Bolsward groeide 1971 minder Gahe Shpoar m verwacht dan was de week De foto van I Subjectief geschrijf in plaatselijk blad gehekeld Nieuwe aanwinsten Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gouden filmpjes üs hjoed to sizzen s! STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND LI DONDERDAG 30 DEC. 1971 110e JAARGANG No. 100 Wymbrüseradeel. RAADSVERSLAG BOLSWARD: Hwat hat de raad geen bezwaren. Stadsstreng Schoolzaken Afbraak Bevordering Sportveldencommissie Gelukwensen Benoemingen Stichting Woningbouw Bolsward. Centraal woonwagenkamp Kleuterscholen Hondenbelasting Oudejaarsrede BIBLIOTHEEK BOLSWARD Wijziging legesverordening De Geldlening werd de verhoging Voorbereidingsbesluit Woonschepen Aankoop Boterstraat 3. Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Intercommunaal Gasbedrijf Westergo. Benoeming voogd St Anthony Gasthuis Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bij het punt mededelingen werden nog maals gelukwensen gesproken aan het adres van wethouder Wielsma wegens z(jn 25-jarig huwelijksfeest en aan dat van de heer Rooda wegens de geboorte van z(jn tweeling. Ingekomen stukken en mededelingen. De raad had geen moeite met het kopen van de heer J. van der Werf, Boterstraat 3 te Bolsward, het woonhuis met erf en stenen muur, plaatselijk bekend Boter straat 3 te Bolsward. Tot de koop werd bij hamerslag besloten. Ook de verpachting van landerijen (zie ons voorbericht in he+ vorig nummer) op momenteel ƒ0.05 per inwoner, offer moet worden gebracht. Overdracht gedeelte Workumervaart aan Rijk De raad besloot unaniem de heer Adria- nus van Wijnen, geboren 4 augustus 1919 te Zaltlbommel, opzichter-C in vaste dienst bij de plantsoenendienst, met in gang van 1 januari 1972 te bevorderen tot opzichter-B bij de plantsoenendienst en de heer Hermanns Jan van der Zee, geboren op 10 november 1922 te Har lingen, technisch ambtenaar in vaste dienst bij gemeentewerken, met ingang van 1 januari 1972 te bevorderen tot technisch ambtenaar le klasse. Het betreft hier: a. terprestanten, gelegen tussen de wa tertoren en de boerderij bewoond door de heer A. B. Bos, Mameweg 11; b. huisterp, waarop de Mamestate is gebouwd, welke momenteel wordt be woond door de heer J. T. Heeres, plaat selijk bekend Mameweg 23; c. terprestanten, waarop de boerderijen De aanschaf van diverse leer- en hulp middelen voor de CVO gaf geen moei lijkheden, evenmin als een crediet voor de openbare lagere school, idem bij een later punt betreffende zonweringen. Benoemd als vertegenwoordiger in Wes tergo werd de heer J. M. A. Mulder, burgemeester en als plaatsvervanger de heer W. Wielsma, wethouder. zijn gebouwd welke bewoond worden door de heren A. T. Fokkema en S. Het- tinga, plaatselijk bekend respectievelijk Mameweg 4 en 6 (Lonjé); d. terprestanten, waarop de boerderij be woond door de heer D. Elzinga, is ge bouwd, plaatselijk bekend Cnossenlaan 3 e. terp, gelegen ten noordoosten van de boerderij bewoond door de heer S. Hoek stra groot Equard f. terprestant, waarop de boerderijen zijn gebouwd die bewoond worden door de heren F. Dooper en N. J. Hettinga, pi. bekend Laad en Zaad, resp. 1 en 2. De hear E. S. de Jong miende: Se kom- me mei it salt as it aei op is. De hear Tilstra frege oft it ek swierrichheden joech by de realisearring fan fitwrei- dinigsplannen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ültg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 f05157) ge ver streks spoedt het jaar ten einde en het is niet meer. Het laat een leegte achter. In dat opzicht ta dit een goede oude- jaarsfoto, want ook dit geveltje (ar chieffoto Wijma) is niet meer. Wij her inneren ons nog als de dag van giste ren, hoe tijdens een B en W-vergadering een zware storm woedde en er levens gevaar bestond. Die middag was er druk telefonisch contact tussen het gemeente bestuur en de eigenaar. Hoewel