Engeland eindelijk de EEG-boot de week De foto van fc B I ■I in Kennedy wel!niet in verkiezingsstrijd? i Ti I i i 3 U T entoonstel 1 ing Gouden filmpjes Aide Fryske tsj erken Mj| g ^te 111e JAARGANG No. 6 VRIJDAG 21 JANUARI 1972 - STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND P Opvallend Engeland in de boot Tenslotte Hoe met Kennedy? Frankrijk lonkt Nixon gefaald? Entente Cordiale 3e week jan. 1922 Hardrijderij van leden met dames. Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Moedjib wijst macht over Pakistan af Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Dinsdagmorgen, om vijf voor half drie werd het oncterhandelingsgesprek tussen de EEG-onderhandelaars en de Britten eindelijk met volledige overeenstemming afgesloten. Een van de laatste punten die geregeld moesten worden, was of de heffingen die de Britten in de vijf jarige overgangsperiode in het handels verkeer met de zes kunnen hanteren, in de Britse staatskas of in de kas van de EEG moeten vloeien. Het resultaat was, dat die opbrengsten naar de gemeen schappelijke kas gaan. Sir Conn O’Neil, de Britse onderhande laar was blij en tevreden met de afloop van de onderhandelingen. De gesprek ken die sinds 30 juni 1970 zijn gevoerd, karakteriseerde hij als onderhandelingen die voornamelijk over de overgangspe riode gingen. Niet alles wat daarna komt, kon geregeld worden, zei hij. De vele nachtelijke vergaderingen die tot dit eindresultaat voerden, vond hij „een absurde manier van onderhandelen”. Hij veronderstelde nogal optimistisch dat, wanneer we eenmaal met z’n tienen zijn, deze nachtelijke bijeenkomsten slechts zelden nodig zullen zijn”. Zaterdag kan het verdrag worden ge tekend. Het is een stapel documenten, ter hoogte van 30 'centimeter. Dag en nacht is er aan gewerkt. Frankrijk heeft besloten - nu Engeland praktisch lid is van de EEG - de poli tieke banden met Londen nauwer aan te halen en de speciale betrekkingen die Parijs met de Westduitse Bondsrepu bliek onderhoudt iets op de achtergrond te schuiven. Het is niet de bedoeling van president Pompidou om op spectaculai re wijze van Europese partner te ver anderen, maar het zal volgens politieke kringen in Parijs erop neerkomen dat Frankrijk meer rekening zal houden met Landen dan met Bonn. Deze komende koerswijziging van de Franse politiek - waarover in Parijs nog Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ted Kennedy beschuldigde Nixon ervan dat hij gefaald heeft als leider en dat hij het Amerikaanse volk in een „morele crisis’» heeft gestort. „Onze huidige problemen vloeien niet voort uit het feit dat het volk zijn rege ring niet vertrouwt, maar meer doordat de regering het volk wantrouwt.” Het klonk, alsof een presidentskandidaat Nu iets over een merkwaardige ontwik keling in de Amerikaanse verkiezings strijd. In Amerika begint men zich met stijgen de verbazing af te vragen wat senator Edward Kennedy in dit verkiezings jaar nu eigenlijk van plan is. Herhaaldelijk heeft de enig overgebleven politicus uit de befaamde „Kennedy- dynastie” met nadruk verklaard zich niet kandidaat te zullen stellen. Als be wijs hiervoor liet hij begin deze week zelfs zijn naam van de lijsten voor de eerstkomende democratische voorverkie- zingen schrappen. Intussen is hij echter al maanden bezig - net als iedereen die wel kandidaat is - overal in het land spreekbeurten te ver vullen. Dit culmineerde in Washington in een felle aanval op het buiten- en bin nenlandse beleid van president Nixon. leider van de sterkste partij de overwin ning had behaald. Zijn weigering heeft indirect geleid tot de burgeroorlog en de afscheiding van Bangla Desj. Dit kan niet ongedaanworden gemaakt”. Sjeik Moedjib kondigde ook een amnes tieregeling af voor duizenden gevange nen