Nederlandse zuivel 1971 een goed jaar 6abe Shroar I in b Meer boter en kaas, minder condens en koffiemelk Botsin llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Kievitshorne Uit liet Fan de Martinytoer U' Jaarlijkse elir. muziek ver. Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND poëzie-album „Oranje Ruilverkaveling uitvoering 11 te JAARGANG No. 5 DINSDAG 18 JANU ARI 197 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wyndmtseradeel. Mager melkpoeder Vol melkpoeder. Meer kaas gegeten Foto: Boersma Pingjum. üs hjoed to sizzen Ook meer boter. De Uitvoer naar derde wereld daalde J. S. De melkopbrengst. Condensproductie liep terug KIENE JO IT OARS TOCHT? Samenzwering tegen Stalin. soe Advertentieprijs-, 20 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tariet Contractprijs op aanvraag Consumptiemelk en consmnptiemelkprodukten. Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Officieel! erkend als lid van de sectie meubeltransport met algemene erken ning. K. van Gosliga, Tel. 296. In de Friese venen zijn 12 miljoen tur ven opgestapeld, genoeg voor een zesde deel van de brandstoffenbon. Benoemd tot diirekteur van het bijkan toor Bolsward v. h. gewestelijk arbeids bureau de heer W. A. Mittendorff. De Lofstem te Schettens gaf onder lei ding van de heer S. Hoekstra te Nijland haar eerste uitvoering. Gebr. Hoeben A. Krijnsen W. de Koning R. de Koning L. v. d. Veen In Londen is een auto zonder koppeling gedemonstreerd. Der is wer ris in rapport fttkommen oer de südwesthoeke, nou oer de trochstrea- ming yn it Onderwijs. Dizze rapporten ha it neideil, dat der noch al hwat tiid en jild yn sit, mar dat mei noch hinne- bruije, as it risseltaet der mar neffens is. En der giet it nou krekt om. Komselden jowe sokke rapporten in visy, meastal is it in nei gans gerekken en gestin gearfetsjen fan de ütkomsten fan it ün- dersiik yn sifers, tabellen e-n grafiken. It stiet allegearre wol tige geleard, mar ornaris seit men as men de stoffe troch- wraksele is: Och hea, dat wist ik al lang, of: Dat hie ik wol tocht. Mar hoopjend Naar raming zal de berekende gemid delde netto-opbrengst voor de veehou ders in het tijdvak april 1971/maart ’72 ongeveer 39,- per 100 kg melk met 3,7% vet zijn, d.w.z. rond ƒ4,- per 100 kg meer dan in 1970/’71. men vernield en ook de vrachtwagen liep ernstige schade op aan de voorkant. De bestuurder hiervan bleef ongedeerd. Nu pas ontdekt men 't Als wetenschapsmens Hoe moeten wij verder En waar ligt de grens? Haast nog niet merkbaar In haar draaiend bestaan Toch zal voor de aarde Een vertraging ingaan Daarom wetenschap Neem uw geleerdheid te baat Tot aan de rode streep Voor het is te laat Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 233a <05157) 3e week jan. 1947 Yn in romer ken min o sa maklik for- süpe. Bolswards Nieuwsblad - Hwat hat De kaasproductie is in 1971 met 9% gestegen en bereikte de recordomvang van ruim 300.000 ton. Hiervan bestond 297.000 ton uit fabriekskaas; de boeren kaasproductie stabiliserde zich op ca. 6.000 ton. Er werd opnieuw minder smeltkaas geproduceerd, namelijk 13.500 ton tegen 16.000 ton in 1970. De binnenlandse afzet beliep 112.500 ton, waarin begrepen 4.000 ton geïmporteer de kaas. In 1970 werd in het binnen land 106.000 ton kaas afgezet, waarin eveneens 4.000 ton geïmporteerde kaas was begrepen. In twee jaar tijds is de binnenlandse afaet van T' kaassoorten met 10 miljoen kg. toege nomen, ondanks het feit dat de consu mentenprijs van jonge kaas in dit tijd vak met ongeveer 20% is opgelopen. ’t Is weinig van waarde Hetgeen ik u bied Pluk rozen op aarde En vergeet mij niet. 1894 Neeltje Jogchum mei nou krekt it gemiddelde to treffen liket üs dat net. Mei