het een It léste himd sitte gjin büsen yn. Deze mogen voortaan (behoudens ont heffing) alleen maar liggen bij ’t Kruis water. Voortaan is verschuldigd voor: 1. een ligplaats, waarbij ter plaatse van gemeentewege voorzieningen zijn getrof fen, per kalenderjaar f 200, 2. een ligplaats, voor het innemen waar van door burgemeester en wethouders ontheffing is verleend op grond van ar- In de vacature Besturen Hendrik Nan- neshof en Katrijn Epesstichting (perio diek aftreden van de heer J. Kuiken) werd deze herbenoemd met 7 stemmen. De heer P. J. Fennema, de tegencandi- daat verenigde 4 stemmen op zich. Te rekenen met ingang van 1 augustus werd benoemd in vaste dienst de heer Marten van der Meer, geboren 3 april 1922, wonende te Bolsward, Dr. Obe Postmastraat 2, als concierge van de voormalige openbare school voor m.a.v.o In feite betrof het hier ’n formele kwes tie die dan ook geen enkele moeilijkheid opleverde. tikel 31c, 2e lid, der Algemene Politie verordening, en waarbij ter plaatse geen dan wel geringe voorzieningen zijn ge troffen, per kalenderjaar f 100, Dit laatste viel de heer De Jong wat rauw op het lijf. Toen de voorzitter mee deelde dat dit reeds in de loop van dit jaar was afgesproken, was hij gerustge steld. Deze verordening wordt geacht in wer king te zijn getreden per 1 juli 1971. Het was me de „fitsetter” wel, een 27 punten tellende agenda, waar na nog de ceremonie van de jaarsluiting. Toch kwam de verrassing aan het eind van de vergadering. Wat nooit eerder gebeurde werd nu een feit, de heer Borggreve (VVD) kwam aan het eind van de vergadering met een vraag, waarop hij een antwoord wenste. Hij wilde weten of met name het geschrijf van de heer De Haas wel objectief was, temeer nu het de indruk wekte een verslag te zjjn. De voorzitter antwoordde dat het geen juiste weergave was van de sfeer op de goed geslaagde hearing. Een kwalijke zaak bovendien nu het artikel was opgemaakt als een verslag. Het gaf bepaald geen juiste weergave en geen duidelijke voorstelling van zaken. Het was ook beledigend voor de stedebouwkundige. Een troost aldus burge meester Mulder: Aan de (penne)vruchten kent men de boom. De sportfederatie heeft ons, nadat de sportverenigingen in de gelegenheid zijn gesteld kandidaten voor te dragen, een met algemene stemmen opgemaakte aanbeveling ter vervulling van de va- tkaure, doen toekomen: le de heer A. E. Ruiter, L. J. Timmerstraat 40; 2 de heer L. Breeuwsma, Michiel Elgersmastraat 4. De heer Ruiter werd gekozen met 12 van de 13 stemmen. De openbare leeszaal zal in het defini tieve gebouw op 2 jan. a.s. worden ge opend. Tot congierges zijn benoemd de dames A. en J. Nawijn, terwijl ze te vens zijn aangesteld als bibliothecares sen. Uit de voordracht 1 drs. Th. J. Menger, 2 drs. B. S. Postma werd eerstgenoemde met 10 stemmen herbenoemd. De heer Postma kreeg 3 stemmen. Met op 1 na algemene stemmen werd de heer S. Siegersma, Gysbert Japicx- laan 16 herbenoemd tot bestuurslid in de Stichting Woningbouw. De hondenbelasting wordt ongeacht of het een luxe hond, jachthond, waakhond of schoothond is voortaan f 30,per jaar. De heer Rooda vond dit bedrag voor eenzamen en bejaarden, die in het dier een vriend vinden en er gezelligheid aan beleven, veel te duur. De heer Van Dalen zou er zelfs voor voelen de hon denbelasting geheel af te schaffen, om dat de controle zo duur wordt. De voor zitter betoogde dat hondenvuil veel on gerief veroorzaakt. aan de heer H. Witteveen, Snekervaart 9 te Bolsward en aan de heer P. Andela, Ridderdijk 15 te Hartwerd ontmoette bij raad besloot te verkopen aan het Rijk een gedeelte van de Workumer vaart, groot 8.35 are, voor de som van ƒ1,-. De heer Battinga sputterde aanvanke lijk wat tegen. Hij wilde de voorwaarde stellen aan Rijkswaterstaat dan de dui ker onder de dubbelbaansweg doortrekt (einde WorkumertrekvaartSchiphui- zen). De