Sjeik Moedjiboer Geen banden BaDeShroar met Pakistan meer het Noorden Deur kier voor op ’n L Wat zal winnen, emoties of diplomatie DS’70 wil ingrijpen op het loonbeleid de week Foto van Motelgesprekken Heer en veen Gouden filmpjes Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hwat hat - STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND VRIJDAG 14 JANUARI 1975 111e JAARGANG No. 4 üs hjoed to sizzen Ierland „Afscheid van het kapitalisme” Emoties Ira, het geheime Ierse leger, wordt Tsjen Ji overleden Ministers in Ulster gewapend China bevestigt kernproef Israël halveert defensiebegroting Veiligheidsraad naar Afrika Kort nieuws EEG stagneerde Humphrey presidentskandidaat DS '70 zou NU verliezen Overleg Luns in opspraak N ederlandDenemarken Loonbeleid Het Noorden Wilsterflapperij in gevaar Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprrjs op aanvraag 2e week jan. 1922 IRA krijgt hulp van Britse huurlingen Minister Lardinois (landbouw en visse rij) heeft de jaohtraad gevraagd hem zo Hwat al tükelteammen moat men ha, op’t gongpaed nei de lokstêd. Abonnementsprijs ƒ6,40 p. kwartaal (bjj vooruitbetaling) Giro 887926 Timmerman KI. Hoekstra overkwam bij de in aanbouw zijnde RK school aan ’t Laag Bolwerk een ongeluk. Dr. ten Ca te verleende hulp. De leerplichtwet vervangen. Onwettig schoolverzuim is niet meer toegestaan. Voorheen mocht een kind twee school tijden per maand verzuimen. De griep heerst in hevige mate. Schier huis aan huis moeten de dokters bezoe ken afleggen. P. Hoogma, Koemarkt. Touwhandel, za delmakerij, rijtuigbekleden. Te koop «en Hazewindhond, teef, geb, ’921, bij B. Teerenstra, Oldeclooster. Ook genegen te ruilen voor een hiem- hond. De Queen Elizabeth, eens de glorie van de Britse scheepvaart, ligt na de nood lottige brand machteloos en half onder water in de haven van Hongkong. Het schip is waarschijnlijk onherstelbaar, ’t Was voor ongeveer f 26 miljoen verze kerd. Politieke betekenis in de directe Onder Piaam is op 3 januari een mijn aangespoeld. Elke dag verse mosterd. T. Adema, Grootzand, Bolsward. zin heeft deze ramp overigens niet. Het voormalige troepentransportschip was (bijna) omgebouwd tot drijvende uni- versiteit. De rijksoverheid moet nog met de pro vincies overleggen welke werken in uit voering moeten worden genomen. Over de financiering vertelde de minister-pre sident dat voor 150 miljoen eien beroep zal worden gedaan op de kapitaalsmarkt waarschijnlijk in de vorm van een le ning via de Bank voor Nederlandse Ge meenten. Een bedrag van 35 miljoen komt uit de reserves van de rijksbegro- ting, vijftien miljoen moet worden ge vonden door verschuiving binnen de be grotingen van een aantal departementen. Het grootste deel van de steunmaatre gelen komt ten goede aan de noordelijke provincies. De werkloosheid is in deze provincies groter dan waar ook. Oppo- sitileider Den Uyl (PvdA) heeft eind vo rige week gezegd dat de maatregelen „rijkelijk laat” komen. De gevolgen zul len pas over enkele maanden merkbaar zijn. De heer Den Uyl verweet het ka binet dat het de werkloosheid tot een onaanvaardbare om vang heeft doen toe nemen. Vooral in de woningbouw is een schrijnende situatie ontstaan. De heer kent om lid van de EEG te worden. Wel is er volgens Bratteld sprake van 'n ern stige crisis. Maar in Oslo zal alles in het werk worden gesteld om vrijdag met ’n nieuw Noors voorstel in Brussel voor de dag te komen. De meeste ministers in Ulster zijn nu gewapend. Dit werd gisteren in Belfast bekendgemaakt. Premier Brian Faulk ner had het besluit om zijp ministers van wapens te voorzien genomen, nadat vorige maand een senator door de IRA was vermoord. Enkele ministers hebben een speciale training moeten ondergaan, maar een hunner heeft uit principe geweigerd een wapen te