Mini-begroting Wonseradeel geeft vrij somber beeld Gabe Shroar Begrotingen 1970 en 1971 nog niet goedgekeurd In '72 moest het snoeimes gehanteerd Citrusfeiten Fan de Martinytoer Wees eens een Zilveren filmpjes andere vrouw CITRUSFEITEN VAN’ISRAEL’ export winëiiww DEN HET W ^■^03 ALLEEN AL VIT ISRAEL. BEDINGT OECinUS- illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ||||||IIIIII|ll||||||ll!IIIIHI|ll|lllll|IHIlHlll' --- DE OORSPRONGVAN NETCITRUSPRUIT LIGT INCHINA mPS 100JW TERUG WERDEN VAM UITJAFFW SINAASAPPELS VEfóSCUEEPT NtT NIDPEHOOSTEN I ■“«ij llle JAARGANG No. 3 DINSDAG II JANUARI 1972 Wymbritseradeel. t üs hjoed to sizzen een Budgettaire positie Achterstand Verlanglijstje Belastingvoorstellen Uitgaven zijn u- Abonnementsprijs 6.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De totale raming van de kapitaalslasten (exclusief de woningbouw) is met een bedrag van f 694.000.- - toegenomen tot f 2.428.000,De salarissen en sociale lasten zijn gestegen met f 245.000,tot f 2.300.000,-De netto-kosten van so ciale zorg zijn met f 291.000,toegeno- Wegens brandstoffenschaarste is de lees zaal voorlopig 's avonds van 7-9 geslo ten. De 7e jannewaris bin ik 87 jier wurden. Ik ha nou 75 jier op 'e trijepoat mei eare en netsjes de minsken mei skuonrepe- raesjes holpen en nou ha ik myn nocht der öf. De hannel yn tou en learwurk bliuwt gelyk trochgean. J. C. Bijkersma, Wommels. vorengenoemde meeropbrengst B. Kroontje 40 jaar organist van de Herv. kerk te Exmorra en Allingawier. De (soldaten H. v. d. Zee. O. Stel.'l n.gi- werf en H. S. Eizema wensen hun ou ders, familieleden, vrienden en bekenden een gelukkig 1947. Batavia, dec. 1946. Boiswards Nieuwsblad begint met de pu blicatie van Kappie. Als eerste de strip Kappie en het Neveleiland. Ijlst heeft een nieuwe burgervader ge kregen, mr. J. Oppedijk, die aldaar ook het eerste levenslicht aanschouwde. Vernieling van de pas geplante boom pjes langs de Appelmarkt. Sa 't it nou lik et kin op 1 april to Wom mels in beukerskoalle iepene wurde. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Te koop zonder bon partijtje droge turf. Turfkade 16. 2e week jan. 1947 De oude rot Churchill komt terug op z'n plannen voor de vorming van de Ver enigde staten van Europa. Dy’t goud op 'e holle hat, moat gjin koper yn 't ponkje dwaen. Boiswards Nieuwsblad De oudste inwoner van Oosterlittens, de heer Ulbe Reimers Faber op 91-jarige leeftijd overleden. gendommen en 12% der belastbare op brengst ongebouwde eigendommen in gaande 1 januari 1972. De thans gelden de percentages zijn resp. 21 en 10. De voorgestelde percentages zijn gelijk aan De op f 40.000,per jaar. De minimum-norm voor rioolheffingen bedraagt per aanslui ting f 59,-— per jaar, zonder zuivering. B. en w. stellen voor het thans geheven recht van f 36,— in 2 fasen tot f 59, te verhogen. De te verwachten meer-op- brengst wordt geraamd op f 18.400, In totaal is dan voor dekking der voor gestelde objekten beschikbaar: 1. Uit de post voorzien f 111.626.2. Verhoging der wegenbelasting f 40.000,3. Ver hoging rioolrechten -f 18.400,Totaal f 170.026,(vervolg op pagina 2) kaem neat fan op 'e hisjel. It waerd neffens lettere rapporten carder minder as better. It wie foar 'e gemeente in hjit hingizer. Men woe oan de iene kant wol moederaesje ha. mar it moast ek net oer de hege skuon gean. Sa naem op 17 aug. 1970 de rie wer in pynlik bislüt. Men seach gjin oare ütwei as op 'fen nij pachtüntbintng oan to freegjen. „As de saek der kreas en krüdich foar stien hie, hie der gjin wolkje oan de loft west.” Mar de pachtkeamer fan it Snitser