Minister Biesheuvel de West naar Babe Sluw Beelden uit mijn kinderjaren 1 Prof. C. P. M. Romme, minister van staat i i 4." I llllllllUlllllllllllllllllllllilllll'Ui’i'iiiniij Ver. es» jaarwisseling donderdag 30 dec. Zilveren filmpjes BIJZONDERE VERSCHIJNING Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND lichting deradeel Bij de jaarwisseling Willy Boskovsky Jaarvergadering voor Bedrijfsvoor- Hennaar- llöe JAARGANG No. 99 DINSDAG 28 DECEMBER 1971 Wymbritseradeek Hwat haf Kerstreces Dagje ouder, korter dagje van 60 Abortus NETTENWERK Romme 75 jaar Prof. Mr. C. P. Romme is deze week 75 Biesheuvel naar de West XXXVI. sSSSVSSSSSSSWWSXVXSWWWS De beroepsvissers VKVXXXXXVW in verband met de 4e week december 1946 L aVvv Abonnementsprijs ƒ6,40 p. kwartaal (by vooruitbetaling) Giro 887926 In verband met de jaarwisse ling, verschijnt de krant van 31 december een dag eerder en wel opt 3e week december 1946 Advertentieprijs: 20 ct. per m. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Premier Biesheuvel vertelde vorige week vrfldag na afloop van het kabinetsbe- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 <05157) Administratie Bolswards Nieuwsblad zal de worden Men spreekt tegenwoordig veel q-ver mi lieuvervuiling en watervervuiling maar velen weten niet dat ook hier in de om geving van Bolsward de watervervui ling een groep mensen, beroepsvissers geheel heeft uitgeschakeld. Het vissen is een zeer oud beroep, want reeds in de Bijbel warden wij verschillende malen met dit beroep geconfronteerd. Ook de meeste van ons houden wel van vissen, allen hebben wel eens met een hengel aan de kant gestaan en velen hebben de ze „Sport” nog als hobby. Maai' in onze jongenstijd was er steeds een groepje beroepsvissers die met de visvangst hun boterham trachtten te verdienen, voor namelijk met het vangen van paling. Rondom de stad zag men overal in de vaarten de z.g. dichtzettings. De vaar ten werden hiermee ’s nachts dichtjgezet met een keernet, want de paling is een vis die steeds trekt, dat wil zeggen, over grote afstanden van de ene kant naar de andere trekt en zwemt. De vissers nu, proberen de paling te VISSER B. FABER BEZIG MET ZIJN Foto welwillend afgestaan door de heer S. Bootsma, dr. O. Postmastraat. Ik wil u nu eens iets vertellen Van een heel erg oud beroep. Dat ook in ons eigen stadje Had, een zeer markante groep, ’t Is de groep van stoere mannen Die met netten en een boot, Visten steeds in ’t koude water Voor hun dagelijks stukje brood. Wie veilig wil gaan varen. Ga nooit zonder „kompas” Iedereen heeft dee’z nodig Of men komt in ’t moeras. Voor velen bracht het droefheid, Een niet te peilen smart. Weer and’ren hadden voorspoed En blijdschap in hun hart. Daarom - voorzorg - gaan nemen, Zo. wanneer er iets komt, Iemand hulp kan verlenen, Die zich daartoe verband. Set net mear tüch op as ’t skip drage kin. Bolswards Nieuwsblad God blijft allen omringen Ook in ’t komend jaar! Met uw liefde en zegen En spaar ons voor elkaar. Workum, L. de Haan Mariënacker. ook Johs. Hollander nog lopen met zijn netje of pannetje vis om dit aan de bur gers van Bolsward af te leveren. Men viste ook wel met z.g. dobbers, dit waren blokjes hout met aan een kant een lijn waaraan een steen was gebon den en aan de andere kant een lijn met een haak of hoek zo men hier zegt. Aan de hoek werd dan een klein witvisje ge stoken en de dobbers werden ’s avomis in de grote vaarten uitgelegd en ’s mor gens heel vroeg, voordat de scheepvaart begon, weer opgehaald, liefst met een dikke paling er aan. Voor deze manier van vissen moest men een aparte ver gunning hebben van het domeinkantoor van Sneek, dit kostte toendertijd 