort resumé, dat we ontlenen aan de Leeuwarder Courant. Zodra zich daartoe de gelegenheid voordoet zullen we het nieuwe gebouw, niet alleen een aanwinst voor Blauwhuis, maar voor heel de gemeente, graag eens persoon lijk in ogenschouw nemen. „Theresiahuis” bestaat al sinds 1904 en zou eigenlijk „Teatskehuis” moeten is. Men sociale wanneer in staat behept met een geestelijke blindheid en daarmee staat hij ver achter bij de min der-valide mens, van wie de ervaring heeft geleerd, dat zijn gemoed vaak uiterst ontvankelijk is. Mensen die zich bekommeren om de minder-validen verheffen dan ook hun eigen niveau. it feit, dat wy harren bringe moatte hwat dér noadich is en it bilang fan lan, der’t dit guod hinne giet, foarc stean. Wy moatte tof reden klanten sjc to krijen, dy’t werom komme. En dl moatte wy it breed sjen. Sa is men n yn Marokko dwaende om de lju dêrre learen, hoe’t hja de Fryske jirappels se fan goede setters forsjen kinne. In pe Fryske selekteurs leare de lju dêrre fak en lizze poaterfjilden oan om s syktefrije setters forbouwe to kinnen. Hjir in Midden-Fryslan is in konso um foarme. dy’t yn Süd-Amearika c oare lannen fokfé levert, mar derby i deskundige féforsoargers biskikber st Hja binne ré om yn dy lannen ek go buorkerijen to bouwen en seis in kc plete suvelfabryk mei bimanning. Dat ket op it earste gesicht it slachtsjen de eksporthin, mar it is de goede om dizze lannen echt to helpen. En lange termyn is it ek noch de béste - foar üs. Hwant de foarsprong, dy’t hawwe op harren is wol sa great, hja foar fierdere üntwikkeling do wer weromkomme by harren, dy’t de learmasters west binne. It wicht ste is lykwols, dat troch dizze methc echte üntwikkeling komt. Hja reitsjc de ieuwenalde sleur wei en ien kear fan dat keatling, sille hja it eigen lan aksje bringe en foarüt helpe. En moat krekt barre, sille wy de wrald i warje foar al mear ünfrede en h tsjin de wolfeart fan it westen. De t de wrald is gjin jiskefet mar in i yn it great to meitsjen mei dizze ün- eker, dy’t wy meiinoar fru i kunde cn ünwil. Mar ek net minder mei j sje moatte. T Nederland telt nu reeds ruim geschat een half miljoen mindervalirien. Boven dien neemt het aanbod minder-validen nog steeds toe. Dit staat in direct ver band met de toenemende welvaart. B.v. per jaar ontstaan er 25.000 ver keersongelukken en 300.000 bedrijfson gevallen. Het aantal minder-validen dat hieruit voortkomt is niet precies bekend, wel dat er per jaar 30.000 mensen bij ko men, die een uitkering ontvangen inge volge de Wet Arbeidsongeschiktheids verzekering. Gelukkig is er dus door bovengenoemde revalidatiemogelijkhe- den een eeuwenlange verwaarloosde uit hoek van de minder-valide wereld ont dekt en opengebroken voor zorg en ver nuft. Bij het verschaffen van arbeid aan dui zenden minder-validen gaat men dus nu niet meer van de veronderstelling uit, wat mankeert de man, maar, wel ke capaciteiten hem zijn overgeble ven. En dit is een goede redenering, want er zijn in ons land 5000 beroepen. En bij al deze beroepen is er nog niet één beroep, waarvoor alle geestelijke en- of lichamelijke vermogens vereist zijn. De statistieken wijzen in het algemeen dan ook uit. dat de arbeidsprestaties van de minder-validen bij een juiste be roepskeuze goed, het ziekteverzuim en het aantal bedrijfsongevallen lager zijn, en vaak minder van werkkring wordt veranderd. Hoe kan het ook anders. Deze mensen kunnen 100 pet. volwaar dig in de uitoefening van hun funktie zijn. Zij kunnen veelal een goed voorbeeld voor anderen zijn in het bedrijf, omdat zij er aan gewend zijn aanpassings moeilijkheden te overwinnen. Driftig zjjn burgemeester B. W. Caze- mier van Wynibritseradeel en P. K. Bootema (rechts) bezig het oude Sint Theresiahuis te slopen. e paald, maar tenslotte werd vernieuwing toch noodzakelijk. Architect Jan van Oerle uit Leeuwarden ontwierp een nieuw geitouw, dat aariöémérsbedrijf' Huitema uit Bolsward realiseerde. Meer nog dan het oude bepaalt het nieuwe „Theresiahuis” mede