India streeft orde naar in Bangla Desj De foto de week van Kerstfeest met toneel, protestmars, popmuziek en discussie te Jorwerd Gate SKroar Nixon vergiste zich driemaal oil Een Skriuwers har boeken en llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll K.F.F.B.-gearkomste yn de Prov. Bibleteek spoedt ten einde Gouden filmpjes Klaverjassen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND „goed jaar” voor de boer Ijk 110e JAARGANG No. 98 VRIJDAG 24 DECEMBER 1971 Wymbritseradeel, ONS LAND NA JAPAN KOPLOPER KLM hervatte New Delhï-vluchten Streven naar orde üs hjoed to sizzen In frou dy’t de müle yn team hat is in wünder. Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Veel belangstelling bij de installatie van burgemeester Praamsma. Het ste delijk korps bracht een serenade. Se week december 1921 Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Palmslag van de sate Groot Marwert en Klein Marwert, resp. in huur bij At ze Bosch en Schelte LSfleur. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op het proefschrift De zeeziek te de heer J. H. Kremer afk. van Wit- marsum. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) STROOM KLEURLINGEN BEPERKEN De vijf EEG-partners van Nederland willen tegemoetkomen aan de in ons land heersende vrees voor een omvang rijke immigratie van Britse, voorname lijk gekleurde onderdanen, afkomstig uit het Gemenebest, wanneer Engeland eenmaal lid zal zijn van de EEG. Enkele weken geleden had de Neder landse regering in Brussel blijk gegeven van bezorgdheid over een mogelijke toe vloed van deze Britse onderdanen, als gevolg van de goede Nederlandse socia le voorzieningen. Een dergelijke toevloed zou in Nederland huisvestings- en wel licht ook rassenproblemen kunnen ver oorzaken. procent, West-Duitsland 5,3 procent, Ita lië 5,1 procent, Engeland 3,6 procent Canada 3,5 procent. Van de rijke landen is de V.S. laatste met 1,9 procent. Vrijdagavond werd in café „Smiths” een klaverjaspartij gehouden waaraan 24 personen deelnamen. Het was de eerste keer dat in Achlum een klaverjaspartij werd gehouden, maar er zullen zeker meer van dergelijke avonden op volgen, daar dit zeer in de smaak is gevallen. De uitslag was: le prijs: de gebroeders Bloemsma. 2e prijs: J. Groenewoud - Y. Reinsma. 3e prijs: J. Smiths en V. Zuurtwer. Poedelprijs: J. Vrieswijk en F. Vrieswijk de Jong. De Amerikaans-Britse topconferentie tussen president Nixon en pre mier Edward Heath op de Bermuda-eilanden heeft in ieder geval een resultaat opgeleverd: de betrekkingen tussen beide landen zullen hun „speciale karakter” blijven behouden. Dit werd duidelijk in de rede die Nixon hield kort nadat de onderhande.lingen waren be gonnen. In deze toespraak noemde hij deze besprekingen „de vrucht baarste, die ik heb gevoerd sinds ik president werd”. Hjj vervolgde: „Ik kan u verzekeren, dat de speciale betrekkingen even sterk en onverwoestbaar zijn als in het verleden”. In Londen verwacht men nu, dat de verhouding tussen Amerika en Engeland harmonischer zal worden, ondanks het feit, dat Engeland lid zal worden van de Euromarkt. Publieke verkoping van huizing waar in slagerij met hooizolder en stalling voor 6 koeien, gelegen in de buren te Wommels in gebruik bij de heer Tjitte H. Anema. Zowel in Dacca, de hoofdstad van de nieuwe staat Bangla Desj, als in het overgebleven westelijk deel van Pakistan werken de nieuwe machthebbers koorts achtig om de door de oorlog ontstane ontwrichting van het leven weer in nor male banen te leiden. In Daca maakt het Indiiase leger samen met de gemach tigde elementen van de Moekti Bahini (de - voormalige - Bengaalse verzets- strijders) jacht op extremisten, die nog steeds wraakoefeningen tegen collabo rateurs op touw zetten. De heer J. Groenewold herbenoemd tot