3 gul den en dan mocht men in die omgeving zijn geluk beproeven. De vaarwaters rondom onze gemeente werden verpacht aan de meest biedenden, voor een bedrag dat varieerde van 10 tot 60 gulden kreeg men dan het bedoelde stuk toegewezen. Men viste ook wel met een z.g. „totebel” dit was een net dat men op de bodem liet zakken en dan met een speciale kruisboog kon ophalen, men viste daar mee op kleine visjes die men met het vissen met dobbers en voor het snoeken moest gebruiken. Een van de oudste vissers die ik heb ge kend was visser Sjoerd Draaisma, hij woonde bij de grote kerk in het straatje dat naar de Kampen gaat en had zijn boten en netten meest gedeponeerd aan het hoge bolwerk, later is hij verhuisd naar de Harlingerstraat, het laatste huis rechts waar ook zijn zoon Anne langen tijd heeft gewoond voor hij naar de klei ne Hoogstraat is gegaan. Bij de gleibak- kerij thans wasserij Florence woonde B. Visser ook een zeer oude gediende en ook woonde daar visser Pee Nota en in het zelfde huis later zijn zoon Piet Nota, bij velen nog wel bekend. De heer H. Buik- stra een der laatste der momkanen woont nog in deze buurt in het huis van de vroegere hellingbaas. Bij de voormalige pannenfabrieik woonde visser A. Draaisma. die meest zijn net ten had staan aan de Leeuwardervaart en ook de kloostervaart was een goed „bitersplak”. Ook woonden aan de noordkant nog de vissers van Velsen en Johs.Draaisma. Verder woonde Joh. Hollander in de kerkstraat bij het weeshuis en J. Wie- linga met zijn broer W. Wielinga eerst ook in de Kerkstraat en later in de klei ne Hoogstraat. Dan was er nog een vis ser B. Faber; de visser A. Draaisma die ik reeds eerder heb genoemd woonde eerst ais brugwachter op de eerste Tille, Hollanderzet waar hij bij en naast de brug zijn keernet had en zijn fuiken. Ziezo, nu heb ik ze allemaal wel ge noemd, deze groep nijvere mannen wa ren bekende figuren in ons stadsbeeld en nu is deze tak van bedrijvigheid ge heel onmogelijk gemaakt en verdwenen door de vervuiling van het water wat nergens zo erg is als hier, rondom Bols ward. De fabrieken hebben dit op hun geweten. Gelukkig zijn er nog- plaatsen waar wel vis word gevangen en de lief hebbers van gerookte paling en van zou te of zure haringen, schelvis, schol of makreel kunnen op de Snekerstraat te recht. Tot schrijfs. A dc J. Berichten en advertenties voor dit nummer moeten vóór woensdagmorgen 10 uur binnen zijn. Zo is nu eenmaal het leven. ’t Brengt rouw en vreugde mee. Ook kan het geweldig stormen Op de wijde levens zee. raad dat hij eind januari een bezoek zal brengen aan Suriname en de Nederland se Antillen. Hij wil oriënterende gesprekken voeren met regeerders en politici. Het is tra ditie geworden dat een nieuwe Neder landse minister-president na enige tijd naar de West reist om eens kennis te maken. Premier Biesheuvel zal, zo ver telde hij, van de gelegenheid gebruik maken om ook over het onafhankelijk heidsstreven te praten. De Tweede Kamer is nu met kerstreces. In de tweede helft van januari behandeling van de begroting voortgezet. b) idem zonder vaste werkkracht, c) idem, in grotere aanpas, met 50 koeien. Een zeer leerzaam en verhelderend over zicht met veel gedetailleerd cijfermate riaal. Het is ondoenlijk om in een ver slag, dat binnen de perken blijft de ge stelde cijfers geheel over te nemen. Ge deeltelijke overname beginnen we ook niet aan, dit zou wazigheid en onduide lijkheid van deze op zichzelf in haar to taliteit klare statistiek met zich mee brengen en daar is geen enkele belang- stelende lezer mee gediend. Spr. ver mocht met bewijzen te staven dat een grotere aanpas (c) het meest effectief was. d.w.z. de