aanvaarden. Den Uijl verwacht dat het aantal werk lozen in de bouw zal oplopen tot dertig duizend. Het kabinet wekt de indruk dat het zich laat ringeloren door de WD, die meent dat het bij de bestrijding van de werkloosheid niet voorop mag lopen meende de oppositieleider. De Israëlische defensiebegroting ’72 be draagt 750 miljoen Israëlische pond, vijftig procent minder dan vorig jaar Dit heeft minister van financiën Pinhas Sapir zondag in Jeruzalem meegedeeld. Hij is met de minister van defensie, ge neraal Mosje Dajan, tot dit compromis gekomen. Eén van de regeringspartijen - DS '70 - meent dat de regering moet ingrijpen bij de loononderhandeling en een loon stop moet afkondigen, tegelijk met een prijsmaatregel. De voorzitter van DS '70 prof. Polak, zei dit eind vorige week in een radiorede. Hij vertelde dat DS ’70 zelfs bereid is het kabinet desnoods te laten struikelen als de andere regerings partijen niet mee willen doen. Premier Biesheuvel reageerde nogal lakoniek. Hij noemde de opmerkingen van prof. Polak „politiek niet relevant”. Volgens de minister president heeft de regering alleen te maken met de kamerfracties. Prof. Polak is „slechts” partijvoorzitter en speelt in de Tweede Kamer geen rol. Partijvoorzitters vertolken, volgens de premier, hun eigen gevoelens of wat in hun partij leeft, maar staan verder van het kabinet af. De 60-jarige vroegere vice-president Hu bert Humphrey heeft nu officieel ver klaard, dat hij meedingt naar de verkie zing van Democratisch kandidaat voor „Als ik steeds kommentaar moet le- De volgende algemene verkiezingen wor- houden. Overigens, er wordt wel aan allerlei zij de aan het kabinet getrokken. Van be paalde zijde zou men het wel zien willen wankelen. In deze anti-propaganda past ook mooi het (te) sterk benadrukken van de steekproeven van het NIPO. Volgens dit onderzoek zou DS ’70, in dien op dit moment verkiezingen zouden worden gehouden, stemmen verliezen. Ook de drie confessionele partijen en de VVD zouden er volgens de proeven niet best afkomen. De volgende algemene verkiezingen wor den, zonder regeringscrisis, in 1975 ge- huoden. De Veiligheidsraad van de UNO verhuist naai- Afrika. Van 20 januari tot 20 fe bruari zal de raad in Afrika, waarschijn lijk in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba, bijeenkomen om de apartheid in Afrika, de kwestie Rhodesië en het Por tugese kolonialisme te bespreken. De kosten worden geschat op bijna een miljoen gulden. Het is de eerste keer sinds 1951 dat de V-raad buiten New York zal vergaderen. spoedig mogelijg van advies te dienen over een eventuele beëindiging van de vangst van goudplevieren met netten. Na ontvangst van dit advies zal hij zijn standpunt nader bepalen. Een en ander blijkt uit het antwoord van de bewindsman op vragen van de Kamerleden Wierenga en Koning om in 1972 het jachtseizoen op goudplavieren niet meer open te stellen. In de vragen werd erop gewezen, dat in de provincies Groningen en Friesland en in de kop van Noord-Holland minstens 20.000 goud plevieren per jaar worden gevangen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Garjen en sparjen makket stiennen bangen fet. Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baardtradeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en W ymbritseradeel. Om nog even in de buurt te blijven: Maarschalk Tsjen Ji, die vele jaren mi nister van buitenlandse zaken van com munistisch China is geweest, is op 6 ja nuari aan ingewandskanker overleden. Dit heeft radio Peking gisteren bekend gemaakt. Tsjen JI werd in 1890 geboren. Met een beurs studeerde hij in Parijs. Samen met Tsjoe En Lai werkte hij in Fran krijk aan de oprichting van de Chinese communistische partij. Na zijn studie keerde hij naar China terug, waar hij werkzaam was als secretaris van