gemeente-veearts. Herbenoemd tot voogd van het stads armenhuis de heer J. W Bruinsma. Waar Moedjiboer Rachman op dit mo ment nog gevangen wordt gehouden wilde Bhoetto niet zeggen. Wel deelde hij mee, dat de sjeik in goede gezondheid verkeert. Eerder op de dag circuleerden in Lon den geruchten als zou de sjeik verleden week, kort voor de val van Dacca, uit West-Pakistan per vliegtuig naar com munistisch China zijn overgebracht. „Kalkoentje zus, konijntje zo. Sherry zus, coctail zo. ’t Is toch dood gewoon te gek dat we ons tijdens de Kerstdagen zo vol gaan (vr)e- ten. Is dit een gepaste manier om een vredesfeest als Kerstfeest te vieren?” Jongeren uit Weidum, Jorwerd, Jeilum en Beers hebben zich dit afgevraagd. Zij kwamen tot de slotsom dat het anders moet. Dat het zo niet langer kan. Dat je juist tijdens de Kerstdagen eens moet gaan nadenken over al die andere mensen die niet aan een kerstdiner kunnen aanzitten, die zelfs niet eens eten genoeg hebben om in leven te blijven. Sjeik Moedjiboer Rachman, de politieke leider van de Oostpakistaanse Awami Liga, die sinds maart van dit jaar in West-Pakistan gevangen werd gehou den, zal spoedig uit de gevangenis wor den ontslagen en onder huisarrest wor den geplaatst. Dit heeft de nieuwe Pa kistaanse president, Zoelfikar Ali Bhoet to, bekendgemaakt. Hij voegde eraan toe, dat de sjeik na zijn ontslag uit de gevangenis „ergens” in West-Pakistan onder „een of andere” vorm van huisarrest zal worden gesteld. Wat in 20 jaren niet plaats vond ge beurde j.l. zaterdag: een kerkelijke in zegening van een huwelijk te Witmar- sum. Het betrof het bruidspaar mees ter Sterringa en mej. A. Boersria uit Pingjum. SJEIK RACHMAN SPOEDIG UIT GEVANGENIS De jongeren uit Baarderadeel organi seerden daarom een alternatief kerstge beuren. Ze gaven het feest de naam „How now?”, „omdat”, zo vertelde één van de organisatoren, „we ons moeten afvragen hoe het verder moet. Moeten we twee van de drie mensen op deze aarde rustig honger laten lijden, of moe ten we proberen daar iets aan te doen. Moeten we protesteren tegen oorlogen of moeten we ons er maar bij neer leg gen en denken: daar kunnen wij toch niets aan doen? Op dergelijke vragen zal vrijdag een antwoord gezocht worden in de kerk te Jorwerd, waar „How now” van vijf tot ongeveer elf uur zal plaats hebben. Er zal een inleiding over ontwikkelingssa menwerking worden gehouden, en ook zal er gesproken worden over het pro bleem oorlog-vrede. Tijdens het alternatieve kerstfeest, dat op touw is gezet met medewerking van In Pakistan en India keert het normale leven langzamerhand terug, al is er veel (onnodig) bloed vergoten. Ook de KLM hervatte de vluchten op New Delhi (In die). Deze waren na het uitbreken van de oorlog tussen India en Pakistan voor lopig van het dienstenschema afgevoerd. Drie grcfte proWemen, die sinds enige tijd tussen de twee landen bestonden, zijn namelijk uitvoerig besproken en Nlxon zou in alle drie gevallen zijn on gelijk hébben bekend. De eerste kwestie was de verhoging van de invoerrechten met 10 procent in au gustus j.l., welke maatregel zoals Nixon vrijwel onmiddelijk na zijn aankomst op de Bermuda’s aankondigde zal wor den afgeeohaft. De tweede kwestie was Nixons bezoek aan Peking, dat voor al Amerika’s bond genoten als een verrassing kwam voor wetke verrassing Nixon nu zijn veront schuldigingen zou hebben aangeboden. De derde kwestie tenslotte betrof Ame rika’s steun aan Pakistan terwijl Enge land pogingen deed te bemiddelen in de ze oorlog tussen twee landen van het Gemenbest. Ook in dit geval zou Nixon hebben toegegeven zich te hebben ver- gw*. Ek dit jier wurdt- de KFFB jiergear- komste hélden yn de aula fan de Pro- vinsiale Bibleteek (by de Aldehou) op de tradysjonele tiid, de woansdeis tus- ken Krysttiid en