beste bedrijfsresultaten waarborgde, of deze aanpas voor elke veehouder te realiseren zal zijn blijft ech ter de vraag. De heer De Boer leverde met zijn lezing een prima werkstuk, dat zeker op de aanwezigen indruk maakte. Uit het lé ven gegrepen, ek üt myn hert gegrepen liet de voorz. zich ontvailiien. Er volgde nog een geanimeerde gedachtenwisse- linig, in hoofdzaak over de mogelijkhe den tot aanpassing, zoals spr. deze had gepropageerd en geadviseerd. Voorzitter Klijnstra bood de Sneker bedrijfsexport als blijk van waardering voor diens voor lichting, een surprise aan. Hij betrok in zijn dankwoord eveneens de activiteit van de heer Posthumus, waarover allen vol lof konden zijn en inderdaad waren. „Haldt nou mar op” repliceerde de be trokkene. De klok had inmiddels 12 ge slagen. „Uit dy froulju mar efkes mei de jirpels wachtsje, dit is hjir folie be- langriker” vond Klijnstra. Hij durfde echter de wachttijd ook weer niet te lang te maken en aldus tegen half één „aliegear wol thus en in smaeklik miel”. Buiten klonk een aarzelend zonnetje door ’t wolkengrijs. Een metereologische illustratie van het. op de jaarvergade ring getekende bedrijfsbeeld, anno '71. werk op de grammofoonplaat toege voegd. Met de LP „Galaconcert in We nen” die uit bekende Strauss-composi- Rijks- en gemeenteambtenaren jaar en ouder mogen - als hun directe chefs ermeer akkoord gaan - een half uur minder per dag werken. Minister Geertsema van Binnenlandse Zaken heeft dit meegedeeid aan de mi nisters en aan de gemeentebesturen. De regeling geldt niet voor militairen of voor onderwijzend personeel. De bekorting van de dagelijkse werktijd kan worden verkregen door verlenging van de middagpauze of door de werktijd s middags een half uur eerder te beëin digen. Volgens minister Geertsema neemt de belastbaarheid van de gemid delde mens af naarmate hij ouder wordt. jaar geworden. Hij is door de koningin benoemd tot Minister van Staat. Een ere titel, die als een beloning moet worden gezien voor het vele werk dat deze po liticus na de oorlog voor Nederland ver richt heeft. Prof. Romme was tot 1961 fractievoorzitter van de KVP in de 2e Kamer. Hij was de grote man op de ach tergrond, die heel wat regeringen over eind heeft gehouden. Ook na zijn af scheid in de Tweede Kamer (om gezond heidsredenen) bleef Prof. Romme regel matig op de achtergrond adviseren over moeilijke politieke problemen. Tot deze week is hij lid van de Raad van State geweest. In verband met zijn hoge leef tijd heeft hij daar nu afscheid van ge nomen. De ministerraad heeft vorige week nog geen overeenstemming kunnen bereiken over het nieuwe wetsontwerp op de abortus. Dit ontwerp wijkt af van de af spraken, die tijdens de formatie zijn ge maakt. Minister Van Agt (Justitie) heeft voorgesteld om niet een heel des kundigenteam in te schakelen bij het of een abortus moet worden toegepast, maar hiervoor in de plaats minimaal 2 artsen. Het kabinet zal in januari het voorstel opnieuw bespreken. In hotel Seerden te Wommels kwamen woensdagmorgen een kleine 40 veehou ders bijeen, leden van bovengenoemde vereniging, die haar algemene jaarlijkse ledenvergadering hield. Voorz. Feite Klijnstra uit Kubaard gaf in zijn ope ningswoord een vrij uitvoerige en gede tailleerde beschouwing over de heden daagse situatie in de agrarische sector. Samenvatting: wel enkele lichtpunten maar 'nog lang geen onbewolkte lucht. De heer Posthumus, voorlichtingsambte naar leverde een verslag dat alle aan wezigen wel moest aanspreken. Hij ging de activiteiten der vereniging in 1971 haast als een reisgids na. Er wordt ge woonlijk per seizoen een keer of vier vergaderd, bij toerbeurt in verschillende