een grootgrondbezitter en als journalist. In 1941 werd hij benoemd tot bevelhebber van het Vierde Leger. De regering zal extra maatregelen nemen tegen de werkloosheid. Premier Bies heuvel heeft dit eind vorige week bekend gemaakt, na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad. In Groningen, Friesland en Drente zullen voor 150 miljoen gul den structuurverbeterende werken worden uitgevoerd, in opdracht van provincies en gemeenten. Het rijk zal nog eens voor vijftig miljoen aanvullende werken la ten verrichten in de drie noordelijke provincies. In de overige delen van Neder land, met uizondering van Zeeland en Limburg, zal het rijksgoedkeuringsbeleid voor particuliere bestedingen worden opgeheven of soepeler gemaakt. Minister Boersma (Sociale Zaken) zal in de loop van de volgende maand de plannen ge detailleerd bekend maken aan de Tweede Kamer. De secretaris-generaal van de NATO, mr. J. M. A. H. Luns is door minister president mr. B. W. Biesheuvel en de mi nister van Buitenlandse Zaken, drs. W. K. N. Schmelzer, naar Den Haag ontbo den om opheldering te verschaffen over een'bankrekening in New York die bui ten de fiscus om door oud-minister Luns zou zijn geopend, aldus gistermor gen de Telegraaf in ’n groot opgemaakt artikel. Bij dit gesprek werd mr. Luns tevens geconfronteerd met correspondentie die zou uitwijzen, dat hij het kroonprinse lijk paar inlichtingen zou hebben ver schaft, zonder dat de regering hiervan op de hoogte was. De bescheiden zijn te voorschijn gekomen uit de ambtswoning van de minister van Buitenlandse Za ken aan het Plein 1813, waar mr. Luns nog beschikte over opslagruimte. Mr. Luns heeft deze verdenkingen direct kunnen ontzenuwen en heeft zich na ’t gesprek verbolgen in verbinding gesteld met een bekend Haags advocaat om te onderzoeken, of hier sprake is van huis vredebreuk, smaad of beiedi'tirg. De Noorse premier Bratteli heeft giste ren naar aanleiding van de mislukte ma- rathononderhandeling in Brussel ver klaard dat dit negatieve resultaat niet het einde van de Noorse pogingen bete- De aangespoelde mijn te Piaam tot ont ploffing gebracht. Er ontstond een gro te ravage. Stukken ijzer kwamen te recht bij de huizen in Piaam. Een groot aantal ruiten werd verbrijzeld. Enige palen aan de zeedijk werden volkomen weggeslagen. De mijn dateerde uit 1915. Beschikbaar tijn. Prima bij de eerste v. d. Berg, veehouder Cubaard. Bolsward kent straten met brede stoe pen, zoals de Marktstraat en Appel markt, waar je elkaar met een kinder wagen best kunt passeren, met smalle stoepen, zoals de Witheerenstraat, waar ze meer dienen als vluchtstrook voor voetgangers als er auto’s langs komen (eenrichtingsverkeer) of brommers door gieren (helaas in alle richtingen). Maar Bolsward kent ook nog straten met he lemaal geen stoep en zo eentje ziet u hier op de gevoelige plaat vastgelegd door onze bijna vaste medewerker T. Siemonsa. Het is een straat met veelal bescheiden huisjes, maar in de midden staat dan zo op het eerste gezicht toch een vrij fors gebouw met drie verdiepin gen. Op het eerste gezicht, want toen we er voor stonden, bleek dat het twee tegenelkaar geplakte woningen waren, die wel iets gemeen hebben, maar toch klaarblijkelijk niet tegelijk en zo ja niet door de zelfde timmerman of in elk ge val niet volgens hetzelfde bestek zijn ge maakt. De twee helften vormen nl. niet eikaars spiegelbeeld, wel wat de dakom- lijsting betreft, maar niet wat de ver deling van de gevel aangaat. Beneden is dat al niet het geval, maar ook de ramen zijn niet even hoog geplaatst. Als we het goed hebben zijn het turfpak- Eerste steenlegging woord werd Ploeg. Schenking van J. A. Ydema aan het RK Parochiaal armbestuur van een boe- renhuizinge en enige percelen weiland. Ook het onderhandelingsgesprek tussen de