Nijjier. It is dit jier op de 29e, dat is tagelyk krekt de oprjoch- tingsmannichste (29 des. 1934). Op de gearkomste wurdt wer de ütslach fan de jierlikse romanpriisfraech bikend makke Ek dit jier binne der twa prizen fan resp. f 2.500,— en f 2.200,—. Ek it üt- jefteplan komt op tafel, lyk as ek de ütslach fan de bemekriich. Op dizze middei sil it earste eksemplaer fan it posthüm forskynde jongereinboek „Lans it paed fan de voyageurs” fan Hein F. Faber oanbean wurde oan mefrou Fa ber to Midlum. Yn forban mei dit boek sil der nei it skoft in film draeije oer it gebiet, dêr’t dit boek spilet. (Montreal, Canada). Nederland staat tweede in de wereld en eerste in Europa genoteerd voor wat be treft de stijging van de arbeidsproduk- tiviteit per man/uur in de verwerkende industrie in de periode 1965-1970. Dit blijkt uit de statistieken van het Amerikaanse ministerie van arbeid. Ja pan. ligt onbetwist aan de kop met een produktiestijging (per man/uur) van 14,2 procent per jaar. Nederland is goe de tweede met een gemiddelde jaarlijkse stijging van 8,5 procent. De lijst luidt verder: Zweden 7,9 pro cent, België 6,8 procent, Frankrijk 6,6 Hwat hat Op de jiergearkomste fan de KFFB (Prov. Bibleteek, 29 desimber middels om 1.30 üre) sil der ek wer - hoe kin it hast oars - in boekestand wêze. Dit jier sille inkelde skriuwers har eigen boeken forkeapje. It binne Abe Brouwer, fan hwa’t dizzer dagen in alhiel nij biwurke printinge fan Siderius de Granaet for skynde en J. de Roest, hwaens debut „Hwa moat ik leaf hawwe" krekt fan de parse kaem. Dit boek omearre as preemjeboek foar it winnen fan nije le den, komt it earste jier noch net yn de hannel, mar foar de middei fan de jier gearkomste wurdt in ütsündering mak ke. Ek sil mefr. Faber it boek „Leins it paed fan ’e voyageurs”, skreaun troch har man Hein F. Faber, dat noch dit jier posthüm forskynt, forkeapje. Op dizze wize wol de KFFB de minsken dy’t de boeken léze ’in kontakt bringe mei de skriuwers. Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en dominee Anne Vlieger, zal een protest mars voor het stervende kind worden gehouden. Fakkels hiervoor zijn al ge kocht, de drumband en het jeugd/korps van Weidum verlenen hun medewerking. De mars start om ongeveer half zeven bij de kerk. „Hoewel het feest eigenlijk voor jongeren is opgezet hopen we dat in die protestmars ook veel ouderen zul len meelopen”, vertelt één van de orga nisatoren. Een belangrijk onderdeel van het kerst gebeuren is ook het kerstmaal. Maar het is wel een alternatief maal, en wat dat inhoudt, zal vrijdagavond pas blijken. Een overvloedig kerstdiner zal het in ieder geval niet zijn. De pop-groep „Earth’ People” (met lichtshow) geeft een concert van onge veer anderhalf uur, het zangeresje Ma rijke Veenstra uit Witmarsum treedt ruim een half uur op. Twee jongens en twee meisjes uit Wei- In een aantal opzichten zal het afge lopen jaar voor de boer als een goed jaar bekend blijven. Er is in doorsnee veel gras gegroeid en de hoeveelheid ruwvoer is ruim. Daarnaast zijn de melk- en vee- prijzen gunstig verlopen en de melkpro- duktie is, met minder koeien, hoger dan vorig jaar. Ongetwijfeld zullen deze za ken een gunstige invloed uitoefenen op het bedrijfsresultaat. Tot zover het ge middelde beeld. Van geval tot geval zal dit echter verschillend liggen en hier mee zal altijd rekening moeten worden gehouden. Aan de andere kant blijkt dat ook de kostenstijging op de bedrijven zich on verminderd voortzet en deze kostenstij ging is nog niet tot stilstand gekomen. Dit betekent voor de boer die zijn in komenspositie wil handhaven dat ook de opbrengsten zullen moeten blijven stij gen. Als dit laatste niet gebeurt zal zijn inkomen dalen. Dat dit een kwalijke ontwikkeling is daarover zal men het ongetwijfeld