afscheid nam van Romanprizen K.F.F.B. foar mefr d. Werf Lootsma en v BaöeSkroap „Tj. d. J „De Martinytoer r J ■h 1181 95 99 Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllll iSw Hwat hat I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1 I lie JAARG ANG No. 1 DINSDAG 4 JANUARI 1972 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. üs hjoed to sizzen Jong pnblyk Attraksjes Boekje oer it forset Adviesprijs Komanpriisfraech Mefrou Spaanderman bïtocht 21,57 Adviesprijs Bernebibel foar Beatrix Wurk oan ’e winkel NIJ JIER LEIT FOAR VS IN Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tanet Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs 6.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De heer L. Rooda benoemd tot stadstim merman. De raad van Bolsward besluit een nieuw jaarsgroet te zenden naar „de jongens in Indië”. Wiere wurden: Hynders, dy’t de hjou- wer fortsjinje, krije dy ornaris net. Hardrijderij voor paren te Oosterlittens. Ie prijs: f 12,G. Dijkstra Oosterlittens en mevr. Tj. Jouwsma-Runia, Winsum. Voor de Regionale omroep sprak ds. G. J. A. Bouma over het onderwerp „Ver- hooging van de pacht”. De heugelijke gebeurtenis te Soestdijk wordt half febr. verwacht. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 105157) le w eek januari 1947 Der wiene ek lokwinsken en blidere mei- dielingen. Sa wie der krekt birjocht fan Drakensteyn kaem, dat Prinses Beatrix en Prins Claus noch wol graech in ber nebibel Bliid Boadskip ha woene. Noch krekt op tiid, hwant der binne noch mar in pear. Lyk as men faeks wol wit krige keninginsie Juliana destiids it earste ek- semplear een open discussie ging weg. Hij stond voor zijn „steech bodzjen”, de trouw en de des kundigheid, waarmee hij dit blad steeds heeft gediend. We hopen dat hij nog lan ge jaren in goede gezondheid een ge trouw lezer mag blijven. Redactie B.N. Ek in oare ütjefte krige stipe fan de provinsje, it boekje „Skraei earesalüt”, in bondel bikroande forhalen en gedich ten, dêr’t it earste éksemplaer fan oan- bean waerd oan Deputearre P. v. d. Mark. sjen, leit al fier efter üs. Nou is it de lanbouboekhalding, dy’t de balans op- makket. De buorkerij is in bidriuw wur den en easket in moderne bidriuwsad- ministraesje. Hwa’t seis mar hwat pielt mei it biteljen fan de fourage, de tim merman en de smid üt it molkpüdtsje en hwat der oer bliuwt, de iene kear hwat mear. de oare kear hwat minder, de frou jowt as hüshaldjild, komt op einsluten bidragen üt, hy sil giin inkeld ynsjoch hawwe yn de gong fan saken. En dit is nou krekt net allinne in goed ding, mar it jowt ek mear haldfêst en sil op en dür liede ta better risseltaet. Lokkich is der op dit mêd goede foar- jochting, itsij yn de eigen lanboublêdden, itsij ek troch de foarljochtingstsjinst, binne der de stansorganisaesjes, advys- buro’s en konsulintskippen. len fan de earsten, dy’t mei in visy op it nije jier kaem wie ditkear de hear Vogelsang fan it Snltser konsulintskip foar de féhal- derij. Hy bigjint daliks al mei to sizzen, dat foarütsjen net maklik is, binammen hjoed de dei net. Yn üs ünrêstige tiid, dêr’t it wol en wé fan de boer fakentiids mear ütmakke wurdt troch bislissingen en omstannichheden buten üs lansgrin- zen, as oan de konferinsjetafel op it ei gen ministearje, stiet