Spiegel van het jaar 1971 de week De foto van GabeShroar Dr. Jelie Zijlstra somber over de Nederlandse economie br V r k Tragisch overlijden van mr. J. M. L. T. Cals Ik i Frans Masereel (85) overleden Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiilliiiiiiiiiiiliiiliiiiimiiiimiiinniiimil r- Gouden filmpjes J V VRIJDAG 7 JANUARI 1972 i tie JAARGANG No. 2 Bron van hoop Noord-Amerika Industrie Azië Oost-West-verhoudingen Zuid- Amerika Kennedy Muskie üs hjoed to sizzen Het Midden-Oosten PTT ’t Advertentieprijs: 20 et per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Wormpatronen en likdoompleisters, Blomke, Bolsward. Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS (Jitg. A. J. OSINGA n.v., Bolswaro Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De president van de Nederlandse Bank verwacht dit dieptepunt nog niet dit jaar, maar eerder in 1973. Hij zei dat hij al eerder had gewaarschuwd tegen een scherpe terugval in de economie, „maar ik ben blijkbaar niet overtuigend genoeg geweest”. Dr. Zijlstra gaf ook te kennen dat hij een voorstander is van regerings maatregelen tegen de milieuverontrei niging. Ondanks de economische slechte gang van zaken moet het volgens hem mogelijk zijn om investeringen vrij te maken, die de verontreiniging tegen gaan. Verlies De Nederlandse politiek heeft een gevoe- biedt Willy Brandts alom geprezen Ost- politik mogelijkheden voor Russische pe netratie naar het Westen. Het wereldzwaartepunt verschuift naar Azië. Amerika’s nieuwe Chinapolitiek heeft daar een griezelige ontwikkeling ingeluid. Het economisch machtige Ja pan is door Kissingers bliksembezoek aan Peking lelijk in de kou komen te staan. Taiwan is opgeofferd. In Voor- indië heeft de Sowjetunie handig ge manoeuvreerd. Door India te steunen en te bewapenen heeft het dit land doen zegevieren over de aartsvijand Pakistan en tevens een vaste voet in dit strate gisch zo belangrijke land gekregen. gaf aan een door hem, met begrip voor grotere openheid, gevormd kabinet”. De laatste werkzaamheden van mr. Cals betroffen de organisatie van de Neder landse inzending voor de wereldtentoon stelling in Japan en de voorbereiding van de grondwetsherziening. Mr. Oals leed aan een ongeneeslijke ziekte. Ondergetekende heeft aangeschaft eer fraaie 6-persoons auto. Billijk tarief. P Hilarides, stalhouder Bolsward, tel. 60, Harliingerstraat. Johs. G. Bakker te Gaast houdt zich be leefd aanbevolen voor het geven van orgelles. Senator Edmund Muskie werd de vijfde democraat die officieel aankondigde pre sident te wilen worden. Men verwacht nog 4 andere democraten in de race voor het presidentschap, die nu goed op gang begint te komen en alles wijst erop dat de verkiezingcampagnes ongewoon fel zullen worden. President Nixon krijgt ook oppositie van 2 leden uit zijn eigen Republikeinse Partij, senator Paul McCloskey en La gerhuislid John Ashbrook. De eerste vindt Nixon veel te conservatief, de tweede verwijt de president juist lang niet conservatief genoeg te zijn geweest. Beiden hebben zich eveneens officieel kandidaat gesteld. De politieke campagnes tonen reeds in De PTT zal proberen om dit jaar een winst te maken van vijfhonderd miljoen gulden. Op de rijksbegroting is met dit bedrag al rekening gehouden. Over het afgelopen jaar heeft de PTT een winst gemaakt van 95 miljoen. De heer Rei noud, directeur-generaal van het staats bedrijf, zei in zijn nieuwjaarsrede dat hij zal proberen te voldoen aan de wens van de minister van Verkeer en Water staat, dat de winst zo hoog wordt. De PTT heeft heel wat minder personeels problemen dan vorig jaar. Het verloop is veel minder, de belangstelling