EEG en Ierland, dat in Brussel be gon, is zonder resultaat geëindigd. Het voornaamste probleem dat nog geregeld moest worden was een suikerkwestie. De Ieren eisten van de EEG dat zij in 1973, het eerste jaar van het Ierse lid maatschap van de EEG, een gegaran deerde prijs voor een bepaalde hoeveel heid suiker zouden krijgen. De vrijwel zeker geholpen door Britse huur lingen. Volgens Scotland Yard worden deze mannen, dikwijls misdadigers door de Ira gebruikt als verbindingsmannen tussen het geheime leger in Ulster en zijn afdeling in Engeland. Zonder van succesvolle onderhandelingen te willen spreken is de minister van de fensie H. J. de Koster maandagavond laat teruggekeerd uit Denemarken, waar hij een dag lang de mogelijkheden van samenwerking bij het aankoopbe leid voor de defensie onder de loep heeft genomen met socialistische Deense ambt genoot Olesen. Hij achtte het overleg echter wel uiterst nuttig. Terug op Schiphol zei hij, dat hij „niet direct op grote mogelijkheden was ge stuit”, omdat Nederland al heeft beslist voor de aankoop van Leopard tanks, terwijl Denemarken geen beslissing heeft genomen. Omgekeerd heeft Dene marken al voorkeur laten blijken van de Saab-fabrieken als opvolger van de Star fighter, terwijl Nederland niet in die richting denkt. Aanstaande zondag vindt het tweede gesprek plaats in een cyclus, waarin ge probeerd wondt een blik te werpen op de toekomst. Het eerste gesprek had als onderwerp „De Club van Rome”. Als één van de conclusies kwam hieruit naar voren dat de aanpak van de genoemde vraagstuk ken in de huidige maatschappelijke ver houding ónmogelijk is. Hoe deze maat schappij er wel uit zou moeten zien, vormt het onderwerp van gesprek voor a.s. zondag. Onder de titel „Afscheid van het kapi talisme” houdt dr. A. Vondeling hierover een inleiding. Als laatste in deze cyclus vindt op 23 januari een gesprek plaats over het on derwerp „Theologie van de Hoop” inge leid door ds. dr. W. A. de Pree. Motelgesprekken vinden plaats iedere zondagmiddag 15.00 uur in het Motel te Heerenveen. Kindercrèche aanwezig. M. H. Kingma, olieslager, Makkum. Op gericht 30 april 1769. Lijnkoeken, lijn olie. De bevolking van het vroegere Oost-Paklstan heeft sjeik Moedjiboer een overweldigende ontvangst bereid. In een toespraak van een kwartier beeft hjj onder meer gezegd, dat de banden met Pakistan voor eeuwig waren verbroken. Hij verwierp het voorstel van presi dent Bhoetto, dat Bangla Desj deel zou blijven vormen van de staat Pakistan. Moedjiboer was zeer ontroerd toen hij sprak, twee maal werden zijn gevoelens te sterk en kon hij niet verder spreken. Hy zei ondermeer: Mijn land is nu vrij. Mijn gouden Bengalen is vandaag vrjj. Mijn droom is werkelijkheid geworden. Ik ben niet in staat lang tot u te spreken”, huizen geweest, maar deze mening ge ven we graag voor beter, want persoon lijk kennen we het straatje nog maar een vijf en twintig jaar en in de laatste kwart eeuw is er qua uiterlijk weinig veranderd, al zal het mét de bewoners ook hier wel een komen en gaan zijn geweest. Dit straatje is de Nannenhof, door niet ter plaatse bekenden wel eens verward met de Nanne Reynstraat of de Hendrik Nannesstichting. Nu is Nan ne een Friese voornaam, die thans niet erg frequent voorkomt, maar voorheen wellicht vaker werd ontmoet. Hid Hero, de stichteres van het Weeshuis te Bols ward was Nanne Reyns weduwe en Hendrik Nannes was de stichter van het destijds als armenhuis bekend staande stichting, nu echter reeds sedert jaar en dag het bejaardencentrum op de hoek Kerkstraat-Broerestraat. Of het Nannen hof met een van deze twee Nannen heeft te maken, is ons zo uit het blote hoofd niet bekend, maar zo ja, dan eerder met de tweede, dan met de eerste. Het woord je „hof” duidt, als we oude kaarten raad plegen