men kear op kear foar forrassingen en seit de maityd net hoe’t it yn 'e hjeist wéze sil, noch de simmer, hwat de winter bringt. Ynter- nasjonale ófspraken en de wikseling fan konjunktuer meij dan fan greate ynfloed wêze, ek it waer spilet in rol mei, it is noch altyd in aide sizwize, dat yn in rei- nige rite de kij mei fiif bekken bigjinne it in soasiale roman neame kinne. dertusken is diit net it iennichste k, dat de KFFB oer Gaesterlan üt- nme lit. Yn de rin fan dit jier komt ’e hannel it debut fan J. de Roest un de titel „Hwa moat ik leaf ha”, dêr’t Boalserter amateur-kunstskilder J. en dêr ’t de earste eksemplaren al :h de skriuwer fan forkoft waerden. rders is it to’nearsten noch preemje- 1,52 3,70 1,89 1,25 Bolswards Nieuwsblad It Frysk Seiskip to Arum spile Oerdwer- se twirren fan J. P. Wiersma. Gans nije boeken yn tarieding Hwa’t fan nioalje fryske folksboeken en hwa’t by it lézen yn ’e ei gen tael fan rju forskaet haldt, kin yn de rin fan dit jier by de KFFB wol oan syn trekken konune. Wol gauris is der de léste tiid sein: Dér rnoasten wer ris boeken komme fan skriuwers as A. A. ran der Werf, mefrou Lootsma, Abe Brouwer, Paulus Akkerman, dat binne pas echte folksboeken. Nou hawar, de lezers wurde op har winken bitsjinne, hwat de prizen fan de romanpriisfraech binne dit jier gien nei mefr. G. LootsmaSmidstra to Boalsert, foar har ro- manhanskrift „De dwersbalke” en nei A. A. van der Werf üt Alde- mardum foar syn roman „Yn ’e lytse loege”, in nije Gaesterlanske roman fan dizze fruchtbere skriuwer. len en oar waerd forline wike woansdei to Ljouwert op de jiergearkomste fan de KFFB üt ’e doe ken dien. moat men se wol mei de stoaimlantearne sykje. yn sokke gefallen fan oerkapasi- teit kin men mar better it jongfé foar in goede priis fan de han dwaen. faeks noch it béste as nochteren keal. Fanseis moat men dit ek wer net fier trochfiere en ütforkeap halde fan goed fokmate- riael. Der moat altyd romte bliuwe foar forfanging en eventueel oanfoljen fan it eigen bislach. It greidelün is noch altyd de grounslach fan de bidriuwen om de Aid Martinytoer. It mingde bidriuw fynt men pas oan de ranne fain de „lytse bouhoeke”. Mar op dyselde greide wurdt langer folie mear fé halden as yn it forline. Dat stekt fan- sels wol syn easken. Twa dingen binne hjirby wichtich. It bidongjen en de óf- wettering. In tredde punt is it gers seis. Is dit hwat de gearstalling oanbilanget pürmin, dan kin men better it Ian mar freze en op nij ynsledzje. Dit jowt fa- kentiids better risseltaet as troch bi dongjen en goede wetterbihearsking, it op tiid meanen esfh stadichoan forbetter- jen fan de seadde. In oar punt is fan- sels it doelm jit tick brüken fan de grei de. Omweidzjen is noch altyd in goed ding. Noch altyd giet der ek tofolle for- lem oan foerwearde troch it forkeard winnen en biwarjen fan it winterfoer. En dochs binne der’ wol goede methoa- den, dy’t in bulte risiko’s weinimme. It is goed al dizze dingen efkes yn jin om- gean to litten, nou’t it nije jier him oan- kundige hat. Wy hoopje, dat it ek foar jou jllde mei: Folie lok en seine yn it nije jier. Yn mannich boerehüskeamer hinget sünt in deimannich al wer in nije kalinder. len fan de Lanboukoöperaesje, fan de eigen organisaesje, fan de foerkeap- man of fan de