voor werk bij de PTT veel groter geworden. De PTT heeft nu zelfs een personeelsstop ingesteld. Volgens de heer Reinoud is dit duidelijk een gevolg van de slechte ontwikkelingen op de arbeidsmarkt. De grotere werkeloosheid doet de belang stelling voor een overheidsbaan toene men. De VS, op bewapen/ingsgebied voorbij gestreefd door de Sowjetunie en tot te rugtocht uit Indochina gedwongen door de binnenlandse publieke opinie, verto nen tekenen van een nieuw isolationis me. In dit kader is de toenadering tot Peking te zien. Dit isolationisme belooft weinig goeds voor Europa, maar is on getwijfeld in de hand gewerkt door Eu ropa’s veelvuldige kritiek op Amerika die zelden gepaard ging met een verwij zing naar een bruikbaar alternatief. Doch bargen goed, dyn lean is spek, doch minsken goed dyn lean is drek! Waarschuwing: Het is niemand geoor loofd om een gelijkend of ander artike' in het publiek te verkopen onder de naam Suikerslakken, tenzij dit artike i afkomstig is van de enige fabrikant, J. W. Harkema te Bolsward. tal inwoners dat Bolsward in het afge lopen jaar is gegroeid. Denkt u daar eens aan. De heer J, Reinsma, die deze foto heeft gemaakt (alweer in eigen om geving, hij woont aan de Snekerstraat houdt van de combinatie romantlek- strakke zakelijkheid. Zo ook hier. Zit de kerk ingeklemd tussen de twee flats, de Boudewijnflat, genoemd naar bisschop Boude wijn, die zelf vanuit Utrecht kwam om in de twaalfde eeuw het klooster Bloemkamp in te wijden, is op deze foto een plaatsje gegeven oprijzend uit een groene grasvlakte en tussen de onge schoren berm en ruisend gebladerte, wooncultuur tussen puur natuur. De president van de Nederlandse Bank, dr. Zijlstra, heeft de parle mentariërs, die nu met wintersport zijn, nog een overdenking mee gegeven. Afgelopen zondag deed hij, in een tv-lnterview, uiterst somber over de toekomst van de Nederlandse economie. Dr. Zijlstra vertelde dat het dieptepunt nog lang niet is bereikt: „De Nederlandse economie zal door een zeer diep dal gaan en de recessie zal nog dieper in ons vlees snijden dan in 1958 en 1967”. De wereld anno 1972 is totaal anders dan die anno 1970. Er hebben zich fundamentele verschuivingen voorgedaan die veel wat huizen vast scheen, op losse schroeven hebben gezet. Hier een paar keer punten van het afgelopen jaar, zoals we die vonden samengevat in Nieuw Wereldnieuws. Allereerst Europa. De geldcrisis, veroorzaakt door het feit dat ons werelddeel qua produktie en welvaart steeds dichter het Amerikaanse niveau nadert, heeft de EEG sterk veran derd. De scherpe tegenstelling tussen de Duitse minister Karl Schil ler en zijn Franse collega Valéry Giscard d’Estaing heeft het Euro pese saamhorigheïdsbesef een flinke knauw gegeven. De Europese Gemeenschap waarbij Engeland onder Heath zich ten lange leste heeft aangesloten, is een totaal andere dan die waarmee dit land onder Wilson begon te onderhandelen. Europa’s onvermogen tot op de wereld gerichte eenheid is een zorgwekkende factor in de wereld politiek. De geldcrisis is thans (voorlopig) beëindigd. De ontwikke lingslanden betalen een aanzienlijke prijs voor de onenigheid en de economische neergang in de „tien rijke landen”. In Chili heeft het volksfront van de marxist Allende de verkiezingen gewon nen. Allende is exponent van de „legale weg” die Rusland sedert het mislukken van Che Guevara’s „revolutionaire weg” steunt. Of Allende succes zal hebben, is de vraag. Kortgeleden kwam Castro hem helpen door de linkse bestrijders van het regime tot machtiging te bewegen, een merkwaardige en ongewone rol voor deze prediker van gewelddadige revolu tie. Tegenover Chili staat