kanton foun it nou moaijernóch (of leaver nét moaijernóch), de pacht waerd opseta. B. en w. en rie seagen de léste jierren har bisit, üteinlik mien- skipsbisit, mei moedwil yn wearde ef- terütgean. De pachter gie mei it bislüt net akkoard en frege heger birop by it .Hof fan Amhim”. Dit hat nou op 27 desimber ütspraek dien, dat yngeande forline jier de pachtoerienkomst achte wurdt üntboun to wezen, in bislüt, dat komselden fait, mar as léste redmiddel in sike saek wer soun to meitsjen, ta- past is. De eare fan de boerestan is wol- ris op better wize heechhalden en wy achtsje dit wol hwat in tryst haedstik. It komt ek foar dat üt klearebare mien- skipssin frijwillich offers brocht wurde, dat men hwat üngeriif treast is ta wol- wêzen fan it algemien. Der soe op gans fleuriger wiize in Martinytoer oer fol to skriuwen wêze. Spitich, de wierheit hat hjirre in skel lüd. na-calculaties terzake van de exploitatie van bouwterreinen. De afwikkeling van de goedkeuring der begroting voor het jaar 1971 is uiteraard afhankelijk van de afwikkeling van de begroting voor ’t jaar 1970. Uit het vorenstaande blijkt dat de ach terstand in de administratie thans nog van dien aard is dat de uitkomsten van de diensten 1969 en 1970 niet bekend zijn. Ook omtrent de uitkomsten van de dienst 1971 is nog niet voldoende be kend. Hoewel in de begroting voor laatst genoemd jaar belangrijke kapitaalswer- ken waren geraamd, mag niet op een belangrijk batig slot worden gerekend. De uitgaven voor sociale zorg, met na me de kosten van verzorging in bejaar dentehuizen, zijn nl. in 1971 gestegen met een bedrag dat wordt begroot op netto f 200.000,Deze verhoogde uit gaaf ^ordt in de dienst 1971 nog niet gecompenseerd door verhoging van de algemene uitkering uit het gemeente fonds. Voorts dient rekening te worden gehouden met een uitkering aan bestu ren dei' bizondere scholen voor kleuter onderwijs ten bedrag van ruim f 100.000. In de eoncept-begroting 1972 is dan ook In de concept-begroting is een raming opgenomen van f 30.000,wegens op brengst van de verkoop van plastlc-zak- ken voor de reinigingsdienst. Dit bedrag is gelijk aan de raming voor aankoop- kosten. Gelet op de kostenstijging lijkt b. en w. een verhoging van de vergoe dingen verantwoord. Opgemerkt wordt dat het rijk een norm hanteert van f 31 per zelfstandige huishouding. Voorts denken b. en w. aan een ver hoging van de wegenbelasting tot 24% der belastbare opbrengst gebouwde ei- In jier of tolve-trettjin lyn kocht it ge- meentebistjür ü.o. in pleats mei lan to Wytmarsum. Der siet in pachter op en dy bleau sitten. Dit wie hiel normael en neat bysünders. De pleats stie oan de büten'kant fan it doarp, der sahwat tsj’in oan, yn elk gefal sa njonkenlytsen yn de biboude küm. It soe in pronkje, in sie- raed wêze kinne, pleats sawol as lan, toanbyld fan de leafde en soarch hwer- mei groun en fruchten forsoarge wurde, it bisitekaertsje fan „de lytse bouhoe- ke”, dêr’t Wytmarsum it sintrum fan ütmakket. It foei b. en w. al gau hwat óf. Neffens har waerd ien en oar net goed bihertige. Der waerd ai gau oer grute. In warskóging joech neat. It waerd in hwat tryst bislüt, doe’t yn 1961 op oanstean fan de agraryske kom- misje üt de ried pachitüntbining frege waerd. Soks docht men net sa gau. It wie hwat pynlik. mar men seach gjin oare ütwei. Op 20 july 1961 waerd der utgeande fan de pachtkeamer in ünder- syk ynsteld. De deskundigen giene net oer iis fan ien nacht. Pas op 5 sept, fan datselde jier kaem de slotkonklüzje. Nou stjürt in pachtkeamer in boer net sa- mar fan de pleats en sa waerd op groun