boerelienbank, nou de Raiffeisen. It nije jier is al wer inkelde dagen aid, mar it hat alle sin en bisykje efkes yn de takomst to Skógjen, it wer- omsjen is al yn alderhande trant yn tvXVrift en krante dien. De tiid dat oan de ein fan it jier de boer him ófsündere yn de opkeamer-de kachel der apart foar can - om de jierrekken op to meit- Yn syn iepeningstaspraek moast foar- sitter G. v. d. Woude ek nou wer in pear forstoame meiwurkers fan de KFFB bi- tinke. Dit wiene mefr. G. Spaanderman -Wielinga. de skriuwster fan seis KFFB -romans (It Goudene Uleboerd, Juwie- len fearren, As de Sémearmin sjongt, Kinke, It loeder fan Clancarthy, Moard yn toga), de hear M. S. E. Visser, dy’t wol skreaun hat oer de slach by Warns en in boek publisearre oer Minne Simens en as korrespondint, dy’t sa tragysk om kommen is, mefr. Van Rijs-De Wilde fan Harich. nije boek is in boereroman. Haedthema is in generaesjekonflikt. Boer Jelle Si- derius wol him by it aide halde en net mei de tyd mei gean. Troch skea en skande moat er wits wurde: In spannen de famyljeroman, dêr’t ek de leafdespe- rikelen fan de dochters in greate rol yn spylje. Mefr. Lootsma waerd üt namme fan it gemeentebistjür fan Boalsert lok- winske troch boargemaster J. M. A. Mulder, dy’t de geste die üt namme fan it stêdsbistjür f 250,oan to bieden, or- nearre foar it meitsjen fan in omslach, sa mooglik troch in Boalserter k unst - ner. Ek Gaesterlan kaem net mei lege han- nen, doe’t it hearde dat ditkear in yn- wenner fan de eigen gemeente in boek oer dizze gemeente skreaun hie. Nou hat de hear Van der Werf wol mear oer Gaesterlan skreaun, tink mar oan de trilogy Troch de nacht fan soarch en smerten (By de wal del, Yn ’e berm Ians, Op ’en paed), mar doe wenne hy yn ’t Polder of yn Kampen. Ut namme fan de Gaesterlanske mienskip spriek syn aid learmaster en doarpsgenoat, master H. Twerda, dy’t mei boargemas ter H. L. Sixma Baron van Heemstra meikommen wie. Ek hjirre wiene blom men en ia slüf mei ynhald. De hear Van der Werf syn hanskrift, dat de twadde priis krige f 2300,spilet yn de ear- moedige tiid fan it bigjin fan dizze ieu en is foar in part situearre yn de Maren (tusken Himmelom en Bakhuzen). Men leden. DEZE WEEK: er wie hiel hwat jong publyk yn de ■al en dat makke de gearkomste krekt i hüsl'ik en gesellich. In koperensemble .n de Pedagogyske Akademy fan Snlts geliede it mienskiplik sjongen. Inkelde 3m (weründer Johan Oppewal, Kou- im) liezen eigenmakke opsteltsjes foar ;r bibelske Onderwerpen. Dêr sil letter 1 boekje fan makke wurde is it doel, k wie der in utstalling fan berneteke- ingen. Der waerden bi'halven in great il treastprizen ü.o. in autoped weijoun >an Petra Veldstra fan Dokkum) en in 'ts (oan Sjoukje de Hoop fan Heech) ern hoi pen ek mei it ütjefteplan yn iflid to bringen. Dat is noch al hwat. e KFFB hopet yn 1972 to kommen mei romans, 6 berneboeken, 2 bondels koar- forhalen (ü.o. fan de nestor fan de ryske skriuwers, Hoatse de Jong) en dichtbondels. It earste eksemplaer fan Lans it paed fan ’s voyageurs waerd oanbean oan mefr. Faber. Dit boek fan har forstoame man Hein Faber, kaem posthume üt. Yn forban mei dit boek waerd in film oer de voyageurs (kano- farders op Kanadeeske rivieren) toand. In oar jongereinboek. Siderius, de Gra- naet, waerd