dorpen, ’t bezoek was vrij stabiel, om en bij de 40. Verder tracht men iets op te strijken van buitenaf. Hiervoor dienden de excursies, waarvan die van vorige nazomer veel deelname en ook waarde ring opbraeht. Spr. gaf een beschrijving van ’t bestuursbezoek aan een bedrijf te Milligen, sober van opzet, een manifes tatie „hwert it mei ta kin” de financi ële resultaten van genoemd bedrijf ble ken erg mee te vallen. De penningmees ter der vereniging, boer Feenstra te Wommels, mocht niet mopperen, in kas bevind zich nog een behoorlijk batig sal do. „In bytsje minder as forliné jier, mar dat is net sa slim” aldus zijn éigen com mentaar. De kascommissieleden (Nauta en Fokkema) verklaarden alles in goede orde te hebben bevonden. Een pluimpje voor Feenstra. In ’t bestuur trad enige O Baarderadeeltocht en Hennaarderadeel tocht verreden. Jac. Wijnia van Edens kwam bij de laatste tocht als eerste In het pand Dijkstraat 10, waar voor heen de meubelzaak van Praamsma was gevestigd heeft de heer L. J. de Haan thans een showroom ingericht voor electro-sanitair, gas, radio enz. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Bijna is 't jaar verstreken, ’t Oude wegstervend jaar. Nog maar enkele dagen En ’t nieuwe staat weer klaar vangen in de z.g. fuiken, een stel netten waar de vis in zwemt maar niet weer uit kan komen. Met het keernet dat van oever tot oever wordt gespannen, wordt de paling de weg af gesneden en van lie verlee beland men in de fuiken die de visserman ’s morgens in de vroegte leeg haalt. De visser die zo’n keernet in de vaart heeft staan moet natuurlijk daarbij ’s nachts de wacht houden, de schepen en boten mogen niet worden belemmerd in hun doorgang en daarom heeft de visser in het midden van het keernet een gedeelte, het z.g. middennet dat hij kan laten strijken of zinken om de scheep vaart door te laten, een lamp of lantaarn moet de schipper verwittigen dat hij een dichtzet nadert, een stoot op de hoorn is dan meestal voldoende om dë visser uit zijn slaapje of droom te helpen en het net te doen strijken. De schipper kon dan doorvaren en met een „goeden avond” als groet gaat de schipper verder en de visser weer in zijn hol. Dat hol was in de meeste gevallen het bootje van de visser die hierop een huif had gezet en een paar deurtjes er voor, in dat primitieve kajuitje had hij dan meest een petroleumstel met een keteltje koffie voor de warmte en voor een warme slok. Ook waren er wel van deze vissers die een hokje op de wal hadden staan en vandaar uit het keer net bedienden en ook enkele woonden bij hun netten in een woonark zoals de heer de Haas uit Tjerkwerd, die kon uit zijn woning de passerende schepen doorla ten. De meest geschikte tijd voor deze palingvangerij was de herfst, als de mo lens begonnen te malen en met het over tollige water de paling deed trekken, dan was de beste tijd aangebroken. Ik heb mij laten vertellen dat er dan wel eens een topvangst werd gedaan van honderd pond in de zes fuiken die bij de dichtzetting waren geplaatst, maar er waren ook andere dagen. De paling werd meest verkocht aan de paling-grossiers van Heeg, deze kwamen dan met hun motorboten regelmatig langs de vissers om hun van de buit te ontlasten; in de motorboot werd de pa ling dan gewogen en bekeken, verkocht en overgeladen. Er waren toendertijd twee die regelmatig door Bolsward gin gen, namelijk de boot van Lankhorst en die van Netten. Ook in de stad werd wel wat paling verkocht door Wielinga die een, winkel had in de Kerkstraat en A. Draaisma die eerst aan de Harlinger straat een winkel had en later aan de kleine Hoogstraat, ook Wielinga heeft daar nog een tijd gewoond, maar ik zie Op de le