in geheel Bangla Desj. De maatre gel is bedoeld om de bevrijding van het land te vieren, maar ook als een middel om de gevangenissen te ontvolken, die overbezet zijn na de arrestatie van tal rijke „collaborateurs”. Een onafhankelijk Libanees blad meldt dat Libanon een voorstel heeft verwor pen om Arabische troepen aan zijn grens met Israël te legeren. Het blad, dat zich beroept op1 goedinge- lichte kringen, zegt dat Algarije, Libië en Syrië zich bereid hebben verklaard troepen naar Zuid-Libanon te zenden. Libanon meent echter dat de legering van deze troepen aan zijn grens met Is raël de toestand nog meer- gespannen en explosiever zou maken. We moeten actueel trachten te zijn, dacht onze medewerker, die altijd zo ge zellig over zijn kinderjaren kan vertellen en dus leverde hij voor dit nummer een artikel over het ijsvermaak bij ouds. We moeten actueel trachten te zijn, dacht onze amateur fotograaf A. Mooij en le verde ons bovenstaande foto. Dat was dinsdag, toen het meer dan 10 graden vroor en de lucht naar vriezen stond, dinsdag toen de rasechte optimisten al weer spraken over de kansen van een elfstedentocht, dinsdag toen de kinderen al weer jengelden om ijsvrij omdat zij maandagavond op de TV hadden gezien hoe de school van Eemewoude al op schaatsen stond, dinsdag, toen de heer Mooij met zijn collega’s het druk had met ontdooien van bevroren leidingen. Nu is het woensdagmorgen, dat we dit artikeltje schrijven. Regenspetters gut sen tegen de ruiten, de lucht is betrok ken, een wolkendek schuift uit het zuid westen aan. En als u dit leest, op de vrijdagmiddag, in het weekend of als buitenlands abonnee wellicht nog later, dan kan het intussen wel weer anders zijn. Het is zoals vandaag ons buiten lands overzicht begint, het kan vriezen en het kan dooien. Hoe dan ook, dit plaatje sluit bijzonder goed aan bij de ijspret die enkelen deze week reeds be leefden en anderen hoopten te beleven. Dit fraai stukje metselwerk is de Zand- ster poort tussen de Turfkade (rechts) en de Stoombootkade (links). Er onder door heeft u een fraai kijkje op het Zand, in dit geval op het brede gedeelte van het Kleinzand, nl. waar de witte auto staat. Net boven de hoofden van Verkoop geheelonthouderscafé Voor waarts aan de Dijk bij de Sneekerpoort in gebruik bij de heer J. Oosterhout. De heer H. Proost, hoofd der school te Cubaard benoemd te Dedemsvaart. Te koop: 1000 dubbele schoven vlas bij B. v. d. Ploeg, Hichtum. Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 <05157) Bolswarils Nieuwshlai Kerschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Raadsvergadering Bolsward. Voorz. bur gemeester S. J. Praamsma. Aanwezig de leden J. Haima, J. Wesseling, M. IJs- sels, G. C. Eisma, L. Rooda, S. E. Lan ter, B. J. Stockmann, D. B. Eerdmans, P. D. v. d. Klei, A. C. H. Pannekoek Loois en T. v. d. Zee. De heer L. Mol was verhinderd de vergadering bij te wonen. aan het woord was. Het feit dat Kenne dy wederom verklaarde niet aan de verkiezingen te zullen deelnemen deed daaraan niets af. Vooral niet, omdat hij kort daarop zei wel „buitengewoon ac tief aan de verkiezingscampagne van de democratische partij te zullen gaan deel nemen”. Het kan vriezen en het kan dooien. Dit feit hebben we in de afge lopen dagen aan de lijve ondervonden. Maar zoals het in de natuur is, is het ook in de politiek. Het kan vriezen en het kan dooien. Zo b.v. in de verhouding EgypteIsraël. Wat de een ziet ais een verscherp te tegenstelling, ontleedt de ander als een in allerlei bedekte termen vervatte wens te komen tot onderhandelen. Naast dit nieuws uit het nabije oosten heeft de wereld in het weekeinde en daarna kennis genomen van liet feit, dat ook een koning maar een mens is en dus de weg van alle vlees gaat. Koning Frederik