Brazilië, een aanstootgevende dictatuur die echter grote economische successen boekt. wereld aan het langste eind, niet omdat zij dragers zijn van de ideeën wier tijd gekomen is. Integendeel, zij weten zelfs nauwelijks raad met hun eigen proble men. Hun schaakplan, hun militaire tak- tiek en totalitaire methoden winnen het omdat de mensen in Europa, in Azië en in Amerika geen visie, geen eenheid, geen doel hebben dat hen verenigt. De onenigheid, onbenulligheid en onver schilligheid van de democratische lan den is de kracht van de totalitaire lan den. dit vroege stadium merkwaardige ver wikkelingen en vooral de Democratische Partij is in een moeilijk parket geraakt. Een van de redenen is de persoonlijk heid van Muskie, die algemeen als lijst trekker wordt beschouwd, maar te kam pen heeft met een gebrek aan persoon lijke aantrekkingskracht. Een maandag door het bekende enquete- bureau van George Gallup gepubliceer de opiniepeiling toonde aan dat de mees te Amerikanen Nixon als de meest be wonderde man beschouwen. Tweede op de lijst was de evangelist Billy Graham en senator Edward Kennedy kwam als nummer drie uit de bus. Hoewel de meeste politici beweren weinig waarde te hechten aan ènquetes was dit bericht een zware slag voor de Democraten. Er zijn echter mensen die niet meedob beren met de stroom, die vechten voor wat zij voor juist houden, voor een ra dicale verandering in de motieven van henzelf en anderen. Haat en hebzucht, die grote verblinders en ontwrichters, worden opgeruimd. Daardoor komen krachten vrij voor een fundamentele op lossing van verbijsterende problemen. Dat is een bron van hoop. Wij laten een aantal gebeurtenissen in 1971 de revue passeren die deze hoop rechtvaardigen. Hoewel in heel West-Europa polarisatie wordt aangeprezen, vinden werkgevers en werknemers overal, ook in Nederland, een hechte basis voor samenwerking op basis van radicale verandering. Achten twintig werkgevers in Engeland noemen „werkloosheid een schande” en zeggen vervolgens in een verklaring: „Wij ge ven toe dat de zelfzucht van werkgevers een fundamentele oorzaak is voor klas senstrijd en wij willen eraan meewerken hem op te ruimen.” Vijfenzestig Britse werknemers verklaren: „De klassen strijd is verouderd en reactionair. De scheidslijn waar het in de industrie wer kelijk om gaat, loopt niet meer tussen de klassen of tussen links en rechts, maar tussen enerzijds hen die uitstijgen boven persoonlijk gewin en vooropgezet te politieke opvattingen en anderzijds hen die meer belangstelling hebben voor winst en macht dan voor mensen.” Deze werknemers willen niet een loons verhoging die een prijsverhoging voor een ander betekent, maar „een eerlijk loon voor een eerlijke prestatie”. Arabieren en Israëli’s blijven tegenover elkaar staan met het geweer in de aan slag. Ondertussen neemt de Sowjet- macht in de Middellandse Zee toe, terwijl de invloed van Amerika en Europa taant. Een somber 'beeld, zeker. Maar er is hoop. Die hoop is evenwel alleen ge rechtvaardigd als wij de juiste diagnose durven te stellen. Durven te erkennen dat de problemen in de wereld in hun kern niet economisch, sociaal of politiek zijn, maar moreel. De Russen, en in min dere mate de Chinezen, trekken in de Hwat haf Verkoping brood-, koek- en banketbak kerij te Makkum, gelegen aan de Stoom- bootkade met uitgang aan de Achter- steeg in eigen gebruik bij J. Smit. lig verlies geleden door het overlijden van minister van staat mr. J. M. L. T. Cals, De oud-premier, oud-minister van onderwijs en voorzitter van tal van staatscommissies is begin deze week be graven. Hij is 57 jaar geworden. Mr. Cals was in 1965 en 1966 minister-pre