popularisearre troch it foar- lêzen dér üt troch de skriuwer Abe Brouwer seis. Medewerkers aan ons blad komen en gaan. Soms blijven ze kort, is het even een opgaan, blinken en verzinken. Soms blijven ze lang. Soms zelfs lijkt een me dewerker schier onafscheidelijk aan een krant verbonden. Zo was het met Tj. d. J., de zozeer gewaardeerde medewerker en schrijver van de wekelijkse rubriek Fan de Martinytoer. Altijd ondertekende hij met deze letters. Maar ingewijden, en dat waren er velen, wisten dat dit niemand minder was dan Tjebbe de Jong voorheen directeur van de rk land bouwschool, statenlid voor de kvp, lid van talrijke commissies, voogd van het Sint Antoïiiegasthuis om maar enkele functies te noemen. Enkelen menen nog steeds dat de nog in de volksmond voort levende naam „De Jongsblad” aan hem is ontleend. Ook komt het nog wel eens voor, dat men de hoofdredacteur van het blad met hem door de spraak ma kende gemeente wordt verwisseld, maar die gevallen zijn toch vrij zeldzaam. Voor het overgrote deel van ons lezers publiek, vooral voor dat van uit de om geving en de oud-Bolswarders was hij „master De Jong”. Nu acht hij de tijd gekomen het wat kalmer aan te doen. Reeds eerder had hij de wens te kennen gegeven maar met de rubriek te stop pen, maar hij liet zich overreden. Hij leek onvervangbaar. Immers als gebo ren en getogen Bolswarder kende hij de stad van haver tot gort. Als landbouw deskundige wist hij soms heet van de naald belangrijk agrarisch nieuws door te geven en wat meer zegt van persoon lijk en vaak raak geformuleerd com mentaar te voorzien. Hij schuwde noch de actualiteit, noch het doorhameren op reeds eerder gesignaleerde misstanden, die maar niet tot een oplossing kwa men. Hij gaf zijn commentaar niet al leen deskundig en met gezag, maar ook rustig betogend, al was hij Fries genoeg om af een toe emtioneel uit de slof te schieten. Eens toen hij fulmineerde te gen een rechter, die het Fries wel ver stond maar het niet wenste te verstaan, bracht hem dit samen met Fedde Schu- rer voor de rechtbank. De, Kneppelfreed was het gevolg. Tjebbe de Jong nam gaen blad voor de mond, zei waar het op stond, had af en toe een profetische Greate bilangstelltog bistiet der altyd foar de ütslach fan de jierlikse roman priisfraech. De earste priis (f 2500, waerd, sa dielde de hear J. W. Zante- ma as foarsitter fan de jury mei, dit jier takend oan mefrou G. Lootsma- Smidstra to Boalsert, dy’t al twa kear earder in boek foar de KFFB skreau (De ienlike wei en Romsicht). Ek dit to fretten. Hawar, as hwat dit oanbi langet it waer yn 1972 him likegoed haldt as yn it ófroune jier mei it hinne- bruije. It krêftfoer mei dan oan de prizige kant wêze. by de molkepriis fan hjoeddedei kin it altyd üt binammen de nijmelkkij har gerak fan datoangeande to jaen. Mar ek dit moat net yn it wylde wei en yn it ünfoege. Hoefolle krêftfoer der jown wurde moat hinget gear mei twa dingen, mei de molke, dy’t de kou jowt (of dy’t jo fan him forwachtsje) en mei de kwaliteit fan it eigen (by)fuorjen. It makket noch al hwat forskil as bést woun hea fuorre wurdt, of boskhea, dat noch al hwat omtoarke hat, droege gêrs of kuil. De foarljochtingstsjinst hat as risseltaet fan syn ü’ndersikingen, dat bi nammen heechproduktive bisten faken- tiids to krap