het beeld van het dorp. Het is namelijk drie tot vier verdiepingen hoog en omvat niet minder dan 76 eenpersoons en 8 twee persoons kamers. wy yn it skoft meiinoar yn in hotel to Ljouwert. Wy krigen dan it menu fan de dei, de iene kear dit en de oare kear hwat oars. Op in kear sei de ober tsjin üs: De hearen treffe it hjoed, wy haw we diz kear „haas”. Nou, dat wie tre- wis! Mar ien fan de leden, in bikend polityk man yn Fryslan, sei tsjin de ober: Jow my mar in karbonaedtsje. Wy stiene forstomd. En doe kaem de for- klearring: Hy brükte as fleis neat oars as hwat fan in kou of in baerch, al it oare wie foar him taboe. Sa hie hy it thus leard en sa wie it al dy jierren bleaun. In hazze of in einfügel, in hin of in fasant, tong, skylfisk of iel, hy soe der gjin mule op sette. It moast fan in kou of in baerch wêze. Wy forwünderje üs oer de lju yn frjem- de 'ünderüntwikkelde lênnen, mar doe’t ik fyftich jier lyn yn Bakhuzen kaem, wie der de maetskippy: Gaesterlên, dy’t op Rys foar de direkteur in moaije filla boud hie en forskate buorkerijen yn ei gendom hie. De boeren, dy’t er op wen nen, krigen om de trije jier in lading’ terpmodder as bimesting. Mar de nije tiid brocht hjir foroaring yn en dit waerd foroare yn kalisalt en slakke- moal. Dat foei der by party min yn. De slimsten kwakten it kalisalt yn de sleat en setten mei it slakkemoal in daem op. Hja woene it net oer it lan ha. En dat wylst hja yn eigen lan de risseltaten fan de kunstmest al den dei sjen koene. Us eksport fan allerhanne artikels yn de frjemde, ünderüntwikkelde lannen hat presentiegelden voor de raad van naarderadeel zijn vastgesteld op die van de commissievergaderin- 1 op f 2, krije en grif werkomme. Yn it yntemasjonale sakelibben is it net oars. Jo kinne it spul kwyt sjen to War den, noadich of net, geskikt foar harren of net, dat kin jo neat skele, al wolle hja it ek yn ’e sleat smite. As se it mar keapje To lang hat men dizze leste methodde ek tapast yn de saneamde Ontwikke lingsplannen. Dêr is al hiel hwat hinne- tóge, dêr’t nei koarte tiid neat fan op ’e hispel kaem, mar men wie it kwyt. Sa is der wol fokfé foar djüre prizen nei lannen gien, dêr’t dizze bisten nei in- kelde jierren alhiel fortuteaizgen omt hja yn dat klimaet en mei dat foer to lider giene. Hawar, dan koene hja mar nije keapje. De Amerikanen hawwe yn de earste jierren fan de üntwikkelingshelp hiel hwat masines en traktoren nei dy lan nen brocht. Mar de lju koene der net mei omgean, hja wisten neat fan ünder- hald en reperaesje en mei in pear moan- nen stiene dy dingen der to ruostkjen. Miljoenen binne op dizze wize forknoeid. En dochs hiene dizze minsken, by hwat neitinken, de kaei maklik fine kinnen foar in bettere oplossing. Hwant yn ei gen lan koene hja merkbite, dat nije dingen earst leard wurde moatte en de kans krije om weardeard to warden foar de bihoefte üntstiet. Wy libje yn in bi- skaefd lan. dêr’t alle minsken léze en skriuwe kinne, dêr’t in kultuer fan ieu- wen opboud is. Mar hoe lang is it lyn dat wy fan bananen, tomaten, paprika’s en folie mear dingen neat hawwe moas- ten As leden fan de Grounkeamer ieten IKusdagnuddag is het nieuwe bejaardencentrum Theresiahuis to Blauwhuis officieel geopend. Officieel, want in feite was de eigen- lijke ingebruikname geruisloos gegaan. De eer was aan de burge meester B. W. Cazemier van Wymbritseradeel. We vermeldden reeds, dat hij daartoe eerst het oude Theresiahuis moest wegbre- ls«i. Niet het echte, want dit was al lang met de grond gelijk ge maakt, maar een geschilderde wand, die de toegang tot de nieuwe recreatiezaal versperde. Advertentieprijs: 18 ct. por mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag want het was Gerbens Teatske, die tuj testament een flink bedrag over liet maken, waardoor de bouw van een „gesticht” mogelijk werd. Het oude huis heeft lange tijd voor een belang rijk deel het aanzien van Blauwhuis be- o» ras örti Bi I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1