sident van het rooms-rode kabinet, dat in de nacht van Schmelzer ten val werd gebracht. Hij was ook de grote man achter de mammoetwet, het stelsel van onderwijsvernieuwingen dat baanbre kend heeft gewerkt. Premier Biesheuvel zei in een herdenkingswoord dat mr. Cals een geboren volksvertegenwoordi ger was. „Persoonlijk heb ik ervaren hoe hij met wijsheid en toewijding leiding De Sowjetunie dringt aan op een Euro pese Veiligheidsconferentie. Frankrijk, dat graag zijn eigen weg volgt, ijvert daar ook voor. Op zo’n Europese con ferentie zou Amerika verschijnen als een geïnteresseerde buitenstaander. Amerika houdt het dan ook op Mutual and Balanced Forces Reductions (we derzijdse en evenwichtige vermindering van strijdkrachten). Hier is haast bij, want Amerika garandeert de handha ving van zijn troepen slechts tot 1973. Dat weten de Russen ook. Al ze wachten zullen de NATO-strijdkrachten vanzelf verminderen,, menen zij. En terecht, want Denemarken heeft reeds een een zijdige troepenvermindering aangekon- digd. Andere landen, zoals Nederland, praten hier ook druk over. Ondertussen Verkoop van de opstallen van vijf water molens, staande onder Wons en Schraard in het waterschap De Weeren. Geboden resp. ƒ144,-; ƒ106,-; ƒ91,-; ƒ88,- en 79,-. le WEEK JANUARI 1922 Op 2 januari werd de openbare leeszaal te Bolsward officieel geopend. Voorzit ter N. Hofstee kon een groot aantal ge nodigden welkom heten. Burgemeester S. J. Praamsma sprak „met duidelijke stem” de openingsrede uit. Hij noemde de leeszaal van tamelijk groot belang voor een deel der inwoners. Tot 1898 was er in ons land slechts een leeszaal en wel in Utrecht: 1920 was dit reeds 60, w.o. Leeuwarden. Nette was aan huis gevraagd. Inl. boek handel Bruining, Wommels. De Vlaamse kunstenaar Frans Masereel die vooral door zijn houtsnijwerk en boekillustraties grote bekendheid heeft verworven, is op 82-jarige leeftijd in Vvignon gestorven. Masereel. die in 889 in Blankenberge in Vlaanderen ge- oren werd, had zich in 1949 definitief i Zuid-Frankrijk gevestigd. Zijn beste rntgravures leverde Masereel in de ja- n 1919-1922, toen hij zijn befaamde okboeken publiceerde, die werden be- oet als „romans in beelden”. enals de expressionistische school van grote Vlaming Permeke, heeft ook sereel zijn inspiratie vooral geput uit i medeleven met de kleine boeren en lere verworpenen der aarde. In de ja- i ’25 maakte Masereel deel uit van links-humanistische en pacifistische nstenaars, die zich in Genève rond de >te Franse schrijver Romain Rolland dden geschaard. Uit die zelfde tijd da- en de gravures, waarmee hij Rollands oemde romancyclus Jean-Christophe er het leven van Beethoven illustreer- Verleden jaar exposeerde Frans Ma- eel in het stadhuis te Bolsward, en arschijnlijk was dit zijn laatste grote positie. Het leven is zo leert de biologie opgebouwd uit cellen. Het zijn als het ware zelfstandige eenheden, die samen een functie of taak hebben, die metel- kaar een individu uitmaken. Cellen kun nen ook groeien en zich delen. Dan ont staat er uit één cel door afsplitsing weer een of meer nieuwe. Geen wonder, dat men vergelijkenderwijs het gezin wel de cel heeft genoemd, waaruit de maatschappij is opgebouwd. Ook het ge zin is een zelfstandige eenheid, maar vele gezinnen samen vormen een straat, een dorp, een stad, samen een geheel. Voortbordurend op deze vergelijking en beeldspraak heeft onlangs iemand een flatgebouw een kankergezwel genoemd. U weet dat een kankergezwel een on controleerbare en ongebreidelde samen klontering van zich snel vermenigvuldi gende cellen is. Een kankergezwel is een ongezond ziekelijk verschijnsel. Vaak