de negende van Dene marken is niet meer. Margaretha II volgde hem op. De koning is dood, leve de koningin. Dat was, wat dit laatste betreft voor Dene marken voor het eerst. Politieke gevolgen heeft dit geen enkele. Wat de laatste dagen op internationaal terrein verder de aandacht trok was de toetreding van Engeland tot de EEG, de verkiezingsstrijd in Amerika en de consolidatie van Bangla Desj na de vrijlating van Sjeik Moedjib-Oer Rachman. Eerst iets over de EEG en de reacties hierop, met name van Franse zijde. Sjeik Moedjib-Oer Rachman, de premier van Bangla Desj, heeft het voorstel van president Bhoetto van Pakistan om de macht in een herenigd Pakistan over te nemen van de hand gewezen. Gevraagd naar zijn reactie op het maan dag door Bhoetto gedane aanbod, zei sjeik Moedjib: „Ik wil Pakistan niet. Bangla Desj is nu een realiteit. Bhoetto heeft zijn voorstel tien maanden te laat gedaan. Hij heeft mij niet als premier van Pakistan willen aanvaarden, toen ik na de verkiezingen van eind ’70 als de beide jongetjes (of jongen en meis je? Wie herkent ze of wellicht zich zelf?) zien we juist een zware vracht auto de draai nemen naar ’t Laag. Ver derop is dan het smallere gedeelte van het Klein Zand om dan aan te kijken tegen het witte huis, dat reeds staat aan de Hoogstraat. Naast de deur ziet u het kantoortje, waar de schrijver van „Bolsward in mijn kinderjaren” dage lijks is te vinden, nl. dat van aardappel- handel fa. S. H. de Jong, Hoogstraat 64. De Zandster poort is een fraai stukje metselwerk, nog geen 25 jaar oud. Voor heen was hier een soort waterpoort, waardoor men de stad kon binnenvaren. Er zijn nog wel oude afbeeldingen van. In heel vroeger tijd zal men deze water poort in geval van oorlogsdreiging wel gesloten kunnen hebben. Op oude, kaar ten staat de poort aangegeven als Zanet- sterpoort, waarmee nog weer eens ge zegd en bevestigd is, dat „Zand” hier niets te maken heeft met de substantie zand (het is trouwens allemaal vette zeeklei wat de klok hier slaat), maar met Zaan of Zane, dat een oud woord is geweest voor watergang. Maar om dat de Bolswarders in hun stadsdialect ook het door hen gebezigde woord voor zand als „zaan” uitspraken (denk ook maar aan de woorden haan voor hand, braan voor brand, hon voor hond, pon voor pond, steeds met weglating van de d dus, zoals het Fries dat ook kent: bran, san, han, poun, houn) is bij de straatnaiamgeving hier sprake van hy percorrectie. Het „Zaan” is foutief te rugvertaald tot „Zand”, zoals trouwens ook de Snekers hebben gedaan, hetzij tot onze troost gezegd. Ons deze uit weiding vergevende zult u het met ons eens zijn, dat dit een mooi karakteres- tiek plaatje is, dat bij velen waarschijn lijk zoete of misschien ook wel minder aangename jeugdherinneringen oproept. Zoete aan de spontane ijspret, minder mooie aan het feit, dat het schaatsen toch moeilijker bleek, dan u diacht, dat het gepaard ging met koude handen en soms pijnlijke voeten. Herinneringen misschien ook aan het opbloeien van een prille liefde. Wie weet. koorafsluiting gevonden, die uit een hek werk van rode natuursteen bestond, dat aan beide zijden met beeldhouwwerk was versierd. Van deze afsluiting zijn in 1941 twee stukken gevonden, die nu in het kerkmuseum van Janum staan en hier op foto’s zijn te zien. Aan de ene zijde de twaalf apostelen en de geboor te van Christus, aan de andere zijde de ranken en bladwerk met daarin o.a. het Lam Gods. Het derde stuk werd in 1961 gevonden en stelt Johannes met een kelk voor. Het derde onderdeel van de tentoonstel ling gaat over het restaureren van ker ken. Het op kunsthistorische verant woorde wijze herstellen van oude ker ken, waarbij de kerkvoogdijen in meer of minder sterke mate financieel door de overheid gesteund