voorzitter legde uit, dat dit geen zin heeft, omdat hier geen trek staat en de duiker toch dicht zou slibben. Ook de deelname aan de centrale rege ling voor het woonwagenkamp haalde zonder kleerscheuren de eindstreep. De voorzitter gaf een goed college over de verschillende soorten woonwagenbewo ners, w.o. ook wel bonafide. Mevr. Hil gers noemde hem een groot optimist te menen, dat het in Smallingerland op rolletjes zou gaan. De heer Brattinga mistte te veel de mens (d.i. de woonwa genbewoner) in het overleg. Het is - zo werd wel duidelijk - de bedoeling het de De voorzitter lichtte ook toe, dat B en W zich voorstelde het door de raad voor afbraak gekochte boerderijtje van wed. Hoekstra inderdaad af te breken. De wed. Hoekstra heeft een andere woning geaccepteerd, het boerderijtje zou veel te dicht staan op het te bouwen bejaar den centrum (6 i 7 hoog) en ligt onder peil. Het zou wegzakken in de ophoging er rondom. Dit neemt niet weg, dat de suggestie de boerderij te behouden (op de hearing gedaan) door B en W serieus is geno men. Naar aanleiding van het verzoek van de Gereformeerde Stichting voor Gezins verzorging en Maatschappelijk Werk in de Klassis Sneek e.o. betreffende sub sidiëring van de sectie Maatschappelijk Werk van deze Stichting, i.vjn. ingaan de het jaar 1969 uitgeoefend maatschap pelijk werk in de gemeente Bolsward; besloot de raad na ampele overweging aan de Stichting met ingang van het jaar 1969 een subsidie toe te kennen in de salaris- en apparaatskosten volgens de normen van de Rijkssubsidieregeling voor het algemeen maatschappelijk werk, en wel overeenkomstig de verde ling naar het aantal zielen van de aan gesloten kerken in het werkgebied der Stichting. Dit laatste gaf aanvankelijk wat moei lijkheden, immers ook aan niet gerefor meerden wordt wel hulp verleend. Ook vond mevr. Hilgers het vreemd, dat de subsidie reeds in 1969 moest ingaan. De heer Palstra meende dat er van de zijde van ORM naar wordt gestreefd meer tot een gezamelijke aanpak te komen. het stedelijk M. Spitter van Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de heer D. Elzinga betref fende afkoop van maalgelden. Er werd voorgesteld dit in handen te stellen van het college om advies. Afwikkeling van het destijds door de heer Elzinga gedane verzoek is ver traagd omdat vooral door de aanleg van rijksweg 43 er een aanzienlijke wijziging in de waterlopen is gebracht. Tevens zal ten aanzien van de stadspolder voor het bestemmingsplan Parkplan onttrok ken gronden een regeling moeten wor den getroffen. Hierover zijn al een aan tal besprekingen gevoerd, maar deze materie kan nog niet worden afgerond. Teneinde in beide gevallen een eenslui dend standpunt te kunnen innemen en de raad een voorstel terzake te doen wil B en W voorkomen dat de op gang zijn de besprekingen eerst dienen te worden afgerond. De hear E. S. de Jong mient dat de hear Elzinga al yn 1967 skreaun hat. As der nea in antwurd kommen is, kin hy B en W gjin heech sifer jaen ynsake de kom- munikaesje. De voorzitter zegt dat er wel contacten zijn geweest. De onderhandelingen met het rijk en met de stadspolder zijn ui terst moeizaam. Daar is het wachten op. De heer van Dalen moest even een ge heugensteuntje hebben. Hij vroeg waar voor B en W de subsidie aan Beatrix- oord hadden opgeschort. De voorzitter herinnerde hem eraan, dat hij daar zelf mee toe had beslaten, n.l. in de begro- tingsvergadering. beschermd monument was, werd als noodmaatregel toch besloten het geval om te halen. Het pand was al niet best meer. De rotte kies was getrokken, maar er is nog steeds geen stifttand voor in de plaats gekomen. De gapende wond bleef. Dit geveltje wordt besproken in het artikel over ijzerhandel Van der Meulen, die hier eerst was gevestigd en nu definitief uit Bolsward gaat verdwij nen. (zie Bolsward in mijn kinderjaren). 