krystdei waerd troch de Fryske Krite opfierd „Der moat in ein oan komme fan F. v. d. Bij. It earste bldriuw gyng, it twadde wie minder, it léste wie hielendal neat. - De datum van de Elfstedentocht en wed strijd is thans vastgesteld op 28 dec. Slechts op enkele plaatsen moet het ijs nog wat sterker worden. De ook in Nederland zeer bekende vio- list-dirigent van de Wiener Philharmo- I ties bestaat, bewijst deze nu zestigjari- aan, direct gevolgd door Jan Oosterha- niker Willy Boskovsky heeft aan zijn i ge violist opnieuw over bijzondere muzi- ven en Wierd Wijnia. rijk gevarieerde repertoire een opvallend kale kwaliteiten te beschikken. Het jaar 1946 spoed ten einde. In col lectieve zin genomen moet het jaar 1946 het jaar der teleurstelling heeten. Dit geldt zowel in nationaal als in in ternationaal opzicht. wijziging in. De heer P. Bakker uit Bo- zum wenste niet meer in aanmerking te komen. Voor hem werd gekozen Pier Bonsma sr. „Dy is der cars altyd, fan- moarn tafallich net" merkte de voorz. op. Men verwachtte dat Bonsma zijn be noeming wel zou aanvaarden. Bakker kreeg een spontaan dankwoord mee, voor alles wat hij in een bestuursperiode van vijf jaar voor de vereniging had ge presteerd „in goeie krêft”. Na de koffiepauze volgde een interes sante lezing van de heer Jelle A. de Boer bedrijfstakdeskundige te Sneek. Hij be handelde het onderwerp: Welke moge lijkheden tot bedrijfsontwikkeling? 't Betoog concentreerde zich vooral om de vraag of voortzetting van het bedrijf in zijn huidige vorm, wenselijk is, moet dit worden aangepast, zo ja, welke in vloed heeft practische aanpassing dan op het bedrijfsresultaat? De heer De Boer begon met een algemeen beeld, zo als dit zich momenteel voordoet en mo gelijk in de toekomst zal ontwikkelen. De bedrijfsbeheerder wordt geconfron teerd met een chronische kostenstijging, vooral de loonfactor speelt in deze een primaire rol. Het inkomen verkregen uit arbeid van de boer, zakte de laatste ja- ren, deze daling zal zich, gezien de loon-' ontwikkelingen, vermoedelijk voortzet ten en 't is steeds moeilijker de kosten stijging op te vangen. Wel mag gezegd dat de perspectieven, globaal genomen, iets gunstiger zijn, de veeprijzen b.v. ge ven moed. Men mocht ook profiteren voor de boeren zeer gunstige zomer '71, voor wat betreft de oogst. Spr. ontleedde vervolgens een statistiek door hem opgesteld, ontleend aan de bedrijfseconomische boekhoudingen en de begroting over een periode van drie jaar. 't Betrof hier een klei-bedrijf van circa 30 h.a., beheerd door een boer van middelbare leeftijd (anoniem). Indeling als volgt: a) bedrijf met vaste arbeider, Zo vlak voor de feestelijke kerstdagen is er nog enig leven ontstaan in de politieke partijenbrouwerij. Oorzaak hiervan was een wat on gelukkige uitlating van PvdA-bestuurder Marcel van Dam (de Vara- onbudsnian), die op een bijeenkomst in Utrecht vertelde dat hij de KVP eigenlijk helemaal niet zo’n onaardige partij vond. Het bestuur van de Party van de Arbeid kwam haastig bijeen want er zijn nog altijd heel wat socialisten die de KVP nog niet willen vergeven wat er in de nacht van Schmelzer (de val van het Kabinet Cais) is,ge beurd. Het PvdA-bestuur verklaarde dan ook begin deze week dat het op dit moment helemaal niets voelt voor avances in de richting van de KVP. Het wil alleen samenwerking als de KVP tegemoet komt aan de eis, dat vooraf bindende afspraken worden gemaakt, over een vooruitstrevend regeringsprogramma. De PvdA blijft nu verder werken aan versterking van de progressieve samenwerking met D’66 en PPR, vetelde een socialistische woordvoerder. - n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1