eerder op een hof met vruchtbo men, dan op een „hofke” in de zin van bejaardentehuis. Op oude kaarten is hier nl. een open ruimte. Eens hebben deze huizen gelegen aan de voet van een Bol werk, dat Bolsward omsloot. In de vo rige eeuw is dit grotendeels afgegraven, alleen tussen de Grote Kampen en het zwembadterrein is het bewaard geble ven, nl. het Hoog Bolwerk. Natuurlijk waren alle bolwerken vroeger hoog, maar de naam kwam in de mode als tegenhanger van het Laag (d.i. afgegra ven) bolwerk. Waar hier eens een bol werk was, heet het nu Turfkade. Toen het bolwerk verdween, kwam er ruimte tegen de straat, die er voor In de plaats kwam, nog een rij huizen te zetten, villa’s in die tijd. Ze staan er nog, maar op de foto ziet u er slechts de schadu wen van. Pas wanneer de huizenrij even wordt onderbroken voor een tuintje valt het zonlicht ook op straat. In zo’n wo ninkje (in dit geval dat van fam. v.d. Brug, kan men de (schaarse) schepen in de gracht zien varen en in de (eveneens schaarse) winters de lieve jeugd op het ijs zien zwieren. Tot groot verdriet van de bewoners zijn het ’s zomers echter alleen maar masten, want dan neemt een haag alle zicht weg. Wat zou het een daad van menslievendheid zijn deze „bril op ’e noas” kort te houden. Op een paar plaatsen kan men vanuit het Nan nenhof de Turfkade bereiken en er loopt ook een steeg naar ’t Laag en vervol gens naar de Hoogstraat, uitmondend voor de jeugdsociëteit. Een doodlopende straat is het dus allerminst, er is door stroming van alle kanten. Op onze foto zien we hoe de straat uitmondt op de Witheerenstraat. Juist voor de eerste woning op de foto (die van Idzenga) is een haventie” (inham) waar heel toe passelijk een „Ark” voor anker ligt, maar hierover later wel eens. Het komt ons voor dat er heel wat oud Bolswarders (of oudere Bolswarders) zijn, die aan deze straat jeugdherinne ringen hebben of er wetenswaardige „.„öcdotes over weten te vertellen. Wie klimt eens in de pen? de volbloedstier Konstan- afstamming. Springgeld sprong verschuldigd. S. D. CVO-school. Het gevoerd door G. I. v. d. Hef Chinese persbureau „Nieuw China” heeft zondag bevestigd dat er vrijdag in China een kernproef is genomen. De proef was nodig „om een eind te maken aan het monopolie en de atoomchantage van de twee supermogendheden”. Het was de dertiende Chinese kernproef. Zij is vrijdag door de Amerikanen geregis treerd. het Amerikaanse presidentschap. Zijn belangrijkste rivalen zijn de senatoren Muskie, McGovern, Jackson en burge meester Lindsayvan New York. In 1968 w,erd Humphrey als presidentskandidaat met zeer gering verschil door Nixon verslagen. Of dit emotionele betoog het laatste woord is? President Bhoetto van Pakis tan denkt er anders over. Hij heeft een onverwacht bezoek van vijf uur gebracht aan het naburige koninkrijk Afghani stan. Zijn besprekingen met de koning van Afghanistan, Mohammed Zahir Sjah hadden volgens diplomatieke waarne mers tot doel de hulp van de Sovjet unie in te roepen bij Pakistaans pogin gen om weer banden met het afgeschei den Bangla Desj aan te knopen. Vóór z’n bezoek aan Afghanistan bracht Bhoetto een bliksembezoek aan Pesja- war naar aanleiding van berichten dat er politieke onrust in de noordwestelijke grensprovincie was uitgebroken. In Afghanistan had Bhoetto besprekin gen met de koning en de premier. Af ghanistan is voor Pakistan op het ogen blik van veel belang, daar het nieuwe betrekkingen onderhoudt met de Sovjet unie en daardoor zeer geschikt is voor een bemiddelende rol. Pakistan meent dat de Sovjet-Unie op het ogenblik de enige mogendheid is dit Pakistan, door haar betrekkingen met India en de lei ders in Bangla Desj, kan helpen bij het herstel van de banden met voormalig Oost-Pakistan.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1