89 huwelijken vorig jaar werden er nu 133 gesloten, een rekord aantal! De woningbouw nam toe, zoals iik reeds zei, maar dan in kwantitatieve zin. De 24 premiewoningen 56 flatwoningen in Parkplan II kwamen gereed, alsmede een 61 tal woningen in Eekwerd. In aanbouw zijn nog 198 woningen in Eek werd, te bouwen door de woningstich ting. Grote zorgen baart ons de woningbouw in kwalitatieve zin. De stijging van grond- en bouwkosten neemt zulke vor men aan, dat èn de woningstichting èn het gemeentebestuur niet meer weten, hoe zij betaalbare woningen kunnen bouwen voor mensen waarvoor deze wo ningen primair bedoeld zijn. Vooralsnog zien wij als enige oplossing de door stroming. Vandaar, dat de bouw van ’n beperkt aantal duurdere premiewonin gen overwogen zou moeten worden. Bij het gereedkomen hiervan zou een drin gend beroep op een aantal burgers ge daan moeten worden om een sociale daad te stellen door te verhuizen naar die duurdere woningen. Het aantal ingeschreven woningzoeken den bedraagt eind dit jaar 288. Er wer den door de woningcommissie 276 wo ningen toegewezen, waaronder 34 voor oorlogse woningen, 74 na-oorlogse wo ningen, 25 flatwoningen in Noord II en 143 nieuw gereedgekomen woningen, waaronder de flat in Parkplan II. Met de 198 in aanbouw zijnde woningen isi Eekwerd zal weer een flink aantal gezinnen geholpen kunnen worden. Het bouwteam beraadt zich reeds over de bouwplannen voor 1972. Ook de particu liere woningbouw gaat, zij het in een langzamer tempo, wel door, t.w. 16 vrije sectorbouw gereed nog 10 in aan bouw. Om de natuurlijke groei, die Bolsward vertoont, niet af te remmen zal zo snel mogelijk gewerkt worden aan Eekwerd II. De grond- en bouwkosten zullen one dwingen tot een keuze tussen wenselijk heden en wat sociaal verantwoord is. De sociale woningbouw wordt ook in Bols ward een haast onoplosbaar probleem. Er werden in het afgelopen jaar 97 bouwvergunningen verleend, waaronder 39 met premie voor woningverbetering. Hieronder bevonden zich 26, waarbij pri- vaattonnen worden vervangen door clo sets. Om mijn verhaal niet te lang te maken, wil ik nog slechts op één punt ingaan wat de personele bezetting betreft. De politie maakte een crisisjaar door. Te gelijkertijd werd men gekonfronteerd met een groot aantal nare zaken. Nu met ingang van het nieuwe jaar het aantal politiemannen tot een redelijker aantal wordt opgevoerd, zal aan zaken van openbare orde weer meer aandacht kunnen worden besteed. Ik denk hierbij met name aan sluitingsuren, verkeer e.d. In het komende jaar zal door ad viezen van de daartoe ingeste 1de ver- keerscommissie en de kontrolie het ver keer in betere banen moeten worden ge leid. Voorstellen zullen u hieromtrent nader bereiken. Voor wat 1971 betreft, dank aan allen, die meegewerkt hebben aan het welzijn van Bolsward en haar bewoners. Moge het jaar 1972 een zegenrijk jaar worden en mogen wij van 1971 afscheid nemen met een gevoel van dankbaarheid, voor alles wat wij aan goeds ontvingen. Deze rede werd namens de raad beant woord door het oudste raadslid, de heer E. S. de Jong. Aan het slot van de vergadering sprak de voorzitter de volgende oudejaarsrede uit: Mevrouw, mijne heren, leden van de raad. „Het begin van de stoot vooruit”, zoals ik het jaar 1970 in de oudejaarsrede vo rig jaar typeerde, wettigde de verwach ting, dat 1971 een voortzetting zou ge ven van de vooruitgang van Bolsward. Dit is bewaarheid geworden. Tegenover een vestigingsoverschot van 13 personen in 1969, van 78 personen in 1970, is dit aantal voor 1971 103 personen. Uit een oogpunt van bevolkingsgroei van onze stad is het teleurstellend, dat tegenover de groei van het vestigings overschot een beduidende daling te kon- stateren valt van het geboorteoverschot. Tegenover 77 in 1970 bedraagt het ge boorteoverschot in 1971 slechts 41 per sonen. Met een aan vangs cijfer van 9402 zullen wij dit