de skoalhaden stiet it better. Der wiene fóech 100 en dy ha allegearre har meiwurking jown. Fan alle ündersochte gesinnen giene de bern foar 21% nei de havo, 37% nei de mavo en 41% nei it bidriuwsünder- wiis (lts of hüshaldskoalle). Fan de hei- ten hie 52% net fierder leard, hast 40% ulo of lts en 8% middelteer ünderwiis hawn. In dochs wol nijsgjirrige, mar ek foar de han lizzende konklüzje is, dat fan de bern fan de earste groep 18% nei de havo giet, 31 nei de mavo en 50% nei de lts of hüshaldskoalle, by de twad- de groep binne dizze sifers 19,5; 44,1 en 36,5 en by de léste 56,2; 37,5 en 6,3. Mei oare warden: As de heit seis gien hat to learen, lit er dat syn bern ek graech dwaen: soantjes fan dokters, dümny’s en skoalmaster geane mear nei it hegere ünderwiis as de bern fan boerearbeiders en skippers. It is mei de sifers oantoand. Mar nochris, hiene jo it oa.rs forwachte Noch in pear konklüzjes: Ek it feit oft de mem destiids gien hat to learen en it feit, dat der relaesjes binne mei hüs- haldings, hwerfan de bern fierder leare is fan bilang. Mar ek hjirre: Hwa hie it oars tocht? Dat jildt ek foar de kon klüzje: „Er werd geen signifiante sa menhang gevonden tussen kerkelijke ge zindte en wijze van doorstroming.” Hie ne jo dat dan tocht? Ta bislüt noch ien ütkomst. De skoalhaden yn de Südwest hoeke komme aimeast üt Fryslan, by de lytste skoallen komt in fjirdepart üt de südwesthoeke seis. Trochinoar binne dy 37 jier aid, alle skoalhaden yn dit gebiet trochelkoar 41 jier. Dit fait üs wier net óf. Ei- is in 1971 480.000 ton condens gepro duceerd tegenover 496.000 ton in het jaar ervoor. Het aandeel van het volle ge suikerde product daalde van 95.000 tot 80.000 ton, het magere gesuikerde pro- dukt van 20.000 tot 16.000 ton. De pro ductie van volle ongesuikerde condens steeg evenwel van 253.000 ton tot 260.000 ton. De uitvoer van volle condens met suiker bedroeg 75.000 ton, hetgeen vergeleken bij 1970 een daling betekent van 17.000 ton. De export van volle ongesuikerde condens bleef met 250.000 ongeveer op hetzelfde niveau als in 1970. De export van magere condens daalde met 3.000 ton tot 16.000 ton. In 1971 is de melkproductie in Nederland gestegen met 2%, uitslui tend als gevolg van de hogere productie per koe. Zij bedroeg 81/3 miljard kg. De gemiddelde productie per koe steeg met 90 kg. tot 4.430 kg. Dit laatste is het resultaat van o.m. de betere weers- en productieomstandigheden dan in 1970 en het hogere krachtvoer- gebruik als gevolg van de gunstige verhouding tussen melkopbrengst en krachtvoerp rijzen. De melkaflevering aan de fabrieken nam met 155.000 ton toe tot 7,9 miljard kg. Opgemerkt kan worden, dat de melkproductie en de melkaflevering aan de fabrieken sinds 1964 voortdurend zijn geste gen. De produktie was het vorige jaar 1.400.000 ton of 20% hoger dan in 1964. Dit kan voor 1/3 deel worden toegeschreven aan de uit breiding van de veestapel en voor 2/3 deel aan de hogere melkgift per koe. Overigens geeft vooral in de laatste twee jaar de gemiddelde produktie per koe duidelijk een stijging te zien, terwjjl de omvang van de veestapel min of meer stabiel blijft. Het binnenlandse verbruik van koffie melk geeft eveneens een achteruitgang te zien; het verminderde met 3.000 ton tot 125.000 ton. De gezamelijke brandstoffenhandelaren te Bolsward maken bekend, dat op bon 65 geen voorschot kan worden gegeven. Wed. Albada-Jelgersma J. Kroontje F. Oord J. Toussaint K. v. d. Weij Gebr. Piso M. Ykema D. de Wit afgelopen jaar ruim 2/3 deel van de een malige verpakkingen bestond uit kar ton, terwijl twee jaar eerder het aan deel van de kunststofverpakkingen dat van de kartonverpakkingen nog over trof. Afgezien van