fuorre wurde. Dit jowt minder molke en is dus yin de ponge to fomimmen, in sunigens dus, dy’t yn dit gefal de wiisheit bidraecht. Ek de féprizen binne heech en mannich- ien freget him óf, of dêr net mear jong fé oanhalden wurde moat as foarhinne. Ek dizze fraech is net in absolüt ant- wurd op to jaen. It iene gefal seit it oare net. Om in pear dingen to neamen: Der moat genóch romte wêze yn skuor- re en büthüs, dêr moat genóch fretten wêze. Dêr moat ek genóch mankrêft en tiid wêze. Dêr binne bidriuwen, dy wurk- je op topkapasiteit en kinne der neat mear byhawwe, sil it net to’n koste gean fan hwat oars of faeks wol to’n koste fan de boer seis. Oare bidriuwen ha dy romte oan tiid en mankrêft noch wol, al Bihalven it feit dat skriuwers har eigen boeken forkoften (yn isi heal üre tiid foar likernóch f 800,wiene der op de tige goed bisochte gearkomste yn de kongresseal fan de Provinsiale Bibleteek noch tal fan oare attraksjes. Sa makke de boargemaster fan Gaesterlan de bei - tedatum fan de pop Beltske bikend (16 maert), dy’t dermei eigendom waerd fan de Ftyske skriuwster G. Sikkema-Veen- stra, hwae’ns „Ofskie” nou it earste boek wêze sil, dat by de KFFB ütkom- me sil. Mefr. Vasi der Werf-Blom (fan komóf in Hylpster) hie in prachtige sé- manskop binaeid, dy’t woun waerd troch de skriuwster mefr. T. Straatsma-Wier sma to Gietsjerk. De klok waerd woun troch skipper Bergsma fan Krimpen aan de IJssel, dy’t de moams al bitiid fan Rotterdam kommen wie om syn priis op te heljen. Der wie ek wer in ledewinak- sje. It heeohste tal hie de hear C. Boon stra üt Zaandam. Mei tal fan oaren kri ge hy hjir moaije prizen foar. Meielkoar krige de KFFB yn 1971 goed 300 nije Ut it jieroersjoch fan skriuwer-skathal- der die wol bliken, dat de KFFB yn it ófroune jier net stil sitten hat. Dêr bin ne mear as 26.000 fryske boeken de doar ütgien, meielkoar foar sa’n f 130.000, Bihalven de boeken yn it algemien abon- nemint, dy’t dus alle ledén krigen, wie ne- en jongereinlektuer üt to jaen, al soe fotoboek Boalsert bisjoen en bisongen en net to forjdtten bemeboeken. Dy lés te- <'«>-.-en net «wóch s'ee*’ yn, mar dochs giet de KFFB troch ber- ne- en jongerinlektuer üt to jaen, al soe it allinne mar wêze om net in hiaet to krijen. Lykwols levere dit ünderdiel in tokoart fan sa’n f 13.000,dêr’t wer foaroer stiet, dat de provinsje hjirre in subsydzje yn it ütsicht steld hat. blik, had ook oog voor persoonlijke fei- tien, schreef vanuit de volheid van zijn gemoed menig in memoriam of uitte z’n onverholen vreugde voor belangrijke ini tiatieven, leefde mee wanneer het zeld zame jubilea betrof. Hij zocht niet de show, maar had grote bewondering voor de stille „wrotters”, voor hen, die onop vallend, maar met de Inzet van hun ge hele persoon zich inzetten voor het wel zijn van de stad. Zo iemand was ook Tjebbe de Jong zelf, zo iemand is hij nog. Bolsward heeft veel aan hem te danken. Ingewijden weten dat hij een vechtjas was, als de nood aan de man kwam en een man uit één stuk. Dat markante vindt men ook in zijn schrijf trant. Deze was allerminst gezapig, maar vaak origineel. Het Fries wist hij „linich” te hanteren. Ongewild heeft z’n rubriek montjemaat velen geruisloos de memmetael leren lezen. In de Martiny- toerschrijver herkende men zoiets