worden is in Fries land in’ 1921 begonnen met de sakristie van de kerk in Sneek. Sindsdien volgen o.a. de kerken van: Workum, Bozum, Bolsward, Exmorra en Jorwerd. De kaart geeft een overzicht van al deze restauraties. Bij Workum kreeg men te maken met een kerk die sterk verwaas- loosd was, maar bovendien aan de west kant nooit werd voltooid. Bij de restau ratie (1946-’51) heeft men bij koor en sakristie het muurwerk weer in zijn oude toestand terug gebracht, wat vooral bij de ramen duidelijk is te zien. De west- muur was in 1615 met hout gedicht om dat men oorspronkelijk het plan had de kerk tot de toren toe door te trekken. Bij het herstel is deze westwand ook in steen opgetrokken. Vele restauraties zijn gereed, maar vele andere wachten zoals b.v. de toren van Parrega, schilderachtig gelegen, maar met muurwerk dat dringend om herstel vraagt. In 1961 dreigde de afbraak van de dertiende eeuwse kerk van Lions, wat gelukkig op het nippertje voorkomen kon worden en nu nadert het herstel zijn voltooiing. Gedurende drie weken zal men vanaf maandag a.s. de reizende tentoonstelling „Aide Fryske Tsjerken” in de openbare bibliotheek te Bolsward kunnen bewon deren. In het algemeen vallen de ope ningsuren samen met die van de Open bare Bibliotheek, in het gebouw waar van de expositie wordt gehouden. De toegang is gratis. Het eerste onderdeel van deze tentoon stelling laat de verschillende typen van kerken zien die we in Friesland kun nen aantreffen. Het eerste belangrijke type is dat van de kerken in romaanse stijl. De oudste dateren van rond 1100 en zijn gebouwd van tufsteen, een grij ze natuursteen uit het Eifelgebergte, die per schip naar onze streken vervoerd werd. Tussen 1150 en 1200 vond men hier de kunst van het steenbakken uit en sindsdien heeft men in baksteen ge bouwd, met welk materiaal tussen 1200 en 1300 nog vele romaanse kerken op getrokken zijn. De muren van deze kerken zijn dik en niet erg hoog. De ramen klein en rond- bogig. Men heeft de muren versierd met spaarvelden, muurgedeelten die iets in springen. Deze spaarvelden zijn aan de bovenzijde op verschillende manieren af gesloten. Typisch romaanse interieurs zijn er in Friesland weinig bewaard gebleven. De meeste kerken uit deze tijd waren over dekt door een houten zolder. De tweede belangrijke stijl is die van de romano-gotiek. De belangrijkste ken merken zijn: een levendige muurindeling langs ramen, nissen en ingangen een versiering met ronde stenen, een zoge naamd kraalprofiel. Zo is in Weidum in de zuidmuur met zijn siermetselwerk la ter een gotische ingang gebroken, met boven de deur het nisje, waar in de mid deleeuwen het beeld van een heilige heeft gestaan. Later is er nog een lelijk raam boven gezet. In Bozum is het koepelgewelf van het koor versierd met rondstaafribben, die met kolomnetten van de grond af om hooggegaan en boven in een rozet sa menkomen. Het gewelf is versierd met schilderwerk: een tronende Christus, om geven door de symbolen van de vier evangelisten en aan beide kanten twee heiligen. Hoewel de gotiek in Friesland reeds be gonnen is ran het einde van de der- Met algemene stemmen blijft het venten van melk op zondag toegestaan. Het luidkeels aanprijzen, dat aanstootgevend kan zijn zal worden vermeden. Heerlijk is men uitgeslapen onder de Leidse wollen dekens van R. P. de Boer. Makkum. Vraagt zichtzendang. en Wymbritseradeel. niet al te openlijk gepraat wordt - zou een uitvloeisel zijn van het Britse besluit om zich langzaam maar zeker los te maken van de Verenigde Staten, waar mee Engeland lange tijd „speciale be trekkingen” onderhield. Het is president Pompidou de laatste maanden steeds duidelijker geworden, dat het de Britten ernst is met hun voornemen zich op Europa te richten, terwijl Bonn zich