betrekkelijk geringe hoe veelheden gesteriliseerde melk bleef ook het vorig jaar de invoer van consumptie melk en consumptiemelkproducten vrij wel beperkt tot vruchtenyoghurt. De in voer hiervan bedroeg in 1971 ca. 2.500 ton, ongeveer anderhalf maal zoveel als in 1970. We zakken hier plaatselijk We waren er reeds voor beducht Dat zo iets gebeurde Als het gas de bodem ontvlucht Op zaterdag 22 januari a.s. geeft Oran je haar uitvoering in de sociëteit De Doele te Bolsward. Het programma dat om 8.00 uur begint vermeldt met het spelen van Koraal resp. Naher mein Gott zu dir (E. Ruh), On the Quarter Deck (K. Alford) en Resurgam (E. Ball). Hierna treedt het Jeugdkorps op met Gezang 221. Air en Kleine Ouver ture. Een bijzonder onderdeel vormen de Ne gro spirituals: a. Where you there van H. T. Burleigh; b. Go tell it on the mountain van John W. Worth, c. Swing low sweet charriot van H. T. Burleigh en d. Deep river van Arthur S. Loam, telkens gespeeld door het orkest met als solist A3. Kuiper. Deze negro spirituals worden afgewisseld door het Largo van G. F. Handel. Na de pauze (met verloting) volgen nog Jamaican Folk song (Harold L. Wal ters), Paso Flamenco (Kees Vlak), Tell- Fantasie (Fr. Krüger) orkest, solist G. v. d. Kolk) en Kazbec (A. Bosch sr.) Aan dit programma verlenen solistische medewerking de heren: A3. Kuiper, bas, bariton en G. v. d. Kolk, xylofoon. Do nateurs kunnen op vertoon van hun kwitantie deze avond gratis bijwonen. De voor het eerst in de Engelse kolen mijnen gehouden vijfdaagse werkweek was geen prettige ervaring. Men had door deze extra-rustdag gehoopt, dat ’t aantal uitvallen zou teruglopen. Dit was niet het geval. De productie van mager melkpoeder be droeg in 1971 85.000 ton, dat is 11.000 ton minder dan in het jaar ervoor. Het grootste deel van de productie vond rechtstreeks zijn weg naar de. kalver- meelindustrie. Er werd daarnaast 6.500 plaatsgehad- ton mager poeder uitgevoerd, waarvan 1.300 ton naar E.E.G.-landen. De invoer nam toe van 105.000 ton tot 120.000 ton. Hiervan was 119.000 ton(af- komstig uit andere E.E.G.-landen, 25.000 ton meer dan in 1970. De voorraad bij het V.I.B. omvatte op 1 januari 1971 ruim 250 ton. Dit kwan tum is geleverd aan het Wereldvoedsel programma. Begin maart was de V.I.B. voorraad uitgeput. Er heeft daarna geen inlevering van mager poeder meer gehad. lang te Arum in verband met het 25-ja- rig bestaan. Zittend v.l.n.r. M. Tolsma, seer., B. Broersma, voorz., E. Nadenia, penn., Joh. Bouma 2e voorz. Staande v.l.n.r. B. Brouwer en N. Sinnema. Ei- is het vorige jaar 67.000 ton niët- mager poeder geproduceerd, 10.000 ton meer dan in 1970. Ofschoon de juiste exportcijfers over 1971 nog niet bekend zijn, is het wel duidelijk dat de uitvoer van niet-mager poeder met inbegrip van gesuikerde poeder, welke als baby- dieetvoeding is geëxporteerd ongeveer 10 a 15.000 ton hoger is geweest dan in 1970. Dit is mede het gevolg van incidentele ex porten naar o.a. Rusland en Spanje in de eerste maanden van 1971. De invoer beliep in het vorige jaar 5.000 ton. een stijging van 3.500 ton vergele ken bij 1970. radiel (en ek Wymbritseradielspylje der mar foar in part yn mei. De earste konklüzje, dat der yn de südwesthoeke hwat minder bern to learen geane as trochinoar yn üs hiele lan, falie wy net fan om, likemin as fan de konstatear- ring, dat. dy forhalding de léste tiid hwat wizlget yn dy sin, dat it plattelan hwat mear opsetten komt. Soe allinne de de bromfyts al net lyts roltsje meispyh je? It rapport is der net op kommen. Wol konstatearret de studzje op groun fan siffers, dat it yn syn totaliteit noch net iens sa slim liket, mar dat it binam- men de plattelansgemeenten binne, dy’t yhsake