fan artikel 55 lid 3 de pachter noch in kans jown. Foar 1 maert 1962 moast hy oan bipaelde easken foldwaen, de sti- kels to liif, de slatmodder opromje, de groede ütroegje, de dammen ophelpe. It wie allegearre goed bidoeld, mar der bouw van de citrusgewassen. De Jaffa-grapefruit werd door verde- lingstechnieken tot een kwalitertspro- dukt, dat gretig afnemers vond over de gehele wereld. Alleen al uit Israël wor den jaarlijks citursvruchten geëxpor teerd tot een waarde van ruim 100.000.000 dollars. In Israël vinden meer dan 60.000 men sen hun bestaan in de citruscultuur. Ook ons land is een goede afnemer van deze sappige vrucht, de jaffa-grapefruit, vooral geliefd als calorie-arm ontbijtge- recht. rijk aan vitamine C. en worden dan nagekeken. Wat is er in deze moderne tijd tegen om uw haar eens wat pep te geven met een nieuwe tint. Neem inplaats van een nieuw pruikje eens polykleurshampoo. Het hoeft heus niet altijd een volkomen nieuwe tint te zijn, die u aan uw haardos geeft. Je kunt je eigen kleur eens accentueren en merkt dan dat het haar gewoon r eer pep heeft en bovendien nog extra fijn gaat glan zen. Lopen er wat grijze haartjes door uw dos? Ook dan kan een behandeling met polykleurshampoo wonderen doen. Wees een andere vrouw en tracteer zelf op een glanzend nieuw kapsel. Gevraagd wegens dienstplicht, een flin ke actieve bakkersknecht. G. Visser, Groot zand 31, Bolsward. Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag verwezenlijking ook niet binnen aan vaardbare bedragen mogelijk is, zodat wordt voorgesteld deze post af te voe ten. Dit geeft een helaas noodzakelijke besparing aan jaarlijkse lasten van to taal f 128.000.-. Voorts achten b. en w. 't noodzakelijk de volgende opjekten op te voeren: a. Tertiaire weg naar Makkum: (voor bereidingskosten). (Jaarlijkse rentelast f 1.238,—). b. Voorbereidingskosten van sanerings plannen (kommenplannen) id. f 20.000) c. Voorbereidingskosten aanleg begraaf plaatsen (idem f 20.000,De totale lasten zullen jaarlijks bedragen f 169.230 waarvan dekking moet worden gezocht. Naar men zegt, is de bekende wereld reiziger Marco Polo een der eerste wes terlingen geweest die kennis nam van de Citrusvrucht, tijdens zijn reis naar China. Reizigers en zeelieden brachten de vrucht en de pitten al eeuwen gele den naar de streken rond de Middelland se Zee, In dit subtropische gebied bleek de vrucht uitstekend te gedijen. Reeds 100 jaar geleden begon men in het toenma lige Palestina mët de systematische ver- dy't seis in dwersbalke binne. Minsken dy’t net meigeand binne, mar leafst dwers tsjin de tried yngeane. Lytse doarpspotentaten. dy’t oaren it libben sur meitsje, dy’t oan elk it lak hawwe en har eigen wegen geane, dy’t har net bikroadzje oer it wolwêzen fan in oar, dy’t gjin each ha of ha wolle foar de bi- langen fan de mienskip, minsken, dy ’t aimeast nocht oan ünnocht hawwe en in oar graech dwers sitte. Minsken, dy’t har net mei hert en stel ynsette foar doarp of tsjerke, mar krekt oarsom elk graech de foet dwers sette. Sokke mins ken wurdt letter gjin earestiente foar oprjochte as foar in Lammert Scheltes yn Peinjum, dy’t net allinne it doarp droech mar ek fan it doarp droegen waerd. As it neamde boek noch net skreaun west hie, hie de skriuwster allicht stof- fe fine kinnen yn it oars sa eptige Wyt marsum. Hwat hjirre forline tongersdei tojoun üt ’e doeken dien waerd wie it léste (of faeks wol it op ien nei léste) haedstik fan in tryste trageedzje, dy’t - dit moat ta eare fan it kolleezje fan b. en w. sein wurde - troch de jierren hin- ne buten de iepenbierheit halden