vindt men deze aan de buitenzijde van het lichaam en maar het liefst snijdt de chirurg zo’n gezwel zo spoedig moge lijk weg. Zo gezien begrijpt u al, dat de gene, die tot de wat vreemde beeld spraak kwam nu niet bepaald gelukkig is met het verschijnsel flat. Hoogstens is het een noodzakelijk kwaad, maar dan toch zeker een kwaad. Het hoort er niet bij. Een flat is een ziekelijke uit was. Eigenlijk moest men er het mes maar inzetten en snijdt het weg. Ook in Bolsward zijn er mensen, die er zo over denken. Flats zijn ongezonde sa menklonteringen van gezinnen, waaruit de gemeenschap bestaat. Het most niet magge. Bovendien bederft een flat op brutale wijze het stadssylhouet. Was het vroeger een vast gegeven van „de kerk in het midden”, de kerk ook wachter en hoedster, als hoogste gebouw, uittoren de boven de huisjes, die hij als een hen hare kiekens om zich heen vergaarde, nu devalueert de kerk met toren en al tot een bescheiden steenklomp tussen die van de moderne nieuwbouw. Bolsward zit in de overgangsfase. De Martinitoren kon nog net in het foto boek over Bolsward worden „blsjoen en bisongen”, de toren rijst nog als een stoere wachter uit boven de huisjes rondom, maar ook hier breekt het mo derne leven zich baan. Op de foto zit Bolswards toren zelfs ingeklemd tussen twee flats, nl. de „vrijgezellenflat” aan de Barbar Yntjesstraat (rechts) en de Boudewijnflat (links). Daar* tussen in op de voorgrond de moderne eengezins woningen aan de rand van het Parkplan II, ten noorden van de Snekerweg, waar van u op de voorgrond links nog juist een stukje ziet, waarnaast de ruige berm, waar eens (nog geen 25 jaar ge leden) de personentram zorgde voor ver voer naar Sneek en waar later de Sik pufte tot ook dat voor enkele jaren ver leden tijd werd. De Boudewijnflat met zijn 56 woningen is wel de grootste wooneenheid in Bolsward. Er mogen al lerlei bezwaren kunnen worden ingé bracht, een mini Bijlmermeer is het be slist niet. De bewoners hebben een riant uitzicht over de groene greiden. Nog een paar maanden en ze kunnen vanuit hun slaapkamer de kieviten in alle vroegte op hun nest bespieden. Qua woonvorm zouden we het allerminst een kankergezwel willen noemen. De wo ningen zijn gerieflijk en royaal, de ge luidshinder is vrij gering en de bewo ners zijn over het algemeen wel erg in genomen met hun home. En ook in Bolsward kan men nu eenmaal de klok niet stil zetten. Als hier nu gemiddeld drie mensen per woning zijn gehuisvest, dan telt di4- flat ongeveer net dat aan- Een gezellig jaar 1922 krijgt u indien gr steeds Gaarman’s thee gebruikt. F Gaarmann, theehandel, Bolsward. Ec bijzonder mooi rookstel kunt u ontva gen wanneer u slechts 15 ledige the zakjes inlevert. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderaded, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Kennedy heeft herhaaldelijk gezegd althans dit jaar niet beschikbaar te zijn voor het presidentschap. De leiding van de Democratische Partij doet ook geen moeite hem om te praten, want Kenne dy’s populariteit in enquetes ten spijt, men geeft hem geen kans gekozen te worden. De Democraten hebben geen andere kan didaat die Kennedy’s aantrekkings kracht op de massa’ kan evenaren, doch weinigen beschouwen hem als een ver antwoordelijke president. De Democratische partij wordt ook ge plaagd door achterstallige schulden, nog daterend van de verkiezingscampagnes van 1968. Men is 5 luchtvaartmaatschap pijen anderhalf miljoen dollar schuldig en 4 particuliere telefoon- en telegraaf- firma’s tonen onbetaalde rekeningen met een totaal van ruim een miljoen. A ast F J dj

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1