it trochlearen fan ’e bern hwat efterstan ha. Yn 1968 sieten 8 fan de 13 gemeenten ünder de 20%, dat sahwat it lannelik gemiddelde ütmakket. Mei trochlearen wurdt yn dit forban forstiep it gea-n mei de havo of oare foarmen fan fuortset ünderwiis (de mavo, ambacht- skoalle en hüshaldskoalle net meirekke- ne). Yn 1969, in jier letter dus, wiene dit noch 6 fan de 13, yn ien jier fan de greatste nei de lytste helte, foarsafier twa helten dan net gelyk binne. Dat yp it iene gebiet it forskil yn efterstan greater is as yn it oare gebiet wurdt mar sprekt Draag meer hoeden. De toenemende ge woonte van de dames om geen hoed te dragen, heeft bedenkelijke gevolgen voor de dameshoedenindustrie. mei klam konstatearre, tocht ik, foar hwa’t efkes neitinkt dochs wol fansels, al hat dit fansels wol syn eftergrounen. Sa neamt de stüdzje as twa wichtige eftergrounen it gesins- milieu en it skoalmilieu. It hinget dér dus in bulte fan óf of in bern itsij fan thüs, itsij fan skoalle de nedige stimu lansen kriget om fierder to learen. Om ien en oar nei to gean waerden 240 fan de 1300 hüshaldingen fragen steld, ien op de fiif dus. In al to greate kans om der- afzet van consumptiemelk en con- sumptiemelkproducten is in 1971 vrijwel gelijk gebleven aan die in het jaar er voor. Rekening houdend met de bevol kingsaanwas betekent dit dat het hoof- delijke verbruik opnieuw is gedaald en wel met ca. 1%. Het aandeel van de magere en halfvolle produkten in het totale pakket is ook in 1971 weer groter geworden. Dit geldt vooral de zg. gemodificeerde melk (d.i. halfvolle melk met een extra hoog ge halte aan vetvrije droge melkbestand- delen)De onizet hiervan beloopt al ruim 10% van de totale omzet van gestan daardiseerde melk. Daarnaast is de af zet van magere chocolademelk eveneens gestegen en wel met 25%. Ook in het vorige jaar heeft de een malige verpakking weer terrein gewon nen. Van alle verpakte consumptiemelk en consumptiemelkproducten werd voor 35% gebruik gemaakt van eenmalige verpakkingen, tegen 25% in 1970 en 20% in 1969. Hierbij kan worden opgemerkt dat in het De 25-jarige veehouder Foppe de Jong uit Oppen huizen is verleden week ern stig gewond geraakt toen hij als gevolg van een gewaagde inhaalmanoeuvre in botsing kwam met een vrachtwagen. De man werd met hersenletsel naar het ziekenhuis in Sneek overgebracht en vandaar naar het Academisch Zieken huis te Groningen. Het ongeval gebeurde op rijksweg 43 ter hoogte van Kievitshorne. Daar haal de de heer De Jong een FRAM-bus in op het moment dat er een tegenligger naderde. Deze week naar rechts uit om een botsing te voorkomen en slaagde daar in. Daarachter reed de vrachtwa gen. Toen de heer De Jong hiervoor snel naar rechts wilde sturen, slipte zijn wa gen en kwam dwars voor de vrachtauto terecht. De personenauto werd volko- is neffens de gegevens fan binne wy 1972, der is dus oan arbeide hwant faek sit it salang yn ’e mole, dat de konklüzjes al efterhelle binne. Under de südwesthoeke wurdt hjir for- stien de hoeke tusken kop Ofslütdyk, Boalsert, Snits, de Jouwer, de Lemmer en sa fierders by de Iselmar lans wer nei de kop. Boalsert leit der dus oan de ranne fan en in gemeente as Wünse- De boterproductie bedroeg in 1971 ca. 125.000 ton, een stijging van 4.000 ton ten opzichte van het jaar ervoor. Nederlandse -Het biimelandse verbruik beliep 30.000 ton (in 1970 36.000 ton); hiervan be stond 26.000 ton uit verse boter, tegen over 16.000 ton in 1970. De uitvoer van boter en botervet be droeg 100.000 ton, dat is 42.000 ton min der dan in 1970. Hierbij moet er echter aan worden herinnerd, dat in het laatst genoemde jaar grote hoeveelheden uit de interventievoorraden afkomstige bo ter tegen bijzonder lage prijzen werden geexporteerd, Van de totale uitvoer be stond 14.000 ton uit botervet. Naar de B.L.E.U. is 3.700 ton geleverd tegenover 17.000 ton in 1970. Van de laatste hoeveelheid bestond echter een belangrijk deel uit afgeprijste V.I.B.