eens zijn. De vraag rijst op welke wijze deze opbrengstenkant kan worden verhoogd. Eén van de mogelijk heden is natuurlijk de prijs van de af te zetten producten nl. melk en vee. Deze prijzen zijn de laatste tijd aanzienlijk gunrtiger geweest dan in de afgelopen jaren het geval is geweest. De vraag is dum voeren de eenakter „Forballe”, een kerstspel van Ben Heuer, op. Daarnaast zullen er films worden ge draaid (onder meer de bekende film „Z” over de Griekse vrijheidsstrijd, zal er alternatieve chocola in de kerk te koop zijn en zal men er ook frisdranken en fruit kunnen kopen. De opbrengsten van „How now” zijn voor de ontwikkelingslanden. De toe gangsprijs is drie gulden, „maar wie dat niet kan betalen mag gerust voor minder naar binnen”, staat op de affi ches die momenteel in de dorpen rond om Jorwerd hangen. ganger. Waar? Wel, aan het Kruis wa ter, ik herinner me zoiets. De aange sprokene denkt diep na. Dat is al jaren geleden zegt hij dan, als hij het zich plotseling weer herinnert. Door brand verwoest. Halverwege het Grootzand gaat het tweetal linksaf, de Hoogstraat in. In de verte horen de moede wande laars muziek. Het is een hoge stoep. Bijna pijnlijk neemt de vrouw de stap. De jongeman in de deur kijkt wat ver wonderd. Eigenlijk is het vanavond meer voor jonge mensen, zegt hij wat verle gen. We hebben een voorlichtingsavond over drugs en zo. En slaapgelegenheid is hier ook niet’. Dit laatste in antwoord aan de vrouw, die zegt zo graag even te willen rusten. Wat de brede weg niet bracht, biedt wellicht de smalle. Ze gaan een steegje door naar Het Laag. En daar daar staat een stal deur open. En terwijl er in druk-druk Bolsward wordt vergaderd, wordt voor gelicht, receptie wordt gehouden en so ciëteit, gebeurt hier in wat stro, slechts verwarmd door de lichaamstemperatuur van de beesten in alte stilte het kerst- wonder Terug naar de werkelijkheid. Dit is in derdaad een stal. U ziet het trouwens aan de ramen, aan het decor van em mers en melkbussen, aan de landbouw- wagen Voor wie Bolsward kent, zal het geen geheim zijn, dat dit „it büthüs" is van Corrie de Groot (Het Laag 34), mis schien wel de laatste stal, die Bolsward nog kent binnen de stadsmuren. Veel hebben het loodje reeds gelegd. Namen als van Dienum, Anema en anderen leven straks nog slechts in de herinne ring voort. En tenslotte kunnen we het gewoon niet laten even te wijzen op de fiets tegen de muur. Het kon wel eens een heel beroemde fiets zijn. U weet toch, dat Corrie een 25 jaar aaneen de Elfstedentocht volbracht? Nou dan’ Intussen wenst ook de schrijver van dit rubriekje alle lezers een gezegend kerst feest. De foto werd gemaakt door de heer Siemonsma, Schelte a Bolswert- straait. De Vlaamse volksschrijver Felix Tim mermans, bekend om zijn Pallieter, heeft eens een ontroerend verhaal ge schreven over „Het kindeke Jezus in Vlaanderen.” De Friese volksschrijver Barend van der Veen, ook bekend uit zijn Lyts Frysk Toaniel, situeerde het kerstgebeuren eens in het Friese Bartle- hiem. Als het dan toch in Friesland moest, was dat laatste zo gek nog niet, immers Barthlehiem is niet „het hiem van Bartie”, zoals u wellicht zou ver moeden, maar is de verbastering van Bethlehem. Het gehucht (tussen Leeu warden en Birdaard aan de Dokkumer Ee ter hoogte van Oudkerk) ontleent nl. zijn naam aan het gelijknamige vrou wenklooster dat aldaar eens werd ge vonden. Het plaatsen van het kerstgebeuren in de eigen vertrouwde omgeving, is ook wat de kinderen vaak doen. Geen won der dat ook de primitieve schilders het deden. Zo liet Breughel de volksstelllng plaats vinden in een Vlaams dorpje, be sneeuwd en met trapgevels. Tegen deze achtergrond moet u het niet vreemd vinden dat de schrijver van de ze rubriek al mijmerend in de kerstweek bij het