is, mar nou wol oan it Ijocht komme moast. Hwant yn safier der al oer praet waerd yn it doarp kaem de ynformaesje net fan it gemeentebistjür mar fan de per- soan yn kwestje seis. De feiten binne dizze: Hwat hat Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en minimum-normen wordt geraamd onderwijs bedraagt f aanvulling subsidies f 6.840,Zodat voor andere doeleinden nog slechts be schikbaar is f 111.626. Verleden jaar bedroeg dit f 329.000, De verslechtering van de budgettaire po sitie vindt voornamelijk in twee onderde len van het gemeentelijk uitgave.ipakket t.w. de onderwijsuitgaven en de kosten van sociale zorg, De bepaald teleurstel lende omstandigheid dat de stichtings- kosten van schoolgebouwen niet ten volle worden gedekt door rijksuit- keringen, manifesteert zich thans ook in de gemeente Wonseradeel. In de con- ceptbegroting 1972 zijn de kapitaals'Ias- ten van 3 nieuwe scholen en de uitbrei ding van één school opgenomen. De niet door rijksuitkeningen gedekte bedragen zijn alsvolgt: a openbare kleu terschool Arum f 12.523,—, b. kleuter en lagere school te Makkum f 63.444,- c. uitbreiding bijzondere school Tjerk- werd f 10.394,d. bijzondere school te Exmorra f 5.145,Totaal f 91.506, De toename van de netto-kosten van so ciale zorg, bedraagt f 290.532. De toename, welke uit de algemene midde len der gemeente zal moeten worden ge dekt bedraagt hier 20% van, nl. een bedrag van f 58.107,Voorts wordt in de aanbiedingsbrief gememoreerd de ho gere last van de rondweg om Makkum, welke f 71.100,bedraagt. Op het ..verlanglijstje van 1971” ston den: uitbreiding recreatie-terrein Mak- kumerwaard (gedeeltelijk) f (f 40.000,-) Aanschaf nieuwe brandspuit voor ’t res sort Makkum f 14.000,Subsidie in de kosten van een zwembad met toebe horen voor het noorden der gemeente (f 75.000, Onderhoud wateriossingen (f 15.000, -). Parkeerplaats Makkum (Buren) (f 8.000, Gymnastiekvoor- zieningen in Tjerkwerd en Parrega (f 20.000.De tussen haakjes ge plaatste bedragen zijn de jaarlijkse las ten (totaal tot f 172.000,—). Naar de mening van b. en w. kan het eerste objekt worden verlaagd tot f 25.000,’t Onderhoud waterlossingen zouden b. en w. willen verlagen, tot f 10.000, -. Aangezien de parkeerplaats te Makkum op eenvoudiger wijze ge gedeeltelijk is uitgevoerd, kan deze post worden verlaagd tot f 4.000. Na onderzoek is gebleken dat de gym- nastiekvoorzieningen voor het geraam de bedrag niet zijn te realiseren en de Wanneer men zo eens rondkijkt bij dagelijkse gang naar de supermarkt, het postkantoor en drogist, valt het op hoe weinig zorg sommige vrouwen aan hun haar besteden. Altijd hetzelfde eentoni ge knoetje in de nek, de staartjes opzij of het bloemkoolpermanentje van de kapper, dat na drie weken futloos om laag hangt. Ja, bepaalde vrouwen proberen iets, kleuren hun haar in een woest rode bint Bij vergelijking van de budgettaire po sitie, moet helaas geconstateerd worden dat deze is verslechterd. Dit ondanks de vermeerdering van middelen, welke werd bewerkstelligd door de verruiming van het plaateelijk belastinggebied. De post onvoorzien vertoont volgens de primitieve begroting een saldo van f264.396, Gereserveerd wordt ’n ver plichte raming van f 1,50 per inwoner. Ook voor de stijging van de kosten van sociale zorg moet worden gereserveerd De raming der netto-uitgaven in 1972, bedraagt f 1.138.825,-. In principe hier van ontvangen 80% is f 911.060,De reservering voor kapitaalslasten van het 14.000,— en de „DE DWERSBALKE” „De dwersbalke”, sa neamde mefrou Lootsma to Boalsert har mei in earste prïis bikroande roman. Dy „dwersbalke” kin in persoan wêze en in saek. Om mei dit léste to bigjinnen. Elk fynt yn syn libben wolris in dwersbalke op syn wei, in ding dat him pleaget, dat him dwers sit, in omstannichheit, dy’t makket, dat er in oar paed gean moat as er seis graech wol. Mar der binne ek minsken, het uitgangspunt ingenomen dat de vo rige diensten geen batige sloten zullen hebben. Zoals reeds eerder werd opge merkt is de uitkomst van de dienst 1969 nog niet bekend. De beschikbare cijfers zijn nog dermate incompleet dat nood gedwongen in de begroting 1972 de re- keningcijfers van 1968 moeten worden vermeld. Zoals reeds werd opgemerkt kunnen in de primitieve begroting geen kapitaals- objekten, waarvoor niet in de vaste fi nanciering is voorzien, worden geraamd. Een groot aantal kapitaalsobjekten tot de uitvoering waarvan door de raad in het verleden is besloten moeten daarom buiten de begroting voor 1972 worden gelaten. Herhaalde oproep: Genieentegasfabriek te Bolsward vraagt klerk. Jaarsalaris f 1620f 2120 voor ongehuwden, f 1740 f 2240 voor gehuwden. Raadslid U. Hiemstra van Wonseradeel (steeds jarig met Prinses Beatrix en daarom de begrotingsvergadering tot zijn gerief versteld van 31 januari tot 7 februari) brak een lans voor het maken van minibegroting ter informatie van de burgers. Ongevraagd maar graag gedaan vindt hij hier een proeve daarvan, waarvan de cijfers daarvan, ontleend aan de ons verstrekte aanbiedingsbrief bij de begroting 1972. De aanbieding van deze begroting geschiedde twee maanden later dan vorig jaar. De oorzaak hiervan is voor een groot deel gelegen in de omstandigheid dat de afdeling financiën der secretarie nog zeer veel arbeid heeft moeten - en nog zal moeten - verrichten aan de diensten 1969, 1970 en 1971. De begrotingen voor de jaren 1970 en ’71 zijn nog niet door Gedeputeerde Staten dezer provincie goed gekeurd.. Op genoemde secretarie-afdeling heeft personeelswisseling plaats gehad en kampt men thans met ziekte van personeel. Verder achten b. en w. het noodzakelijk dat de ramingen op de posten, waarvan het beheer in handen is van de dienst van gemeentewerken werden gebaseerd op een uitgewerkte begroting van deze dienst. De opstelling van deze begroting heeft vertragend gewwkt op de gereedkoming van de ontwerp-begrotingen. men tot f 1.139.000. Bij aanvaarding meer van de voor-s-tellen van b. en w. aan gaande de subsidies zullen deze zijn ge stegen met f 37.405,— tot f 155.851,—. De grootste stijging, n.l. f 29.165,—, be treft de muziekschool. Geconstateerd moet worden dat de ad ministratieve dienst ontoereikend was om de werkzaamheden verband houden de met de uitzonderlijke grote uitbrei ding van. de woningbouw op te vangen. Voorts hebben gewijzigde omstandighe den, met name de centrale financiering, er toe geleid dat aanpassing van de be groting gedurende het dienstjaar veel- vuldiger dient plaats te vinden. Het op nemen van kapitaalswerken, waarvan de vaste financiering niet is verzekerd, in de primitieve begroting is niet meer tra gelijk. Voor nieuwe objekten is naast ’n aanvraag om financieringsmiddelen steeds een afzonderlijke begrotingswijzi ging nodig. Zoals reeds in de inleiding werd opge merkt zijn de begrotingên voor de jaren 1970 en 1971 nog niet door Gedeputeer de Staten dezer provincie goedgekeurd. De primitieve begroting 1970 werd nog niet goedgekeurd omdat daarin enige kapitaalsobjekten zijn opgènomen waar voor de vaste financiering niet was ver zekerd. Voorts is door Gedeputeerde Sta ten aangedrongen op het verrichten van

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1