- boter, bestemd voor verwerking en/of uitvoer naar derde landen. Ook in maart van het afgelopen jaar is aan Nederland door de Engelse re gering een contingent toegewezen voor de invoer van boter in Engeland. In mei is de contingenteringsregeling echter buiten werking gesteld i.v.m. de geringe boteraanvoeren op de Britse markt. Niet temin heeft Nederland slechts 1.500 ton meer geleverd dan in 1970, toen in to taal 15.000 ton in dit land werd afge zet. Dit is veroorzaakt door de dras tische verlaging van de exportrestitu tie op boter in kleinverpakkinig en de afschaffing van de exportrestitutie op boter in grootverpakking. Het aandeel van de boter in kleinverpakkinig in de totale uitvoer is door dit laatste echter wel vergroot. Naar derde landen, exclusief Engeland, werd in 1971. in totaal 14.000 ton boter uitgevoerd. De voorraad bij het V.I.B. bedroeg op 1 januari 1971 3.300 ton. Deze hoeveelheid was half augustus uitverkocht. In het nieuwe produktieseizoen werd tot medio november geen boter bij het V.I.B. inge zet. Daarna werd tot het eind van het jaar 300 ton ingeleverd. Onder de particuliere opslagregeling werd 1.950 ton „zoete” en 22.500 ton „zure” boter opgeslagen, alsmede 4.000 ton room. Voor een belangrijk deel van deze boter bestonden contracten met af nemers in West-Duitsland. dat door de Amerikaanse regering is vastgesteld voor de invoer in de Ver enigde Staten en Porto Rico van Goud se en Edammerkaas van Nederlandse oorsprong, is ook in het afgelopen jaar benut. De export naar Japan is teruggelopen met ruim 1.000 ton en de uitvoer van smeltkaas naar derde landen daalde van 11.000 ton tot 8.500 ton. op it wünder grypt men der doch alle kearen wer nei. Sa gie it üs ek wer mei dit wurkstik, dér ’t wer gans mateariael yn forarbeide is en dêr ’t de konklüzjes kreas op in rychje set waerden. En it risseltaet? Hiene jo nou wier tocht, dat der op it plattelan mei syn net al to goede forbiningen en mei in bifolking, dy ’t minder fortsjinnet as it lannelik gemiddelde mear bern trochleare soerie, dan üt it westen, dêr ’t it folk aimeast bistiet üt yndustrielen, amtners en oa- ren, dy’t ek seis gien ha to learen Kom nou! Jo wurde der net kjel fan. Dat soe pas it gefal wêze, as it tsjinoerstelde bliken die. Mar Ut üs der net op foarüt ritme. Hoe dan ek, it rapport (winliken binne it trije) is wichtigernóch om hjir efkes ünder it mes. It giet dus om de trochstreaming fan it basisünderwiis nei it fuorsette ünder wiis, yn gewoane tael sein, hoefolle bern geane nei de legere skoalle noch fierder en hoefolle nei de mavo (de eardere ulo) n hoefolle nei de havo (de eardere HBS, Gymnasium, Lyceum). En hwerom is dat sa. Ek de fraech: Leit it hjir yn dit stik fan saken oars as by it lannelik ge middelde en hwerom soe dat dan sa wêze It rapport 1970. Nou mei-- faesje De kaasuitvoer kan worden getaxeerd op 180.000 ton, tegen 173.000 ton in 1970. Op de E.E.G.-markt werd 130.000 ton geplaatst, 9.000 ton meer dan in het jaar ervoor. Wat de export naar derde landen be treft, welke rond 50'.000 ton beloopt (ca. 2.000 ton minder dan in 1970), kan het volgende worden vermeld. De afzet van de traditionele Nederlandse kaassoorten op de Britse mrkt is opnieuw gestegen en wel van 9.500 tot 10.500 ton. Ook werd naar deze markt 1.500 ton meer Cheddarkaas geleverd, zodat het totaal steeg tot 6.000 ton. Het 4.000 ton omvattende contingent I l 5 I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1