jaar met 9550 inwoners eindigen. Eerlijk gezegd een kleiner aan tal dan ik in het begin van dit jaar had gehoopt, mede gezien de toenemende wonningbouw in Bolsward. Er werden 167 kinderen geboren, en wij verloren 126 inwoners door overlijden. Tegenover Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeél, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum m 4e week december 1921 De leges (vergoeding voor bewezen diensten) gaan ook drastisch omhoog. Als sprekend voorbeeld: De huwelijks voltrekking gaat van f 50,naar f75, terwijl het bedrag van f 150,— wordt vervangen door f 200, De heer Brattinga wilde maar gratis laten trouwen. De voorzitter zei, dat dit kan nl. op maandagmorgen. Overigens: als alle gemaakte kosten zouden moeten worden berekend, wel 200 300%. plaatselijke woonwagenkamp aan Mameweg op te ruimen. De Friese ge meenten zullen aan het project samen ƒ21.000,- moeten betalen, maar dit aan deel zal wel hoger worden. Het komt neer Dit i De raad besloot vervolgens de heer J. B. Kooistra het recht van toegang te verlenen tot het terrein gelegen ten noordoosten van diens aan het Stads streng gelegen veestalling; het boven omschreven gedeelte van het Stads streng te onttrekken aan het apenbaar verkeer. Met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te ’s-Gravenhage werd aan gegaan een geldlening groot f 524.000, tegen de koers van 99%%. 1. Pret. 3. Prot. Nieuwe dirigent van korps is de heer J. Leeuwarden. Vrienden en verraders. E. Anthony. Spionageroman over de Engelse en Oost Duitse inlichtingendienst. Wrakhout. S. Debroey. De voorge schiedenis en het proces van een nozem beschuldigd van moord op een man in een bar in de Antwerpse stationswijk. De val van zijne excellentie minister plas. M. Gijsen. Een jonge ambitieuze „selfmade man” komt via allerlei ma chinaties op een ministerspost terecht, maar wordt door zijn eigen domme stre ken tenslotte ten val gebracht. Terug uit de hel. A. Murphy. Oogge tuigenverslag van de strijd der gealli eerden op Scilië en in Frankrijk waarbij de nadruk wordt gelegd op de onderlin ge kameraadschap der soldaten. Het sterven van een lange dag. J. Rechy. Een jonge man, beschuldigd van ontucht in een park en geremd door een zieke moeder, die hem tracht vast te houden, vecht om zichzelf te blijven en zijn door omstandigheden bedreigde be staan te redden. De raad besloot bij acclamatie de vraagde voorschotten voor 1972 te lenen en vast te stellen op de volgende bedragen: 1. Exploitatievergoeding: a. per lokaal: I. R. K. kleuterschool f 16.740,2. Prot. „De Paddestoel” f 8.370,—, 3. Prot. „Hummelhof” f 8.370, b. per kleuter: 1. R.K. kleuterschool f 5.337,60, 2. Prot. „De Paddestoel” f 3.947,60, 3. Prot. „Hummelhof” f 3.725,20. II. Vergoeding voor stichtingskosten (eerste inrichting): Prot. kleuterschool „De Paddestoel” f 8.640,Prot. kleu terschool „Hummelhof” f 8.977,50. III. Vergoeding brandassurantie. 1. RK kleuterschool f 52, 2. Prot. „De Padde stoel” f 31,3. Prot. „Hummelhof” f 31,—. De gemeenteontvanger heeft het ge meentebestuur verzocht hem een kan toor beschikbaar te stellen. Het kantoor van de vroegere bank van lening zal hiervoor worden bestemd. De vergoe ding van f 150 aan de ontvanger voor kantoor vervalt dan. Het urinoir in de steeg die toegang tot het kantoor geeft wordt verwijderd. Op 2 kerstdag gaf het chr. gemengd koor onder leiding van de heer K. de Vries een uitvoering in de Geref. kerk aan de Nieuwe Hofstraat. Zeer weife lend werd het welkom ingezet. Het stuk klonk op verschillende plaatsen hin derlijk onzuiver. Trouwens alle koor- nummers stonden in het teken van vals zingen en „zakken”. De sopraansolis- te zong verdienstelijk. Ps. 103 kwam er echter verschrikkelijk af. Het slotkoor was afschuwelijk vals. Op verzoek wer den nog een paar extra nummers ge zongen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1