nog steeds zeer af hankelijk toont van Amerika. De Franse president is van plan tijdens het bezoek dat hij de komende maand aan Engeland zal brengen de nieuwe „Entente Cordiale” tussen de twee lan den vaster vormen te doen aannemen, zonder die echter in een officieel verdrag vast te leggen. Opvallend vinden vele politici het hier ook dat Kennedy zijn rede hield enkele dagen voordat Nixon zijn State of the Union (de troonrede in Amerika) zou uitspreken. Ondanks de affaire-Chappaquiddick, waarbij de secretaresse Mary Jo Kopech- ne ruim twee jaar geleden in een door hem bestuurde auto verdronk, is de po pulariteit van de jongste Kennedy in Amerika nog erg groot. Er doen hier al enige tijd geruchten de ronde dat Teddy eerst de voorverkiezin- gen wil afwachten. Als daarbij zou blijken dat enkele de mocratische kandidaten voor het pre sidentschap ongeveer gelijk uit de bus zouden komen, dan zal het enorm moei lijk worden om in juli tijdens de demo cratische conventie een kandidaat te kiezen. Kennedy zou dan als de „reddende en gel” voor de partij kunnen optreden en zich alsnog bereid kunnen verklaren het tegen Nixon op te nemen. De laatste tijd komt de democratische senator Edmund Muskie echter zó sterk als kandidaat naar voren, dat het on waarschijnlijk lijkt dat het zo zou kun nen lopen als de geruchten (misschien) wel willen. tiende eeuw- (Bolsward, Broerekerk), ligt de bloei yan deze stijl hier vooral in de veertiende en vijftiende eeuw. Men bouwt hogere kérken, waarbij de druk van de gewelven niet meer op de ge hele wand, maar op bepaalde punten komt te rusten. De muren krijgen ener zijds brede hoge ramen, maar moeten anderzijds door steunberen versterkt worden. Eén van de mooiste gotische kerken in Friesland is de Martinikerk te Bolsward, gebouwd tussen 1446 en 1466. Het koor van deze kerk is even hoog als het lange schip, maar maakt aen rijziger indruk doordat het geen zij- ruimten (omgang) heeft. Het interieur van de Martini te Bols ward heeft met zijn zijbeuken en zijn lichte heldere koor iets van het ten he mel strevende van een zuidelijke kathe draal. Het schip is wat donker, maar in het koor stroomt het licht in overvloed naar binnen: hier stond dan ook het hoofdaltaar met de hostie. De stille rust van de noordbeuk met aan het eind de vroedschapsbank doet denken aan een schilderij van Saenredam. We bezitten in Friesland kerken uit de elfde tot en met de twintigste eeuw. Er is steeds gebouwd, verbouwd, afgebro ken en herbouwd. Onze oude kerken hebben zich heel wat goede en slechte behandelingen moeten laten welgevallen en verschillende kerken hebben die be handeling niet overleefd, beter gezegd: zijn door slechte behandeling of door ’t ontbreken van behandeling ten onder ge gaan. Zeker 40 middeleeuwse kerken in Friesland zijn in de loop der eeuwen af gebroken. Op de tentoonstelling hangt b.v. een te kening uit 1723 die ruïne van de kerk te Idzega voorstelt. Bij de reformatie werd dit dorp voor de eredienst gekombineerd met Oudega (W.) en Sandfirden en de kerk werd door zijn afgelegen ligging spoedig niet meer gebruikt. Dit had tot gevolg dat ook het onderhoud achterwe ge bleef: de kerk verviel tot een ruïne en alleen de klokkestoel bleef bestaan. Zo is het met verscheidene kerken ge gaan, vooral in het zuiden en midden van de provinice. Soms worden bij opgravingen ook on derdelen van de vroegere kerk terugge vonden en een van de mooiste vondsten meeft men in Wons gedaan. In 1941 zijn hier opgravingen gedaan naar de kerk die aan de tegenwoordige achtzijdige kerk uit 1728 voorafging. Er bleek een romaanse tufsteen kerk uit die twaalf de- eeuw te hebben gestaan met een rond koor. Van deze kerk zijn delen van de w--

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1