als de stem des volks, wellicht beter gezegd, het geweten des volks. Het was de ru briek, waarnaar vaak het eerst werd gegrepen, het was ook de rubriek die gespreksstof gaf op menige boerenvisi te. „Master sei it mar wer moai.” Vooral toen de heer Jong nog actief landbouw leraar was, nog voorzitter van zijn statenfractie, nestor van de Friese volksvertegenwoordiging, lid van talrijke commissies en comitees droeg hij vaak het nieuws aan uit de eerste hand. Maar hij deed meer dan dat, hij ver taalde het tot begrijpelijke en voor ie der verstaanbare taal, hij actualiseerde het, door kernachtige beeldspraak en 't aanhalen van markante voorbeelden uit de directe omgeving. Hij werd zo met een ook vaak de pleitbezorger, de raadsman van velen. Hij wist een onge organiseerde fanclub rond zich heen. Soms wekte zijn bewering ook tegen- Kooistra- prijs 0.98 2,98 1,69 1,10 1,59 0,85 0,79 3,98 0,98 0,98 1,25 17,17 Kooistra- prijs Dus f 4,40 verdient u alleen al aan de ze 11 aanbiedingen. En op al deze ar tikelen nog extra Kooistra-zegels Zie verder voor MEER guldens voordeel onze advertentie KOOISTRA’S SUPERMARKTEN llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De Herv. Jongedochtersvereniging te Spannum u ?.t T ar. spraak, maar hij niet uit de mening. Practisch zonder doorhalingen kwam zijn copie op papier. Geen regel te lang-, geen regel te kort. Prompt op tijd bracht hij de copie met wisse tred, men kom. er bijna de klok op gelijk zet ten. Zijn rubriek gaf mede cachet aan ons blad. Zijn rubriek was ook de. meest geciteerde in andere bladen. Er zijn nog gezinnen, waarin zijn wekelijks betoog bij wijze van meditatie wordt voorgele zen. Er zijn tafella’s waarin zijn uitge- j knipte rubriek wordt bewaard. Sedert de heer de Jong deel uitmaakte (met de heer J. Visser en ds. J. Vink) van het driemanschap, dat na de oorlog de re dactie vormde, bleef hij als enige van hen trouw op zijn post. Hij leek onaf scheidelijk met de krant, ook wél een i beetje „zijn” krant verbonden, slechts zelden even onderbroken door vacantie of ziekte. Nu is het dan toch zo ver i gekomen dat het punctum werd gezet. I Ditmaal heeft de Martinytoen-ubriek j geen 'ondertekening. Hoewel het de re dactie bekend was, dat vroeg of laat ’t j bericht zou komen, dat het einde van de medewerking een feit zou worden, over rompelde dit bericht toch nog dermate, dat nog geen opvolger was gevonden. In afwachting tot een definitieve oplos sing, zal een Ad interumschrijver de ru briek vullen, want deze rubriek hoort bij de krant en deze laten vervallen zou gelijk staan met het snijden in eigen vlees. Dat een opvolger geen navolger kan zijn zult u begrijpen. Er was een ei gen stijl, de nieuwe medewerker zal ook zijn eigen stijl (nog) moeten vinden. In tussen willen we als redactie, ook me de namens de directie en last but not least namens duizenden trouwe lezers in ons land en ver daarbuiten de heer Tj. de Jong hartelijk dank zeggen voor zijn 2 kuipjes „Crox” halvarine 500 gr. Koffie Roodmerk 250 gram roomboter 1 kilo suiker Literblik „Unox” erwtensoep 1,95 Heel gesneden witbrood 1, Groot pak Brinta 0,92 3 kilo wasmiddel 4,95 Hele liter Cassis 1,22 Grote fles limonade siroop 1,39 2 literflessen Sinas 1,78

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1