zien van deze foto zijn fantasie even de vrije loop liet. Naast de char me, die het aloude verhaal krijgt, kan het dan ineens ook schokkend zijn. En misschien is dat maar goed ook, im mers, het echte kerstgebeuren was har de realiteit en allerminst zoetig, al heb ben de mensen zich wel beijverd dit er van te maken. Welnu dan Twee mensen naderen Bolsward. Ze komen van de Hichtumer kant, want ze wonen in het hoge noorden van Fries land. De reis was lang en zwaar. Nie mand gaf hen een lift. En dit zou toch de vrouw zo’n goed hebben gedaan, haér vooral. Via de St. Janspoort komen ze de stad binnen. Het donkert al. Ze zullen nog onderkomen moeten zoeken voor de nacht. Vroeger hadden ze hier nog fami lie, nu niet meer. Maar ze staan nog wel ingeschreven in de leenregisters en deze administratieve aangelegenheid is ook ’t doel van de reis. Ik meende dat hier vroeger een herberg was, zegt de man, als ze op de Grote Dij lakker lopen. Maar deze is er niet meer. Langs de Broerestraat komt het tweetal vermoeid maar toch blij er eindelijk te zijn, op de Snekerpoort. Ook hier was vroeger een taveerne, meent het tweetal. Nu straalt vanuit de etalage flonkerend licht. Er staan meubels, bedden ook, maar niet om op te slapen. Bij de Groene Weide houden ze halt. Ze zien hier meer men sen binnen gaan. Gelukkig! Komt u voor de hearing? vraagt de waard. Nee, nou jammer, want vanavond is hier een pro fessor om over de toekomst van de stad te praten. Ik heb het daar druk mee. Te leurgesteld keert het tweetal terug. Ze proberen het op de Nieuwmarkt. Het lukt niet. Bij de een is net vergadering. Geen plaats. Bij de ander is het kruis jassen. Geen plaats. Even verder schet tert de muziek zo luid, dat de vrouw graag wil doorlopen. Ze heeft al hoofd pijn en voelt zich niet zo goed. Ze zou zo graag willen rusten, echt rusten. In De Doele is sociëteit. Allemaal voorna me mensen. De Wijnberg straalt uitbun dig van licht. Er is een voorname recep tie. De obers hebben het druk. Even staat het tweetal in de gang. „Men moat fier Tinne om it better to krijen” leest de man. Een waar woord. Nou toe dan maar. Maar ze hebben al zo ver gelo pen. Uitgeput steekt het tweetal het Marktnlein over. Is die witte rsherterg er nog? vraagt de man aan een voorbij - echter of dit wel voldoende zal blijken te zijn. Belangrijk is daarom ook de vraag of ook de totaal opbrengst aan melk en vlees kan worden vergroot om op deze wijze tot een hogere opbrengst te komen. Hierbij speelt de melkproduk- tie per koe een belangrijke rol. Er zijn nog altijd bedrijven die een lage produk- tie per koe hebben en bedrijven waarbij de gemiddelde melkproduktie per koe boven de 5000 kg uitkomt. Ook de kostenkant mag niet uit het oog verloren gaan. Hierbij spelen vooral de kosten voor de arbeid en de mechanisa tie, de zgn. bewerkingskosten, en de bij komende voerkosten per koe een belang rijke rol. Ook in dit opzicht zijn de ver schillen van bedrijf tot bedrijf groot. Betrekkelijk lage bewerkingskosten en lage bijkomende voerkosten per liter melk zijn sterke punten om nog tot be vredigende bedrijfsresultaten te komen. Aanwijzingen hoe deze kosten liggen le ren de cijfers uit een bedrijfseconomische boekhouding. Elke boer die hieromtrent inzicht wil hebben zal over deze gege vens moeten kunnen beschikken en ze op de juiste wijze gebruiken. Het jaar 1971 loopt ten einde en aan veel zaken op het bedrijf valt thans wei nig meer te veranderen. In velerlei op- zich is het voor het graslandbedrijf zeer bevredigend verlopen. Toch zal het nog genoeg stof hebben opgeleverd om er over na te denken. Mede namens alle medewerkers van onze dienst wens ik u allen een voorspoedig 1972 toe. Sneek, 20 december 1971. H. Vogelzang *Wï

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1